Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ACER n10 má skrytou výrobní vadu!

Erikt68i (266)|1.10.2004 12:29
Při procházení přes různé světové konference jsem často narážel na stížnosti týkající se samovolného HW resetu!! při vkládání a vyjímání CF IO karet. To samé se začalo dít u mne při používání WiFi karty! Objevil jsem nakonec stránku, kde problém prozkoumali a našli řešení. Je třeba přidat do PDA blokovací kondenzátor cca 100uF na 5V (skutečné napětí je 3,3V) Bližší informace na stránce: All Users
Ti z Vás, kteří vlastníte tohoto Acera méně než 6 měsíců, můžete reklamovat tuto vadu vyskytující se už v okamžiku koupě zboží, kdy podle zákona je tato vada považována za neopravitelnou, takže máte plné právo na vrácení peněz. My ostatní můžeme reklamovat a když ani na 3 pokus opravna neodstraní vadu, tak můžeme vyžadovat vrácení peněz pro neopravitelnost. Spíš si však myslím, že opravna by měla být schopna podle návodu tento dodatečný kondenzátor v hodnotě několika Kč do PDA zamontovat. Musím se podívat do záručáku, která opravna je vyčleněna a požádám je o provedení záruční opravy. Udělal bych to sám ovšem nechci přijít o záruku.
Zajímalo by mne, co Vy ostatní si myslíte o těchto skrytých chybách a jak je řešit ve vztahu k záruce. Proto jsem zařadil toto téma do Technické podpory a ne k Acerovi.

Ještě jedna poznámka na okraj - jak sami na stránce uvidíte, má ACER n10 i funkční seriový výstup, je třeba ho pouze vyvést ven a přes převodník úrovní (z 3,3V) z něj udělat řádnou RS232.
Alo_ce4you (38)|2.10.2004 12:36
:O
Ja mam acer n10 ale CF kartu nepouzivam ale chystam sa kupit 256mb CF kartu.
To sa mi akoze uplne vyresetuje???
Erikt68i (266)|4.10.2004 07:51
Nikoli, s paměťovými kartami se Acer chová slušně. Pouze při vkládání či vyjímání CF IO karet tj. např. WiFi, Bluetooth, GPS které mají klidový odběr přes 100mA (toto však odpovídá normě pro tento slot !!) dojde krátce k vypnutí vnitřního zdroje a tím smazání vnitřní RAM paměti. Paměťová karta ve slotu MMC/SD tímto není ovlivněna.
Pavel Koza (4761)|4.10.2004 08:20
Takze ten problem se stane pokazde, nebo jen obcas? Protoze pokud jen obcas, tak budou s reklamaci asi problemy:disgusted: Leda ze by se to "obcas" delo tak casto, ze by nebyl problem to v servisu predvest (Jo tak vy jste mi to opravili, ano? Tak se podivame... Ooops... Tak ja prijdu zase za tyden...).
Erikt68i (266)|4.10.2004 08:49
Pokud je Acer napájen napaječem, a má nabitou baterii na 70 a více procent kapacity, tak se HW reset povede pouze vyjímečně a to většinou při vyjímání karty ze slotu. Pokud je baterie vyčerpána pod 50 procent a není na napaječi pak HW reset při vyjmutí i zasunutí karty se provede vždy! Ověřeno s kartou WiFi od Asusu. Mohu kdykoli předvést. (Vyzkoušeno i z jinými kartami, též GPS od Biliontonu). Při softwarovém vypnutí karty dojde k "zajiskření" na obrazovce,skoro jako televizní obrazovka verzus neodrušený fén! Takže já to zatím řeším tak, že vypnu celé PDA, připojím dobíjení, vložím kartu - dojde k zapnutí PDA a pracuji. Při ukončení práce pokud má baterie míň než 80 procent kapacity - připojím dobíjení, místo karty vypnu celé PDA a čekám na zhasnutí signálky na vložené kartě - potom jí vyjmu. A mám 95 procentní úspěšnost zabránění HW resetu.
Mr. Death (53)|5.10.2004 21:09
Notebooky od Aceru opravuje třeba Asupport, v Brně jsem s nimi byl spokojen, bohužel netuším, jestli opravují i PDA. Každopádně si myslím, že tuhle opravu by podle návodu byli ochotni provést (přinejmenším v Brně).
Erikt68i (266)|6.10.2004 11:03
Tak jsem dnes po včerejší telefonické domluvě navštívil pražský Asupport na Táborské ulici č.5. Ačkoli to včera při domluvě vypadalo na jednoduchou záležitost, tak dnes při osobní návštěvě to tvrdě skřípalo. Po seznámení se z důvodem reklamace mne přijímací technik nemilosrdně odkázal na zastoupení ACERu s tím, že oni PDA neopravují ale při závadě pouze vyměňují za jiná a v případě mnou popsané závady nemají instrukce , jak postupovat. Po námitkách, od čeho tedy vlastně jsou, se přijímací technik obměkčil a nabídl mi zprostředkování s ACERem sám. Ponechali si tedy moje PDA včetně WiFi karty, s tm že jakmile obdrží odpověď se ozvou. Rušení displeje jsem jim ukázal, reset se mě nepovedl - pitomec jsem nabil baterku na 100procent! Zdá se že již něco tušili i před mou návštěvou - věřili mi, že k resetům fakt dochází. Potom už v přátelské atmosféře objasnili, že vlastně bez souhlasu ACERa nemohou PDA otevírat, natož aby tam vkládali bez požehnání nějaký kondík. Tak jsem zvědav, jak ta reklamace vlastně dopadne. Podle mne ACER to asi svede na karty, sice se v technickém popisu ACERu n10 odvolává na obecně závaznou normu pro slot CF1/2, které tyto karty též splňují!!, ale co proti vyjádření "odborníků" zmůžu?
Erikt68i (266)|6.11.2004 21:52
Po dlouhé době čekání jsem obdržel oficiální stanovisko Acera k celé záležitosti:

Resety a "blikání" displeje jsou prý způsobeny nekompatibilitou těchto přídavných karet s Acerem a nejsou tedy důvodem k záruční reklamaci.

Přesně jak jsem čekal. Co na tom, že stačí vzít paměťový osciloskop a některou CF WiFi kartu s větším dosahem než 10m!! - a podívat se na chování zdroje. Co na tom, že oscilografy ukazují zakmitávání zdroje !! (bohužel oscilace napájecího napětí karty i směrem vzhůru, i 6V špičky na napětí 3.3V) to přeci pro výrobce není zajímavé. Takže od teď pro mne a mojí firmu zase není zajímavý Acer. Notebooky i PDA dělá více firem a jak doufám i lépe a snad se i lépe starají o zákazníky. Acera N10 jsem si koupil jako první PDA abych si ověřil VO CO GOU, zaujali mne především dva sloty na karty - proč kupovat CFIO karty do notebooku a SDIO do PDA, navíc čtečku čarového kódu jsem pro SDIO ještě u nás v nabídce neviděl. A tak jsem si naběhl - prostě jak je vidět, nemá cenu kupovat levné věci, nakonec to stojí daleko víc času peněz a nervů.
A pro uživatele Acera N10 - NEDOPORUČUJI na základě měření používat karty s vyšším odběrem tj. 200mA a více v tomto PDA, pokud si ho nechcete při vyjmutí nebo vypnutí karty zničit. Přímo destruktivní je potom vyjmutí karty a ihned opětné vložení. Způsobí okamžitý výpadek napájení spojený s HW resetem a někdy je potřeba i HW reset použít ručně, protože jinak už PDA nenastartuje. Spotřeba karet je uvedena v základních popisech a samozřejmě, že karta WiFi pokud má mít slibovaný dosah 50m tak si taky veme příslušnou porci energie.