Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung Omnia SGH i900 - interní GPS - obecné zkušenosti

t0m (87)|23.10.2008 12:01
Trocha osvěty pro začátečníky i pokročilé:

Omnia používá čip Qualcomm gpsOne. Anténu pravděpodobně sdílí s GSM, z toho plyne chyba/vlastnost, že bez zapnutého GSM GPS nejde. Citlivost čipu je velmi dobrá (subjektivně v Omnii lepší než Sirf Star 3 v E-ten X500), ale co do přesnosti a spolehlivosti navigace za Sirf Star 3 pokulhává - doufejme, že to zlepší nové verze firmware. Data jsou k dispozici ve standardním NMEA formátu.

Základní nastavení
Nastavení -> Systém -> Externí GPS (není nad dobrý popis, Microsoft ještě zřejmě nezná PDA z vnitřní GPS)

Port pro programy COM3

Hardwarový port COM9 přenosová rychlost 4800 - nezáleží na ni, přenos sériovou linku jen simuluje

Spravovat zařízení GPS automaticky [zatrhnout]

Qualcomm čip zřejmě není připojen skutečnou sériovou linkou (jako třeba SirfStar3), takže se mi žádným sw nepodařilo využít přímo hw port gps (COM9). Na Microsoftí GPS Intermediate Driver (port splitter) je přímo navázán driver Samsung GPS Hardware (registry HKLM\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\Drivers), takže po vypnutí Spravovat zařízení GPS automaticky se standarní navigační programy na gps nedostanou.

Navigační software nastavte na NMEA GPS na COM3, na přenosové rychlosti nezáleží (nechte třeba 4800)
Driver umí obsloužit současně více navigačních aplikací na stejném portu.


Funkce asisted GPS:
Má zrychlit určení pozice po zapnutí GPS tím, že GPS ví, které satelity má hledat a jakou mají polohu. Tyto informace musí přístroj bez AGPS přečíst ze signálu satelitů - to trvá dlouho a při mizerném příjmu se to třeba vůbec nepodaří. AGPS místo toho použije almanach stažený z internetu, kde má podklady pro výpočet dráhy satelitů na několik dnů dopředu.
Tato funkce by měla být relativně nezávislá na navigačním sw - bohužel TomTom dokazuje pravý opak.

Nastavení -> Systém -> Enhanced GPS
je poněkud příšerný aplet, který stále hrozí platbami za spojení, i když je zapnutá WiFi.
Pokud je zapnuto XTRA (jen další název pro AGPS) a "stáhnete data", v root adresáři se objeví soubor xtra.bin
a GPS ho využije při hledání pozice. Do kdy jsou data platná se na rozdíl od slušnějších implementací AGPS nedozvíte.

A ještě jeden háček: při úplně prvním spuštění GPS nebo po výrazné změně pozice na zeměkouli (s vypnutou GPS) nepomůže ani AGPS - k čemu je, že ví kde letí satelity, když neví ani přibližně svoji polohu, že.


Software fungující s interní gps standardně (přes Microsoft GPS Intermediate Driver):
Uvádím jen co mám dobře ověřeno, přidejte vaše oblíbené...
vestavěné Gogle Maps
iGo 8.0.0.54000
Memory-Map 5.1.3
t0m (87)|23.10.2008 12:16
Statická navigace

Aby řidiče neznervózňovalo, že jim při stání na křižovatce navigace cuká a kroutí s mapou, přišli výrobci GPS s tímto "škodítkem".
Pokud hledáte geocache nebo chcete navigovat na pěší tůře nebo na plachetnici, statická navigace se vám určitě líbit nebude. U čipu Sirf Star 3 ji lze vypnout. Omnia má ale Qualcomm, a tam zatím žádný způsob vypnutí neznám.

Naštěstí Qualcomm při malých rychlostech stále updatuje polohu. Jenom udaná rychlost je buď 2km/h (možná 1mph) a více nebo nula a směr pohybu při malých rychlostech také nefunguje.
t0m (87)|23.10.2008 12:42
Problémy s ujížděním polohy gps v degraded modu

Do degraded mode přechází gps vždy, když nemá dostatek satelitů k přesnému určení polohy. Takže počítá pravděpodobnou polohu s tím, že se nemění výška nebo směr a rychlost. V Omnii PDA i900BPHH5/UHHH5 je zřejmě chyba firmware, protože GPS si v tomto režimu výrazně vymýšlí: poloha 50 až 100km od polohy skutečné a rychlost cca 100km/h místo 5km/h a GPS stále tvrdí, že má fix.

Dokonce to udělalo pod neblokovanou oblohou. To, že GPS chytila jen 2 až 3 satelity, bylo zřejmě vinou o něco více než den starého xtra.bin - po vypnutí XTRA GPS sice pomalu, ale našla satelitů dost.

Tak bacha na to, na silnici to jen naštve, ale já to zažil při noční plavbě na moři...
Mudrunka (547)|23.10.2008 12:59
tOmas, dělá to na mě dojem, že víš o čem píšeš. Máš nějaké zkušenosti se zrušením „asistence“ GPS. Bohužel už neumím najít link na nějaké povídání, ve kterém šlo o to, že zásahem do registru a následným vymazáním 3 souborů (xtra.bin je jedním z nich) se docílí toho, že AGPS se chová jako prostá GPS. Tedy i po dlouhé době nečinnosti je fix záležitostí max. pár minut. Ten link, jak jsem psal již nemám, ani ho najít nemůžu, ale postup si pamatuji. Akorát mám strach z hardresetu -)
t0m (87)|23.10.2008 13:06
Dobře, že jsi to připomněl. Pokud myslíme to samé, nešlo až tak o vypnutí AGPS.
GPS má v některých ROM zapomenuté debug logy do souboru a jelikož je zápis do flash pomalý, zbytečně to zdržovalo. Návod na jejich zrušení je na http://www.modaco.com/content/i900-omnia-http-i900-modaco-com/274303/quick-gps-fix-without-xtra-enabled/
Nepřijde mi, že by to nějak zvlášť zrychlilo, ale asi je to dobré udělat ať už XTRA používáš nebo ne. A reset stačí soft (hard resetem bys to všechno vrátil zpátky).

A s tím vypnutím XTRA si nejsem moc jistý. Když jsem s tím měl potíže, přislo mi, že to začalo fungovat až po zrušení souboru xtra.bin, že tedy vypnutí XTRA v apletu Enhanced GPS nezabrání GPS driveru v jeho použití - ale to fakt nevím, chtělo by to vyzkoušet.
Mudrunka (547)|23.10.2008 13:17
jj, to je přesně ono
t0m (87)|23.10.2008 15:55
Navigační programy, co si s interní GPS nerozumí

Může to být třeba Garmin Que, které očekává data nikoli v NMEA, ale v Garmin protokolu.
Nebo se sejdou chybičky v navigačním software a driveru tak, že to spolu moc nefachčí. OziExplorer najde polohu a dál už jí nemění.

Edit: OziEplorer CE od verze 2.23d by už měl s Omnií chodit.

TomTomu zase móóc dlouho trvá, než má fix od GPS.

Tak tyto případy se někdy podaří vyřešit sw udělátky, co se zařadí mezi GPS a navigační software.
Já používám freeware GPSProxy, víc možností nabízí shareware GpsGate. Nastavení je víceméně podobné:

- vytvořím virtuální COM port (na Omnii je jich volných dost, např. COM1 a COM2)
- nastavím GPSProxy / GpsGate, aby přistupovala k interní GPS na portu COM3
- potřebný výstupní protokol pošlu na vytvořený virtuální COM
- zlobivý navigační program nastavím, aby hledal GPS na tomtéž virtuálním portu

A když jsme u udělátek: Bluetooth GPS z Omnie(samozřejmě lze i z jiného WM PDA)
Pokud potřebujete GPS funkci pro navigační software v PC, v jiném mobilu nebo sdílet pozici po internetu, použijte freeware GPS2Blue
t0m (87)|10.12.2008 22:27
[quote=V recenzi na Omni Pavel Koza]Co přesně je v zařízení za GPS chip se mi zjistit nepodařilo, pravděpodobně jde o samostatný modul, protože zařízení nepoužívá hlavní procesor Qualcomm[/quote]

Sice jsem v prvním příspěvku tohoto vlákna psal, že jde o gpsOne, ale s tím Marvell procesorem jsi mne trochu znejistěl. Ale trocha hledání v servisním manuálu Omnie potvrdila to, co jsem předtím jen opsal z gpspassion: GPS běží na druhém ARMu s modemy a DSP, MSM6281. Ten se stará i o GSM, UTMS atd. A opravdu obsahuje gpsOne. Plyne z toho také to, že verze firmware pro PHONE je důležitá i pro vlastnosti GPS.

Jinak recenzi chválím a reakci na ni píšu sem, protože to také nepovažuju za důležité pro čtenáře recenze. Ale tvrzení, že GPS funguje dobře, potvrdit nemůžu. Vymýšlet si slušná GPS prostě nesmí.
t0m (87)|18.12.2008 08:07
[quote=v jiném tématu bjirka]Tak jsem zkusil nahrát do Omnie tuto ROM: http://www.vitaln.com/ehalos/omnia/ a najednou TomTom funguje (a je jedno jaké verze) i bez programu pro přeposílání GPS dat (Port Spliter, GPS Gate apod). Takže další chyba, která je zřejmě pouze v CZ ROM se kterou se zařízení u nás prodávají.[/quote]

Dobrá zpráva. Myslím si, že spíš než odstranění CZ verze pomohl upgrade GPS, který je v romkách od HK1.

Zkusil už někdo OziExplorer na rom HK3 (HK*, HL*)?
Ferry_ce4you (21)|19.12.2008 04:55
Chtěl bych se podělit o mojí zkušenost.
Po vypnutí IGO8.3.2 již žádná aplikace nenajde GPS.
Zdá se, že zůstane obsazený com. na kterém ji hledají.
Nepřišel jsem na to, jak odstranit tento stav jinak, než resetem.
Gandi_ce4you (31)|19.12.2008 21:59
Ja kdyz ukoncim iGO tak v pohode zapnu Route66 nebo TT a normalne to funguje. Nekde mas asi neco spatne...
Pitris27 (9)|21.12.2008 18:13
Ahoj,

Omnii mám 3 dny a teprve se rozkoukávám, tápu a hledám informace. Je to moje první zařízení z WM. Se zájmem se prolouskal diskusi o navigaci a chtěl bych se podělit o svou zkušenost.

V google maps moje Omnie před domem našla satelity v podstatě ihned, bez zapnutého Xtra. Chci to ještě vyzkoušet v Route66 ale chtěl bych se zeptat na to, zda se mapy spouští standardně z karty ze které se instalují nebo se to instaluje přímo do telefonu? Zkusmo jsem to nainstaloval, ale když jsem kartu vytáhnul, spustit to nešlo.

Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale s telefonem se trošku peru :oops:

Moje ROM i900BPHJ4/UHHJ3
asnyk (3)|22.12.2008 09:55
Zdravíčko,
tak jsem si úspěšně nainstaloval do své Omnie TomTom 7, ale stále mi nejde nastavit GPS tak, aby to fungovalo. Zkoušel jsem to nastavit podle poslední rady TOmase stejně tak jsem zkoušel nastavit jiné porty, ale stále mi to nejede. Načetl jsem i milión různých diskuzí, ale nikde jsem nenašel odpověď na svůj problém. Má s tím taky někdo problém? Prosím o radu. Díky
asnyk (3)|22.12.2008 09:56
Napsal jsi, že na Omnii ti funguje TT. Je to verze 7? Mě to nevyhleda satelity, at se prihlasim na jakykoliv port ci zarizeni. Nemel bys radu? Diky.
bjirka (380)|22.12.2008 20:46
Pokud máš původní ROM musíš použít GPS Gate anebo Port spliter.
Pokud nechceš používat další programy, pak jedině nahrát jinou ROM, vyzkoušeno: Zde.
asnyk (3)|28.12.2008 09:54
Tak jsem dal na radu bjirky a nainstaloval jsem si novy ROM do sve omnie. A hle, TomTom 7 mi jiz funguje. Sice to prvotni nastaveni Omnie je otresne, ale to se da lehce zmenit. Jenom se mi v Omnii nastalo usadila anglictina, coz zase neni takovy problem. Takze timto vrele dekuju bjirkovi za pomoc s navigaci. Snad bych mel jenom jeden dotaz, a to zda ted v Omnii muzu nejak nastavit ceskou klavesnici, popr. nejak psat ceske znaky - s interpunkci?
Chita (12)|7.1.2009 11:06
Děkuji pisateli za osvětlení některých pojmů:) Chtěl bych se ještě zeptat jak je to u Omnie vlastně s RDS-TMC? Už jsem toho pročetl poměrně dost, ale moc moudrej z toho nejsem, jedni píšou se to běhá, jiní že to vůbec nejde a další že to jde "ALE".. je k tomu potřeba ještě přídavný TMC modul....

Jak se to má tedy ve skutečnosti? Chodí, nechodí...?
Mudrunka (547)|7.1.2009 14:20
mě se RDS/TMC zdařilo rozchodit pomocí externího BT GPS/RDS přijímače + GPSGate. U dodaného navigačního skorosoftveru Route66 ani to ne. :)
t0m (87)|9.1.2009 14:33
Ohledně TMC zatím nic moc. Interní tuner RDS umí. iGo 8.0 s ním ale nespolupracuje, verzi 8.3 jsem nezkoušel.
Na MoDaCu se někdo pokoušel driver ubastlit, ale po nadějném začátku je téma mrtvé.

Na webu iGo je zmínka o iGo Omnia edition. Má to někdo? Co to je vlastně za verzi? A neumí už TMC?

Jo a ještě vidím jeden praktický problém s použitím TMC: nelze připojit najednou sluchátka (nutná jako anténa) a nabíjení.
Chita (12)|11.1.2009 14:53

[quote=t0mas]Jo a ještě vidím jeden praktický problém s použitím TMC: nelze připojit najednou sluchátka (nutná jako anténa) a nabíjení.[/quote]

A neexistuje pro Omnii něco podobného jako na fastport u SonyEricssonu? - V podstatě něco jako "průchozí" nabíječka kde zle připojit nabíjení a sluchátka současně?

jirka25_ce4you (0)|11.1.2009 22:33
Jo dělá mi to přesně to samý. Jakoby zůstane port pro GPS zavreny... U iGO 8.0.1 nebo nakyho starsiho proste mi to nedelalo. u 8.3.2 mi to dela :(
t0m (87)|21.1.2009 17:23
Pokud nechcete pravidelně updatovat XTRA data, musíte po vypnutí funkce XTRA ručně smazat xtra.bin z kořenového adresáře.
Ověřeno na PDA i900BPHH5/UHHH5 a pravděpodobně to budou mít všechny verze před HK1

Na tento problém jsem měl podezření už dříve, ale teprve nedávno došlo k situaci, kdy se projevil dostatečně prokazatelně. XTRA data jsou almanach pro výpočet polohy satelitů. GPS je používá pro rychlejší zjištění polohy po zapnutí přijímače. Data mají platnost 3 až 6 dnů. Je to až neuvěřitelné, ale GPS v Omni si zřejmě vůbec nekontroluje, zda XTRA nejsou dávno prošlá a vždy (i při vypnuté funkci XTRA apletem Enhanced GPS) podle nich řídí výběr satelitů, které bude přijímat. Pak záleží na štěstí, zda alespoň 3 satelity z těch, co podle prošlého almanachu měly být nad obzorem, jsou skutečně dost vysoko. Já jsem pod necloněnou oblohou 20 minut marně čekal na fix a měl stále velmi slabý signál ze 3 až 4 satelitů. Pak jsem, už doma, smazal xtra.bin a GPS chytla fix pár sekund po zapnutí.
Gandi_ce4you (31)|21.1.2009 18:08
t0mas - jedno vlakno jsem vytvoril ale nikdo mi neodpovedel.
Vyzkousej jestli se ti uklada GPS pozice prosimte do fotky.
Driv mi to slapalo a ted to neak nefunguje. Ve fotaku mi to
ukazuje ikonu satelitu ze ma GPS, vyfotim a ve vlastnostech
fotky na pocitaci kdyz mrknu GPS info neni. Zkousel jsem i HW.Resset
a nic. Vim ze driv mi to slapalo ale ted nic.
Nemuzu prijit na to kde muze byt problem. Zda se mi jakoby kdyz to bylo
poprve zapnute a telefon novy bez HW ressetu ze vse slapalo jak ma,
a po prvnim HW Ressetu uz to neuklada.
Rom na ni mam ceskou: BPHH5/UHHH5
t0m (87)|22.1.2009 19:40
Když už mne oslovuješ, tak odpovím:
GPS souřadnice pro fotky jsem doposud nepoužil a proto nemám co bych poradil.
Pro příště: Když už píšeš o stejném problému do dalšího tématu, buď alespoň stručný a dej třeba odkaz.
t0m (87)|5.3.2009 11:24
Mám pro vás poněkud odstrašující zážitek s navigací Omnia + iGO8 (postarší 8.0.0.54000)
Předesílám, že v Omnii mám stále originální českou verzi PDA i900BPHH5/UHHH5. Funkci XTRA už po špatných zkušenostech raději nepoužívám. iGO s interní GPS v Omnii už nějakou dobu používám a většinou bez problémů.

Tentokrát ale měla GPS svůj den. Nízká oblačnost, dlouhá cesta do Dolomit a papírové mapy zůstaly doma.
Už v Německu na dálnici GPS kecala natolik, že iGO přeskakovalo na vedlejší silnice a dávalo nesmyslné povely.
Po projetí pár tunelů a uzkých údolí to GPS vzdala úplně - že prý nemá signál. No dobře, necháme ji, až se dostaneme někam, kde nebude cloněná obloha. Zastavili jsme v širokém údolí a GPS stále vedla svou: jen 2 satelity. Ani to, že jsem Omni držel venku z okénka auta nepomohlo. Nutkání vyhodit Omnii co nejdál bylo silné, ale přemohl jsem se.

Abych vyloučil vliv navigačního programu, vypnul jsem iGO, spustil GPSProxy a zase jen 2 satelity.
Nakonec jsem Omii vypnul (ne do standby, úplně), chvíli počkal, zapnul - a ejhle: po chvíli iGO ukázalo 7 satelitů a mohlo se jet dál.

Moje ponaučení: lepší Omnii občas vypnout, než zahodit.
Ferry_ce4you (21)|5.3.2009 17:07
Odpovídám na svůj vlastní dotaz

Komu se nevrací po ukončení IGA novější verze funkčnost GPS, vložte do sys.txt:

[gps]
set_messages=0
port=2
baud=38400
lucynkau (18)|6.3.2009 08:45
Na GPS máme extra téma tak klidně pište tam.
S použítím XTRA dat (tomimimi to nazývá GRPS asistencí) to není zas tak horký, s trochou trpělivosti se klidně dá fungovat bez toho.
A jestli máš v Omnii firmware před HK1, tak tam je stahování XTRA dat spíš takový placebo (alespoň ve srovnání s tím, jak fungovala A-GPS na Sirf 3 na E-TENu).

tak jsem na tematu GPS... Jen nejak nechapu co jsi mi to pred tim psal:O jsem laik tak se mi moc nesmej:))
t0m (87)|8.3.2009 11:32
[quote=t0mas]S použítím XTRA dat (tomimimi to nazývá GRPS asistencí) to není zas tak horký, s trochou trpělivosti se klidně dá fungovat bez toho.
A jestli máš v Omnii firmware před HK1, tak tam je stahování XTRA dat spíš takový placebo (alespoň ve srovnání s tím, jak fungovala A-GPS na Sirf 3 na E-TENu).[/quote]

[quote=lucynkau]
tak jsem na tematu GPS... Jen nejak nechapu co jsi mi to pred tim psal:O jsem laik tak se mi moc nesmej:)) [/quote]

Laicky řečeno, chtěl jsem tě uklidnit, že asistovaná GPS (tedy to, co ti doporučoval tomimimi a co se na omnii zapíná v nastavení Enhanced GPS a pak to pořád otravuje s tím, že datové spojení bude zpoplatněno atd) není pro funkci navigace až tak důležitá.

Fůra lidí bude jistě tvrdit, že bez asistované GPS jim to ani nenajde satelity, ale obvykle to je jen nedostatek trpělivosti. Dobrá asistovaná GPS určí polohu tak za 5 sekund po zapnutí. Na mojí Omnii to trvá podstatně déle a můj dojem je, že na Omnii skoro není rozdíl mezi asistovanou a neasistovanou GPS.

Prostě si s tím nedělej hlavu a pro jistotu nezapomeň papírové mapy doma - viz o pár příspěvků výše.
Franky52 (186)|8.3.2009 21:35
Já jsem Enhanced vyloučil absolutně, upravil registry podle návodu, který jsem si přečetl na jiném fóru a fixace satelitů je nyní o mnoho rychlejší!!!
lucynkau (18)|9.3.2009 07:05
Jj Tome, to jsem chtela slyset:D .. mam to same na nokii.. Proste chvili pockam, nez mi nactou satelity..;) Ja mam v aute stejne navigaci, tohle je spis jen zalozni "zdroj":D
lucynkau (18)|9.3.2009 07:22

Prosim prosim Franky, kdepak ze jsi opravil ty registry a jak?;)
Franky52 (186)|9.3.2009 09:47
[quote=lucynkau]
Prosim prosim Franky, kdepak ze jsi opravil ty registry a jak?;) [/quote]

Tak tady to je. Upozorňuji, že to není můj nápad. Jen převzato od uživatele Ahres z jiného fóra. Snad se na mne Ahres nebude zlobit, že jeho dobrý nápad, který mně osobně pomohl k rychlekší fixaci satelitů, šířím dál.

GPS FIX bez použití XTRA

Nekdo měl zájem o GPS fix tak sem davam navod, u mě fungoval a rychlost nalezeni satelitů je venku za pár sekund a v budově do několika minut.
Funguje to tak že vymažete nějaky soubory ktery pouziva Enhanced GPS (XTRA) a zapis do nich je velice zdlouhavy a brzdi se tim vase nalezeni.

Satelity ktere vas jednou najdou se ulozi a uz neprepisuji, proto zustavaji v pameti a pripojeni na ne je temer okamžite.Data o dalších satelitech se stahuji automaticky z již dostupnych :!:

Neprovádějte před prvním spuštenim GPS

1. Jděte do Nastavení/System/Enhanced GPS > nastavte vše jako "Disable"
2. Použije vaš editor regitru a jdete do HKLM\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver
3. Najdete zde 4 zapisy
Pro vas jsou dulezité jen tyto 2
CurrentLogFile (\GPSID_log.txt)
OldLogFile (\GPSID_log.bak)
Vymažte hodnoty \GPSID_log.txt a \GPSID_log.bak
nechte obě políčka prázdná :!:
4. Provedtě Soft Reset
5. Použijte hledaní a najděte v zařizeni soubory GPSID_log.txt a GPSID_log.bak - smažte je (pokud neprovedete Soft Reset tak nebudete moct )
6. Zkontrolujte hodnoty v registru jestli zustaly prazdne.

lucynkau (18)|9.3.2009 10:21
2. Použije vaš editor regitru a jdete do HKLM\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver
3. Najdete zde 4 zapisy
Pro vas jsou dulezité jen tyto 2
CurrentLogFile (\GPSID_log.txt)
OldLogFile (\GPSID_log.bak)
Vymažte hodnoty \GPSID_log.txt a \GPSID_log.bak
nechte obě políčka prázdná
4. Provedtě Soft Reset
5. Použijte hledaní a najděte v zařizeni soubory GPSID_log.txt a GPSID_log.bak - smažte je (pokud neprovedete Soft Reset tak nebudete moct )
6. Zkontrolujte hodnoty v registru jestli zustaly prazdne.


dekuji.. :))
A mam jeste dotazek prosim , kde najdu editor registru?:sarcastic:
tomimimi (25)|9.3.2009 12:45
Stáhni si CEregEditor,tady na forech to najdeš.Ale jestli s registry nemáš zkušenosti,tak velmi opatrně!Zkusim ten poslední návod taky,protože po smazání xtra.bin dle tomase to fungovalo 2 dny,v sobotu mě to v Liberci nechalo na holičkách,pozice přeskakovala,nesmyslné povely a nakonec úplně bez signálu.Nepomohl ani reset,musel jsem zase stáhnout xtra.bin,pak to šlo.
lucynkau (18)|9.3.2009 13:07
no tak ted nevim co teda sakrys,asi to necham..
Mudrunka (547)|9.3.2009 13:18
není třeba se toho bát, úpravu popsanou Franky52 mám, jedná se o proces vratný. Hodnoty v registrech lze dopsat zpět, soubory jsem nevymazal, nýbrž přejmenoval, tedy vše můžu vrátit. Ale funguje to bez problémů, fix naběhne cca do 1 min. O víkendu jsem se vrátil z Neapole (letecky) a i tam, potom nazpátek v Čechách se GPS chytla bez nějakého problému :)
lucynkau (18)|9.3.2009 13:48
Ok tak zitra na to mrknu:))
t0m (87)|9.3.2009 15:03
K návodu na výše popsanou změnu registry:
Jde pouze o vypnutí výpisu debug logu GPS, co tam Samsungové pozapoměli. Takže kdo ví, jak registry editovat,
klidně do toho. Ale žádné zázraky to taky neudělá, takže kdo ani neví, čím registry editovat, nechte to klidně být.

[quote=tomimimi]Zkusim ten poslední návod taky,protože po smazání xtra.bin dle tomase to fungovalo 2 dny,v sobotu mě to v Liberci nechalo na holičkách,pozice přeskakovala,nesmyslné povely a nakonec úplně bez signálu.Nepomohl ani reset,musel jsem zase stáhnout xtra.bin,pak to šlo.[/quote]

To vypadá velice podobně tomu, co jsem naposled zažil cestou do Dolomit. GPS v Omnii je nedoladěná a chyby uvnitř dokážou zablokovat příjem některých satelitů. Reset nepomohl. Mě naposled pomohlo úplně vypnout Omnii, a po chvíli GPS jela i bez XTRA. Download XTRA dat možná udělá něco podobného. Prostě GPS v Omni s českými verzemi rom není spolehlivá.
Franky52 (186)|9.3.2009 15:08
[quote=lucynkau]no tak ted nevim co teda sakrys,asi to necham..[/quote]

Vždyť se to dá udělat bez problémů total commanderem. A ten by měl mít v PDA nainstalovaný snad každý!!!

lucynkau (18)|10.3.2009 08:57
Jj tak to je commander? No tak to uz vim .. Dekuji:))
lucynkau (18)|10.3.2009 08:57
Jj tak to je commander? No tak to uz vim .. Dekuji:))
tomimimi (25)|10.3.2009 16:51
No tak jsem to včera zkoušel s tím vymazáním debugů.Jednak nešlo nechat to pole úplně prázdné,musel jsem tam nechat ty lomítka,křičelo to,že to má být vyplněný.Jinak bych musel smazat i názvy current logfile a old logfile,a to jsem si nebyl jistej.Nejsem žádnej profík.Nicméně po spuštění se po 30
sekundách chytly satelity,hurá.Tak jsem to vypnul,nainstaloval nějaké skiny a zkusil znova.A zase nic!Prostě mi není souzeno používat GPS bez poplatků.
Kde dělám chybu?
Tomi :no:
tomimimi (25)|11.3.2009 00:27
Tak dnes opět střídavě úspěch a neúspěch,zjistil jsem,že se v zařízení místo souborů currentlog.txt a oldlog vytvořily náhradní soubory: supllog.txt a suplold,ty se přepisují při každém zapnutí GPS i bez xtra.Uvidíme,až někam pojedu,teď už to asi nebudem pitvat,stejně to vypadá,že ten problém mám jenom já,jsem asi největší ťuhýk.Můžu jen potvrdit slova tomase myslim,že na etenu,ačkoli ve všem ostatním ho Omnie předčí,Sirf star funguje podstatně líp! Brou noc.
t0m (87)|11.3.2009 17:16
Buď v klidu. SUPL_log.txt a SUPL_log.old tam určitě byly už dřív, jen sis jich nevšim. Maj oba nulovou délku, takže to je neškodný bordel (a s GPS asi nesouvisí).
tomimimi (25)|16.3.2009 23:58
No je to možný.Mezitim jsem přišel na zajímavou věc.Když se mi znovu cca po 2 dnech nechtěji načíst satelity,povolim xtra a zároveň zakážu přístup na internet nodatama.A hle,najednou se snaží a najde je.Aspoň vim,jak ho olbnout,ale vysvětlit to nedokážu.T
lucynkau (18)|17.3.2009 06:57
tomimimi a kde ze vypnu ta nodatama??:D
tomimimi (25)|18.3.2009 21:37
Pokusim se přiložit soubor.Je to primárně program,kterym můžeš zakázat datová připojení všem programům,aby tě to nepřekvapilo třeba v zahraničí.
S GPS nemá nic společnýho,ale mně na to funguje.T
t0m (87)|2.5.2009 13:29
[quote=Ferry]Komu se nevrací po ukončení IGA novější verze funkčnost GPS, vložte do sys.txt:

[gps]
set_messages=0
port=2
baud=38400[/quote]

Toto sice pomůže pro iGO 8.3.2 samotné, ale GPS port zůstane po ukončení iGO nedostupný pro ostatní aplikace.
Lépe funguje toto:

[gps]
source="virtlserial"
roze_ce4you (76)|29.5.2009 19:23
K uvolnění GPS portu ...
Doposud jsem si vystačil s iGO, ale nyní občas chci přeskočit na BeelineGPS. Potýkám se však s tím 'zabraným GPS portem' od iGO.

Zkoušel jsem vložit do sys.txt:
[gps]
set_messages=0
port=2
baud=38400
ale to mě (jak avízuje t0mas) nepomohlo.

Nepochopil jsem to plně s tím:
[gps]
source="virtlserial"
Dotazy:
a) ta sekce [gps] má obsahovat pouze a jen ten jeden řádek?
b) nepotřebuji pak na Omnii zprovoznit nějaký ten GPSgate?
c) pokud platí 'ano' pro b), tak, jak se to provede?
d) v samotném nastavení přímo v iGO již nic měnit nemusím?

Díky za radu.
t0m (87)|2.6.2009 16:42
a) Stačí pouze jeden řádek, pokud parametry jako port nastavíš v ui iGo
b) ne
d) Bylo-li iGo už pro Omnii nastaveno, ne

Pozor, nutno editovat ten správný sys.txt, tedy ten co je v \Program Files\iGO