Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak to vlastně funguje?

-p- (54)|7.8.2004 23:45
Ještě nejsem majitelem žádného z PDA (ale určitě se chystám) a tak by mě zajímalo několik věcí ohledně Pocket PC:

1. Co se stane když spadne OS? Na PC proste Win nainstaluju znova, ale na Pocket PC???
2. Muzu nahrát do zařízení i jiný OS? Nebo můžu případně upgradovat starší verzi na novější (aspoň v servisu), nebo jak to koupím, tak už to budu mít nadosmrti?:-)
3. Dá se dotykový display zničit, když po něm budu hodně jezdit stylem? (jedna se mi o to, jestli se třeba po roce neopotřebuje.

Díky moc za reakce!:yes:
ipf (2136)|8.8.2004 01:21
[QUOTE="Paia"]Ještě nejsem majitelem žádného z PDA (ale určitě se chystám) a tak by mě zajímalo několik věcí ohledně Pocket PC:

1. Co se stane když spadne OS? Na PC proste Win nainstaluju znova, ale na Pocket PC???

Také nejsem odborník, Ti už spinkaj, ale základní SW (alespoň na MDA) je trvale uložen v paměti PDA, takže po "pádu" systému = hárd-resetu - se nainstaluje systém + základní aplikace. Ten základ si můžeš "uvařit" sám (pokud se to naučíš), návodů a diskuse k tomu je tady víc než dost (stačí použít vyhledávač a mít hóóódně odvahy :D ). Jinak další SW, bez kterého nemůžeš existovat si doinstaluješ, ideálně např. z paměťové karty, nebo z PC. Anebo můžeš mít zálohu celého systému na kartě a pak jen provedeš obnovu.

2. Muzu nahrát do zařízení i jiný OS? Nebo můžu případně upgradovat starší verzi na novější (aspoň v servisu), nebo jak to koupím, tak už to budu mít nadosmrti?:-)

Do cihly si nahrát můžeš (skoro) cokoliv, co cihla přežije. Aktualizace na novější (lepší, stabilnější anebo vlastní verzi) je možná - viz. "vaření" ROMky, koukni do diskuse.

3. Dá se dotykový display zničit, když po něm budu hodně jezdit stylem? (jedna se mi o to, jestli se třeba po roce neopotřebuje.

Zničit lze samozřejmě vše. Spousta lidí používá ochranné fólie, já na cihle fólii nemám a po několikaměsíčním používání nenese známky poškození ani opotřebení (obecně si myslím, že každého jeho cihla přestane bavit dřív, než na ní začnou být vidět stopy stáří, takže ji vymění za mladší, hezčí, novější, úžasnější....)

Díky moc za reakce!:yes: [/QUOTE]
-p- (54)|8.8.2004 02:01
diky za odpoved! Jestli jsem to dobre pochopil tak je to jako mobil. Proste to preflashujete a je to:) parada:) jsem jeste vice natesenej:)uz aby byly money.

Jeste me tak napadlo:
Jaky typ pametove karty si poridit? CF I, CF II, SD, xD a ja nevim jake jeste jsou. Ktera je nejlepsi? A jaky je mezi nimi rozdil a rozdil mezi CF a SDIO?

Jinak jsem tady procital nektere diskuse a asi si poridim ASUS MyPal620BT, 716 nebo Looxe610 jeste nevim.

ps: jeste maly dotaz (vim ze jich mam hodne, ale fakt me to moc zajima) - jdou na ppc spoustet normalni exe soubory z pc pomoci nejakeho emulatoru?

diky moc jste 1cky:yes:
PavelR. (2184)|8.8.2004 06:55
... jestě k updatům ROM ... přeflashout lze dnes 99,99% PDA, které se v obchodní síti prodávají neboť všechna mají flashROM. Nicméně musíš mít čím - tj. uživatelé většiny PDA jsou závislí na aktualizacích vydaných výrobcem (tzv. vaření ROM se v tuto chvíli týká jen zařízení typu XDA1 a XDA2). Jsou výrobci, kteří vydávají aktualizace pravidelně (např. HP, FSC atd.) a pak jsou výrobci, kteří uveřejňují updaty ROM méně často (např. ASUS) nebo vůbec (např. NEC). ... ale abych HP a FSC nepřechválil (ona přílišná častost oprav také o něčem svědčí, i když zde je to spíše záležitost autora OS - tj. Microsoftu) , oba tito výrobci před časem naštvali uživatele svým oznámením o tom, že nebudou připravovat upgrade na WM2003 Second Edition pro majitele svých "starších" PDA (uvozovky jsem použil proto, že se jedná o modely, které jsou na trhu cca do 12 měsíců a nejde zase až tak o výběhové modely).

[QUOTE]
Jaky typ pametove karty si poridit? CF I, CF II, SD, xD a ja nevim jake jeste jsou. Ktera je nejlepsi? A jaky je mezi nimi rozdil a rozdil mezi CF a SDIO?
[/QUOTE]

Co se týče rozdílů (např. užitečnosti atd.) mezi CF a SDIO tak dnes je to již celkem jedno. Dříve bylo více rozšiřujících příslušenství ve formátu pro CF, teď to pomalu přestává platit (tj. v obou formátech jsou dostupné např. bluetooth a wlan karty, čtečky čárových kódů atd). Co se týče kapacity paměťových karet, tak v případě, že tě zajímá velikost do 512MB je stav mezi CF a SD vyrovnaný. V kapacitách nad 512MB popř. 1GB vítězí CF ... i když se říká, že paměti není nikdy dost, osobně bych si nic většího než 512MB do PDA nepořizoval. Výhodou CF oproti SD je cena, nevýhodou pak fyzická velikost.

[QUOTE]jdou na ppc spoustet normalni exe soubory z pc pomoci nejakeho emulatoru?
[/QUOTE]

Na PDA samozřejmě nelze spouštět aplikace, které jsou zkompilovány pro stolní PC. Vyjímku tvoří emulátor např. MS-DOSu, pomocí kterého lze spustit některé dosovské aplikace i na PDA.

PavelR.
ipf (2136)|8.8.2004 10:39
[QUOTE="Paia"]diky za odpoved! Jestli jsem to dobre pochopil tak je to jako mobil. Proste to preflashujete a je to:) parada:) jsem jeste vice natesenej:)uz aby byly money.

Jo-jo, jako mobil, ale pod Windows (zpravidla), takže se připrav na zábavu jako u PéCéčka, tj. resety, tuhnutí, občasné chování v rozporu s návodem a zvyklostmi....

Jeste me tak napadlo:
Jaky typ pametove karty si poridit? CF I, CF II, SD, xD a ja nevim jake jeste jsou. Ktera je nejlepsi? A jaky je mezi nimi rozdil a rozdil mezi CF a SDIO?

Výběr paměťové karty závisí hlavně na slotu, kterým zařízení disponuje. Např. MDA má slot pouze pro SD, takže pak už je to jen o velikosti a výrobci. Co se týče xD, nevím o cihle, která by ji měla (také máš OLYMPUS, že?)

Jinak jsem tady procital nektere diskuse a asi si poridim ASUS MyPal620BT, 716 nebo Looxe610 jeste nevim.

ps: jeste maly dotaz (vim ze jich mam hodne, ale fakt me to moc zajima) - jdou na ppc spoustet normalni exe soubory z pc pomoci nejakeho emulatoru?

diky moc jste 1cky:yes: [/QUOTE]