Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak zprovoznit MicroBook Reader

Wuffi (1599)|11.8.2004 20:26
MicroBook Reader patri bezpochyby k nejlepsim aplikacim pro cteni elektronickych knih a jeho popularita stale roste, a to i zde, na CE4YOU, coz mne velmi tesi. S rostoucim poctem uzivatelu take roste pocet dotazu jak v MicroBooku zprovoznit cestinu. Dnes jsem byl temito dotazy primo zavalen a tak jsem se rozhodl napsat tento kraticky navod. Ten predpoklada ze mate MicroBook nainstalovan a spusten. Vzhled obrazovky se bude samozrejme lisit skin od skinu, ale symboly na ovladacich prvcich jsou stejne.



1. FONT

Pro spravne zobrazovani cestiny je samozrejme nutne mit na zarizeni patricny font. Ceske fonty muzete nalezt i na CE4YOU a to:

Verdana CZ
Georgia CZ
Tahoma CZ

Me se nejvice zamlouva Tahoma CZ, ale samozrejme zalezi jen na Vasem vkusu.
Font nakopirujte do slozky "/Windows/Fonts/" na Vasem zarizeni.

2. Nastaveni fontu

V MicroBook Readeru ukazte na tlacitko pro zobrazeni menu a vyberte polozku "Options" (obrazek 1)
Hned na prvni strance uvidite oddil "Fonts" a na jednom z radku seznam fontu. Za timto seznamem se nachazi modre kolecko s sipkou (obrazek 2). Kliknete na nej a zobrazi se seznam fontu dostupnych na zarizeni. Pokud jste soubor s fontem nakopirovali do spravne slozky, mel by se Vami pozadovany font nachazet v seznamu (obrazek3). Vyberte jej a svou volbu potvrdte. O radek vyse se nachazi radek ve kterem volite ostre ci vyhlazovane fonty. Zvolte "Sharp Fonts" (obrazek 4).



3. Nastaveni kodovani

I po spravnem zvoleni fontu MicroBook nebude prozatim zobrazovat fonty. Musite totiz nastavit spravne kodovani. Znovu se presunte do Options. Uzivatelum nejnovejsi verze MicroBooku je standardne zobrazovan pouze jednoduchy vyber nastaveni a musi se prepnout do rozsireneho modu. Staci se presunout na druhou stranku nastaveni a zvolit "Enter Advanced Mode" (obrazek 5). Pote musite najit polozku "Ignore or Map MS-DOS accented characters" (nenechte se zmast cislovanim stranek s nastavenim, to se muze lisit - napr. pri vetsim mnozstvi skinu) a zvolit "Ignore" (obrazek 6). Pokud si prejete uchovat nastaveni pro dalsi knihy, najdete oddil "Book" a zvolte "Save As PDB Defaults" (obrazek 7)...


A to je vse! Preji hezke zazitky ze cteni s MicroBook Readerem!

:D
00023994_1_9krF.jpg 00023994_2_H5f.jpg 00023994_3_LJP8.jpg 00023994_4_09Sx.jpg 00023994_5_g1nr.jpg 00023994_6_6Z8h.jpg 00023994_7_Q5qF.jpg
váňa (242)|11.8.2004 21:25
Pochvala Wuffi :yes: :yes: :yes: :yes:
Možná bylo lepší vydat to jako článek. V každém případě je to dobrá pomůcka, já jsem taky v začátcích "bojoval" aby se mi zobrazovala korektně čeština :D
Wuffi (1599)|11.8.2004 21:32
Diky :D

I kdyz jako clanek to asi nebude dobre vydat neb je to bez diakritiky... Taky jsem to psal celkem rychle tak tam nekde muzou byt chybky...
Chuck (284)|12.8.2004 12:27
No po dlouhé době mě něco zaujalo..:o) Používám Mobipocket a teď tedy nevím...:o) Jeden dotaz, pustím Microsoft Reader a hlásí to že není zaregistrovaný, co s tím? Kde registrovat? :o((
Wuffi (1599)|12.8.2004 13:17
[QUOTE="Chuck"]No po dlouhé době mě něco zaujalo..:o) Používám Mobipocket a teď tedy nevím...:o) Jeden dotaz, pustím Microsoft Reader a hlásí to že není zaregistrovaný, co s tím? Kde registrovat? :o(([/QUOTE]

Hm urcite nemyslis MicroBook ale opravdu Microsoft Reader... Ten se nemusi registrovat, ale AKTIVOVAT abys mohl prohlizet knizky chranene autorskym zakonem. Aktivace se da provest na http://www.microsoft.com/reader - nekde by tam mel byt odkaz na aktivaci...
Chuck (284)|12.8.2004 13:20
Přesně tak dík hnedle to zkusím..:o)))
ipf (2136)|12.8.2004 13:23
[QUOTE="Chuck"]Přesně tak dík hnedle to zkusím..:o)))
[/QUOTE]

Zkoušej, zkoušej a až se Ti to povede, tak si postup zapamatuj. Já to zkoušel ještě na MDAI, někoplikrát, vždy bez úspěchu, takže na MDAII už jsem tuto aplikaci pouze ignoroval.
Wuffi (1599)|12.8.2004 13:30
Mno ona se pokud se nemylim ta aktivace ale dela z PC se zarizenim v kolebce - nebyla chyba nekde tam, ipf(e)?
Hombre_ce4you (113)|13.8.2004 06:51
MicroBook Reader = µBook

Skin PJE
Hombre_ce4you (113)|13.8.2004 06:59
Pismo:
00024117_snap_8EAO.jpg
pufo_ce4you (113)|13.8.2004 08:05
Mna by este zaujimalo, naco su tam bookmakry. Oznacim si text, dam ho ako bookmark ale dalej s bookmarkami neviem pracovat. Kde si ich vytiahnem, kde zistim, ake bookmakry mam nadefinovane? Dik
Wuffi (1599)|13.8.2004 08:12
Hombre:
Mno omlouvam se za zkomoleni nazvu, jednak se priznam ze jsem nevedel jak napisu znak "mikro" a druhak jsem se bal ze se nekterym zobrazi spatne...
Wuffi (1599)|13.8.2004 08:16
Pufo: staci tapnout na udaj o strankach a v zobrazivsim se menu vybrat "Annotations" - zobrazi se tam prehled bookmarku (BM), zvyrazneni (HL)...
ipf (2136)|13.8.2004 08:40
[QUOTE="Wuffi"]Mno ona se pokud se nemylim ta aktivace ale dela z PC se zarizenim v kolebce - nebyla chyba nekde tam, ipf(e)?[/QUOTE]

Tak jsem si MicrRead. pustil na MDAII a to samé - vyžaduje registraci. Ovšem žádná zmínka jak?, kde? a proč? Nápověda je nefunkční a celá aplikace budí dojem, že jen zabírá místo v paměti.
Předvedu na školení.
Hombre_ce4you (113)|13.8.2004 08:47
@Wuffi

Proc se omlouvas

µ mam na moji klavesnici pod ›Alt Gr+m‹ nebo ›Copy/Paste‹ z originalni µBook-www.stranky
Wuffi (1599)|13.8.2004 08:51
[QUOTE="ipf"][QUOTE="Wuffi"]Mno ona se pokud se nemylim ta aktivace ale dela z PC se zarizenim v kolebce - nebyla chyba nekde tam, ipf(e)?[/QUOTE]

Tak jsem si MicrRead. pustil na MDAII a to samé - vyžaduje registraci. Ovšem žádná zmínka jak?, kde? a proč? Nápověda je nefunkční a celá aplikace budí dojem, že jen zabírá místo v paměti.
Předvedu na školení.
[/QUOTE]

To ale nemluvis o µBook Readeru z www.gowerpoint.com, ze? Ten po me zadnou registraci nechce (treba proto ze je to FREEWARE), a napovedu ma hodne dobrou...
ipf (2136)|13.8.2004 08:58
[QUOTE="Wuffi"][QUOTE="ipf"][QUOTE="Wuffi"]Mno ona se pokud se nemylim ta aktivace ale dela z PC se zarizenim v kolebce - nebyla chyba nekde tam, ipf(e)?[/QUOTE]

Tak jsem si MicrRead. pustil na MDAII a to samé - vyžaduje registraci. Ovšem žádná zmínka jak?, kde? a proč? Nápověda je nefunkční a celá aplikace budí dojem, že jen zabírá místo v paměti.
Předvedu na školení.
[/QUOTE]

To ale nemluvis o µBook Readeru z www.gowerpoint.com, ze? Ten po me zadnou registraci nechce (treba proto ze je to FREEWARE), a napovedu ma hodne dobrou...[/QUOTE]

Ne-e. Mluvím o Microsoft Reader ®.
Wuffi (1599)|13.8.2004 09:37
Mno jo ale to je krapet neco jineho:) Ta aktivace je bohuzel normalni...
Chuck (284)|13.8.2004 10:22
[QUOTE="ipf"][QUOTE="Wuffi"][QUOTE="ipf"][QUOTE="Wuffi"]Mno ona se pokud se nemylim ta aktivace ale dela z PC se zarizenim v kolebce - nebyla chyba nekde tam, ipf(e)?[/QUOTE]

Tak jsem si MicrRead. pustil na MDAII a to samé - vyžaduje registraci. Ovšem žádná zmínka jak?, kde? a proč? Nápověda je nefunkční a celá aplikace budí dojem, že jen zabírá místo v paměti.
Předvedu na školení.
[/QUOTE]

To ale nemluvis o µBook Readeru z www.gowerpoint.com, ze? Ten po me zadnou registraci nechce (treba proto ze je to FREEWARE), a napovedu ma hodne dobrou...[/QUOTE]

Ne-e. Mluvím o Microsoft Reader ®.[/QUOTE]


No tak to jsem prubnul včera ale nevím nevím. Jinak aktivace je na Microsoft.com/reader Z velkého PC a MDA připojené v kolíbce.
Hodně štěstí
No a pokud to neklapne tak na Doučování
metuj (23)|20.8.2004 10:17
Dekuji uzivateli Wuffi za podrobny navod na aktivaci CZ diakritiky v MicroBook Reader. Programek je super, jako byvali palmista jsem mile prekvapen mnozstvim nastaveni. Nicmene jedna vec mi malinko vadi. Jsem zvykli na funkci autoscroll - pouzivam ji rano pri snidani:-) Neda se tato funkce nastavit tak aby na obrazovce nezustaval precteny text - aby se posouval jen posledni radek? Tak jak je tahle funkce nastavena defaultne je trochu hure pouzitelny. Stary text od noveho oddeluje jen slaby modry radek a oci mi obcas preletnou:-)
dyndy (159)|20.8.2004 21:21
Aktivace MS Readeru se provádí v PC na stránce http://www.microsoft.com/reader/info/activation.asp
jak bylo uvedeno cihla musí být Synchronizovaná v průběhu aktivace. Mě to jede docela svižně, ale nutná free registrace. MS Reader jede však i bez aktivace a zatím se mě nestalo, že by nějakou mnou čtenou eBook odmítl otevřít:O
Wuffi (1599)|19.11.2004 00:22
Tak nam vysla nova verze uBooku... Ovsem spatna zprava je ze stoji $12... :O :evil: :evil: :evil: Ovsem nikdo Vam nebrani pouzivat stavajici verze.
Ovsem ja jako zavislak jsem zitra o $12 chudsi :sarcastic: Ale je to zas prima softik a bude to stat zato...
Hombre_ce4you (113)|19.11.2004 06:59
Starsi verze ›pan µBook‹ ze sve stranky odstranil.
Wuffi (1599)|19.11.2004 07:16
Ale ma je Wuffi;) :D
pufo_ce4you (113)|19.11.2004 08:11
Aj Pufo :)) :))
iloveyou (64)|19.11.2004 17:41
Je to škoda, že je zpoplatněná i tato vynikající aplikace.

Ale asi si za ten vývoj a samozřejmě strávený čas autor zaslouží i něco víc jak poděkování od těch co jeho produkt používají.
Wuffi (1599)|19.11.2004 19:22
Jo, debatoval jsem s autorem na tema dozivotni licence. Bohuzel se zda ze to bude licence jen do verze 1.99z, ale pry me ma uklidnit ze vyvoj od 0.1 po 0.9a trval 3 roky takze to hned tak nebude. Kazdopadne brzy by pry uBook mel umet cist .chm soubory a comicsy. Uvidime... :yes:
Michalbern (2)|13.2.2005 19:28
Kde stáhnu MicroBook Reader
zahada (15)|18.2.2005 16:55
Vratil jsem se po delsi dobe k pokusum o spravne zobrazeni českych znaku. Bohužel bezuspešně. At zvolim jakykoliv font a podle navodu provedu jeho instalaci, tak se me porad v ubook readru nezobrazuji pismena ž (misto toho zobrazuje P). Netusim kde mohu delat chybu a rad bych to vyresil. Netusite nekdo co s tim provest?

loox 410
256MB sd
Sieno (70)|15.3.2005 23:06
Ač nerad, připájím se k Jendak-ovi. Stáhl jsem si uBook reader v poslední verzi, která je již spoplatněna (čert ber těch $12) a Ať jsem se snažil jak jsem se snažil, nepodaťilo se mi rozchodit češtinu. :evil: Mám fonty, prošel jsem celým procesem, jak ho tady detailne popsal Wuffi a... nic. Čárky to zvládlo a háčky ani náhodou. Ještě doplním, že jde o DOC a ne obecně rozšířenější PDB (co by ale na věci snad nic zásadně měnit nemělo).
Poraďte, prosím, pokud někdo umíte...jestli teda je chyba, jak se domnívám, mezi stylusem a konečky mých vlasů :D
Hombre_ce4you (113)|16.3.2005 08:45
Myslis *.doc? nebo *.rtf? *.doc prece na µBook nejede.

µBook 0.9c / PPC / VGA / *.rtf



Jerry Salcer (197)|16.3.2005 09:32
Zobrazování českých znaků nebyla pro mne taky sranda, ale někdo z ce4you mi tenkrát poradil. Otevři knihu, dej options, v záložce BOOK zaškrtni "ignore MS DOS", tedy zaškrtni tak aby ignore nebylo podtržený. V tu chvíli máš knihu plně českou. Ulož toto nastavení "safe as defaults" a čti. Záludnost pro mne byla, že pokud jsem měl v uBOOKU otevřenou třeba html stránku offline, v options se nezjeví možnost ignore MS DOS ! Tato možnost se zjeví až při otevření knížce:)) Všichni o tom tenkrát chytře diskutovali a já se nemohl doklikat k českýmu textu:((
Hombre_ce4you (113)|16.3.2005 17:00
Moznost ›ignore MS DOS‹ jde jenom u *.txt a *.pdb jestli se nemylim.
Sieno (70)|16.3.2005 19:12
to Hombre: Oficiálně ne, ale dá se v pohodě načíst... Jj, jsem líný to překonvertovávat. Načte se to v pohodě, jenom nespojízdním češtinu

to Jerry Salcer: no právě, tuhle možnost, po otevření knihy mám zaškrtlou...(ne podtrženou)

V podstatě jde o to, že mi je divné, že program *.doc otevře, ale nedaří se mi rozchodit češtinu... asi začnu konvertovat...
Hombre_ce4you (113)|16.3.2005 23:52
»jsem líný to překonvertovávat.«

To trva prece jen par vterin. Ve wordu *.doc ulozit jako *.rtf.

»Oficiálně ne, ale dá se v pohodě načíst... Načte se to v pohodě, jenom nespojízdním češtinu«

Takze se to v pohode nenacte. A jsme doma.
Udelej si *.txt soubor (? file) s textem ›ščřžě‹, otevri ho s µBook a hoď oko co ti to udela.

Wuffi (1599)|17.3.2005 00:03
A dal .PDF a .CHM a comicsy atd. :D Kazdopadne ta rada s RTF je spravna, v RTF s cestinou problemy nejsou.
Hombre_ce4you (113)|17.3.2005 01:15
*.pdf s µBook uz jsem skousel. Brrrr…, ne eeee, dekuju pekne.
To si radsi dam tu praci a udelam si z *.pdf slusne *.rtf (popripade *.html, v *.rtf mi to nekdy nechce ukazovat obrazky)
Sieno (70)|17.3.2005 19:09
nojonojonojo - přesvědčili jste mě :D překonvertoval jsem to na PDB. Ale stejně mi to vrtá hlavou...no nic...jsem zticha ;)

Jinak PDB jdou - jak jinak...
Hombre_ce4you (113)|18.3.2005 08:23
Sten_ce4you (13)|5.9.2005 22:36
Jak preves treba doc nebo pdb (nevim jestli jsem to napsal presne) do formatu ktery umi precist tento reader? (btw: nikde jsem nenasel co vlastne cte) Diky moc za odpoved
Wuffi (1599)|6.9.2005 06:58
uBook cte standardni PalmDoc(.pdb),txt,rtf,zip, placena verze pak i PDF a dalsi.
Sten_ce4you (13)|6.9.2005 07:09
Ok dekuji mockrat. A kdyz mam knihu v .doc jak ji dostanu do jednoho z tech formatu??? dekuji
Vlastislav Šťastný (275)|8.10.2006 14:23
Tak se s tím potýkám, ale nemohu otevřít žádnou knížku. Mám je uložené na kartě v adresáři "eBooks" a v Mobipocketreadru je otvírám úplně v pohodě. Poraďte mi, jak na to. Dík.
mad.hat (42)|8.10.2006 18:51
Já si v MicroBook readeru čtu téměř pravidelně, sice je pravda, že ovládání je poněkud složité a otevírání konkrétních knížek dá trochu zabrat:), ale dá se na to zvyknout. Stačí se jen vyznat na obrazovce, na které otevíráte knížky a postupně klikat na adresáře. Ve většině případů má tato obrazovka více stránek, takže na ní listujete jako v knížce (a ve většině případů konkrétní knížka je skutečně až na druhé stránce, protože se na tu první "nevešla").
Taky je důležité, jestli je daná kniha v podporovaném formátu.