Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MEGA Cloud Drive - místo vhodné pro mapy celého světa

Kocour Mikeš (36)|30.1.2013 20:01
Před týdnem Kim Dotcom spustil [color=red]MEGA[/color], nadějné netové úložiště. Zpráv o tomto bohulibém počinu je plný Internet. Týden zkouším, po prvních 3 dnech, kdy byly servery přetíženy, již funguje spolehlivě. Kdo zde pamatuje nekonečné Tojovy reuplaudy na Rapidshare, kde mu pořád něco bezdůvodně mazali, nejen jemu, s tímhle trápením by mohl být konec.

Práce s MEGA je velmi jednoduchá: V Google Chrome zadat https://mega.co.nz/. Není třeba účet, lze nahrávat i anonymě! Ve Vašem oblíbeném správci souborů myší chytnout pár map, přetáhnout do okna MEGA. To je vše. Seřadí se do fronty a začne nahrávání. Po nahrání si nechat zobrazit linky, a ty někam zkopírovat, nejlépe sem, na Ce4You:). Lze dodatečně vytvořit adresář, soubory přejmenovávat, tažením je přemístit do adresáře. Lze ukončit Chrome, do 48 hodin po ukončení se stále udržuje spojení, zase se dostanete ke svým souborům. Pokud se stiskne tlačítko Ukončit připojení, to je trvalé odhlášení. Tím se ztratí anonymní administrátorský přístup k souborům. Při vytvoření účtu (podmínka je zadání mailu pro následné potvrzení) je přístup samozřejmě trvalý, prostor na jeden účet je v neplacené verzi omezen na 50 GB. Google Chrome je k nahrávání na MEGA důrazně vyžadován, jeden z důvodů je lepší práce s pamětí při zpracování velkých souborů než mají všechny ostatní prohlížeče.

Stahuje se po zadání adresy přímo!, jen po odkliknutí Souhlasu s podmínkami - už žádné luštění pokroucených písmen a číslic nebo počítání pejsků a kočiček, grrr...

2.2.2013
Hromadně stahovat lze pomocí FreeRapid Downloaderu, právě byl do něj přidán plugin pro MEGA!:D
MEGA je oficiálně beta, nějaké soubory byly v druhém týdnu provozu omylem mazány, mně ne, na nápravě megatým prý pracuje.
______________________________________________________________________________________________

Jako první MEGA pokus:) jsem nahrál [color=blue]italské turistické mapy, 930 MB[/color], SV oblast Alp, které tu kdysi byly. U několika map jsem opravil kalibraci, odebrány 2 topo mapy, přidány Lessini.

Archivy jsou po 100 MB; menší velikost mi připadá na dnešní dobu již příliš malá, a souborů je pak hodně (stahovat 1214 mapových listů již snad nikdy:?), s větší velikostí váhám, občas je na síti výpadek a ne vždy upload/download pokračuje (problém hlavně uploadu na velmi nesymetrickém připojení). U objemnějších map by ale 200 MB nebo 300 mohlo být asi vhodnější... (třeba prý existuje 6GB Norska, sem s ním!:) )

[color=red]EDIT[/color]: Po dalším týdnu uploadování ač na pomalé lince (max 512 kbps) opouštím 100 MB a přecházím na minimum archivu 200 MB! Další týden jsem zkoušel upload 300 MB, 400 MB a 500 MB. 512 kbps = 64 kB/s, reálně 35. 500 MB se nahrává 4 hodiny. Jednou denně výpadek, opakování... Takže trochu slevím, budu používat 300 MB rar archivy! Zde na fóru obvyklá pidivelikost 50 MB (i 20, i 10) byla dána snahou o získání více bodíků na Rapidshare, na začátku hlavní diskuze kdysi vysvětloval Toja i Zany, tohle padlo, protože Rapid skoro (u)padl...

Po velkém váhání jsem pakoval zde oblíbeným Rarem. Přednost bych dal free programu, nejlépe 7zipu, ale dělení archivů je tam dosaženo "rozsekáním" velkého archivu, kde koncovky souborů jsou čísla, neasociované v OS. S Rarem se pracuje příjemněji, protože číslování je před koncovkou.

______________________________________________________________________________________________


Pokud by občas někdo ze svých bohatých zásob nějaký poklad poslal na MEGA, mohlo by být za čas vše opět dostupné, snad trvale a pro jednoduché stahování. Pokud by se někdo s dalšími mapami přidal, a to v jakémkoli georeferencovaném formátu který lze převést na bitmapu, tím i do oziho a jiných navigačních SW, navrhnul bych založení zde nového odstavečku třeba nazvaného "Mapy na MEGA", a tam dávat jen linky. Neznepřehlednit to pokecem, žádostmi ap, tak jak je to v nyní již 95ti stránkovém tématu o mapách od Toji.

EDIT 5.2.2013: Téma založeno.
____________________________________