Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HP 4700 nebo LOOX 720

GROOVEMAN_ce4you (95)|29.9.2004 21:25
poradte? kdyz se nebudem divat na cenu, kterej je vlastne lepsi?
přecházim z 2210 takze vubec nevim jestli zustat verny HP nebo k jinej galanke.;)
Milan Švec (938)|29.9.2004 22:48
Chce to projít si už dříve uvedené odpovědi na stejnou otázku. Tady. A seznámit se (nejlíp odzadu) s informacemi současných uživatelů 720ky (zatím jen zvenku) a taky se vším, co tu uvádějí už noví místní uživatelé 4700ky - a), b) a c).
A teprve pak se zcela v klidu rozhodnout. Co a za kolik chci. A co za to dostanu.
PavelR. (2184)|30.9.2004 07:19
... jednoznačný výrok, které z těchto PDA je lepší lze jen těžko vynést. Vybaveností vede LOOX (USB host, integr. kamera, 128 MB RAM). Já sám jsem se do včerejška nemohl rozhodnout, které z těchto dvou PDA objednat; včera jsem ale objednal iPAQ a je pokoj :) ... Mé důvody byly:

1. LOOX není v ČR ještě dostupný a termín 15.10 je pro mne moc daleko (navíc otázkou je zda bude dodržen; pro všechny kteří čekají doufám, že ano)
2. Pokud chci PDA s VGA, tak chci aby byl displej co největší; při svém rozhodování jsem zašel až tak daleko, že jsem si na papír nakreslil dva obdélníky (jeden z úhl. 3,58" a druhý s 4"), abych porovnal velikosti obou displejů. Rozdíl se mi zdál celkem podstatný, což při VGA zobrazení může hrát svou roli.
3. Design iPAQu je mi subjektivně bližší a to i přesto, že je toto PDA od HP větší a těžší než LOOX.

Kameru nepotřebuju ale mrzí mě ten USB host :)

PavelR.
Pavlucha (1496)|30.9.2004 10:11
... když jsem upustil od Looxe 720 a koupil hx4700, přemýšlel jsem úplně stejně jako PavelR.
Navíc - co se foťáku týká - podívej se na kvalitu těch fotek! Je to strašný!
Chci-li fotit, mám foťák. Chci-li fotit nějaký "rychlý" a jako "vtipný" fotky v hospodě nebo jinde, stačí (na poslání MMS) bohatě foťák v telefonu.
Jediný, s čím jsem se nerad loučil (měl jsem Looxe 610) a na co si teď zvykám, je rozdíl v organizaci paměti ROM/RAM.
Pokud ti nejde o peníze, jdi do iPAQ (ony ty ceny zase tak moc rozdílný nejsou). ;)
JP_ce4you (215)|30.9.2004 10:30
[QUOTE="Pavlucha"]... když jsem upustil od Looxe 720 a koupil hx4700, přemýšlel jsem úplně stejně jako PavelR.
Navíc - co se foťáku týká - podívej se na kvalitu těch fotek! Je to strašný!
Chci-li fotit, mám foťák. Chci-li fotit nějaký "rychlý" a jako "vtipný" fotky v hospodě nebo jinde, stačí (na poslání MMS) bohatě foťák v telefonu.
Jediný, s čím jsem se nerad loučil (měl jsem Looxe 610) a na co si teď zvykám, je rozdíl v organizaci paměti ROM/RAM.
Pokud ti nejde o peníze, jdi do iPAQ (ony ty ceny zase tak moc rozdílný nejsou). ;) [/QUOTE]

Nikdo se moc nezmiňujete o rozdílu velikosti RAM paměti u obou PDA!
hx4700 RAM = 64MB
Loox RAM = 128MB
To je pro mne zatím dost rozhodující ve prospěch Looxe.
Myslím, že pro běh více programů to je podstatné.
Co vy na to?

Taky se zatím neumím jednoznačně rozhodnout :)
Pavlucha (1496)|30.9.2004 10:43
No jo, ale co takhle instalovat do iPAQ Store (a že to po první HR dělat fakt budu :D) a nechat RAMku k původnímu účelu ...

Vážně si myslím, že je to všechno jen otázka zvyku. O tom se tu můžeme dohadovat celý dny :D
Nicméně ... na spuštění filmu, brouzdání na netu, hry nebo Word a Excell mi na hx4700 stačí i těch cca 20MB, který jsem si ještě nezamazal zbytečnostma :D :D :D
hybo (3107)|30.9.2004 10:46
64MB ti bohate staci, vetsinu stejne mas na karte. Lidi si mysli, ze cim vic ram, tim lepe, protoze tam vic daji. Ano, to je pravda, ale:

1. cim vic mam v RAM, tim vetsi skodu vypadek udela
2. proti vypadku delam zalohu a kam? na kartu.

Dle meho staci i 32MB, protoze v RAM mam jen to, co bezi porad anebo moc casto, zbytek z karty. Pro beh systemu a aplikaci Ti tech cca 20-25MB staci.
PavelR. (2184)|30.9.2004 10:47
[QUOTE="JP"]
Nikdo se moc nezmiňujete o rozdílu velikosti RAM paměti u obou PDA!
hx4700 RAM = 64MB
Loox RAM = 128MB
To je pro mne zatím dost rozhodující ve prospěch Looxe.
Myslím, že pro běh více programů to je podstatné.
[/QUOTE]

... jak to? ... já se o tom, zmiňiji ve své příspěvku výše :). RAM odlehčím tím, že pokud to bude SW umožňovat budu instalovat do iPAQ File Store popř. kartu. Měl jsem iPAQ 2210 rovněž s 56 MB RAM a vystačil jsem si s přehledem.

PavelR.
Pavlucha (1496)|30.9.2004 11:35
[QUOTE="hybo"]no aby ne, kdyz mas 4700 :-)))[/QUOTE]

To není teď důležitý (i když zavádějící), ale já byl do toho Looxe ouplně zamilovanej - teda než jsem viděl hx4700.
A ÚPLNĚ UPŘÍMNĚ - fakt je ten rozdíl (zatím) jen v systému práce s pamětí. Prostě si myslím, že RAMka je k jinejm účelům, než do ní prát aplikace (kromě toho 1%, který jinam dát nejde). ;)
Honzabr (192)|30.9.2004 12:13
:D Musím potvrdit všechny názory ve prospěch iPAQ 4700.Ačkoliv jsem byl také zastáncem 720. Ta využitelná ROM je super-nacpal jsem tam co požaduje být v paměti a chodí to .Ostatní mám na kartě.Největší část RAM sežere PocketKim ale to je jen malá část a s důsledným zavíráním spuštěných aplikací je to procházka rájem.A aspoň to nežere proud ;) Jinak USB host jsem taky hodnotil a zjistil jsem, že se oběvují CF karty s USB takže když ho budu potřebovat tak strčím jen kartu. A navíc ji budu využívat i v NB ;)
No a o foťáku není co hovořit ;)
ipf (2136)|30.9.2004 12:23
Ještě se tady nezmínila jedna část paměti - Pavel to v recenzi nazývá "Bezpečné úložiště". LOOX nabízí 30MB, HP 90MB. Vzhledem k tomu, že spousta programů funguje bez nutnosti instalace (total commnde, icq, pocketNav, e-reader, SR a další), lze RAM uvolnit i takto.
Pavel Koza (4761)|30.9.2004 12:24
[QUOTE="hybo"]Dle meho staci i 32MB, protoze v RAM mam jen to, co bezi porad anebo moc casto, zbytek z karty. Pro beh systemu a aplikaci Ti tech cca 20-25MB staci.[/QUOTE]

Doporucuji precist recenzi, predevsim sekci Bluetooth;)
Milan Švec (938)|30.9.2004 14:11
Dobře, dobře. Tak už od majitelů 4700ky vím, proč je lepší poloviční RAM proti celé (že na to nepřišli ještě výrobci desktopů nebo noteboků ;) ), případně že se při tom zvládnou i větší rozměry, váha, míň možností a za víc peněz (co je to dnes pár tisíc, že), ale pořád ještě nevím, jak je to s tím Pocket Informantem a jeho upgradováním. :?:
To mě teď zajímá u 4700ky nejvíc. :!:
Jinak hodně zábavy (a minimum nebo hodně - podle gusta - hard resetů) všem, kdo si už dnes užívají VGA na dnes nejrychlejší cihle s největším displejem! :yes:
Pavlucha (1496)|30.9.2004 14:18
[QUOTE="Milan Švec"]ale pořád ještě nevím, jak je to s tím Pocket Informantem a jeho upgradováním. :?:[/QUOTE]

To zatím nevypadá (alespoň u mě) dobře.... ale ... no, teď už to bude vypadat, že mně k tý cihle dali ještě auto nebo co ... ale já jsem nenašel při běžném používání funkci, která by mi ve verzi 5.0.4.5 chyběla.
:cool:

A stou RAMkou to zase takhle nepřevracej. Nemluvil tu tuším nikdo o výhodě mít méně RAM, ale o jiném systému práce s pamětí ... ;)
Neexistuje výrobce notebooku, jehož RAM je větší než HD ... :D
Pavel Koza (4761)|30.9.2004 14:46
[QUOTE="Milan Švec"]Dobře, dobře. Tak už od majitelů 4700ky vím, proč je lepší poloviční RAM proti celé (že na to nepřišli ještě výrobci desktopů nebo noteboků ;) ), případně že se při tom zvládnou i větší rozměry, váha, míň možností a za víc peněz (co je to dnes pár tisíc, že), ale pořád ještě nevím, jak je to s tím Pocket Informantem a jeho upgradováním. :?:[/QUOTE]

Mozna odpoved na otazku ohledne PI je zde. Autor programu pise, ze jemu upgrade na hx4700 funguje bez problemu.
Pavlucha (1496)|30.9.2004 14:59
Právě jsem to zkusil na 5.21 upgradovat ... a najednou běhá ... :yes: :D
Problém vyřešen.
GROOVEMAN_ce4you (95)|30.9.2004 15:05
o kolik je vetsi displej na 4700 nez na 720?
nemate nekdo odkaz na fotky , kde lezi vedle sebe 4700 a 720 ze vsech stran?
jak vas tak ctu, tak asi budu vybirat podle vzhledu:D
Pavlucha (1496)|30.9.2004 15:08
[QUOTE="GROOVEMAN"]o kolik je vetsi displej na 4700 nez na 720?
nemate nekdo odkaz na fotky , kde lezi vedle sebe 4700 a 720 ze vsech stran?
jak vas tak ctu, tak asi budu vybirat podle vzhledu:D [/QUOTE]

Takhle stačí? ;) - to velikánský je iPAQ ... :D
00028506_0000000157_PK7V39795220048178370_gc5k.jpg
hybo (3107)|30.9.2004 15:09
asi o pul palce, coz je myslim cca 12,5mm nebo tak neco
Pavlucha (1496)|30.9.2004 15:20
[QUOTE="ipf"]Osobně si nemyslím, že by na LOOXovi (kdyby už byl mezi námi) svátky chodily, nicméně MY vám prošlápneme tu trnitou cestu problémů různých aplikací s fungováním na VGA, abyste se VY pak mohli jejich užívat výhod :D :D :D .
[/QUOTE]


... doplním jen, že na to budeme asi mít ještě hodně času ...
Každopádně chci 720-tku určitě vidět na srazu, kterého se doufám zúčastním.
GROOVEMAN_ce4you (95)|30.9.2004 16:17
mate nekdo srovnavaci foto kde je 2210 a 4700?
ipf (2136)|1.10.2004 17:10
Pred chvili jsem se diky "XP" pripojil z HP4700 na internet a prihlasil domu. Je to parada, zejmena nalezato (i pres drobne nedostatky - klavesnice pres pul stranky, listy zabirajici dalsich 20%, ale to ceka i na vas LOOXaky). Nicmene prohlizeni stranek na VGA je uchvatne a proto preji vsem cekatelum, bez rozdilu znacky, aby vase cekani trvalo co mozna nejmene.
windmaster (307)|1.10.2004 17:35
Tak jsem taky podlehl, hlásím se do rodiny HP4700. Je to fakt paráda. Ohromující displej, fukční a použitelný Touchpad, všechno velmi svižné. Fotky a vůbec grafika je zatím to nejlepší co jsem viděl, zvláště v real VGA rozlišení. Mapy jsou tady naprosto skvělý.
Foťák mi nechybí, ale velkost RAM naprosto nechápu. Stále doufám, že to HP napraví a umožní sdílet těch dalších zbytečně zahozených iks megabajtů.
Ještě pořád jsem zvědav na vysněného Looxe 720, ale mám dojem, že už měnit nebudu.:D
smarter (137)|1.10.2004 21:58
tady o 4700 je napsano uz dost, ale nikdo nezminil duvod ktery osobne pro mne byl nejdulezitejsi, je to KOVOVY damy a panove, ne nejaky plast na kterym zusavaji nechutny skrabance. Ta pevnost a stabilita cele konstrukce je opravdu citit
ipf (2136)|1.10.2004 23:28
[QUOTE="smarter"]tady o 4700 je napsano uz dost, ale nikdo nezminil duvod ktery osobne pro mne byl nejdulezitejsi, je to KOVOVY damy a panove, ne nejaky plast na kterym zusavaji nechutny skrabance. Ta pevnost a stabilita cele konstrukce je opravdu citit[/QUOTE]

To je samozrejme vec nazoru a osobnich sympatii, cemu das prednost. Ja jsem drzel v ruce vsechna zarizeni a za sebe muzu rict, ze kdyby lezely v prodejne na pulte hp4700 a loox720, asi bych se rozhodoval jen tezko. Trochu mne zklamal asus730 - mel jsem pocit, ze se mi rozpadne v ruce, ale po umisteni do pouzdra bude situace jina.
Kazdopadne uz jsem koupil hp4700 a jsem spokojeny (alespon na chvili ;) ).
smarter (137)|2.10.2004 15:08
O zklamani z 730tky muzu vypravet dlouho, uz ot prvnich zprav o nem, jsem s timto zarizenim pocital, protoze jsem mnel Asuse 620 a ten mi zcela vyhovoval. Ta baterka a vanicka mne dost sokovali. 4700tovka je v techto ohledech velmi dobra, o pevnosti uz jsem rikal, a s uplne nabitou baterkou a slabym podsvicenim muzu surfovat via BT zhruba 10hodin, coz je podle mne velice dostacujici, a celkem rychle se to nabiji. Vadi mne na nem jen dve veci 1) ta "neposkrabatelna" folie je nad displejem moc vysoko, a obcas mam pocit jako bych strkal stylusem do polstare, u 620tky to bylo udelany fakt paradne ten druhy duvod je snadny - zas to "zestarne" behem dvou tydnu :)
JP_ce4you (215)|3.10.2004 10:58
Pořád jsem nemohl skousnout rozdíl RAM/ROM u
hx4700 RAM = 64MB
Loox 720 RAM = 128MB
a ani zde uváděné, nic moc přesvědčivé argumenty - sorry.
Až tady je teprve jasný a závažný důvod, proč tomu tak je:
------------------------------------------------------------------------------------------------------
The Ipaq 4700 and Dell X50 have the 64/128 memory configuration for a very good reason.
I have it on very good authority that 128mb rom will be required if companies are going to offer rom upgrades to WM 2005.
So there will be no upgrade for the Loox 720 with its smaller rom size.
I have been told this by an HP and a Dell representative and had it confirmed by a friend of mine who works for MS here in the UK
(who asked around for me). Apparently WM 2005 will not fit in 64mb rom and requires 128mb rom.
So those jumping ship to the Loox from HP after them not offering rom upgrades may need to rethink.

Takže - tímto muka nerozhodnosti u mne konečně skončila!
Na jaře 2005 je tady nový o.s., a já nehodlám riskovat, že za půl roku nebude moje PDA "in" ! :D
Milan Švec (938)|3.10.2004 11:29
[QUOTE="JP"] ...jasný a závažný důvod, proč tomu tak je: ... muka nerozhodnosti ...[/QUOTE]

No-one knows for certain that there will be a WM2005. If there is no-one knows how big it will be or what hardware it will require. Then - no-one knows who will offer an upgrade, if anyone. Indeed - not even the OEMs are going to know yet.

Based on past experience who would have expected Toshiba to offer an upgrade this time - but they did. We might have expected HP to offer one though (they have for every previous generation) but they didn't. Both Asus and FSC have said an upgrade to WM2003SE will be available for their last generation of Pocket PCs - but nothing has come of that yet.

My advice? Buy the best device for you right now...!

(Zdroj)
;)
windmaster (307)|3.10.2004 11:45
[QUOTE="JP"] Pořád jsem nemohl skousnout rozdíl RAM u
hx4700 RAM = 64MB
Až tady je teprve jasný a závažný důvod, proč tomu tak je:[/QUOTE]

To je sice pěkná útěcha, ale v roce 2005 budeme řešit jestli koupit FS nebo HP s 1GB nebo 4GB RAM :D.
Po čtyřech dnech provozu s hp4700 však musím říct, že problém s "malou RAM" je nepodstatný, vše vynahradí obrovský displej a výkon.
smarter (137)|3.10.2004 14:16
No strucne ti to vysvetlim. Pise se tam ze kdo bude chtit upgradovat OS na win2005 proste musi mit 128 MB ROM, a ponevadz loox tolik nema tak zustane hezky u 2003SE. Ale ja rozhodne souhlasim z tvrzenim windmastera, stejne to bude k te dobe zastaraly, a ikdybych mohl tak bych neupgradoval.
Pavel Koza (4761)|3.10.2004 20:58
1. Nutnost 128MB ROM mi prijde dost pritazena za vlasy vzhledem k tomu, ze i po prepsani kodu staci 32MB a jeste neco zbyde... Podobne halo bylo tusim u nejake h5450 ci h3900, ktere jako prvni nabidlo 48MB ROM. Pry kvuli moznemu upgrade;)
2. Jak ukazal pripad upgradu na WM2003 SE, teoreticka moznost ani nahodou neznamena, ze se ho uzivatele dockaji.
3. Buh vi, kdy Windows CE 5.0 vubec budou;)
Andilek (173)|3.10.2004 23:03
Jen me napada otazka, kdyz uz se jedna o vlajkovou lod a HP mysli na budouci upgrade, tak proc proboha neudelal variantu 128RAM+128ROM
Cenovy rozdil by byl minimalni a videl bych to jako rozumne. Vzdyt HP musel jasne vedet, ze konkurence bude mit 128RAM.
Proste se mi to nezda a pripada mi, ze marketingove oddeleni proste pocita s dalsim modelem "4710" co bude mit 128RAM a co vyjde pristi jaro.
Milan Švec (938)|10.10.2004 23:45
K rozdílu mezi 128 MB a 64 MB RAMky (pro praktické používání v denní praxi). Citace od: Seba, ihorak, Pavel Koza.

To první je z LOOXe 720. To druhé by mohlo být třeba z LOOXe 600. Je to z iPAQ hx4700.



To první je z LOOXe 720. To druhé by mohlo být třeba z LOOXe 600. Je to z iPAQ hx4700.

Dtto po resetu.


64 MB RAM (třeba proti 32 MB) je fakt skvělá velikost. Používám ji už dva roky. Ale dnes už mě nebaví ji pořád čistit a uvolňovat. Začíná být často nějak těsná.
Andilek (173)|11.10.2004 00:03
Mel jsem trosku chaos v jedne veci - kam se cpou databaze kontaktu, kalendare a podobne. Podle meho je zobrazeny posuvnik presne o tom. V RAMdisku jsou ulozena data, v ROM jsou spustene aplikace. Na spustene aplikace mi 64MB bohate stacil. Kdyz jsem ale mel v RAMdisku kontakty, kalendar a pridal tam postu (seznamy) z mych IMAP uctu, za chvilku jsem se nehnul. Navic zakladni aplikace neumoznuji presmerovani techto databazi mimo RAMdisk. Alespon jsem to nenasel a registry jsem editovat nechtel.

Takze ja osobne fakt chci 128RAM pac jinak se nevejdu a nebo mi staci 64RAM, ale chci mit moznost ukladat data do ROM, pripadne na kartu.
Tak premyslim, ktera z techto dvou variant je pruchozi :disgusted:

Jen na okraj... Vsema deseti bych bral HP, kdyby melo 128MB RAM. Bez USB Hostu se obejdu, fotak doslova nechci (jsem zvedav kdy ho budu mit v kartacku na zuby) a magneziovy obal je idealni.
Nicmene tech 128MB u Looxe to pravdepodobne rozhodne...
ipf (2136)|11.10.2004 01:14
Při vší úctě, Milane, tady si trošku "protiřečíš". Dobře jsem prohlížel celou stať od Seby a bavil se s ním na ICQ, cože všechno do LOOXe dokázal nacpat (a kam). Kompletní instalace všeho potřebného mu (jak je i z fotografie zřejmé) zabrala 29MB, takže mu zbylo úžasných 100MB, zatímco v případě "LOOXe 600" by mu zbylo "pouze" cca 30MB. To Ti opravdu připadá na běžný život málo?
Crusader_ce4you (624)|11.10.2004 07:30
Musím říci, že 30 MB free je dostačující do dé doby, než se začneš někde opravdu nudit a vlezeš třeba na internet. Byl jsem se ženou v pojišťovně a samozřejmě čekací doba asi 2 hod (i když jsme tambyli jediní :D ). No tak jsem si přes NETFRONT začal brousit (tehdy ještě na 4150 ce) a asi tak za 40 min na mě začal iPAQ křičet, že nemá volnou paměť :( . A to jsem před prohlížením měl 27 MB free. Takže jsem musel přerušit čtení, vypnout Netfront, vyčistit paměť a začít znova :D Ale jinak jak žíkáš, ipfe, na běžný celodenní provoz by to mělo být dostačující.
Milan Švec (938)|11.10.2004 08:31
[QUOTE="ipf"]...Kompletní instalace všeho potřebného mu (jak je i z fotografie zřejmé) zabrala 29MB, takže mu zbylo úžasných 100MB, zatímco v případě "LOOXe 600" by mu zbylo "pouze" cca 30MB. To Ti opravdu připadá na běžný život málo?[/QUOTE]Pavle (ipf), díky. Jednoduše to vysvětluje "Andílek". Doplním k tomu.
PDA používám pro práci. K té potřebuji data. Bez omezení prostorem (RAM) a časem (počet právě spuštěných programů).
Na to jsem byl zvyklý už u Ericssona MC218 (modifikace Psiona 5mx s OS Epoc od Symbian). Na to, abych si ho mohl pořídít, jsem čekal dva roky. Až bude mít takovou verzi s takovou pamětí, kam se mi vejdou všechna data z Outlooku, Accesu, Excellu, Wordu (a teď už i pošty, grafiky, zvukového zápisu) atd. Která potřebuji mít u sebe, současně a hned, během několika sekund (vteřin).
Přestup z 32 MB na 64 MB byl proto více než vyhovující (pro tehdejší objemy dat).
"Andílek" výše to vysvětluje i pro mě. Nynější SW pro práci s daty na PDA prostě cpe všechna data do RAM.
Není to tedy otázka, kolik toho nainstaluji a jestli je 30 MB málo.
Je to otázka, jestli ten zbytek paměti postačí pro práci (data) všech právě otevřených programů. Tak, abych je mohl nechat stále v paměti (vč. všech dat - bez omezování se velikostí vnitřní paměti) a mít je tedy okamžitě k dispozici po spuštění PDA.
Což považuji za hlavní přednost PDA proti notebookům (to okamžitě - do 5 sec.)
Všude v oficiálních textech se uvádá, že LOOX 720 je určen pro profesionální práci. Tedy pro data a komunikaci - ne pro hraní her, pouštění filmů atd. Třeba to zvládne nějak taky, já nevím, nepoužívám to ani teď na 600ce.
Ale její 64 MB RAM (LOOX 600) mi už skutečně nestačí. O nutnosti ji pořád čistit už jsem toho tady napsal taky dost (nakonec stejně s MemMaid). A když čtu, jak totéž musí dnes řešit noví majitelé hx4700 ... (viz diskuze)
Pro jiné použití bude spoustě lidí 64 MB určitě stačit. Je to úplně stejné jako u PC.
Taky (jako "Andílek") bych rád, aby bylo nějaké PDA se 128 MB RAM, s větším displejem, kovovým tělem, rychlejším procesorem, s touchpadem, foťákem, USB hostem nebo bez nich a stejně velké, lehké a tenké. Není.
Ale 64 MB mám už teď. Potřebuji 128. Práce ve stylu Windows 95 (se staráním se u uvolňování paměti pro další SW či data) mě nebaví už ani na PDA.
Pavle, hodně zábavy s hx4700!
ipf (2136)|11.10.2004 08:44
Dobré ráno všem.
Celé to nebudu číst, nechám si to na večer. Jen jednu poznámku:
právě jsme narazili na problém objektivní a neobjektivní.
Já jsem s HX4700 spokojen. Pro mé potřeby je přesně to, co potřebuji. Má nádherný velký displej (zvládá desítky mých výpočtových, propočtových a kontrolních tabulek) a má email a internet. A ty spousty potřebného softu, co jsem za rok používání nastřádal, jsem už na MDA2 omezil na jednu mapu a eXEdenovi svátky (které ale nechodí nám všem). Já jsem s 4700 spokojen (a navíc už jsem si stihnul zvyknout na touchpad - manipulace s ním je úžasná).
Aifel_ce4you (105)|11.10.2004 10:53
Snad jsem to dobře pochopil, ale s tou pamětí se to má asi tak, že Loox má sice 128 MB RAM, ale jen 28MB file store. Zatím co hx 4700 má jen 64 MB RAM, naproti tomu zase 80 MB file store. To znamená, že když budu instalovat programy na file store nebo na kartu tak oněch zmíněných 64 MB RAM budu používat pouze pro běžící programy, ne ?? Nebo se mýlým ?? Ve finále je tedy jedno jestli mám aplikace nainstalovaný v RAM nebo file store. Připouštím, že může být někde rozdíl v rychlosti, ale i ten bude zanedbatelný..

Aifel.
ipf (2136)|12.10.2004 02:01
Ráno (vlastně už včera) jsem slíbil se vyjádřit k problému s 64MB RAM u HáPéčka, a to zcela objektivně (tj. objektivně z mého pohledu ;) ).

Nejprve bych se vrátil k fotografiím obsazené paměti, tak, jak je zveřejnil SEBA a ptám se: Jaká že to leží vedle sebe zařízení? A hlavně: Jsou na obou nainstalovány stejné aplikace?
Stále se tady omílá problém nedostatečné paměti RAM, jenže se zapomíná na 85MB iPAQ File Store, neboli úložiště, do kterého si můžete ukládat data, ale také (čímž odpovídám na dotaz Aifela) instalovat softwér. A teď konkrétní čísla, jak jsem je dnes změřil (bohužel mám docela fofr a navíc jsem na cihle, takže to zatím bude bez foto - nemám možnost je překonvertovat a vložit):
Po uměle vynuceném HáeR vypadá RAM následovně (uvádím pouze volnou část): 28,51 + 20,17 = 48,68 (vše MB).
Do cihly bylo nainstalováno 22 aplikací, z nichž 2 se instalovaly již po HáeR přímo do RAM a další 2 odmítly instalaci do iPAQ File Store, takže také skončily v RAM. Ostatní aplikace se nechaly přesvědčit a skončily v iPAQ File Store a fungují. Dále jsem RAM zasvinil 4-mi poštovními účty, cca 300 kontakty a cca 50 úkoly v kalendáři. Výsledkem je stav 27,32 + 18,84 = 46,16 (MB).
Třetí fáze - pracovní poloha cihly: následovalo spuštění WORDu (velikost nevím) a Pracovní smlouvy (+10,7kB), EXCELu a Náhrad soukromého vozidla (+ 192,0 kB), kalendáře, kontaktů, emailového účtu, IE, kalkulačky, ICQ a Total Commanderu. Výsledkem je stav: 20,15 + 17,58 = 37,73 (MB). Přiznávám, není to žádný zázrak, ale nejedná se ani o krizi, kdy bez mazání není možn pracovat. Můj závěr je takový, že
1) zastánci 128MB RAM musí uznat, že pro běžné potřeby je výsledný stav dostačující,
2) váhající potenciální kupci si udělají obrázek, do čeho jdou.
Andilek (173)|12.10.2004 09:39
:) Na FileStore nezapominam. Nicmene stale musim konstatovat, ze FileStore mi nahradi kterakoli karta. S moznosti 2 karet a cenami je mi nejake Filestore vcelku ukradene, proste tam koupim 1GB SD a dat se vejde habadej.
Add kontakty, jen v telefonu mam kolem 200 kontaktu. Kalendar tam potrebuji vcetne historie, takze spolehlive prelezu 100 zaznamu. A co je horsi, v poste, kde potrebuji historii mam na kazdem uctu pres 1000 zasilek. Klasicky mailovy klient jsem nastavil na ukladani priloh na kartu a stahovani pouze hlavicek. I pres toto nastaveni jsem na mem iPAQu 3970 mel nasledujici situaci:
HaeR, spusteni pouze maila a nastaveni uctu. Stazeni zahlavi ze 3 uctu v pohode. Stazeni 4. uctu - nedostatek pameti. Podotykam, ze spousta veci je v podslozkach, ktere logicky subscribuji take.
Presne z toho duvodu bych asi uvazoval o HP4700 pouze v pripade, ze bych mel program, co postu specificky stahuje na kartu a nic necpe do RAM a nebo ze budu mit dost RAM.
Vykon procesoru tolik netrapi. I moje 400MHz 3970 vse v pohode zvladala a nemel jsem pocit pomalosti.
JP_ce4you (215)|12.10.2004 14:18
[QUOTE="Andilek"]:) Presne z toho duvodu bych asi uvazoval o HP4700 pouze v pripade, ze bych mel program, co postu specificky stahuje na kartu a nic necpe do RAM.[/QUOTE]

Co se týče vhodného sw na e-maily, který přesně vyhovuje tomuto požadavku, dporučuji se podívat třeba sem.
Namornik. (184)|23.10.2004 18:39
Muj nazor je takovyto

PPC pouzivam jiz od roku 1999. Zatim jsem mel jen same Ipaqy. 3630, 3870, 5450.

Jsem na Ipaqa zvykly, ikdyz musim rict, ze jsem je reklamoval uz ani nevim kolikrat. Urcite 10krat.

Vzdy ale nakonec, smekam klobouk pred Compaq/HP jsem na konci dostal bud novy kousek, nebo penize zpet. Takze v podstate mi HP dela jiz nekolik let bezplatny upgrade. Naposledy jsem dostal zpet 31 tis za 3870ku a za 26 si koupil 5450ku a zbytek mi zbyl na utratu ;)


Prave se rozhoduji, ze si poridim neco novejsiho a zvazuji presne tyto dva diskutovane modely.

A. Ta 64mb Ram je velke minus ( File store je v podstate mala sd karta, kterou nepotrebuju, pac mam vetsi. Navic file store je o poznani pomalejsi a pokud si kupujete stroj s nejrychlejsim CPU a nechate to pak drastickym zpusobem brzdit dobou cteni a zapisu je podle me ulet.

Ja osobne pouzivam hodne slovniky (8-16mb) mapovy soft do auta (12-40mb) kalendat mam asi 10 veci kazdy den za poslednich 5let, takze to taky bude par mb.

Co z toho plyne. 64mb je proste alespon pro me totalne malo. File store a SD jsou mozna dobre uloziste pro media ci dokumenty, ale rozhodne ne pro software. Rychlost je pro me rozhodujici. Mozna to ale nekomu staci, nepopiram.
Takze zde vede Loox 720

B. Co se povrchu, tj krytiny tyce vede Ipaq !!!

C. Obrazovka - VGA rozliseni je rozhodne lepsi v provedeni 4palc. obrazovky - vede Ipaq

D. Velikost a Vaha
Cim mensi, tim mobilnejsi. 4700ka je velka tezka cihla. Loox vede

E. Touchpad - podle me zbytecnost. Pokud mate stylus v ruce naco touchpad. Ale samozrejme nevadil by mi. Dobre, touchpad neni totalne k zahozeni, bod pro Ipaq.

F. USB host. Totalni propad Ipaqu. Jeden z rozhodujicich faktoru proc chci jit do noveho PDA. Zde Vede Loox

G. Fotak - je to neco jako s tim touchpadem. Tak trochu k nicemu obzvlaste co se kvality tyce,ale kdyz uz tam je tak neskodi. Pokud jsem dal bod Ipaqu za touchpad, musim dat ted bod Looxu.

H. Cena - Loox - lepsi parametry, nizsi cena, proste bod pro Loox

I. Pocatecni problemy - jak se zda, tak HP opet uvedla na trh nedostatecne otestovane zarizeni. Mel jsem jednu z prvich 3630tek v CR - 3*reklamace - display se po case zrdcadlove otocil a dalo se to precist jedine pred zrcadle ;-)
Mel jsem jako jeden z prvnich 3870ku a opet 3* reklamace - nefungovalo podsviceni displaye
Popobne u 5450ky - reklamace hned po tydnu, sice jiny, ale zase dalsi problem

Co jsem cetl tak novy Ipaq 4700 ma problemy s dobijenim, hodne uzivatelu tady na foru to uz reklamovalo.

Takze opet bod pro looxe, u neho jsem se zatim s nicim podobnym nepotkal.


Celkem 6 pro Looxe 3 pro Ipaq

Subjektivne me to tahne k Ipaqu pac jsem je vzdy mel ale rozum mi rika vzit Looxe. Proste nevim, ale zatim to vypada na Loox 720.


smarter (137)|23.10.2004 20:03
No ale pocitejte s tim, ze nektere programky nechteji lezt na kartu, a cpou se do systemove pameti, nechate to instalovat na kartu a jejhle, oni jsou v ramce je pravda ze tech je opravdu malo, ale castokrat jsou dost velky. Delal mi to treba PocketCAD, ktery ma asi 20 MB, a taky par her. Za chvili mate ramku na onych 60 Mbajtech. Napriklad kdyz jsem nainstaloval RescoKeyboard na SD kartu, musel sem po resetu odklikat 2 chybove hlasky ktere prodluzovali start asi o 20 vterin. Pak sem to hodil do iPaq file store a byl klid. Nevim jak to je u looxe (pripadne looxaci at napisou), ale pri poklesu napeti pod deset procent, se odpojuji pametove karty, ale iPaq file store stale bezi, takze mate pristup k datum i pri skoro vybite baterce, a osobne pro mne takova malickost je hodne dulezita. O tom, ze file store je pomalej nic nevim, hraju z nej hry bez zadrhelu, takze s prominutim je to blbost.
Jinak mi oba zarizeni prijdou dost vyvazene, ale kdyby mnel hx4700 128 pamet, nemel by loox co nabidnout. No a s nabijenim jsem problemy zatim nemel (trikrat zaklepu), krome jednoho falesneho poplachu je to zatim v pohode.
Namornik. (184)|23.10.2004 20:21
[QUOTE="smarter"] O tom, ze file store je pomalej nic nevim, hraju z nej hry bez zadrhelu, takze s prominutim je to blbost[/QUOTE]


No bohuzel to blbost neni. Hola smutna pravda, ktera je bych rekl celkem vsem znama. Prekvapuje me, ze to nevis.
windmaster (307)|23.10.2004 20:44
No, uváděné problémy hx4700 rozhodně nejsou fatální, ani s tím nabíjením to není tak zlé. Na druhou stranu ta velikost za ten nádhernej displej rozhodně stojí. Spíše mám dojem, Namornik.u, že potřebuješ přesvědčit sám sebe;). Budiž ti to přáno, změna je život.
Já jsem vyrostl na Siemensech a myslel jsem, že ani u VGA tomu nebude jinak. Teď jsem přesvědčen, že jsem se rozhodl správně. U FS by mě asi nejvíc vadilo to špatné dílenské zpracování.
S RAMkou se dá vyjít (doteďka jsme větší neměli, tak si s tím holt musíme umět poradit: na 20MB mapu je to na ostří nože), ale LOOXákům ji budeme stejně závidět.
Crusader_ce4you (624)|23.10.2004 20:52
[QUOTE="smarter"] ale kdyby mnel hx4700 128 pamet, nemel by loox co nabidnout. [/QUOTE]
Je mi jasné, že sis koupil nové zařízení, které je od HP a musíš si zdůvodnit, proč jsi investoval tolik peněz. Proč ale pořád rozdmýcháváš žabomyší války?? Již zde bylo nesčetněkrát řečeno, že každé z těchto dvou zařízení si najde svou cílovou skupinu. Já ti přece taky necpu, že kdyby měl Loox 4 palcový display, nemělo by HP co nabídnout. Doporučuji ti si pořádně přečíst ještě jednou recenze na obě zařízení, abys poznal, že každé z nich je zaměřené na uživatele s různými požadavky a nároky.
Namornik. (184)|23.10.2004 20:53
je ten rozdil v tom diplayi tak markantni?

Rozliseni je snad stejne, kontrast a jas plus minus taky, akorat ta velikost ne.

Meli jste moznost je mit vedle sebe a porovnat?
PavelR. (2184)|23.10.2004 21:10
[QUOTE="Namornik."][QUOTE="smarter"] O tom, ze file store je pomalej nic nevim, hraju z nej hry bez zadrhelu, takze s prominutim je to blbost[/QUOTE]


No bohuzel to blbost neni. Hola smutna pravda, ktera je bych rekl celkem vsem znama. Prekvapuje me, ze to nevis.[/QUOTE]

... SDRAM pameti, ktere se v PDA obvykle pouzivaji maji access time samozrejme rychlejsi nez NAND ci NOR flash chipy. U SDRAM je to 6-15 ns, u NAND pribl. 50 ns u NOR 70ns. Teoreticky by tedy mely aplikace bezet o neco rychleji pokud se instaluji do RAM. Otazkou je, zda je tento rozdil pro bezneho smrtelnika zaznamenatelny :) ...

PavelR.
windmaster (307)|23.10.2004 21:11
[QUOTE="Namornik."]je ten rozdil v tom diplayi tak markantni?[/QUOTE]

Není ani tak velký rozdíl ve vlastních rozměrech jako v subjektivním dojmu. Displej na HP se zdá, zvláště v přímém porovnání, daleko větší. Oba předprodukční stroje prezentoval náš vládce na posledním setkání CE4.