Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Je to malé, je to hezké, je s tím zábava, ale dá se na tom skutečně pracovat?

Pett_ce4you (5)|10.8.2004 23:34
Jsem absolutní začátečník, PDA mám půjčené dva dny, během této doby jsem se poohlížel i po info na internetu a tak chci nyní požádat o radu i zkušené profíky. Používám klasický notebook pro vzdálený přístup do firmy a normální kancelářské aplikace. Na pohodlné cestování to, ale není a tak na přechod Tater potřebuji něco menšího. Půjčil jsem si AXIM 5 a narazil na problém, že Pocket excel ani další nepodporují makra a když jsem zkusil otevřít 3MB excel soubor nedočkal jsem se vůbec. Tudíž mi zbývá možnost přihlašovat se na server do firmy a excel, word, point atd spouštět tam. Používáme Cisco VPN Client, IPSec, bez certifikátů jen na hesla a pak klasického tenkého klienta. Bude mi to fungovat i na PDA ?, a v případě,že jo,nebude u toho stašně dlouhá odezva (předpokládám GPRS v MT spojené s PDA přes BT). Má smysl jít do VGA PDA, abych měl větší plochu k dispozici ?. Nevím jestli to tenký klient v PDA umí. Proto prosím zkušené o reakci na otázku, zda-li již se dnešní PDA dají používat v podstatě jako náhrada NB a pokud ano jaké pořídit. díky . Pett
eXEden_ce4you (811)|11.8.2004 07:46
Sice nejsem zkušený, ale můžu zkusit odpovědět ;)

add VPN a přístup) pokud se u vás ve firmě nepoužívají certifikáty, mělo by se jít normálně připojit. Není to tak dávno, co se to tu probíralo a dokonce tam byl i odkaz na stránky s návodem
add odezva) s GPRS bohužel žádné zázraky nečekej, ale mám to vyzkoušený s NB (kombinace GPRS Oskar + Cisco VPN + Terminal Services) a jelo to v celkem v pohodě tzn. dalo se s tím pracovat...
add VGA) VGA není špatná a díky aplikace SE_VGA je dokonce i použitelná ;)

PDA ale asi nikdy nebude náhradou NB - spíš pořád jeho doplňkem ... osobně používám kombinaci NB + PDA (a ještě i stolní PC ale teď už strašně málo). Jde spíš o to, co od PDA čekáš...
Pavel Koza (4761)|11.8.2004 08:06
1. Jak spravne podotkl eXEden, PDA neni urceno pro to, aby plne nahradilo notebook. Z toho je nutne vychazet.
2. Pocket Excel a vubec vsechny Pocket aplikace jsou funkcne orezane, takze neni mozne ocekavat plnou funkcionalitu, jakou nabizi klasicke verze programu.
3. Na displeji 240 x 320 bodu je reseni, jake uvadite (přihlašovat se na server do firmy a excel, word, point atd spouštět tam) podle meho nazoru holy a nepouzitelny nesmysl. Ona je v tomto pripade tragedie i jen restartovat sluzbu, natoz chtit PRACOVAT s nejakym dokumentem.
4. VGA displej prinasi spolu s Terminalovym klientem vyrazne zlepseni (viz tento clanek), ale porad to neni ono.
5. Existuji i aplikace tretich stran (napriklad PlanMaker jako nahrada Excelu), ale stejne nedosahuji 100% kompatibility se stolni verzi.

Muj zaver - PDA je velmi uzitecny pomocnik na to, abyste byl porad na prijmu emailu a byl schopen napriklad odpovedet ucetni na email, ve kterem vam posle v Excelu vypsany seznam neplaticu. Slozite veci jako jsou makra, provazane dokumenty atp. jsou mimo schopnosti techto zarizeni.
Pett_ce4you (5)|11.8.2004 10:40
Díky moc za odpověď,

K GPRS, přesně tak to nyní s NB používám, jen od Eurotelu, i když ten jejich Akcelerátor je v poslední době spíše zpomalovač ( 5min. funguje pak se sekne, zrychlené pakety bloudí zřejmě přes půl světa a pomůže to jen vypnout a jet bez toho). Je to sice pomalé ( vzdálený přístup ), ale jde to i s prací na větších dokumentech.

K VGA, jde mi jen o to co bude ta brzda při práci, zda-li vlastní PDA s VGA (myslím ted na HP4700) rozlišením vykreslující obrazovky nebo GPRS prenos, pokud to bude GPRS je to v pohodě, protože by jsem oproti práci na NB nemusel zaznamenat takový rozdíl.

Planmaker jsem si ztáhnul, ale problém to nevyřešilo. Potřebuji každý den nacpat do excel tab. nějaká data, která se objevují na internetu, v tabulce je makro, které to schroustá a pak vyplivne daný soubor v xml formátu, který pak odešlu e-mailem. To nevyřešili ani ostatní tabulky (Ptab ani Spread). Napadá mě neexistuje na PDA nějaký převaděč dokumentů ?, protože některé tabulky to umí uložit v Unicode a pak by do xml nemuselo být tak daleko.

Chápu, že to nebude takový komfort jako na NB, ale zase ta mobilita....
Předpokládám, že časem zabere i Microsoft a VGA opravdu podpoří v 4.3.

Cisco dělá variantu VPN i na PDA ? a nebo je potřeba něco od jiného výrobce.

A ještě poslední dotaz je možno nastavit NB spojený s PDA jen USB (PDA v kolébce - AXIM X5 ) jako síť a zkusit terminál. Nebo potřebuji jinné propojení Irda, Blue ...

Pett



eXEden_ce4you (811)|11.8.2004 10:45
[QUOTE="Pett"]Napadá mě neexistuje na PDA nějaký převaděč dokumentů?[/QUOTE]
Tak to nevím ... o jaký převod přesně se jedná?
[QUOTE="Pett"]Cisco dělá variantu VPN i na PDA ? a nebo je potřeba něco od jiného výrobce.[/QUOTE]
Cisco bohužel svůj VPN klient pro PDA nedělá :? Buď můžeš použít klasický systémový anebo některý z těch, co už jsou na trhu (např. Movian VPN)
[QUOTE="Pett"]A ještě poslední dotaz je možno nastavit NB spojený s PDA jen USB (PDA v kolébce - AXIM X5 ) jako síť a zkusit terminál. Nebo potřebuji jinné propojení Irda, Blue ...[/QUOTE]
Použít můžeš všechny varianty připojení (USB, IrDA, BT + Wi-Fi) ;)
Pett_ce4you (5)|11.8.2004 11:23
V podstatě převod z excelu, 24 hodnot ve sloupku, a v druhém čas a datum, takové hodinové odečty spotřeb,

Když bych to natáh do PDA z e-mailu, normalní xls, tam to z editoval v tabulce, která umí uložit list v Unicode(myslím, že v tom Spread to šlo a že byl dokonce i v češtině) a potom na ten uložený Unicode spustil nějaký převaděč, který to dostane do xml, ve formátu, který bych někde určil jako template a ten převaděč by tam nasypal, aktuální data a čas na správné místo.

V NB to dělám normálně, že otevřu xls, upravím data a pak spustím to makro, který je v tom uložený a který do určeného adresáře uloží ten vygenerovaný xml.

Zjistil jsem, že terminál v PDA neodzkouším, protože na NB mám jen XP Home a tam to asi nepůjde - nebo ano?
zipiik (206)|11.8.2004 11:42
nedavno jsem narazil na pro vas mozna zajimavou vecicku - Sony VGN-U50 XP. vypada to jako vetsi PDA, ale ma to v sobe PC s WinXP. (blizsi informace tady a tady) myslim, ze do CR se to nikdy oficialne nedostane a nemel jsem cas koukat po cene, ale mozna by se vam vyplatil bud nejaky sub-notebook (treba sony vaio nebo takovy pekny 1kg vazici notebook od toshiby, ale na typ si nevzpomenu) nebo tablet pc.
eXEden_ce4you (811)|11.8.2004 11:59
[QUOTE="Pett"]Zjistil jsem, že terminál v PDA neodzkouším, protože na NB mám jen XP Home a tam to asi nepůjde - nebo ano?[/QUOTE]
Na XP Home to nepůjde ... to chce XP Prof. anebo už přímo Server ;)
Pett_ce4you (5)|11.8.2004 12:08
Budu muset běžet, díky všem za ochotu podělit se o vlastní zkušenosti.

Na to sony jsem už také koukal, být to místo 40000, 20000 tis. tak to mám asi vyřešené, i když kdo ví kde bych to vůbec sehnal.

Mám ale pocit , že ze všeho nejvíc ted PDA, pokulhávají v software. Když si vezmu procesory už okolo 600MHz, VGA rozlišení , a RAM třeba až 128MB, to jsme pře pár roky měli na stole jako slušné dělo a win98 na tom běžel docela skvěle. Kdyby Microsoft udělal generační skok s Win CE, a dotáhl to alespoň na ekvivalent 98ček tak mám vyhráno a všechno doslova v kapse, hanheld mě již dnes přijde trochu velký.

Díky Pett
ipf (2136)|11.8.2004 12:17
[QUOTE="Pett"]...Kdyby Microsoft udělal generační skok s Win CE, a dotáhl to alespoň na ekvivalent 98ček tak ..[/QUOTE]

.. tak k tomu připojíme LCD, BT klávesnici a tiskárnu přes IR a NTB můžeme odložit do sklepa vedle PCéčka ;) .
Pett_ce4you (5)|11.8.2004 12:22
Skvělá vize - co ostatní na to, co by měl umět PDA roku 2006 ( ať nemusíme čekat zas tak dlouho)
Wuffi (1599)|11.8.2004 12:28
[QUOTE="Pett"] Kdyby Microsoft udělal generační skok s Win CE, a dotáhl to alespoň na ekvivalent 98ček tak mám vyhráno a všechno doslova v kapse, hanheld mě již dnes přijde trochu velký.

Díky Pett[/QUOTE]

Mno ja tedy nevim jak Vy ale W95/98/ME bych jako vyhru nebral. NT (tudiz i XP Pro) RULEZ!!!
eXEden_ce4you (811)|11.8.2004 12:56
[QUOTE="Wuffi"]NT (tudiz i XP Pro) RULEZ!!![/QUOTE]
Osobne: Nothing from MS rulez ...
Wuffi (1599)|11.8.2004 13:05
:D
adamekma (250)|17.8.2004 13:42
anebo http://www.flipstart.com/ , ale to je myslim ze U.S. a poslednich nekolik mesicu mam pocit ze se to nehejbe

[QUOTE="zipiik"]nedavno jsem narazil na pro vas mozna zajimavou vecicku - Sony VGN-U50 XP. vypada to jako vetsi PDA, ale ma to v sobe PC s WinXP. (blizsi informace tady a tady) myslim, ze do CR se to nikdy oficialne nedostane a nemel jsem cas koukat po cene, ale mozna by se vam vyplatil bud nejaky sub-notebook (treba sony vaio nebo takovy pekny 1kg vazici notebook od toshiby, ale na typ si nevzpomenu) nebo tablet pc. [/QUOTE]

to mne by naopak stacilo funkcne obycejny PDA, ale ve vetsi krabicce s klavesnici :))
dyndy (159)|21.8.2004 23:22
Já bych si kdyby to šlo splácal tohle. SONY PEG-UX50, ale s WM2003SE. Foťák co mám v SONY PEG-NZ90 (2MPix) a neobešel bych se bez GSM/GPRS ;) To bych byl asi nejakou dobu spokojenej :cool: