Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

On-line TV program pro PDA

lelouch (331)|1.2.2009 02:59
Jestliže vám ještě neuschla slza uroněná za nedávno zesnulou aplikací na prohlížení televizních programů, nezoufejte. Mám pro vás řešení v mnoha ohledech mnohem univerzálnější i když je "pouze" on-line.

To "pouze" je v uvozovkách schválně - otevírá to na druhou kupu nových možností. Nakonec, televize je do značné míry gaučové médium. Alespoň já při plánování domácí sítě vždycky dbám na to, aby byly všechny lehátka, pohovky, postele, křesla a gauče rozhodně v dosahu WiFi a Bluetooth signálů...

Když po letech používání asi před rokem služba sms.cz začala mít problémy s obsahem (stále více chyb v databázi) a následně korunovala mé rozladění tím, že chtěla po mě za používání ještě peníze, začal jsem intenzivně hledat něco jiného. Když ne z jiného důvodu, pak pro obchodní břídilství původců - peníze mají vydělávat reklamou anebo je tahat z televizí (možností je několik) a ne snažit se přenést problém na koncové uživatele...

Televizní program používám vlastně výlučně k programovaní rekordéru, takže většina portálových služeb snažících se o upozorňování e-mailem a pod mě byla k ničemu. Potřeboval jsem přehled alespoň na týden dopředu s možností vytvořit si svůj seznam, který by šel vytisknout. A asi před tím rokem jsem i našel: stránky magazínu Sat+ věnované televizním programům pod mírně krkolomnou doménou www.programy-tv.cz. Dneska jsem si u nich poprvé všiml banneru s upozorněním, že existuje i PDA verze. Pohrál jsem si a zde je výsledek:

[color=red]K čemu je to dobré?[/color]
  • obsahuje programy bezmála stovky televizních a rozhlasových stanic[/*]
  • umí pracovat se seriály a reprízami[/*]
  • má nastavitelné vyhledávání v programech[/*]
  • obvykle je program k dispozici na týden dopředu[/*]
  • umožňuje sestavování vlastních seznamů programů, které pak lze prohlížet z kteréhokoli počítače nebo PDA a samozřejmě i tisknout[/*]



[color=red]Jak to funguje na webu?[/color]
  • v první řadě vřele doporučuji registraci - až ta vám umožní používat pokročilejší funkce[/*]
  • po prvním přihlášení si najděte v horní liště Moje nastavení[/*]
  • zaškrtěte si stanice, které chcete sledovat - co tam není celkem srozumitelné je to, že čísla, která zadáte do malých textových boxů u programů určují pořadí, ve kterém se vám programy budou zobrazovat (na stránku se vám vždycky vejdou jenom čtyři) - já například používám pořadí, jaké mám v televizorech, rekordérech atd.)[/*]
  • všimněte si, že si můžete nastavit i upozorňování mailem i se stanovením časového předstihu - upřimně, bez push mailu, trochu pochybná funkce[/*]
  • rovněž si zde můžete předdefinovat vyhledávací příkazy - vřele přitom nedoporučuji zaškrtnutí automatického označení výsledků vyhledávání z prostého důvodu: hledání VŽDY zahrnuje výsledky VŠECH stanic a navíc, výraz engine evidentně hledá i v popisech pořadů, takže obvykle vrací velké množství i nečekaných položek[/*]
  • když teď přejdete na Můj TV program, měli byste už vidět čtyři první stanice podle vašeho pořadí; následující najdete na dalších stránkách[/*]
  • teď už máte ale u každého pořadu zaškrtávací box, kterým můžete zařadit pořad do svého výběru - výběr si musíte nakonec uložit tlačítkem, které je na horním i dolním okraji stránky[/*]
  • po uložení a novém načtení stránky jsou už všechny vybrané pořady označené nejenom zaškrtlým boxem, ale i šedým pozadím[/*]
  • pokud chcete nalézt všechny díly například u seriálu (stejně to platí i pro reprízy), jednoduše klepněte na název programu otevře se nové okno - v jeho spodní části najdete příští vysílání, které jsou aktuálně v databázi (ne tedy všechny, které se kdy budou vysílat) a rovnou zde je můžete označit a uložit; dejte přitom pozor na dvě věci - evidentně je tato funkce vázána na to, že seriál nebo cyklus někdo "zřetězí" už při zápisu a občas to neklapne a za druhé, pokud se změní číslo série (třebas Seriál VI vs. Seriál V), obvykle se chovají jako kdyby k sobě nepatřily[/*]
  • a nakonec - voila - klepněte na Vybrané pořady a objeví se vám jejich jednoduchý seznam s velice pozitivní vlastností - jsou tam časy začátku i konce každého z nich (poznámečka - čísla dílů jsou tam také, jenom jsou až na pravém okraji, těsně u log stanic)[/*]

[color=red]Jak to funguje v mobilu?[/color]

Je nutné nejdříve poznamenat, že mobilní verze zdaleka není bez chyb. Pokud se vyberete jen tak na adresu pda.programy-tv.cz, potážete se - no ne zrovna se zlou - ale s nedotaženou určitě.

Za prvé, čeká na vás stažení asi půlmegové stránky. Důvod je prostý - bez jakýchkoli cookies ve vašem prohlížeči vám server vrátí přehled právě vysílaných pořadů a pořadů následujících u moře stanic - včetně ikonek, grafů uběhlého času atd.

A za druhé, v základním stavu mě poprvé neukázala možnost přihlásit se. Pomohlo otevření klasického www rozhraní, přihlášení a okamžitý následný přechod (zapsáním nové adresy do prohlížeče) do pda verze (faktem je, že při dalších přihlášeních už zřejmě přítomná cookie způsobila, že i na mobilní stránce přibyla možnost přihlášení). Po této mírně krkolomné proceduře už uvidíte menu se známými položkam - všimněte si, že zde na rozdíl od www verze chybí Můj TV program:


Ve skutečnosti je to totiž tak, že přímo na Homepage vidíte seznam programů se známými zašktávacími boxy a pozor - vámi vybrané pořady jsou zde již správně označené.


Je zde jedna zásadní odlišnost proti klasické stránce... Hned pod menu je nastavení filtru. Jeho podstatnou vlastností je, že dovoluje současně zobrazit pouze programy z jednoho časového úseku a jedné televizní stanice:


Co je ovšem (alespoň z mého pohledu) nejdůležitější, dá se zde zobrazit v rychlé a velice použitelné podobě seznam vybraných pořadů:


A jenom pro pořádek (ale pro tuto funkci vlastně ani nemusíte být přihlášení), je zde přehled toho, co vysílají hlavní stanice:


[color=red]Jaké jsou hlavní výhody?[/color]
  • prohlédnete si televizní program v klidu, když máte čas[/*]
  • na rozdíl od škrtání fixem v časopisu - bude výsledkem časově seřazený seznam dostupný pře web odkudkoli a kýmkoli, kdo zná přihlašovací údaje (u nás jde obvykle o víkendovou společenskou hru - každý si ze svého počítače doplní věci co chce vidět a já to nakonec naprogramuju na HDD rekordér)[/*]
  • možnost kdykoli doprogramovat pořad hned po jeho přidání jiným členem rodiny bez nového tisku atd - stačí mít u sebe mobil nebo PDA[/*]
  • možnost relativně jednoduchého doplnění pořadu, o kterém mi řekne kolega, známý a pod. přímo v mobilním zařízení[/*]

[color=red]S čím musíte počítat[/color]
  • web má několik vlastností, které vám budou mírně pít krev - nebudu je jmenovat, přijdete na ně sami... ;)[/*]
  • práci se žánry radši ani nezkoušejte - příliš mnoho překrývajících se kategorií vede k tomu, že téměř nikdy nenajdete co hledáte[/*]
  • [*]občas se stane, že některé stanice nemají v databázi program na celých s
matoman (19)|1.2.2009 13:20
ja na tv program pouzivam m.centrum.cz maju kustomizovanu hlavnu stranku, v ktorej sa mimo ineho da nastavit aj program pre zvolene stanice. Minimalne stoji za vyskusanie.
lelouch (331)|1.2.2009 15:26
Jo, jak jsem zmiňoval, na pouhé prohlížení programů jsou možná lepší portálová řešení - třebas i m.tv.seznam.cz...

Výhoda mnou zmiňované služby je v tom, že si mohu vytvořit svůj seznam pořadů (ne pouze stanic) a na ten mít přístup z mobilu. Výhod proti obecným přehledům je snad jasná: vidím, kdy jde mnou preferovaný pořad bez ohledu na stanici, na které má běžet, bez ohledu na čas i datum. Nemusím se tedy prohrabovat různými stanicemi, dny a časy. Tohle si mohu odbýt na počítači a na mobilu pak už jen prohlížet výsledek...
Jerry Salcer (197)|2.2.2009 10:34
Není to špatné. Pro zájemce o tv program na 7 dní pro offline čtení doporučuji toto http://fajkus.cz/isilo/ Naklikáte si co požadujete stáhnou a máte z toho 1 soubor ve formátu .prc nebo .pdb pro čtení offline. Již od počátku věku pda používám bezchybnou offlinovou čtečku iSilo, která funguje na všech Palm a WM zařízeních. Je to prográmek, kterému těžko něco vytknout.
condys_ce4you (103)|8.2.2009 13:53
Pěkné stránky i s funkci upozornění na daný pořad na mobil a to zdarma jsou tady :)

EDIT: Úprava linku moderátorem.
lelouch (331)|8.2.2009 14:27
No, s tím zdarma bych byl hóóódně opatrný. Platí to možná pro uživatele O2. Pokud to ale pro jakákoli nastavení požaduje wapový přístupový bod, pro zákazníky jiných operátorů pak zdarma není ani samotné prohlížení... Ale ano, přes internet a pro základní přehled, proč ne?
Zdenek Malinsky (9781)|8.2.2009 14:35
Navíc wap u O2 není v rámci "unlimited" tarifů, takže se za něj platí navíc.:no:
lelouch (331)|8.2.2009 14:46
No, podle tamější nápovědy je to takhle: "Prohlížení wapových stránek je na celém tomto portálu pro zákazníky O2 zdarma. Zákazníci jiných sítí platí poplatek dle tarifu svého operátora. Upozorneni formou SMS je zdarma."

Ono ani u jiných operátorů neznám tarif, kde by wap nebyl zpoplatněný. Jedinou omluvou snad může být hrazení těch smsek do sítí jiných operátorů z provozu přes wap...