Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Problém se synchronizací kalendáře

vali78 (34)|25.5.2009 18:01
Najednou se mi stalo, že nemůžu synchronizovat kalendář se stolním outlookem. Pokud odeberu kalendář ze seznamu položek k synchronizaci, tak všechno proběhne za pár sekund (synchronizace zbylých položek), pokud ale kalendář přidám, tak se to synchronizuje strašně pomalu, tak pomalu, že jsem nikdy nevydržel do konce - dnes mi za 3 hodiny naskočily 2 kostičky v progressbaru.
Zkoušel jsem vymazat zařízení v PC i v telefonu a znovu připojit a nepomohlo to.
V kalendáři jsem nenašel žádnou "divnou" položku, která by mohla způsobovat problémy.

Nápady, tipy, triky?
lelouch (331)|26.5.2009 19:03
Nejčastější příčinou podobného chování bývá poškozený soubor Outlooku v PC - obvykle se jmenuje outlook.pst a leží někde C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook (místo User tab bude jméno uživatele).

MS Office obsahuje utilitu schopnou ten soubor prověřit a opravit. Je to v C:\Program Files\Common Files\System\Mapi\1033\ a jmenuje se to scanpst.exe (to číslo v cestě může být jiné, záleží na jazykové verzi a někdy to není Mapi, ale MSMapi). U Office 2007 je to ve C:\Program Files\Microsoft Office\Office12.

Spustit, proscanovat, případně nechat opravit. Dobrá rada, před opravou je dobré udělat si zálohu toho souboru.

Je to tím, že stolní Outlook je poměrně robustní a většinu chyb rozdejchá. Synchronizace je ale jiné kafe.

Mimochodem, pokud snad ten Outlook pracuje s Exchange serverem, pak je všechno mírně odlišné.

EDIT: Doplněny varianty cest k programu i u jiných verzí Office.
vali78 (34)|27.5.2009 09:44
scanpst žádnou chybu nenašel, nakonec se to (asi po 6 hodinách) sesynchronizovalo a teď už to jde dobře. Kde byla chyba ale netušim a jsem zvědavej, kdy mě to zas potká příště.
lelouch (331)|27.5.2009 10:27
Pak mohla být chyba v tom, že jde o .pst soubor s nearchivovanými staršími záznamy. Stačí, aby někde v roce 1997 byl zaznamenán jeden 1. máj a při první synchronizaci AS pročeše úplně vše až do aktuálního data. Ono je třeba pamatovat na to, že i při upgradu na novější verzi Office Outlook vždycky zachová původní soubor i s jeho záznamy (dokonce 2007 pak pracuje přímo se starým formáterm).

Po prvním scanu si vytvoří interval validních dat a dál už se řídí omezeními danými synchronizací a neřeší to. Proto je dobré dělat ve velikém Outlooku archivaci. Archivy jsou pak dostupné v dalších .pst souborech (dají se otevřít paralelně s aktuálním), ale default (ten synchronizovaný) soubor obsahuje - třebas u mě - vždycky jenom posledních šest měsíců. Tím se odruší všechny starší zdroje problémů. Vše ostatní je ve třech archivech zvících 5,4 GB starých mailů, kontaktů, termínů a úkolů.

K podobnému výsdledku se ale dá dospět i jenom zadáním záznamu při špatně nastaveném systémovém času v mašině...
vali78 (34)|27.5.2009 10:36
jo, to by mohlo být ono. Vzpomínám si, že před tou synchronizací, která nešla mi PPC napsalo hlášku ve smyslu, že v synchronizaci nastala chyba, nebo tak něco, že je třeba ze zařízení vše vymazat. Takže to vlastně byla první synchronizace. Ten pst má 2,5 GB a v kalendáři jsou i dost starý záznamy.
lelouch (331)|27.5.2009 10:47
Uff, tak to buď rád, že to ještě vůbec jede... Starší .pst soubor kolabuje běžně již na 2 GB - to je jeho oficiální limit (nový formát 2007 a utf-8 verze 2003 zvládne 20 giga). Jenomže žádná z novějších verzí starší .pst soubor neupgraduje automaticky - je to třeba udělat ručně (když, tak navedu jak na to, potřebuji ovšem vědět přesnou verzi Outlooku). Když je to takhle na hraně, primárně zdržuje indexování záznamů ve stolním Outllooku. Právě to mívá tendenci nejenomže trvat dlouho, ale dokonce se zacyklit a zůstat viset úplně. Pak se už ale k těm datům nedá vůbec dostat!

OKAMŽITĚ použít archivaci a nechat vykopnout alespoň polovinu záznamů do archivu. Mohla to být předsmrtní křeč, která se každou chvíli může vrátit...
vali78 (34)|27.5.2009 11:02
Tak neee, překouknul jsem se, pst má "jen" 0,5 GB, ale stejně tu archivaci radši udělám.
lelouch (331)|27.5.2009 11:29
Přinejmenším - celkově to Outlook zrychlí. Pak stačí dát v Outlooku File/Open/Outllok Data File (nebo český ekvivalent) a otevřít i ten archiv. Aktuální soubor zůstane otevřený, ale v adresářovém pohledu přibyde nový strom s daty z dalšího .pst. Outlook pak například i hledá ve všech otevřených souborech.

Pravým tlačítkem myši se dá u každé položky aktuálního souboru (Inbox, kalendář atd.) vyvolat menu, kde v Properties (česky tuším Vlastnosti) je záložka s nastavením Autoarchivu. Tam stačí nastavit, po jaké době se mají položky stěhovat (maily nejrychleji, .pst soubory je obsahují celé včetně příloh) automaticky. Pak se Outllook prostě jenom občas zeptá, zda má archivovat a podle nastavených intervalů to udělá (trvá to tak minutu/dvě). S tímto nastavením plynule svištím od verze 97... Akorát je občas dobré si zkontroloval velikost archivních souborů, aby pro změnu ty nepřesáhly rozumnou mez.

Ještě dvě rady - pravým tlačítkem nad Personal Folders (Osobní složky?) ve vlastnostech se dá ověřit velikost jednotlivých položek v souboru (maily, kalendář). No a pod tlačítkem Advanced... (Pokročilé?) na kartě vlastností je ještě jedna karta s tlačítkem Compact Now (tohle nepřeložím...). Jde o to, že archivace/smazání položek v Outlooku ještě neznamená jejich opravdové fyzické odstranění - pouze se dále nezobrazují. Outlook by to měl dělat sám, ale doteď jsem v tom nevysledoval nějakou opravdovou logiku - nicméně, tímto tlačítkem opravdu stáhne fyzickou velikost souboru (ve skutečnosti vlastně vytvoří novou kopii, do které zkopíruje pouze platné záznamy).
vali78 (34)|27.5.2009 11:52
Dík za rady, asi to budu muset udělat, akorát tím trochu ztratím komfort při vyhledávání v poště, protože už nebude v jedné složce. Vyhledávání sice prohlédne obě složky, ale nebudu si moct všechny maily seřadit podle odesilatele atd.
lelouch (331)|27.5.2009 12:00
Proč ne? Stále sice nevím o které verzi se bavíme, ale v Office 2007 stačí klepnout na Arranged By: hned pod vyhledávacím polem a mohu si to nechat seřadit třebas podle příloh, natož odesilatele nebo datumu...
vali78 (34)|27.5.2009 12:04
Verze je 2002. Jde o to, že to řazení bude vždy v rámci složky a budu to muset seřadit v aktuální složce i v archivu. Kdyby to bylo v jedný složce bude to jednodušší a přehlednější.
lelouch (331)|27.5.2009 12:18
Aha. S tím ale nejde nic dělat. Verze 2002 je pouze outlookovský paskvil - mírně vylepšená 2000. Alespoň ve verzi 2003 je to řešitelné přechodem na UTF-8 verzi souboru .pst - za jistých okolností.

Nicméně ani ve 2000 - kterou jsem zde měl donedávna - si nepamatuju závažné problémy. Ono si zase člověk může vybrat, jak hluboko chce hledat. Zvláště, když má ten archiv jeden a ne tři...