Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jarní pozdrav všem navigátorům!:-) Jaký OS, SW a HW vás v r.2012 navádí k cíli?

Kocour Mikeš (36)|21.3.2012 13:02
Skvělý OziExplorerCE s celou suitou PC programů, od Dese i mnoha dalších programátorů, nemá v post-WM éře náhradu. Tomuto rozsáhlému "ekosystému", který byl propracováván více než 10 let, žádné jiné řešení nesahá ani po kotníky. Všechny mapy nejdou stáhnout Mobile Atlas Creatorem, bohatství skenů a ne-WGS84 map pro Oziho je velké (jen Tojův seznam má asi 200 GB). Žádný program nemá možnost návrhu vlastních obrazovek s asi 300 ovládacími a informačními prvky jako Ozi, vlastní bohatý formát tracků a waipointů, mnoho mnoho dalších funkcí a vlastností jako Ozi...

OziExplorer pro Android, ještě nedávno alfa verze, nyní první bety, je v začátku a má - řekl bych - dvouleté zpoždění... (Již použitelný Android 1.6 Donut byl uveden 15. září 2009). Jak OziCE v současnosti nahradit?

Jak dnes naviguje Aladar a zakladatelé tohoto fóra?, všichni, kdo zde kdysi přispívali desítkami rad (které jsem coby čtenář se zatajeným dechem hltal)?, tvůrci prvních fantastických map, které teprve daly Ozimu smysl: turistické 50tky - Wind (zasloužil by si pomník!:-), Cenia nejpodorobnější základky (tahle mapa, Zany, dala mému cestování, trempování nový rozměr, úžasně velkou svobodu úplným se oproštěním ze svádění chodit koridory značených cest, podrobně vyznačený terén se mi úplně otevřel; moc, moc Ti za ní děkuji!), jak se máte i vy již asi pozapomenutí tvůrci: první fotomapy ČR od neznámého programátora z Orlických hor, fxfx - Izgard dílo, majitel poloviny Rapidshare:-) - Toja, a mnoho ostatních: překladatel OzihoPC do češtiny Aaaik, geniální programátor Hnedka (od něho je tu pravděpodobně jediný program na světě, který umí převést velké ozfx3 soubory na png a díky tomu je pak použít kdekoliv jinde), členové FI grab-týmu, několik downloaderů kompletního Cykloserveru, a další a další?

Hoši dobří jak se máte, co děláte? Máte-li stále WM 6.x krabičky nebo již ne, Windows Phone 7?, iJablečného?, nebo Androidího?

Edit: Přehled turistických navigačních programů. Když někdo bude vědět o dalších, díky za tip, popřípadě stručný popis, do seznamu doplním.

[color=blue]Turistické navigace pro Android (offline, bitmapové mapy):[/color]
Ozfx3 formát:
OziExplorer for Android beta - vývoj pomalý, funkčnost oproti WM verzi omezená, 25$, licence se váže na HW
Androzic - program v mírném, pomalejším, ale neustálém vývoji
yozi - tak jednoduchý program, že jednodušší už nemůže být, ale to hlavní: mapu a pozici ukáže, i POI

Locus Free, Pro (SQLite) 0 / 100 Kč - velmi používaný, velmi dobrý, mnozí doporučují:-), intenzivní vývoj, komunikace s autorem; lze převést mapy jiných formátů pomocí MAPC2MAPC! (300Kč) [díky benderovi za tip]
RMaps (SQLite) - jednodušší program, vývoj malý, formát map převzal Locus
OruxMaps (kalibrační soubor + SQLite) - umí 240 datumů, 12 projekcí, lze převést DeMapperované mapy Oziho!

TwoNav (WM CompeGPS) - 1.235 Kč, asi hodně dobrý; desktopový SW 2.200 Kč, + mnoho map, např. ShoCart Czech Republic & Slovakia Topo 59€
TrekBuddy - známe z WM
AlpineQuest
Big Planet Tracks
OsmDroid (OpenStreetMapViewer)
MapDroyd

[color=blue]Navigace pro iOS - iPad, iPhone a iPod touch:[/color]
Galileo

[color=blue]Navigace pro Windows Phone 7:[/color]
?
Kocour Mikeš (36)|21.3.2012 13:05
Mě před rokem zlákal velký display, WVGA 5" místo kdysi obvyklých QVGA 3,5". Dell Streak Mini, 5", 800x480 (nyní již doprodávaný).

Turistických (offline) navigací pro Android je přes 10, mapy v ozi formátu jdou použít ve 3 (?) jednoduchých. Po vyzkoušení několika programů u mě zvítězil OruxMaps!

Orux je dost propracovaný program, s asi již tříletou historií, v neustálém vývoji, slušně konfigurovatelný, s možností převodu oziho map do vlastní podoby SQLite databáze. Snadné je přepínání map v různých zoomech (např: přehledová - turistická - základní - foto) jde nastavit prsty nebo kolébkou hlasitosti, má účinný šetřící mód baterie, decentně zobrazený kompas. Program je zdarma, donate dobrovolné (a Jose Manuel Vazquez Aaraujo si zaslouží!).

OruxMaps
Market

Příklad: Turistická mapa v měřítku 6 mpp, s načteným trackem. Menu, tlačítka a informační okénka jsou skrývací (a volitelné). Do jedné SQL databáze se v tomto měřítku vejde 1/2 ČR, přepnutí na okraji na další databázi je bleskurychlé.
00355082_Orux-Cyklomapa_keSp.png
Aaaik (123)|22.3.2012 09:29
[quote=Kocour Mikeš]Skvělý OziExplorerCE s celou suitou PC programů....Máte-li stále WM 6.x krabičky nebo již ne, Windows Phone 7?, iJablečného?, nebo Androidího?[/quote]
Budeš se divit, ale používám stále HP 3715, tedy WM2003SE a libuju si. Mé oblíbené rastrové mapy s Ozim fungují a GPS modul Xaiox BT má dlouhou výdrž, pan Miloslav mě naviguje v TT a vše je OK. V baťůžku mám rezervního Looxe N560, ale prakticky ho nepoužívám. A nové systémy zatím zůstavají "pro mládež na oslňování krasavic:-))", ničím mě neoslovily. Horší je odliv "všech" k Androidu, asi dopadnu jako kdysi s Atari ST:-) Škoda.

bobo.4150.sk (176)|22.3.2012 10:51
Ahoj, ja som tiež ako dlhoročný užívateľ WM prešiel pred niečo vyše rokom na Android, konkrétne na HTC Desire. Na Windows Mobile som úspešne dlhoročne používal NoniGPS Plot, ktorý som tu aj dosť dávno popísal. V súčasnosti na Androide fičím na vynikajúcom programe Locus v Pro verzii. Zvláda neskutočné aktivity, od jednoduchého prezerania offline ako aj online máp, cez vektorové mapy, jednoduchej navigácie, geocaching, nahrávanie trasy atď. Neveril by som, ako sa môže do jedného programu napchať milión funkcií :)
Čo sa týka používania máp z Oziho, na diskusnom fóre k Locusu sa nájdu príspevky popisujúce ich konverziu, takže stačí hľadať. Námatkou ponúkam toto. Autorom Locusu je Čech, ktorý vydáva jednu verziu programu za druhou a dbá veľmi na spätnú väzbu užvateľov.
Program existuje aj vo free verzii, samozrejmá je možnosť InApp nákupov, najčastejšie máp, resp. limitu sťahovania vektorových máp. Poslednou novinkou je ponuka online máp od Planstudia, resp. Smartmaps, takže aplikáciu Smartmaps už tiež nie je potrebné používať. Autor sa tiež vyjadril, že do budúcnosti je možné používanie máp zo smartmaps aj offline - zrejme tiež za symbolický poplatok, takže sa tešíme.
Kocour Mikeš (36)|22.3.2012 19:10
[quote=Aaaik]používám stále HP 3715...[/quote]

Ahoj Aaaiku, tos mě s HP 3715 opravdu překvapil! To je let, kdy se o něm tady psala recenze! I překvapení, že mu dáváš přednost před VGA(!) Looxem. Zažil jsi doby Atari, takže znáš hodně. Tvé všechny minulé příspěvky svojí hodnotou tomu vlastně odpovídají, rád jsem je četl (a občas i s Tebou, pod jiným nickem, diskutoval (třeba o Mergování:).

Tohle moje téma je pokus o rozproudění debaty srovnání WM a jiných OS, ponejvíce Androidu, OzihoCE a jiných turistických (offline, bitmapových) navigací. Chodí sem stále méně lidí, kdysi víc než 300 za den, a mnoho dost dobrých, znalých, i programátoři, celé ce4you mělo hodně vysokou úroveň, teď už se sem podívá jen nepatrný zlomek lidí, asi z nostalgie;-). Ale třeba ještě někdo napíše;-)

Hned napíši jedno subjektivní srovnání WM a OziCE, a Androidu a Ozi beta pro Android nebo Oruxu nebo Locusu a dalších: Mnohonásobně rychlejší start!, řekl bych že 10x! První verze OziCE v.2 byly velmi pomalé, pak je Des trochu porychlil, ale Android umožňuje těmhle programům mnohem svižnější spuštění!

Pokud jsi spokojený, je to dobře, ale přál bych Ti k ježíšku Galaxy Note!:-) Myslím si, že pro tyto navigace je to v současné době téměř ideální zařízení. Mládež ze schopností linuxovojávového kapesního počítače, kterému nevím proč říkají telefon, moc nevyužije, ti řeší vzhled, tapety, videjka, hry. Po několika měsících zkoušení programů z celkové současné nabídky 400 000, rootování, hrabání se ve vnitřnostech systému, každovečerního hledání řešení problémů na XDA, jde Android nakonfigurovat docela dobře k používání;-) Kdo zná počítače 25 let, od Atari, zvládne i Android:-)
Kocour Mikeš (36)|22.3.2012 19:40
Ahoj bobo.sk!,

Lucus Pro jsem také krátce zkoušel, trochu znám, Menion bydlí 3 km ode mne, v Praze Michli, problémy bych s ním třeba mohl řešit i v restauraci:-) Je strašně ochotný, baví se i na warez serverech s lidmi, který mu Locus (100 Kč:-) upirátili a radí jim!

Psát recenzi nebo zkušenosti na takovéto prudce se vyvíjející programy je ošemetné. Po měsíci mohou být natolik změněné, že jsou už o hodně nebo úplně jiné. Moje zkušenosti jsou z loňského léta: Locus umí (nebo uměl?) jen elipsoid WGS84. Používám mapy (papírové i skeny) i v jiných systémech, ponejvíce European 1950. I nejnovější mapy vydávané ve Španělsku, jsou v tomto datumu. Orux umí datumů více než Ozi (např. všechny varianty Pulkova...)

Druhá věc proč jsem zvolil Orux je převod map z ozi formátu. Do Locusu jdou nastříhat (na čtverce třeba 500 px) a zatarovat. [s]V létě nebyl znám uživatelský postup jak vytvořit SQL databázi[/s]. [color=blue]Jde! Viz 2. příspěvek od bender666.[/color] Orux na to má PC javový program, nastříhá png, nechá png nebo převede na jpg s nastavitelnou kompresí a vytvoří SQL. Z databáze by se mapa měla načítat rychleji než z taru, myslím si.

Pokud někdo slušně zná OziCE a dobře zná Locus (nebo jiné navigace) mohl by založit nové téma třeba "Porovnání a zkušenosti OziCE pro WM a xx"
bender666 (15)|25.3.2012 10:51
Přešel jsem na Android + Locus Pro. Za tu stovku dostanete program, který je IMHO už nějakou dobu NAD OziExploreremCE. Provozuju geocaching, s Locusem jsem definitivně zahodil všechna desktopová řešení a všechno řeším v mobilu. Sám bych dřív nevěřil, že je to možné. :) :yes:
Kocour Mikeš (36)|25.3.2012 18:43
Ahoj Bendere,

posílám Ti opožděné poděkování za Tvoji nejrozsáhlejší edici Cykloatlasu, 18 GB!, kterou jsi zde před třemi roky mně i všem poskytl! Díky za tyto mapy!

S čistě mobilním řešením navigace jsi - jako i mnoho dalších - spokojený. Pro geokešování Ti postačí jen mobil.

Navigace jde použít k mnoha aktivitám, každý pak má jiné požadavky. Já jsem 3 roky používal OziCE pro nízko až vysokohorskou turistiku, od jednodenních výletů až po 3-měsíční cesty. Neobešel bych se bez mnoha desktopových nástrojů při tvorbě map, opravách kalibrace a hlavně plánování cest. I 24" monitor je někdy skoro malý. PC programy jsou pro mne základem, kapesní navigace pak výsledkem. OziCE mně svojí "filozofií" úplně sednul!

To, co pro Tebe v Locusu převyšuje dovednosti OziCE, se týká geocachingu nebo i, jak bych to napsal?: "obecné" navigace?
bender666 (15)|25.3.2012 21:17
Noo, tohle asi nedokážu odpovědět příliš fundovaně a OziCE jsem navíc měl na zařízení bez telefonu, klasické PDA, tudíž porovnání těchto dvou SW není asi na mé straně objektivní.

Máš pravdu, že pro kalibraci prakticky jakýchkoliv map je OziPC vynikající a vlastně ani nevím, jak bych to teď na Locusu řešil. Doba se však posunula a těch online zdrojů s dokonalou kalibrací je tolik, ze už to možná nebude potřeba. Každopádně existuje funkční převodník z Ozi map na SQLiteDB formát, jmenuje se MAPC2MAPC, takže tato cesta se používáním Locusu neuzavírá.

Hlavním důvodem pro přechod k Locusu byla skutečnost, že před rokem byla verze Ozi pro Android nepříliš použitelná a Locus už v té době někde úplně jinde. Nevím, jak je to teď s další verzí OziA, pak už jsem to nezkoušel. Pro mě je taky významným argumentem pružnost vývojáře a jeho ochota aplikaci dále vyšperkovávat, přičemž to jsou kolikrát docela špeky - viz forum.asamm.cz. Že je to Čech, je už jen třešnička na dortu. :)

BTW cykloatlas už mám i ve verzi pro Locus, případně hledej na 4allmobile. ;)
Kocour Mikeš (36)|23.4.2013 14:37
Před prázdninami přibyde další a zřejmě pro naprostou většinu lidí skvělá a dostatečná možnost podrobné turistické navigace! A asi nás, kteří přemýšlí jak transformovat slovenského Křováka do UTM, tu bude méně a méně...

[HL]Seznam - Tiskové zprávy, 23.4.2013[/HL]

Off-line Mapy.cz pro iPhone a Android

Očekávanou novinkou jsou také off-line mapy pro mobilní telefony. Pro telefony s operačním systémem iOS a Android nabídne Seznam.cz na přelomu června a července vylepšenou službu. Při jejím stažení si mohou rovnou lidé nahrát veškeré mapové podklady pro Českou republiku přímo do svého telefonu. Velikost takto stažených podkladů nepřesáhne 500 MB. Mapový podklad jim tak bude k dispozici i v místech, kde není Internet, nebo jim nebude ubírat data, když budou potřebovat jen najít cestu či se zorientovat v okolí.

Novinkou aplikace bude také velice kvalitní turistický obsah, který lidé najdou pod symbolem batůžku. Tam se budou skrývat nejen oblíbené informace o bodech zájmu v okolí, ale nově například i tipy na zajímavé výlety a podobně. K vyhledávání, plánování a zobrazování turistických zajímavostí bude aplikace Internet potřebovat i nadále.

„Víme, jak klíčové a oblíbené jsou turistické informace v aplikaci Mapy.cz. Proto jsme se rozhodli vyčlenit tým lidí, který bude neustále aktualizovat tipy na výlety a info o turisticky zajímavých místech. Navíc samotný základní mapový podklad je zcela nový a kombinuje ten původní ‚základní‘ a ‚turistický‘. Věříme, že se i tato verze mobilní aplikace setká s úspěchem. Ke stažení bude před hlavní turistickou sezónou,“ doplnil Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.