Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mobipocket Reader - Nastavení a ovládání

Vojtěch Barták (180)|23.11.2009 17:34
Vzhledem k tomu, že se jedná o nejpoužívanější program na čtení elektronických knih (a často se objevují dotazy na toto téma), rozhodl jsem se aspoň lehce popsat, jak mám program nastavený já a jak jej ovládám. Všechny tyto věci se dají najít zde ve fóru, nicméně pokusím se je shrnout tak, aby byly dostupné na jednom místě.

1. Instalace
Program se instaluje jednoduše. Ze stránek výrobce si stáhnete instalační soubor pro PC a nainstalujete. Ten po připojení zařízení přes Active Sync nebo přes Centrum synchronizace (podle verze vašeho OS) a spuštění "stolní" verze Mobipocketu sám vyhledá typ vašeho zařízení, stáhne instalační soubor a pak na zařízení nainstaluje (což už probíhá stejně jako při instalaci jiných programů). [s]Jinak mobipocket přímo na zařízení - myšleno jako .cab (alespoň co je jeho posledních verzí týče) nainstalovat nelze.[/s]Viz. příspěvek níže. Program v zařízení podporuje následující formáty: HTML, .txt, palmdoc (.pdb) a mobipocket.

2. Čeština
Instalace češtiny je také velmi jednoduchá. Stačí stáhnout české fonty, které jsou k dispozici například zde (já používám Thaomu CZ). Ty se nakopírují do složky ve vašem zařízení, a to "[color=red]Windows/fonts/[/color]". Pokud české fonty nemáte, dojde ke klasické situaci luštění čtverečků a dalších podivností :). Po nakopírování do složky proveďte soft reset a při spuštění Mobipocketu stiskněte [color=green]Menu - Fonts -[/color] a v záložce "Font family" vyberte příslušné písmo.

3. Přepínání stránek - jednoduše

Vzhledem k tomu, že málokdo využívá funkce jako [color=red]Modify, Highlight, Add note aj.[/color], je dobré nastavit jako výchozí akci (Default selection action) v záložce [color=green]General[/color] [color=red]None[/color]. Dále zatrhněte možnost [color=green]Clicking on page turns pages[/color] (kliknutí na stránku otočí list). Pokud pak v knize kliknete na levou polovinu strany, jako byste listovali zpět, pokud na pravou, tak listujete dopředu. Kdo má možnost ovládat zařízení HW tlačítky, tuto možnost asi nevyužije, nicméně pro mnoho zařízení (viz HTC) je to více méně nutnost. Navíc je to velmi pohodlné.
Některá zařízení také umožňují otáčení stránek pomocí bočních tlačítek ovládání hlasitosti (př. HTC TP, HTC TP2, Diamond, Diamond 2... na jiných jsem to nezkoušel nicméně to asi fungovat bude). Pokud přepnete obrazovku do fulscreen režimu [color=green]Menu - display - Fullscreen[/color], a pak stisknete tlačítko snížit hlasitost, otočí se na další stranu. Což je asi ještě jednodušší, navíc praktické (se slzami v očích vzpomínám na boční ovládací prcajzlík na looxech...).

4. čtení ve dne a v noci
Možná by se zdálo, že mezi tím není žádný rozdíl. Chyba. Základní (tovární) nastavení je černý text a bílé pozadí. Vzhledem k tomu, že si většinou čtu v ložnici a už mě nebavilo poslouchat manželku, že "to svítí a ať to koukám vypnout", přešel jsem na černé pozadí - bílý text. Z počátku se to může zdát nepříjemné pro oči (jako jakákoliv jiná kombinace než je základní), nicméně oko si po tmě rychle přivykne a displej tolik nesvítí. Stažení podsvícení na minimum je samozřejmostí. Nastavení najdete v [color=red]Menu - colors[/color] a změníte "Text color" a "Background color".

5. Velikost textu
Pro ni je extra záložka [color=green]Menu - text size[/color], kde buď velikost písma zvětšíte, či zmenšíte.

6. Uspořádání knihovny
Stolní verze mobipocketu umí knihy všelijak rozdělovat a vyhledávat v nich, chce to mít ale všechny knížky naházené do jedné složky buď v rootu zařízení nebo v rootu paměťové karty. Já knihy čtu i v jiných programech, popř. využívám knihovnu i na PC, takže mi toto rozdělení nevyhovuje. Proto mám na kartě záložku _Knihovna, která je rozdělena na 25 různých žánrů. Jednotlivé žánry mám rozděleny na české a zahraniční spisovatele, ty pak na přečteno / nepřečteno (nepřečteno mám přímo ve složce spisovatele ;) ). Knihy tedy neotvírám přes Mobipocket, ale v průzkumníkovi. Po přečtení rovnou hážu do složky "přečteno". :) Využívám to takhle už 6 let, zatím k plné spokojenosti. Někomu by se tento sytém taky mohl osvědčit. :) Problém je samozřejmě s vyhledáváním. V knihách - nelze, navíc je nutné knihy přejmenovat (Nejlépe "autorcelejmeno-nazevknihy").


Momentálně mě nic dalšího zajímavého nenapadá, nicméně, určitě ještě na něco narazím - obratem sem doplním. ;)
strojvudce (390)|23.11.2009 22:03
Ad. 1.Instalace:
Samozřejmě, že ve formě .cab nainstalovat jde. Ke stažení poslední verze 5.3 Build 582 ze stránek výrobce. Je to stejná verze, která se nainstaluje při použití instalace přes velkou verzi na PC.
Navíc je možno tady najít .cab stejné verze přeložený do CZ.

IPELI (33)|10.4.2010 21:44
Vše OK, ale ty odkazy na fonty nefungují. Nebyly by ještě někde k dispozici? Mám Diamonda II bez lokalizace. Díky
baron_cz (74)|11.4.2010 00:16
České fonty pro Mobipocket Reader můžeš stáhnout například zde. Samozřejmě rozbalit a nakopírovat jak píše zakladatel vlákna.
Dráček. (84)|23.7.2010 21:05
Prosím o link na .cab v češtině, výše uvedený je mrtvý.
A ještě otázka: kam si program ukládá nastavení?
Po HR se mi nastavení ztratí a nemůžu to najít v registrech ani ve windovs. Mám zařízení s win CE.
Dík