Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak dostat GPS do PDA bez Bluetooth a USB host?

tomasslavicek (20)|3.9.2008 14:50
Jsem spokojeným majitelem PDA HP iPAQ rx1950. I v dnešní době stále slouží dobře, není ani teď tolik zařízení s tak velkým a rozumně zapuštěným displejem, kvalitním zvukovým výstup s 3.5 jackem, WiFinou... Jedinou funkcí, co bych chtěl v poslední době využívat, je příjem GPS signálu. Bohužel zařízení nemá Bluetooth, takže mám ztížený výběr příslušenství. Pokusil jsem se prohledat na internetu jaké jsou možnosti, ale k rozumnému výsledku jsem nedošel (možná snad ten poslední). V dnešní době tahle kombinace není tak běžná, budu rád za jakékoliv vaše doporučení, ať jako osobní zkušenosti nebo nasměrování, kam bych se ještě měl podívat. Díky!

Co jsem našel za možnosti:
  • Spectec SDG-810 - na první pohled krásná věcička do SDIO slotu, s možností vložení micro SD karty, čipem SIRF star III, podporou mého PDA, levnou cenou... ale nikde jsem ho nenašel ke koupení, všude je vyprodaný. Ostatní výrobky Spectecu potřebují připojení přes Bluetooth.[/*]
  • Jiná GPS do SDIO - bohužel bych nemohl mít zastrčenou paměťovou kartu. Rozdvojka do SDIO asi existuje, teď ji ale nemůžu najít, navíc to není moc elegantní řešení. PS. Jak to mají s kvalitou signálu tyhle malinkaté GPSky velikosti SD karty?[/*]
  • GPS Bundle pro rx1950 - Jeden čas se tohle moje PDA prodávalo přímo v balíku se stojanem do auta s vestavěnou GPS. Asi by šla ještě někde koupit samostatně, ale není to to, co hledám. Chci to používat hlavně na pěší navigaci a tohle je zbytečně velké.[/*]
  • Podobné tomuhle GPS stojanu jsem našel ještě dvě, obě se starším Nemerix chipem a vyprodané, jedna s držákem do auta, druhá bez. Odkaz už jsem nenašel (možná tohle?).[/*]
  • Bluetooth modul - možné by asi bylo připojit k tomuhle PDA nějaký bluetooth modul a pak jakoukoliv BT GPS. Problém je cena - do SDIO slotu jsem viděl BT snad za 3300 Kč a k tomu ještě kupovat GPS... Navíc pokud dám cokoliv do SDIO slotu, už zase nemám paměťovou kartu.[/*]
  • Modul do serial portu - existuje vůbec něco takového? Každopádně jsem schopen sehnat levně kabel z iPAQ konektoru do RS232... :)[/*]
  • Globalsat BR-355 / Navilock NL-303P - ty jsem teď objevil, vypadají hodně zajímavě. Cena vychází odsud z Anglie na nějakých 1800 Kč, s mým PDA by to mělo fungovat. Mnohem překvapenější jsem byl, když jsem (snad) totéž objevil na normálních českých obchodech, jako např. tady - za nějakých 860 Kč. Máte s ním nějaké praktické zkušenosti? Asi by se musel ještě dokoupit kabel, možná tenhle? To už by vypadalo rozumně... Nebo jsou ještě nějaké podobné? Díky za doporučení...[/*]
lake_ce4you (48)|9.9.2008 16:13
Vy jste asi poslední klasik - připojovat GPS přes seriový port... Fandím Vám.
-------------------------------
Máte-li rád retro styl, zkuste externí modul Delorme Tripmate, nebo Delorme Earthmate II (ten má SIRF chip). Velikost asi jako chlapská dlaň (earthmate jako menší počítačová myš), takže se musí nosit v batohu a kabelem připojovat k PDA. Informace viz např. http://bevhoward.com/TripMate.htm .
Tripmate má přímo seriový vývod a v krabičce jsou 2 napájecí články, takže šetří baterii PDA. Šlo by nejspíš vykuchat samotný modul a napájet přes seriový kabel, ovšem spotřeba bude možnávyšší, než lze vyssávat z seriového rozhraní PDA. Jde o zařízení staré 10 let a spotřeba tomu odpovídá. Pokud Váš navigační SW nepodporuje přímo Tripmate, bude třeba provést úpravu zapojení portu - modul očekává na seriovém vstupu ASCII řetězec 'ASTRAL', jinak nezačne vysílat NMEA data.
Earthmate II je novější, má myslím USB výstup. Na netu lze nalézt úpravu zapojení pinů pro serial RS-242. Oba přístroje pro sběratele lze občas nalézt na http://www.ebay.com/ .
Bluetooth řešení je modernější, méně komplikované a tedy méně zábavné. Ale Vy nemáte BT, takže Spectec SDG-812 nebo SDG-813 jsou mimo hru.
O jednom Spectec 810 bych možná věděl. Ještě se ozvu.