Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Palm Treo Pro - nejnovější model řady Palm Treo

babaq (309)|30.8.2008 17:30
Zdá se, že je na světě nové Treo (teď ještě kdy a za kolik bude u nás...)

Co jsem tak pročítal recenze (např. na WMexperts, iStartedSomething nebo PalmInfocenter), zdá se být celkem prima:

  • rychlý procesor a hodně paměti - storage 256MB (100MB pro uživatele) a RAM 128MB
  • umí wi-fi a má na něj i speciální zapínací a vypínací tlačítko (přepínač na tichý režim je tu také)
  • na displeji 320x320 se ve vypnutém stavu jako screensaver zobrazuje čas, zmeškané hovory a nepřečtené zprávy (chybí e-maily!)
  • displej není zapuštěný a možná právě proto pod ním chybí hardwarové "pravé a levé kontextové tlačítka" - nahrazují je kontextová tlačítka přímo na displeji
  • celkově klávesnice asi není nic moc - stávající uživatelé Trea budou ale nejspíš spokojení, srovnává se s Nokií E71 a podobně
  • vnitřek pětisměrného tlačítka svítí, je-li v hlasové schránce zpráva - ovšem naši operátoři toto stejně nepodporují
  • stylus se zasouvá zespodu a je malý a kovový - ovšem hodně aplikací se bez něj obejde
  • stále neumí pracovat v režimu USB Mass Storage s výjimkou instalace sw a připojení non Windows počítači, pak se objeví "jako by disk" s nějakým dokumentem, že máte smůlu
  • baterie uživí Treo bez problémů dva dny při běžném používání
  • foťák je - zdá se - stejně špatný jako u staršího Trea

Pokud jde o software nad rámec WM 6.1, hodně je ho od HTC (Task Manager, Communications Manager, QuickGPS, Camera), dále jsou tam Google Maps, Get WorldMate (demo nebo instalátor, čert ví), Sprite Backup, TeleNav. Konečně je v Treu i Java.

V kostce - velmi dobrý design, nezapuštěný displej s velkým ale ne moc standardním (ve smyslu podpory ze strany aplikací) rozlišením, mizerný foťák, standardní 3,5" konektor na sluchátka, mikro USB konektor na všechno ostatní. U nás asi bude drahé jako čert, ale zvažuju upgrade a Treo Pro je ve hře.
Zdenek Malinsky (9781)|30.8.2008 18:48
Moje názory a komentáře (a budu rád, když se ve všem budu mýlit):
rychlý procesor - 400 MHz jsem měl už před 4 roky na iPAQu 4150
hodně paměti - storage 256MB (100MB pro uživatele) a RAM 128MB - to už by snad měl být dnes standard
wi-fi, speciální tlačítko - konečně se Palm naučil Wi-Fi (nešlo mu to ani u PalmOS), ale uvidíme, co to udělá s výdrží (na 750 slabota převeliká), tlačítka jsou hodně fajn
chybí hw kontextové tlačítka - na zařízení s mraky hw tlačítek mi to přijde jako šetření na nepravém místě, ale uvidíme, jak to bude v praxi
klávesnice - mám Treo přes rok, ale opravdu na delší psaní to není (křeče hlavně do palce)
stylus se zasouvá zespodu - takže větší šance, že se někde potratí
baterie uživí Treo bez problémů dva dny při běžném používání - :D :D :D to chci vidět, větší rozlišení displeje, rychlejší procesor, wifi......ani náhodou.....takže budu nabíjet místo 2x denně minimálně 3 x :( :((
foťák je - ani nevím, že ho v 750 mám ;)

Bylo by fajn, kdyby šlo použít (jako u Samsungu) pro displej 320x320 pseudo realVGA, hlavně pro Today a browser, kde mi malý displej nejvíce vadí.

Všiml jsem si, že je tam Skype (defaultně? doinstalované?), jiný IM jsem nikde na nepostřehl (absence MSN/WLM mě na 750v dost vadila), Java je určitě fajn, Sprite Backup zaslouží 1 s * (není-li to zkušební demo).

O ceně ani nespekuluji, ale konkurence je velká, tak by nemusela být přes 30 kKč. ;) :D


PS: Ale je fakt, že některé palmí fičury v Treu WM dost oživily :yes:

EDIT:
Zatím mě láka Raphael, ale pokud by toto zařízení vydrželo alespoň 14 hodin, tak o něm rozhodně budu uvažovat.


babaq (309)|30.8.2008 19:11
Procesor i paměť jsou např. proti většině HTC nebo E-Tenů pořád hodně dobré.
K baterii a výdrži na jedno nabití, to co popisuješ není příliš běžné použití, např. wi-fi nepovažuju moc za běžné použití. Samozřejmě se uvidí, jak to dopadne - názory jsou různé a jistě se liší podle způsobu používání Trea.
Foťák prostě u Treí blbej je, buď rád, že jej nemusíš nebo nechceš používat :)
Sprite Backup byl už u Trea 750v.
RealVGA prý aspoň u Trea 800 použít jde, u Trea Pro těžko říct, v tomto recenze mlčí.
Na Treu Pro je Windows Live Messenger, ale ten tu stejně málokdo používá.

Připomínám, že jsem jenom zesumarizoval nějaké závěry z recenzí na netu.
Ad cena - bojím se že to bude kolem 15 tisíc, a tolik já za telefon nedám.
Zdenek Malinsky (9781)|30.8.2008 19:29
Sprite Backup a MSN na 750v? To bylo na přiloženém CD nebo přímo defaultně v ROM? Možná u 750 - já mám 750v (Vodafone) a ani jedno tam není. :(
Kupoval jsem (asi) repas a ještě na inzerát, takže možná i takto přijdu k Treu levněji. :cool:
babaq (309)|30.8.2008 21:33
Pokud vím, tak byl na přiloženém CD.
gtz (37)|2.9.2008 21:35
Dobrý den ,

v prodeji zatím není , ale rezervace je již možná za cca 469 € někde na německém Amazonu , ale brand s Vodafonem bude levnější.

Zdenek Malinsky (9781)|4.9.2008 13:48
Jak říká Václav II.: "nevím, nevím..." :? :O a já si říkám stejně při pohledu na ceníky 2 (zcela nových) českých distributorů Palmu. Agora za 14,8 kKč a AT comp ho ani nemá v nabídce (a 750v má o 600 dražší). Čekal jsem to lepší. :((
Miloš Strouhal (3997)|4.9.2008 14:31
Nekdo by mel jit a definitivne uz ukoncit vyrobu vseho co ma v nazvu Palm.. :no: :sarcastic: Mene vykonna, mene vybavena a mene kompatibilni (LCD 320x320) zarizeni nabidne dnes uz opravdu malokdo.. Tot muj nazor.
profator (49)|5.9.2008 06:12
Ach jo kolego Strouhale z čeho vycházíš. Já měl k dispozici 750 a rozhodně byla vyladěnější než od slavných HTC třeba TyTN nebo Daimond který jsem měl taky. Treo s paírově jasně slabším hardware válcovalo HTC rychlostí na kterou se mohlo celý HTC koukat jen z dálky o stabilitě ani nemluvím speciálně TyTN byl s základní rom téměř nepoužitelnej. Rozlišení 240x240 u 750 byl někdy omezující u PRO je 320x320 a to už takovej problém nebude na rozdíl od chybějících kontextovejch kláves.
Zdenek Malinsky (9781)|5.9.2008 11:06
Co chceš, vždyť je to nokyják. :D
Ale u Trea mě vadí na displeji spíš než menší rozlišení jeho velikost - hlavně na today a při browsení je málo místa.:no: Jinak celkem (až na výdrž) spokojenost.
Miloš Strouhal (3997)|6.9.2008 00:19
Nepotrebuji zkouset ladit neco, co ani z poloviny neuspokojovalo/neuspokojuje me hardwarove pozadavky na zarizeni podobneho typu. HTC nevyrabi pouze HTC TyTN a HTC Touch Diamond, se kterymi srovnavas. A krome jineho vyrabi i ta Trea. Rozliseni 240x240/320x320 bylo a je omezujici vice nez mene casto. Rada aplikaci si s nim neporadila, nyni uz je situace lepsi, ale ne o mnoho. A jak zminil Zdenek, na ten displej se toho opravdu nikdy moc neveslo. Ted s 320x320 to bude lepsi, ale ve srovnani s VGA (ktery konkurence vyuziva v nekterych svych modelech uz pres tri roky) jde o spise usmevny rozdil. Nemluvim o dosavadni absenci WiFi, GPS modulu, debilnim systemovem konektoru, nemoznosti dobijet zarizeni z USB, problemech s pametovymi kartami, premrstene cene, pro normalni chlapy nepouzitelne klavesnici. To je zkratka muj osobni nazor a zkusenost, kazdy holt mame na zarizeni jine naroky. Pouzival jsem kdysi i Treo 650 (nedavno jeste i Palm Centro), ale zarizeni teto koncepce mi proste nevyhovuji, at je uvnitr Palm nebo Windows Mobile. Zdenku, ze mam v podpisu Symbianovy telefon nemusi nutne znamenat, ze nemam k pouzivani treba jeste Diamonda, Touch Pro a za par dni Omnii. Jen se u me zkratka neohrejou, tak proc je cpat do podpisu. E90 se kupodivu hreje, ale to sem nepatri.
dodger_ce4you (145)|9.9.2008 20:18
Tak dneska sa nám začal predpredaj trea pro na palm.com za 550 $$
Mimochodom cena 800w je v US cca 300 bucks ;) - len škoda že gsm verzia nebude
babaq (309)|9.9.2008 21:22
Ta nižší cena u 800w je tuším dotovaná - Treo 800w se prodává u nějakých operátorů s datovým plánem a úpisem.
Zdenek Malinsky (9781)|9.9.2008 23:05
Ono by se to možná vyplatilo i pro použití u nás. Slyšel jsem, že i v roamingu (jako kdybych ho používal u nás) to vyjde levněji, než všechny datové tarify našich mob.operátorů.
dodger_ce4you (145)|9.9.2008 23:17
Na ebayi je to cca 310 w/out S&H bez zmluvy. Takže ak bude 850w +- 450 doláčov tak je môj :))
babaq (309)|10.9.2008 20:52
Nebude a tudíž asi nebude :)
Zdá se, že Palm Treo Pro se nebude nabízet dotované, tedy bude za "plnou pálku" USD 550.
Což dělá v přepočtu podle ČNB asi 9700 Kč, ovšem za tu cenu tu Treo Pro nikdy nebude.

Spíš mě trápí jiná věc - přemýšlím, jestli mi to stojí za to: Treo Pro je moc hezké, ale má malý displej s nestandardním rozlišením; bojím se, že čtverec 320x320 bude ještě méně podporovaný než čtverec 240x240. Ono totiž 24ox240 zachovává jeden rozměr standardního QVGA a je mírně menší, zatímco 320x320 je jaksi mimo QVGA i VGA...

Hergot mám problém :)
Nechce se mi do iPhone kvůli uzavřenosti ani do Treo Pro kvůli malému a nestandardnímu displeji...
dodger_ce4you (145)|11.9.2008 14:59
Ale ofiko cena 800w je 599$ čo je o 50$ viacej ako 850w
ad// na 320x320 bežia takmer všetky aplikácie (ktoré sa aspoň raz za čas trochu novelizujú :sarcastic: ) a 320x320 je bližšie ku qvga ako 240x240 - zabiják ipaqu 6915
trminek (88)|11.9.2008 15:18
vůbec bych se displaye 320x320 nebál. Používám Samsung i780 a nemám s tím jedinej problém...
babaq (309)|11.9.2008 21:53
OK, ale pořád zůstává ta námitka ohledně např. prohlížení webu. Jistě, všechno jde, ale nějak bych tam toho místa asi chtěl víc. No sám nevím, Treo Pro jsem pochopitelně ještě no vlastní ruce neviděl... :)
dodger_ce4you (145)|18.9.2008 00:08
Tak tu máme predaj Trea Pro za 580 $$.
TheMelin (1642)|18.9.2008 00:16
jo, ale rozesílají jen po emerice ;)
Zdenek Malinsky (9781)|18.9.2008 19:37
To přeci nevadí, na to existuje několik řešení. ;)
dodger_ce4you (145)|25.9.2008 14:55
Tak tu máme Treo Pro za menej než 10k Kč sunnysoft čo je oveľa príjemnejšia cena než spomináných 15000 Kč :))
TheMelin (1642)|25.9.2008 15:13
No ale jestli to platí a není to nějaká předběžná cena, kterou si jen vycucali z prstu. Dnes jsem četl toto.
dodger_ce4you (145)|25.9.2008 15:33
A ja zase toto ale vtedy tam ešte neboli príspevky v diskusií - Mr. Badel vraví že sa jedná o chybu v sunnysoft shope :((
TheMelin (1642)|25.9.2008 15:37
No vždyť to jsem myslel. Sunnysoft tam má předběžnou cenu. Tenkrát když jí tam dávali to asi vypadalo, že cena bude kolem devíti. Škoda, za cenu kterou má Sunnysoft by to bylo zajímavé zařízení. Třináct mi přijde už dost, ale je na každém kolik je ochoten za to dát.
gtz (37)|25.9.2008 21:21
Palm TreoPro má být dostupné po 25.9.2008. V Německu je již standardně na předkup , poslední cena o které se dá celkem mluvit je za cca 489 € a to včetně GARMIN Mobile XT Europa Editions. Standardní cena je 419 €. Cena v Něměcku
babaq (309)|26.9.2008 18:35
Zajímavé. Těch 419 EUR je v přepočtu cca 10300 Kč, a to včetně Mwst. (DPH).
Dopravu do ČR mají za pětikilo, další třista za českou klávesnici (plus minus, odhadnuto).
Je to samozřejmě - dle mého otrockého německého slovníkového pochopení - bez úvazku u operátora.

Je hezké, že tu Palm má zastoupení, ale k čemu to zastoupení xakru je?
TheMelin (1642)|27.9.2008 10:46
Klávesnici bych do toho nezapočítával, pokud to chceš srovnávat s českým zastoupením. Pochybuji že bude zde prodáván včetně lokalizace s českou klávesnicí :sarcastic:
babaq (309)|27.9.2008 21:53
Pak ovšem opravdu nechápu dvě věci: k čemu je to zastoupení dobré a jak tam počítají ceny :no: