Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

win 6.1 - kategorie v kalendáři & email na gmailu (imap)

martin_m_ce4you (200)|5.8.2009 11:15
Zdravím.
Mám dva dotazy:
1) První se týká klasického kalendáře co je v systému. Jde nějak editovat (mazat) kategorie které si přidávám k jednotlivým schůzkám? Jde mi o to, že používám své vlastní a ty systémové tam akorát překážejí a hodně se tam pletou.
2) Druhá věc, nastavil jsem si emailový účet (gmail a imap) ale klient v systému mi stáhne pouze jednotlivé složky (štítky) ale nestáhne ani hlavičky mailů, nic. Takže mám jen prázdné složky bez jakéhokoli emailu.

Děkuji za rady!
lelouch (331)|6.8.2009 14:11
Takže, chvíli to trvalo, musel jsem se na to podívat podrobněji.

1) Tohle je tak trochu alchymie a liší se i podle verze stolního Outlooku. Nejdříve bych zkusil zrušit ty vadící kategorie v počítači, měly by pak zmizet i ze zařízení. Pokud to nepomůže, budu potřebovat vědět verzi stolního Outlooku abych věděl, do čeho jdeme...

2) Existuje doplněk, který je v nastavení Gmailu pod Google Labs. Ten umožňuje manuální volbu složek synchronizovaných přes IMAP. Je možné, že v české verzi Gmailu GoogleLabs záložka nebude, to se dá ale lehce obejít přepnutím do angličtiny.
martin_m_ce4you (200)|6.8.2009 14:54
děkuji za odpověď:
1) nejde to nějak udělat bez toho, abych zařízení spároval s outlookem? mám pár špatných zkušeností se synchronizací. ikdyž sem měl vše nastavený správně, tak se mi pokaždé vymazaly veškeré kontakty. tento problém sem tady na fóru četl, že má více lidí. takže od té doby jsem zásadně proti outlooku a synchronizaci .(
2) jak toto souvisí s tím, že se mi nestáhnou žádné emaily? možnost vybrat si, jaké složky (štítky) se mají synchronizovat je i v samotném systému a tam mám vše zatrhnuté.
lelouch (331)|6.8.2009 15:22
1. Neznám žádný připad, kdyby se někomu vymazaly data ze zařízení díky synchronizaci SAMOVOLNĚ. Za smazání dat mohou nanejvýš tři příčiny a z toho je jediná opravdu technická a velice vzácná. Zbytek dlí mezi židlí a monitorem... Ale zpátky ke kategoriím - pak je to vyřešeno, bez stolního Outlooku s tím nejde hnout.

2. No - na obecnou otázku obecná odpověď... Týká se to nových nebo již déle existujících mailů? U starších to může být nastavením příliš krátkého intervalu, ve kterém se mají maily v do zařízení stahovat - je to v nastavení e-mailu v zařízení - Plán pro odesílání a přijímání. Pokud je tam třebas nastavený jediný den, již následující den včerejší maily ze složky v zařízení zmizí. Samozřejmě, na serveru zůstávají.

EDIT: Nějak se mi původně zašmodrchala stylistika.
martin_m_ce4you (200)|6.8.2009 15:53
1) opravdu, ikdyž bylo nastaveno, aby v případě konfliktů zůstaly kontakty v zařízení tak se vždy smazaly. projížděl jsem před pár dnama fórum a narazil na člověka co mu to taky dělalo. a to tady. taky se mi stávalo, že jak jsem v stolním pc vytvořil kontakt a dal synchronizovat, nic se nestalo. v zařízení nic nebylo. neříkám, že problém nebude mezi židlí a pc, ale ještě mi nikdo nebyl schopný říct, proč se tomu tak stalo, když bylo nastaveno vše správně. jináč stolní outlook je verze 2003 (11.5608.5606). snad se mi to zase nesmaže :D
2) vše nastaveno správně(doufám), nastaveno aby se stahovaly všechny emaily!
lelouch (331)|6.8.2009 17:13
1. Ten člověk v nalinkovaném vláknu jasně píše, že mu vadí zmatečnost při používání vícero profilů, DÍKY KTERÉ se mu povedlo vše smáznout. Což jak jsem zatím pochopil, není tento případ. Co ale naznačuje kde bude problém, je odvolávání se na nastavení konfliktu: Ano, tohle je příčina 99% "samovolně" zmizelých dat - nokiácky nemocný přístup, kdy se databáze skutečně nesynchronizují, jenom se mezi nima háže záznamy tam a zpět. Tam je konflikt VŠE a mazání je jenim jiný druh "konfliktu".

Pro ActiveSync (potažmo WMDC) je konflikt VÝJIMEČNÁ situace, kdy dojde ke změně kontaktu v době od poslední synchronizace jak v PC, tak v zařízení. Jenom tehdy se zeptá, jak ten konflikt vyřešit. Jinak SYNCHRONIZUJE. Jinými slovy uvádí do souladu jednu stranu s druhou na základě toho, která akce je novější. Pokud si někdo tedy pracně upraví kontakty v mobilu, pak ve stolním Outlooku smaže všechny záznamy (to aby se mu tam ty změny hezky načetly načisto), ano, vše z mobilu zmizí. Co se synchronizace týče - naposled přece uživatel chtěl smazat všechny záznamy (je jedno na které straně!). Žádný konflikt v tom ActiveSync nevidí - a on tam ani žádný není. Proto, mimochodem odmítá synchronizovat, pokud nejsou synchronizovány hodiny a časové zóny mezi zařízením a PC...

Že by AS dokázal ignorovat jednotlivý záznam...? Dá se toho cíleně dosáhnout, ale hodně těžko. Ale to je stejně mimo téma.

Takže obecně - pokud jse o první synchronizaci po delší době, není se čeho bát, pokud je to na už existujícím profilu. U nového profilu je třeba si dát pozor na otázky ohledně první synchronizace - ty se mohou mírně lišit (fakt neumím na dálku odhadnout variantu, o kterou půjde). Pro jistotu si stačí udělat zálohu cemail.vol a pim.vol z rootu mobilu a v případě průšvihu je tam vrátit - je ovšem třeba počítat s tím, že nový profil může způsobit duplicity na obou stranách.

A nakonec - v Outlooku 2003 na PC je třeba ty kategorie promazat v tzv. Master Category Listu, ke kterému se dá dostat přes pokus editovat kategorie v libovolné položce. Po odmazání a následné synchronizaci by měly zmizet i z mobilu. Pokud se tak nestane, bude následovat ještě jedno vysvětlení a možná jeden trik potřebný pro starší buildy ROM.

2. Až teď, nebo to tak bylo nastaveno vždycky? Z tohodle to není jasné. Nepomůže změna na jiný interval a pak vrácení zpět? Ještě bych skontroloval objemový limit na zprávy, zda tam není nějaký nesmysl. Vřele doporučuju projít si nastavení podle návodu Googlu (v české verzi žel není).
martin_m_ce4you (200)|6.8.2009 17:45
co se týče synchronizace se stolním outlookem, tak jsem veškeré staré profily smazal. takže čistý holý profil teď mám.
1) vymazal jsem tedy ze stolního outlooku kategorie (nebyly tam ty co byly v ppc) a vytvořil si tam své. poté synchronizoval a v ppc se nic nezměnilo. jsou tam ty staré co tam byly. a ty nové co jsem vytvořil na desktopu tam nejsou. (zařízení jsem i restartoval).
2) bylo to tam od první chvíle kdy jsem vytvořil ten účet. a stahuje se 2kb. teď jsem pro jistotu vyzkoušel nastavit i 5kb a stále nic.
lelouch (331)|6.8.2009 18:08
1) Rozumím tomu správně, že teď jsou ppc a stolní Outlook plně synchronizované? Včetně kontaktů, kalendáře a úkolů?

2) Pokud je opravsu VŠE jak má být, napadá mne už jenom jediná možnost. Jak vidím v podpisu, jde o anglickou ROM. Google sám říká, že mohou nastat problémy se štítky, pokud je webové rozhraní GMailu nastavené do non-latin jazyku (otázka je, co tím myslí, zda čínštinu nebo cokoliv, co neni ASCII) a lokální klient je anglický. Zřejmě to souvisí s použitým kódováním. Zkusil bych si web gmailu přepnout do angličtiny, odhlásit se, přihlásit, zkontrolovat, jak ty štítky vypadají teď a pak zkusil nový synch.
martin_m_ce4you (200)|6.8.2009 18:20
1) ano, vše synchronizované
2) vyzkoušl jsem a stále mám v ppc jen štítky bez emailů
lelouch (331)|6.8.2009 19:07
1) Takže teď "workaround": přejmenovat ten pim.vol na třebas pim.old. Vypnou/zapnout telefon. Teď si outlook vytvoří nový soubor pim.vol a pošle do něj všechny kontakty ze stolního Outlooku. "Systémové" kategorie budou pryč (pokud nejsou někde použité). Pokud bude vše ok, tu .old verzi je možné zrušit.

2) Už mě došla fantazie. Stále si myslím, že to bude někde v nastaveních. Zkusil bych ten účet v zařízení úplně smazat, web rozhraní nechat anglicky a založit jej znovu podle výše nalinkovaných instrukcí z Googlu. U IMAPu je tak tucet věcí, které to umí zmršit a zpětně to podle těchto heslovitých informací v rozumném čase nezrepasujeme.
martin_m_ce4you (200)|6.8.2009 19:20
1) udělal jsem to a teď je to po synchronizaci následovné:
v ppc se vytvořily kategorie: business, holiday, personal, seasonal + moje (ty které jsem měl u nějakých schůzek nastavené)
v desktopu jsou stále jenom ty moje kategorie (plus kategorie které jsem vytvořil v desktopu (tydle ale v ppc nejsou)) avšak bez těch business atd.
2) odkládám na neurčito :cool:

EDIT//
2) už jsem na to přišel. teda "urys" na to přišel. je to v tom, že na webu emaily vždy "archivuji" aby se mi v doručené poště nepletly s novými maily. a v tomhle případě ten integrovaný ppc klient nestáhne tyto emaily. když email dám zpět do doručené pošty tak se mi už v ppc zobrazí, avšak pouze ve složce "inbox". neukáže se ve složce (štítku), ve které je přiřazený. takže po tomdle je pro mě ten integrovaný ppc emailový klient naprosto nedostačující. takže otázka moje zní: máte nejaké zkušenosti s emailovými klienty pro ppc????
lelouch (331)|7.8.2009 00:04
1) Určitě nejsou ty "nepřítomné" kategorie navázány na nějaké události v kalendáři nebo úkoly? Ve WM se v principu objevují pouze uživatelské kategorie, které jsou k něčemu přirazené. Takže v momentě, kdy budou prvně použity se v zařízení objeví. Problém vidím v tom Master Listu, v Outlooku 2007 už jde zrušit úplně všechno - je tam pouze jeden seznam. Z mých zkušeností - čistý pim.vol žádné kategorie neobsahuje, takže jediným zdrojem asi bude Outlook v PC. Žel, 2003 už nikde nemám, takže nemám jak vyzkoušet.

2) Ne, to není řešení, něco je stále špatně. Zkusím si s tím pohrát.

EDIT: Už jsem si pohrál. Samozřejmě, vše je jinak. Outlook na IMAP účtu automaticky nesynchrozuje nic krome Inboxu, i když načte kompletní seznam složek ze serveru. Synchronizaci je mu třeba explicitně povolit pro každou další složku zvlášť. V seznamu složek na pravém soft tlačítku menu. V něm je položka Nastavení složek (Folder Settrings). Po jejím zvolení se naoko nestane nic, člověk i nadále vidí ten samý seznam složek - jenomže na pravém soft tlačítku je volba Synchronizovat/Nesynchronizovat. Stačí si se posovat po složkách, dá se navolit pro synchronizaci cokoliv (včetně archivovaných položek - All Mail) a vše chodí jak má.

Takhle to vypadá na mém WM 6.1 Standard, je možné, že na Pro verzi bude postup mírně odlišný - možná bude stačit podržet stylus na složce a možnost zvolit synchronizaci se otevře v menu u složky...
martin_m_ce4you (200)|9.8.2009 13:11
1) tak ale pořád dobré, alespoň 4 systémové kategorie, než 8, či kolik jich bylo minule.
2) ano vyřešeno, už to stahuje!!!!

Děkuji moc!!!!
martin_m_ce4you (200)|10.8.2009 13:49
tak dnes napíchnu zařízení k pc a o5 synchronizuji. a hle, všechny kontakty a schůzky dvakrát! a navíc ty schůzky, co se do zařízení přidaly, tak k ním nebyla přiřazena žádná kategorie! a navíc už mám zase na výběr z 8mi systémových kategorií + moje vlastní. (8 je jich proto, že jedna je např: business a další pracovní. takže jednou je anglicky a jednou česky). včera jsem obnovoval kontakty ze zálohy v zařízení. tak možná tím se to zdvojilo... ale proč?!?! kde dělám věci špatně?
lelouch (331)|10.8.2009 14:53
No ale to byla zřejmě ta stará záloha - a ta to všechno zase spolehlivě přenesla do Outlooku. Ono to je dost nesystémový zásah...

Je prostě třeba pochopit, že tohle je opravdová replikace databáze. Je jí jedno, co obsahuje záznam. Každý záznam má unikátní identifikátor a ActiveSync se pouze stará o to, aby ve výsledku všechny záznamy a změny byly na obou stranách. Proto také můžeme mít v kalendáři dvěstě schůzek nazvaných Oběd, proto můžeme mít v kontaktech dvacet Pepů Nováků a přesto se budou v pohodě replikovat a nepomíchají se.

Jinými slovy, pokud AS chybí povědomost o tom, že by ten či onen záznam již byl synchronizován, tak jej zreplikuje na druhou stranu bez ohledu na to, zda je z lidského hlediska "stejný" nebo ne. Ty identifikátory jsou pro každou databázi jiné. Takže ze strojového pohledu je to jinak:

Outlook / Zařízení / ActiveSynk
C01 (Pepa Novák) -> WM06 (Pepa Novák) / C01, 8.8.09 10:30 update - přeneseno do čísté databáze jako WM06, 8.8.09 10:30
C01 (upravený Pepa) -> WM06 (starý Pepa) / C01, 9.8.09 9:30 - WM06 přepsán novější verzí (funguje obousměrně)
C01 (Pepa Novák) + WM34 (Pepa Novák) / C01 posláno do zařízení, WM34 posláno do počítače

No, snad to jde pochopit...

Mimochodem, zde je nějaký free nástroj, který by mohl pomoct pročistit to na PC... Opět bych nechal vytvořit čistý pim.vol, pak bych vyčistil stolní Outlook, poslal do pryč ty nadbytečné kategorie (což ten nástroj neumí), opět nechal pim.vol naplnit z velikého Outlooku - a tentokráte si zazálohoval tuto verzi ;) .

Mimochodem, u tohoto druhu kufrování bych vřele doporučoval zálohu velikého Outlooku - obvykle outlook.pst (nejspíše bude na C: pod Application Data - vyhledat *.pst) - stačí si jej někam zkopírovat.

EDIT: Můj pokus o tabulky jaksi neklapl, takže jsem to zjednodušil...
EDIT2: Něco mi ušlo stylisticky a doplněno poslední varování.