Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

VoIP - telefonování se Skype, LOOX 720 a přes WiFi

Milan Švec (938)|21.10.2004 15:52
Komu chodí 720ka přes WiFi, má nainstalovaný free Skype a chce vyzkoušet, jak se dá se 720kou telefonovat přes internet?

Jsem pro vyzkoušení i s jinými PDA příp. jinými variantami přístupu na web - vítán každý zájemce o prověření této možnosti.
Pro skypování - milansvec
jerzy_ce4you (230)|21.10.2004 18:37
Poslal jsem Milanovi jen zprávu, protože DP2 od ET nemá šanci. Nicméně jsem ověřil ještě jednu věc, jestli to může někdo potvrdit. Zprávy jsou omezeny viditelnou částí a nelze textbox nijak rolovat.
To MŠ. Hmmm.
Jinak se omlouvám za ten druhej blábol, To mi ujelo
jerzy_ce4you (230)|21.10.2004 18:49
Jinak přidám ještě to, že Skype žere, žere a žere. Nelze ho nechat běžet a čekat až vás někdo zavolá. Nedovolí totiž vypnout PDA. A to znamená 3-4 hod. s plně nabitou baterií než jste na suchu. Doufám, že to nějak výrobce vyřeší. Jestli to vůbec lze.
Crusader_ce4you (624)|21.10.2004 19:37
Tak jsem to zkusil a Milan byl offline :(
Crusader_ce4you (624)|21.10.2004 19:40
[QUOTE="jerzy"]Jinak přidám ještě to, že Skype žere, žere a žere. Nelze ho nechat běžet a čekat až vás někdo zavolá. Nedovolí totiž vypnout PDA. A to znamená 3-4 hod. s plně nabitou baterií než jste na suchu. Doufám, že to nějak výrobce vyřeší. Jestli to vůbec lze.[/QUOTE]

Pokud chcete byt online, tak ho samozrejme bezet musite nechat. Jinak se samozrejme s PDA da v pohode pracovat i kdyz je SKYPE zapnute. Pokud chcete byt online a setrit baterku, doporucuju nainstalovat utilitu screentoggle, ktera umoznuje za behu PDA vypinat obrazovku.
jerzy_ce4you (230)|21.10.2004 19:53
Jenže, já měl obrazovku vypnutou....
Milan Švec (938)|23.10.2004 16:37
Tak už to šlape. Naštěstí i naše místní bezdrátová LAN, skrz kterou jedu (se 720kou přes WiFi). Volání i příjem jsou přijatelné. Druhá strana byla slyšet perfektně, ode mne evidovala slabý patrný dozvuk.
Kdo chce zkoušet - přes PC s mikrofonem a sluchátky - Skype for Windows (Download 10 MB)
Pro LOOXe 720 Skype for PocketPC (Download for PPC 2,3 MB).
Kdo to ještě nezná (jako já), je to podobné ICQ. Dá se s tím současně komunikovat oboustranně přes klávesnici a zároveň telefonovat. Nastavíte svoje jméno pro Skype (svůj "účet/Account") a heslo pro přihlašování a můžete volat i psát. Ukazuje to, kdo z kontaktů je na Skype online. Na PDA se nedá měnit vlastní profil, to jde jen s verzí pro PC.
720ka je na to přímo dělaná. Drží se při tom stejně jako MDA(XDA). Umí to dobře a to "telefonování" je s ní vlastně zadarmo. Pro celý svět.

Pro testy 720ky milansvec
Crusader_ce4you (624)|23.10.2004 20:56
Po testech SKYPE s Milanem jsem zjistil, že Bluetooth Network je sice dostatečný pro stahování mailů, surfování a chatování, ale pro internetové telefonování se moc nehodí :( Takže WI-FI opravdu nezbytné :(
RomanCE (105)|23.10.2004 22:28
No podstatne je asi co je dal za tim BT pokud GPRS tak to urcite neni vhodne na telefonovani. Snad to vyresi EDGE jiz brzy ...

Co se tyce WiFi tak pokud je ta moznost tak ma u me urcite vzdy prednost pred BT, vyhoda je urcite jak v rychlosti tak zabezpeceni.
Crusader_ce4you (624)|23.10.2004 22:42
[QUOTE="RomanCE"]No podstatne je asi co je dal za tim BT pokud GPRS tak to urcite neni vhodne na telefonovani.
[/QUOTE]

No právě že dál za tím nebylo GPRS, ale 300 kb/s WIFI, takže si myslím, že problém byl někde mezi PC a PDA, čili v BT networku..
RomanCE (105)|23.10.2004 22:52
Kolik je rychlost BT ? ..nechce se me to ted hledat ale pokud je vyssi jak ...

I am connected to the Internet with a modem. Can I use Skype?
You can use Skype when you are connected with a 33.6 Kbps modem or faster.

... a to by melo byt ne ? Ted jsem se nicmene ale vydesil dost si slibuju ze LOOX+SKYPE+BT+EDGE telefon bude idelani kombinace, nebo ze by neee ?
PavelR. (2184)|23.10.2004 23:00
[QUOTE="RomanCE"]Kolik je rychlost BT ?[/QUOTE]

... u asymetrickeho prenosu to je 732 Kbps pro downlink a 57 Kbps pro uplink. Pri beznych podminkach by to nemel byt zadny problem.

PavelR.

Crusader_ce4you (624)|28.10.2004 14:15
Tak jsme dnes já am Milan Švec provedli pár testů spojení Loox 720 to Loox 720 pomocí SKYPE a zde je pár poznatků.

Vybavení:
Milan - LOOX 720 připojen přes WI-FI AP (rychlost připojení bohužel nevím)+ SKYPE Pocket PC, PC s nainstalovaným SKYPE pro PC

Tomáš (alias Crusader :D ) - LOOX 720 připojen přes BT NETWORK, který vykazoval download rychlost 180-200 kbps (upload jsem nestihl otestovat) + SKYPE Pocket PC , PC s nainstalovaným SKYPE pro PC

Nejprve jsme vyzkoušeli spojení PC vs PC pro ověření konektivity a dostatečné rychlosti pro spojení. Vše bez problémů.

Po té se Milan Připojil ze svého PC na mého LOOXE a vše fungovalo dobře ( až na drobné echo, které Milan slyšel ode mne. (dobrá zpráva pro ty, kteří by chtěli SKYPE telefonii používat přes BT network, to jest - FUNGUJE TO ;) )

Následně jsme konfiguraci obrátili a já jsem se připojil k Milanovu LOOXOVI ze svého PC. Výsledek byl v podstatě totožný, jako v prvním případě, pouze tentokrát jsem slyšel já mírné echo z Milanovi strany . Jinak obě varianty spojení hodnotím jako celkem kvalitní.

Po té jsme přistoupili k pokusu spojení LOOX vs LOOX. A zde byl kámen úrazu (ještě ale nezatracovat prosím ;) ). Jak já i Milan jsme slyšeli téměř neutuchající echo + zpětnou vazbu, kterou vytvářeli mezi sebou mikrofon a druhý reproduktor, který je u LOOXE umístěn několik centimetrů od mikrofonu. Jediné co je zrážející je, že se tato vazba naplno projevila teprve při tomto spojení nikoli při předchozích dvou ( někdo vzdělaný v elektrotechnice bude zřejmě schopen podat racionální vysvětlení :) ). Takže v této kombinaci je spojení LOOX to LOOX takřka nepoužitelné.
Ale majitelé LOOXů nezoufejte. Vše vyřešil jeden přídavný HW a to prachobyčejná sluchátka ( na mé straně dvě pecky ze starého walkmana). Jakmile jsme já i Milan zapojili sluchátka do LOOXíků, oba přístroje se proměnili v plnohodnotně telefonující přístroje, bez jakýchkoliv náznaků šumu, nebo echa.

Co říci závěrem? Aby jsme mohli SKYPE využít pro VoIP na LOOXOVI, doporučuji použití sluchátek do doby, než někdo nepřijde na to, jak dočasně vyřadit z funkce reproduktor umístěný vedle mikrofonu.

Jen tak pro zajímavost, pokusil jsem se ještě sestavist spojení přes BT Active sync a po 3 minutách snažení o připojení se spojení rozpadlo. Takže přes BT Network ano, přes BT Active Sync ne.

Snad naše poznatky budou k pro vás ostatní k něčemu dobré ;)
Šeba_oldd (1184)|28.10.2004 14:44
V recenzi bylo psané o druhem repro nahoře a nějaké ulite kterou pripravuje Fujitsu - nebude toto řešení?
Crusader_ce4you (624)|28.10.2004 14:56
Toť otázka, dokud nebudeme vědět, k čemu ta utilita slouží. jestli to bude přímo laděná aplikace od FSC pro VoIP, nebo to bude utilita přizpůsobující aktuální konfiguraci pro VoIP, aby nedocházelo ke mnou popsaným jevům.
PavelR. (2184)|28.10.2004 16:55
... obávám se, že echa se uživatelé PDA zbaví jen ztlumením reproduktoru - tj. použitím sluchátkek popř. zmenšením citlivosti mikrofonu.

PavelR.
Crusader_ce4you (624)|28.10.2004 17:14
On právě LOOX má dva repráčky. Jeden nahoře nad displejem, který při telefonování funguje jako sluchátko a druhý, větší, dole vedle mikrofonu. Kdyby bylo možné tento větší pro použití se SKYPE nějak zneprovoznit, bylo by po echu. ;)
windmaster (307)|28.10.2004 22:26
Problém je tedy hlavně pří spojení dvou PDA.
Jedná se evidentně o zpětnou vazbu, v případě dvou LOOXů se ještě násobí, v tom se shodneme všichni.
Není mi zcela jasné jak jste při telefonování PDA používali. Jako hlasité Handsfree?
Pokud by byl jeden reproduktor zakryt uchem, stačilo by nouzově druhý přelepit silnější lepicí páskou, ev. ještě ztlumit hlasitost. Vazba by potom neměla nastávat.
Zřejmě tedy nelze regulovat zesílení obou repro odděleně, ale LOOX to musí umět, ovšem asi s jinou aplikací. Pochopitelně by se vše dalo řešit hardverově, tzn. přerušit přívod k repru bližšímu k mikrofonu, bylo by ovšem dobré vědět proč jsou repro dva, zda nyní běží současně a jakou aplikaci bude výrobce používat pro VoIP.
Crusader_ce4you (624)|28.10.2004 22:35
Přesně Tak. Regulace obou repro je na jednom ovladači současně. telefonovat jsme zkoušeli i na absolutně nejslabší nastavení, kdy jsem musel mít LOOXE vyloženě na uchu jako telefon a i přesto zpětná vazba nastala. Přestala pouze po úplném ztlumení, ale díky společnému ovládání obou repro, došlo opravdu k ÚPLNÉMU ztlumení :( Takže zřekmě by úplně stačilo instalovat separátní ovládání obou repro, které zřejmě při hraní za současné situace imitují stereo výstup při pozici Landscape. Jiný význam dvojitých a ještě takto umístěných repro nevidím.
windmaster (307)|28.10.2004 22:47
Pokud nebude jasné jak to chce realizovat výrobce, nebo se neobjeví nějaká utilitka na vypnutí spodního repro, tak bych to zkusil zakrytím ať už páskou nebo palcem. Ovšem vazbit se to může i vnitřkem PDA, zvlášť když je to tak blízko sebe.
Milan Švec (938)|28.10.2004 23:37
[QUOTE="windmaster"]...bych to zkusil zakrytím ať už páskou nebo palcem. Ovšem vazbit se to může i vnitřkem PDA...[/QUOTE]Dík Tomášovi ("crus") za testy i informace.
Taky jsem si myslel, že tu vazbu má na svědomí ten dolní (hlavní) reproduktor a proto jsem ho při hovoru zakrýval prstem. Nemělo to vliv, echo tam bylo pořád, vazba při spojení dvou 720ek stejná.
Tudíž si taky myslím, že ta vazba může vznikat i uvnitř.
Nejspíš to bude na dotaz přímo na FSC, co na to "vazoun"?

Jinak přes sluchátka a se 720kou položenou někde poblíž (napojenou přes WiFi na web), vleže na kanapi, s oběma rukama za hlavou (nebo obsluhujícíma cokoliv na Looxi), se současně bavit v perfektní kvalitě a zadarmo třeba hodinu s dalším fandou téže techniky (nebo jiným známým) kdekoliv v ČR (nebo na světě) - tušíte ty možnosti?
windmaster (307)|29.10.2004 00:10
[QUOTE="Milan Švec"]...bavit v perfektní kvalitě a zadarmo třeba hodinu s dalším fandou téže techniky (nebo jiným známým) kdekoliv v ČR (nebo na světě) - tušíte ty možnosti? [/QUOTE]
Mám dceru v Austrálii, to je to pravé. Nejde jí ale mikrofon, takže ona mě slyší a odpovědi mi hned textuje. To je Handshake, co:D
Na hx47 by to potíže s echem dělat nemělo, ale mám GPRS a to je nepoužitelné, málokdy je delší dobu požadovaná rychlost spojení. Stále ještě doufám, že Eurotel někdy zprovozní EDGE.
PavelR. (2184)|29.10.2004 09:58
[QUOTE="windmaster"]Pokud nebude jasné jak to chce realizovat výrobce, nebo se neobjeví nějaká utilitka na vypnutí spodního repro, tak bych to zkusil zakrytím ať už páskou nebo palcem. Ovšem vazbit se to může i vnitřkem PDA, zvlášť když je to tak blízko sebe.[/QUOTE]

... Skype používám již nějakou dobu a to i s iPAQem 2210 a teď i s hx4700. Nicméně až dnes si druhá strana stěžovala na echo (tj. že se slyší dvakrát). Buď mi to volající dříve neřekli a nebo jsem měl nastavenu minimální hlasitost repro na PDA. Opravdu pomůže jen ztlumení repro na minimum (tj. nepoužívat jej na hlasitý odposlech ale spíše mít nastavenu hlasitost tak, že je potřeba příblížit repro PDA co nejblíže k uchu) a nebo, jak zde bylo již zmíněno, použít sluchátka :) . Zdá se tedy, že někdy tolik potřebná citlivost mikrofonu v PDA je až příliš velká. Např. u mého notebooku toto nehrozí neboť aby mne druhá straba slyšela musím mluvit jen pár centrimetrů u díky mikrofonu popř. použít externí, který ale nemám vždy při sobě...

PavelR.
Šeba_oldd (1184)|6.11.2004 23:07
Telefonie pres Skype supr(WIFI) - podarilo se mi to obstojne i pres GPRS.
Zajimave je že pres Oskara mi to slo lepe nez pres Eurotel. Problem se zpetnou vazbou jsem resil nastavanim hlasitosti jak u repro tak mikrofonu.
Dale mne napadlo pokusit se vyuzit BT sluchatko Jabra.Jabra - podarilo se nekumu takto spojit s Looxem 720? Zarizení jsem sparoval ale jinak jsem z toho nic jineho nedostal.Kdyby nekdo poradil jak na to?
Reproduktor nahore je primo dle FS urcen pro VoIP, ale jak jej vyuzit - aktivovat pro tuto funkci?
termit_shw (55)|21.12.2004 11:12
Nemáte někdo zkušenost s používaním BT handsfree s programem skype v PDA nebo na stolním PC? Je možné případně využívat BT sluchátko jen jako mikrofon a reproduktor nastavit samostatně? Děkuji z odpověd
samurai X (19)|21.12.2004 11:30
te ozveny se nezbavite... ja to mam na pocitaci taky...
PavelR. (2184)|21.12.2004 11:44
[QUOTE="samurai X"]te ozveny se nezbavite... ja to mam na pocitaci taky...[/QUOTE]

... ale zbavíme, stačí aby oba volající např. použili sluchátka a neměli výstup na repro :) ...

PavelR.
samurai X (19)|21.12.2004 13:09
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="samurai X"]te ozveny se nezbavite... ja to mam na pocitaci taky...[/QUOTE]

... ale zbavíme, stačí aby oba volající např. použili sluchátka a neměli výstup na repro :) ...

PavelR.[/QUOTE]

to je mozny, ovsem me ta ozvena ani nejak nevadi:)))
cenebris (144)|18.6.2005 22:55
2 Crusader - podarilo se Ti pak hovorit pomoci skype pres MDA Compact a BT Network? Dik.
Crusader_ce4you (624)|16.7.2005 16:09
To už jsem nezkoušel. Ale stejně už jsem zase zpět na Looxovi.
mvata (64)|14.10.2005 17:42
Mám ošklivý problém se Skype. Prakticky při žádném spojení se mi nedaří správně slyšet druhou stranu a ani oni neslyší dobře mě. Problém není v hlasitosti nebo echu, spodní reproduktor jsem vypnul, ale v trhaném hovoru s pauzami, jako by vázla rychlost přenosu. Ovšem zkoušel jsem to na dvou WiFI sítích a s AxtiveSync přes 100 Mbit LAN, tak teď už vážně nevím, co mám dělat. Proocesor je na turbo, občes je ten zvuk lepší a občas na houby. Nemůže mi běžet něco, co ten přenos takhle zpomaluje? Co s tím? Ještě mě napadá udělat HR a pak to naistalovat načisto a zkusit, ale to se mi moc nechce.
marty77_ce4you (6)|30.10.2005 09:16
ahoj, bohuzel jsem na tom obdobne. loox 420 --> moje AP --> wan 4mbit. rychlost i pingy celkem dobry, ale skype nepouzitelnej.
mvata (64)|30.10.2005 09:40
Tak jsem ten HR udelal a nainstaloval to nacisto a bylo to stejne k nicemu. Funguje to tak hranicne kdyz se postavim 5 metru od AP, nastavim procesor na turbo a stejne se hovor vetsinou sklada z "coze" a "nerozumim". Tak ted nevim jestli je to vadna wifina nebo co... Jak se da zmerit prenosova rychlost?
big.mac (5)|15.1.2006 14:21
Přepínání mezi reproduktorem a sluchátkem pro VoIP u Looxů 718/720:
tady je na to utilitka: http://www.pocketpcfreewares.com/en/index.php?soft=1294

Ještě jsem to nezkoušel, ale doufám, že to bude chodit :)

Tom
Trainzak_ce4you (176)|10.7.2006 16:45
Tak můžu říct, že to funguje naprosto podle očekávání. Jen mě překvapila jedna věc - ten VoIP reproduktor je aspoň o třídu lepší než ten normální :D . Jen je tišší.
Houzvi (1)|14.9.2006 00:09
Mám nově 720, wifi mi běhá a tak jsem nainstaloval Skype, po připojení k internetu přes wifi, spuštění Skype a pokusu o přihlášení dostanu hlášku, že Skype potřebuje připojení k internetu a zda chci zkusit připojit přes mobil. tuto hlášku dostanu i když nejsem přes wifi připojen.
Prosím o radu.
Děkuji::oops:
bufan1 (110)|12.10.2006 22:35
Skype mi jde i přes EDGE. Musí se sice jen mluvit nebo poslouchat, ale jde to.
Fijo666 (12)|6.4.2008 13:15
Caute aku verziu ste pouzili u 718?? mne nejde ziadna nainstalovat mozete mi ju poslat namail fijo66@azet.sk..vdaka
zivan (615)|7.4.2008 07:46
Zkusil jsi poslední verzi od výrobce? Jakou chybu to hlásí?
Fijo666 (12)|7.4.2008 09:38
Hej skusal som vseliake verzie aj najnovsiu a aj 2.0 pri ktorej je napisane ze ma fungovat na 718/720...a hlasi my chybu cab is not valid CE applicaton...A aj ked to instalujem z PC tak to nejde.

A o este jednu vec chcem poprosit o OzLooxSpeaker..o par prispevkov vyssie je link ale uz to tam nie je ..mate ho niekto ?? prosim ..Vdaka