Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pár doporučení pro nákup bluetoothových stereo-sluchátek.

jkuna_ce4you (7)|20.2.2011 20:19
V uplynulých dnech jsem poměrně složitě vybíral bluetoothová sluchátka. Snad se moje zkušenosti budou hodit i vám. Nabídka sluchátek je docela slušná, větší než se zdá na první pohled.


Konstrukce
Vzhled je věc vkusu, vyberte si co se vám líbí. Nechcete li rušit okolí podívejte se po kvalitních špuntech. Nechcete li být rušeni, nabízí se několik modelů s potlačením hluku.

Zkouška zvuku.
Předem si připravte mobil (nebo jiný player) s funkčním bluetoothem nabízejícím profil A2DP.

Příprava nahrávky.
Do mobilu si připravte nahrávku hudby ve formátu kódování=PCM, rozlišení=16 bitů, vzorkování=44.1kHz. Komu by to nebylo povědomé, tak jde o soubory *.wav vzniklé grabováním z CD-Audio.

Proč ne Vaše oblíbené empétrojky?
Protože bluetoothový profil A2DP umí VŽDY používat kodek SBC a tento kodek umí VŽDY zpracovat PCM,16b,44.1kHz. Pokročilé kodeky MPEG (mp3), AAC a ATRAC jsou VOLITELNÉ. Pro vyzkoušení kvality přenosu na ně nespoléhejte. Jejich čas přijde ke konci testu.

Proč probůh nějaký neznámý SBC?
Z podstaty fungování přenosu Bluetooth jde o datový přenos několika vnořenými protokoly. Bluetooth VŽDY použije datovou kompresi. Ať už si myslíme o kodeku SBC cokoliv, je to výchozí volba pro kompresi a přenos zvuku prostřednictvím Bluetooth. Nemusíme ho nijak nastavovat či jinak řešit. Předhoďtě bluetoothu slušný *.wav a SBC udělá svojí práci.

Volba nahrávky.
Použijete li důvěrně známou písničku, nezapomeňte že jste ovlivněni návykem. Jestliže uslyšíte hudební detaily a prostor který tam dříve nebyl, nemusí to být na poprvé příjemné. Majitelé Koss PortaPro patrně zažijí abstinenční příznaky z nedostatku basů.

Otestujte svoje empétrojky.
Jestliže hrají srovnatelně jako „wavy” máme vyhráno. Jestliže hrají o poznání hůře, nic není ztraceno. Při dnešní ceně paměťových karet si ten luxus ukládat *.wav prostě můžeme dovolit.


Tak mnoho štěstí při výběru. Věřím že jak jednou poznáte pohodlí poslechu bez kabelů, už nebudete chtít jinak.