Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Instalace do auta (HF, GPS, VAG, audiopropojeni s autoradiem)

Arkobad (134)|17.9.2004 14:59
Na konferenci o MDA2 na Pandore jsem zachytil zajimavou diskusi o "totalni" instalaci MDA2 do auta.

Vychazi se z drzaku prodavaneho i v CR: http://www.shop.palmpc.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=21121&Level=149
Asi proto, ze tento drzak ma podporu pro pripojeni levneho GPS prijmace (cca 2000Kc). Napr. tohoto: http://obchod.eurocomputer.cz/Product.asp?kod=322616&NAVILOCK%20GPS%20PDA%20RECEIVER%20SIRF%20II

To, co se v konferenci resi, je doplneni zbyvajicich funkci.
S timto drzakem mate 2 funkce:
1) Dobijeni MDA v aute
2) GPS navigace

To, co nemate, ale nemel by byt vazny problem doplnit, je toto:
3) Hlasita handsfree
4) Audiovystup z MDA (treba pro MP3) do vstupu zesilovace v autoradiu
5) Propojeni na OBD/VAG (to ale asi neoceni kazdy)
6) Vyvedeni USB pro pripojeni notebooku

ad3) Handsfree
Podle me by nemel byt zapotrebi temer zadny dalsi hardware. MDA preci umi hlasity odposlech, takze jediny rozdil by byl v tom, ze by se pouzil externi mikrofon (blize k ridici - na sloupku) a reproduktor (z InCarAudio). Nicmene na XDA-Dev uvadeji v sekci (http://wiki.xda-developers.com/wiki/Connectors) je uvedeno jednoduche schema zapojeni handsfree pro MDA: http://wiki.xda-developers.com/images/qtek-handsfree1.jpg
Problem muze byt pouze v konektoru v kolibce - nemuseji byt vyvedeny vsechny piny, resp. muze byt problem se na ne napojit. Teoreticky by mohla pomoci vymena konektoru v kolibce za typ se vsemi piny (melo by jit o standardni a dostupny iPAQ konektor)

ad4) Pro lidi, kteri nemaji autoradio s MP3 muze byt zajimava moznost vyvest stereovystup MDA z drazku a napojit jej do stereovstupu autoradia. Doma si proste clovek do MDA nakopiruje MP3 dle momentalni nalady, v aute MDA soupne do drzaku, pusti prehravani a vse slysi v superkvalite na reproduktorech autoradia. Opet muze byt ale problem s fyzickym vyvedenim pinu z konektoru v drzaku.

ad5) Myslim ze i na ce4you.cz v archivu free softu je program pro praci s VAG konektorem. Po propojeni je mozne na MDA zobrazovat ruzne onlineinformace z palubniho pocitace vozidla. Digitalnim tachometrem pocinaje a on-line grafy motormanagementu konce.

ad6) Nekdo by mohl ocenit vyvedeni USB konektoru z drzaku - treba pro propojeni MDA (v drzaku) s notebookem - treba aby spolujezdec mohl z notebooku pres MDA do internetu.

Rad bych na tomto miste rozproudil diskusi na toto tema, rad bych zde videl prakticke zkusenosti, ci dokonce (i komercni) nabidky tech nasich zrucnejsich kolegu.
Commando_ce4you (121)|17.9.2004 15:47
Když ten držák je jen na MDA II. Tomuhle já se pávě snažím výhýbat. Když si potom člověk koupí jiné PDA, tak co s tím? Koupí si to někdo? Co s náhradní bateriií za 1700,-, co se synchronizačním USB kabelem za 600,- co s Al obalem za 1200,-, co s propojovacím kabelem od krátového GPS modulu za 600,-? Dá se to pak prodat? Jaký na toto máte názor? Není lepší kupovat univerzální věci a něčeho se radši zřeknout? A v případě GPS si přidat 1500,- a mít BT?
Na www.minoret.cz mají HOLUX-230 za 4500,- (to je lepší než e-bay cena) Máte ho někdo?
Arkobad (134)|17.9.2004 20:43
[QUOTE="Commando"]Když ten držák je jen na MDA II. Tomuhle já se pávě snažím výhýbat. Když si potom člověk koupí jiné PDA, tak co s tím? Koupí si to někdo? Co s náhradní bateriií za 1700,-, co se synchronizačním USB kabelem za 600,- co s Al obalem za 1200,-, co s propojovacím kabelem od krátového GPS modulu za 600,-? Dá se to pak prodat? Jaký na toto máte názor? Není lepší kupovat univerzální věci a něčeho se radši zřeknout? A v případě GPS si přidat 1500,- a mít BT?
Na www.minoret.cz mají HOLUX-230 za 4500,- (to je lepší než e-bay cena) Máte ho někdo?
[/QUOTE]

Ja na ty "univerzalni" veci moc neverim. Za cenu univerzalni BT GPS mam ten drzak + gps prijmac. Kdyz vlezu do auta, mda proste jen strcim do drzaku, cimz se automaticky spoji s GPS a zaroven se nabiji. Kdybych mel naopak BT-GPS, tak nejen ze se mi MDA nenabiji, ale jeste budu mit opruz s dobijenim te BT-GPS hracicky.
Navic kalkulovat s tim, ze si univerzalni veci pak mohu ponechat i s novym PDA, to je realne jen tak napul. Jedno PDA mam tak rok az dva (pauza mezi MDA1 a MDA2, predpokladana pauza mezi MDA2 a MDA4). Za tu dobu stejne vetsina toho prislusenstvi moralne zastara (BT-GPS, pametove karty), nebo bude integrovana primo v pristi verzi PDA (WiFi, backpack, atd...).

To je stejne, jako kdyz mi prodejce nedavno nutil o polovinu drazsi znackovou gigovou SD kartu (neznackova byla asi za 3000, znackova skoro za 5000). Ze prej ta znackova ma DOZIVOTNI ZARUKU. Na to ja mu rikam, ze mi BOHATE staci dvouleta zaruka (ta ze zakona), protoze stejne jsem zadnou kartu tak dlouho nikdy nemel. Za dva roky se budou do PDA davat nejake mensi karty a 10x rychlejsi 16GB karta bude za 1500Kc. K cemu mi bude ta dva roky stara, pomala a rozmerna gigova SD karta?
K cemu mi bude WiFi karta a BT-GPS, kdyz si budu moct vybrat z deseti komunikatoru, ktere toto vsechno budou mit rovnou integrovane?

Ja to proste delam tak, ze si k PDA koupim potrebne doplnky a k pristimu klidne zase znovu. Navic MDA2 budu mit jeste tak ten rok, coz se nahodou shoduje s tim, za jak dlouho pravdepodobne budu kupovat nove auto. Treba tam kupci sveho soucasneho auta za mirny priplatek necham nejen ten drzak a GPS prijmac, ale rovnou i to MDA2 ;-)
Maximus_ce4you (45)|18.9.2004 03:16

ad4) Pro lidi, kteri nemaji autoradio s MP3 muze byt zajimava moznost vyvest stereovystup MDA z drazku a napojit jej do stereovstupu autoradia. Doma si proste clovek do MDA nakopiruje MP3 dle momentalni nalady, v aute MDA soupne do drzaku, pusti prehravani a vse slysi v superkvalite na reproduktorech autoradia. Opet muze byt ale problem s fyzickym vyvedenim pinu z konektoru v drzaku.


Tak takhle to teda vůbec nefunguje. Audio výstup funguje jen při telefonování. Při přehrávání MP3 se mi to rozchodit nepodařilo.
Commando_ce4you (121)|19.9.2004 20:19
To handsfree by mě zájímalo... stejně tak i to rádio.
Já to rádio mám jednoduše takto:
Redukce 2,5 na 3,5 Jack a k tomu za 190,- Kč z Makra taková audio kazeta be pásku co ji zasunete do mechaniky a dáte play na radiu. pak jen ovládáte MDA (třeba dobrá skin má PocketMusic3) a je to a hraje to :)

Co se týče handsfree, není lepší BT sluchadlo? Návíc pak spolucestující alespoň neslyší co mi kdo šeptá do ouška... :oops:

Jinak poraďte. Máte někdo magnetický držák? Drží to???
Arkobad (134)|19.9.2004 22:48
[QUOTE="Maximus"]
ad4) Pro lidi, kteri nemaji autoradio s MP3 muze byt zajimava moznost vyvest stereovystup MDA z drazku a napojit jej do stereovstupu autoradia. Doma si proste clovek do MDA nakopiruje MP3 dle momentalni nalady, v aute MDA soupne do drzaku, pusti prehravani a vse slysi v superkvalite na reproduktorech autoradia. Opet muze byt ale problem s fyzickym vyvedenim pinu z konektoru v drzaku.


Tak takhle to teda vůbec nefunguje. Audio výstup funguje jen při telefonování. Při přehrávání MP3 se mi to rozchodit nepodařilo.[/QUOTE]


Ten audiovystup na spodnim plochem konektoru je jen pro telefonovani?
Tak proc je stereo a ne jen mono?
Treba je to potreba aktivovat nejak softwarove.
V opacnem pripade by bylo nutne brat zvuk z 2.5mm jacku, coz by mohl byt v kolebce opruz.
Arkobad (134)|19.9.2004 22:49
[QUOTE="Commando"]To handsfree by mě zájímalo... stejně tak i to rádio.
Já to rádio mám jednoduše takto:
Redukce 2,5 na 3,5 Jack a k tomu za 190,- Kč z Makra taková audio kazeta be pásku co ji zasunete do mechaniky a dáte play na radiu. pak jen ovládáte MDA (třeba dobrá skin má PocketMusic3) a je to a hraje to :)

Co se týče handsfree, není lepší BT sluchadlo? Návíc pak spolucestující alespoň neslyší co mi kdo šeptá do ouška... :oops:

Jinak poraďte. Máte někdo magnetický držák? Drží to???[/QUOTE]

Redukce z 2.5 na 3.5mm? A mas to v MDA1, nebo v MDA2? U MDA2 je totiz konektor utopenej a vetsina redukci se tam nedostane (maj moc tluste telo). Navic redukce byvaji pouze tripolove. Ja pouzil ctyrpoloveho 2.5mm samce z nokijacke handsfree.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|19.9.2004 23:35
[QUOTE="Arkobad"]...V opacnem pripade by bylo nutne brat zvuk z 2.5mm jacku, coz by mohl byt v kolebce opruz.[/QUOTE]
No jasně, já taky furt koumám, jak z kolébky, resp. z konektoru dostat audio do rádia, nejlépe kabelem určeným pro GPS, tzn. nějak proházet dráty na konektoru - s GPS nepočítám, kolébku jsem koupil jen jako dobrý držák s napájením. Z 2,5 mm jacku to nepůjde, leda trvale odstranit gumovou záslepku a jacka nějak integrovat do kolébky, ale to je pakárna.... Mám proto dotaz, zda to někdo ze zkušenějších v bastlení má již v provozu, případně jak to má s mute - jako HF mám Bluetreka G2 modrozub... Tu redukci pomocí audiokazety nechci, viz problém kolébka/jack 2,5 mm a navíc se trochu bojím kontaktu "kov/kov" při otřesech.. Jinak je to dobré založení tématu, díky Arkobade :yes: , jen ta odezva je menší, než jsem čekal...
malajizva (63)|20.9.2004 09:25
Ahoj
No to je každopádně zajímavá diskuse.... Mám v autě vlastní samodomo držák, protože MDA prakticky nevytahuji z pouzdra. Samozřejmě řešení přehrávání mp3, napojení MDA na radio, taky mam v aute vysilacku, rad bych si casem koupil 60 GB mp3 prehravac :D . Jinak v konektoru je pin 3 a 4 audio vystup - pocitano po XDA způsobu.
Mam opla - ti maji specialni radia. Mam radio, ktere mam nema vstup takze zbyva jen vstup pres kazetak - a to se mi moc nelibi :((
Mam koupenou nabijecku do auta a uvazuji o doplneni chybejicich pinu... Ted jen cekam na obednanou knihu jak na opla samodomo - napr. na rozebrani palubky a podobne :D
Arkobad (134)|20.9.2004 14:00
[QUOTE="Jarouš"][QUOTE="Arkobad"]...V opacnem pripade by bylo nutne brat zvuk z 2.5mm jacku, coz by mohl byt v kolebce opruz.[/QUOTE]
No jasně, já taky furt koumám, jak z kolébky, resp. z konektoru dostat audio do rádia, nejlépe kabelem určeným pro GPS, tzn. nějak proházet dráty na konektoru - s GPS nepočítám, kolébku jsem koupil jen jako dobrý držák s napájením. Z 2,5 mm jacku to nepůjde, leda trvale odstranit gumovou záslepku a jacka nějak integrovat do kolébky, ale to je pakárna.... Mám proto dotaz, zda to někdo ze zkušenějších v bastlení má již v provozu, případně jak to má s mute - jako HF mám Bluetreka G2 modrozub... Tu redukci pomocí audiokazety nechci, viz problém kolébka/jack 2,5 mm a navíc se trochu bojím kontaktu "kov/kov" při otřesech.. Jinak je to dobré založení tématu, díky Arkobade :yes: , jen ta odezva je menší, než jsem čekal...[/QUOTE]

Ja s GPS pocitam a myslim, ze vytahnut z drzaku treti kablik (vedle GPS a napajeni) - nejaky tenky stineny - by mi az tak nevadilo.
Ja mam pocit, ze vetsina lidi totiz tuto upravu predcasne vzdala. On ten konektor v kolibce neni uplne idealni, je zrejme primo napojen na vicevrstvy plosnak a tudiz se tam nejak napojit neni az tak uplne jednoduche. Takze bud to fakt chce nejake letovani pod lupou, nebo udelat radikalni rez: koupit si cely novy konektor (cena do 200Kc) a na nej napojit jak puvodni plosnak, tak nami uvazovane stereovystupy a handsfree.

Jarouš_ce4you_oldd (1206)|20.9.2004 18:16
[QUOTE="Arkobad"]
Ja mam pocit, ze vetsina lidi totiz tuto upravu predcasne vzdala. On ten konektor v kolibce neni uplne idealni, je zrejme primo napojen na vicevrstvy plosnak a tudiz se tam nejak napojit neni az tak uplne jednoduche. Takze bud to fakt chce nejake letovani pod lupou, nebo udelat radikalni rez: koupit si cely novy konektor (cena do 200Kc) a na nej napojit jak puvodni plosnak, tak nami uvazovane stereovystupy a handsfree.
[/QUOTE]
OK, dáme se do toho? Pro začátek mám několik dotazů či podnětů:

- Je tady někdo, kdo ví, kde je přesný popis zapojení pinů MDA 2, nejlépe v češtině. Někde jsem zahlédl odkaz, kdo to ví, ať ho sem hodí.......

- Je tady někdo, kdo se již podíval do vnitřností kolébky, tzn. kolébka s napájením a vývodem na GPS? Je tam skutečně plošňák? Je reálná šance přidat kabel s audiovýstupy nebo tam není prakticky žádné místo? Já se případně mohu v sobotu či neděli pokusit o demontáž, ale možná to již někdo realizoval, pokud ano, nemá k dispozici nějaké foto??

- Pokud bude potřeba v kolébce zajistit výměnu konektoru, má někdo tušení, kde ho pořídit, nejlépe obratem z tuzemska a za jakou cenu?

- Na druhý konec kabeláže bude potřeba nějaký ten konektor, v sobotu se podívám na zadní stranu autoradia v Oktávce, již si to přesně nepamatuji, ale domnívám se, že je tam samice pro připojení CD měniče.... Jakou kabeláž doporučujete - stíněnou? Zná někdo zapojení této samice? Neprodává se náhodou již něco hotového (kabeláž + samec), co nestojí velký peníz a šlo by po úpravě použít? Obávám se, že v kladném případě, tzn. nákupu v autoservisu to bude pořádná šleha, asi bude výhodnější bastlení... Já kolébku kupoval TADY, zahlédl jsem tam i nabídku konektorů pro cizokrajná vozidla, možná to někomu pomůže...

No, to snad pro začátek bastlení stačí, pište návrhy, postupy, připomínky, zkušenosti zapojení pro různá autoradia, to by bylo, by jsme to nerozchodili....
00027554_MDA2_kolebka_H5fq.jpg
alpha (11)|22.9.2004 21:00
MDA2 a redukce jack z 2.5 mm na 3.5mm? Nevíte někdo kde ji sehnat? Abych nemusel předělávat z nokie...jak tady už bylo řečeno. Dík. jinak užitečná diskuze. Snad každý máme auto a svou cihličku nejradši po ruce... :D
Pavel Koza (4761)|22.9.2004 21:55
[QUOTE="alpha"]MDA2 a redukce jack z 2.5 mm na 3.5mm? Nevíte někdo kde ji sehnat? [/QUOTE]

Pripojuji se k dotazu, uz take delsi dobu shanim (kvuli recenzim, abych mohl i na zarizenich s malym jackem pouzit kvalitni sluchadla)...
Commando_ce4you (121)|22.9.2004 22:12
Hned zítra vám to zjistím... Dnes už musím spát :D
Arkobad (134)|22.9.2004 23:51
[QUOTE="Pavel Koza"][QUOTE="alpha"]MDA2 a redukce jack z 2.5 mm na 3.5mm? Nevíte někdo kde ji sehnat? [/QUOTE]

Pripojuji se k dotazu, uz take delsi dobu shanim (kvuli recenzim, abych mohl i na zarizenich s malym jackem pouzit kvalitni sluchadla)...[/QUOTE]


Redukce z 2.5mm na 3.5mm jack je normalne ke koupi, ale ma tluste telo a na MDA2 je konektor zapusteny, takze to tam nejde. Do MDA1 ta redukce jde - konektor v MDA1 neni zapusteny do tela pristroje.

Nejlepsi je udelat toto:

1) Koupit si za 150Kc tu bondovku k nokii, ma ctyrpolovy 2.5mm jack, takze je z MDA mozne vyvest jek stereovystup, tak i mikrofonni vstup. Proste se ustrihne kablik s jackem a na kablik se daj dve 3.5mm samoce - jedna pro sluchatka, jedna pro mikrofon.

2) Druha moznost je vzit originalni bondovku od MDA2 a ustrihnout ji za tou krabickou s mikrofonem a sluchatkama a do toho mista pridelat kabelovou 3.5mm samici - cili z puvodni bondovky zustane zachovan mikrofon a obe tlacitka a pres primontovanou 3.5mm samici je mozne pripojit libovolna sluchatka.

Obe varianty umoznuji pouzivat sluchatka i pro telefonovani (umoznuji pouzit mikrofon), coz povazuji za uzitecne - pri jizde na kole chci poslouchat hudbu z kvalitnich sluchatek, ale zaroven chci mit moznost pohodlne telefonovat.
alpha (11)|23.9.2004 15:05
celkem dobrý nápad, ale zničit původní sluchátka...Nevím,snad jako krajní možnost. Zkusím počkat jestli se neobjeví odkaz na redukci. Jinak dík :)
Commando_ce4you (121)|23.9.2004 16:31
Tak ta redukce se dá koupit u nás v Poděbradech ve velkoobchodě
Amiwell a jedná se o redukci s označením AR15. Bohužel ji tam zrovna neměli skladem, abych ji zkusil. Dělá se i kabelová redukce, což je v podstatě to co popisuje Arkobad, akorád, že si to koupíte a ne-uděláte sami.
Commando_ce4you (121)|23.9.2004 22:05
Jinak troch jsem hledal na Internetu kvůli té redukci, ktérá by se "narvala! do MDAII - koukněte sem.
Qtek - Qtek 2020 Audio Jack Converter

Jarouš_ce4you_oldd (1206)|24.9.2004 00:19
[QUOTE="Commando"]Jinak troch jsem hledal na Internetu kvůli té redukci, ktérá by se "narvala! do MDAII - koukněte sem.
Qtek - Qtek 2020 Audio Jack Converter
[/QUOTE]

No, ona tam není jen redukce, je tam i řešení části problému, o kterých je tato debata, tzn. jako novinka je tam kolébka s výstupem GPS a další výstup vypadá jako samec do autoradia ( v textu je nějaké povídání o stereu a možnosti využití Media playeru, ale cena je 199 euro, druhá varianta za 299 euro má i GPS myšku..... Ty ceny jsou ale hrozné, musíme to nějak zbastlit, jisté je, že to musí jít, když to vyrábějí......Trochu divné je uchycení MDáčka i za horní hranu - nepřekáží to kartě???
birkoff_ce4you (128)|13.10.2004 22:58
Koukam, ze diskuse se zastavila. Poridil jsem si drzak MDA do auta a moznost prehravat MP3 a vyvest handsfree by me docela zajimala, uz jste nekdo vyzkouseli, zda a jak to funguje?
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|13.10.2004 23:53
[QUOTE="birkoff"]Koukam, ze diskuse se zastavila. Poridil jsem si drzak MDA do auta a moznost prehravat MP3 a vyvest handsfree by me docela zajimala, uz jste nekdo vyzkouseli, zda a jak to funguje? [/QUOTE]
Nebyl čas, mám hodně práce, zatím jsem kolébku nekuchal a proto zatím nevím, jak moc místa tam je na přidání kabelu do radia.... Koukal jsem i na tvůj problém PS2 konektoru v jiné části diskuze, já kdysi musel bastlit napojení řezacího plotru a PC, řešil jsem to šílenou sestavou různých konektorů, pokud neseženeš spojku samec/samec, tak prubni spojení převodem na jiné konektory, kde spojka existuje, ale obával bych se možných problémů spojených s útlumem signálu GPSky - na to jsou tady ale jiní odborníci (windmaster, seba...)
Jo, opravdu zatím nikdo nevyřešil vyvedení audiosignálu do radia z konektoru, myslím tím ne 2,5 mm jackem??? V případě že to někdo dokázal, jak vyřešil MUTE při telefonování??
Šeba_oldd (1184)|14.10.2004 01:02
V tom nevidim velky problem pokud budu mit zitra cas - neco sem hodim.Na VAG zapomente to ostatni je realne, ale jen pro nektere typy autoradii.
birkoff_ce4you (128)|14.10.2004 08:56
Zatim diky za odpovedi.
To Šeba: Super.
Maximus_ce4you (45)|14.10.2004 08:57
Tak to by mě celkem zajímalo. Už jsem toho vyzkoušel spoustu jak připojit výstup audia ze spodního konektoru, ale stále se mi nedaří. Funguje jen při telefonováni, ale při přehrávání MP3 už ne. Neví někdo jak na to?:?:
Šeba_oldd (1184)|14.10.2004 22:43
Tak činím, jak jsem slíbil. Přečetl jsem si celou diskuzi a vše na co se zde stále dokola ptáte je zde v podstatě vyřešeno. Jen chybí vůle hledat pátrat a řešit. No možná je to také finanční stránka. Hned v úvodu diskuze je odkaz na celý návod, jak si vše vyrobit včetně zapojení všech konektorů na PDA (myslím tím to co je pro mne minulostí a je to umístěné ve spodní části mého podpisu)
Zde si nakoupíte všechny možné držáky do auta bez vrtání a ničení přístrojové desky. http://shop.palmpc.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=21527&Level=149&Search=safety.Dle mého názoru je nejpřijatelnějším řešením pouhý konektor viz. obrázek 1. Konkrétně tento typ má úžasnou cenu (580kč) a za tuto, Vám jej mohu dodat v horizontu 14 dnů. (prosím není to můj byznys- nediskutujte o této ceně). Vše jsem odzkoušel s pomocí programu RESCO Audio Recorder v 3.01.
Přehrávám MP3 - přichází telefonát - muzika se ztlumí a se zvoněním vám zní rozkošně v repro vozu, přijmete hovor a muzika vypadne. Nevýhodou je, že muziku musíte znovu spustit tlačítkem play.(možná ,že to má některý z přehrávačů ošetřené). Vytáčet čísla a obsluhovat telefon lze pomocí programu Finger clicx ten je tady:http://www.pocketgear.com/software_detail.asp?id=10595
čísla a nabídkové menu je tak velké, že je na ně vidět, ale trefíte je i velkým prstem.
- Propojení do autorádia poslouží již produkty, které vyberete tady: http://www.pcplus.cz/ProductTree.asp?CategoryID=102&PPP=&SP=0 a nebo kabelová redukce Jack3,5 -2xcinch(M), Ti šikovnější se pokusí sehnat konektor 2,5(aby pasoval do MDA- to je problém) a s výše zmiňovaným cinch si toto propojení provedou sami.
Musíte mít ovšem rádio s linkovým vstupem. Jeho přítomnost zjistíte i bez vyjmutí a to kontrolou v menu : AUX 1 nebo AUX 2 u některých i AUX 3.
Podotýkám, že ne u každého autorádia je vývod AUX řešen typem cinch(F).Převodníky dotazem na mou SZ.
Pokud je Vaše rádio vybavené možností připojení CD přehrávače - lze připojení vyřešit i přes tento konektor.Převodníky dotazem na mou SZ.
Jinak o adaptéru kazeta zasunutá do rádia zde byla konkrétní řeč- jeho výhody a nevýhody není snad třeba rozebírat.

Složitějším a elegantnějším způsobem je zapojení přes pevný, zde již také zmiňovaný držák. Nabízí se více možností, avšak pro velmi zručné ruce. Nebudu popisovat způsob úpravy, jelikož kdo se nevyrovná s přiloženým materiálem ten to ani nedokáže udělat. V držáku je tištěný spoj s převodníkem pro napájení GPS,( který dle mého názoru nikdo nemůže potřebovat, vzhledem k tomu že MDA II s takovou GPS nekomunikuje – aspoň jsem o tom nikdy neslyšel. Zde se tedy naskýtá možnost vyndat převodník a použít jen konektor). Vypadá viz obr.2 bude dosti obtížné napojit se na stávající piny, které jsou na pevně vletované na tištěném spoji. Obsazení pinu je na obr.3 a ještě lépe je zpracované zde:http://wiki.xda-developers.com/wiki/Connectors česky a to strojově překladačem v příloze.
Dotaz na Arkobad: 5) Propojeni na OBD/VAG (to ale asi nedocení každý) kde o tom píšou kde jsi to viděl?
Ps. Za kvalitu foto se omlouvám neměl jsem u sebe fotoaparát.
Ve svém popisu hovořím o tom , že můžete vyseparovat tištěný spoj z kolíbky - ano, ale za podmínky že použijete externí nabijecí zdroj.
Šeba_oldd (1184)|14.10.2004 22:55
[QUOTE="Jarouš"][QUOTE="birkoff"]Koukam, ze diskuse se zastavila. Poridil jsem si drzak MDA do auta a moznost prehravat MP3 a vyvest handsfree by me docela zajimala, uz jste nekdo vyzkouseli, zda a jak to funguje? [/QUOTE]
Jo, opravdu zatím nikdo nevyřešil vyvedení audiosignálu do radia z konektoru, myslím tím ne 2,5 mm jackem??? V případě že to někdo dokázal, jak vyřešil MUTE při telefonování??[/QUOTE]

Bylo by to řešitelné - ale nesměl bys poslouchat MP3, protože ty by to vypínaly také.
Maximus_ce4you (45)|15.10.2004 09:41
Skvělý! Tak to bych určitě nečekal, že půjde MDAčko propojit s autorádiem přes výstup na sluchátka. A ono to dokonce funguje tak jak má!!! Bravo!

Bohužel, ale nefunguje prosté propojení výstupu audia v kolíbce. Pominu-li to že je v kolíbce opravdu málo místa pro připojení, tak mě výstup funguje jen při telefonování. Při přehrávání MP3 nebo sledování filmů nikoliv. Řešitelné to, ale být musí, protože existují kolíbky které mají audiovýstup vyveden standartně. Někde na netu jsem viděl i handsfree sadu s audiovýstupem. Zatím nevím jak to zařídit, aby to fungovalo. :(
Šeba_oldd (1184)|15.10.2004 10:28
Nevím co je to za kolíbku já měl k dispozici jen tu ws vývody na GPS - múžeš to popsat trošku obšírněji nebo sem dát nějaký link ?
POZOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ve svém popisu hovořím o tom , že můžete vyseparovat tištěný spoj z kolíbky - ano, ale za podmínky že použijete externí nabijecí zdroj.
Šeba_oldd (1184)|15.10.2004 10:54
Nad ránem mne napadla ještě jedna věc - kolik by vás bylo zájemců o kabel s 22 pinovým konektorem, pomocí něhož by šlo MDA II dobijet pouštět MP3 a telefonovat. Vše pomocí autorádia s linkovým vstupem? Nejednalo by se o žádný držák ale jen o kabel.Pokud se Vás sejde více jak deset vykalkuluji cenu a udělám - méně zručným zamontuji i do auta. Nebyla by obsazena ani zásuvka pro zapalovač.Předpokládaná cena cca 1000 kč - je to jen hrubý odhad.
RomanCE (105)|15.10.2004 11:14
[QUOTE="seba"]Nad ránem mne napadla ještě jedna věc - kolik by vás bylo zájemců o kabel s 22 pinovým konektorem, pomocí něhož by šlo MDA II dobijet pouštět MP3 a telefonovat. Vše pomocí autorádia s linkovým vstupem? Nejednalo by se o žádný držák ale jen o kabel.Pokud se Vás sejde více jak deset vykalkuluji cenu a udělám - méně zručným zamontuji i do auta. Nebyla by obsazena ani zásuvka pro zapalovač.[/QUOTE]

...nebudes neco podobneho delat i na looxe ? idealne vcetne kolibky ;)
Šeba_oldd (1184)|15.10.2004 11:23
[QUOTE="RomanCE"][QUOTE="seba"]Nad ránem mne napadla ještě jedna věc - kolik by vás bylo zájemců o kabel s 22 pinovým konektorem, pomocí něhož by šlo MDA II dobijet pouštět MP3 a telefonovat. Vše pomocí autorádia s linkovým vstupem? Nejednalo by se o žádný držák ale jen o kabel.Pokud se Vás sejde více jak deset vykalkuluji cenu a udělám - méně zručným zamontuji i do auta. Nebyla by obsazena ani zásuvka pro zapalovač.[/QUOTE]

...nebudes neco podobneho delat i na looxe ? idealne vcetne kolibky ;) [/QUOTE]

Určitě ano jen nevím jak ho naučím telefonovat , ale určité možnosti se snad nabízí.
Jan Svoboda (91)|15.10.2004 15:23
Nazdarek lidicky,
ani nevite jak se mi ulevilo,kdyz jsem zjistil,ze na tyhle planete nejsem sam,kdo ma tyhle zajmy.O pocitacich vim uplny kulovy,ale autohifi je moje parketa.Takze,v handsfree nevidim problem.Mam odskouseny zapojeni pres original HF.Staci ustrihnout orig.sluchatka(samozrejme az za mikrofonem) a pripajet tam zasuvku 3,5 mm jack.Pripojit se to pak da kamkoliv,do radia,do eqalizeru nebo doma do veze.V aute pak muzete poslouchat MP3,nebo nav.,nebo z karty film a kdyz nekdo zavola,tak se to vypne.Tak tomu ja rikam REAL HARDCORE !Nemam jeste odzkousenou nav.-nejak se nemuzu rozhodnout a obraz.Na 15'' LCD pro druhou radu by to nemel bejt problem,ale co ja?Rad bych dostal obraz z PDA do monitoru ve slunecni clone.Napada vas neco?Dik za trpelivost pri cteni.
Maximus_ce4you (45)|15.10.2004 18:55
[QUOTE="seba"]Nevím co je to za kolíbku já měl k dispozici jen tu ws vývody na GPS - múžeš to popsat trošku obšírněji nebo sem dát nějaký link ?
[/QUOTE]

tak třeba tady ]http://www.expansys.com/product.asp?code=109729



[QUOTE="Jan Svoboda"]Rad bych dostal obraz z PDA do monitoru ve slunecni clone.Napada vas neco?Dik za trpelivost pri cteni.[/QUOTE]

To by šlo provést snad jedině s tímto: http://www.expansys.com/product.asp?code=109731&asource=108654
Jan Svoboda (91)|15.10.2004 20:54
Jo dik za link,
expansion pack ma u nas v nabidce SUNNYSOFT asi za sestku,nevim ale jestli se pak jeste vejde do nejakyho drzaku,n kolibky.Chtelo by to nejdriv vyzkouset.Mozna to ma jeste jedno reseni.V magazinu CAR & HIFI c.5/2004 je od f. SKY WAY asi 7'' VGA monitor do auta.Jestli se v tom nekdo vyzna,tak na to mrknete.Ja tem pocitacum fakt norozumim.:?
Šeba_oldd (1184)|16.10.2004 19:02
Do kolíbky se nevleze , aleS tím sluchátkem utrženým na krátko, jsi mne potěšil sluchátka jsou k ničemu ,alespoň pro mne a je to supr řešení , hlavně kvůli tomu ext. mikrofonu. Jinak v pondělí budu zkoušet 22pin konektor jsem již sehnal - za babku.
Maximus_ce4you (45)|16.10.2004 20:23
Expansion pack se do kolíbky VLEZE!!!
Šeba_oldd (1184)|17.10.2004 16:49
[QUOTE="Maximus"]Expansion pack se do kolíbky VLEZE!!! [/QUOTE]
Každý mluvíme o jiné kolíbce - já myslel držák do auta s vývody pro GPS.
Jan Svoboda (91)|17.10.2004 17:06
Nazdarek,no ja myslim,ze kdyz pouzijem ext.pack v kombinaci s BT GPS a 21 PIN konektorem,mame po starostech.Vzpomene si nekdo kde hedat ten soft na OBD/VAG propojeni&
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|18.10.2004 00:50
Tak jsem to znovu všechno pročetl, ale stejně v tom mám trochu hokej. Já mám MDáčko, mám HF modrozub Bluetrek G2, v Octavii mám pro možnost dobíjení kolíbku s kabelem pro GSM (se kterým moc nepočítám) a radiopřijímač s možností dodatečného připojení CD přehrávače.
Pokud mám kolíbku, tak nemohu použít redukci konektoru z 2,5 na 3,5 mm a na to napojený kabel se vstupem do radia. Důvodem je gumová záslepka připojení HF, kterou není kam v kolíbce odklopit.
V kolíbce je konektor připájený k tišťáku s převodníkem napájení GSM, připojení kabelového vývodu do radia je problém (titěrnost pevně vletovaných pinů atd.). Je zde zmíněna možnost dodání konektoru s kabelem (uvedená cena je jasně akceptovatelná), s jehož pomocí bude možné dobíjet bez obsazení zapalovače, bude to přehrávat MP3 a bude možné telefonovat. Ptám se, zda je tu možnost realizovat výměnu původního konektoru v kolíbce za tento uvedený konektor na kabelu? Současně se ptám, zda bude skutečně funkční přehrávání MP3, když se v jiných příspěvcích tvrdí (Maximus), že audio výstup na pinech konektoru funguje jen při telefonování, MP3 prý nerozchodil........
Jo a ještě mne napadlo, po přečtení příspěvku Acrobada, zda by nebylo případně možné dát do kolíbky nový konektor, z něj udělat potřebný vývod audia a další vývod na původní tišťák, který by se instalovat do nějaké krabičky v přístrojovce, kde je na rozdíl od kolíbky místa dost - no jo, je to vopičárna, ja vím :sarcastic: ....
Funkci MUTE bude se vší pravděpodobností zastávat moje ruka na knoflíku radia..
Zatím tedy počkáme, jak dopadne pondělní Sebovo bastlení s novým konektorem na kabelu, tzn. zda touto formou rozchodí MP3 do autoradia......
Magua (98)|26.10.2004 17:12
jinak já mám držák PDA a když to mám v něm tak se mi pda nabíjí a ještě mám v konektoru i tu kazetovou redukci a normálně to používám, akorát mi vadí že musím vždy zapojit redukci pak do kolébky a pak to dát do držáku. jinak my to jde i s gumovým krytem, trochu jsem to zbastlil a není to tak pohledné ale funkční to je, vadí mě ty kabely - to audio z pin konektoru by bylo lepší tzn:do kabelu bych šel :-) jinak mohu dodat foto...
Šeba_oldd (1184)|26.10.2004 19:09
Všem co netrpělivě čekají se omlouvám, ale jsem momentálně dosti pracovně vytížen, čiže nemám čas se tomu pověnovat tak jak bych potřeboval.Předpokládám, že to v příštím týdnu doženu.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|13.12.2004 20:42
[QUOTE="Šeba"]Všem co netrpělivě čekají se omlouvám, ale jsem momentálně dosti pracovně vytížen, čiže nemám čas se tomu pověnovat tak jak bych potřeboval.Předpokládám, že to v příštím týdnu doženu. [/QUOTE]
Při pročítání příspěvků o adapteru 3,5 mm jsem si připomenul i jeden slib - viz citace. Já nebuzeruju, já se jen ptám, zda bylo pokročeno v bastlení, resp. zda případně již někdo nějakým způsobem rozchodil přehrávání MP3 z autokolíbky do autoradia??...
Šeba_oldd (1184)|13.12.2004 20:50
S A K R A omlouvam se nejak mi to uplne vypadlo - dockate se.:((
Šeba_oldd (1184)|16.12.2004 14:06
Tak jste se dočkali - a musim Vás nás zklamat.MDA vám pomocí spodního placateho konektoru hrát nebude - proste vystuo není podporovan i presto , ze u pin 3 - 4 konektoru je uvadeno audio.pravdepodobne se jedna jen o vystup pro hlasitou HF telefoni sadu.Jedina moznost jak poslouchat zvuky z MDA 2 je pres vystup na sluchátka tak jak jsem popsal v predchozích diskuzích. :no:
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|16.12.2004 14:30
[QUOTE="Šeba"]Tak jste se dočkali - a musim Vás nás zklamat.MDA vám pomocí spodního placateho konektoru hrát nebude - proste vystuo není podporovan i presto , ze u pin 3 - 4 konektoru je uvadeno audio.pravdepodobne se jedna jen o vystup pro hlasitou HF telefoni sadu.Jedina moznost jak poslouchat zvuky z MDA 2 je pres vystup na sluchátka tak jak jsem popsal v predchozích diskuzích. :no: [/QUOTE]
Do hájíčka zelenýho, špatná to zpráva, ale každopádně díky za snahu :yes: . Zrovna včera jsem projížděl iNet a zjistil jsem, že bylo chybou kupovat uzavřenou kolíbku, u které sice cihla pevně sedí, ale neumožňuje přístup ke konektoru sluchátek... možná se budu snažit tu kolíbku trochu upravit, dělám s plasty, není to až takový problém, jen se obávám, že nebude místo pro odklopení gumové záslepky konektoru.. Někde jsem totiž zahlédl u nějakého Skota domanigo bastlení vývodu do radia, GPS a nabíjení v autě, ale bylo to řešeno pomocí packového držáku, tzn. volný přístup ke konektoru sluchátek a ostatní napojení pomocí spodního konektoru.. No uvidíme... To s tím vývodem audia spodním konektorem je asi pravdou, v popisu profi sad se většinou hovoří o poslechu HF v reprácích, ale nepostřehl jsem žádnou informaci o poslechu MP3. Ale nevzdáváme to, že jo...
---------------------------------------------------------------------
PS: Prohledal jsem historii PC, TADY je to bastelní na straně XDAII Car Kit, možná to bude pro někoho inspirace, já vím jen to že proud dává ránu, v autě ne tak velkou...
Maximus_ce4you (45)|16.12.2004 23:49
[QUOTE="Šeba"]Tak jste se dočkali - a musim Vás nás zklamat.MDA vám pomocí spodního placateho konektoru hrát nebude - proste vystuo není podporovan i presto , ze u pin 3 - 4 konektoru je uvadeno audio.pravdepodobne se jedna jen o vystup pro hlasitou HF telefoni sadu.Jedina moznost jak poslouchat zvuky z MDA 2 je pres vystup na sluchátka tak jak jsem popsal v predchozích diskuzích. :no: [/QUOTE]

No přesně jak jsem předpokládal. O připojení k autorádiu se snažím už dlouho a stále bez výsledku. No možná by někomu stačilo připomenutí jednoho pořekadla. (neříkej hop dokud nepřeskočíš).
Šeba_oldd (1184)|17.12.2004 01:04
Asi tak, ja bych preskocil kdyby mi to stalo za to da se to predelat je tam dost pin. volnych. Ale kdo se v tom bude hrabat pod ztratou zaruky a dalsich riskantnich kousku - proste me to za to nestoji mam jine jednodusi prostredky jak si v aute udelat pohodu. Tim nechci rici ze jsem vse neoveril a nevyzkousel. Vazne vzdy hledam to nejvyhodnejsi reseni. A ver ze kdyby se to jen trochu vyplatilo naucil bych PDA hrat i z plocheho konektoru.Pokud to dokazes ty, dej sem navod.
lika (23)|17.12.2004 17:50
Kdysi jsme zkoušel připojit MDA k autoradiu přes audiokazetu-adapter. MP3fungovaly celkem pěkně ale HF byo slabší - druhá strana se slyšela dvakrát.
Mám dojem, že každá HF má kompresor dynamiky, který filtruje to, ce je slyšet v reproduktorech tak, aby to nešlo do mikrofonu (zjednodušeně). Takže si myslím, že s tou HF to nebude to pravé.
Ve finále jsem skončil u BT Parrot.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|19.12.2004 13:56
Tak MP3 nešly vyřešit prostřednictvím audio pinů spodního konektoru, vyřešil jsem to nakonec malým zásahem do kolíbky. Z nějaké lehké HF dříve provozovaných mobilů mám 2,5 mm jacka, koupil jsem kazetu pro převod externího CD, přepájel jsem správného jacka. Kolíbku jsem demontoval (pozor, třetí vrut je zalepen pod samolepkou data výroby), v předním i zadním dílu opatrně vytvořil potřebný otvor a už mám MP3 v autě. V předním dílu je nutné vytvořit prostor pro odklopení gumové záslepky, v zadním pro prostrčení jacka a pro prostor pro něj při dosednutí MDáčka do kolíbly. Po sestavení jsou trochu z určitého úhlu vidět střeva, ale není to tak strašné. Není to tak pohodlné, jak jsem si představoval při použití spodního konektoru, tzn. jen vložit do kolíbky a vše je připraveno... Před vložením do kolíbky musím zapojit prostrčeného jacka a teprve potom vkládám cihlu do kolíbky. Aby kabel s jackem nepřekážel, nechal jsem na něm z původní HF kolíček a kabel je přichycen ke kabeláži kolíbky. Pro přehrávání mám u WM playeru naprogramovaná tlačítka cihly (vřed, vzad, vypnout atd.), tzn. že mute je otázkou pouze vypnutí VMP. Tlačítka lze naprogramovat i u BetaPlayeru.
Mám tak otestované to, že MP3 v autě jedou, kazeta bude v další etapě vyhozena (další věc, kterou musím tahat sebou) a budu řešit napojení přímo do radia konektorem pro CD... Musím akorát na kartě vytvořit "náladové" soubory MP3, mám sice svého oblíbence Yoakama v autě rád, ale poslouchat sbírku jeho cca 180 skladeb za sebou je pakárna. Přiložená fota mají mizernou kvalitu, v dílně pod zářivkou toho moc nedokážu, nebyl ani čas, ale jako ilustrace potřebné velikosti otvorů to snad stačí....
PS: Je ale potřebné sehnat konektor - fajfku, tu tenkou, např. fajfka od origoš sluchátek tam neprojde...
00038739_zadni_pohled_pmEd.jpg 00038739_predni_pohled_QGCQ.jpg
Barrby (30)|22.5.2005 22:37
Dlouho je tu mrtvo, tak přidám své řešení, které jsem spáchal včera.

Předem upozorňuju, nic extra nového pod sluncem ... :)
Hlavní cíl: poslech MP3 Vedlejší cíl: příjem telefonátu

Účinkující:
MDA compact, audioadaptér CD-kazeta HAMA, čtyřpólový 2,5 jack, mikrofon ze starýho kazeťáku, trafopájka, chvilka času ... :) + univerzální držák s přísavkou na sklo, cigaretová miniUSB nabíječka (asi nekoupím orig. od T-Mobile, ale k Motorole Razor - je sice asi o 70,- Kč dražší, ale podle obrázku vypadá asi o 5 cm kratší. (UPRAVENO)Tak se lišej asi o 5 mm, takže je to jedno.(/UPRAVENO) Díky miniUSB ji můžu strčit buď do MDA nebo GPS, podle toho co bude hladovější ;) )
Dále pak Mort Player ap.

První krok bylo vykuchání audioadaptéru. Když se to totiž strčí do kazeťáku v originálním stavu, ty kolečka uvnitř dělají takovej rachot, že bych hudbu samotnou snad ani neslyšel. Naštěstí moje rádio Blaupunkt hlídá konec kazety/autorevers jen napnutím pásku, takze jsem všechny ty bílý ozubený nesmysly moh vyhodit a je absolutní klid (se stolní Aiwou doma by to nešlo :cool: ).
Jelikož se mi nechtělo úplně ušmiknout originál 3,5 jack (co kdyby se jednou hodil, např. k CD ...), původní kablík jsem přešmik napůl, ten uřízlej kabel s 3,5 jsem připájel do kazety paralelně k původnímu kabelu a na ten původní jsem připájel čtyřpólovýho 2,5 jacka. Na závěr jsem ještě ke zmíněné 2,5 přiletoval elektretovej (?:? ) mikrofon ze starýho kazeťáku na asi 3 cm kablíku a je hotovo. Citlivost mikrofonu zatím sice nic moc (možná to bude chtít jinej, možná nějakej předzesilovač, ...:? ), ale zatím stačí (zas tolik hovorů v autě neřeším).

Trocha fotodokumentace: