Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

SD karta - formátování

paveluh_ce4you (300)|17.9.2004 15:40
Dá se nějak naformátovat SD karta?
Zkopíroval jsem si na SD kartu film ale nešlo to.Druhý den jsem to zkoušel znovu a napsalo to že málo místa .Přirom na kartě nic neni ale podle ukazatele je z 96 % zaplněna. Co s tím:(
Díky za radu.
skromny (84)|17.9.2004 16:11
napriklad programom PocketMechanic sa da nielen sformatovat ale aj spusti "scandisk"...

Pocket Mechanic
Pavel Koza (4761)|17.9.2004 16:14
Formatovat by mel umet i Resco File Explorer ci Spb Pocket Plus...
paveluh_ce4you (300)|17.9.2004 16:28
[QUOTE="Pavel Koza"]Formatovat by mel umet i Resco File Explorer ci Spb Pocket Plus...[/QUOTE]

No pocket mechanic už jsem si na radu eXEdena stáhla a šlo to , ale je to jen zkušební verze.Pokud se ta karta bude tak zaplnovat tak to za pár dní s tím Pocket Mechanic nenaformátuju.
A Pavle jek se to dá udělat přes spb Pcket+?
Pavel Koza (4761)|17.9.2004 16:34
Pokud me pamet neklame, tak se pri tap&hold na Storage Card v Pruzkumniku objevi v menu prikaz Format...
Hombre_ce4you (113)|18.9.2004 10:47
pietnik (73)|19.9.2004 11:49
[QUOTE="Pavel Koza"]Formatovat by mel umet i Resco File Explorer ci Spb Pocket Plus...[/QUOTE]

Bohužel ani náš milý Resco FE nedisponuje výběrem mezi fat16 a fat32 při formátování. :no: Netušíte někdo v čem jsem v něm tedy svou SD kartu naformátoval? 16/32?

Když totiž nahrávám na svou SD 512 Sandisk na MDAčku video, slušně se pak trhá. Zajímalo by mě, zda je to jen tím, že mám naformátováno na 32 a na 16 by to ten datový přenos zvládalo. Anebo jestli budu muset koupit rychlejsi (32x kartu). :?

Poraďte pls.
JP_ce4you (215)|19.9.2004 12:55
Jak bylo zde uvedeno, například:
Pocket Mechanic
http://www.antontomov.com/
nebo
Storage Tools
http://www.softwinter.com/


FAT 16 nebo FAT32 ?
- to závisí na velikosti-kapacitě karty!
Pro větší karty nad 64MB - se doporučuje formátovat na FAT32.
Avšak takto formátovaná karta nemusí být kompatibilní s některými digitálními fotoaparáty!

Dále je zde důležitý parametr alokované-rezervované velikosti Clusteru,
zde se doporučuje volit Claster space = 512 Bytes .
Šťouralové :) mohou oprávněně namítat, že to závisí na velikostech ukládaných souborů, kdy u jejich menších velikostí dochází k mrhání kapacitou karty = "slack space"
– mají sice pravdu, ale doporučená velikost 512MB je dle mého skromného názoru zlatá střední cesta.
pietnik (73)|19.9.2004 13:03
[QUOTE]FAT 16 nebo FAT32 ?
- to závisí na velikosti-kapacitě karty!
Pro větší karty nad 64MB, by mělo platit - formátovat na FAT32.
Avšak takto formátovaná karta nemusí být kompatibilní s některými digitálními fotoaparáty!

Dále je zde důležitý parametr alokované-rezervované velikosti Clusteru,
zde se doporučuje volit Claster space = 512 Bytes .
Šťouralové mohou oprávněně namítat, že to závisí na velikostech ukládaných souborů, kdy u menších velikostí dochází k mrhání kapacitou karty = "slack space"
– mají sice pravdu, ale doporučená velikost 512MB je dle mého skromného názoru zlatá střední cesta.
[/QUOTE]

Díky za tipy. Ovšem Pavel Koza ve svém novém článku o SD a MMC kartách tvrdí něco jiného:
...Z praktického hlediska vám postačí vědět, že pro karty menší než 2GB si můžete vybrat mezi FAT16 a FAT32, pro karty větší už musíte povinně zvolit FAT32...
...Doporučení na závěr je tedy jednoznačné - pokud to jen trochu jde, používejte FAT16.


Nenechte si ujít i tabulku, podle níž je znát, že fat16 je rychlejší.
Tak tedy nevím. :? Asi mi nezbyde než to otestovat sám.
JP_ce4you (215)|19.9.2004 13:12
To jsem bohužel nečetl a netvrdím, že to nemůže být formátováno jinak.
Pouze jsem vycházel z doporučení výrobce software Storage Tools, který se tím živí.
Viz:
http://www.softwinter.com/storagetools_faq.html
pietnik (73)|19.9.2004 13:37
[QUOTE="JP"]To jsem bohužel nečetl a netvrdím, že to nemůže být formátováno jinak.
Pouze jsem vycházel z doporučení výrobce software Storage Tools, který se tím živí.
Viz:
http://www.softwinter.com/storagetools_faq.html[/QUOTE]

Ano, vidím to tam:

What file system I should use FAT12, FAT16 or FAT32?
It depends on the storage card size.
For larger cards, 64MB and up, the answer is almost always FAT32.
FAT32 can be incompatible with digital cameras.

Zajímalo by mě, co by k tomu řekl P. Koza. :)
Pavel Koza (4761)|20.9.2004 09:20
[QUOTE="pietnik"]Zajímalo by mě, co by k tomu řekl P. Koza. :) [/QUOTE]

Nic objevneho;) Navic si nemyslim, ze si s tou firmou odporujeme. Kdo chce dostat z karty maximalni kapacitu, zvoli FAT32, kdo vykon, zvoli (alespon podle mych testu) FAT16. Ja osobne se domnivam, ze pokud mate na karte predevsim MP3 soubory ci filmy, tak je uspora mista pri FAT32 minimalni, naproti tomu vykonnostni pokles je znacny.

Dle toho meho testu je hlavni rozdil v rychlosti zapisu. Je tak velky, ze to urcite poznate sami, staci nejaky vetsi soubor a stopky.
pietnik (73)|20.9.2004 09:26
[QUOTE="Pavel Koza"]Nic objevneho;) Navic si nemyslim, ze si s tou firmou odporujeme. Kdo chce dostat z karty maximalni kapacitu, zvoli FAT32, kdo vykon, zvoli (alespon podle mych testu) FAT16. Ja osobne se domnivam, ze pokud mate na karte predevsim MP3 soubory ci filmy, tak je uspora mista pri FAT32 minimalni, naproti tomu vykonnostni pokles je znacny.

Dle toho meho testu je hlavni rozdil v rychlosti zapisu. Je tak velky, ze to urcite poznate sami, staci nejaky vetsi soubor a stopky.[/QUOTE]

Díky moc. Tohle jsem přesně potřeboval slyšet, než abych zbytečně kupoval 32x rychlostni SD kartu zkusím nejdřív, zda ta moje nezvladne zapis videa po naformatovani na fat16. :yes:

Hned bych ale pripojil dalsi dotaz - využíváte při formátování karty možnost BACKUP FAT ?
pietnik (73)|20.9.2004 13:48
Tak jsem vyzkousel vsechna mozna formatovani. V prenosu dat z PC na kartu urcite vede fat16. Pri mem testu byla 2 rychlejsi nez fat32.

Ovsem muj zasadni problem to nevyresilo - kdyz v MDAcku natacim video rovnou na kartu, tak se stale trha :(. Mam takove tuseni, ze problem by mohl byt jinde, netusite kde? Nebo je to opravdu tim, ze ta karta to proste nestiha?
Pavel Koza (4761)|20.9.2004 16:42
[QUOTE="pietnik"]Tak jsem vyzkousel vsechna mozna formatovani. V prenosu dat z PC na kartu urcite vede fat16. Pri mem testu byla 2 rychlejsi nez fat32. [/QUOTE]
No vidite;)

[QUOTE="pietnik"]Ovsem muj zasadni problem to nevyresilo - kdyz v MDAcku natacim video rovnou na kartu, tak se stale trha :(. Mam takove tuseni, ze problem by mohl byt jinde, netusite kde? Nebo je to opravdu tim, ze ta karta to proste nestiha?[/QUOTE]
Jaky je to bitrate? A trha se to i kdyz je to v hlavni pameti?
pietnik (73)|20.9.2004 17:00
[QUOTE="Pavel Koza"]Jaky je to bitrate? A trha se to i kdyz je to v hlavni pameti? [/QUOTE]

Je to mpeg4, rozliseni 240x320. Ted jsem zkousel i JPEG AVI a vysledky byly podobne. Bez se sekancu se to nahralo jen v formatu H.263, ktery ma ovsem mizernou kvalitu.
Pri nahravani do hlavni pameti se to netrha.

Tak nevim, co myslite, je treba koupit tu novou 32x rychlostni kartu, nebo by tohle mela zvladnout i ta klasicka?:?
Pavel Koza (4761)|20.9.2004 17:38
[QUOTE="pietnik"]Tak nevim, co myslite, je treba koupit tu novou 32x rychlostni kartu, nebo by tohle mela zvladnout i ta klasicka?:? [/QUOTE]

Osobne si myslim, ze to je zbytecne a ze to jsou vyhozene penize. Problem bude asi jinde. Jestli jste z Prahy tak muzem zkusit moji Pretec HighSpeed SD 1GB...

Apropo, a cim to prehravate?
pietnik (73)|20.9.2004 17:58
[QUOTE="Pavel Koza"]Osobne si myslim, ze to je zbytecne a ze to jsou vyhozene penize. Problem bude asi jinde. Jestli jste z Prahy tak muzem zkusit moji Pretec HighSpeed SD 1GB...

Apropo, a cim to prehravate?[/QUOTE]

Prehravam standartnim prehravacem implicitne nainstalovanym v MDAII. Ovsem tudy asi cesta nevede, ponevadz vsechna ostatni videa (nenatocena na kartu) prehrava plynule. (Jinak na filmy pouzivam BetaPlayer)
Ja jsem v obchode testoval highspeed kartu 256MB od lexaru a natocilo se to podle mne plynule, ci aspon plynuleji. Vy mate k dispozici MDA2ku? Kdyz jste tehdy delal jeji velky test, zkousel jste to?

btw. diky za zajem o muj problem :)
Pavel Koza (4761)|20.9.2004 18:23
[QUOTE="pietnik"]Vy mate k dispozici MDA2ku? Kdyz jste tehdy delal jeji velky test, zkousel jste to?[/QUOTE]

To uz je hooodne davno, fakt si to nepamatuju. Ale i kdyby, v te dobe jsem zadhou HighSpeed kartu nemel. Jestli to na zkusebni karte bezelo rychle, tak to je jina. Ja mel nejakou archaickou kartu SD Compaq 128MB a v porovnani s timto Pretecem je to llllliiiiiiinnnnnnnaaaaaaa mrcha. Na druhou stranu SanDisk by nemel delat uplne spatne karty...