Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Touch HD - ROM, flash a ladění...

JP_ce4you (215)|17.12.2008 09:34
- dovoluji si jako laik s 219 příspěvky :-) založit toto vlákno s informací, že byl zveřejněn Hard-SPL a.k.a. HSPL
(od osvědčeného OliNexe) pro zařízení HTC Touch HD - alias Blackstone.
Kompletní ucelené informace o HTC Touch HD naleznete na: wiki.xda-developers.com

Základním předpokladem "neofico" flashování ROMek je ODEMČENÉ zařízení, tzn. má tzv.SuperCID!
Změna SuperCID je procedura nahrání Hard-SPL, která obchází kontrolu identifikačního čísla prodejce (Vendor ID) a country kód.
CID je zkratka "Carrier ID" Lock (též obecně známé jako VENDOR LOCK - na základě dohod mezi HTC a vendory o blokování / přehrávání ROMek v jednotlivých regionech světa).
Pokud bude HSPL (nebo USPL) ignorován, buď flash vůbec neproběhne nebo se z MT stane po flashi nepoužitelné těžítko.
Nahráním/změnou Hard-SPL si umožníte přeflashování jakékoli i neoficiální custom ROM verze nebo samostatného firmware radia, které jsou jinak blokovány.
PLATÍ však, že touto změnou riskujete ztrátu záruky, nebo minimálně komplikace v případě reklamačního řízení = takže [color=red]na vlastní riziko!![/color]

Pro „odemčení“ můžete tedy použít buď variantu HSPL nebo variantu USPL:
----------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]A. varianta - HSPL[/color]
Stažení a návod zde: Xda-developers - Hard-SPL.
Pěkně a detailně zpracovaný názorný návod v češtině ZDE.
Step 0. - Dobití baterii na nejlépe 75-100% - jinak nebude flash povolen!
Step 1. - Přehrání HSPL mi proběhlo naprosto bez problému a na „tricolour screenu“ je již SPL = 1.14.OliNex
Step 2. - Přehrání WWE ROMky „RUU_BlackStone_HKCSL_WWE_1.19.831.0_Radio_52.49a.25.26_1.09.25.14_Ship“ též naprosto bez problému.
It worked like a charm = šlo to jedna radost :-)
----------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]B. varianta - USPL[/color]
Stažení a návod zde: Xda-developers - USPL.
Toto jsem nezkoušel, mám již nahraný HSPL, proto přikládám jen překopírovaný příspěvek od Mpise (str. 3) se zkušeností s odemčením a následným flashem ROM pomocí USPL:
1. v AS nepovolit připojení USB
2. vypnout zařízení (dlouhým podržením "Power")
3. nastavit "SPL bootloader mode" (tri-color) současným stiskem a držením "Power" a "VolDown"
4. připojit USB kabel ( v bílé části obrazovky je napsáno "USB"
5. v PC spustit blac_uspl.exe nejlépe v CMD okně (první drobné překvapení - to CMD okno)
6. jestliže vše proběhlo dobře, zařízení se restartuje a SPL label je "1.14.USPL" indikující, že USPL proběhl úspěšně
7. teď se z PC spustí RUU_BlackStone_HKCSL_WWE_1.19.831.0_Radio_52.49a.25.26_1.09.25.14_Ship.exe (druhé překvapení, že to jede bez AS)
a to je celé.
----------------------------------------------------------------------------------------

Bezpečnější a rychlejší způsob, jak následně flashovat nové ROMky nebo custom radio moduly je neflashovat z PC,
ale nejdříve překopírovat flash soubor *.NBH na SD kartu a odtud spouštět flash přímo přes Bootloader mód.
Předpokladem je, že máte již předem nahrán Hard-SPL!!!
Postup:
1. Přejmenovat flash soubor *.NBH na BLACIMG.NBH a překopírovat jej do rootu SD karty.
2. Ujistit se, že baterie je dobita alespoň na 50% (raději více!).
3. Zcela vypnout přístroj dlouhým přidržením [Power] tlačítka.
4. Zapnout mód Bootloaderu = stisknout a stále držet tlačítko [Hlasitost dolů] a současně stisknout tlačítko [Power].
5. Jakmile se objeví zpráva o připravenosti flashe (bílá obrazovka), zahájit stiskem tlačítka [Power].
6. Celý proces bude trvat cca 3 minuty. Po dokončení bude zobrazena zpráva o provedení: Update Complete - UPDATE SUCCESS.
7. Nyní je nutné odstranit kryt baterie a stisknout červené tlačítko [Soft Reset].
A je to.
8. Provést dodatečný Hard Reset (viz níže).
----------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]Velmi kvalitní custom romky 6.1 jsou od Onkologa. [/color]
Přestože jsem odzkoušel řadu jiných, i novějších 6.5, nakonec se stále vracím k jeho 6.1 verzím.
Velmi dobrá je Lite verze - stabilní, super rychlá a bez bugů. Žádná 6.5 této kvality zatím nedosahuje.

----------------------------------------------------------------------------------------
[color=red] Radio moduly:[/color]
Radio modul je firmware, který pracuje mezi operačním systémem a hardwarem MT.
Ovládá a podstatným způsobem ovlivňuje zvuk, GSM, GPS, Wifi, Bluetooth , a tím samozřejmě ovlivňuje i výdrž baterie.
Nelze říci, že vyšší custom verze radia je vždy lepší, nutno odzkoušet.
Samostatný Radio modul lze též instalovat přejmenováním *.nbh na BLACIMG.NBH a dále jak uvedeno výše.
[color=red]Bez nainstalovaného Hard-SPL se o flashování radia vůbec nepokoušejte![/color]
Po instalaci samotného rádia není nutné provádět HR zařízení!
Jeden z posledních kvalitních modulů Radia s lepším GSM signálem je
(R): 1.17.25.09 - Radio protokol (G): 52.69.25.37U - ZDE
JP_ce4you (215)|17.12.2008 09:35
[color=red]Hard Reset [/color]- po přeflashování každé romky se obecně doporučuje jej VŽDY provést:
(toto zahájit po prvním restartu HD - tj. až ze zelené obrazovky s textem „Tap the screen ...“ )
1. Zcela vypnout přístroj dlouhým přidržením [Power] tlačítka.
2. Současně stisknout a držet obě tlačítka hlasitosti = tzn. držet stále, až se objeví obr. s textem o HR!
3. Při stavu 2. - krátce stisknout Power tlačítko.
4. Následně se musí objevit bílá obrazovka s modrým textem o HR a dále dle textu ...

[youtube]http://www.youtube.com/v/Eqg8XFJyHBY&eurl=http://209.85.135[/youtube]
. . .
Pokud tento postup působí potíže, pak nezbývá než dokončit setup zařízení a provést
HR přes Settings – System – Clear Storage.
----------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]Bootloader - tricolour screen [/color]
1. Odstranit zadní kryt.
2. Stisknout a držet stále tlačítko Volume Down
3. Stisknout SoftReset tlačítko
4. Až se zobrazí bílá obrazovka, znovu krátce stisknout tlačítko Volume Down a tím se přepnete do obrazovky Tricolour Screen.

----------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]Soft Reset[/color]
buď
zcela vypnout přístroj dlouhým přidržením [Power] tlačítka a pak znovu zapnout
nebo
odstranit zadní kryt a stylusem stisknou červené tlačítko SoftReset.
A zde něco pro otrlé a desperáty nejhrubšího zrna :-), kteří často používají SoftReset tlačítko.
Rada z XDA Developers zní - vyvrtejte si velmi opatrně v zadním krytu malou dírku přesně v místě tlačítka.
Pak již žádné odstraňování krytu pro provedení SR, stačí použít např. kancelářskou sponku, mikrotužku ap.

----------------------------------------------------------------------------------------

JP_ce4you (215)|17.12.2008 10:35
[color=red]Aktuální rady a tipy [/color]na: xda-developers - Hints & Tips
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]A.[/color] Přednastavení SIP (Soft Input Panel) na jinou defaultní klávesnici
- kdo nepotřebuje počeštění celé ROMky a chce si pouze přednastavit jinou defaultní klávesnici, např. Resco nebo Spb keyboard.
Vzhledem k tomu, že po restartu se vždy SIP vrací na systémovou klávesnici, lze použít utilitku:
HtcExtFun“ - ZDE stáhnout New version!.
V příloze jsou upravené *.REG soubory pro stálé přednastavení zvolené klávesnice pro oba případy:
"Stylus In" a "Stylus Out"
Změna klávesnice se pak provede vysunutím/zasunutím stylusu (jednorázově po každém SR).
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]B.[/color] Zlepšení výkonu HD (.NET, Advanced Settings ...)
(Převzato z Xda-developers - Performance improving of HD.)
[color=red]1[/color]. Nainstalovat Microsoft .NET Compact 3.5 nebo novější 3.7 (viz přílohy níže) do vnitřní paměti, nikoliv na SD kartu.
a NErestarovat hned HD.
[color=red]2[/color]. V registrech HKLM\Software\Microsoft\.NETCompactFramework jsou dva klíče:
2.0.7045.00
a
3.5.7283.00
editujte 2.0.., změňte hodnotu z "1" na "0"
editujte 3.5.., změňte hodnotu z "0" na "1"
nyní máte teprve .NETCompact 3.5 (3.7) jako defaultní!
[color=red]3[/color]. nainstalujte MicroSDtuneUp.cab (viz příloha níže)
[color=red]4[/color]. nainstalujte AdvancedConfig 3.3 (viz příloha níže)
zde jděte do sekce Performance :
změňte hodnoty:
System Cache : Activated
System Cache Size : 0 (Auto)
Filter system file size : 16384
Glyph cache : 128 kB
...
Uložte a poveďte softreset.
Nyní bude systém optimalizován, mnohem stabilnější a se zjevným zlepšením správy paměti a rychlosti.
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]C.[/color] Změny barev v nastaveném barevném schématu
- to co nelze měnit jen nastavením tématu / motivu *.tsk. (Nepoužívám TouchFLO 3D.)
Stačí stáhnout free utilitku zde: „UI Tweaker for Windows Mobile Pocket PC
nebo jen její samostatné části TdyScheme Changer, WM5Color Changer nebo SysColor Changer.
Osobně využívám jen „SysColor Changer“, kterým si změním „Select Item Color“, což je highlight aktivní položky,
(tj. změna zeleného zvýraznění při zapnutém HTC Black.tsk).
Pokud si však následně přepnete *.tsk, musíte zopakovat i změny barev.
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]D.[/color] Změna velikosti fontu písma v popup menu sw aplikací (nikoliv ve Start Menu)
- pokud je písmo menu příliš velké, lze změnit:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GWE\Menu\Popfnt
a v klíči "Ht" změňte hodnotu na 1000 nebo 900, decimálně (původní je 1200).
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]E.[/color] Zrychlení přístupu k paměťové kartě SD
- většina Micro SD karet je formátována s FAT32 a používá alokaci 32KB clusterů.
Máte-li zde uloženy převážně větší soubory, pak lze urychlit přístup tím, že přeformátujete kartu s použitím stejného FAT32,
ale změníte alokované/rezervované velikosti clusterů na 64KB (namísto původních 32KB).
Určitou nevýhodou zvětšení clusterů je, že u malých souborů dochází k mrhání kapacitou karty, tzv. "slack space".
Pro zobrazení vlastností a formátování karty lze např. využít SoftWinter's StorageTool.
Předem si obsah karty překopírujte na PC :-)
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]F.[/color] Zapínání displeje HD bez nutnosti stisku tlačítka Power
(tj. probuzení ze sleep módu) – stiskem tlačítka Volume.
Změnit v registrech:
HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Keybd
klíč DefaultKeyLock: z 1 na 0
Uložit a SR. Úprava se zdá dobrým řešením v kombinaci s používáním S2U2.
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]G.[/color] Zlepšení rychlosti WiFi
Touch HD má vypnuté WLAN "g" (u některých ROM), běží pouze v režimu "b", které je stabilnější a méně citlivé na kvalitu signálu.
WLAN standard „b“ podporuje rychlosti do 11Mbps, zatímco standard „g“ do 54 Mbps.
Můžete si zkusit údajně až trojnásobné zlepšení rychlosti tím, že si zapnete „g_čko“ změnou v registrech:
HKEY_LOCAL_MACHINE \ COMM \ TNETWLN1 \ PARMS
- zde změnit hodnotu klíče: Dot11SupportedRateMaskG na = 8 (původní hodnota 4, v některých případech 1).
Pokud nevidíte tuto strukturu v registrech, pak použít „WiFi_Enable_WLAN_G_Mode.cab“, který ji vytvoří (viz příloha níže).
Po úpravě nebo instalaci CABu proveďte SR!
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]H.[/color] Max. zvýšení dotykové citlivosti HD
(od Azharsunnyho). V registrech změnit:
HKLM/Drivers/TouchPanel ... zde: PressureThreshold = FFFFFFFF (v Hex),
HKLM/Software/OEM/TFLOSettings ... zde: FingerPressure = FFFFFFFF (v Hex),
nebo použít CAB v příloze (iTouch_azharsunny_MAX.cab).
--------------------------------------------------------------------------------------
[color=red]I.[/color] Vypnutí úvodní startup animace nebo zvuku
V registrech: HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\HTC\HTCAnimation\ zde položky:
StartupGif ... nechat prázdné
StartupWav ... nechat prázdné
--------------------------------------------------------------------------------------
htcjirka (1875)|17.12.2008 22:41
Uz jsem take najel na tuto rom,tak uvidime jak se tato nova verze a build osvedci.
hafush (136)|18.12.2008 19:16
Snad to patří do tohoto tématu.
Mohl by sem někdo,kdo již má CZ ROM 1.14.479.3 WWE počeštěnou přez InterWrite od Sunnysoftu HODIT VYTAŽENÉ CABy S ČEŠTINOU.
Díky. Spoustě lidem by to jistě pomohlo.

EDIT:
NA KONKURENČNÍ SM SE TYTO CABy JIŽ OBJEVILY A TAK SEM DÁM LINK: http://rs501.rapidshare.com/files/174698978/IW-HTCTouchHD_CZ.rar
lump_ce4you (19)|19.12.2008 01:59
tak jsem zvědav, jak dlouho tu ten link vydží :-)

nicméně by mne zajímalo, jestli bude nějaký rozdíl v rychlosti zařízení při instalaci cabu do nelokalizovaného zařízení oproti přístroji lokalizovaného do češtiny při prvním spuštění, tj. prodávaného s češtinou
hafush (136)|19.12.2008 02:09
EN verze se od CZ verze liší pouze jiným CID zámkem regionu. Přístroje jsou lokalizované právě těmi CABy. Když si člověk koupí EN verzi,tak je tam nemá a když si koupí CZ,tak tam jsou.Takže rychlost naprosto stejná.Samozřejmě bez CABů tzn jen s EN ROM může jet rychleji,ale nemyslím si že to jde poznat.
Dále si nemyslím,že by tento link mohl někomu vadit,protože už jsou tu češtiny jak pro Diamonda i Raphaela.
Toto upravování ROM se stejně jako odemykání CID pomocí HardSPL nebere jako warez,ale jde o TUNING ROM.
lump_ce4you (19)|19.12.2008 02:57
děkuji za rychlou odpověď.
k těm cabům: myslel jsem, že jde o komerční produkt, takže tady bych termín tunning nepoužíval, ale staženo už pro jistotu mám :-D
teď ještě počkat, až to někdo vyzkouší a poreferuje ...
megaherz (13)|19.12.2008 08:47
Hele, a proč to nevyzkoušíš, a neporeferuješ ty?
mpis (120)|19.12.2008 09:36
Na Diamondovi to zpoždění v CZ proti EN bylo tak znatelné, že jsem to po pár dnech vyhodil.
Stejně tak očekávám, že to bude i u HDčka, pokud to počeštění je zase ten virus od Sunnysoftu.
Takže do HDčka mi tato čeština nesmí. Leda že by byla přímo v ROM, ale to jak vidím nehrozí.
Lutri_ce4you (143)|19.12.2008 09:54
Tak jsem to počeštil a maká to zatím OK. Rychlost dobrá!!! :D
opicka_ce4you (149)|19.12.2008 10:16
[quote=mpis]Na Diamondovi to zpoždění v CZ proti EN bylo tak znatelné, že jsem to po pár dnech vyhodil.
Stejně tak očekávám, že to bude i u HDčka, pokud to počeštění je zase ten virus od Sunnysoftu.
Takže do HDčka mi tato čeština nesmí. Leda že by byla přímo v ROM, ale to jak vidím nehrozí.[/quote]

Sunnysoft vydal IW - CZ lokalizaci přímo v ROM, takže by to mohlo šlapat celkem rychle. Nicméně já osobně CZ nepreferuji. EN mi nevadí a proč "zasí..t" zařízení dalšími zbytečnostmi. :cool:

[quote=lump]děkuji za rychlou odpověď.
k těm cabům: myslel jsem, že jde o komerční produkt, takže tady bych termín tunning nepoužíval, ale staženo už pro jistotu mám :-D
teď ještě počkat, až to někdo vyzkoupší a poreferuje ...[/quote]

Přesně tak ... napřed chceš rychle caby s CZ lokalizací a potom stejně čekáš, až to někdo testne ... Proč se taky nezapojíš a netestuješ s ostatními? Pokud se bojíš udělej zálohu třeba přes [color=green]SPB Backup[/color] a testuj jako ostatní. Více názorů bude lepší než 1 tester a dest komentátorů :?
hafush (136)|19.12.2008 11:47
TO: Opicka
Tady je dobré nemotat hrušky s jablkama. Čeština byla sice již obsažena v ROMce,ale pouze ve formě dodatečně přidaného programu IW pomocí 2 CABů v WWE ROMce.
Tedy když je člověk přidá do ROM WWE EN,tak má to samé co člověk,který si zakoupil ROM WWE CZ. Tedy rychlost obou bude stejná.
Pokud by se ale jednalo o kompletní CZ ROM OS (v což se asi nedočkáme nikdy),tak ta by nebyla zpomalovaná žádnou další aplikací a frčela by jako ROM WWE EN.
Dále není zas taková nutnost v tomto případě zálohovat,protože jde o program,který lze jednoduše odinstalovat. (samozřejmě záloha nikdy nic nezkazí).
lump_ce4you (19)|19.12.2008 13:45
[quote][quote=lump]děkuji za rychlou odpověď.
k těm cabům: myslel jsem, že jde o komerční produkt, takže tady bych termín tunning nepoužíval, ale staženo už pro jistotu mám :-D
teď ještě počkat, až to někdo vyzkoupší a poreferuje ...[/quote]

Přesně tak ... napřed chceš rychle caby s CZ lokalizací a potom stejně čekáš, až to někdo testne ... Proč se taky nezapojíš a netestuješ s ostatními? Pokud se bojíš udělej zálohu třeba přes [color=green]SPB Backup[/color] a testuj jako ostatní. Více názorů bude lepší než 1 tester a dest komentátorů :? [/quote]

Tak to mne mrzí, ale tady došlo k malému omylu - nemám na čem testovat :(( , zajímá mne výsledek pro mé konečné rozhodnutí, zatím jsem totiž koupi HD odkládal a čekal na českou verzi. Pokud je ale CZ lokalizace funkční na ENG přístroji (což podle odpovědí servisu HTC na otázky p. Hrny nemělo být možné, viz. forum SM), tak nemá cenu koupi levnějšího a dostupnějšího ENG zařízení odkládat :-) :yes:

hafush (136)|19.12.2008 14:08
Ono nikde není napsáno,že EN verze musí být levnější než CZ. Záleží na prodejci a je pravda ,že někteří zvýšeného zájmu využijí k mírnému navýšení ceny. Jsou ale i vyjímky,kde je CZ levnější než EN. http://www.softcom.cz/search.asp?EXPS=htc+touch+hd&SearchType=all
Samozřejmě dostupnost je věc druhá,ale myslím si že zásobení by už mohlo být pravidelné po tom prvním náporu.
Miroslav Nezbeda (163)|19.12.2008 15:58
Má tady již někdo češtinu na cab ? A to pro normální EN 1.90.xxx ?
TALIS (31)|19.12.2008 17:17
Prosím, kam mám ty CZ *.cab(y) nahrát ?? Musím je nahrát do nějaké konkrátní složky a pak provést HR a při instalaci vybrat "češtinu", nebo je mám spustit v nějakém konkrétním pořadí normálně z SD karty??
opicka_ce4you (149)|19.12.2008 17:27
V poho, myslel jsem, že se bavíme jakože o ROM od sunnysoftu což je samozdřejmě cab ... nicméně jsem si asi před hodinou koupil taky HDčko a co by mě zajímalo je CZ znaky na klávesnici. O samotnou CZ mě nejde. Předpokládám, že se to dá vyřešit nějakou jinou než standartní klávesnicí ..??
A s tím testováním jsem asi nějak nepostřehnul, že nemáš na čem :( . Jsem zatím celkem dost vyplesklej z klávesnice. Na TyTNu II je hw a já v podstetě neumím psát na SW. Tak snad si zvyknu, protože ten obraz je fakt nebezpečnej :)
osch (1330)|19.12.2008 17:34
to opicka: Čeština do defaltních klávesnic se dělá naprosto stejně jako u Diamonda a Raphaela. Najdeš třeba tady.
kubaspkele (10)|19.12.2008 19:47
:yes: Přesně tak, u MIO A701 bez Sunnysoft počeštění fungoval systém mnohem stabilněji a rychleji. Určitě nebrat.:no:
radekhulan (315)|19.12.2008 21:03
Existuje už HardSPL, takže flashovat půjde cokoliv :-)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431217

// edit: k češtině: tak jsem IW Pro nainstaloval, vyzkoušel a zase dal pryč. Není pro něj důvod, počeštěné Touch FLo 3D bohatě postačí.
htcjirka (1875)|19.12.2008 21:44
To už víme rADo2,je to hned v prvním příspěvku tohoto topicu.Nějak jsi zaspal.
belkov (140)|20.12.2008 09:28
Vyrojilo se teď plno nových ROMek a jenom jako zajímabost pro ty co chtějí mít počeštěné TF3D u ROM L26/Laurentius/ nepočeštíte,ale dočkáte se oblíbené IDS značky.
htcjirka (1875)|20.12.2008 11:10
Zajimave vypada MODACO rom od Paula,ktera obsahuje IE6
opicka_ce4you (149)|20.12.2008 12:57
[quote=JP]Přednastavení SIP (Soft Input Panel) na jinou defaultní klávesnici
- kdo nepotřebuje počeštění ROMky a chce si pouze přednastavit jinou defaultní klávesnici, např. Resco nebo Spb keyboard.
Vzhledem k tomu, že po každém restartu HD se vrací SIP na systémovou Compact QWERTY, je otravné toto zdlouhavě přepínat - lze využít utilitku „HtcExtFun“ - ZDE.
V příloze jsou upravené *.REG soubory pro stálé přednastavení zvolené klávesnice pro oba případy:
"Stylus In"
"Stylus Out"
Po restartu HD je nutné jednorázově vysunout/zasunout stylus.
Na lepší řešení jsem zatím nepřišel :-[/quote]

Už jste někdo zkoušeli tu novou verzi co je tady?
Jde mi hlavně o to, zda mohu použít reg soubory i pro tuto verzi.

mpis (120)|25.12.2008 22:01
[quote=JP] Též lze použít novější a vhodnější Blackstone USPL - ZDE: Xda-developers - USPL.
Nezkoušel jsem jej, mám již nahraný HSPL. USPL neprovádí žádné trvalé změny v zařízení, takže se zdá ideální pro případné reklamace v servisu!
Kompletní informace o HD naleznete na: wiki.xda-developers.com[/quote]

Dovolil bych si přičinit k perfektnímu návodu od JP na první straně tohoto vlákna moji zkušenost s odemčením a následným flashem ROM RUU_BlackStone_HKCSL_WWE_1.19.831.0_Radio_52.49a.25.26_1.09.25.14_Ship.exe pomocí USPL. Jeden moment mě přitom trošku překvapil, takže tady celý postup podrobně popíšu.
1. v AS nepovolit připojení USB
2. vypnout zařízení (dlouhým podržením "Power")
3. nastavit "SPL bootloader mode" (tri-color) současným stiskem a držením "Power" a "VolDown"
4. připojit USB kabel ( v bílé části obrazovky je napsáno "USB"
5. v PC spustit blac_uspl.exe nejlépe v CMD okně (první drobné překvapení - to CMD okno)
6. jestliže vše proběhlo dobře, zařízení se restartuje a SPL label je "1.14.USPL" indikující, že USPL proběhl úspěšně
7. teď se z PC spustí RUU_BlackStone_HKCSL_WWE_1.19.831.0_Radio_52.49a.25.26_1.09.25.14_Ship.exe (druhé překvapení, že to jede bez AS)
a to je celé
následně jsem ještě spustil SPBBackup a mám mého miláčka v předchozím stavu, ale s novou ROM

[color=red]Prosba na JP[/color]: možná by bylo dobré tento příspěvek přidat k tomu prvnímu, aby to bylo pěkně pohromadě.
hafush (136)|26.12.2008 00:01

Osch napsal: [quote]Čeština do defaltních klávesnic se dělá naprosto stejně jako u Diamonda a Raphaela. Najdeš třeba tady.[/quote]
Tato aktivace CZ T9 do ostatních klávesnic se musí udělat i v případě,že mám HD ve verzi CZ ? Myslej jsem ,že v CZ verzi HD již bude CZT9 obsažena,nebo že to stačí někde nastavit.
bjirka (380)|26.12.2008 09:14
Návod krok za krokem v češtině jak nahrát HardSPL do HTC Touch HD zde.
htcjirka (1875)|26.12.2008 09:49
Opravdu nadherne zpracovany navod Jirko pro zacinajici :yes: Jinak urcite je lepsi a bezpecnejsi flash pres Hard SPL nez samotne USPL.
Chevi_ce4you (1)|26.12.2008 10:12
Bylo by mozne pridat navod,jak dat HD do puvodniho stavu z Hard-SPL. Dekuji
Panot (569)|26.12.2008 22:48
Nemáte někdo ponětí, kde v registru by se dala nastavit změna vypínání displeje při hovoru? Je to dost nepříjemný, když se vypíná a nelze tak pracovat třeba s tel. seznamem. Díky moc. Pokud se to tu už někde řešilo, prosím odkaz, neboť jsem nic nenašel.

Koumes_ce4you (93)|26.12.2008 23:30
A co takhle jiné stránky? http://smartwiki.cz/pocket-pc/htc/htc-touch-hd#upravy-registru
A X800 konec nebo pořád bude tvorba?
Panot (569)|26.12.2008 23:36
Děkuj Koumesii, je tam co potřebuji. Jo a X800 konec, už jsem jí prodal :). Myslím, že Blackstone je o třídu výš a tak je změna cihličky pochopitelná :).
UserN1 (172)|27.12.2008 21:08
Tak jsem nyni zkusil flashnout novou ofico rom 1.19 pres USPL podle postupu vlozenem do prvniho prispevku a vse bez problemu. Doporucuji :)
mpis (120)|27.12.2008 22:19
Stejně jako UserN1 také doporučuji USPL, hlavně pro ty, kteří by rádi flashovali, ale bojí se o záruku. Protože USPL nedělá trvalý záznam nikam, takže při příštím flashování se musí použít znovu, což by se mohlo zdát jako nevýhoda, ale to je právě ta výhoda. A navíc, když jsem provedl plný backup pomocí SPBBackup, tak se přepsala verze ROM v Settings>Device Information na předchozí, tj. původní 1.14. Takže jediné místo, kde se objeví informace o verzi ROM je při restartu červený text vpravo dole. Navíc informace o SPL na trikoloře zůstane nezměněna.
Celý postup jsem opakoval 5x a žádný problém.
htcjirka (1875)|28.12.2008 19:17
Flash pres USPL je jednoduche,ale bezpecnejsi je HSPL.Uz se mnozi ti,co flashovali prave pres USPL,flash dokoncili,ale zarizeni zamrzne na uvodni obrazovce a ani HardReset nepomaha.USPLneni zadna novinka,ale ma prave to uskali,ze se obcas flash nepovede tak jak ma.HardSPL je lepsi,bezpecnejsi a vratit puvodni SPL je jen pulminuta navic.
UserN1 (172)|28.12.2008 20:58
Ja co jsem zase cetl predtim nez jsem se pustil do flashe, tak problem hlasilo vice lidi prave u HSPL...tak treba se situace zmenila nevim...podle me to je jen zavisle na tom jakou verzi SPL v tel mate a pak,ze se to musi delat na XPckach...a pak taky ze spousta lidi jsou tam lamy co si tohle zarizeni nema ani kupovat :)
zeman76 (1)|28.12.2008 21:00
Postupoval jsem stejně, tedy USPL nová ROM a obnova ze zálohy vytvořené pomocí SPBBackUp. Vše funguje jak má, jen mi teď není jasné, jakou ROMku ve skutečnosti používám. V zařízení dohledám pouze verzi té původní a ta nová se zobrazuje jen při restartu…
xRoman_ce4you (218)|28.12.2008 21:48
Tak jsem zkusil přeflesnout původní ROM na "Laurentius26 Touching HD V2". Vše běhá jak má, ubylo pár blbostí z orig widlí, ROMka po třech dnech se jeví jako stabilní, bezproblémová s ostatním softem, dokonce i SPB Backup se začal sám restartovat po zazálohování systému. Více o ROM tady.

Pokud již s ní máte zkušenosti, napište ....

Teď jen dotaz. K úplné spokojenosti bych potřeboval jen dvě věci na které neznám odpověď:

ad1) Jak v registrech nebo čím nastavit potvrzování přijetí SMS?

ad2) V Romce jsou vyplé systémové zvuky (např. když chcete vymazat SMS, ozval se zvuk a potvrzovací dialog - teď jsou tyto zvuky vyplé). Šlo by je zapnout??

Díky za rady ....

Roman.
mpis (120)|28.12.2008 23:23
to xRoman k úplné spokojenosti:
1. potvrzení SMS-doručenka: Start>Messaging>SMS/MMS>Menu>Tools>Options>SMS/MMS a tady zaškrtnout "Request delivery notifications" a pak OK
2. nastavení zvuků je v "Settings">"Personal">"Sounds&Notifications"
normální člověk se zvuků a podobných systém zatěžujících volovin zbavuje, ale proti gustu žádný dišputát.
xRoman_ce4you (218)|28.12.2008 23:45
Děkuji moc ... jak jednodudché bylo řešení, ale věř, že jsem hledal. Takže ještě jednou díky za radu.
xRoman_ce4you (218)|29.12.2008 00:13
Používáte někdo "SOTI Pocket Controller Pro v6.01"??? Já mám s ním problém v tom, že pokud začnu psát v PC např. SMS, tak se mi nějakým záhadným způsobem zaktivuje něco jako T9 a nedá se přes klávesnici psát plynule. Psané slovo se vždy označí a nereaguje na mezery ani např tečky. Musí se vždy zmáčknou šipka vpravo nebo ťuknout myší na okno. Děkuji za tip.

Roman.
opicka_ce4you (149)|29.12.2008 00:20
Já ho kdysi používal, ale žádný takový problém jsem neměl. Používal jsem verzi 5 něco už přesně nevím.. s Kaisrem.
xRoman_ce4you (218)|29.12.2008 00:38
JJ, s Kaisrem taky problém nemám, právě proto na to hladám odpověď. U jiných PDA co zkouším to nedělá. Prostě nějak pozná, že je tam externí vstup z klávesnice a zapne něco a já nevím co vypnout. Vylp jsem T9, dokončování slov ... nepomáhá.
UserN1 (172)|30.12.2008 14:06
tohle kdyztak prosim reste ve vlaknu obecnych zkusenosti a ne zde v rom a flashovani,pak se nam to tu bude spatne hledat diky :)
robuso_ce4you (50)|30.12.2008 22:27
Ahojte, neviete, kde stiahnuť pôvodnú ROM-ku 1.14.401.3 ???
Dík.
mpis (120)|31.12.2008 13:10
originální ROMky jsou zde
htcjirka (1875)|31.12.2008 13:18
htcjirka (1875)|1.1.2009 14:37
Nová verze radia 1.10.25.25 / 52.57.25.30u

K dispozici je novejsi verze radia vyextrahovana z oficialni rom RUU_BlackStone_HTC_ARA_1.14.415.2_Radio_52.57.25.3 0_1.10.25.25_Ship.exe
Podle prvnich ohlasu chodi bezproblemu na ostatnich vezrzich rom.S Rom 1.19.831.0 funguje dobre.Radio nyni testuji.Jinak pro hodnoceni tohoto radia je zatim prilis brzy,ikdyz prvni ohlasy jsou velice pozitivni.
Vice info tradicne na xda-developers
htcjirka (1875)|1.1.2009 19:18
Laurentius26 Touchng HD V3

WM6.1 WWE
CE OS 5.2.20764.1.4.3
Radio version: 1.09.25.14
Pagepool 8 MB
31-12-2008

Kdo si chce vychutnavat flash video na youtube jak v IE tak Opere,necht zkusi tuto rom.Ktera je postavena na oficialni rom 1.19.831.0
Je to prvni rom s podporou flash videa v obou prohlizecich.Vice jiz na xda-developers

Rom doporucuji