Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Ericsson XPERIA X1 - obecné zkušenosti a problémy

Losos_ce4you (1147)|10.11.2008 20:07
Prosím o příspěvky vlastníků tohoto zařízení s konkrétními požadavky , dotazy či postřehy . Příspěvky obecného typu - nákup , velikost paměti atd. směrujte jinam .
Díky ......

Takže .... :-)
První dojem - velice solidně zpracované zařízení , působí bytelně a "luxusně" , jsou použity kvalitní materiály - či se tak tváří :-) První zapnutí - při srovnání s třeba HTC Touch Pro nebo Diamondem je Xperia určitě svižnější , zobrazení je plynulejší - překreslování velice rychlé ,přetočení obrazivky je doslova okamžité . "Prázdné" zařízení nezatížené instalacemi dalších programů běhá srovnatelně i se Samsungy i780 a i900 ... uvidíme po instalaci softu .

Zítra pokračování - jdu to testit :-D

Tak jsem dotestil :-) Přestala bez zjevného popudu fungovat dotyková vrstva , ani na prst , ani na stylus vůbec nereaguje , takže půjde do krabičky a reklamaci :-) Holt musím koupit jinou , zatím přestávka - vemte to někdo zatím za mne :-D
Losos_ce4you (1147)|14.11.2008 13:34
Večer pokračování , koupil jsem další kousek :-D .......

1.testik - potvrdilo se ceho jsem se obaval a to je vykony , resp.prehravani videa . Vysledek na testovacim videu kde srovnavam s Diamondem ktery byl schopny prehrat v benchmarku CorePlayeru na 92 - 98% tak Xperia je pouze na 80% ..... :-( Jedna se o upraveny trailer k Matrixu - pomerne narocne sceny , 640x480 .... takze vysledek = :no:
Chrono Leggionaire (187)|15.11.2008 12:57
Můžu se zeptat na osobní dojem z qwerty? Měl jsem tu čest strávit ve společnosti s X1 relativně krátce, ale ta klávesnice mě zklamala i přesto, že jsem věděl, že nepatří k nejlepším:?

Kdyby to někoho zajímalo, tak postřehy jsem napsal zde, poznatky jiných uživatelů v cz, si můžete přečíst třeba tady


--------------------------------------------------------------------------------
[color=red]Edit:[/color] Předem díky za reakce a postřehy umístěné níže. Osobně jsem si s její klávesnicí hrál o něco déle, než pět minut :)) , samozřejmě několikaměsíčnímu užívání v praxi se to rovnat nemůže. Víceméně obdobné názory na qwerty jsou k přečtění na většině zahraničních recenzí, kde není příliš lichotivě hodnocena. Někdy je dokonce uvedena jako jeden z hlavních mínusů.
Nevhodnost keyboardů podobných zařízení k delšímu psaní je myslím bez debat.
Losos_ce4you (1147)|16.11.2008 17:35
GPS : fixace bez problémů , rychlá .... při navigaci v husté zástavbě , lese se umí dostat mimo silnici a na chvíli ztratit přehled (nicméně to stejné je u všech HTC se stejným chipem , nic nového nebo strašného) , na rozdíl od posledních HTC kolegů - Raphaela a obzvláště Diamonda však nejezdí pozadu - TomTom je prakticky zcela přesný , iGo jezdí nepatrně zpět , ale přesně nepracuje s žádným zařízením ....

Klávesnice - tak to je subjektivní , věc zvyku , u Tytna nebo Raphaela mi ale připadá promyšlenější , ale hodně je to o zvyku - nemohu soudit jelikož klávesnici nepoužívám,nepoužíval jsem a používat asi nikdy nebudu ;)
Zdenek Malinsky (9781)|17.11.2008 14:37
ad klávesnice
Každému vyhovuje něco jiného - mě se lépe psalo na Rafaelovi, Pavlovi na X1. Záleží, jak má člověk velké a šikovné prsty. Ovšem na psaní delších textů to rozhodně není, což ostatně nejsou ani poměrně větší klávesnice u netbooků. Taky je leckdy potřeba delšího soužití - během 5 minut nelze dělat konečné soudy.
Losos_ce4you (1147)|19.11.2008 22:12
Doporucuju pouzit "vydlabanou" ROM - [17 Nov 08] Jack's V1.0"1" WWE , podarilo se mu opravdu "docista"vyhazet nekolik desitek mega hovadin . Celkove se zlepsil chod pristroje a necekane to ma vliv na GPS - fix satelitu je prakticky okamzity , v radech nekolika sekund , zatim to vypada ze i lepe drzi "stopu" v provozu .....
Pavel Koza (4761)|20.11.2008 11:58
Ja si nemuzu pomoci, ale klavesnice na Xperii mne vyhovuje vic nez na Raphaelovi a dalsich. Nejvetsi nevyhoda je absence kurzorovych tlacitek, ale diky snadno dosazitelnemu ovladacimu prvku mne to vadi radove mene nez absence Win a OK u Raphaela. Zajimalo by me, co se klavesnici nejvice vytyka. Podle meho nazoru si na ni clovek musi zvyknout, protoze je de fakto uplne jina nez ma Raphael & spol, ale mne osobne se to podarilo mnohem rychleji, nez na Raphaela s jeho namackanymi tlacitky. Zdvih by sice mohl byt vyssi, protoze zpetna vazba nic moc, ale presto se divim, ze jsou na klavesnici na Xperii tak negativni reakce.
Losos_ce4you (1147)|20.11.2008 22:23
K jiz vyse zminene ROM ... je novejsi verze ,ale jen nejake drobne upravy . Dva dny bezim na te "prvni" a je opravdu posunem - co se tyce rychlosti a plynulosti chodu pristroje , potvrzuji zlepseni prijmu GPS (fixace i chodu) .... nezjistil jsem zatim zadne negativum - tedy krome toho ze v ramci cisteni autor vyhodil i xperia today - ktery se mi docela libil - timto prosim o zaslani .bmp ktere je defaultne pouzite jako "tapeta" :-)

Doporucuji vymenit telefonni klavesnici za vycucnutou z HD , pripada mi vice promyslena a lepe ovladatelna - hlavne ta xperiacka je na dennim svetle - slunci hodne spatne citelna ....

ZDE ke stazeni (vcetne dalsich utilit vyzobanych s HD)

Další poměrně příjemné překvapení je fotak a "kamera" , necekal jsem zadny veliky rozdil oproti treba Raphalu nebo Diamondu , ale opak je pravdou . Rekl bych ze xperia foti a nahrava zatim nejlepe ze vsech zarizeni ......

Prikladam vzorek "zatezoveho" videa , udelal jsem dnes pokus holce na treninku v jednech z nehorsich svetelnych podminek + rychlem pohybu . K podobnemu vysledku jsem se nikdy s zadnym zarizenim nepriblizil (jeste k tomu ve VGA) .....
Pavel Koza (4761)|20.11.2008 22:41
No tak to je teda luxusni video!!! Ja si vzal na koncer Jarreho Samsunga, ze je to spicka a koukam, ze jsem mel vzit spis Xperii:)
Losos_ce4you (1147)|20.11.2008 22:45
No jestli Samsungem myslis Omnii tak jsi prohloupil urcite , ten mi hodne zklamal co se tyce foceni a videa . Tady kupodivu xperie je jasne v cele !! Prohodit procesor ze Samsunga do xperie a na svete je temer idealni zarizeni :-D Xperia je vynikajici i v "mikrofonu" , tady Samsung take zaostava ... tim Jarrem jsi mne privedl na myslenku abych v nedeli na E.L.O. zkusil udelat zaznam :-D
Pavel Koza (4761)|20.11.2008 23:30
Tak ja nevim... asi mi za ten rok trochu chybi rozhled, ale co jsem nafotil na tom koncerte mi prislo super. V pocitaci je to akorat orizly, ani ten kontrast nebylo nutny menit... Nicmene moje ocekavani od Xperie nadale roste:)
Losos_ce4you (1147)|21.11.2008 09:21
No,nemyslel jsem tim ze Samsung foti spatne,ale moje ocekavani u neho bylo mnohem vetsi a narocnejsi :-) Mel to byt nejlepsi "fotoMDA" a to se nejak zas tak uplne nepovedlo , zadny vyrazny prinos to neni - 5mego to nezachranilo . Xperia naopak vyrazne prekvapila - cekal jsem standardni vykon jako od HTC obecne a zda se ze tam SE asi nejak zasahlo .......... zkusim sem neco prdnout pro ukazku

Jo ... jeste k fotkam - vynikajici zkusenost je s Pocket Artist - tyka se to vsech mobilnich fotek . Jednoduchy zakrok - automaticky levels a neuveritelny pokrok kvality fotky !! V PC ve Photoshopu to neudelam lip rucne :-D

Souhlasim s kladnym hodnoceni klavesnice , po par dnech pouzivani se mi zacala moc libit - jako prvni ze vsech klavesnic co jsem se kdy snazil vyuzit :-) diky touchpadu perfektni prace a ovladani . Nakonec snad budu klavesnici preferovat ....... :-D
__KOKIN__ (0)|27.11.2008 21:51
Zdravíčko,

Od úterka mám Xperii a jsem docela zklamán stabilitou a rychlostí systému... Dostal jsem se k tomu že jsem chtěl flashnout ROM, ale

- flashnutí se mi zatím nepodařilo (dle postupu na http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218) ale to nefunguje, tak uvidim

EDIT
HA ! Tak Uvodni obrazovka (today) uspěšně nahrazena úvodní obraozvkou z Touch HD... pěkné (díky za edit)

AD. Klávesnice> začínám si zvykat a po úvodní rozladěnosti si začínám docela chrochat díky tomu, že klávesy jsou docela od sebe...
iasi (6)|29.11.2008 13:08
Zaujímalo by ma, či by fungoval tento cabík ( https://www.ce4you.cz/forums/view_forum.asp?f=2040 ), ktorý umožňuje písať s diakritikou na htc touch pro, aj pre xperiu alebo je nejaké iné riešenie umožňujúce písať s diakritikou na xperii?
Losos_ce4you (1147)|29.11.2008 14:09
Funguje : Resco Keyboard Pro , Phat Pad (t9) pro VGA , extrakty s HD Touch , Diamonda , Raphaela atd také ...... stačí si vybrat :-)
iasi (6)|29.11.2008 14:26
mal som na mysli skôr podporu HW klávesnice (tak, ako to pre Raphaela rieši vyššie spomínaní cabík), ja by som si totiž vedel predstaviť písať na xperia kratšie texty, ale potreboval by som diakritiku..., ak mam pisať na softwarovej, to by som mohol ostať pri už trochu dôchodkyni FS C550. Nad upgradom rozmýšľam kvôli dvom veciam: HW klávesnica a veľkosť RAM. Na druhej strane mám trochu obavy z veľkosti displeja..., neviem, či 3" nie sú málo....?

Ešte k tomu CAB - u jeden odkaz na ilustráciu.... http://www.mobilnaut.cz/?a/1753

Na jednej strane je síce pravda, že rozloženie kláves na raphaelovi je iné, ale na druhej strane autor tohto programu v diskusii k nemu nepoprel, chcelo by to vyskúšať..., len ja nemám zatiaľ na čom :), a kupovať by som chcel, až keď sa niekde dopátram, že na HW klávesnici je diakritika možná
Losos_ce4you (1147)|29.11.2008 16:15
Stejny cab jako je na raphaelovi samozrejme tady chodit korektne nebude , ale nekdo to drive ci pozdeji upravi ....
__KOKIN__ (0)|30.11.2008 22:53
Update> Po instalaci Touch FLO 3D a par dalsich SW jsem zacal byt se zarizenim spokojen... Dokonce jsem si zvykl na klavesnici a musim rict ze diky zdvihu se mi na ni po par dnech pise mnohem lip nez na Kasierovi... Rozchodil jsem si i klavesnici z Touch HD (ta original Xperia je nepouzitelna) takze psani sms za chuze nebo v aute je pohodicka... Rekl bych , ze Touch FLO je opravdu (alespon pro me) obrovska satisfakce toho, jak jsou dnes Windows Mobile nepouzitelne pro dotykova zarizeni , specialne s VGA (WVGA), kde ikonky Start, ok, krizek atd nabiraji opravdu miniaturnich rozmeru...

PS: nevite nekdo trik, jak zoomovat v Opere rychleji nez pres menu Zoom IN ?
vape_ce4you (14)|1.12.2008 22:09
Dnes se mi dostala do rukou Xperia, neprijemne se u ni v otevrene poloze vykla display (bez pouziti sily, vule je tak cca 0,5mm, ve svisle poloze je citit jak display pri kyvani prepadava z jedne polohy do druhe). Jak moc je to normalni? Takovouhle vuli jsem nevidel ani u dva roky stareho Tytna. :-(
Čiko_ce4you (78)|8.12.2008 10:51
Chci se zeptat majitelů tohoto zařízení, jestli už někdo zkoušel /nebo jestli by to někdo nevyzkoušel:)/nahrávání hovorů? Funguje Xperia třeba s Vito audio notes tak, aby bylo slyšet obě strany?
Pavel Koza (4761)|9.12.2008 17:40
1. Rychlejsi zoom v Opere jde dvojtapnutim na displej, ale nevim, jestli je to uplne ono.
2. Vito jsem zkusil a je to podle meho nazoru nevyuzitelna vec, viz priloha.

A ted muj dotaz - funguje vam tlacitko pro foceni bez problemu_ Mne prijde u me Xperie divne. Namacknuti pro zaostreni musi byt jen lehoulinke, pak to funguje dobre. Jenze mezinamacknutim a plnym stiskem aktivujicim spoust je prostor, kde zarizeni zacne zmatkovat a rychle blikat ten stredovy ramecek a menu po prave strane, takze pokud nestisknu spoust rychle, vyjde z fotky dost casto bastl... Jak to funguje u vas? Jinak obecne jsou fotky krasne, ale ta aplikace je zase lina jak mrcha... Nezda se vam?
Pavlos_2004 (147)|11.12.2008 20:21
Mám možnost získat Xperii z UK za dobrou cenu. Problém je, že je blokovaná. Jde odblokovat přehráním ROM ?
Čiko_ce4you (78)|12.12.2008 20:59
Jakou máte v Xperii od TM verzi rádia?
hrtak_ce4you (314)|15.12.2008 23:55
Mam 1.06.25.29

Jedete vsichni s original ROM, nebo uz jste nekdo flashoval? Dneska jsem projizdel XDA-dev a vypada to ze jsou jen dve pouzitelne ROM, ktere jsou ale postavene na THD a jestli jsem dobre pochopil, tak v nich nebezi Landscape rezim.... coz je celkem zasadni problem :)
Kolda.o (114)|16.12.2008 08:45
testoval jsem jak Touch IT tak Jackovu
obe jsou v pohode, jsou bez panelu ktere se daji doinstalovat. Rychlost a stabilita na vybornou. Landscape opravdu neni ale vzhledem k tomu ze TF3D pouzivam jen jako panel a pro hlavni ovladani navic SPB panel tak v tom zase tak "zasadni" problem nevidim ;-)
hrtak_ce4you (314)|16.12.2008 09:50
OKi diky, mezi svatkama se snad i objevi nove verze, tak rovnou zkusim :)

BTW:
Popis telefonu Sony Ericsson Xperia X1 Steel Silver (CZ lokalizace):

!!!SKLADEM!!!VYUŽIJTE PRODEJ NA SPLÁTKY (MAX-SHOP)
Volodus_ce4you (2)|17.12.2008 00:36
Mam trosku problem s TouchFLO 3D. Po nainstalovani mam ty hlavni preklapeci hodiny cerne a ne bile? Nevite nekdo cim to? Dik. Je to blbost, ale vypada to fakt divne :(
nwagner (88)|18.12.2008 15:23
Ma niekto prakticke skusenosti s s dlhodobejsim pouzivaniem Xperie ? Samozrejme s ohladom na jej kratky pobyt na trhu ... Najviac ma zaujima uz viackrat avizovane praskanie plastu pri styluje .. ako to v skutocnosti je ? Mate aj Vy ako majitelia rovnake problemy ? A ako sa k tomu stavaju SE - pri reklamacii ??? Vdaka
Zdenek Malinsky (9781)|18.12.2008 17:46
Koukni na recenzi a taky na kometáře pod článkem, co tam Pavel Koza napsal. Má ho už delší dobu a opravdu ho, na rozdíl od některých jiných testérů, po celou dobu používá a je s ním spokojený.
Protože ořechy na cukroví s ním nelouskal, tak nic prasklého nemá. ;)
Nosac (86)|19.12.2008 10:26
Ahoj všichni,

mám pár postřehů z fungování na orig TM rom (EN) a pár otázek:

co se týče fungování, myslím, že ideální je používat standard pro WM + pár doplňků, program BATTI mi způsoboval přerušení synchronizace (po odinstaslování OK) (Wista battery funguje korektně)
Nenašel jsem jinak SW který by nefungoval z toho co standardně používám (komplet SPB, Resco, Mobipocket...)
Rychlost ve srovnání s Diamondem, se mi zdá subjektivně lepší a ovládání také (v Diamondu jsem nepoužíval TF3D)
Praskání plastu kolem stylusu se mi nestalo.
Display se mi při otevření nevyklá

a k mým otázkám:
Mám doinstalovanou SW klávesnici z HD - po restartu není defaultně automaticky nastavena - nevíte co s tím?
Nemohu najít HW tlačítko pro SW reset (ani v návodu - v článku na Mobilmanii psali že jej Xperia má)
EDIT: našel jsem na smart manii:
Tlacitko reset je schovano ve sterbine pro stylus. Sundat kryt, vyndat stylus a pak je to prvni (a jedina) kulata dirka vedle baterky (pokud je stylus zasunut, je v ni videt) (od uživatele VAP

kdybych si ještě na něco vzpoměl dám do edit



HADES (209)|19.12.2008 11:53
změna default input method:
http://www.mydigitallife.info/2008/06/24/change-and-set-different-input-method-letter-or-block-recognizer-as-windows-mobile-default-after-soft-reset/
Kolda.o (114)|20.12.2008 10:53
[quote=Nosac]Ahoj všichni,

mám pár postřehů z fungování na orig TM rom (EN) a pár otázek:

a k mým otázkám:
Mám doinstalovanou SW klávesnici z HD - po restartu není defaultně automaticky nastavena - nevíte co s tím?

[/quote]

nemas problem s HW klavesnici ? Pokud se na X1 pouziva klavesnice z Touch HD nefunguje tlacitko pro diakritiku a nektere znaky pod Fn
Nestalo se ti nebo jsi si jen nevsiml ? :-)
Nosac (86)|21.12.2008 08:05
Fungování klavesnice se po instalaci (ted vyzkoušené i odinstalaci) vůbec nezměnilo (mám EN verzi od DE Tmobilu) ale přivedl jsi měk jedné věci, kterou jsem zapoměl napsat. Vím, že to bude tím německým původem, ale nesouhlasí mi popisky klavesnice se skutečností co pod daným tlačítkem je (nevíte co s tím, třeba jak přemapovat klavesnici???)

děkuju
Tony_lkh_ce4you (31)|21.12.2008 16:17
Zdravím, nájde sa tu niekto kto zakúpil Xperiu X1 na slovenskom trhu rep. v T-mobile.
lacoh_ce4you (0)|22.12.2008 19:59
Mam xperiu z Orange
Nosac (86)|24.12.2008 13:35
[quote=HADES]změna default input method:
http://www.mydigitallife.info/2008/06/24/change-and-set-different-input-method-letter-or-block-recognizer-as-windows-mobile-default-after-soft-reset/[/quote]

děkuju, ale nevím jaký kód má ta která klávesnice, kterou bych chtěl použít jako default
Nosac (86)|24.12.2008 13:50
Ahoj,

našel jsem na XDA jak změnit klavesnici na tu které odpovídá rozložení i když používáte jiný jazyk systému, odkaz: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=446449
hrtak_ce4you (314)|26.12.2008 00:25
Dneska byla vydana 2.0 verze Touch-IT ROM pro Xperii, opraveny bugy, pridany nejake veci, vraceny panely atd. Navic me to konecne donutilo Xperii HardSPLknou a flahnout. Zatim to vypada velice dobre :)
Losos_ce4you (1147)|26.12.2008 10:39
Jdou ti premapovat tlacitka a jede hw keyboard bez problemu ?? U predchozi verze nesly premapovat cufliky jelikoz hd zadne nema , tudiz nebyly vubec ve volbe ... Tohle zkouset teda nebudu v kazdem pripade , mozna az udela tu "lite" ... nesmysly typu tf3d a x-panelu fakt nepotrebuju , tak doufam ze to vyhazi . Zatim je idealni ta 1.04 od Jacka - vsechno mu beha a vyhazel vsechny nepotrebne hovadiny ...

No tak uz vidim ze HW cufliky nejdou , s takovouhle praci at jde tvurce do riti ..... Ono tedy vubec mi pripadne zcestne prat rom s jednoho pristroje do druheho , chapu upravy , cisteni,ladeni , doplneni atd. , ale delat s xperie hd ?? Kdyby mu to alespon behalo ....
hrtak_ce4you (314)|26.12.2008 16:04
jj taky me to stve, porad ale chtel sem to zkusit :)) uvidime jak bude vypadat nova verze Jackovy.... a hlavne snad to klapne s tim duttym (skladaj se mu na xperii, aby zacal delat romky pro ni :). Hlavni problem ale zatim vidim v tom, ze SE nevydal zadnou novou ROM....
Losos_ce4you (1147)|26.12.2008 18:08
No,ze bych byl nadseny s Duttyho .... radsi preferuji kvalitu nad kvantitou coz u neho je presne naopak :-D .... Nicmene v soucasnosti ta Jackova nema konkurenci - bud 1.04 (lite) nebo full 1.07 myslim - oboje super . Bohuzel nema z ceho cerpat - je to tak jak pises - zadna uprava od vyrobce :-(
Losos_ce4you (1147)|28.12.2008 12:27
Needituji predchozi prispevek zamerne - chci uvest "hot news" :-D

Urcite uz jste nekdo uz objevil "zazracne drivery" primo turbo :-) na xda-developers .... ZDE
Samozrejme jsem vyzkousel :-) Potvrdilo se moje doměnka že je to nesmysl - a jako obvykle - nemylil jsem se :-D
Nedelal jsem zadne benchmarky , to mne zas tak moc nezajima , ale to co s cim by bylo potreba hnout - t.j.prehravani videa - tam nenastala zmena k lepsimu ani v nejmensim . Dokonce mozna to jede i par procenticek hure nezli samotna ROM od Jacka bez techhle zazraku .
Takze od pokusu nikoho nezrazuji , nicmene nic od toho necekejte :-(

hrtak_ce4you (314)|31.12.2008 10:37
Tak vysla Touch-IT v 2.1/2.2 ROMka, ktera opravuje vsechny problemy z verze 2.0, velice rychla prijemna a uz fungujou i ty HW tlačítka :). Osobně se hlavně těším na Lite nebo kam se vyvine Touch-IT X1-P.UC, to hlavne kvuli tomu ze TF3D nepouzivam :)

Jeste bych se zeptal - nevite nekdo o moznosti premapovat X tlacitko? Panely nejsou to prave orechove a umel bych to tlacitkovo vyuzit i lepe .)
marel_ce4you (19)|5.1.2009 23:25
je tu nekdo s puvodni ROM?
potreboval bych jeden vyzvaneci ton, zacinal myslim od B
tak kdy mel nekdo chvilku cas, predem diky.
Nosac (86)|6.1.2009 09:56
tady je vše od B
htcjirka (1875)|6.1.2009 13:43
Oficiální stanovisko k praskajícím krytům

Urcite jste zaznamenali,ze se na xda-developers a nejem tam,se resi praskani krytu Xperie na ruznych mistech.U stylusu,u konektoru sluchatek u baterie apod.
SE dnes vydal oficialni stanovisko k teto problematice.
Mezi problemove serie udajne patri kusy vyrobene ve 44 a 46 tydnu.Jenze problemy pretrvavaji i u novejsich modelu(49,50 tyden) viz 2 obrázek z leva.
Více na semania.cz
marel_ce4you (19)|8.1.2009 12:45
> Nosac - Dikes!
Lapwing_ce4you (5)|17.1.2009 22:12
Neví náhodou někdo jestli a případně jak se dá vypnout seskupování sms podle odesilatele a zobrazení formou chatu?
Díky...
HADES (209)|17.1.2009 23:10
Umí to Advanced Config a nebo třeba jednoúčelový cab
Kolda.o (114)|19.1.2009 10:24
nebo Xperia Tweak - ten doporucuji vsem kdo X1 maji