Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak Image2Ozf při zmenšení mapy mapu zvětší

Jirka Ch. (42)|22.2.2009 12:09
Při pokusech o zmenšení map jsem zjistil, že resize pomocí Img2Ozf na 99-60% nevede ke zmenšení souboru, jak by selský rozum předpokládal, ale nesmyslně k jeho velmi výraznému zvětšení. Údaje v grafu vznikly dekompilací čtverce ZM10 16-41 (11,5 MB) a následným převodem do ozfx3 pomocí Img2Ozf v. 3.02.

[color=blue]Edit - upřesnění[/color]: Za 100% velikost beru rovněž ozfx3 soubor, ne obrazový formát (png, bmp, jpg ap). Takže 100% velikost ozfx3 má velikost souboru 100%, po resize na 99% se zvětší velikost souboru na 212%!

Toto info dávám jako doplnění diskuze z "Kalibrovaných map" z 21.2., jak to, že jedna mapa je malá a jiná velká. Formát Ozfx3 má zřejmě nevyzpytatelné vlastnosti :?

mpis (120)|24.2.2009 10:10
Formát Ozfx3 rozhodně [color=red]nemá[/color] nevyzpytatelné vlastnosti, ale je úžasně geniální. Zkuste si práci v Ozi s "obyčejnou bitmapou" a pak porovnejte s formátem Ozfx3. To je nebe a dudy.

# Contains a separate image for each zoom level for 25% and below. These zoom levels are created using a bilinear filter and look good.
# Zooms of 90, 80, 75, 70, 60, 50, and 40% are created by OziExplorer and OziExplorerCE using a bilinear filter giving good looking smooth zooms.
# Fast Initial Loading
# Small memory requirement when loaded
# The loaded tiles can be cached in memory, this allows the Ozfx3 format to be efficiently used on slow Windows CE PDA's.
lake_ce4you (48)|28.2.2009 22:45
To Jirka_Ch:
Formát map pro OZI není optimalizovaný na minimální velikost souboru, nýbrž na rychlost načítání a překreslování na přístrojích PDA/PNA.
Zvětšení souboru je dáno tím, že formát ozf2 a ozfx3 defaultně obsahuje zmenšené náhledy mapy. To přidává celkem asi 30% objemu informací, ovšem před konverzí to můžete vypnout. Já mám náhledy při konverzi zakázané, protože mám na PNA přehledovou mapu ČR a obejdu se bez náhledů.
Další prostor pro ušetření objemu dat je snížit počet barev na 64. Největší žrout paměti je mapa v JPG. To je naprosto nevhodný formát pro mapy, jak z hlediska komprese, tak z hlediska barevné hloubky.
Ten váš graf je zajímavý. Kdybyste to zkusil s upravenými nastaveními, dejte vědět jaký byl výsledek.
Jirka Ch. (42)|4.3.2009 16:07
Náhledy na zmenšeniny jsou i ve 100% velikosti, a ta je oproti 90% velikosti menší 2,1x!!! Velikosti souboru ve 100% odpovídá až zmenšenina na 55%. Toto je jedna z nevyzpytatelných vlastností. Otázka je, zda je na vině formát nebo program Image to Ozf.

Vzhledem k tomu, že Ozfx3 je formát proprietární, nedokumentovaný, asi nikdo nepřijde na vysvětlení. Dal jsem to sem jen na vědomí.

Že by šlo "náhledy při konverzi zakázat" nevím, nikde takovou volbu nevidím? Já je využívám, takže všechny mapy které jsou v Ozfx2 převádím do Ozfx3.

Barvy jsem zkoušel také redukovat, úspora velikosti souborů je jen malá, barevné znehodnocení map však velké.

S jinými obrazovými formáty srovnávat nebudem, každé je na něco jiného. Jpg je výborný na fotky;-)

mpis mi radí porovnat s "obyčejnou bitmapou", to porovnávat nebudu, protože to nejde. "Obyčejnou bitmapu" Ozi CE (jsme na serveru mobilních zařízení) neumí a je to tak dobře. Známé vlastnosti známe, ale jsou i neznámé, tohoto nevyzpytatelného formátu;-) Další kapitola by mohla být ochrana, a jak se jí zbavit. Někdy vznikne i při tvorbě vlastních map. Kdysi tuším Vladas na toto téma tady psal. Já na ní teď narazil po použití MapMerge.
mpis (120)|14.3.2009 09:44
[quote=Jirka Ch.]
S jinými obrazovými formáty srovnávat nebudem, každé je na něco jiného. Jpg je výborný na fotky;-)

mpis mi radí porovnat s "obyčejnou bitmapou", to porovnávat nebudu, protože to nejde. "Obyčejnou bitmapu" Ozi CE (jsme na serveru mobilních zařízení) neumí a je to tak dobře.
[/quote]

Pochopitelně, že na mobilním stroji to srovnání nejde udělat, ale na PC fungují i obyčejné bitmapové formáty, a tam je ten rozdíl výrazně vidět. Nechápu, proč se stále tak tvrdošíjně držíte té "nevyzpytatelnosti". Jestliže mi něco urychlí běh programu a navíc mi drží kvalitu zobrazení při zoomu, tak mě vůbec nezajímá pár megabytů navíc. Autor Oziexploreru tento formát použil (možná vyvinul) právě pro tyto vlastnosti.
Jirka Ch. (42)|14.3.2009 22:19
Téma mého příspěvku bylo: Proč se při zmenšení měřítka o 10% zvětší výsledný soubor na 200%?

Pokud vás nezajímá "pár" megabajtů navíc, dobře, ale to není odpověď.
Vyzvat mě k porovnávání s bitmapou též není odpověď. Můj příspěvěk byl o úplně něčem jiném, viz výše. Rovněž nebyl o urychlení běhu programu, ani o kvalitě zobrazení.

Známé vlastnosti ozfx3 jsou známé, ty nejsou tématem tohoto příspěvku. Tématem je neobjasněná, čili nevyzpytatelná:D vlastnost ozfx3 nebo Image2ozf výrazného zvětšování se při zmenšování na 99-60%.

[color=blue]Edit:[/color] Do 1. příspěvku jsem doplnil, aby nevznikly pochybnosti, že porovnávám ozfx3 s ozfx3 a ne ozfx3 s obrazovými formáty. Porovnávám porovnatelné, samozřejmě.