Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Mobile 2003 Second Edition a VGA rozlišení

Pavel Koza (4761)|20.7.2004 12:09
I když už je Second Edition na světě pěkných pár týdnů, zařízení s tímto systémem by se dala spočítat na prstech mimozemšťana známého jako E.T., a těch s VGA displejem je ještě méně. Tento článek se vám snaží přiblížit, jak se Microsoft vypořádal s nabídkou 4x větší plochy, než na kterou jsme všichni byli dosud zvyklí. A nic nezkazím, když řeknu už v úvodu, že já osobně jsem si to představoval tak trochu jinak...

Přečtěte si celý článek.
voot (6)|20.7.2004 12:48
Mel bych par dotazu, ale pred tim jeste pridam nazor. S clankem souhlasim s vyjimkou toho, ze vetsi rozliseni (nebal bych se pouzivat slovo "ctyrikrat" misto "dvakrat" ;) ... to rozliseni je opravdu 4x stejne jako pocet pixelu) nemusi vest k zobrazeni vice informaci. Naopak nikdy tomu tak neni u klasickych monitoru... nastavovane rozliseni s velikosti monitoru roste, coz je "samozrejme", pokud nechceme lustit pismenka a kazit si oci (s rostouci kvalitou tisku casopisu se take nezmensuje velikost fontu).
Takze naopak je pro me prijemne prekvapeni, ze napr. ikonky na plose ci cudliky virtualni klavesnice nejsou 4x mensi. Na druhou stranu souhlasim s prasarnou ohledne obrazku v IE. :no:

Budu vdecny za odpovezeni par dotazu, ktere snad pomohou k orientaci i ostatnim ctenarum.
1. Existuje moznost ve Windows Media roztahnout obraz na cely display, jak je to bezne v PC?
2. Nakolik bude mozne upgradovat second edition na budouci novou verzi Windows Mobile?
3. Video bylo pousteno z pridavne pametove karty nebo z RAM... pokud z karty, pak by stalo za hrich testnou primo RAM? (btw. opravdu pladi u hx4700 ze ma 64RAM+128ROM?)
4. Je mozne ocekavat nejaky Tweak na Windows Mobile pro konfiguraci systemu ci "patch" od M:$: ? (pro zmenu vyse zminovane nechutne siroke listy programu a dalsich nedostatku)

Predem diky za odpovedi. :)
Pavel Koza (4761)|20.7.2004 13:22
Dik za informaci. Ja to tusil, ze budu exot:D Ale vazne, nemyslim si, ze by byl zas tak extremni problem to nechat na uzivateli, jestli to chce mit vsechno relativne stejne velke, nebo 4x mensi.

[QUOTE="voot"]1. Existuje moznost ve Windows Media roztahnout obraz na cely display, jak je to bezne v PC?[/QUOTE]
Nevim, jestli rozumim uplne presne, ale Fullscreen v podobe Excelu vypada asi takto (viz. obrazek). Jako ze by zmizely horni a spodni lista, tak to nee... To umi napriklad Spb Pocket Plus u Pocket IE, ale v systemu to neni, nebo jsem to alespon nenasel.

[QUOTE="voot"]2. Nakolik bude mozne upgradovat second edition na budouci novou verzi Windows Mobile?[/QUOTE]
To nevi nikdo. Technicky to mozne pravdepodobne bude, ale prakticky to zalezi jen a jen na vyrobci. A o dalsi verzi je ted dost zbytecne se bavit, pac je jeste dost daleko:)

[QUOTE="voot"]3. Video bylo pousteno z pridavne pametove karty nebo z RAM... pokud z karty, pak by stalo za hrich testnou primo RAM? (btw. opravdu pladi u hx4700 ze ma 64RAM+128ROM?)[/QUOTE]
Jasne, ze jsem to zkousel i z RAM (ten film je jen trailer, ma 10MB), ale vysledek stejny. Navic 380kbps zvladne bezne 400MHz zarizeni s QVGA displejem levou zadni. Zvlastni je, ze pokud to spustim v okne (a PDA to musi de-facto zmensovat), tak je to plynule...

[QUOTE="voot"]4. Je mozne ocekavat nejaky Tweak na Windows Mobile pro konfiguraci systemu ci "patch" od M:$: ? (pro zmenu vyse zminovane nechutne siroke listy programu a dalsich nedostatku)[/QUOTE]
Jo, to se budete muset zeptat povolanejsich lidi (a modri uz vedi:D ) Od MS pochybuji, ale pokud to jde, tak pravdepodobne ano.
00022356_Excel_FNwD.jpg
voot (6)|20.7.2004 13:40
:O Tak rychlou odpoved jsem necekal :yes:

ad 0. Trochu exoticke to je, :) ale faktem je, ze uzivatel by mohl mit tuto moznost :yes:

ad 1. Presneji receno: zvetsit video (v podstate zoomovat nebo ho alespon roztahnout po "cerne nevyuzite plose") bez nutnosti preformatovat video soubor

ad 2. :(( To je skoda. V PDA jsem novacek, ale z toho mi pak vychazi, ze radeji se vyhybat iPaqu a jeho politice, kdyz nedavno "zamitli" upgrade Windows (?)

ad 3. :O ... hmm, predpokladam ze procak jel na full rezim, ze? :((

... toho musim vy(zne)uzit a jeste prihodit nejakou briketku do picky... :D

Zapomel jsem polozit pro me tu nejdulezitejsi otazecku :-)

5. Je mozne prejit do rezimu 320x240? (opet obdobne jako v PC, tedy se vsemi dusledky... aby nedoslo k zoomu ale obrazovka obsahovala stejne informace jako puvodni)

Jeste jednou diky!
Pavel Koza (4761)|20.7.2004 13:52
[QUOTE="voot"]ad 1. Presneji receno: zvetsit video (v podstate zoomovat nebo ho alespon roztahnout po "cerne nevyuzite plose") bez nutnosti preformatovat video soubor[/QUOTE]
Aha, o videu se bavime. No tak to prave WMP neumi. Jedine, co fungovalo pekne, byl na Toshibe e800 MPEG, jelikoz PocketTV podporuje primo ATI procesor. Tam se to roztahlo na celou obrazovku a plynulost jedna basen.

[QUOTE="voot"]ad 2. :(( To je skoda. V PDA jsem novacek, ale z toho mi pak vychazi, ze radeji se vyhybat iPaqu a jeho politice, kdyz nedavno "zamitli" upgrade Windows (?)[/QUOTE]
Taky reseni:) Ale vazne, o upgrade se rozhoduje pripad od pripadu. A v tomto pripade skutecne neni tech prinosu tolik, kolik se zdalo byt. Dalsi plna verze systemu (WM2005:?: ) uz doufejme bude o necem jinem, nicmene znovu opakuji - je to za dlouho. Ale verim, ze pokud bude duvod upgradovat, tak HP bude jedna z tech firem, ktere upgrade nabidnou. Jen takna okraj, zatim jedina firma prodavajici Pocket PC v CR, ktera upgrade vydala, je Toshiba - to byste nemel moc na vyber:)

[QUOTE="voot"]5. Je mozne prejit do rezimu 320x240? (opet obdobne jako v PC, tedy se vsemi dusledky... aby nedoslo k zoomu ale obrazovka obsahovala stejne informace jako puvodni)[/QUOTE]
Vetsina aplikaci funguje (alespon v portrait rezimu) i na WM2003SE automaticky, z kazdeho pixelu se stanou 4, jen je to narocne na vykon. Ze by se na zarizeni stalo to, ze se jako film zobrazi uprostred ramecek 240x320 bodu a v nem se pojede, tak to bohuzel nejde.
PavelR. (2184)|20.7.2004 14:00
... jak se tak divam na ty screenshoty z WM2003 SE tak se mi stejne zda, ze lustit ty mala pismenka pri vyuziti funkci SE (viz napr. excel v teto diskuzi) na tak malem displeji je temer nadlidsky vykon ... Jinymi slovy, na screenshotech je to OK, ale v PDA to nebude k precteni ...

PavelR.
voot (6)|20.7.2004 14:02
ad 1. skoda, ale je dobre ze snad nekde video v 640x480 pojede plynule... kazdopadne dalsimu testiku by sluselo vyzkouset treba tento programek :))

+ Asi je to hloupa otazka (omluvou je mi, ze jsem lama :D ), ale daji se poustet k filmum i titulky a pokud ano, jsou "citelne"?

ad 2. tak jsem si vlastne sam i odpovedel... tim, ze "jsem novacek" :D

ad 5. takze jestli tomu rozumim, pokud budu mit aplikaci delanou na 320x240, tak mi nehrozi jeji fakticke zmenseni, ale bude roztazena pres celych 640x480(?)
Pavel Koza (4761)|20.7.2004 14:15
[QUOTE="PavelR."]... jak se tak divam na ty screenshoty z WM2003 SE tak se mi stejne zda, ze lustit ty mala pismenka pri vyuziti funkci SE (viz napr. excel v teto diskuzi) na tak malem displeji je temer nadlidsky vykon ... Jinymi slovy, na screenshotech je to OK, ale v PDA to nebude k precteni ...[/QUOTE]

Ne ne, i ja se svymi dioptriemi a slabymi brylemi jsem to precetl. Jasne, ze kdyz s tim budu pracovat 10 hodin v kuse, tak si to pismo budu muset zvetsit, ale ty displeje jsou fakt VELMI kvalitni.
Pavel Koza (4761)|20.7.2004 14:21
[QUOTE="voot"]+ Asi je to hloupa otazka (omluvou je mi, ze jsem lama :D ), ale daji se poustet k filmum i titulky a pokud ano, jsou "citelne"?[/QUOTE]
Nevim, ale dost silne o tom pochybuji. Co vim, tak je vsichni renderuji primo do obrazku pri konverzi.

ad 2. tak jsem si vlastne sam i odpovedel... tim, ze "jsem novacek" :D

[QUOTE="voot"]ad 5. takze jestli tomu rozumim, pokud budu mit aplikaci delanou na 320x240, tak mi nehrozi jeji fakticke zmenseni, ale bude roztazena pres celych 640x480(?)[/QUOTE]
Jo. Pokud se spusti, tak se presne tak stane.
OLE_ce4you (78)|20.7.2004 15:38
Myslim, ze MS sa mohol pohrat s velkostou systemovych ikon a list -- najst kompromis medzi sucasnou velkostou a zvysenim detailov... uz na QVGA a 240 x 320 je horna a dolna lista nezmyselne vysoka...

Cim dalej, tym menej ma mrzi, ze HP na moj iPAQ upgrade nevyda... ktovie, ci nevyda update, ked vyjde skutocne "nova" verzia OS...
pdq (380)|20.7.2004 17:09
Je utorok a recenziu Toshiby e800 nevidim....:O
Ale dakujem za tuto recenziu dala mi mnoho odpovedi.....:)
Pavel Koza (4761)|20.7.2004 18:57
[QUOTE="pdq"]Je utorok a recenziu Toshiby e800 nevidim....:O
Ale dakujem za tuto recenziu dala mi mnoho odpovedi.....:) [/QUOTE]

Ono je to jednoduche - napred jsem chtel napsat nejaky takovy uvod, na ktery se ze clanku muzu odkazat, abych to nemusel psat 2x. Recenze bude zitra neboove ctvrtek, dodelavam par drobnosti. Ale moc si od toho neslibujte, mel jsem ji fakt jen hrozne kratkou dobu;)
mmambo (118)|20.7.2004 21:02
Dal jsem si ted po horkem dni pivo v hospode a diky teto recenzi mi horkne lepe asi sladne;) v puse. Na zaklade ínformaci z clanku se ztotoznuji s panem Kozou. TS je super prinos, tim ze pouzivam Pen Reader se mi libí i Excel, ale ostatni nic moc. :sarcastic:
brn (114)|21.7.2004 11:51
Mohu se zeptat, zkousel jste to video prehravat na iPaqu hx4700? Pokud se to trhalo, mohlo by to znamenat, ze ani on nema graficky cip. To ze se to trha i kdyz by mel vypocetni vykon stacit, by mohla byt znamka toho, ze to zarizeni pouziva stale jenom onboard pamet LCDcka (ktera je mala). To je asi i duvod spatnych vykonu VGA ASUSu.

To, ze u Windows Media neni moznost zvetsit video (treba na 200%) me docela zaklamalo, zvlastni - obrazky to zvetsuje, video ne. Urcite ale existuje nejaka jina multimedialni aplikace.
e.kocourek (43)|21.7.2004 12:06
Automaticke (a nezrusitelne) zvetsovani obrazku v MS HTML browseru je opravdu zajimavy poznatek. Takze, pokud to spravne chapu, kdo si sve graficke informace udrzuje ve forme HTML, ma na VGA obrazovce s "podporou" MS smulu, ze?
Nemohu se ubranit dojmu, ze tohle uz neni nejaka nestastna nahoda, omyl, nedopatreni nebo tak neco. Ti umelci u MS se musi SNAZIT ze vsech sil nas uzivatele vytacet! A dost se jim dari ...
Pavel Koza (4761)|21.7.2004 12:15
[QUOTE="brn"]Mohu se zeptat, zkousel jste to video prehravat na iPaqu hx4700? Pokud se to trhalo, mohlo by to znamenat, ze ani on nema graficky cip. To ze se to trha i kdyz by mel vypocetni vykon stacit, by mohla byt znamka toho, ze to zarizeni pouziva stale jenom onboard pamet LCDcka (ktera je mala). To je asi i duvod spatnych vykonu VGA ASUSu.

To, ze u Windows Media neni moznost zvetsit video (treba na 200%) me docela zaklamalo, zvlastni - obrazky to zvetsuje, video ne. Urcite ale existuje nejaka jina multimedialni aplikace.[/QUOTE]

Ano. A vysledek temer stejny. I pri prehravani z pameti zarizeni je to bida...:(

Existuji i dalsi aplikace, ale je jich malo - az bude tech zarizeni s VGA plno, bude to urcite lepsi. Doufam...
Pavel Koza (4761)|21.7.2004 12:16
[QUOTE="e.kocourek"]Automaticke (a nezrusitelne) zvetsovani obrazku v MS HTML browseru je opravdu zajimavy poznatek. Takze, pokud to spravne chapu, kdo si sve graficke informace udrzuje ve forme HTML, ma na VGA obrazovce s "podporou" MS smulu, ze?
Nemohu se ubranit dojmu, ze tohle uz neni nejaka nestastna nahoda, omyl, nedopatreni nebo tak neco. Ti umelci u MS se musi SNAZIT ze vsech sil nas uzivatele vytacet! A dost se jim dari ...[/QUOTE]

Jo, po hodne dlouhe dobe jsem mel ten samy pocit... Ze je tam nejaky zaskodnik, ktery se snazi platformu Pocket PC znicit:evil:
e.kocourek (43)|21.7.2004 12:33
[QUOTE="Pavel Koza"]po hodne dlouhe dobe jsem mel ten samy pocit... Ze je tam nejaky zaskodnik, ktery se snazi platformu Pocket PC znicit [/QUOTE]
To se mate - ja, na rozdil od vas, mam ten pocit permanentne. Kazdopadne, az vam dojde trpelivost s WinCE a prejdete (treba) na Sharpy s Linuxem, dejte vedet. Web delate peknej.
Hergot, co by se muselo stat, aby se Mikrochrochti na PDA vykaslali jako to (skoro) udelali SONY?
eXEden_ce4you (811)|21.7.2004 12:33
[QUOTE="Pavel Koza"]Jo, po hodne dlouhe dobe jsem mel ten samy pocit... Ze je tam nejaky zaskodnik, ktery se snazi platformu Pocket PC znicit:evil: [/QUOTE]
Bohužel ... já nabyl dojmu, že u Microsoftu pracují v současné době (vlastně pořád) pouze tupá hovada, kterým jde o všechno možný, jen ne o zákazníky a o trh, který by pro ně byl (je) luktrativní ...
voot (6)|21.7.2004 12:50
Pokud se bavime pouze o aplikacich, ktere jsou soucasti Pocket Window:$: Second Edition (PW SE), tak to beru (uz jsem si zvykl z PC ignorovat M:$: pruzkumniky, explorery, prehravace apod.) a budu proste pouzivat programy od Softwarovych firem.

Ale pokud nepujde v PW SE konfigurovat napr. velikost nechutne velkych list apod., tak vazne uvazuju, ze se Pocket PC vyhnu obloukem.

Kupuji prvni PDA, takticky vyckavam na standard VGA, a zajima hi-end... ale nechci cpat penize do zarizeni, ktere mi bude "vadit".

Vyplati se tedy jit do M:$: Second Edition? (Myslim, ze to neni otazka "zarizeni" ve smyslu Pocket PC vs. Palm OS)
Pokud se to nevyplati, da se "preinstalovat" M:$: SE treba na Linux?
e.kocourek (43)|21.7.2004 13:00
[QUOTE="voot"]da se "preinstalovat" M:$: SE treba na Linux?[/QUOTE]
Da, ale jenom u nekterych zarizeni. Obecne to neni podporovano.

Dotaz pro znalce, hlavne ekonomy: proc se PDA nevyrabeji / nedodavaji podobne jako desktopy - s jakymsi zakladnim "biosem" a jinak s OS dle volby zakaznika? Pripada mi, ze firma jako HP by se tim mohla docela nakapsovat. Proc to HP (ani nikdo jiny) nedela? To je maji Mikrochrochti tolik omotane kolem prstu?
mmambo (118)|21.7.2004 13:11
Obávám se, že ještě není zcela jednotný standart HW rozhraní a OS jsou tedy dosti proprietární. Podobná situace je také, i když v podstatě menší míře" u notebooků. Také není nikdy jisté, že např. volně prodejné Windows XP pojedou na všech noteboocích odpovídajícího výkonu.
voot (6)|21.7.2004 14:24
[QUOTE="Voot"]da se "preinstalovat" M:$: SE treba na Linux?[/QUOTE]

[QUOTE="e.kocourek"]Da, ale jenom u nekterych zarizeni. Obecne to neni podporovano.[/QUOTE]

Diky za odpoved... mohl bys mi pls blize specifikovat na ktere, resp. jak muzu sam zjistit na ktere, pripadne kde patrat po dalsich informacich?
Pavel Koza (4761)|21.7.2004 14:42
Ja bych zkusil tenhle dotaz na Google, pokud si vzpominam, tak nejvic se experimentovalo se starsimi iPAQy... Pak jsou snad i nejake Linuxy na pametove karty, ale to uz jde dost mimo me:)
eXEden_ce4you (811)|21.7.2004 14:48
[QUOTE="voot"]Diky za odpoved... mohl bys mi pls blize specifikovat na ktere, resp. jak muzu sam zjistit na ktere, pripadne kde patrat po dalsich informacich?[/QUOTE]
Něco je zde ;)
Pavel Koza (4761)|21.7.2004 14:54
...a jeste tady:)
brn (114)|22.7.2004 16:52
To Pavel Koza: dekuji za odpoved, byt neradostnou.

Reseni problemu s obrazky by mohlo byt nasledujici, ale nevim jestli to bude fungovat na PDA (je to analogie s desktopovymi prohlizeci):

Vytvorime soubor s priponou css (treba neco.css) a dame do nej nasledujici obsah:

img { zoom: 50%; }

Pak v normalnim IE dame Nastroje - Moznosti site Internet - Obecne - Usnadneni a zaskrtneme ze "Formatovat dokumenty pomoci vlastnich predloch se styly", klikneme na tlacitko prochazet a najdeme ten soubor neco.css, pak dame ok, ok, pouzit a reloadujeme prohlizenou stranku. Woalaaa - vsechny obrazky ted budou o 50% mensi.

Zalezi ale na tom, jestli je tohle mozne udelat v PocketIE - byl bych ale optimista, protoze to vyuziva CSS, ktere je mimo jine udelane proto, aby si stejnou HTML stranku mohli prohlizet jak uzivatele normalniho pocitace, tak handheldu, mobilu nebo ctecky brailova pisma.

(Mimochodem, pokud do toho css souboru pridate "p { line-height: 1.5em; }" (bez uvozovek) tak se vam zvetsi rozestupy mezi radky a bude se vam cist mnohem lepe, alespon na desktopu)
Pavel Koza (4761)|22.7.2004 23:43
Napad je to dobry, ale i kdyz uz nemam zadny VGA zarizeni, troufam si na 99% tvrdit, ze to Pocket IE neumi.
Pavel Koza (4761)|13.8.2004 14:48
[QUOTE="brn"]img { zoom: 50%; }[/QUOTE]

Tak tenhle prikaz Pocket PC nezvladne...:( Umi to nastavit napevno, ale zoom neee. Bohuzel....
laif.sax (19)|1.9.2004 00:30
jen abych se vratil k tomu problemu s tim Media Playerem ze neroztahuje video na celej display pokud je format videa mensi nez 320*Y ... tenhle problem resej jiny prehravace videa, ktery s tim nemaji problem..

jedinej problem byl u WMV formatu, kterej nic krom WMP neumi prehrat.. nastesti, asi pred mesicem konecne vysel i plugin do novejch verzi skvelyho programku Betaplayer, kterej umoznuje prehravat i WMV/ASF videosoubory, a dovede je i roztahnout na plnou velikost displaye.. takze to uz je taky vyreseny bez microsoftu :)
Milan Švec (938)|4.9.2004 10:17
Není nad názornost. K čemu je dobré VGA. Celý originál snímku z této stránky zvětšovat na displeji PDA nemá smysl. Na PC to ale stojí za to! Tady je z něj jenom kousek. I ten stačí.
Autor Maciej Rutkowski alias MacBirdie.
00026226_QVGAvVGA_qdGA.jpg
lucas241 (16)|6.10.2004 16:18
Laif.sax ak som ta spravne pochopil, tak v betaplayeri ide bez problemov roztiahnut WMP/ASF videa na fullscreen, pricom video ide plynule? To ma celkom potesilo, lebo som prave rozmyslal ze si aj vdaka tomuto nedostatku kupu hx4700 rozmyslim. A este sa chcem spytat 2 veci
1. Ako je to s prehravanim 640x480 v betaplayeri, ide to plynule, a pri akom bitrate asi?
2. Ako je to s mpeg/divx/avi? Idu tieto prehrat v betaplayeri (popripade v inom prehravaci) plynule v 320x240 aj 640x480?