Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kam podle Vás směřuje výboj PDA?

Wuffi (1599)|30.6.2002 17:07
První PDA obsahovaly ne zrovna příliš výkonný hardware a jejich operační systémy a vestavěné aplikace plnily pouze základní funkce. Poté přišla první zařízení s Windows CE. Přiznejme si že i první verze Windows CE znamenaly oproti králi tehdejšího trhu, zařízením s Palm OS, obrovský krok vpřed (tato situace panuje i dnes - jen si porovnejte řekněme HP Jornada 568 a Palm m515 - pokud jste objektivní, dojdete ke stejnímu závěru jako já).

Příchod PocketPC způsobil malou revoluci v zařízeních s Windows CE. Jednak znamenal drastickou změnu OS, který přinesl řadu vylepšení a spoustu nových funkcí, dále pak znamenal příchod v té době revolučních zařízení, jakým COMPAQ iPAQ bezesporu byl.

Nová verze PocketPC - PocketPC 2002 přináší řadu drobných vylepšení a pro většinu výrbců znamená přechod na procesory Intel StrongARM. O něco později přichází procesory Intel Xscale, které se mohou pochlubit vyšší taktovací frekvencí, modulovatelnou v závislosti na požadavcích OS i jednotlivých aplikací. Tyto procesory jsou téměř okamžitě nasazovány do nejnovějších modelů PocketPC, a i přes počáteční potíže s Pocket PC 2002, které způsobily že Xscale procesory "běžely" nejvýše na taktovací frekvenci 206MHz (tedy na frekvenci do té doby užívaných procesorů Intel StrongARM),a které byly údajně způsobeny absencí ovladačů pro Xscale, to vypadá že se zatím ujaly.

Jak bude vývoj PocketPC pokračovat v budoucnu? Těžko říct. Koncem tohoto roku mají vstoupit na trh procesory společnosti AMD, určené pro mobilní zařízení jako jsou PDA a honosící se na mobilní zařízení úctyhodnou taktovací frekvencí 1 GHz. V příštím roce mají být také nasazovány do prvních zařízení OLCD displeje, známé svými rozměry a hlavně nízkou spotřebou. Zajímavé jsou také první pokusy o integraci PocketPC a mobilního telefonu (nejlépe se zjevně zatím daří společnosti O2). Za zmínku také stojí první zařízení s integrovanými síťovými kartami pro přístup do bedrátové sítě. Vypadá to, že Windows CE.Net budou stát opravdu za to.

Kam tedy směřuje vývoj PDA? Stanou se jednou z doplňku PC jeho plnohodnotnou náhražkou? Mají PDA budoucnost? Zapojte se do diskuze i Vy a podělte se s ostatními o Váš názor!
zipiik (206)|30.6.2002 22:59
netvrdil bych tak jednoznacne, ze prvni zarizeni s win-ce byly oproti palm-os zarizenim obrovsky krok kupredu. to spis zalazelo na uzivateli. nemel jsem v ruce nikdy zarizeni s win-ce 1.x, ale kolega v praci ma starsi casio s win-ce 2.x (nevim presne verzi) s monochrom. displejem a reknu vam, pri neporovnatelnem hrubem vykonu procesoru oproti memu staremu palmIIIx docela cekacka na jakoukoli operaci, takze spusteni diare nebo vytvoreni poznamky, ktere je na palm-os zarizeni otazkou okamziku, je na tomto zarizeni otazkou spousty casu cekani na os a pocitani pisku v hodinach. dalsimi argumenty pro palm-os zarizeni jsou vydrz na baterie (ikdyz ta u barevnych modelu klesla, ale stale je nasobkem vydrze ipaqu), rozmery (podivejte se na palmyVx/5xx nebo sony T6xx - a to ma posledni model teto rady v sobe i cip na prehravani mp3), jednoduchost ovladani (asi veci zvyku, uznavam, ale libi se mi strohost gui palm-osu, ikdyz ovladani pocketpc2000/2002 se oproti 2.x o dost vylepsilo) a rekl bych takova "celkova stabilita" systemu. posledni bude chtit asi priklad. o vikendu jsem byl v luhacovicich a pres mobil jsem si stahl ocekavanou postu, ve ktere byly i nejake fotky v jpg formatu. v pohode jsem si je prohledl pres pocket ie, ale ten mi je zobrazil jen zmensene, aby se vesly na obrazovku. ale ja si je chtel prohlednout zvetsene. na instalacnim cd k memu ipaqu byl i nejaky univezalni prohlizec cehokoli, nainstaloval jsem si ho a obrazky prohledl. bohuzel jsem zjistil, ze si asocioval pri instalaci dalsi typy souboru, ktere jsem chtel nechat puvodnim aplikacim (treba pdf), tak jsem prohlizec odinstaloval. po odinstalaci jsem ztratil asociaci na obrazky i dokumenty. oprava pomoci regeditu nebyla zase tak problematicka, ale nemuzete chtit neco takoveho po beznem uzivateli, ktery pda bere jako spotrebni elektroniku a ne jako pocitac. reknete, chyba toho prohlizece, je "prasacky" napsany a nevratil zpet nastaveni (a budete mit pravdu), ale musite si uvedomit, ze programatori budou ve svych programech delat to, co jim os dovoli. nemyslim, ze bylo uplne nejvhodnejsi po zkusenostech se stolnimi pocitaci povolit aplikacim manipulovat primo s registry na nizke urovni, ale vytvorit nejake vyssi api, kde by se aplikace registrovaly a odregistrovavaly a os by se postaral o navraceni starych hodnot - pripadne by povolil registraci vice aplikaci a uzivatel by si vybral, kterou aplikace chce soubor spustit. pristup nizsi urovne by mela aplikace jen ke "sve" vetvi, kde by si mohla delat, co chce. co mi dale vadi je obcasne "zamysleni se" os. proste nekdy bezduvodne zacne os vykreslovat obrazovku rychlosti 1 obrazovka za 3-4vteriny, nekdy ho to prejde hned a dal jede uz normalne, nekdy mu to vydrzi a prejde to po delsi dobe. to se mi v palm-osu nestavalo. mam pocit, ze to souvisi s poctem nainstalovanych (ne soucasne bezicich, ale jen nainstalovanych) aplikaci. od kolegy, co ma ipaqa dele jsem se dozvedel, ze casem proste win-ce "vyhnivaji" jako stolni windows a pomuze pry hardreset a preinstalace vseho.
abych jen nehanil, plusy win-ce maji take. minimalne to, ze rozhoupaly palm aspon k nejakemu dalsimu vyvoji, protoze nebyt jich, tak snad doted nemame barevne pda a zarizeni s palm-os vyrabi jen palm a prodava je za nehorazne penize (neco jako microsoft na desktopech). zarizeni v win-ce jsou vic univerzalni kapesni pocitace, palm-os zarizeni jeste tak rok zpet byly spis diare s rozsahlymi moznostmi rozsireni a komunikace (tj. klasicke pda), dnesni se uz blizi svou univerzalnosti k win-ce pri zachovani zpetne kompatibility se stavajici ohromnou knihovnou sw (nez se pro win-ce vybuduje podobna rozsahla knihovna sw, uplyne jeste mnoho let).
takze abych se vratil k vyroku, na ktery reaguji, win-ce znamenaji pokrok pro uzivatele, kteri hledaji kapesni pocitac, ale jako diar, planovac, poznamkovnik se podle me palm-osu nevyrovnaji. tot nazor cloveka, ktery 3 roky pouzival palmIIIx a nyni mesic ipaqa 3870 (proste jsem hledal kapesni pocitac s bluetooth a na ipaq jsem mel skvele refernece od uzivatel 3630ky. netusil jsem, ze 3870 je tak moc zabugovana :c).
hybo (3107)|1.7.2002 08:18
hmm, je to zajimavy nazor. ale myslim, ze je nutne sa na to podivat asi tak, ze PalmOS zarizeni josou a zatim jeste budou vymakane diare. WinCE zarizeni jsou kapesni pocitace. vim, ze se to casto zrovnava, ale myslim, ze to neni tak jednoduche srovnavat. velmi zalezi na tom, co clovek, tedy zakaznik od kamarada v kapse chce. na zakladni veci je dobre Palm. Ma divne (z pohledu PC aplikaci) ovladani, ale naucitelne a jednoduche. Nauci se ho kazdy a kdyz se to nauci, dostane velice dobrej organizacni nastroj. POkud ale chce zakaznik neco vic a nechce mit na kazdou funkci samotne prislusenstvi, veme spise WinCE. Je podobne PC (vychazim z toho, ze vetsina PC bezi na MS) a v zakladu mu dovoluje mnohem vice. Ne, ze by to s PalmOS neslo. Ale vetsinou je to s obtizema a za priplatek. Ja mohu ze sveho posledniho obdobi rict, ze jsem pred casem mel PDA "depresi" a chcel jsem si koupit Palm. Nainstaloval jsem si PalmOS emulator a testoval SW, system a tak. Je to divne, v porovnani s WinCE a WinPC, ale neni to tezke. Ale priznam, ze mi vyhovuje spise Win platforma. Jsem zvyklej, ze soubor je soubor a nekde je ulozenej a mohu s nim delat. Nesnasim, kdyz je vse "databaze". A je mnoho veci, co me na PalmOS vadilo. Ale stejne jsem byl v tom, ze to preziju a Palm si koupim. Proc ? Kuli HW. Vybral jsem si M500 (v te dobe stejne jako ted mam iPAQ H38xx). Malej CB palm. Proc ? je malej, do kapsy, velka vydrz na baterie. Skratka Palm jsem chtel jen kuli HW. Uz me unavuje premyslet, jestli PDA vzit sebou, nebo ne. Chci ho mit stale u sebe, vzdy, vsude. A to mi iPAQ neumoznuje. Ale nakonce jsem se uklidnil s rekl si, ze radsi budu zustanu u WinCE, protoze mi je prijemnejsi a dava mi vice (MNE). Ale HW mi vadi a tak hledam alternativu, nejlepe GSM+PDA. A kam jsem dosel ja ? Ze chci XDA (je menssi nez ipaq, je akorat do ruky, ma WinCE), nebo skusim Sendo Z100 (je male, je to zase kombinace a je mozne s tim delat jednou rukou). Ale proc to vse pisu ? Proto, aby bylo jasno, ze to vzdy zalezi na tom, co kto hleda a ceka od toho, co jde kupovat. At je to cokoliv. A taky tim chci rict, ze skratka porovnavat PalmOS zarizeni a PocketPC zarizeni (zamerne pocketPC ne WinCE, protoze chci porovnavat aktualni trh a ne co bylo) neni az tak docela mozne co do komplexnosti. Nekdo potrebuje male jednoduche zarizeni. Nekomu staci vetsi jednoduche, jinemu male ale plne funkci no a dalsi chce funkce ve vetsim. Proto taky jsou na trhu PalmOS, WinCE, SmartPhone, TabletPC, notebooky a tak podobne. Aby si kazdy nasel to sve. Uf, to jsem se vykecal :-)))))
Tomjin (15)|1.7.2002 09:47
Jenom glosu.. Stačilo by, kdybyste v Pocket IE odškrtnul Fit to Screen v záložce View a bylo by fotka v plné velikosti. Možná je v problém v tom, že se vyznáte v systému lépe, řadového uživatele by nenapadlo podstupovat nějakou úpravu registrů ;)
Ale jinak úplně souhlasím, že jako diář, plánovač a poznámkovník je nejlepší Palm. Pokud někdo chce využívát PDA výhradně pro tyto účely, je PocketPc předimenzovaná drahá sradna, které nevydrží baterie. PocketPc beru za zástupce stolního počítače na cestách a nikoliv jako diář... takže záleží na účelu použití.
hybo (3107)|1.7.2002 09:50
jo presne. a k tomu obrazku. ono je to otazka aplikaci. napr. resco file explorer dokaze asociavat bez nutnosti prace s registrama. picture viewer vam nadherne ukaze obrazky a tak dale. jo a jeste k poctu aplikaci. ano, palm jich ma vice, ale nac mi je 50x jeden typ aplikace, hlavne, kdyz je to uplne to same v bledemodrem ? na plam je mnoho ndasencu a ti programuji rozne "malickosti". tim ze jich je mooooc je i mooooc apliakaci, ale co z toho. ja musim za sebe rict, ze vse, co potrebuju nebo co potrebujou lidi kolem me je jiz k dispozici. ne free, ale to ani na palm, ze jo :-)
zipiik (206)|1.7.2002 12:32
dekuji za tip se zvetsenim obrazku. jak jsem jiz psal, co se tyce pocketpc, jsem novacek. v prikladu mi slo spis o to, ze aplikace pri instalaci meni nastaveni registry a pri odinstlaci je nevrati do puvodniho stavu, takze pro bezneho uzivatele je situace pomalu zrala na hardreset. urcite existuje sousta cest, jak toto vretit zpatky, ja jsem prisel bud na regedit nebo pocketweak (oboje free)
k mnozstvi sw - souhlasim, na palmu je 1 typ aplikace v x vydanich, ale kazde ma nejake vlastnosti, takze kazdy uzivatel preferuje neco jineho. a priznam se, ze tento vyber mi na pocketpc chybi, co se tyce ssh klienta. zatim jsem narazil jen na 1 pouzitelneho a ten stoji 80USD, coz mi prijde jako dost. obcas se proste potrebuji prikonektit ssh-ckem na server a neco prekonfigurovat. ja vim, psion je na takove veci vhodnejsi, ale tohle provadim tak 1x za mesic, takze mi neprijde nutne kupovat si psiona a uz jsem si na ssh na palmu zvykl.
jinak souhlasim s tim, ze palm je skvele rozsiritelny PDA, kdyzto pocket pc jsou proste pocitac do kapsy. jen jsem chtel vyjadrit, ze ne pro kazdeho musi znamenat pocketpc oproti palm-osu krok kupredu.
null (0)|11.7.2002 13:13
Vim, ze tady jsme na serveru venovanem WinCE platforme, ale dovolil bych si upozornit na Sharp Zaurus SL-5500, ktery pouziva Linux. Nepisu to sem proto, ze jsem Linuxovy fanatik (coz nejsem [;)] ), ale proto, ze pro uzivatele, kteri jsou pokrocili, potazmo jsou admini nebo programatori, by mohl byt takovy PDA vhodnejsi. Do teto masinky lze jednoduse natahnout OpenSSH, ktere je zdarma a navic linux jaxi "z principu" podporuje sitovaci zalezitosti. BTW take ma integrovanou HW klavesnici, takze obsulha terminalu je celkem pohodlna.

V zhledem ke svemu povolani, take resim podporu ssh na PDA, ktere mam v umyslu si v nejblizsi dobe poridit. Vyse zmine moznost mi prisla jako docela zasadni argument a donutila me k zamysleni, jesltli se nepodivat i "za hranice" PocketPC a Palmu. No, jo jenze vselikych aplikaci na PocketPC (o Palmu nemluve) je opravdu dost a je z ceho vybirat... Tak nevim... [:O]

PS: Pro opravdove silence a zoufalce take existuje instalacni balicek Apache webserveru s PHP a MySQL. Nebo prekladac C/C++. Ale to spis jen tak na okraj... [:cool:] No flame, please...
zipiik (206)|11.7.2002 14:45
Sharp se mi libi (hlavne tou klavesnici), ale bohuzel jsem ho nevidel nekde u nas a v zahranici se mi takove veci kupovat nechce, kvuli servisu. A krome toho pro iPaq existuje Linuxova distribuce, bluetooth je snad take podporovany, takze uvaha na tema zmeny systemu je na miste a take je to jedna z variant budoucnosti meho iPaqu, az skonci zaruka. Pekny serial vysel na www.root.cz.