Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Komunikátor iPAQ h6300 má potíže [Palmserver.cz]

Pavel Koza (4761)|5.10.2004 10:20
http://www.palmserver.cz/clanek.php3?show=2132

Nedělám to často, ale tentokrát si to neodpustím. Článek na Palmserveru, byť spoustu lidí potěší;), je prostě špatný. Autor v něm informuje o třech vlastnostech na našem trhu dosud neuvedeného iPAQa h6300 a na jejich základě vyvozuje závěr, který při vší úctě nemůžu považovat za správný.

1. K prvnímu bodu není nutné cokoliv dodávat, je pravděpodobné, že problém skutečně existuje. Schválně, jak dlouho bude trvat HP jeho oprava.

2. Druhý bod uvádí, že na h6300 je chyba, kterou už HP opravilo a nabídlo ke stažení update. Tak nevím, jestli by se tento bod neměl považovat spíš za plus, chyby prostě jsou a h6300 rozhodně není na trhu tak dlouho, aby bylo nutné HP kárat za pasivitu... To by si zasloužily úplně jiné firmy;)

3. Třetí bod je však úplně mimo. Je na něm dokonale vidět, jak věc vytržená z kontextu může být snadno zneužita pro jakýkoliv účel. Ne, na tom grafu není nic špatně, výsledky odpovídají. Ovšem odsoudit h6300 jen proto, že je prostě jen méně výkonná, je IMHO úplně špatně. Vždyť nízký výkon v tomto případě dokonale vyvažuje extrémně dlouhá výdrž na baterie. Přijde mi to stejné jako dát do jednoho grafu výkon Ferrari, Porsche a Toyoty Yaris. Ano, na okruhu bude Yaris sporťákům konkurovat jen těžko, ale na jedno natankování zase ujede 5x více...

Co si o tom myslíte vy? Palmserver je velmi dobrý server a spousta uživatelů pokládá informace tam získané za stěžějní pro své rozhodování. Proto by nebylo od věci postupovat v podobných případech trochu zodpovědněji. Odsoudit zařízení jen podle toho, že jeho parametry jsou nastavené jinak, než je obvyklé, to není správné.

P.S. Jo, pořád ještě tíhmu k iPAQům, ale v tomto případě to snad není problém:)?
eXEden_ce4you (811)|5.10.2004 10:33
add 1) přesně tak - porodní bolesti jsou u každýho zařízení a nemám důvod domnívat se, že by HP tento problém jakkoliv přehlíželo. Vztahuje se i k bodu 2
add 2) není co dodat - tady autor evidentně uletěl
add 3) už jsme řešili a dokonce i na Doučování I zkoušeli porovnat rychlost hx4700 a h6300. Je jasný, že (i díky použitému procesoru) h6300 prostě nemůže být výkonnostně na výši. Autor slepě porovnává zařízení bez ohledu na jejich určení a zaměření. Člověk, který si h6300 koupí určitě nebude potřebovat nadprůměrný výkon - abych poupravil - h6300 je výkonná a jeho procesor umí "máknout" a hlavně rychlost práce s pamětí je naprosto úžasná (lepší než u opěvovaných Intelů). To, že mu jdou hůř matematické operace a operace s plovoucí čárkou, není žádná chyba - toto zařízení prostě NENÍ určeno pro hraní mega-her. Slouží jako "komunikátor" a je mu předurčena práce s kancelářskými aplikacemi, přehráváním hudby, telefonováním, internetem... Probůh jak někdo může stupidně (omlouvám se) vyjadřovat takhle ujetý názory :no:

Tohle je můj názor na věc a nic to nemění na tom, že h6300 je IMHO výborný zařízení ... Howgh ...
Silgin (27)|5.10.2004 11:49
Taky jsem stale presvecen ze 6300 je dobry zarizeni. Kazdopadne jednu vadu ma .. a to vyrobce ... HP jsou proste neskutecny mrchy, co se podpory stavajicich uzivatelu tyce .... ale to je asi trochu mimo misu ...
Recenzent na palmserveru by zaslouzil minimalne pracovni zatez s NMT telefonem. Ten ho taky asi moc nepotesi :)
Pavel Koza (4761)|5.10.2004 11:56
[QUOTE="Silgin"]HP jsou proste neskutecny mrchy, co se podpory stavajicich uzivatelu tyce .... ale to je asi trochu mimo misu ...[/QUOTE]

Naopak, podpora uzivatelu je velmi dulezita, i kdyz lze samozrejme jen obtizne kvantifikovat... Muzete byt konkretni? Uz proto, ze to tady ctou i lidi z HP a za podobne informace jsou vetsinou vdecni...
MaPo_ce4you (174)|5.10.2004 12:15
No ja si jako podjata osoba muzu dovolit trochu vic jizlivosti.

Odpusitm-li Palmserveru to, ze jeho "recenze" jsou ve vetsine pripadu prelozene stripky informaci z jinych serveru, vetsinou zamorskych a to ze H6300 pravdepodobne nejenze netestovali, ale nejspise asi ani nevideli, protoze prvni dodavka odjela z tovarny do CR minuly tyden v pondeli a jeste tu neni.

Co neodpusitm jim z profesioanlniho hlediska je ze:
1. komentuji zarizeni se SPECIALNI ROMkou vyvinoutou ve spolupraci s US T-Mobilem pro specificky americky trh, nikoli zarizeni tak jak bude prodavano v Evrope, potazmo v CR.

z technickeho hlediska ze:
2. radi aplikovat patch, ktery ani netestovali, neuvadeji ke ktere verzi ROM je urcen, za coz by kazdy pracovnik technicke podpory dostal vypoved (pomijim nepatrny detail certifikace vyrobcem).
Ja mam k dispozici nekoli H6300 a mam na nich ROM ve verzich od 0.43.01 az po verzi 1.00.05bis. Muzu dat patch na vsechny nebo ne? Informace ktera je ve zminenem clanku ma vypovidaci hodnotu rovnu -1. (Netvrdim ze ten patch nefunguje, ale kdyz neco doporucuju jinym, navic z pozice odborneho serveru, tohle bych mel mit proverene).

z hlediska praktickeho, ze:
3. vytrhavaji z kontextu jeden parametr zarizeni - totiz hruby vypocetni vykon procesoru, bez ohledu na ostatni jako jsou vykon v pametovych operacich nebo bateriove benchmarky.


Nebo si to myslim jenom sam?

MaPo
Pavel Koza (4761)|5.10.2004 12:34
[QUOTE="MaPo"]3. vytrhavaji z kontextu jeden parametr zarizeni - totiz hruby vypocetni vykon procesoru, bez ohledu na ostatni jako jsou vykon v pametovych operacich nebo bateriove benchmarky.[/QUOTE]

No, to neni tak uplne presne, ten graf ukazuje celkovy vykon, ve kterem je zahrnut jak procesor, tak pamet a grafika (baterka ne). Nicmene vzhledem k propastnemu rozdilu hrubeho vykonu mezi OMAP 168MHz a XScale 400MHz a stim souvisejici pomalejsi grafikou je vysledek takovy, jaky je. O tom, jak je zarizeni pouzitelne, to nevyklada vubec nic...
skautik_ce4you (66)|5.10.2004 14:14
a dali jste palmserveru, potazmo autorovi clanku nejakym zpusobem vedet ?
mozna by se rad dozvedel neco z druhe strany :)
Pavel Koza (4761)|5.10.2004 15:11
Nedal. Autor ma svuj (jiste promysleny) nazor. Ja mam nazor jiny, o kterem se domnivam, ze je spravny:) Nicmene nemam zadnou potrebu o nem nekoho presvedcovat. Jestli kontroluji logy, tak na to stejne prijdou, ze jim najednou z ce4you prijde na web 100 lidi;)
MaPo_ce4you (174)|5.10.2004 15:15
[QUOTE="skautik"]a dali jste palmserveru, potazmo autorovi clanku nejakym zpusobem vedet ?
mozna by se rad dozvedel neco z druhe strany :)[/QUOTE]
Ano.

MaPo
peak_ce4you (28)|7.10.2004 16:44
Ahoj, server ce4you mám velmi oblíbený a považuji jej špičku v oblasti PDA. Musím ovšem podoktnout (bez ohledu na právě probíraný případ), že mi přijde, že se zde lehce naddržuje výrobkům společnosti HP. Nekamentujte mě za tuto připomínku :) jen to berte jako námět k zamyšlení, jak by mohly být recenze objektivnší a tudíž i kvalitnější.

S pozdravem Váš věrný čtenář,

Peak
váňa (242)|7.10.2004 16:58
[QUOTE="peak"]Ahoj, server ce4you mám velmi oblíbený a považuji jej špičku v oblasti PDA. Musím ovšem podoktnout (bez ohledu na právě probíraný případ), že mi přijde, že se zde lehce naddržuje výrobkům společnosti HP. Nekamentujte mě za tuto připomínku :) jen to berte jako námět k zamyšlení, jak by mohly být recenze objektivnší a tudíž i kvalitnější.

S pozdravem Váš věrný čtenář,

Peak[/QUOTE]

Kamenovat určitě nééé :D, ale např. iPAQ rz1710 v recenzi zrovna moc nadržování nechytil :D . A Pavel navíc změnil systém hodnocení, takže si myslím, že toho nadržování HP zas tolik nebude (uvidíme brzy, jak se předvede s LOOXem 7xx) ;)
Pavel Koza (4761)|7.10.2004 17:37
[QUOTE="peak"]Ahoj, server ce4you mám velmi oblíbený a považuji jej špičku v oblasti PDA. Musím ovšem podoktnout (bez ohledu na právě probíraný případ), že mi přijde, že se zde lehce naddržuje výrobkům společnosti HP. Nekamentujte mě za tuto připomínku :) jen to berte jako námět k zamyšlení, jak by mohly být recenze objektivnší a tudíž i kvalitnější.[/QUOTE]

Pokud budete konkretni, rad se pokusim Vase pripominky okomentovat / vyvratit. Staci uvest priklad, kde jsem se dle Vas zachoval neobjektivne a HP jsem vyrazne pomohl / jine zarizeni vyrazne poskodil.

Pokud je to jen Vas "pocit", tak s nim nic nenadelam. V kazdem pripade muj nazor, ze vyrobky od HP jsou proste ze vsech ostatnich nejdotazenejsi (i kdyz naskok se neustale zmensuje), dosud zadny konkurencni vyrobek nezmenil. To same plati i o tom, ze se o HP pise asi nejvice - je proste nejaktivnejsi, ma nejvice zarizeni, v mezich moznosti velmi dobry support atd. Pokud to nekteri ctenari (predevsim uzivatele jinych znacek) berou jako nadrzovani, je to samozrejme jejich svate pravo.

Jsem jen clovek:) Chcete-li uplne objektivni hodnoceni, musite se spokojit s porovnanim udaju z datasheetu, pripadne benchmarky a dalsimi, plne prokazatelnymi daty.
peak_ce4you (28)|8.10.2004 11:47
[QUOTE="Pavel Koza"]
Pokud budete konkretni, rad se pokusim Vase pripominky okomentovat / vyvratit. Staci uvest priklad, kde jsem se dle Vas zachoval neobjektivne a HP jsem vyrazne pomohl / jine zarizeni vyrazne poskodil.

Pokud je to jen Vas "pocit", tak s nim nic nenadelam. V kazdem pripade muj nazor, ze vyrobky od HP jsou proste ze vsech ostatnich nejdotazenejsi (i kdyz naskok se neustale zmensuje), dosud zadny konkurencni vyrobek nezmenil. To same plati i o tom, ze se o HP pise asi nejvice - je proste nejaktivnejsi, ma nejvice zarizeni, v mezich moznosti velmi dobry support atd. Pokud to nekteri ctenari (predevsim uzivatele jinych znacek) berou jako nadrzovani, je to samozrejme jejich svate pravo.

Jsem jen clovek:) Chcete-li uplne objektivni hodnoceni, musite se spokojit s porovnanim udaju z datasheetu, pripadne benchmarky a dalsimi, plne prokazatelnymi daty.[/QUOTE]

Zdravim,

ve svetle dnesniho clanku a reakci na muj prispevek jsem se rozhodl popremyslet a nalezt usvedcujici dukaz. Musim rici, ze to se mi nepovedlo a tak musim svoji vypoved revidovat. S omluvou k Vam uznavam, ze clanky na ce4you jsou celkem objektivni.

Ted bych se pokusi vysvetlit co me vedlo k memu nazoru:

1. vec byl muj omyl, kdy jsem tolarovani docela podstatnych chybek na zarizenich od HP povazoval za naddrzovani (napr. opakovany kriticky nedostatek RAM iPaqu). Uznavam, ze chyby jsou tolerovany i u jinych za rizeni. U HP jsou tolerovany casto, protoze se o nich casto pise. A casto se o nich pise, protoze casto vydavaji nova zarizeni. OK, uznavam. Na ce4you se proste neobjevuji tak agresivni recenze na jake jsem zvykly z jinych serveru.

2. Proc vidim v bleskovkach to jak se autor tesi na nove iPAQ-y? Teseni si snad zaslouzi i jina zarizeni :) A podobne hlasky. Uznavam vsak, ze ac jsou na ce4you celkem patrne autorovi preference, neovlinuji priliz objektivitu recenzi.
Alasther (7)|8.10.2004 12:32
Co se týče toho oddouzení za "slabý výkon" Hp . Tak by se podle mě slušelo uvést třeba alespoň te že zařízení je vhodné dejme tomu pro někoho kdo se nehoní za Mghz . Mám asus my pal 716 a ten má procesor dost výkoný a stejně si ho stahuju na Powersave mode . Protože ho většinou používám na prohledávání internetu a poslech mp3 (taky z něj právě píšu tuhle odpověď) a to se mi pak jelikož jsem připojenej přes bluetooth hodí víc baterka než abych si v duchu říkal jak mam rychlej procesor když to nevyužiju .
Pavel Koza (4761)|8.10.2004 12:53
[QUOTE="peak"]1. vec byl muj omyl, kdy jsem tolarovani docela podstatnych chybek na zarizenich od HP povazoval za naddrzovani (napr. opakovany kriticky nedostatek RAM iPaqu). Uznavam, ze chyby jsou tolerovany i u jinych za rizeni. U HP jsou tolerovany casto, protoze se o nich casto pise. A casto se o nich pise, protoze casto vydavaji nova zarizeni. OK, uznavam. Na ce4you se proste neobjevuji tak agresivni recenze na jake jsem zvykly z jinych serveru.[/QUOTE]

Vite, to, proc jsou recenze relativne malo kriticke, ma i dalsi duvod, ktery jsem v clanku neuvedl. Ja se na urcity problem snazim divat vzdy z nekolika uhlu pohledu a rozlisit tak, jestli je to problem tykajici se jen casti uzivatelu, nebo je to problem globalni. Jestli ma zarizeni malo nebo hodne pameti je vec relativni (v ankete vetsina lidi odpovi, ze by chteli minimalne 1GB:). Proto nezdrbu zarizeni jen proto, ze ma "jen" 64MB pouze proto, ze konkurence ma vic. To totiz neni problem, ale vlastnost - vyrobce proste rozhodl, ze zarizeni bude mit 64MB a basta. Nekomu vyhovuje, jinemu ne, ale je to vlastnost, i kdyz za to zarizeni samozrejme dostane v hodnoceni mene bodu. Ovsem pokud ma zarizeni stejne velkou (rozmery) i kapacitni baterku a v testu vydrze vydrzi jen 1/3 toho, co ostatni zarizeni, tak to neni vlastnost, to je chyba, protoze pochybuji o tom, ze by tato situace nekomu vyhovovala. Samozrejme, ze kdyz bude kratka zivotnost vyvazena super malymi rozmery zarizeni, tak je to zase o necem jinem, ale to jen doklada, ze spravedlive hodnoceni je vec komplexni a vytrhnout neco z kontextu napacha velkou paseku.

[QUOTE="peak"]2. Proc vidim v bleskovkach to jak se autor tesi na nove iPAQ-y? Teseni si snad zaslouzi i jina zarizeni :) A podobne hlasky. Uznavam vsak, ze ac jsou na ce4you celkem patrne autorovi preference, neovlinuji priliz objektivitu recenzi.[/QUOTE]

O tom, ze se na nejake zarizeni tesim, jsem psal do bleskovek presne 0x, 2x jsem tam psal, ze prave recenzuji iPAQ rz1710 a rx3700. Davam si timto zavazek, ze priste se budu tesit na neco jineho:) Momentalne asi vede Motorola MPx:cool:
Silgin (27)|8.10.2004 12:56
Konkretnejsi muzu byt velice snadno. Proste me osobne zere ten fakt, ze pro ipaq 4150 nebude novy upgrade.
Ale to je asi muj subjektivni dojem. S tvymi recenzemi se vetsinou ztotoznuji, az na par vyjimek :)
HP mam rad, ovsem v tomhle me proste zklamali ;(
Pavel Koza (4761)|8.10.2004 13:11
[QUOTE="Silgin"]Konkretnejsi muzu byt velice snadno. Proste me osobne zere ten fakt, ze pro ipaq 4150 nebude novy upgrade.
Ale to je asi muj subjektivni dojem. S tvymi recenzemi se vetsinou ztotoznuji, az na par vyjimek :)
HP mam rad, ovsem v tomhle me proste zklamali ;([/QUOTE]

Aha, uz rozumim:) Ano, je to neprijemne. Sice to nema nic spolecneho se supportem (HP dal opravuje WM2003, posledni ROM upgrade je ze 4. srpna), ale take se domnivam, ze i kdyby ta akce byla ztratova (jako ze by byla, upgrade je zdarma a vyvoj a otestovani neco stoji), tak by se vyplatila vic nez nejaka stupidni reklama v TV.
Alasther (7)|9.10.2004 00:07
No jo jonže bohužel vydání upgradu uspokojí uživatele , který už si výrobek HP koupil a je jen malá šance že si z radosti nad vydáním upgradu koupí další zatímco , když pustí do TV reklamu tak je hodně velká šance , že si někjaká rodinka při nedělním náklupu v Tescu či Carefouru nějaký ten výrobek koupí protože ho viděla TV . No jo to je obchod ..... :cool:
Pavel Koza (4761)|9.10.2004 23:51
[QUOTE="Alasther"]No jo jonže bohužel vydání upgradu uspokojí uživatele , který už si výrobek HP koupil a je jen malá šance že si z radosti nad vydáním upgradu koupí další zatímco , když pustí do TV reklamu tak je hodně velká šance , že si někjaká rodinka při nedělním náklupu v Tescu či Carefouru nějaký ten výrobek koupí protože ho viděla TV . No jo to je obchod ..... :cool: [/QUOTE]

Tak to ja bych s timto nazorem polemizoval:) Dle meho nazoru je HP firma zamerena na dlouhodoby vztah se zakaznikem (ma tak i nastavene ceny), takze to, ze si nekdo nahodou koupi HP a pak uz nikdy vice neni asi cilem firmy... I kdyz priznavam, ze PDAckum rozumim mnohem vic nez marketingu:)