Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Palm Treo 750V WM5 otázky

Tomkk (39)|16.5.2009 14:44
Konečně klesla cena Palm Treo dostatečně nízko, aby ch si ho pořídil. Mám ho několik dní a měl bych několik dotazů, které se mi nepodařilo zatím na fórech najít:
1. Ve starém IPAQ 3630 WIN CE byl standardní součástí OS backup program, který fungoval zcela bezchybně.
Ve jesm WM5 takový program nenašel. Opravdu tam není a musím instalovat nějaký soft, většinou placený??
2. Kde mohu spravovat obsah složky "programs". (Právě po vytvoření zálohy programem (tuším SPB backup) se zástupci pomíchali a spouští jiné programy - a to jsem zálohu jen vytvořil, ani jsem se ji nepokoušel použít - nechápu.)
3. Pokud zůstanu u WM5, mohu použít kartu o kapacitě větší jak 2GByte? Mohu použít SDHC? Pokud mi pomůže ovladač, uvítám odkaz.
4. Nepříliš chytře funguje podsvícení. Na Ipaq jsem namapoval tlačítko tak, že stiskem postupně byl jas 0/50/100. Tady je kroků víc, tak bych to musel mačkat dvacetkrát. Asi by se mi líbilo jas ovládal tlačítky hlasitosti. Máte někdo nějaký tip?
5. S tím souvisí podsvícení klávesnice. Asi je svázáno s podsvícením displeje. Stále svítí na plné koule, jen pro skoro nejnižší svit displeje se ztlumí na polovinu, jenže v tomto stavu reaguje na každý stisk tlačítka i dotykové plochy nepříjemným blikáním. Pěkná ho..ina. Máte tip, jak třeba v registrech nastavit podsvícení kláves stále na minimum?
6. Kde najdu objem přenesených GPRS dat?
Zdenek Malinsky (9781)|16.5.2009 17:37

1. Nebylo to soucasti OS. Slo o Lite verzi Sprite Backu, ktery HP do jiste doby pridaval do svych ROMek. Podivej se na prilozene CD, zda tam nejaky backup manazer neni. Nevim, ja ho mel sh a bez cd. V PDA jsi ho nenasel spravne. U WM 5 a vyssich k samovolnemu HR nebo dusledkem vybiti baterie temer nedochazi, takze nutnost zalohovat neni zase tak moc dulezita, jako byla u ppc 2003SE a starsi. Zalezi na tobe. Cena pda neustale klesa a tak vyrobci setri, kde se da.

2. Nejsem si jisty, zda spravne chapu, ale treba File Explorer, Total Commander, Resco Explorer, pro narocnejsi zmeny SK Tools.

3. SD je i 4 GB.

4. Ja bych naopak rekl, ze je to chytrejsi nez jinde, ale to je vec nazoru. Pokud nepomuze nastaveni v defaultnim start-settings-buttons, zkus treba Spb Pocket Plus nebo AE Button Plus. Ale kolikrat denne menis nastaveni?

5. Nevim, neresim - pisu poslepu a obcas vyzkousim sw keyb.

6. Spb GPRS Monitor nebo jeho nova verze Wirelles.


Tomkk (39)|16.5.2009 21:08
Díky za odpovědi.
2. Tím jsem myslel, když rozbalím Start - Programs, tak se otevře okno se zástupci programů (velké ikony). Jsou to předpokládám zástupci
spustitelných programů a nevím zda a kudy k této složce vede cesta, abych je opravil. (Zůstali tam zástupci odinstalovaných prog. a naopak některé chybí.)
3. Skutečně se nemusím bát koupit 4GB? V několka vláknech jem našel, že snad WM5 umí jen do 2GB. Co se týče SDHC, ty prý nefungují vůbec, jen snad s nějakým ovladačem, který jsem ale nenašel. Našel jsem však zmínku, že s tímto ovladačem pestanou chodit obyč. karty..
4. Používám Ttreo i pro geocaching, takže ideální je pustit podsvícení jen na okamžik, kdy kontroluji pozici. Na to by se mi hodilo, mít to třeba na tlačítku 6 (defaultně zapíná media player) jenže v nastavení buttons jako akce není backlight ON/OFF ale pouze nastavování po jednotlivých malých krocích, takže nepoužitelné.

Ještě bych se zeptal, jako pro spíše laika bylo pro mě docela pracné nastavit správně mms a gprs připojení pro T-mobile.
Vzhlede k tomu, že si Treo teprve zkouším přizpůsobit svým potřebám, stále tedy testuji a odinstalovávám různé programy, budu muset až se to usadí, udělat master reset, abych se zbavil všech zbytků a nainstalovat jen užitečné věci. Není někde ke stažení konfugurátor pro T-mobile? Na T-zones Treo neznají. Nebo jinak, mohu toto současné nastavení samostatně uložit?
ing.dr (116)|16.5.2009 21:38
ahoj, jaky program pouzivas na geocaching? Mam tam nejake programy, ktere pouzivaji mapy od garmina, ale je to hruza.
Tomkk (39)|16.5.2009 22:12
Používám jen OziExplorer. Asi na to není ideální, ale jsem na něj zvyklý.
Ervin_ce4you (6)|16.5.2009 22:19
[quote=tomkk]2. Tím jsem myslel, když rozbalím Start - Programs, tak se otevře okno se zástupci programů (velké ikony). Jsou to předpokládám zástupci
spustitelných programů a nevím zda a kudy k této složce vede cesta, abych je opravil. (Zůstali tam zástupci odinstalovaných prog. a naopak některé chybí.)
3. Skutečně se nemusím bát koupit 4GB? V několka vláknech jem našel, že snad WM5 umí jen do 2GB. Co se týče SDHC, ty prý nefungují vůbec, jen snad s nějakým ovladačem, který jsem ale nenašel. Našel jsem však zmínku, že s tímto ovladačem pestanou chodit obyč. karty..
[/quote]

ad 2) Cesta by měla být: My Device\Windows\Start Menu aspoň u mých tří PDA na WM5 a WM6 a jednoho smartu s WM6 to tak je.

ad 3) Někteří výrobci mají 4 GB SD a ty by na WM5 jít měly. Sice podle standardů SD a SDHC mají být 4-gigové karty už SDHC, ale pořád se v některých shopech dají koupit i 4 GB SD. Značky teď nevím, ale řešilo se to na mnoha fórech, takže se to dá vyhledat.

Co se týče ovladačů pro SDHC na WM5, pátral bych na xda-developers.com nebo ti tu někdo ještě poradí z vlastní zkušenosti. Ve WM6 už jsou obsaženy.
Žulda_ce4you (244)|16.5.2009 22:19
Na to vypínání/zapínání LCD je v SPB Pocket Plus funkce Toggle screen, kterou lze namapovat na postranní tlačítko. Sám to tak používám, když jsem na kole a běží mi OziExplorer, když potřebuju zkontrolovat pozici. S přehledem pak Treo vydrží celý den zaznamenávat GPS trasu :yes:
Zdenek Malinsky (9781)|16.5.2009 22:38
2. Je to v PDA ve složce Windows\Start menu nebo Windows\Start menu\Programs (koncovka .lnk)

3. Ano SD jsou i 4 GB. V každém případě kartu před zakoupením vyzkoušej! Může se stát, že nebude fungovat klidně 512 MB. Ostatní už bylo uvedeno výše.


babaq (309)|16.5.2009 22:42
Na sledování objemu dat přenesených přes síť je i Efficasoft GPRS Traffic monitor - jednodušší, ale zase levnější.
Tomkk (39)|16.5.2009 22:43
to Ervin: jo, jsou tam, díky.
to Žulda: to by se mi líbilo, ale nemůžu to najít. Kde je "Toggle screen" schovaný?
K těm 4GB, z fóra jsem nabyl dojem, že WM5 neumí nad 2GB adresovat..
Žulda_ce4you (244)|17.5.2009 11:03
Start - Settings - Buttons a tam v konfiguraci funkce u tlačítka na konci jsou přidané další možnosti a tam je Screen Toggle
Tomkk (39)|17.5.2009 12:24
Je to tam, díky. Koukal jsem na to a neviděl. Todle už je dobrý, jen to divně dopadlo s posvětlením klávesnice. Ta se nyní rozsvítí při stisku čehokoli a jen display poslouchá, že jsem mu nastavil On/Off a to i když v menu backlight nastavím, aby při stisku nerozsvěcel. Já nevím, kdyby bylo na boku tlačítko, který by přímo HW vypínalo/zapínalo podsvícení, bylo by to snad lepší. Člověk má pocit, že je to úplně první WM a úplně první PDA s mobilem, tak je to drobet nevyzrálé. Holt se musí přizpůsobit uživatel a ne přístroj :D . Programátoři, co píšou WM a FW by měli povinně svůj výtvor aktivně používat, aby se trochu dostali do reality.

Tak oprava, pokud vypnu bočním talčítkem podsvícení a současně není zatržené v settings, aby se posvětlení zaplo se stiskem čehokoli. Tak stačí udělat soft reset, nebo nechat SPB udělat backup a podsvětlení LCD zůstane nevratně zhasnuté, na boční tlačitko nereagule. Pomůže jen na téměř nečitelném LCD opět v menu backlight opět zatrhnout zapnutí podsvětlení při stisku čehokoli. Takže nastavit treo, aby podsvětlení klávesnice i displeje reagovalo pouze na stisk bočního tlačítka se mi asi jen tak nepodaří... Prostě platí věta výše, přizpůsobit se musí uživatel. Já blbec si myslel, že díky OS si budu moct zařízení přizpůsobit sobě.
Zdenek Malinsky (9781)|17.5.2009 15:42
Proc nepouzivas defaultni Fn+P nebo proc si na tu urcitou aplikaci neupravis profil a neprepinas jen profily?
Tomkk (39)|17.5.2009 16:17
S profily se teprve muím skamarádit :D .
Tomkk (39)|24.5.2009 22:12
Ještě se chci zeptat, jetli má Treo nějakou volbu, jak často se má hlásit do síě. Na některých telefonech to šlo nastavit a šetřilo to baterku. Tady to asi nejde, že? Asi tu není ani volba pouze 900Mhz. Ptám se, protože doma mám síť na hranici příjmu, a jak se foun furt snaží, tak je za jeden den po baterce..
Zdenek Malinsky (9781)|24.5.2009 22:19
To ti bude dělat i hloupý mobil. Když je slabý a hodně slabý signál, tak holt batrku sežere víc, stejně jako v případěm že jsi v dosahu několika BTS, které se "perou" o tvé PDA.

Tomkk (39)|26.5.2009 16:48
Tak se mi vymrvil další dotaz: Asi po instalaci a odinstalaci Spb.Phone.Suite, nebo QBZ dialer (nevyhovují mi malé obrázky pro telefonickou volbu,nejraději bych velké, které budu rolovat joypadem, ale nedaží se mi najít) mi najednou přestalo fungovat mp3 zvonění i některé wav.
MP3 najednou nezná a něktré wav se tváří, že přehrává, ale jen ticho. Můžete mě nasměrovat?
Tomkk (39)|26.5.2009 16:55
Můžeš mi doporučit nějakou aplikaci která telefonní část ve stanovený čas vypne, a potom opět zapne?
Zdenek Malinsky (9781)|26.5.2009 17:55
1./ Phone Suite má velké ikonky, resp, jsou zvětšit i zmenšit

vs.

Můžeš vyzkoušet třeba Resco Contact Manažer. Já si vystačím s tím defaltním od Palmu, páč volám z Trea méně než minimálně.

2./ To bude problém hledat. Ono je nakonec lepší a v drtivé většině případů zkusit záloha/HR/obnova a když nepomůže (většinou), tak syncnout, manuálně zazálohovat=vyexportovat data a nastavení softů a pak hupky dupky hardreset a čistá instalace. Doporučuji nejdříve vyzkoušet a vhledat všechny potřebné aplikace a pak teprve to hrknout a nainstalovat vše potřebné a ne každou blbůstku, kterou jsi našel na netu.

3./ Nevím, nepoužívám, nevypínám. Na noc jen přepnu horním hw tlačítkem na vibrace.
Tomkk (39)|26.5.2009 22:48
Tak po Hard resetu mp3 fungovaly, ale při nahrátí jakékoli zálohy (i z doby kdy mp3 zaručeně fungovaly) opět asociace mp3 nechodila. Zjistil jsem, že v registrech vždy chyběly v HKCR".mp3" i "MP3file" položky. Vhledem k tomu, že už mám v treu kus práce a nechci začínat znova, tak jsem natáhl poslední zálohu a klíče do registrů dopsal (podle stavu, jak byly po Master resetu).
Zatím to chodí. To jen, pokud by to taky někdo musel řešit.
Tomkk (39)|29.5.2009 12:09
Ještě bych se rád zeptal:
1. Kde se nastaví, aby se treo 750V chovalo jako telefon, tedy aby při zamčené klávesnici bylo možné přijmout, či odmítnout hovor?
Zatím musím pro zvednutí či položení zmáčknout tři tlačítka, a to je děs.
2. Lze předefinovat funkci nejbližších dvou kláves pod displejem?
3. Co získám nahráním WM6.0? Myslím reálnou zkušenost, protože jsem tu narazil na to, že se někteří snaží o downgrade zpět na WM5.
Zdenek Malinsky (9781)|29.5.2009 12:36
1. Úplně normálně. Zmáčkneš tlačítko zelený nebo červený telefon. Teď jsem zkoušel a funguje. Tedy pokud myslíš defaltní zamčení a ne aplikaci 3. strany.
3. Mě to přijde téměř stejné, co se stability týče. Záleží především na tom, čím si to zaplácáš paměť a jaké aplikace si tam doinstaluješ. Samotné Treo, bez doinstalovaných apps běhalo skvěle na 5 i 6. Kromě jiných "barviček" přibyl snad jen Windows Live Messenger, který ve verzi 750v nebyl.

Tomkk (39)|29.5.2009 13:40
1. Mi nefunguje. Příchozí hovor zvoní a na LCD dole je hláška: "Keyguard ,čas, Press center button to unlock."
Na červené ani zelené neraguje, dokud neodemknu klávesnici. Vědomě jsem rozhodně na zamykání klávesnice nic neinstaloval.
Nevím, jestli má vliv, že pro vytáčení mám nainstalován Inesoft Mobile.
Zdenek Malinsky (9781)|29.5.2009 13:49
Tak to nevím. Na WM 5 to snad fungovalo a na WM 6 jsem to zkoušel, než jsem to napsal.

Je zajímavé, že některé aplikace, které jsem kdysi zkoušel, to zamčení "potlačí/přebijou", takže i když např. manuálně zamkneš, tak klávesnice i displej fungují, jako by se nezamklo. Narazil jsem na to u Spb Mobile Shell 2 a Fring.
babaq (309)|29.5.2009 17:54
Ohledně upgrade na WM6 - mi se zdá, že se po něm zhoršila stabilita OS. Samozřejmě, nahrával jsem si tam další aplikace, to je celkem jasné, k tomu smartphone/komunikátor přece je ;)

"Něco" neustále ucucávalo dostupnou paměť pro běh aplikací, takže jsem musel každý den restartovat. Viník mi dodnes není znám, ale jednalo se o systémový proces... a žádná z těch aplikací co jsem provozoval nebyl nějaký underground nebo černota. Všechno aplikace s mnoha tisíci uživatelů a bez hlášených extra problémů.

Ale soft reset jednou denně, to je u WM normální. Tak normální, že to jako funkci mají různé aplikace, třeba i aplikace ne zcela systémové.
Tomkk (39)|31.5.2009 23:15
Pořád se snažím (celkem marně), aby šlo treo používat i jako jednou rukou ovládaný telefon. Zkoušel jsem už dost programů, ale obvykle nabídka rychlé volby se nevyvolá zeleným tlačítkem, ale fotky "leží" na části Today, tím pádem jsou malinké a palcem je netrefím. K dovršení všeho zpravidla po ťupnutí na špatnou fotku ihned nezadržitelně telefonují, takže pak zoufale mačkám červený telefonek, nechtě tak vypnu i telefonní část, následně začnu sprostě nadávat a potlačuji silnou chuť s tím mrsknout...
Takže nemáte nějaký tip na aplikaci, která po stisku zeleného telefonku zobrazí okno rychlé volby s maximálně 3x3 či 2x3 fotkami.
Z nich by šlo vybírat dotykem i křížovým ovladačem. Následně by ještě nejlépe po selekci se to zeptalo "telefonovat?" - ale to už si dost vymýšlím.
Hodně se mojí představě blíží SPB Mobille shell "Oblíbené kontakty", jenže tam se asi nejde rychle dostat stiskem zeleného telefonku.
babaq (309)|1.6.2009 07:41
Není to sice to, co chceš, ale já jsem si nastavil rychlou volbu na tlačítka - a přidržením jedné z "písmenkových" kláves jsem už vytáčel. Toto je v základu Trea, nemusí se nic dohrávat.

Přišlo mi to podstatně rychlejší, než fotky na displeji... Pravda, používal jsem to asi pro 3 kontakty, to je člověk schopen bez problémů udržet v hlavě :) Písmenka pro rychlou volbu jsem měl odvozena ze jmen daných lidiček a pamatovalo se to dobře.
Tomkk (39)|2.6.2009 18:05
Ještě bych měl prosbu: jak se trvale zbavím toho řádku Today, v kterém je napsáno "Typa a name or number" a vůbec, jak zakázat, aby, když jsem na today okamžitě po stisku písmena nezačal hrabat v kontaktech a nabízet mi to do tohoto řádku. Když dán "Hide lookup field", tak zmizí jen po dobu, než stisknu nějaké písmeno a zbavit se ho pak umím jedině tak, že jeho obsah pracně vymažu. Dost mě to obtěžuje. Zkouším taky SPBMSH a pokud třeba v obrazovce prfessional home stisknu písmeno, tak do ní z Today vyskočí neoznačené bílé okno s nabídkou kontaktů. :(
babaq (309)|2.6.2009 18:54
To netuším, já tuhle šikovnou vlastnost používal, nechtěl jsem ji zakázat :)
Zdenek Malinsky (9781)|2.6.2009 19:05
Nevím, zda je to přesně to, co chceš, ale zkus cabík v příloze. Zapíná a vypíná se to myslím pod pravou soft klávesou.
Tomkk (39)|2.6.2009 19:16
Jestli je to to, co schová řádek operátora, tak o to mi nejde. Chci prakticky zrušit řadek Today, kam se píše telefonní číslo a zrušit funkci automatické nabídky kontaktů při stisku nějakého písmena.
Zdenek Malinsky (9781)|2.6.2009 19:26
Pravá soft klávesa: Menu - Preferences - Hide Lookup Field (zaškrtnout) a zmizí to z today.
Tomkk (39)|2.6.2009 20:40
Jen na chvilku, cokoli se stiskne, už to na mě zase čučí..
Taky by ně zajímalo, jak přiřadit podržení klávesy písmena nějakou funkci, třeaba spuštění programu. V buttons jsou definovatelné jen start, ok, a držení bočního tlačítka. Kdysi tam bylo i button 6 = jen stisk bočního, ale už tam není.. To je hrozně málo, písmenům umím přiřadit jen rychlou volbu, ale program? Jde to?
Zdenek Malinsky (9781)|3.6.2009 09:45
Mám teď Treo "na hanbě", takže to nemůžu ověřit, ale je to myslím tak, že se to sice objeví po stisku jen písmen, protože zařízení očekává, že hledáš kontakt, který chceš volat. Po jejich smazání nebo kliknutí na jakýkoli odkaz na today toto zmizí včetně pluginu. Nechci tvrdit, že bych byl nějak abnormálně šikovný, ale toto se mi opravdu nestávalo nebo jen minimálně (asi vím, co mačkám ;) )

S přemapováním hw tlačítek pomůže trošku Spb Pocket Plus, ale asi nejvíce AE Button Plus. Sám jsem přítelem jednoduchých řešení, takže mám jen přemapováno na boční tlačítko alt+tab a na přidržení windows(start) spuštění pLamp (baterka od Davida Andrše).
Tomkk (39)|3.6.2009 09:56
AE Button Plus jsem testoval, ale písmena použít nejdou. Nabídka je myslím stejná, jako v Buttons/ ve Windows. Vlastně je volné jen boční tlačítko.
Zdenek Malinsky (9781)|3.6.2009 10:05
U Spb P+ jdou nastavit kromě bočního i start(windows) a OK na stisk i přiržení a pak myslím i v kombinaci s tlačítkem Fn. Jde myslím takto asi 12 nebo 14 kombinací. je pravdou, že leckdo by rát uvítal více možností (některé aplikace umí kromě stisk a pridržení také dvojklik a trojklik), ale to je tak pro člověka, který užívá jen jedno zařízení a delší dobu. Kdo si má všechny ty kombinace a možnosti pamatovat? :sarcastic:
Tomkk (39)|3.6.2009 10:17
Jasně, proto se pídím po nastavení ostatních kláves. Nepotřebuji je pro hledání kontaktů, diť se z toho stejně telefonovat skoro nedá. Raději bych "O" jako Ozi, B, jako Bluetooth a podobně. To bych si pamatoval snadno. Pokud bych měl mačkat nějaké FN, tak už to není moc rychlá volba a jednou rukou to prakticky nejde, je tak vlevo dole, že je to na vypadnutí z dlaně.
Zdenek Malinsky (9781)|3.6.2009 10:33
W jako Wi-Fi, G jako GPS a V jako vetší displej :sarcastic: to bych taky uvítal :D

Ono přeci jen je Treo děláno spíš víc jako telefon, než jako komunikátor/pidinotebook. Co se ti nezdá na tom volání? Proč by se z toho nedalo telefonovat? :O
Tomkk (39)|3.6.2009 12:32
To bude na dýl, takže když to bude vypadat jako spam, tak mi dejte vědět a admin klidně smazat:

Mám nejpoužívanějších cca 6 čísel. Jako foun jsem doposledka používal stařičký siemens M65.
Od nového founu jsem čekal vylepšení stávajícího + nějakou přidanou hodnotu.
Loni jsem se pokusil přejít na SE K750, ale skončil šuplíku, dostane ho malej, mimo jiné proto,že nemá automatické noční vypínání, a nelze se z něj dovolat ani volit funkce jediným tlačítkem - vše se musí potvrzovat. (Ano jsem zhrzený pohrobek zaniklého Siemens standardu :).

tedˇ srovnám nesrovnatelné:

M65
Volám rychlou volbu ze zamčeného telefonu:
podržím ON a potom podržím "3" a už volám, poslepu i za jízdy. = 2STISKY (K750 potřebuje 4, nebo 5 stisků)
Další hojně používané funkce nastavené na rychlou volbu: kredit, rychlá volba, oskarek, mailový klient, opera, poznámky, seznam... vše na jediný stisk
výdrž 7dní se mi zdála nic moc.

Treo 750
Horší citlovost GSM modulu, výdrž baterie v lepším případě cca 2dny.
A teď ať si každý sám spočítá, kolik, kolik toho musí na treu pomačkat, než se dostane ke všem těm fukcím, co jsem měl na hloupém telefonu na jediný stisk.
A jestli to dokáže bez patlání displeje. Pokud nechám původní nastavení a nenainstaluji nějaký soft, tak treo bez upatlání displeje ani nezapnu.
A kolik placeného softu musím použít, abych dosáhl podobné funkčnosti. Kolik softu musím vyzkoušet, než najdu vyhovující, funkční, trochu stabilní.
Skutečně mohu použít jako telefon něco, co zničeho nic ztratilo v registrech záznam nastavení asociace mp3, přestalo mi tedy fungovat zvonění
aniž bych to věděl a manželka se mi nemohla několik hodin dovolat a už mě viděla sešrotovaného v autě... (Jo, je drobet přecitlivělá :) ).
Prostě strávil jsem už cca 30hodin na internetu a zkoušením, aby z toho šlo telefonovat a šlo se na to i dovolat a výsledek nic moc.
Docela jako telefon se mi líbilo SPB mobile shell 3, je to sice drahé a přeplácané, ale některé věci má vyřešeny dobře. Bohužel při instalaci na treo to začalo být dost nestabilní, přestalo fungovat veškeré zvonění. Navíc byl pořeba patch, protože jinak tlačítka hlasitosti přestal fungovat a zobrazovala jen baterii. Začala pak blbnout i předinstalovaná CZ klávesnice od Sunnysoftu.
Momentálně ho testuji na úpně čisté a hlavně nepočeštěné treo a zatím běží, ale spolehnout se, že to bude fungovat, kdyby na tom visel život, to skutečně nemohu.

Co mě asi nejvíc mrzí je:
- Nesmyslně malá výdrž . Vím, že je to obecný problém WM zařízení, ale pokud se na to schválně podívám jako laik, tak nevidím důvod, proč by foun, pokud jen leží nepoužitý na stole, měl mít za dva dny vybité baterky.
- Z mého pohledu zcela neprakticky nastavené ovládání telefonu. Opravdu čekám, že zmáčknu O a běží mi Ozi. Zmáčknu telefonek a nabidne se seznam. Zde se nevím proč zobrazují poslední volaná čísla. Co mám s nimi jako dělat? Má to víc jak 30 kláves a nejdou asi nadefinovat na spuštění aplikace.. Když vypnu přepínačem zvuk, tak se na displeji informace o vypnutém zvuku neobjeví. Žádný škrtnutý zvoneček, nic.
- To jak se překrývá numerická a písmenková klávesnice je kapitola sama pro sebe. Bomba je psát kombinaci čísel a znaků, něco jako B6B8K7K67.
Pro 10 znaků musím stisknout 20kláves. To je na infarkt. Na obyčejné 12ti znakové mobilové klávesnici to mám rychleji.
-Doufal jsem, že právěfoun s OS si budu moci zcela přizpusobit. Není to tak, nebo mi na to alespoň nestačí jediná VŠ IT.
-No a nejlepší nakonec, Windows Mobile 5. Naposledy jsem používal WIN CE na Ipaq 3630 a prakticky nepamatuji problém. Těšil jsem jse, kolik toho v pětce bude vychytaného a vylepšeného. Třeba tam bude i task manager. Cha cha.
Nyní 4x denně soft reset. 2x týdně hard reset. Už to, že existují programy, které z očistných důvodů restartují 1x denně systém... Stabilita sama. Bez komentáře.

Nechci, aby to vyznělo jako nějaká negativní recenze na treo. Dá se taky snadno namítnout, že kdybych chtěl spolehlivý foun, mě jsem si koupit hloupý telefon.
Věděl jsem předem, co kupuji, potřeboval jse WM, dotykový displej a HW klávesnici. Bral jsem to tak, že si kupuji spíš hračku, ale přece jen jsem doufal, že nebudu muset stále tahat treo a ještě další telefon. Že si ho přizpůsobím.
Tro do šuplíku ještě neletí,proto uvítám jakoukoli radu, která pomůže s uvedenými problémy.


Takže proto to nepovažuji za použitelný telefon. Od toho očekávám, že prostě bude fungovat a že si nebudu muset dát pravou ruku za levé ucho a nohy křížem abych si z něj mohl zavolat . Že když v pátek vyrazím na výlet, v neděli se ještě dovolám.
Uf, to bylo dlouhý..
Zdenek Malinsky (9781)|3.6.2009 13:14
Tak to děláš asi něco špatně. :?
Já jsem ani s WM 5 ani s WM 6 neměl žádný problém - stabilní, bezproblémové. SR více méně jen pokud to vyžaduje aplikace (nebo udělá backup manažer) a HR snad jen 2x - jednou při flashování, což je logické a jednou asi po měsíci, kdy jsem zkoušel různé aplikace a pak si tam dával jen ty, co jsem chtěl a potřeboval.
Tomkk (39)|3.6.2009 13:25
Jo, špatně dělám to, že už se s tím tak dlouho s... Myslel jsem, že se přizpůsobí treo mně, ale bude to asi naopak :(.
Co je divného na to, že když podržím "O", nebo "1" chci spustit konkrétní aplikaci. Umí to skoro každý hloupý foun..
WM6 to taky neumí? Jak to funguje smartfounům bez dotyk. displeje?
Zdenek Malinsky (9781)|3.6.2009 13:56
Omlouvám se, to já dělám určitě něco špatně, protože výše uvedené problémy nemám a vše mi funguje dle mých požadavků. :oops:

Tedy skoro - Wi-Fi, GPS a WVGA 4" displej se mi ještě rozběhat nepovedlo. :sarcastic:
Tomkk (39)|3.6.2009 14:04
Proč ne GPS? To je snad jediný, co mi chodí (Bluetooth Nokia LD-3W). Nebo máš na mysli tu interní neobživitelnou?
Jo, už mi to došlo..
babaq (309)|3.6.2009 18:17
Hele, já myslím, že Tvůj hlavní problém je, že Treo není pro Tebe.

Treo se dá odemknout bez dotyku na displej. Z hlavy nevím, už 1/4 roku mám Diamond, ale de to. Přečti si manuál.
Výdrž u komunikátoru bude vždycky horší, protože jej eventuálně používáš, a když máš komunikátor, tak asi i hodně :) já jsem si třeba na každodenní dobíjení zvykl, beru to jako nutnou daň za velký displej, EGPRS, čtení e-books, a velkou rezervu výkonu.
Většina informací se na displeji objeví, jenom musíš hledat. Přečti si manuál.
Klávesnice nemá chybu, čísla piš s přeřaďovačem (numerický shift). Jestli nevíš jak na to, přečti si manuál.
Přizpůsobit jde všechno... a WM přes všechny své četné a velké nešvary jsou na tom s rozšiřitelností nejlépe!
Soft reset denně, ano, bohužel. Má zkušenost je stejná. Na druhou stranu, soft resetem nepřijdeš o nic, leda 1 minutu na příjmu.

Treo není telefon na výlet mimo civilizaci, i když bez používání mi vždycky přes víkend vydržel.

Jo, a už jsem se zmiňoval, že plno zajímavých informací je v manuálu?
Případně zkus http://martin.bodli.net/index.php?n=Martin.PalmTreo750
Něco tam píšu, jsou tam odkazy na fajn aplikace, i když už jsem na to chvíli nesáhl, ještě to je rozumně aktuální.
Tomkk (39)|3.6.2009 21:59
Že bych nečetl návod a hromadu článků na internetu mě netřeba podezřívat. Přesto mi zbylo několik věcí, které se mi nepodařilo vyřešit.
Toto jsou některé z nich:
1. Spuštění programu lze přiřadit prakticky jen klávesám "Start" "OK" a "Hold side". Fn nepočítám, je to nepraktické. To je zoufale málo. Je přece logické, že fotoaparát, záznamník, sms, mail, tel seznam a nějaký ten soft chci spusti bez koukání na displej. Ostatní klávesy, jako by neexistovaly. To opravdu nejde spustit program držením klávesy nějakého písmene?
2. Po instalaci, už nevím kterého programu, mi v nabídce přibyl i krátký stisk postanního tlačítka, asi "button 6" už tam není a nevím, jak ho tam dostat.
3. Chybí mi na horní liště ikona povoleného/zakázaného zvonění. Systémová, ne nějaká přidaná, ktrerá má fixní polohu a koliduje s ostatními symboly.
4. Dlouhým stiskem červeného telefonku se vypíná GSM. Raději bych tak třeba zamykal klávesnici, ale to asi taky nejde předefinovat..
5. To, že stisk červeného telefonku prvně odejde na today a až druhý stisk zamyká klávesnici jsem taky nedokázal napravit.

PS s tím odemykáním máš pravdu, plete se mi to s jiným zámkem, protože treo zámek kvůli vyskakování do today (při zamykání) používat nemůžu..
babaq (309)|3.6.2009 22:30
Tak jsme se posunuli :)

1. Funkční klávesy se dají použít se shiftem (buď šipkou nebo "puntíkem", už nevím přesně kterým). Hned je 2x více funkcí. Jinak už v základu to tak je nastaveno. Ad písmenkové, nevím, nehledal jsem.
2. Je na to trik, musí se přidat něco do registry... já jsem mimo jiné i na to používal SBSH iLauncher, ale zrovna tento trik se dá udělat i zadara. Jestli to ale nemám aspoň odkazované z té své stránky, tak už nevím, jak :)
3. Na tohle se přece používá to šoupátko nahoře. To má dvě krajní polohy a je spíš po ruce než ikona na displeji. Ale to je samozřejmě IMO.
4. Toto myslím nejde předefinovat... aspoň v základu ne.
5. To je taková zvláštnůstka Trea. Nobody is perfect.

Treo bylo nejlépe ovladatelný WM přístroj co jsem kdy viděl. Diamond má lepší displej, má GPS a tak dále, ale Treo bylo mnohem lépe ovladatelné.
Tomkk (39)|3.6.2009 22:51
Díky za odpovědi.
1 s tím shiftem to vážně není nic moc, to už snad raději budu cyklovat Hbuttonem a smutně koukat na 35 nevyužitých kláves.
2 to by mohlo být zajímavé, zkusím se pídit.
3 šoupátko tam je, ale zepředu vidět není.
5 jo, prý je to snad výmysl Vodafonu pro evropu..
6 dají se nějak nastavit vibrace, aby vibrovaly přerušovaně?

ad 2 už to chodí: http://www.treoprotricks.com/category/Hacks.aspx?page=2

babaq (309)|4.6.2009 18:05
1. Když ten shift chvíli přidržíš, tak se zamkne (jako Caps Lock). Čili na krátké číselné sekvence jenom stisk, na delší se zámkem. BTW, stačí stisknout napřed shift, pustit a pak tu další klávesu - nemusí to být současně jako u PC.
6. Nikdy jsem o ničem podobném neslyšel.
Tomkk (39)|4.6.2009 18:40
Nejsem to já, kdo nečte :). Uvedl jsem jako nenapsatelné kombinaci čísel a písmen. Místo dlouhého stisku používám dvojstisk, je to rychlejší. Docela otravné je vyplňování kolonek v některých programech, kde se očekává číslo, třeba nastavení data schůzky. Nikdy se předem nepozná, jestli bez předchozího stisku Fn bude
- automaticky psát čísla
- psát písmena
- nebude psát nic
Asi by mi vyhovovalo, kdyby to psalo čísla i při delším stisku písmene, ale možná to jde namapovat.
Taky mne zlobí, že i při zamčené klávesnici stisk červeného telefonku způsobí odchod na Today.

7 Jo, umí nějaký program měřit proudový odběr z baterie, sledovat, graf...?
8 Projeví se výrzaněji na klidovém odběru spotřeba pam.karty? Třeba u mého starého PDA je to dost poznat, když se v něm nechá CF karta.
To by potom rychlejší karty asi víc užíraly..
babaq (309)|4.6.2009 22:00
7. Zcela jistě ano.
8. Divná otázka... myslím, že jsem nikdy Treo bez karty nepoužíval, podle mě to nemá smysl.