Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kvalita fotografií

bobik4 (2)|2.4.2010 22:05
Dobrý den,
uvažuji o koupi tohoto zařízení, ale jediná věc, která mne odrazuje, je špatná kvalita fotografií, popisovaná v recenzích a na fórech. Chtěl bych se tedy zeptat, zda-li se něco v této oblasti zlepšilo od doby uvedení zařízení na trh , tedy upgradem na WM6.5, nebo v nejnovější ROM 2.07.401.1
Děkuji
Vladimír Krejčík (80)|4.4.2010 16:55
Mám TP2 zhruba měsíc a půl. Něco už jsem vyfotil a zde jsou mé dojmy.
Především neočekávám od foťáku v PDA-telefonu, že bude dávat fotky jak kilový Nikon. Kvalita fotek je především vždy dána kvalitou objektivu a ten na pár milimetrů tlustém nebo spíš tenkém zařízení nikdy nemůže být kvalita IA.
Nikdy nebudu tímto zařízením fotit dovolenou či jiné "památeční" fotky. Na to jsou zatím prostě jednoúčelové fotoaparáty.
TP2 určitě bohatě stačí pro rychlé zachycení dokumentárních záběrů, fotku pro zaslání MMS, apod.
Je třeba mít na paměti, že TP2 nemá blesk, takže foto při špatném osvětlení není nic moc.
Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout skvělý nápad konstruktérů - "utopení" objektivu pár milimetrů pod úroveň zadního krytu. Za celou dobu používání se mi nestalo, že by byl objektiv jakkoli upatlaný, prostě se k němu běžným používáním nic nedostane. Na 99% jiných běžných zařízení je to naopak standard. Takže focení rychlé pomíjivé akční scény pak znamená nejprve kontrolu čistoty objektivu, pak téměř vždy jeho vyčištění, no a pak už není co fotit. Nebo fotíš bez přípravy, ale přes upatlaný objektiv.....
Na TP2 se mi něco takového nestalo.
Naopak zase vyčistit objektiv znamená sundat zadní kryt. Zkrátka něco za něco.
Stručné shrnutí - podkud hodláš pomocí TP2 plně nahradit fotoaparát, tak to asi nejde.
Pokud máš TP2 pouze pro příležitostné focení a pro kvalitu další foťák vedle, tak ostatní přednosti TP2 určitě převáží.
Zkus při rozhodování o koupi zařízení porovnat fóra jednotlivých zařízení. Kolik závažných problémů se ve kterém řeší. To taky něco napoví o kvalitě zařízení.
Je to sice mimo dotaz, ale jedna z vlastností TP2, která u mě rozhodla o koupi, je schopnost otočit displej "natvrdo", pro všechny aplikace bez výjimky, bez dalších doinstalovávaných více či méně funkčních berliček. Prostě vysuneš HW klávesnici (i držák Brodit do auta to umožňuje) a je to. To dnes není zcela běžné. Naopak se to stává výjimkou.
Snad jsem pomohl při rozhodování (nebo naopak přidal starostí?) :)
bobik4 (2)|5.4.2010 01:13
Děkuji za obsáhlou odpověď.
Samozřejmě nečekám, že to bude fotit jako zrcadlovka, úplně by mi stačilo, kdyby to fotilo jako Touch Diamond 2 :-) (já vím, ten je 5Mpix) :-)
Vycházel jsem z tohoto fotoduelu: https://www.ce4you.cz/articles/detail.asp?a=344
tak nějak jsem doufal, že napíše někdo, kdo má TP2 už nějakou dobu, a může porovnat, jestli je kvalita pořád stejná, nebo se některým z upgradů ROM zlepšila. Každopádně díky za info. To otáčení displeje vysunutím klávesnice je určitě bod na straně pro.
Pavel Koza (4761)|5.4.2010 12:33
Trochu obecněji - firmwary málokdy dokážou zázraky. Samozřejmě v případě, že je tam nějaká chyba vysloveně kazící výsledek, tak pak je rozdíl obrovský, ale to není čaštý případ. Pokud je všechno v pořádku a kvalita fotek odpovídá kvalitě komponent, už se moc zachránit nedá. Výrobce občas změní výchozí nastavení, jako je barevnost nebo ostrost a pokud si s tím vyhraje, tak fotky vypadají o něco lépe, ale nikdy to není nic, co by si uživatel nedokázal nastavit sám pomocí nastavení.

A jen technická, rozlišení s kvalitou fotek nesouvisí. Maximálně nepřímo, ale není to důležitý parametr. V kažém případě mě neschopnost HTC používat už trvale kvalitní foťáčky jako v D2 štve, asi nejvíc v HD2, ale to je jiný příběh...:)