Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

FM Radio a RDS-TMC bez headsetu pro zařízení od HTC

qwido (70)|4.6.2009 19:49
Dobrý den,
jelikož se mi povedlo zprovoznit FM radio bez originálních sluchátek tak předkládám stručný návod jak na to. Přes víkend zapracuji i na RDS-TMC s programem Hyper GPS.
Jestli tu už takové téma je, tak se omlouvám a žádám moderátory o smazání.

Ke zprovoznění je potřeba [color=blue]konektor HTC EXT USB[/color] nebo [color=blue]originální sluchátka od HTC[/color], které ovšem položí oběť této věci (jako v mém případě).
Přikládám také schéma, které mi sehnal zdejší guru Pavel Koza zacož mu ještě jednou děkuji.
Jediné, co je třeba ubastlit je vyvést "kus drátu" z pinu číslo 7, v mém případě jsem použil vnitřní žílu z obyčejného televizního koaxiálu (bez vnějšího stínění).
Fungovalo mi to i se 40cm dlouhou licnou o rozměrech 7x0,25mm.
Po připojení této antény už FM radio nevyžaduje připojení sluchátek a můžete ho pustit přímo do reproduktoru. Jde jen o úroveň signálu a ne o sluchátka jako taková, aby se radio rozjelo.
Ze schématu je jasné, odkud je potřeba vyvést anténu.

Přes víkend ještě dám vědět, jak to vypadá s TMC, ale myslím, že pokud jede radio, tak TMC by mělo jet taky:yes: .




Pavel Koza (4761)|4.6.2009 20:01
Super příspěvek, už je i na hlavní stránce:)
tomsoft (2734)|4.6.2009 21:51
Já sice nemám Diamonda2, ale na HDčku mám 3,5 jack, na který jsem připájel jen jeden drát (stínění) což slouží jako anténa.
FM rádio i TMC v navigaci funguje na 100%.
Stejně tak to funguje i na klasické stereo sluchátka, které přiojím stejným 3,5 jackem na HDčko.
Petrzet (91)|6.6.2009 08:33
Tohlensto me celkem zajima,ale jeste mi reknete,jak resite napajeni,protoze navigace vydrzi max 2h na baterii,ale pokud je antena pripojena nelze nabijet,ne?
qwido (70)|6.6.2009 10:00
Přes týden se na to mrknu.
¨Budu kupovat redukci HTC 3 in 1 a anténu nějakým způsobem připájím do této redukce.
Potom bude možné mít anténu a zároveň nabíjet.
Zatím jsem to měl provizorně na konektoru od sluchátek abych to vyzkoušel.
Jakmile bude hotovo, tak sem postnu návod i s fotkama.
lelouch (331)|6.6.2009 10:27
Ušetřím tě zklamání. Tahle redukce má anténu napojenou na ten obyčejný - nabíjecí - miniUSB (neptej se mě proč). Ve vývodu USBext NENÍ. Na druhou stranu, možná to budeš mít jednodušší... Stačí zapojit nabíječku a napolohovat její kabel.

EDIT: Zapoměl jsem dodat, že aby byla čínská pomsta imperialistům dokonalá, ta USBext zdírka pro změnu nenabíjí....
qwido (70)|6.6.2009 14:01
To je pro mne celkem nepodstatný detail.
Stejně celou redukci rozkuchám, přepájím co bude potřeba a anténu vyvedu přímo z těla té redukce.
Chci ji vyvést tak, aby byla odnímatelná, abych mohl redukci používat i pro připojení jiných sluchátek bez nutnosti tam mít tu anténu připojenou.
Bohumil Stejskal (414)|8.6.2009 08:55
A proč nepoužiješ - HTC Multifunkční audio kabel (YC A300) ? Je levnější a má tyto konektory :
• Mini USB síťový konektor
• HTC ExtUSB standartní sluchátkový konektor
• 3.5mm audio konektor (s in-line mic podporou)
• 2.5mm audio konektor (s in-line mic podporou)
• kontrolku připojení

:)

qwido (70)|8.6.2009 15:37
Škoda Bohušu, že jsi nenapsal dřív, dnes ráno mi sunnysoft odeslal redukci 3 in 1.
O tom multifunkčním audiokabelu jsem nevěděl, určitě bych ho koupil.
osch (1330)|8.6.2009 16:14
Při koupi přes internet máš zákonné právo nepoužitou věc a v neporušeném obalu vrátit zpět.
mobilnik (52)|9.6.2009 06:43
qwido: toto jsem aplikoval na Diamondu už dříve s kombinací autonabíječky jediné co není funkční jak má je TMC a současné nabíjení,nabíječka prostě nák odruší signál TMC,tak prostě nabíjet a zároven chytat TMC není možné.

qwido (70)|9.6.2009 09:03
Nezkoušel jsi hodit do napájení odpor pro linearizaci
jindrapro (81)|9.6.2009 20:16
No nerad se vkladam do technicke diskuse, ale treba vam tu pomuzu, dnes mam za sebou 800 km s Diamondem 2 a TMC. K Diamondu jsem mel pripojenou redukci z Sunnysoftu (to 3 v 1, ten pulkruhovy vytvor) no a do toho zapojenou nabijecku a vedle zapojene hndsfree hozene na palubovce a jelo to paradne... Vse fungovalo. Jen v IGU 8 jsem musel vypnout skin Dimka, ci jak se to jmenovalo, protoze to hazelo fatal errory... Ale vlastni TMC RDS me vyslovene zklamalo, Rano jsem jel na Brno po D1, mel jsem radost jak malej kluk, ze se mi na mape ukazal modry pruh, se znackami zuzeni a opravdu se neco delo. Pak bohuzel az do Ostravy se nic zvlastniho nedelo. Kdyz sekali travu, ci lepili diry, tak se to tam vubec neukazalo. Me zdeseni nastalo cestou zpet. Jel jsem schvalne do Prahy pres Hradec. V Olomouci me to tvrdilo, ze vyjezd na Mohelnici je uzavreny a chtelo mke to vest po zdejsich pesinkach, samozrejme jsem to neposlechl a svete div se, projel jsem bez problemu, jen asi tri kilometry za Olomouci opravovali most a bylo to tam svedene do jednoho pruhu. Dale na vyjezdu z Mohelnice na Trebovou pokladali koberec, kyvadlovy provoz a navigace pro zmenu nic, dale u Studene Loucky opet kyvadlovy provoz a navigace opet nic, dale to hlasilo omezeni ve Vysokem Myte, kde nebylo pamatky ani po delnikach a uz vubec ne po nejakych znackach. No ale nejvetsi sok me cekal pred Prahou. Uz nekde u Holic to na me pisklo, ze je problem na D11 u Bristvi. Podebrady-Praha. No jel jsem po dalnici a asi na sestem kilometru byla prace na dalnici a asi s nehodou, protoze to stalo az na Cerny Most. Jeste jsem si to zvetsil u sebe v navigaci a ta tvrdila, ze jsou dve nehody za sebou, ale ve smeru do Prahy o smeru na HK navigace nemela ani paru a tvrdila, ze tam nic neni. Ja jet na HK, tak Diamond i s IGEM lezi ve skarpe.... Tak mam pocit, jestli tam nekde nesedi blondyna (jinak je mam vcelku rad), ktera se vratila z au-pair z Velke Britanie a nekoukla se jak se jezdi v Cechach..... Pak mi to zpetne doslo, zenekolik situaci bylo i rano na D1.... Vzdyt existuje portal zelene vlny, kde to snad uz podrobneji nemuze byt..... Tam to meli spravne.. Prominte za OT, ale musel jsem se vypsat.....
qwido (70)|9.6.2009 20:21
Takže jak jsem slíbil, postuji návod, jak zprovoznit FM radio a RDS TMC bez headsetu.

Bez možnosti nabíjení je možné fungování i s originálními sluchátky s tím, že pro dobrý signál se odřízne svrchní černá izolace z káblíku kde je kolem vnitřích žil po celém obvodu "stínění", které má funkci antény (s anténou integrovanou ve sluchátkách je signál místy opravdu mizerný). Na to stínění se připájí nějaký drát o délce asi 1m.
Takto je vše funkční bez nenávratného zničení sluchátek.

Je také možnost konektor uštípnout a na příslušné drátky připájet anténu a napájení z autonabíječky.
Takto je zapojení kompaktnější a nikde "netrčí" sluchátka. Headset je samozřejmě potom nenávratně zničen.

Třetí možnost, kterou jsem použil i já, je koupit redukci tuto, nebo tuto a anténu integrovat do redukce.
Já jsem použil tu první redukci. Rozebrat ji je velmi jednoduché, bál jsem se, že bude zalisovaná a tvořit monolit ale zezadu pod nálepkou jak jinak než Made in China jsou jen 3 šroubky. Nejjednoduší je anténu vyvést s místa, které je vyznačeno na fotkách.
Osobně jsem vypájel konektor pro sluchátka (které nepoužívám a při pokusech stejně padly za oběť:D ) a místo něho jsem přidal konektor ze starého ventilátoru z PC. Na anténí kabel jsem dal protikus a takto je redukce bez antény použitelná pro sluchátka s 3.5 mm jackem.
Jako anténu jsem použil 2m dlouhou vnitřní žílu z televizního koaxiálu.
Doufám, že je návod srozumitelný a bude někomu užitečný;)

00325221_IMAG0035_xse5.jpg 00325221_IMAG0036_4xj9.jpg 00325221_IMAG0037_NI6T.jpg 00325221_IMAG0042_SNY.jpg 00325221_IMAG0043_JE1P.jpg
qwido (70)|9.6.2009 20:35
To jindrapro:

Naprosto chápu Tvé zklamání, ale u nás je TMC teprve v plenkách, takže je potřeba lecos tolerovat.
Za pár let to snad bude lepší :D :D :D :D :D :D
No, snad to bude dřív :yes:
lelouch (331)|9.6.2009 21:11
To je divný, na mé redukci je NABETON ta anténa vyvedena na obyčejné (napájecí) miniUSB. Možná jsem měl štěstí na antikomunistu sabotujícího budování šťastných zítřků...

PS: Nic si z toho nedělejte, TMC je Scheissdreck i v Rakousku. Dokonce ani Německu na něj také není zrovna spoleh... Jediné co se zdá funkční je systém, co zkouší už něco přes rok TomTom s Vodafonem (sleduje to pohyb mobilů - kde se jich naštosuje moc nepohyblivých, tam to hlásí problém). Ale to je jiná písnička...

EDIT: Tak teď jsem si prohlédl ty fotky ve velikém rozlišení a pokud jsem správně rozpoznal konektory, tak to opravdu pomotal už pan konstruktér...
qwido (70)|9.6.2009 21:55
Anténa tam vyvedena skutečně je, proměřil jsem to pípákem.
Taky mi to hlava nebere, proč je zrovna tam, ale je to tak.
Nicméně je vyvedena i na sluchátkový ext usb.
libor.pavlik (5)|15.6.2009 16:02
Mám i řešení bez pájení, stačí koupit redukci miniusb/3,5 jack a připojit k ní sluchátka.

Já konkrétně kupoval tuhle na krámě (v Praze v pasáži Grossmana hned vedle Sunnysoftu) mi jí dokonce dali asi za 160,-.

V Sunnysoftu jí maj taky ale není zrovna skladem a je o něco dražší :( Jak sem četl diskusi tak nevylučuji, že se redukce nebudou lišit v zapojení.


Jen upozornění, nejdřív sem zkoušel zapojit jen redukci bez sluchátek.
Rádio se sice spustilo, ale nic nenaladilo a pak se chovalo divně a nedokázal sem nic naladit ani s orig. sluchátkama.
Musel sem smazat v registrech adresář HKLM\Software\HTC\FMRadio\Presets a pak už se to chytlo.