GPS programy
Jake pouzivate programy na GPS.
Jaktoze se udaje z ruznych programu ruzni, napriklad nadmorka vyska je dosti promenliva, s kazdym programem dostanu jinou hodnotu v rozmezi 20-60 m.n.m rozdilu.
Co to znamena VTG a WAAS/EGNOS???
Jaktoze se udaje z ruznych programu ruzni, napriklad nadmorka vyska je dosti promenliva, s kazdym programem dostanu jinou hodnotu v rozmezi 20-60 m.n.m rozdilu.
Co to znamena VTG a WAAS/EGNOS???
Predpokladam ze zaklad kolem GPS mas, nemusi byt vse presne, problematice GPS se venuji amatersky.
WAAS/EGNOS je technologie pro zpresneni polohy. WAAS funguje jiz delsi dobu kolem USA, EGNOS je evropska varianta, myslim ze pilotni evropsky projekt po dlouhych odkladech jede od 5/2004, takze by to mozna mohlo byt jiz dostupne. Jedna se o radio signal z pozemni stanice, ktery by mel umoznit zpresnit vypocet polohy, mozna tedy i nadmorske vysky (viz take dale). Nemyslim si, ze mas problem jen s nadmorskou vyskou :). Staci si udelat test a nechat GPS na miste a budes se divit, jak se poloha meni, po delsi dobe se jedna i o odchylku kolem 100m (uvadim zkusenost s GPS Bluetooth Navilock, kazdy pristroj je jinak presny, tedy spis pouzity cip).
Cim je dana take nepresnost GPS polohy, tedy i nadmorske vysky - nebudu zabihat do podorbnosti, ale pote co USA zrusily(mozna jen zmirnily) softwareovou chybu, zustal jeste jeden fakt a to, ze GPS satelity vysilaji signaly na 2 frekvencich, tedy pro vojenske a nevojenske subjekty. Klasicke GPS umeji dekodovat pouze nevojenske a ty se vyznacuji horsimi vlastnostmi (odrazy od ruznych atmosf. vrstev, budov apod.), coz dale zvetsuje nepresnosti.
U nadmorske vysky vic nez u polohy taky pravdepodobne bude asi hodne hrat fakt, ze vypocty jedou v matematickem modelu, tedy zemekoule neni realna, ale je to vetsinou nejaky elipsoid. Takze hold se konkretni misto asi od nej bude lisit. Pokud se GPS snazi napriklad ze signalu dopocitat i nadmorskou vysku nejak jinak, to presne nevim, kazdopadne se z ni da ziskat i udaj odchylky od elipsoidu. Kdyz sem to zkousel, bylo to v Praze obcas kolem 40m.
VTG - je jedna z vet NMEA (protokol GPS), $GPVTG - znamena Track Made Good - obsahuje hodnoty skutecny kurs, magneticky kurs, rychlost v milich a kilometrech (asi podle nastaveni, protoze mili je vic)
jinak pouzivam OziExplorer a PocketKim - funguje verze PocketKim1 v WM2003?
WAAS/EGNOS je technologie pro zpresneni polohy. WAAS funguje jiz delsi dobu kolem USA, EGNOS je evropska varianta, myslim ze pilotni evropsky projekt po dlouhych odkladech jede od 5/2004, takze by to mozna mohlo byt jiz dostupne. Jedna se o radio signal z pozemni stanice, ktery by mel umoznit zpresnit vypocet polohy, mozna tedy i nadmorske vysky (viz take dale). Nemyslim si, ze mas problem jen s nadmorskou vyskou :). Staci si udelat test a nechat GPS na miste a budes se divit, jak se poloha meni, po delsi dobe se jedna i o odchylku kolem 100m (uvadim zkusenost s GPS Bluetooth Navilock, kazdy pristroj je jinak presny, tedy spis pouzity cip).
Cim je dana take nepresnost GPS polohy, tedy i nadmorske vysky - nebudu zabihat do podorbnosti, ale pote co USA zrusily(mozna jen zmirnily) softwareovou chybu, zustal jeste jeden fakt a to, ze GPS satelity vysilaji signaly na 2 frekvencich, tedy pro vojenske a nevojenske subjekty. Klasicke GPS umeji dekodovat pouze nevojenske a ty se vyznacuji horsimi vlastnostmi (odrazy od ruznych atmosf. vrstev, budov apod.), coz dale zvetsuje nepresnosti.
U nadmorske vysky vic nez u polohy taky pravdepodobne bude asi hodne hrat fakt, ze vypocty jedou v matematickem modelu, tedy zemekoule neni realna, ale je to vetsinou nejaky elipsoid. Takze hold se konkretni misto asi od nej bude lisit. Pokud se GPS snazi napriklad ze signalu dopocitat i nadmorskou vysku nejak jinak, to presne nevim, kazdopadne se z ni da ziskat i udaj odchylky od elipsoidu. Kdyz sem to zkousel, bylo to v Praze obcas kolem 40m.
VTG - je jedna z vet NMEA (protokol GPS), $GPVTG - znamena Track Made Good - obsahuje hodnoty skutecny kurs, magneticky kurs, rychlost v milich a kilometrech (asi podle nastaveni, protoze mili je vic)
jinak pouzivam OziExplorer a PocketKim - funguje verze PocketKim1 v WM2003?
Ale jaktoze v kazdem programu je ta nadmorska vyska jina, ja mel za to, ze z modulu GPS uz leze nejaky konecny vysledek.
Obě verze jsem měl instalované na MDA Dataphone II od Eurotelu , viz níže. Fungují spolehlivě, až na ty odchylky v přesnosti.
[QUOTE="Banana"]Ale jaktoze v kazdem programu je ta nadmorska vyska jina, ja mel za to, ze z modulu GPS uz leze nejaky konecny vysledek.[/QUOTE]
to ano, prave proto, ze program vysledne hodnoty dostane od GPS a jiz je pouze pouziva, tak za to nemuze a odchylky lze pricitat pouze GPS a drive uvedenym faktorum. V kazdy casovy okamzik jsou informace z GPS na stejnem miste trochu jinak nepresne, to je proste fakt.
to ano, prave proto, ze program vysledne hodnoty dostane od GPS a jiz je pouze pouziva, tak za to nemuze a odchylky lze pricitat pouze GPS a drive uvedenym faktorum. V kazdy casovy okamzik jsou informace z GPS na stejnem miste trochu jinak nepresne, to je proste fakt.