Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Linux vs PDA

William Edgar Coyotte (71)|18.9.2004 13:37
At se nam ty fora nepletou ...Linuxaci sem :D ..
Wuffi (1599)|18.9.2004 13:53
Ok, diky za zalozeni tematu:) Je jinak celkem problem dostat radu ohledne provozovani PPC pod Linuxem neb vetsina Linuxaru nejak nerada Windows vcetne PPC a pouziva Palm, jehoz podpora je uz v Linuxu zabudovana...
Kazdopadne muzou byt stastni uzivatele Debianu neb v jeho nejnovejsi verzi uz je podpora PPC primo zabudovana...
Wuffi (1599)|18.9.2004 13:54
Jinak mam MDK 10, kernel 2.6.3... Hm paralelni pouziti jader? Jezis:)
William Edgar Coyotte (71)|18.9.2004 19:21
Neni to takova hruza jak to zni ..pouziti dvou paralernich jader najdes i v manualu pro zacatecniky ...potiz ale je ...ze drtiva podpora app pro pocket pc jsou *.exe ...a je snazsi vytahnout si caby z windows ,nez je pracne extrahovat z exe souboru v Lin. ...a pokud uz jednou windows bootly mam ...proc skakat znovu do Lin...synchronizaci kontaktu a mailu nepotrebuji tak casto,tak mi zbejva jen prenos souboru ...a ten je o hodne snazsi s nejakym externim karbanikem a pametovou kartou..stoji tusim usb verze 7v1 500 ,- ... Pokud uz by sis chtel hrat s jadry ...radeji bych zkusil rozchodit nejaky kernel s podporou Bluetooth ...videl jsem jich par na webu ,ale s GPRS velky download nehrozi :) A pokud vim jejich pouziti taky neni snadne ...a uz vubec ne bezproblemove :)
William Edgar Coyotte (71)|20.9.2004 11:07
Wuffi ...proc tedy neprejdes na Debian ?Ja uz o tom taky premejslim docela dlouho ...a jedinej duvod proc jsem jeste mdk neopustil je moje lenost a uzivatelska prijemnost verze 10 ...app nemam oficialni verzi ..stahl jsem raci vyvojovou ..ma problemy se zvukem,ale je rychlejsi :)
aquarius_ce4you (18)|22.9.2004 09:35
co vlastne resite? linux na iPAQu nebo propojeni linuxovyho desktopu s iPAQem s WIN CE? ja osobne mam druhou variantu a na synchronizaci souboru uspesne pouzivam program synCE http://synce.sourceforge.net. zatim jsem se jeste nedokopal k pouziti MultiSyncu, protoze se mi nejak zacina sypat RPM databaze (ne, RPM neni spatnej system, ale upgradovat RH9 z Rawhide na unstable FC2 - to po pul roce nejaky problemy prinese :) ). jedina vec, ktera mi vadi, je, ze pri prvnim hotplugu se navaze spojeni, ale pri dalsich se to podari az napotreti (nekdy ani to ne, musim pak zabit pppd). musim se podivat do toho hotplug skriptu, urcite to pujde poladit...

-aquarius

EDIT: ach jo... kdybych si radsi precet to vlakno, ze kteryho to vyslo... no aspon neco doplnim: provozuju SynCE ve Fedore a pouzivam verzi 0.8.4. jadro mam momentalne 2.6.6 s nejakejma patchema od redhatu (konkretne je to 2.6.6-1.435.2.3 z rawhide). iPAQa mam pripojenyho pres USB bez nejmensich problemu (deska s VIA686B - tedy KT133A, modul uhci_hcd, funguje i hotplug). synce-kde zatim nepouzivam, protoze misto KDE mam XFCE4...
Andilek (173)|22.9.2004 11:07
No, pokud vim, tak synce + gnome zadny problem, synce + kde na linuxu zadny problem, na FreeBSD zatim neni synce-kde port a z korespondence se spravcem portu jsem se dozvedel, ze zatim nebude funkcni podpora synchronizace kde adresare.

Jina otazka je Linux NA PDA. Kdo zkousel, asi potvrdi, ze opie slape a me se to libilo az do chvile, kdy jsem nebyl sto syncovat s FreeBSD (na linuxu funguje slusne kitchensync). A protoze Familiar prozatim neni pro novejsi modely PDA a ja zvazuju nejake VGA, tak jsem se rozhodl dat z toho linux zase pryc.
Wuffi (1599)|22.9.2004 11:18
Mno ja zkousel jak Synce-KDE tak SynCE 0.9... Formou RPM i zdrojaku. RPM SynCE-KDE (0.8) zkonci s hlaskou ze nesplnuju Orange==0.2, coz je zvlastni neb mam Orange nainstalovan. SynCE 0.9 mi zase tvrdi ze nemam XRender, a kdyz se ho pokusim nainstalovat, odmitne to ze je v konfliktu s KDE.
Jak jste to zprovoznili Vy?

Diky moc za radu!:D
William Edgar Coyotte (71)|22.9.2004 11:24
Mili aquarie,zatim se resi desktop Linux vs Pocket WindowsCe ...podarilo se mi zprovoznit synce ,ale jen jednou :( Od te doby mi ta app pada ...problem mam v usb -ale to je ted jedno ...pouzivam MDK Linux 10 community ..neoficial kernel ...cislo ti z hlavy nereknu ..jsem hlava derava ..zatim jsem dosel k zaveru ze pouzivat Linux k synchronizaci s winCe je znacne neefektivni ...alespon dokud nebude jeho podpora ze strany programatoru vetsi ...vsechny app jsou exekace a pracne z nich dolovat caby je na nic ..:( A na prenos samotnych dat a cabu staci pouzit ctecku pam.karet ..u ktere je zprovozneni mnohem snazsi a rychlejsi ...Dalsim problemem je synchronizace kontaktu ..kazdej z nas pouziva neco jineho "kmail,evolution,atd." a najit univerzalni zpusob databazovani poznamek,kontaktu,mailu,schuzek,atd. nebude jednoduchy ...muj k mail odmita jakejkoli zpusob komunikace s jinou nez svou vnitrni databazi :(
Ale nakousl jsi tema ktery me zajima ...jeste jsem nemel tu cest videt tucnaky na ipaqu...je tady nekdo komu to beha ? Mel bych par otazek :)
aquarius_ce4you (18)|22.9.2004 11:24
[QUOTE="Wuffi"]Mno ja zkousel jak Synce-KDE tak SynCE 0.9... Formou RPM i zdrojaku. RPM SynCE-KDE (0.8) zkonci s hlaskou ze nesplnuju Orange==0.2, coz je zvlastni neb mam Orange nainstalovan. SynCE 0.9 mi zase tvrdi ze nemam XRender, a kdyz se ho pokusim nainstalovat, odmitne to ze je v konfliktu s KDE.
Jak jste to zprovoznili Vy?

Diky moc za radu!:D [/QUOTE]
extremni moznost by byla instaovat s volbou nodeps. rpm -Uvh synce-kde-blabla --nodeps
jenze po urcite dobe a nekolika instalacich takovychto baliku se to muze zacit hroutit (vim dobre, o cem mluvim... nepomaha ani rebuild rpm databaze :( )

-aquarius
William Edgar Coyotte (71)|22.9.2004 11:47
Vyborne ... to se nam to rozjizdi :) Andilku ...mam par dotazu :
1.V jakym ppc jsi mel hozenej ten lin.?
2.Co to bylo za distribuci ?
3.Jakej pouziva desktop ? nebo aspon prirovnej (kde,gnome,icewm,windowmaker,atd.)
4.Jaky je zpusob instalace app do linuxu (rpm,zdrojaky,binarky)?
5.Jake tam jsou predinstalovany aplikace ?
6.Vis o nejakym pokud mozno ceskym webu s touto problematikou ?
Za odpovedi mooooc dekuji :)
aquarius_ce4you (18)|22.9.2004 11:48
[QUOTE="aquarius"]jedina vec, ktera mi vadi, je, ze pri prvnim hotplugu se navaze spojeni, ale pri dalsich se to podari az napotreti (nekdy ani to ne, musim pak zabit pppd). musim se podivat do toho hotplug skriptu, urcite to pujde poladit...[/QUOTE]

...slo :) stacilo na konec hotplug skriptu pridat [CODE]killall -s 9 pppd[/CODE] a tvari se to mnohem lip. akorat musim pockat cca 20 sekund od vytazeni nez se uvolni TTYUSB0

-aquarius
aquarius_ce4you (18)|22.9.2004 11:55
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]Vyborne ... to se nam to rozjizdi :) Andilku ...mam par dotazu :[/QUOTE]
vzhledem k tomu, ze kamarad mel v iPAQu 3630 taky linux, tak se pridam...
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]1.V jakym ppc jsi mel hozenej ten lin.?[/QUOTE]
viz vyse - myslim, ze se jednalo o 3630
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]2.Co to bylo za distribuci ?[/QUOTE]
Familiar Linux
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]3.Jakej pouziva desktop ? nebo aspon prirovnej (kde,gnome,icewm,windowmaker,atd.)[/QUOTE]
jsou tam dva ruzny, on mel snad radsi opie, ktery vypadao jako maly KDE :) (vcetne ikon)
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]4.Jaky je zpusob instalace app do linuxu (rpm,zdrojaky,binarky)?[/QUOTE]
viz stranky projektu... nicmene by asi nemel bejt tak velej problem tam dodelat treba rpm support :D
akorat databazi by to mozna chtelo drzet spis externi
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]5.Jake tam jsou predinstalovany aplikace ?[/QUOTE]
to bohuzel nevim
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]6.Vis o nejakym pokud mozno ceskym webu s touto problematikou ?[/QUOTE] :no:
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]Za odpovedi mooooc dekuji :)[/QUOTE]neni zac :)

-aquarius
aquarius_ce4you (18)|22.9.2004 12:05
[QUOTE="William Edgar Coyotte"] ...Dalsim problemem je synchronizace kontaktu ..kazdej z nas pouziva neco jineho "kmail,evolution,atd." a najit univerzalni zpusob databazovani poznamek,kontaktu,mailu,schuzek,atd. nebude jednoduchy ...muj k mail odmita jakejkoli zpusob komunikace s jinou nez svou vnitrni databazi :( [/QUOTE]
ja bych v tom takovej problem nevidel... resenim by podle me byl LDAP. moc o tom nevim, takze nez prectu dokumentaci, tak mam jen mlhavou predstavu nejakeho domaciho LDAP serveru, se kterym by se vsichni (kmail., evolution, mozilla, iPAQ) synchronizovali. KDE suite to umi, casem se tomu budu venovat... mimochodem, jak je na tom PPC s podporou IPv6? umi to uz aspon WM2003SE?

-aquarius
William Edgar Coyotte (71)|22.9.2004 13:18
LDAP ? Rekl bych ze to bude ten problem ...IPv6 ? Co tim myslis ? ...cela ta situace kolem linuxu prave vazne na komplikovanosti ...pouziti ext.databaze pro synchronizaci...jina pro instal softu.Pro bezneho uzivatele PDA neco naprosto nepochopitelneho ...Jedu na Linuxu na PC uz 2 roky a tohle je ten duvod proc mam i Windows ...snadnost !!! Jen kolik problemu mi delalo rozjet na jadru MDK10 IRDA+GPRS :(...
aquarius_ce4you (18)|22.9.2004 14:31
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]LDAP ? Rekl bych ze to bude ten problem ...IPv6 ? Co tim myslis ? ...cela ta situace kolem linuxu prave vazne na komplikovanosti ...pouziti ext.databaze pro synchronizaci...jina pro instal softu.Pro bezneho uzivatele PDA neco naprosto nepochopitelneho ...Jedu na Linuxu na PC uz 2 roky a tohle je ten duvod proc mam i Windows ...snadnost !!! Jen kolik problemu mi delalo rozjet na jadru MDK10 IRDA+GPRS :(...[/QUOTE]
LDAP by nemel byt takovy problem... rozhodne je to nadejnejsi nez delat to pro kazdy adresarovy sw znova....
externi databaze pro instalaci sw - myslel jsem externi rpm databazi. a to jenom z duvodu setreni mista. ale spis si myslim, ze na PDA nema RPM ani nic podobneho co delat. to mozna az casem, az se trosku zvetsi pametova kapacita... bezny uzivatel na tomhle nemusi vcelku nic chapat.. ostatne podle toho, jak se instaluji programy pres activesync bych rekl, ze obdobna situace uz existuje...
hmm... po dvou letech je potiz rozjet GPRS+IRDA ? to nejak nechapu. osobne pouzivam linux cca 4 roky, z toho posledni 3 denne. nemam dualboot, mozna prave proto, abych se snazil problemy vyresit a ne je obejit pres windows... a pokud vam vadi jadro z MDK - je takovy problem nainstalovat si jadro z updates nebo si zkompilovat vlastni? pokud to opravdu potrebujete. ja osobne shledavam pro PC jadra z distribuce jako dostacujici.

-aquarius

P.S. myslim, ze pro pokracovani teto diskuse bude ICQ vhodnejsi..
Andilek (173)|22.9.2004 16:18
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]Vyborne ... to se nam to rozjizdi :) Andilku ...mam par dotazu :
1.V jakym ppc jsi mel hozenej ten lin.?
[/QUOTE]
iPAQ 3970
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]
2.Co to bylo za distribuci ?[/QUOTE]
Familiar
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]
3.Jakej pouziva desktop ? nebo aspon prirovnej [/QUOTE]
opie
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]
4.Jaky je zpusob instalace app do linuxu (rpm,zdrojaky,binarky)?[/QUOTE]
ipkg tool. proste das v consoli linuxu prikaz ipkg -l tusim a vypise ti seznam dostupnych balicku a pak ipkg -i ho nainstaluje
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]
5.Jake tam jsou predinstalovany aplikace ?[/QUOTE]
No to zalezi jakou verzi systemu si tam das, pokud vim tak zakladni PIM aplikace a nejake ty settings a tak. Zbytek si pridavas podle sveho.
[QUOTE="William Edgar Coyotte"]
6.Vis o nejakym pokud mozno ceskym webu s touto problematikou ?[/QUOTE]
Pokud vim, zadny cesky web na toto tema neni, vse se bere z handhelds.org. Je to tam popsane docela srozumitelne. nicmene tam neni psano o problemech s navratem zpet k PPC2003. Ulozeny image podle navodu se totiz nevleze do pameti a tak to odmitne flashnout. Ja to resil tak, ze jsem flashnul kompletni obraz 2003 pro meho ipaqa a nesnazil se obnovovat ten z backupu delanem podle navodu pred instalaci Linuxu. Jediny opruz je, ze pro 3970 jsem musel nejprve flashnout PPC2002, pak upgrade a pak teprve sel upgrade na 2003.

Jinak jak jsem psal, linux bez wifi a plnohodnotneho sitovani je o nicem. vse je takove drbani pres hlavu. BT v opie nefunguje tak uplne nejlepe a projekt se ted uz skoro rok nerozviji, coz mi prijde jako hodne dlouha doba. Takze spis vidim jako rozumne zustat zatim u PPC2003 a doladit sync.
Zaphod (11)|27.9.2004 15:31
mam ipaq 4150 + linux (fedora core 2)

spojenie mam zatial cez wifi.
Kupil som si usb wifi key. (popis http://www.abclinuxu.cz/hardware/show/64820 )
Zatial som nezohnal free ftp klienta - idem cez internet explorer.
Instalacie robim cez .cab alebo ak je .exe v robote na winXP
Myslim ze ten isty postup by isiel cez buetooth

Subory na Linux som prenasal cez ftp klienta - bohuzial trial verzia
Zalohy teraz robim na SD kartu
Andilek (173)|27.9.2004 20:25
[QUOTE="Zaphod"]
Zatial som nezohnal free ftp klienta - idem cez internet explorer.
Instalacie robim cez .cab alebo ak je .exe v robote na winXP
Myslim ze ten isty postup by isiel cez buetooth

Subory na Linux som prenasal cez ftp klienta - bohuzial trial verzia
Zalohy teraz robim na SD kartu[/QUOTE]

A jak synchronizujes kontakty? Ja pristup na net rozchodil pres kolibku, BT mi neslo, protoze se nechovalo jako standardni sitovka, ale jako modem a musel jsem to v kazdem pripade honit pres PPP.
Predpokladam, ze az koupim PDA s WiFi tak to pojede v pohode, jen nevim, jak budu syncovat databaze kontaktu, ToDo a kalendare. Ty jsou pro me zivotne dulezite.

Instalaci planuji provadet pres vmware a windowsy, takze me to tolik netrapi.
Zaphod (11)|29.9.2004 14:03
Robim si iba zalohy - iPAQ ma standartne backup od sprite software (iPAQ backup) - zalohy davam do suborov na SD karte.
Nasiel som free ftp klienta - ftpView - cez neho kopirujem zalohy na Linux a mazem z SD karty.
PDA mam necely mesiac - zatial mi tento sposob vyhovuje.

Zaujimave su rychlosti zapisu
IPAQ->Linux cca 300KB/s
Linux->iPAQ memory cca 250KB/s
Linux->iPAQ SD karta cca 60KB/s

Vyzera ze wifi + sucasny zapis na SD kartu prilis zatazuju PDA.
Zaphod (11)|29.9.2004 14:21
Skusal som vncviewer - pripojit sa na linux cez wifi a VNC - funguje to.
V KDE je polozka "zdielanie pracovnej plochy" ked sa nastavi a pripojim
sa cez vncviewer mozem robit na linuxe z PDA :)
Zaphod (11)|6.10.2004 10:31
Uz som pripojeny na internet cez linux a wifi.
Mam zapojenie IPAQ -> wifi (usb key, notebook) -> ethernet (vo firme, notebook) -> firewall -> internet
Treba zapnut NAT (preklad adresy) na Linuxe a uz to ide :)
Jednoduche nastavenie NAT je popisane v
http://www.netfilter.org/documentation/HOWTO/cz/NAT-HOWTO.html
Nastavoval som pristup hlavne koli aplikacii Weather Info (pocasie)