Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

T-Mobile Hungary :: Rekordní rychlost GSM EDGE!

Pavel Koza (4761)|8.7.2004 10:20
http://www.infosyncwo.....06.html

Jóó, Maďaři, ti se mají:) Jak jsem se dočetl ve výše uvedeném článku na serveru Infosync, maďarskému T-Mobile se povedlo dosáhnout rekordní rychlosti přenosu dat na EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) síti. Konkrétně se jednalo o rychlost 235.6 kbps. Nutno ovšem podotknout, že se jednalo o testování za speciálních podmínek, byl to vlastně test robustnosti a stability sítě. Jinými slovy - co ta síť vydrží:) Běžní uživatelé využívající tuto službu komerčně mají k dispozici maximální rychlost "pouze" 100 kbps.

Ale i tak se jedná o slušné rychlosti, alespoň pro použití v PDA, nemyslíte:)?
ipf (2136)|8.7.2004 10:54
Já občas jedu na 131kbps, takže mne to neudivuje :D
PavelR. (2184)|8.7.2004 11:04
[QUOTE="Pavel Koza"]

Ale i tak se jedná o slušné rychlosti, alespoň pro použití v PDA, nemyslíte:)?[/QUOTE]

... to ano, ale docela by mne zajímalo jak je to při rychlostech vyšších než 115,2kbps, což je maximální rychlost portu u PDA s PPC/WM (a je jedno zda je to Generic IrDA modem, bluetooth dialup modem). Pokud se dá věřit nastavení v connection manageru v PDA tak je vždy komunikace ořezána právě na zmíněných 115,2.

PavelR.
Pavel Koza (4761)|8.7.2004 12:30
To nevim. A nevis nahodou, jak je to u zarizeni s integrovanym GSM/GPRS? Jestli je to propojene pres nejake seriove rozhrani (coz by bylo :no: ), nebo jestli je to propojene nejak "lepe"?
PavelR. (2184)|8.7.2004 14:44
[QUOTE="Pavel Koza"]To nevim. A nevis nahodou, jak je to u zarizeni s integrovanym GSM/GPRS? Jestli je to propojene pres nejake seriove rozhrani (coz by bylo :no: ), nebo jestli je to propojene nejak "lepe"?[/QUOTE]

... myslím, že jsem někde četl, že GSM část u XDA se hlásí jako COM2 ... co z toho lze vyvodit netuším :) ...

PavelR.
windmaster (307)|8.7.2004 20:12
No rychlost by to byla příjemná a nejenom na PDA ale i na NB. Ovšem pokud by i cena za připojení byla dvojnásobná než u GPRS tak :no:
Pavel Koza (4761)|8.7.2004 21:45
Myslim, ze nasi kolegove na Slovensku si jiz teto vymozenosti uzivat mohou, pochlubi se nekdo, jak to beha a kolik za to chtej (v porovnani s klasickym GPRS)?
PavelR. (2184)|9.7.2004 08:11
[QUOTE="Pavel Koza"]Myslim, ze nasi kolegove na Slovensku si jiz teto vymozenosti uzivat mohou, pochlubi se nekdo, jak to beha a kolik za to chtej (v porovnani s klasickym GPRS)?[/QUOTE]

... docela podrobný popis zkušeností s EDGE je zde ...

PavelR.
johnz_ce4you (59)|9.7.2004 19:01
[QUOTE="Pavel Koza"]Myslim, ze nasi kolegove na Slovensku si jiz teto vymozenosti uzivat mohou, pochlubi se nekdo, jak to beha a kolik za to chtej (v porovnani s klasickym GPRS)?[/QUOTE]
je to za rovnaku cenu ako gprs (vlastne mobil [nokia 6230] si vyberie ci gprs alebo ak je tak edge)
edge je zatial vo vacsich mestach (ba, ke, bb,...?)
teoreticka rychlost je tusim okolo 240kbps
ja kedze mam mda2 nemam nokiu 6230 (jediny pouzitelny telefon s edge u nas)
Pavel Koza (4761)|9.7.2004 19:26
Dik za info, ten clanek je vycerpavajici:) Pokud jsem ale pochopil spravne, tak na PDA si rychleji nez 115,2kbps nezakomunikujeme... No nic, snad casem:)
PavelR. (2184)|10.7.2004 07:24
... rychlost portu v Connection Manageru je v baudech - tj. jedná se o modulační rychlost, ne přenosovou rychlost. Jinými slovy vztah mezi baud rate a bit rate nemusí být vždy 1:1 (např. jedna modulační změna může nést více než 1-bitovou informaci, přenosová rychlost pak může být násobkem modulační rychlosti). Bohužel u sériové komunikace tomu asi tak nebude, že ... :(

Pokud někdo používáte na Slovensku EDGE s PDA, máte určitě nainstalován i nějaký monitor připojení (např. Spb GPRS monitor), můžete se podívat kam až vám vyšplhá přenosová rychlost? Při teoretickém maximu EDGE 240 kbps byste se měli dostávat nad 115 kbps. Pokud tedy zaznamenáte hodnoty nad 115kbps, je možné, že toto omezení neplatí ... Sám tomu ale moc nevěřím, neboť veškerá komunikace týkající se připojení (tj. přes Generic IrDA, Bluetooth dialup modem) by měla být "jen" sériová ...

Pokud někdo můžete vnést do této problematiky jasno, pls. učiňte tak :) ...

PavelR.
BraVa_ce4you (2)|5.8.2004 16:27
U nas su aj ine telefony ktore podporuju EDGE napr nokia 3200,6850 a spominana6230 Iba tolko
Skusali sme to a slo to 40k downlink takze celkom dobre