Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC s740 Rose - pro váhavce - je tak dobrá jak vypadá?

lelouch (331)|12.12.2008 14:50
Když jsem se rozhodoval o upgradu telefonu, dlouho jsem hledal a četl snad všechno, co na téma PDA/Smartphone u HTC za poslední měsíce vyšlo. Můj původní favorit byl Raphael - ale nelíbily se mi ani rozměry, ani fakt, že to má dotekové rozhraní (za chvíli vysvětlím). Různé preview, recenze a videa sice hodně napovídaly, ale za aktuálnost a rychlost se vždycky platí - v tomhle případě (recenzenti prominou) - povrchností. A i když byla s740ka na trhu asi měsíc, stále se nikdo neměl k tomu, aby napsal, jak to s ní je při delším používání. Tak jsem se rozhodl, že to sepíšu sám v podobě, v jaké bych si to rád přečetl ještě před koupí. Důvod je prostý - Rose většina recenzí tak trochu odbyla jen jako další kousek z řady Voxů, Wingsů a podobně. Ale Rose je prostě z jiného soudku. Má k svým Touch sourozencům výrazně blíž, než jak kterýkoli z předchůdců třebas k TYTNu. Rychlostí, rozhraním, velikostí paměti i aplikacemi a ovládáním. Asi nejvíce reakcí zatím eviduje fórum xda-developers - a až na dvě výjimky (jedna neoprávněná - že něco nejde a ono to jde a druhá podivná - všichni chválí výdrž baterií a jeden člověk si stěžuje) jsou všechny reakce majitelů zatím nadšené. Žádné naříkání nad chybami, žádné řešení podivností, žádné stížnosti na chování, rychlost... Jenomže jedno-dvouvětné - i když nadšené - výkřiky při rozhodování nepomůžou.

Takže po třech týdnech používání jsem se rozhodl sepsat své postřehy k Rose, které možná inspirují některé váhavce (sám jsem si tím prošel...) Tohle není pokus o recenzi, spíše doplnění toho, co už je zřejmé. Jistě, bude to subjektivní. Proto to není článek, ale příspěvek do fóra.

Chybí dotekové rozhraní?

Jsa dlouholetým uživatelem různých PDA a navigací mou hlavní motivací pro Rose byla právě ABSENCE dotekové obrazovky a přítomnost HW QWERTY klávesnice. Důvod je prostý: softwarové klávesnice obvykle nejdou ovládat přímo prsty, je třeba stylus. Když pominu fakt, že degradují veliký displej prostě tím, že jeho značnou část zabere klávesnice, takže z textu stejně člověk nevidí mnoho. A když si pro změnu pořídím zařízení s dostatečně velikým displejem abych stylus nepotřeboval, pak už rozměry nevyhovují mé představě o telefonu (ani představám mé kapsy u košile). Jestli vás leká podivný tvar HW klávesnice Rose tak vězte, že díky vypouklým tlačítkům a jasnému (i přes nehet citelnému) lupnutí každého z nich, se dá na ní velice rychle zvyknout. Holt, příroda nás obdařila hmatovou zpětnou vazbou a optická, zvuková odezva SW klávesnic - to jsou stále jenom šidítka. Možná s výjimkou vibrační zpětné vazby, ale ta je, pokud vím, stále výjimkou. A nakonec, doteková plocha mívá své mouchy - nepřesnosti, aktivace v nejméně vhodný okamžik (náhodný dotek zvedne hovor, například) a pod.

Rose naopak bez problémů kompenzuje absenci dotekové obrazovky několika vlastnostmi:

  • Všude důsledně funguje ovládání přes numerickou klávesnici. Otevřete menu a všechny položky jsou číslovány. Nemusíte v menu rolovat, stačí (při zavřeném telefonu) zmáčknout příslušné číslo a je to.[/*]
  • Většina programů na Rose funguje, i když to nejsou čisté smartfonové aplikace: DocLock, NoData, PocketNotepad, WiFiFoFum... Do textových polí, na ovládací tlačítka, otevírací nabídky a pod se dá jednoduše dostat čtyřsměrným ovladačem.[/*]
  • Pokud sleduji diskuse kolem Raphaela (Touch Pro), lidem vadí nutnost při psaní přehmatávat z klávesnice na displej. Tohle u Rose nehrozí. Obě softwarová tlačítka mají nad QWERTY klávesnicí své vlastní veliké klávesy.[/*]
  • Displej je relativně malý (což ale souvisí i s limitací MW 6.1 Standard), na druhou stranu je jeho plastový kryt tuhý (holt, absence dotekové vrstvy). Druhá, málo zřejmá věc je, že zobrazovač je těsně u krycího "sklíčka". Kdosi o tom řekl, že to vypadá spíše jako nálepka, než jako displej... Takže obraz je ostrý jako břitva (no jo, jak jen QVGA dokáže) a díky důsledné hardwarovosti se nemusí o zobrazení s ničím dělit (sw klávesnice, různé volně ložené ovládací prvky atd.)[/*]

Přijdu o nějaké funkce proti Touch zařízením?

Kolem tohoto jsem taky pátral. Ale kromě části her jsem nenarazil na žádnou aplikaci, která by na Rose vyloženě nefungovala kvůli absenci dotekové obrazovky (no jo, jakási nešla spustit vůbec - ale to bylo podle všeho spíše verzí WM). Co se týká výkonů, dostupné RAM a podobně, rozhodně Rose nesrovnávejte s předchozími smartfony. Procesor i paměť za všech okolností stíhají - ono není se co divit - stačí se podívat na srovnání procesoru a RAM s Touch Pro a Touch HD a je vidět proč... K tomu je ještě záhodno připomenout, že procesor Rose nemusí řešit tak obrovitý zobrazovač, SW vstupy, dotekovou vrstvu, G senzor...

Co je tedy stejné a co jiné proti Touch zařízením HTC poslední generace:

  • Operační systém Rose je důsledně počeštěný. Jednoduše si vyberete češtinu a nemusíte to řešit. Pozitivní je, že i když je česká T9 přítomná, sama se nezapne. Takže SMS můžete psát bez diakritiky okamžitě. S lokalizací QWERTY klávesnice je to horší (i když s T9kou to jde i bez ní), nicméně to jsem už vyřešil.[/*]
  • TouchFLO je u Rose nahrazeno pluginem HTC Home. Grafika je obdobná, pouze logika ovládání je mírně odlišná - u Rose je hlavní výběr toho co chci udělat orientovaný svisle, zatím co TouchFLO je primárně orientovaný na horizontální nabídku. Prostě proto, že displej Rose je menší a na výšku. Jinak je to prosté - svisle jdou položky jako Hovory, Zprávy, Emaily atd. Stačí se na nějaké zastavit, k podnabídce se dá dostat posunem doleva-doprava. Společně se změnou výběru se vždycky mění i funkce softwarových kláves. Jakmile pochopíte logiku, je ovládání bleskovka. Na tři kliknutí zadáváte novou schůzku. Na stejné tři kliknutí spustíte Task Managera (Správce úloh), nebo změníte aktuální vyzváněcí profil. Vše je pouze o pořadí směrových kláves. Samozřejmě, primární rozhraní jde změnit na jiné - alespoň mě ale HTC Home úpně vyhovuje.[/*]
  • Mnoho aplikací je stejných jakou u Touch verzí. Comm Manager (zapínání/vypínání WiFi, Bluetooth atd.), RSS Hub, Google Maps, Office Mobile, Messenger a zjevně většina systémových součástí vypadá a chová se stejně, jako u Touch zařízení. Samozřejmě, zde důsledně řízené hardwarovými tlačítky.[/*]
  • Jediným trochu citelným záporem je v tomto směru absence Opery Mobile. Je třeba nainstalovat Operu Mini, která pak běží přes javovou konzoli. Dá se sice vyřešit přímé spuštění ručním vytvořením vlastního zástupce (jinak je třeba nejdříve odstartovat konzoli, pak Operu), nicméně na člověka čeká vždycky kupa pindů ohledně nedůvěryhodné aplikace atd.[/*]
  • No a samozřejmě, přijdete o gravitační senzor. Stačí ale vysunout klávesnici a JAKÁKOLIV aplikace se přetočí na ležato. Tohle bez dodatečné aplikace senzor na Touch neumí ;) .[/*]
  • Připojení notebooku je stejně komfortní. Žádné nastavování vytáčených připojení a pod. Na telefonu jednoduše zvolíte sdílení internetu (kabel nebo Bluetooth) a notebook se prostě chytne. A v konektivitě si Rose s Touch zařízeními v ničem nezadá ani u nejnovějších 3G technologií[/*]

Raphael pro chudé?

Jo, tohle jsem také někde četl... Ve skutečnosti je to pouze o způsobu uvažování. Pracovně mám sebou vždycky minimálně netbook (váha 0,9 kg), častěji multimediální notebook se 17" monitorem (3,5 kg). Takže telefon považuji jenom za nouzové řešení, když jsem mimo kancelář i dům a jsem líný vytahovat něco dalšího... Kontrola mailů je s Rose hračka a na tohle displej hravě stačí včetně napsání odpovědi. Messenger je výborná věc, Rose s ním nakládá podobně jako s SMS, opět displej hravě postačuje. Office mobile je horší případ, nicméně na prohlédnutí příloh mailu, případné drobné korektury - stačí. Jediným nedostatkem v tomto směru je práce s s .pdf, protože používání lupy v
symmetry (31)|14.1.2009 13:46
A jak je to prosím se směrovým ovladačem? Nedochází k přehmatům jako u Touch pro při stisku doleva?
U touch pro to bylo naprosto šílené, takže proto šel také pryč.
lelouch (331)|14.1.2009 14:02
Ani nerozumím otázce, takže asi ne :))
symmetry (31)|14.1.2009 14:21
Prostě, když zmáčku doleva, tak aby se opravdu provedl pohyb doleva a ne, že se dostanu na today screen..
lelouch (331)|14.1.2009 14:55
Nee - doleva je tam vždycky doleva - proto jsem nechápal.

S jedinovu výjimkou, která ani nejde odmapovat pryč - je kombinace Fn+levá šipka na QWERTY klávesnici, která vždycky zavolá CommManagera. Nebýt upozornění nějakého maníka na xda-dev, asi bych na to v životě nepřišel.
omikr0n (1)|4.2.2009 14:17
[quote=lelouch]Jediným trochu citelným záporem je v tomto směru absence Opery Mobile. Je třeba nainstalovat Operu Mini, která pak běží přes javovou konzoli.[/quote]
To nie je tak uplne pravda. Opera Mobile na Windows Mobile Standard existuje a funguje bez problemov. Akurat ide o trosku starsiu verziu 8.65 (najnovsia verzia pre Windows Mobile Professional je 9.5), ktora je perfektne pouzitelna. Kazdopadne by som odporucal pouzivat Skyfire - aj na malom displayi sa s nim da perfektne browsovat.
Inak Rose vlastnim prakticky od uvedenia na cesky trh a aj ja a som s nim (nou) na 100% spokojny. Je to rozhodne ten najlepsi smartphone, aky som kedy mal. So zariadeniami s dotykovym displayom sa to neda ani porovnat.
lelouch (331)|4.2.2009 18:57
Já to nemyslel tak, že není k dispozici. Jenom na rozdíl od jiných novějších HTC zařizení v Touch provedení není k dispozici již v základní instalaci.
linecur (32)|26.3.2009 17:15
Zdravím, jak se prosím dostanu v té Opeře na zadání www adresy?? Nějak se mi nedaří se k ní "doklikat"... všechny položky fungují, jen ta horní lišta pořád ne :?
lelouch (331)|27.3.2009 14:43
Ono totiž ve většině prohlížečů je třeba nejenom najet na Address Bar, ale vzápětí také stiknout Enter (na Rose případně střední tlačítkou joysticku) a až pak psát...
linecur (32)|28.3.2009 18:36
No to bych asi +- předpokládal, nicméně jak píšu, ten horní address bar je nedostupný, tj. nelze na něj vůbec ukázat, možná mám nějakou špatnou verzi nebo něco jinak nastaveno, prostě to není dostupné...:?
horecky (14)|11.5.2009 01:01
Moc pekne napsany. Souhlas skoro se vsim.
S tou vymenou karty to neni az tak zhavy - kdyz clovek chce, tak se nauci grif, kde nic neposkodi a pomerne rychle (za 5-10 sec.) vymeni : )
Ale osobne budu radeji kartu menit v prumeru jednou za rok : )
Sodja (45)|5.9.2009 21:34
Opravdu velmi dobře napsaný komentář, právě kvůli jednoznačnému ovládání aplikací přes klávesy používám Smartphone a nikoliv Komunikátor.
Jen bych doplnil - aplikace se dají rychle spouštět i přes numerickou klávesnici po stisku tlačítka Start a to výběrem z matice 3x4 tlačítka (nebo 4x2 tlačítka s vysunutou qwerty klávesnicí naležato).
Pro zoomování v Adobe Readeru Lite Edition není třeba chodit do menu, funguje rychle přes tlačítka 1 a 3 - opačně než třeba u Google Maps Mobile. Bohužel tam nefunguje Adobe Reader for PPC, takže nefunguje funkce reflow (přetečení textu na danou velikost displeje). To je opravdu v mém případě velké mínus, protože hodně čtu PDFka. Paradoxně to řeším tím, že si to pošlu na gmail.com a nechám zobrazit jako plain text v Opeře Mini - formátovaný na šířku displeje.
Sodja (45)|5.9.2009 21:35
U HTC S740 mi vadí absence Bluetooth profilu DUN (Dial Up Network pro připojení PDA přes modrozub). Je vlastnot operačního systému WM6.1 Standard nebo pouze HTC S740 Rose?
lelouch (331)|6.9.2009 04:27
Nějak nerozumím... Všechna síťová propojení teď jedou přes PAN, což je mnohem jednodušší (a rychlejší) než DUN - a telefon se spojí na data až nechutně samostatně...

Pokud se nebavíme alespoň o GPRS, modemových 9600 Baudů je snad dneska dost tak akorát na nějaký terminál. Ale od čeho bychom pak měli VPN, certifikáty a pod.? Já už i zapomněl, že DUN kdysi existovalo ;).

PS Díky za tip s tím PDF. Já to zkoušel, ale zřejmě naopak a la Google Maps...
Sodja (45)|6.9.2009 11:41
Aha, tak v tom případě poprosím soukromou zprávou o rady ohledně nastavení dvou zařízení HTC S740 s WM 6.1 a PDA s WM 6.0 (Trimble Nomad). Obě zařízení se vidí, ale nevidí žádné služby, které by si mohly poskytnout.
lelouch (331)|6.9.2009 12:13
Protože je to o Růženě a ještě stále o jejích vlastnostech, nemyslím, že je čas s tím odejít do privátu... Jedinou její zvláštností je BT 2.0. Ten již funguje v podstatě automaticky - má hierarchii protokolů, které si přibírají služby, které potřebují. V principu proto NEPOTŘEBUJí pro vzájemné spojení Service Broadcast. Stačí je spárovat, zvolit (v aplikaci) co chce člověk dělat a je to... Jedinou výjimkou je BT FTP, ale na to je tam zvláštní položka. Na explicitní vyžádání (např. z PC) ovšem Rose služby přizná, takže nejspíše je problém v tom, že si je PDA neumí vyžádat.

To druhé zařízení je předpokládám BT 1.0, které mívá obecně s BT 2.0 problémy (i na PC). S verzí OS to až tak moc společného nemá - WM ošetřují jenom API, práci se soubory a pod., vše co souvisí s HW musí napsat výrobce pro každé zařízení (a pro každou jeho součást) zvlášť. A speciálně u BT se to bastlema jenom hemží (viz Samsung Omnia). Jedinou záludností Rose je bezpečnostní omezení vlastní viditelnosti (ale dá se nastavit). ANo, obecně platí, že u BT 1.0 bylo třeba volat několik služeb zvlášť a bylo je třeba občas aktivovat aktivovat ručně - tohle ale přestalo (částečně) platit od BT 1.3.

Pokud si ani to druhé PDA neumí vyžádat seznam služeb, pak se není co divit... Každopádně - přenos souborů, FTP nebo sdílení internetu funguje bez problémů, takže nevím, co jiného by to ještě mělo dělat... Pokud jde o OBEX služby nebo něco podobného, tam je aplikační omezení ActiveSyncu - umí sloužit jako klient, ale nejde z principu synchronizovat dva AS na PDA.
Sodja (45)|6.9.2009 12:23
Díky za vysvětlenou - zkusím Trimble Nomad ještě s nějakým jiným zařízením s BT 1.x
lelouch (331)|6.9.2009 13:10
No, k tomu musím dodat, že PAN je SOUČÁSTÍ Bluetooth stacku až od verze 2.0 (i když takové drivery od Widcommu na PC to umí i se staršími zařízeními). DUN funguje úplně jinak - primární je sdílení sériového portu, nad kterým pak funguje běžná modemová vrstva AT příkazů a až nad tím jsou pak sítě. Proto spojení DUN/PAN z principu fungovat nemůže. A pokud to starší zařízení PAN službu nezná, fungovat to nejspíše nikdy nebude.

Je zde teoretická možnost... Na Rose po spárování vytvořit pro zařízení sdílený COM port - ta možnost je i v nabídce. Tím by se měla propojit sériová rozhraní. Jak pak ale bude Rose reagovat na modemové příkazy, které nejspíše budou provázet pokusy o spojení ze starčího zařízení fakt netuším. Jsou zde dvě možnosti: buď se začne chovat jako modem DUN-neDUN, anebo prostě začne routovat TCPIP a AT příkazy bude ignorovat. TEORETICKY by pak to starší zařízení mělo přes sériový port se sítěmi pracovat bez problémů.

Ono přesněji řečeno, sdílení sériových portů je služba první, DUN služba druhé a PAN až služba třetí vrstvy. Jak jsem zmiňoval - díky výkonu PC a tomu, že se tam nemusí moc řešit velikost a spotřeba paměti u ovladačů je kompatibilita mezi starším a novějším BT +- bezproblémová (a stejně tak 20% věcí prostě nefunguje).

U dvou PDA rozdílných generací bych ale byl hodně skeptický.

Abych to vrátil zpátky k tématu - na druhou stranu je fakt, že na Rose jsem zatím přes BT rozchodil vše a ten modul je podle všeho bezproblémový i podle zahraničních fór. Tohle je prostě úkol pro vraha z principu věci ;) . Rozumím ale absenci DUN - kvůli síti přeci telefon této úrovně nikam nemusí volat. Prostě bych to bral jako morovou ránu. Občas je prostě ten skok mezi generacemi příliš veliký...