Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

288 MB RAM?!

fisiolog (5)|8.5.2009 21:08
Pred par dny porizen Diamond 2. Bezprostredne po koupi nainstalovan iGO8. Nasledovalo zdeseni, nebot obraz se kouse a o plynulosti se neda rozhodne hovorit. Jako predchozi majitel P535 (upgrade 128 MB RAM) jsem ocekaval nejaky posun spis opacnym smerem.

Co se 288MB ram tyce, prijde mi to jako blabol, a mym vzdelanejsim pratelum jako marketingovy tah. Settings-System-About hlasi Processor MSM720A-528MHz Memory 183.98 MB :evil: , kdyz zajedu na Device Information tak tam uz je RAM size 288MB :cool: , Flash size 512MB, Storage size 298,89 MB.

Kdyz vlezu primo s Setting do Memory, tak tu je pro programy Total 183.73 MB :evil: , In use: 96.15, Free 87.58 po restartu. Chapu to dobre, ze beh ROM sebere 96.15 MB RAM pameti? Ovsem nejde mi do hlavy ten udaj TOTAL! kde je tech 288 MB RAM ? :mad: Proc tam je 183.98? Ja jsem pomerne zkalamany. Pokud nekoho napada odpoved, poradte mi prosim, at je duse v klidu.

Po restartu stav Free memory: cca 70MB pri behu iGO8 stav Free memory: 42,07MB ovsem iGO8 jako Štýrský valach rozhodně netáhne.


Zlaty Pitka a 128 MB RAM v P535 :(

Fizi
htcjirka (1875)|8.5.2009 21:26
Uzivateli u kazdeho zarizeni neni nikdy k dispozici plnych 288MB (pokud ma 288MB Ram),nebo plnych 128MB (pokud ma celkovou 128MB Ram - napr. HTC Advantage je ze 128MB pristupnych pro beh programu 100MB).
Cast je vyhrazena bezicimu OS,po spusteni si velkou cast vezme samotne TF3D atd co se tyce zmineneho TD2...
Neni vubec proc se znepokojovat.
Pavel Koza (4761)|8.5.2009 21:29
Proč blábol? Zařízení má 288 MB integrované RAM a tak to tak inzeruje. Že má zařízení velkou režii (jádro systému, systém samotný, nadstavba systému TouchFLO 3D a dalších 100 blbovinek) je věc jiná, určitě se brzo objeví nějaké uvařené z optimalizované ROMky, kde to bude s využitím paměti lepší.

Mimochodem, když si koupíte notebook s 1 GB RAM, tak po startu taky budete mít 500 MB zabraných;) Alespoň na mém EEE to tak bylo a nevidím v tom problém.
Zdenek Malinsky (9781)|8.5.2009 21:30
A kolik jsi měl paměti v P535 si už asi nevzpomeneš, co? ;)
fisiolog (5)|8.5.2009 21:39
Vzpomenu :) V P535 mam napajeno chip 128 MB k dispozici je cca 112 MB RAM, coz jsem nejak chapal. Ale u Diamonda 2 zkrouhout pamet o 100 MB minus cca 90 MB pro beh ROM :) to je hrisnejsi nez Babylon (ted nemyslim ten bazen v Liberci). No, jak nastinil Pavel Koza, budu v ocekavani nejake predelavky ROM, kde to s vyuzitim pameti bude mene hrisne :)

Diky za nazory.
htcjirka (1875)|8.5.2009 21:44
Touch HD je srovnatelny a tam u dobre vyladene romky po SR s TF3D v2 zbyva okolo 135MB ram.
fisiolog (5)|8.5.2009 21:57
No, tak to je jina. Mit k dispozici 135 MB misto soucasnych cca 90 tak jsem stastny. Pri simulaci cesty v iGO8 do Francie me Diamond 2 pacifikoval hlaskou OUT OF MEMORY. Chce to vazne nejakou optimalizaci a pak to doufam bude jako u toho HDcka.
lelouch (331)|9.5.2009 10:39
Nemohu si pomoct, tyto diskuse mě připadají (bez opravdového problému s dostupností paměti) poněkud fetišistické. Prostě WM má několik zvláštností a RAM zde slouží SOUČASNĚ jako RAM a HDD. Takže část "režie systému" je pagefile, který na PC je na disku, ale zde ubírá z RAM. To samé třebas platí pro registry. To je jenom jeden příklad - ještě nemluvíme o VideoRAM, dotekovém rozhraní, driverech... A logicky platí - čím větší displej, tím více pixelů, dotykových bodů a všechny drivery, buffery atd. zde končí opět na tom samém místě.

Kolik zařízení deklaruje volné paměti pro programy je irelevantní, protože část "RAM" slouží také jako klasický disk - pro instalaci programů, fotek, zvonění... Až opravdu dosáhnete na strop této vyhrazené části, ta se klidně zvětší - nejde o limit, ale aktuálně vyhrazenou část pro tuto funkci. Myslím, že běžnými aplikacemi je těžké zahltit i 64MB (navigace jsou výjimka vzhledem k hlasovým výstupům a cachování map).

Protože se mě zdá, že tohle je pro mnohé poněkud nevysvětlitelná mystika, berte to prostě jako black-box. Až do chvíle, než opravdu narazíte na problém. Jak jsem pochopil, kromě rozčarování z nepochopení rozdílu mezi krabicovou a naměřenou hodnoutou zde žádný není...

Co se týče iGo, pokud si správně vzpomínám z diskusí kolem HD, to je nějak dodatečně upravováno pro tuto velikost displeje. Zkusil bych popátrat kolem, zda nejsou k dipozici nějaké triky, které to zrychlí.
Zdenek Malinsky (9781)|9.5.2009 11:53
Je to jasne, na karte nebo HDD take neni uzivateli k dispozici cely 1 GB nebo 1 TB, ale na druhou stranu neni to od vyrobcu tak uplne koser-kdyz si kupuju sportaka se 4 l motorem take neocekavam, ze tam bude chudacek "motorek ke steracum", co se dava do Fabii.
lelouch (331)|9.5.2009 12:59
Ale vždyť ona ta paměť tam fyzicky je! Stejně, jako mohu mít stokrát motor o výkonu 200 kW - na brzdě bude mít jednoduchý vůz s mechanickou převodovkou dávat nejakých 198 kW, ale teréňák s trvalým náhonem 4x4, automatickou převodovkou, zaplou klímou a navijákem mě dostane na kola v nejlepším případě kolem 175kW. Zbytek sežere "systém" - výkon se neztratí, pouze rozmělní do vícero odběrů (tření, měniče, alternátor...). Ale u auta by nikoho nenapadlo to jít reklamovat...

Ale protože RAM mají všichni z PC zafixovanou jako položku, která je po každém bootu čistá, furt nad tím u WM někdo medituje. Hoďte si do interní storage zařízení (ne na kartu) 50 MB soubor, pak jej vymažte a ješte jen pak budete mít důvod k panice... A přitom se na možnostech a schopnostech zařízení před tímto cvikem a po něm nic nezmění!
fisiolog (5)|9.5.2009 18:44
Diky Zdenkovi za podobny nahled na vec. Vis Lenouchu, ja jsem na ty vyrobci CO NEJVICE A NEJVIDITELNEJI DEKLAROVANE hodnoty uz ponekud alergicky..Kolega si koupil nedavno vybehovy Asus P750 s iGO8, kterou prodejce s tlustymi pismeny inzeroval na svych strankach. Jake byl jeho prekvapeni, kdyz se s hlaskou OUT OF MEMORY nepodarilo iGO na 64MB RAMovem stroji ani spustit :-D. Z prvne zdanliveho BONUSU se tak stala jaksi PREBYTECNOST, ci mozna ZBYTECNOST.

Inu, pišme tedy 512/288MB RAM, ohromujici na prvni pohled a velky fakt, ale skutecnost, ze pro uzivatele je zde REALNE podtrzeno secteno k dispozici jen cca 90MB pro beh aplikaci, zustava ponekud pod rouskou tajemstvi...tedy pro jistotu az do doby nadšené koupě :) Zkusme napsat 512/288MB RAM/REALNE 90MB RAM a sledujme pokles prodejnosti takovehoto produktu. Pravda, mnozi do teto doby potencialni budouci uzivatele tohoto telefonu, se mozna tohoto udaje spise zaleknou.

Ok, pro me je dulezite ted pockat na prislibeny WM 6.5 a pote zjistit, zda se z tech 90MB RAM nestane alespon tech 135MB jak je tomu u HD bratricka.

Pro me je dulezite zjisteni, ze tech 90MB je opravdu fakt, k cemuz jste mi zde dopomohli. Proto se mi ani diskuze zde nezdala zbytecna nehlede k tomu, ze budouci zajemci o tento produkt budou mit dulezitou informaci navic.

Hawk, Fizi.
htcjirka (1875)|9.5.2009 19:15
Na HDcku nemusi byt WM6.5 aby zbylo pro uzivatele volnych 135MB ram,to jen pro upresneni.
Mam v HD modifikovanou ROM z Topazu(WM6.1),tedy z TD2.
Jinak k te Ram toho bylo receno dosti,ale stale tu musim zopakovat nektere veci,protoze ty jsi se s tim porad plne nesmiril.
Tech 288MB vubec neni matouci.U tveho predchoziho PDA take nebylo dostupnych plnych 128MB Ram.
A jak i napsal Zdenek u PC kdyz mas 1GB Ram,tak take nemas k dispozici 1GB po nastartovani OS a taky se nad tim nikdo nepozastavuje,proc take.Je to logicke.
To uz by jsi mohl stezovat i na to ze prodejci uvadeji 1GB ram a ono po spusteni je ji jen 540MB.
fisiolog (5)|10.5.2009 06:44
Supr, a nemame na sklade odkaz na nejakou modifikovanou ROM z Topazu pro Topaz :), ktera by resila vyuziti pameti obdobne jaku u HDcka? :)
lelouch (331)|10.5.2009 10:33
Pozor, to je opět údaj pouze po HR. Stačí nahrát nějaké aplikace a soubory do zařízení, pobrouzdat po netu a zase bude všechno jinak... A skutečný zisk bude menší. Ono totiž není jasné, zda se zde bavíme o čistém D2 pouze s iGo... Pokud je v zařízení řekněme něco kolem 60 MB souborů, aplikací a pod. a to vše se vrátí do zařízení po změně ROMky, RAM vyhrazená pro programy se moc nezmění.. Rozdíl mezi 288 MB RAM a 183,98 vyhrazené programům totiž naznačuje, že systém z nějakého důvodu hájí pro soubory (Storage) 105 MB.

RAM má dvě základní části - Storage (interní, s kartou to nemá co dělat) a Programs. O co víc je vyhrazeno Storage, o to méně zůstává programům. Poměr oblastí si řídí systém sám na základě dostupného volného prostoru. Takže nejdříve bych zkusil projít již u současné ROM programy nainstalované v zařízení a vše co to snese, přenést na kartu. Pak projít složky se soubory (vlastní zvonění, fota, videa), co není třeba přenést pryč a pro budoucnost přesměrovat foťák a jeho výstupy na kartu. To samé platí pro přílohy mailů. A nakonec bych nechal všem browserům smazat cache. Pak bych zkusil nechat tu Francii spočítat znova.

Až když to znovu kiksne bych experimentoval s ROM. A když už, po přeflashnutí opět platí - co nemusí být v zařízení a může na kartu, musí pryč. Nemluvě o nastavení limitů pro cache browserů. Protože opakuji, hodnota od htcjirky se vztahuje k stavu těsně po HR a u tvých čísel netušíme, zda se týkají čistého zařízení anebo D2 s dvaceti aplikacemi a třiceti megama fotek v MyPictures...

Jenom se snažím předejít novému zklamání ;) .
htcjirka (1875)|10.5.2009 10:52
[quote]Protože opakuji, hodnota od htcjirky se vztahuje k stavu těsně po HR[/quote]

Ne to neni hodnota po HR :sarcastic: ,to je hodnota pri normalnim pouzivani(pred 2mesici byl posledni HR) a uz plne oinstalovanem telefonu.
Jen aby to bylo uvedeno na pravou miru.
Prikladam screen po zhruba 3 dennim uzivani,na pozadi stale bezi otevrene aplikace jako kontakty,zpravy,pruzkumnik,commmanager,ty jedine nezaviram.
Po SoftResetu je zhruba 135-140MB.Po nekolika dnes se to ustali na tech 120 + - viz prilozeny screen.Jinak TF3D verze2 pouzivam ;)


lelouch (331)|10.5.2009 12:55
Nicméně +- platí: 135+ po HR, 120+ po nějaké době, 20 po nahrání domácího videa do zařízení... ;)

Vycházel jsem z toho, že u kuchtěných ROMek se obvykle uvádí čisté hodnoty hned po HR (xda).
htcjirka (1875)|10.5.2009 13:02
To uz neni takovy rozdil,ale 90MB je opravdu velky rozdil.S oficialnmi romku na HD jsem si ani po cerstvem HR s takovymi hodnotami ani neskrtnul,to jsem byl na nejakych 95MB.
Pítr6630 (55)|12.5.2009 09:29
[quote=fisiolog]No, tak to je jina. Mit k dispozici 135 MB misto soucasnych cca 90 tak jsem stastny. Pri simulaci cesty v iGO8 do Francie me Diamond 2 pacifikoval hlaskou OUT OF MEMORY. Chce to vazne nejakou optimalizaci a pak to doufam bude jako u toho HDcka.[/quote]

Tak nevim. Prave sem si planoval cestu do jizni Italie (1786km).. Spocitano za necelou minutu a problem s pameti zadny..

kome_ce4you (56)|12.5.2009 21:46
U kazdeho zařízeni je spotreba RAM jina , u 64 MB zarizeni bylo volne kolem 22-28MB ,pokud zarizeni nemelo telefoni modul , bylo RAM jeste o par MB vice , u 128 MB to bylo treba 60MB , hodnota 90 MB je tak nadprumerna ,ze si na to nelze vubec stezovat. U Touch PRO jsem mival kolem 135MB , u Diamonda s WM 6.5 mam kolem 60 a nikdy ji nebyl nedostatek , IGO a ani zadna jina navigace ,kterou jsem zkousel nemela s RAM problemy , a to nechavam aplikace jako kontakty ,kalendar ,zpravy stale pustene. A hodnota ram se da jeste upravit zmenou velikosti pagepoolu
locomachine (51)|14.7.2009 16:40
Zdravím!
To mne velmi zajímá, mohli byste poradit jak optimalizovat bazén na stránky? :) A pro laika jako jsem já případně nějaký software, který by RAMku čistil, prosím. Musím říct, že do teď jsem se domníval že místo pro mé programy v zařízení je součástí ROMky a RAMka slouží pro jejich běh. Ď.
tslany (23)|14.7.2009 21:38
Ano i ne. Do Windwos Mobile 2003 Second Edition všechno běhalo v RAMce - jak Storage, tak Runing programs, a mohl sis regulovat kolik tam toho chceš přidělit. Ale s příchodem WM5 byla Storage přenesena do ROM, a RAMka zůstala jenom pro Runing programs (nepočítám do toho framebuffer, pagepool, přednačtený XIP a paměť pro další (obzvlášť HW) konponenty který jdou mimo kontrolu OS). Výhoda je že se ti po vybití baterky nesmažou data, nevýhoda že je to o poznání pomalejší.
xtonda (811)|15.7.2009 22:46
No mě to přijde jako podvod, iPaq 214 se inzeruje jako 128 MB a Program Total Memory to ukazuje 121,4, (free 83MB, když je to čistý, tak je to přes 90). Podle toho screenu je Program Total Memory 196 MB, ale inzeruje se 288, takže nám skoro 100 někde chybí.