Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Přechod z PDA a mobilu na Touch HD, plusy mínusy

johnee_r (290)|19.5.2009 10:27
Zdravím,
uvažuji o přechodu z jednoduchého mobilu, BT GPS modulu a iPAQu 214 na Touch HD a zajímalo by mne, co ztratím. Co získám je mi celkem jasné - jedno zařízení se vším všudy.
Zatím jsem o přechodu neuvažoval, protože všechny pdamobily měly malé displaye nebo pomalé procesory nebo nejlépe obojí. Občas si na PDA pustím film, tak je pro mě velký display prioritou.
Otázka tedy zní, o co přijdu proti ipaqu. Vím o pomalejším procesoru a hádám, že výdrž baterky bude taky trochu slabší, display je o něco měnší, i když má víc bodů. Co ještě? Jak dramatické jsou ty rozdíly. Nechci zařízení, které bude v něčem výrazně horší než to, co mám. Co GPS, jak je na tom s citlivostí? Jinak předpokládám, že externí GPS modul jde připojit taky.

Díky a zdravím.
tortoise (546)|19.5.2009 14:46
GPS je prakticky nejlepší, jakou jsem kdy měl. Rychlý fix, citlivá, fakt super. Navíc "vyžere" baterky tak po 4 hodinách, což mi přijde jako dostatečná výdrž. Externí GPS samozřejmě připojit jde, byť v tom nevidím jedinou výhodu, vyjma lepší výdrže.

Výdrž zhruba 2 dny, ale pravda je, že nějak extra nevolám. Zařízení má neskutečně dlouhé reakce (a to i po hardresetu a s fixem, který vyřešil občasné několikavteřinové výtuhy).

Myslím, že nejbolestivější bude ztráta HW tlačítek. Touch HD má pouze 4 senzorová tlačítka (dotyková) pod displejem plus kolébkové tlačítko na hlasitost z boku, takže budete mít problém s aplikacemi, které "natvrdo" předpokládají minimálně HW směrová tlačítka + potvrzení. Což jsou mimochodem i některé vestavěné aplikace pro ovládání telefonu. Kvůli tomu například nemáte možnost rozumně pootvírat položky naposledy volaných čísel, protože klávesy pro šipky nahoru a dolu nemáte, SW klávesnice otevřít nejde a kliknutím na položku dojde k okamžitému vytáčení. Prostě milion blbostí, kde někdo nepřemýšlel.

Kromě špičkové GPS a dobrého displeje oceníte i relativně hodně RAM, i když, buďme upřímní, když po bootu je sežráno 34% z 288MB RAM a po dni používání (bez spuštěných aplikací, tzn. procesů stejně jako po bootu) je sežráno 60% z 288MB, začnete si říkat, kde udělali soudruzi chybu.

VGA displej Ipaqu 214 je luxus, oproti tomu je WVGA poměrně titěrné, na druhou stranu se 3,8" WVGA dá používat, narozdíl od předchozích 2,8" displejů, ke kterým měli přidávat lupu.

Celkově bych řekl, že zapláčete nad fyzicky menším displejem, menší výdrží baterky, debilní telefonní částí (viz podrobný popis) a absencí HW tlačítek. Na pomalejší reakce Windows Mobile jste asi zvyklý z Ipaqu. Dost radost vám asi udělá hodně RAM, širokoúhlý displej, který kupodivu dokáží využít prakticky všechny aplikace a to i starší a bez úprav (vyjímky se najdou, například hry nebo Calc98) a integrace telefonu, PDA a GPS do jedné, poměrně malé krabičky, kterou máte pořád po ruce a stačí vám na to jedna nabíječka-.
johnee_r (290)|19.5.2009 15:09
Moc díky za obsáhlou odpověď. Hodně mi pomohla a začínám se klonit k názoru, že ještě počkám než někdo vymyslí plnohodnotnější náhradu mých třech krabiček.
Gps používám poměrně dost v terénu a 4 hodiny jsou zoufale málo. iPAQ vydrží určitě víc (s modulem připojeným přes BT). Na celodenní zapnutí to taky neni, ale víc to bude. Důvod, proč jsem uvažoval o připojení externí GPS k Touch HD je ten, že zrovna uvažuji o koupi modulu, který umí sám logovat trasu bez nutnosti připojení PDA. Tuto funkci bych potřeboval kvůli označování fotek a PDA celý den jet nevydrží. Ten modul by měl vydržel logovat 42h.
Co se týče absence tlačítek (hlavně směrového), tak to je skutečně velký problém. Asi by to chtělo dořešit a pro mne je to důvod počkat. Předpokládám, že touch HD není posledním pdamobilem s velkým displayem a slušným vybavením.

Každopádně ještě jednou díky za odpověď.
tortoise (546)|19.5.2009 16:46
Nemáte zač. Touch HD není ideální, nicméně v současné době asi nejméně kompromisní zařízení tohoto typu a hlavně se v mém případě přehouplo přes pomyslnou laťku použitelnosti, takže jsem do něj šel a nelituju.

Pro zajímavost, stařičký QVGA HP Ipaq 3715 mi s BT GPS vydržel cca 9 hodin. Připojení GPS záznamníku chápu, tento důvod mě nenapadl.

Co se týče klávenice, dá se to obejít. Já si koupil AE Buttons Plus a namapoval si hlasitostní tlačítka na šipku nahoru a šipku dolů, což dost pomohlo. Nevyřešilo to úplně všechno (například v aplikaci pro telefonování šipkami doleva a doprava vybíráte z různých čísel kontaktu), navíc je to poměrně dost nepohodlné (tlačítka jsou "z ruky"), ale šlo to. Zbytek řeší vyvolání špičkové softwarové klávesnice FingerKeyboard, kde jsou kurzorové šipky. Takové drbání pravou rukou za levým uchem, ale v mém případě to jakž takž stačí.

Vzhledem ke stávajícímu trendu všechno zmenšovat se bojím, aby komunikátor s dostatečně velkým displejem (takový je na trhu pouze Touch HD) a HW šipkami někdo vyráběl.

Každopádně pokud vás netrápí víc krabiček, aby by pro vás Touch HD znamenalo víc nevýhod než výhod.
Zdenek Malinsky (9781)|20.5.2009 12:18
Já bych spíše doporučil projít si celé sub-fórum HD a teprve z toho dělat závěry. Jsou někteří uživatelé, kterým by vyrostl i trpaslík :? viz např. zde.