Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Procesy a služby WM6.1, které je možné vypnout

SdKfz.171 (99)|24.4.2009 13:48
Nevíte někdo, jestli někde existuje seznam procesů a služeb ve Windows Mobile 6.1 Pro, které nejsou potřebné, a je možné je vypnout, aby nezabíraly paměť?
Mám ASUS P552w (128 MB RAM), a po soft-resetu ukazuje 63 MB volné RAM (není mi moc jasné, proč v System Info neukazuje celkovou RAM 128 MB, ale jenom 91896 KB - viz. přiložený texťák). Protože nemám s čím srovnávat, nevím zda je 63 MB volné RAM hodně, či málo. Podotýkám, že nepoužívám MultiHome ani ASUS Today plugin.
Pokud by byl zájem, mohu sem dát i seznam procesů a služeb a automaticky spouštěných věcí vyexportovaný z SK Tools (ale to až večer, neb v práci mám zakázaný ActiveSync i Bluetooth).

PS: Přiložené soubory jsou exportované hned po soft-resetu, takže spuštěno bylo pouze to, co se spouští automaticky + SK Tools.
SdKfz.171 (99)|26.4.2009 23:35
To tu opravdu není nikdo, kdo by poradil?
lelouch (331)|27.4.2009 12:34
Ono je ten dotaz totiž trochu nesmyslný... Stačí si sečíst položky v té tabulce a je jasné, že nemají na svědomí víc, než 17 MB. U WM zařízení není RAMka to samé, co u pécéčka. Ukusuje z ní v podstatě vše co do telefonu přibyde (aplikace, kontakty, maily, zvonění, SMS...) a co se výslovně neukládá na kartu. Plus něco potřebuje systém ke svému běhu - včetně natažených registrů, stránkovacího souboru atd. - ergo, u běžícího zařízení nikdy není k dispozici celá kapacita (stejně jako po čerstvé instalaci Windows na PC - i když v tomhle případě je značná část systému v ROM).

Takže mnohem větší význam než se babrat s odstraňováním služeb o desítkách/stovkách kB má projít si aplikace, zda by nešly přenést na kartu anebo do interní storage, promazat cache v internetových prohlížečích, přenést již neaktuání fota a videa do PC, zkrátit synchronizační období v outlooku...

Podrobněji je rozebráno jak to funguje v Podpoře.
SdKfz.171 (99)|27.4.2009 13:52
Ten článek jsem už kdysi četl - smůla je, že tam není žádný update pro WM 6 a vyšší. V interní paměti mám cca. 4 - 5 aplikací, které chci mít k dispozici i při nepřítomnosti SDHC karty (i když u P552w je karta pod baterkou, takže její nepřítomnost v podstatě nehrozí). Nicméně toto není RAM, ale úložiště (pokud se od WM 5 něco dost podstatně nezměnilo). U úložiště dokážu pochopit, že většinu z interních 256 MB si vezme systém, ale to přeci nemá na WM 6 (pokud má odkazovaný článek pravdu - Stručně řečeno je nyní paměť RAM určena pouze pro běh aplikací, všechno ostatní včetně dat, instalovaných aplikací a nastavení systému je uloženo ve FlashROM) s RAM nic společného (navíc jsem se na úložiště neptal, a ani je neřeším). Dokonce dokážu pochopit, proč mám po soft-resetu volných "jenom" 63 - 64 MB RAM. Ale co mi hlava nebere, to je skutečnost, proč mi tedy zařízení neukazuje, že ze 128 MB RAM je 64 MB zabraných, a 64 MB volných. Místo toho ukazuje, že paměť pro programy má necelých 90 MB, a z toho je 26 MB zabraných. Proč Windows nepřiznají tu cca. 40 MB režii vlastního systému (konečně - tu režii systému by klidně bylo možné přiznat i u úložiště). Odkazovaný článek sice tak nějak popisuje, jak to funguje, ale zabývá se víceméně pouze úložištěm (RAM nás u zařízení s Windows Mobile 5 nemusí moc zajímat...).

Já se naopak snažím dopídit toho, které služby a programy lze "beztrestně" sestřelit. Zatím jsem přišel na Cyberon Voice Commander (to je ten VCDaemon.exe), jehož využitelnost (byť s HF) je velmi diskutabilní, a CallFilter, který běží přesto, že hovory nefiltruji. To je přeci stejné, jako u "stolních" Windows - existuje spousta procesů a služeb, které ve výchozím nastavení běží, ač vůbec nejsou potřeba, a pouze zpomalují systém. Tolik tedy k nesmyslnosti dotazu - samozřejmě máš na svůj názor právo :sarcastic:
lelouch (331)|27.4.2009 14:56
Bavíme se zde o dvou různých úrovních - ten citát odkazuje na fyzickou úroveň paměti ROM/FlashROM. Ale jak jasně zařízení samo předvádí, ze systémového hlediska zná jen tři druhy paměti - ROM a RAM + kartu nebo její obdobu.

RAM si pak mezi sebou dělí

1. Systémová část (po jejím odečtu vznikne ona "volná" paměť RAM)
2. Část deklarovaná jako Storage (nahrané aplikace, soubory atd.)
3. Část deklarovaná jako Programs - ano, tohle je to, co funguje jako klasická RAM

Poměr mezi těmito dvěma oblastmi si řídí systém SÁM a v drtivé většině případů má pouze deklarativní význam. Pokud je volná storage pouze 2MB a v programech je třebas 90 MB volných, po nahrání 20ti megového souboru se ty oblasti přenastaví. Pro programy zůstane vyhrazeno nějakých 70 MB a Storage si také něco ponechá volné. A funguje to samozřejmě i naopak - po uvolnění Storage části (té v RAM) se zvětší i oblast vyhrazená pro Programs.

Podstatná je proto pouze část In use - a to je pouze těch 26MB! Takže se ti se vší tou námahou a nejistotou co to způsobí povedlo ušetřit 500 kB z 26 MB. Ono totiž kolik je deklarováno jako Programs je úplně jedno - je to stále volná paměť, ale NE VŠECHNA (něco má přeci v režii Storage). Akorát si těch 90 MB systém v tuhle chvíli vyhradil pro běh aplikací, protože MŮŽE.

No a nesmyslnost původního dotazu je teď už snad jasná. Přenesení 500 kb aplikace na kartu udělá tu samou službu - a bez systémových rizik. Systém si pak vyhradí vyhradí více paměti pro aplikace. Jediná změna proti WM 5.0 je v tom, že kdysi tam byl posuvník, kterým se ten poměr dal změnit ručně (ale stejně si to nakonec vždycky přenastavil podle svého).
SdKfz.171 (99)|27.4.2009 15:17
[quote=lelouch]
RAM si pak mezi sebou dělí

1. Systémová část (po jejím odečtu vznikne ona "volná" paměť RAM)
2. Část deklarovaná jako Storage (nahrané aplikace, soubory atd.)
3. Část deklarovaná jako Programs - ano, tohle je to, co funguje jako klasická RAM
[/quote]

Ehm... tak nevím, jestli oba vycházíme ze stejných informací - Tebou odkazovaný článek uvádí Každé zařízení sice stále má jak paměť RAM, tak i paměť FlashROM, ale způsob, jakým s nimi systém pracuje, je od předchozích verzí systému velmi odlišný. Stručně řečeno je nyní paměť RAM určena pouze pro běh aplikací, všechno ostatní včetně dat, instalovaných aplikací a nastavení systému je uloženo ve FlashROM. To znamená, že Tebou uváděné rozdělení RAM (viz. zvýraznění v citaci Tvého postu) není pravdivá. ASUS P552w má 128 MB RAM a 256 MB ROM - ROM je úložiště a RAM je operační paměť (totéž praví i Tebou odkazovaný článek). Takže, i když nakrásně přenesu aplikaci z úložiště na kartu, na velikosti RAM se to neprojeví. Navíc - kromě toho, že nepotřebné procesy zabírají paměť (byť marginální hodnoty), mají pravděpodobně další režii, kterou je zatížení procesoru. Je pravda, že u P552w to není nijak zvlášť omezující (Marvel Tavor na 624 MHz), ale zatížení procesoru má vliv na výdrž baterie.
Zdenek Malinsky (9781)|27.4.2009 17:30
Malý dotaz: proč to řešíš? Nestačí ti velikost RAM, při spuštění více aplikací to hlásí málo paměti..... :?
SdKfz.171 (99)|27.4.2009 22:08
Resim to proto, ze se chci o WM dovedet vic a rad bych si je vyladil tak, aby tam nebylo nic zbytecneho. Predpokladal jsem, ze podobny problem uz treba nekdo resil, zvlaste v dobe, kdy na zarizenich byvalo jenom 64 MB RAM (na mych 128 MB RAM me zatim bota netlaci). Za tresinku na dortu bych povazoval, kdyby se povedlo nejakym hackem prinutit system, aby priznal svou rezii.
Proste to resim - pokud se to nekomu nelibi, nemusi odpovidat. Predpokladal jsem, ze mi odpovi nekdo, kdo tomu rozumi. K memu prekvapeni jsem se dockal pouze toho, ze se "odbornici" (uvozovky zcela opravnene - vzhledem k uvedenym nesrovnalostem) rypou v tom, proc se o to vlastne zajimam. Bylo by to k smichu, nebyt to na ce4you.cz...

Edit: Kdyz uz citis potrebu editovat mi posty, tak to delej alespon poradne. Pisu tam (viz. zvýraznění v citaci Tvého postu), ale citace se "zahadne" vytratila. Mohls' tam nechat alespon ten zvyrazneny kousek - nahoda, ci umysl "sanovat" kolegu admina, aby ty blaboly tak nebily do oci? No nic, napravim to sam.
Zdenek Malinsky (9781)|27.4.2009 22:58
Citaci jsem smazal, protože je jaksi přinejmenším zbytečné citovat předchozí příspěvek.
Lelouch ve svých příspěvcích píše dost pochopitelně - co na tom nechápeš?
SdKfz.171 (99)|27.4.2009 23:06
Nechapu na tom toto:
V odkazovanem clanku je napsano:
Z výše uvedených důvodů proto v nové verzi systému došlo k radikální změně práce s pamětí na Pocket PC zařízeních. Každé zařízení sice stále má jak paměť RAM, tak i paměť FlashROM, ale způsob, jakým s nimi systém pracuje, je od předchozích verzí systému velmi odlišný. Stručně řečeno je nyní paměť RAM určena pouze pro běh aplikací, všechno ostatní včetně dat, instalovaných aplikací a nastavení systému je uloženo ve FlashROM.

Oproti tomu lelouch pise:
RAM si pak mezi sebou dělí

1. Systémová část (po jejím odečtu vznikne ona "volná" paměť RAM)
2. Část deklarovaná jako Storage (nahrané aplikace, soubory atd.)
3. Část deklarovaná jako Programs - ano, tohle je to, co funguje jako klasická RAM


Neni to ponekud v rozporu?
lelouch (331)|28.4.2009 08:34
Není. FlashROM je pouze označení fyzické podstaty paměti stejně, jako FlashROM ve tvém PC nerovná se BIOS. V nových zářízeních se vše odehrává na flashce - část je ovšem běžně nepřístupná a zbytek systém hlásí jako RAM. Což nakonec můj příspěvek říká hned v první větě a důvody pro toto řešení v Podpoře článek popisuje celkem přesně (aby se neztrácela data ani po vyjmutí baterie).

Vřele ti doporučuji změnit slovník a chovat se slušně. Snažíme se ti tu něco vysvětlit. Že to nemůžeš pochopit? V tomto případě to není způsobeno našimi bláboly a konspirací mezi adminy, ale spíše tvou gramotností a egem, kterému se prostě nelíbí odpoveď na tvůj dotaz, ač je navýsost technická a neosobní. S tím ti zde ale neporadíme...
SdKfz.171 (99)|28.4.2009 11:23
Tak jsem asi opravdu negramot - jestlize me odkazes na clanek, v nemz je napsano, ze RAM ve WM 5 (a podle Tebe od te doby nenastaly podstatne zmeny) slouzi pouze pro beh programu, a druhym dechem mi napises, ze slouzi jako uloziste, tak nevim, co si z toho mam vybrat, a proto do toho porad rypu.
Abych tedy shrnul vysledek dotazu - nedozvedel jsem se nic, krome toho, ze mate hroznou starost o to, proc to vubec resim. A jestli na me chces delat bu-bu-bu kvuli slovniku, tak nevim proc - nezda se mi, ze bych pouzival vulgarni vyrazy. Jeste ted se mi klepou kolena :disgusted:
lelouch (331)|28.4.2009 13:24
Opakuji to už snad popáté - protože stejná oblast FYZICKÉ RAM (co je napsáno na krabici) slouží pro obě funkce. V řeči PC je to prostor společný RAM a harddisku. Naopak, systémová část HDD (včetně všech souborů OS a části aplikací výrobce) je v zde v ROM. Jaký druh flash pamětí (NOR/NAND) obsluhuje kterou část je z tohoto pohledu irelevantní.

Že odstřelování těch pár malých postrádatelných procesů nemá valného významu je prostě fakt. Když pominu skutečnost, že mohou být vázány na knihovny a procesy potřebné pro jiné aplikace a jejich funkce. Jestli tě uráží, že podstatně efektivnější jsou jiné kroky, anebo že zjevně nikdo na podobně geniální myšlenku ještě nepřišel, od toho ti my nepomůžeme.

Proto si se "nedozvěděl nic": Přišel si k doktorovi s tím, že se ti nějak moc ohýbá ruka v předloketním kloubu. Doktoři ti řekli, že to je zlomenina a ne kloub - nejbližší klouby jsou pouze loket a zápěstí. Ale protože ty ses nakonec o předloketním kloubu nic nedozvěděl, bylo ti chození k doktorům k ničemu. Souhlasím.

Když na nejakou informaci mentálně nestačíš ještě neznamená, že jde o blábol. Připočtěme "odborníky", kteří se vzájemně kryjou a dělají na tebe bububu... Tolik ke slovníku.

Několikrát jsi zde porušil pravidla diskuse. Zde se odpovědi nevynucují, nálepkování všech kolem dle libosti se zde netoleruje, předchozí příspěvky se zde necitují - a už vůbec se neopravují adminovy zásahy - zvláště, pokud napravují porušení pravidel. Buď se s srovnej s tím, že tohle je důsledně moderované fórum anebo jdi někam, kde podobné chování nebude nikomu vadit anebo kde dokonce bude někomu imponovat. Zde vadí. A to už ber jako první moderátorské varování. Vzhledem k tvému chápání psaného textu ještě překlad: první bububu od strážce diskusí.