Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Rhodium (HTC Touch Pro2) - čeština na HW klávesnici

Termiter (147)|29.5.2009 09:38
Zdar,
tak jsem si trochu hrál s Rhodiem a zjišťoval, jak počeštit HW klávesnici.
Nejjednodušší způsob je nahrát přiložený soubor (nezapomeňte po stáhnutí přejmenovat!) eT9.Rhodium.wwe_cze.kmap.txt do adresáře Windows a v registry opravit záznam HKLM\Software\Tegic\eT9\Ime\KeyboardLayouFiles\07FF. Jako hodnotu vložte název kopírovaného souboru.

Po restartu bude možné psát české znaky přes klávesu Fn.

Soubor eT9.Rhodium.wwe_cze.kmap.txt obsahuje definice jednotlivých kláves i s instrukcemi, takže editace je vcelku jednoduchá. Co nefunguje je definice pro znak při podržení klávesy. V systému má bohužel přednost autorepeat, takže tahle volba se neuplatní.
Pamatujte, že definiční soubor je třeba jej ukládat v UNICODE. Poznámkový blok ve Vistách to zvládne, případně použijte nějaký rozumný textový editor jako třeba PSPad.

Tohle řešení není dokonalé. Rhodium narozdíl od Raphaela má méně kláves. Díky tomu se některé znaky, které měly samostatnou klávesu, přestěhovaly na normální písmenka.

Proto jsem přemístil + a - na klávesy K a L. = pak na P.

Po této úpravě nebudou z HW klávesnice fungovat , £, _, ' a ". Tyhle znaky napíšete přes mapu symbolů pomocí kláves Fn SYM. Takhle napsané to zní složitě, ale jakmile budete mít tu klávesnici před očima, bude to jasné. :)
Volba vyhozených kláves vychází z mých potřeb psaní na klávesnici. Pokud například častěji používáte uvozovky než rovnítko, nic vám nebrání si uvedený soubor zeditovat k obrazu svému.

Edit 3.6.2009:
Zapomněl jsem na Ň, které jsem umístil na klávesu B a Ú, které je teď na G. Přiložený soubor jsem opravil.

Edit 4.6.2009:
Inspirován lelouchem jsem přidal na Fn Q tabulátor.
lelouch (331)|1.6.2009 12:30
Do tohodle se zamíchám, přinejmenším proto, že jsem musel podobný problém řešit u s740 Rose (což mě donutilo prostudovat toho hafo o abecedách i driverech HTC). Druhým důvodem je, že mne Pro 2 zajímá (zatím jenom platonicky).

Termitre, vím co je to za práci a tohle bylo hodně rychle... (To byla pochvala.) Nicméně si myslím, že by si to do budoucna zasloužilo trochu víc. Takže milí Proisté2:

  • Prosím, pošlete sem někdo pokud možno co nejkvalitnější foto klávesnice toho zařízení, které jste koupili. Diskuse a mé starší podklady naznačují, že klávesnice se mohou svým rozložením mírně lišit zařízení od zařízení. Každý, kdo najde nějakou odlišnost, dejte vědět, ať je jasné, jaké další verze je třeba udělat.To značí bez odlesků, s jasnými znaky na klávesách a pokud možno ofocené z 90 stupňů (aby to nebylo šišaté). Pomocí dopisování do této fotky můžeme pak všichni předkládat nové varianty, které budou potřeba.
  • Posílejte sem návrhy, jak byste chtěli, aby klávesnice vypadala/chovala se. Předesílám, jak se zdá, ne vše půjde splnit, ale kdo ví?
  • Pokud máte nějaké speciální požadavky (symboly atd.), dejte vědět. Netýká se Slováků - nebojte sa, slovenskú klávesnicu zvládneme štandardtne.:cool:
  • No a nakonec, budou potřeba testeři. Já platonik přitom třebas Pro2 vůbec nebudu vlastnit, takže prosím, zkoušejte a dejte vědět všechno, co nefachá jak má.
Berte to tak, že tohle za nás nikdo neudělá. Podle hesla: Pomož si, i Pánbůh ti pomůže...
Termiter (147)|1.6.2009 13:28
Ta klávesnice vypadá přesně takhle. Kontroloval jsem to znak po znaku. Akorát ta fotka je barevně ujetá do červena. Klávesnice je čistě stříbrná. :)

Bobanovicz (511)|1.6.2009 15:25
Velká škoda je, že nejde prostě použít Mobilnaut SYM, ten to na Raphaelovi rešil inteligentně.
Termiter (147)|1.6.2009 15:33
Definiční soubor pro "rotaci znaků" v adresáři Windows je připravený. Třeba to nějak půjde zapnout. Ale moc šancí nedávám, u Raphaela to taky nešlo.

No, já osobně preferuju psaní písmen s diakritikou přes Fn, takže tím je pro mne čeština na HW klávesnici vyřešená. :)
A SW klávesnice česky taky umí (podržením příslušného písmena).
lelouch (331)|1.6.2009 19:15
Jinou variantou třebas může být standardní české/slovenské naložení a přes Fn se budou psát v horní řadě číslice a speciální znaky tím pádem zůstanu tam kde jsou, zde by měla jít ošetřit automatická změna jazyka atd...
boletus_ce4you (6)|3.6.2009 10:13
Kam zmizlo tlacitko "tabulator" ? Vyuzivam ho velmi casto na prechod medzi polozkami. Pripadne aka je ina nahradna kombinacia ?
Aku mys je mozne pouzit k tomuto pda ?
Mashe (622)|3.6.2009 22:35
pouzivej sipky na prechazeni mezi polockama (vetsinou staci sipka dolu), tab tam neni .. chvili me to trvalo ale uz sem si zvykl

asi nejvetsi problem me delalo kdyz sem vybiral pri SMSkach, nebo mailech kontakt, tak ten se zase nepotrvzuje sipkou (v minulosti sem pouzival ctyrsmerny ovladac) ale pro zmenu se musi pouzit ENTER
Termiter (147)|3.6.2009 22:47
Ten křížový ovladač mi taky sem tam chybí. Proto bych uvítal alespoň softwareovou klávesnici pouze se šipkama a tlačítkrm OK. Poptávám ho v jiném vlákně, bohužel zatím bez reakce.

Na druhou stranu máme velikou obrazovku, která je prudce návyková. A to za absenci křížového ovladače podle mne stojí. :c)
Mashe (622)|3.6.2009 23:00
[quote=Termiter]Na druhou stranu máme velikou obrazovku, která je prudce návyková. A to za absenci křížového ovladače podle mne stojí. :c)[/quote]

no treba zrovna to zooom listu bych klidne ozelel ... pouzivate to nekdo?

lelouch (331)|4.6.2009 09:40
Než se pustím do něčeho dalšího - můžete někdo zkusit přiložený soubor? Vzhledem k malé využitelnosti Q v češtině jsem zkusil tabulátor přesměrovat na něj. Nicméně při podržení klávesy by to mělo Q napsat - jinak jde o tu samou klávesnici od Termitra. Nezapomeňte ve smyslu jeho návodu změnit tu hodnotu registru na nový název.

Podle toho definičního souboru drivery TAB znají, tak to možná klapne. A pak se juknu na ten zbytek a další varianty...
Termiter (147)|4.6.2009 09:45
Hodnota klávesy pro podržení se neuplatní, protože přednost má autorepeat.
Kdyby to fungovalo, klávesnici bych býval definoval úplně jinak... :?
lelouch (331)|4.6.2009 09:47
OK, dík, zapomněl jsem... Případně to pořeší Fn...
Termiter (147)|4.6.2009 10:04
Tak jsem se nechal inspirovat a tabulátor jsem přidal na Fn Q.
Já při psaní Q používám častěji než tabulátor. Ale změnit si ten definiční soubor může každý k obrazu svému.
lelouch (331)|4.6.2009 10:32
Takže pokud jsem pochopil správně, to písmeno a tabulátor se vedle sebe snesou (což vzhledem k rozdílným definičním tabulkám není tak samozřejmé...)

Jistě - může si to upravit každý. Jenomže to zdaleka není jenom o záměně písmenek (pokud pominu fakt, že to zdaleka nezvládne každý). Když se pro jednou povede vyřešit CELÉ naložení 2-3 verzí českých, slovenských, a případně programátorských klávesnic, vyplatí se pak případně zplodit i CAB a je pokoj - a každý to pak vyřeší za pár minut. Ono každý má poněkud jiné potřeby a dobře naložená klávesnice je mnohem univerzálnější.

Nic proti tvému přístupu (tohle vyhovuje mě, berte nebo nechte být), ale zde jde trochu o víc - pár variantních klávesnic s fotkama naložení a případně i automatickou úpravou registrů. Jinak to budou všichni bastlit na koleně do alelujá...
Termiter (147)|4.6.2009 10:41
Však já se nebráním komplexnímu přístupu. Ale zatím jsi jediný, kdo uvedl nějaký návrh na změnu rozložení.

Já Rhodium používám, a tak potřebuju už teď psát česky. Budu jen rád, když bude na výběr mezi více rozloženími. Vždy to bude nějaký kompromis, tak ať si každý vybere to co mu vyhovuje.

Pokud mi někdo pošle další funkční rozložení kláves, rád ho uveřejním v prvním příspěvku, ať je vše pěkně pohromadě.
mistm (477)|12.6.2009 13:35
Diky moc za tuhle vychytavku :-) Funguje bajecne, akorat:

Je mozne ze mi na bluetooth HW klavesnici (externi) prestaly fungovat nasledujici znaky? [code]!@#$%^&*()[/code]

Ja prave nevim, jestli to fungovalo predtim nebo ne a do jake miry na to ma nastaveni klavesnice vliv. Take mi nefunguje
[code]> <[/code]

Vsechny tyto klavesy se pisou se SHIFTem. Ale napriklad |, ktere se pise taky se shiftem funguje.

Prehozeny Y a Z a par dalsich jsem si opravil (jsem zvyklej na anglickou variantu) :-)


Predem diky za odpoved.
japao_ce4you (0)|12.6.2009 18:17
tak jsem udelal cab verzi qwerty
Zdenek Malinsky (9781)|12.6.2009 19:31
Stačí u toho svého příspěvku po odeslání kliknout na Soubor.
mistm (477)|21.6.2009 12:25
neporadil by mi nekdo jak premapovat urcity klavesy z externi bluetooth hardwarove klavesnice? Zjistil jsem, ze kdyz nainstaluji AEKMap, tak musim nainstalovat nejaky .cab, ktery vypne eT9 (tzn ty klavesnice posilane sem prestanou fungovat), aby AEKMap vubec fungoval (viz zde). Tim jsem schopen docilit spravne funkce externi klavesnice, ale zase mi nefunguje ta klavesnice odsud. Muj vysneny cil je mit zaple eT9, pouzivat klavesnici odsud a premapovat tech 10 nefungujicich klaves (!@#$^&...) na hardwarove klavesenici. V podstate by mi stacilo mit TAB na FN+Q, i ty cesky znaky bych ozelel.

A mimochodem proc mi prakticky vsude FN+Q funguje jako 4 mezery? To je asi vlastnost tech programu, ze? Uvital bych preskakovani mezi ovladacimi prvky a v pocketty doplnovani nazvu souboru/adresaru.
bjirka (380)|22.6.2009 07:13
Na podporu externí klávesnice zkus: IKPortable.arm.CAB. (InterKey Portable).
vikino (152)|7.7.2009 15:01
Jak přidám třeba na Fn + F podtržítko? :( Nejak to nechapu..
quentin1 (29)|8.7.2009 18:41
Taky se přimlouvám za návod jak si sám upravit to rozvržení klávesnice! Uděla jsem pár pokusů a přestalo mi tlačítko FN fungovat úplně:((
mamut_ce4you (32)|25.7.2009 20:45
Byl jsem z TyTNaII velmi zvykly na tlacitko OK na HW klavesnici. Neslo by treba tlacitko s obalkou nejak premapovat na OK a obalku nechat na stisk s tlacitkem FN+obalka? Nezabyval se tim nekdo? Netyka se to sice cestiny, ale myslim, ze to sem celkem patri.
johnee_r (290)|26.7.2009 21:56
Zdravím,
vzhledem k tomu, že se v tomto fóru trochu ztrácím, co se týče té češtiny, chtěl bych se zeptat na úplně základní informace. Pokud mám TP2 s českou lokalizací...:

1. Je tam "out of the box" česká T9? Pokud ne, dá se doinstalovat?
2. Píše horní řádek české znaky, tak jako klasická PC klávesnice? Pokud ne, jaký vliv má lokalizace na qwerty klávesnici, má-li nějaký?
3. Bude české znaky psát externí Bluetooth klávesnice (přímo pátou řadou tak, jak je to na klasické české PC klávesnici (klávesnici mám od HP, u mého iPAQa to funguje))?
4. Dá se vypnout lokalizace systému a nechat zapnutou pouze lokalizaci klávesnice (resp. textového vstupu)?

Moc díky za odpovědi.
Termiter (147)|27.7.2009 11:38
Zdar,
1. Nerozumím otázce.
2. Ne.
3. Nevím, nemám BT klávesnici.
4. Nedá se vypnout, ale to není potřeba.

V základu bez lokalizace totiž SW klávesnice umí české znaky podržením klávesy. Lokalizce od SS neřeší češtinu na HW klávesnici.
johnee_r (290)|27.7.2009 12:18
Díky za odpovědi. Něco je mi jasnější, něco naopak méně, takže zeptám znova :-)

První otázku jsem myslel tak, že pokud si koupím TP2 s českou lokalizací, zda tam bude zároveň nainstalována česká T9 nebo jestli si jí musím nějak pokoutně shánět jinde.

Druhá otázka trochu obecnější. V čem všem spočívá česká lokalizace od SS (tedy TP2 zakoupené s českou lokalizací).
Pochopil jsem, že počešťuje systém a Touch Flo a že se to nedá vypnout. Tedy, pokud koupím českou verzi, systém v angličtině legálně mít nemůžu. Je to tak?
A co dalšího tedy česká lokalizace dělá?

Moc díky.

Termiter (147)|27.7.2009 12:35
Aha. :c)

Ohledně české T9 ať prosím odpoví někdo, kdo českou lokalizaci používá. Já to nejsem.

Lokalizace od SS je počeštění systému, všech menu a podobně. Taky ti nainstaluje českou SW klávesnici a dělá i podporu pro takovou tu kreslící klávesnici atd.
Vypnout po nainstalování nelze, ale můžeš udělat hard reset, tedy uvést PDA do továrního nastavení a pak se tě zeptá, jaký chceš mít jazyk. Když dáš EN, tak se SS nenainstaluje. Tak to používám já.

HW klávesnici SS neřeší.
Hodo (99)|27.7.2009 13:08
U CZ verze (Sunnysoft) lze psát české znaky na integrované hardwarové klávesnici stejným způsobem, jako na softwarové, tzn. podržením tlačítka a následným výběrem ze znaků s diakritikou. Teď jsem na to koukal, 100pro funkční u lokalizovaného systému.
johnee_r (290)|27.7.2009 13:11
Aha, takže můžu koupit českej, rovnou udělat HR a nechat to v angličtině. To tam pak ale asi nebudou ani ty české sw klávesnice, žejo? A po dalším HR se to znova zeptá a můžu tam dát češtinu?
S tím vypnutím je to škoda. Mám iPAQ 214 a v něm lokalizaci od SS, ale dá se u ní nastavit, co chci lokalizovat a co ne. Takže systém mám v angličtině, ale sw. klávesnice mám české. Fakt tam ani v tom windowsím settings okně není nastavení InterWrite? na iPAQu je to nastavnení poměrně rozsáhlé. Dá se zapnout podpora HW klávesnic, nastavit jejich rozložení atd. atd.

Díky
cpt.Plesard (4)|27.7.2009 16:29
to Hodo65

Mozna nekde delam chybu, ale treba v zadavani udalosti do Kalendare mi cestina pres HW klavesnici nefunguje.

Hodo (99)|27.7.2009 22:28
Tak jsem to teď zkoušel, při zadání nové události do kalendáře diakritika na integrované klávesnici normálně funguje tím způsobem, že přidržíš klávesu a následně vybereš písmeno s diakritikou, tzn. naprosto stejně, jako na softwarové klávesnici. Netuším, kde by moh bejt u tebe zakopanej pes.
cpt.Plesard (4)|28.7.2009 15:29
Tak jsem se v tom drobet povrtal, a zjistil jsem, ze jsem mel klavesnici nastavenou na UPLNA QWERTY. :cool:

Tak jsem ji prenastavil na INTERWRITE KEYBOARD, a uz jdou zadavat cesky znaky i na HW klavesnici.
Jenze to ma mensi hacek :mad: Ve Wordu a Excelu jsem se naucil vybirat pismenko s diakritikou dlouhym stiskem na HW klavesnici a tuknutim do displeje. Ale v KALENDARI si takhle prepisu vsechno, co jsem v ty kolonce napsal, tim jednim pismenem. Nastesti volba sipkou a enterem funguje.
Termiter (147)|29.7.2009 08:41
A proč nepoužíváte postup popsaný v úvodu tohoto vlákna? Vaše problémy by zřejmě neexistovaly.
Je nutné na HW klávesnici něco držet a pak ještě ťukat na obrazovku? :cool:
locomachine (51)|29.7.2009 12:24
Díky Termitere a Japao.
MAOrh (30)|13.8.2009 21:05
Kde se vypíná napovídání slov při psaní přes HW klávesnici? Díky
rein (104)|13.8.2009 21:49
Na HW klavesnici Fn+space a v ponuke dat ABC.
MAOrh (30)|14.8.2009 06:48
Diky. mohlo mne to dojit.
David007_ce4you (3)|14.8.2009 17:22
Nedá se nějakým způsobem podobně předefinovat předinstalovaná softwarová klávesnička? Používám Full QWERTY a kdyby šly znaky, které se zobrazují při delším stisku, přeřadit jinak (aby byly české na začátku), tak by to bylo skvělé.
johnee_r (290)|1.10.2009 12:20
Zdravim, mam TP2 bez nainstalovane cestiny (pri prvnim startu jsem vybral anglictinu). Rád bych ale psal české znaky, a to především na externí klávesnici. Mám ale na mysli psaní bez nějaký Fn nebo klikání na display. Normálně mít diakritiku místo čísel tak, jak je to na normální PC klávesnici. Pomůže mi Sunnysoft Keyboard? Kdyby ano, tak za něj ty 300 klidně dám. Celé zařízení počeštěné mít nechci a vypadá to, že u lokalizace, která je v ROM se nedá samostatně vypnout počeštění systému, což u instalované lokalizace, kterou jsem měl na ipaq 214 šlo. Každopádně vyzkouším trial, ale chci se zeptat na Váš názor nebo zkušenosti, jak tohle vyřešit.
Díky
Termiter (147)|1.10.2009 14:31
Bohužel čeština na horní sadě kláves není. Navíc by se musel vyřešit problém přidávání háčků a čárek jako třeba ť, ď, ó a podobně.
SS nepomůže. :sarcastic:
johnee_r (290)|1.10.2009 14:35
Tak to skutečně nechápu. Starší verze interwrite (tuším 9.5) na ipaqu to normálně podporovala. Psal jsem na externí klávesnici vesele s diakritikou :o
darker_ce4you (23)|1.10.2009 22:28
Dobry den,

mam tp2 z ameriky a chtel bych pouzivat XT9 CZ. Je moznost ji nekde stahnout a doinstalovat? nasel jsem nejake verze XT9, ale nefunguje to. Je to legalni a nebo je ceska verze pouze soucasti lokalizace? Diky za odpovedi.
Stancew (1)|4.10.2009 16:46
[quote=quentin1]Taky se přimlouvám za návod jak si sám upravit to rozvržení klávesnice! Uděla jsem pár pokusů a přestalo mi tlačítko FN fungovat úplně:(( [/quote]

Pořídil jsem si dnes TP2, i když jsem si četl podrobnou recenzi na tomto serveru a o problémech s klávesnici jsem věděl. V minulosti používal TyTNII kde bylo jednak tlačítko OK a též 2 "hardwarová" tlačítka simulijící "stisknutí" příslušných kontextových volbeb na GUI. Obé mi velmi chybí, nejvíce dělám s poštou/outlookem, kde bych potřeboval mít OK a možnost zvolit SEND.
Jinak jsme zkoušel to co fungovalo pod TyTN, zde funguje částečně též, nevím zda o tom všichni vědí a tak přikládám, zrychluje to práci -
při umístění v mailu, přidržet
FN+D zmaže zprávu (tlačítko Del na tomto modelu umožní zprávu smazat jen v seznamu zpráv (inbox)
FN+R Repla, FN+A ReplyAll, FN+O Forward
FB+H zobrazí seznam těchto shorcuts, funguje ale jen na zprávě typu pozvánka z kalendáře neb v mailové zprávě je toto středník (ne vše však funguje, je to zde zjevně jako nějaký pozůstatek)
vidra (19)|11.10.2009 15:03
... drzý nápad... na Palmovi jsem si zvykl na psaní diakritiky dvouklikem... bylo to velmi ergonomické, příjemné. umožňuje to i tento přístup?
Bobanovicz (511)|11.10.2009 23:09
Všechno jde vyřešit jednoduše tímto.
dino.velvet (25)|21.1.2010 18:11
DD,

Existuje možnost jak na některé klávesy namapovat "háček" a "čárku" ?
Nepotřebuji totiž HW klávesnici s diakritikou, ale stačilo by mi, kdyby se daly tyto znaky vytvořit právě třeba jako " ť " na PC klávesnice, tedy stiskem shift+ˇ a pak až patřičnou klývesu u které je třeba háček nebo čárka.

Snad jsem to vysvětlil pochopitelně...

Děkuji
dino.velvet (25)|25.1.2010 16:57
Zkoušel jsem přemapovat klávesnici pomocí tohoto a vždy když nějaké klávese přiřadím znak s diakritikou, tak mi to napíše takový čtvereček, nikoliv požadovaný znak.

HTC TP2

Věděl by někdo co s tím?


[color=red]Upraven link. Používej klikací - nejsme warez fórum. admin[/color]
bjirka (380)|25.1.2010 20:22
A proč nepoužiješ .cab z druhé strany tohoto tématu? Sice neumí psaní tak jak požaduješ, ale píše znaky s diakritikou bez problémů!
dino.velvet (25)|25.1.2010 20:34
Taky dobrý, ale přecejen se ptám, jestli někdo neví jak přemapovat klávesy