Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Wizard (MDA Vario) - WM 6.1 CZ by Jimm98y

Jimm98y (237)|19.6.2008 18:50
Zdravim, portoval jsem si nejnovější českou ROM z HTC Kaiser a rozhodl jsem se s vámi o ní podělit.
Pro port jsem použil verzi: RUU_Kaiser_HTC_CSY_3.28.462.1_radio_sign_25.83.40.02_1.65.16.25_Ship.exe

OS: 5.2.318 Build 19212.1.0.3

Upozornění: TUTO ROM FLASHUJTE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ, NENESU ŽÁDNOU ZODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNÉ ŠKODY NA ZAŘÍZENÍ ZPŮSOBENÉ NEODBORNÝM FLASHOVÁNÍM APOD. ZAŘÍZENÍ PŘED FLASHOVÁNÍM MUSÍ BÝT ODBLOKOVANÉ!!! VÍCE INFORMACÍ NA www.ppctuning.org

Unlockovací balíček naleznete zde:
[CODE]http://rapidshare.com/files/127825193/CID_Unlock.zip[/CODE]

Nejprve bych uvedl známé problémy:
1) nefunguje klávesa SYM na hardwarové klávesnici, znaky s diakritikou je nutné psát pomocí softwarové klávesnice.
2) nefunguje navrhování slov při psaní, přestože je v nastavení povoleno

Tyto dva problémy se týkají bohužel i většiny ROM založených na těch z HTC Kaiser na xda-developers, problémy jsou to vcelku známé a momentálně na ně není žádné funkční řešení (vyzkoušel jsem vše možné i nemožné co někteří uživatelé uváděli jako 100% řešení, nic z toho nefungovalo). Pokud byste někdo náhodou objevil funkční řešení těchto problémů, podělte se prosím o své poznatky v diskuzi.

Co flashnutím této ROM získáte:
- nejnovější českou ROM pro HTC Kaiser portovanou na MDA Vario
- všechny výhody plynoucí z přechodu na WM 6.1 (nové aplikace jako Správce procesů, SMS tříděné podle konverzací...)
- oproti WM6 + lokalizaci ohromný nárůst výkonu a odezvy systému, nyní se lokalizovaný systém chová stejně svižně, jako anglická verze
- mnohem rychlejší start systému oproti WM6
- integrované aplikace:
Adobe Reader LE 2.5
ArcSoft MMS 5.0.31.16
Bluetooth FTP
HTC Camera 3.0
Esmertec Java
HTC Streaming Media
HTC Touch Dialer + Jimm98y's patched Smartdialing CZ (podpora vyhledávání kontaktů s diakritikou)
IntelliPad 1.0
Pocket RAR 3.60
SAP Settings
Smartskey + VJ Calibrula
Total Commander 2.5 Beta
WM5torage 1.75
- všechny integrované aplikace jsou kompletně v češtině
- systém navíc obsahuje Vzdálenou plochu a podporu pro Infraport

XIP byl portován kompletně z HTC Kaiser, stejně tak samotný systém, který obsahuje všechny součásti jako Windows Live apod. Ze systému jsem NIC neodstranil. Pouze jsem přidal navíc Vzdálenou plochu a podporu pro Infraport.

Nyní již linky ke stažení - udělal jsem dvě verze, první verzi, která obsahuje jak systém, tak i ExtROM a splash screen doporučuji instalovat majitelům odblokovaných zařízení G3, druhá verze, která obsahuje pouze systém je určena pro majitele zařízení G4.

[CODE]http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=2320092#post2320092[/CODE]
stris (98)|20.6.2008 14:33
Anglicky neumím, takže nebudu reagovat na xda-developers, ale zde.
Flashnul sem tuto ROM, přestože jsem původně o češtině na MDA neuvažoval, ale na druhou stranu, připadala mi ta ROM nepřeplácaná a někdy se ta čeština hodí. Mé postřehy:
Soft reset: Resetoval jsem dvakrát, ani jednou se mi nepovedlo najet do systému bezproblému. Vždy se to seklo na jedné z prvních dvou obrazovek (jednou na té, kde se vypisuje HW, podruhé na té s námisem WM6). Udělal jsem jednou i HS a tam se to seklo před dokončením instalacecustomizace a pomohl jen SR.
Nepovedlo se mi tam rozhýbat HTC home plugin. V nastavení "dnes" sice figuruje a přibyla záložka HTC pluginu, na displeji se nezobrazí.
Nepovedlo se mi otevřít nastavení "dnes" kliknutím na start > ikona dnes. Po kliknutí se nic nestalo a nastavit se dalo pouze přes start > nastavení > dnes, kde je to vše již bez problémů.
Neberte to, že si stěžuji, je to jen takový feetback. Gooorila
Jimm98y (237)|20.6.2008 16:56
1) k záseku může někdy po flashnutí dojít, mne se to stalo jednou z deseti pokusů, takže jsem tomu nepřikládal nějak zásadní význam - a stává se to jen po flashnutí, další softresety už jsou (alespoň u mne) bez problémů

2) HTC home plugin bude pravděpodobně mít problém s lokalizací, sám jsem ho nezkoušel, HTC Home z mnoha důvodů nepoužívám - mělo by pomoct najít soubory *.0409.mui v adresáři Windows, zkopírovat je na kartu, přejmenovat je na *.0405.mui a znovu nahrát do adresáře Windows - podobný problém bude u všech HTC aplikací, je to způsobeno počeštěním systému, kdy systém hledá soubory s lokalizací pro daný jazyk (čeština - 0405, angličtina - 0409) a nemůže je najít - dalším možným řešením by bylo extrahovat tyto soubory z jiné české HTC ROM a nakopírovat je do adresáře Windows, obojí by mělo fungovat

3) Kliknutím na Start -> Dnes se odjakživa má zobrazit obrazovka Dnes, což funguje, nevím u jaké ROM se Vám po kliknutí na tohoto zástupce otevíralo nastavení Dnes, ale rozhodně to nebylo běžné chování

4) v pořádku, jen reaguji na výše uvedené připomínky...
svobod3 (142)|21.6.2008 11:54
mozna hloupy dotaz, ale jak poznam, jestli mam G3 nebo G4? diky
Jimm98y (237)|21.6.2008 12:53
Při zapínání zařízení se ti zobrazí SplashScreen, na kterém uvidíš verze IPL a SPL - pokud máš IPL/SPL verze X.XX tak máš G3, pokud X.XX.XXX tak G4
stris (98)|21.6.2008 16:25
[QUOTE="jimm98y"]mělo by pomoct najít soubory *.0409.mui v adresáři Windows, zkopírovat je na kartu, přejmenovat je na *.0405.mui a znovu nahrát do adresáře Windows[/QUOTE]

Dal sem vyhledávat v TC soubory s textem "0409.mui", ale žádný mi to nenašlo ani ve složce windows, ani nikde jinde :o/.

Jinak sem ještě narazil na to, že při suštění TomTomu 6 trvá jeho spuštění zhruba 3x delší, než na ROM, které jsem testoval. Jinak, ať nevypadám, že jen kritizuji, tato ROM mi připadá nejrychlejší, jakou jsem na Variu měl. Všechny testované ROM, které jsem na founu měl byly přeplácané a tady si doinstaluji jen co chci, takže každopádně za ni děkuji. Gooorila
zybnek84 (6)|21.6.2008 17:48
Tak ted ji taky testuji, a zatím vše běží bezproblému....
svobod3 (142)|21.6.2008 20:02
[QUOTE="jimm98y"]Při zapínání zařízení se ti zobrazí SplashScreen, na kterém uvidíš verze IPL a SPL - pokud máš IPL/SPL verze X.XX tak máš G3, pokud X.XX.XXX tak G4[/QUOTE]

ja tam mam toto:


To je tedy ktera verze? Nejak jsem to z toho nepoznal.
Diky
Jimm98y (237)|22.6.2008 13:44
2 jirka.s: Nevím, co za zařízení je na té fotografii, ale T-Mobile MDA Vario, popř. HTC Wizard to tedy rozhodně není, tato ROM tedy pro toto zařízení není určena.
2 goorila: Nemáš hledat soubory s textem 0409.mui, ale soubory s názvem, který končí .0409.mui - tzn do TC napíšeš v kolonce hledat "*.0409.mui" bez uvozovek.
svobod3 (142)|22.6.2008 18:37
Omlouvam se, vubec jsem si nevsiml, ze se jedna o Vario, nikoliv o Vario III, ktere mam ja. BTW Kde muzu sehnat soubor zmineny v prvnim prispevku (RUU_Kaiser_HTC_CSY_3.28.462.1_radio_sign_25.83.40.02_1.65.16.25_Ship.exe)? Google bohuzel nepomohl.
stris (98)|23.6.2008 11:42
Tak jsem přejmenoval dva soubory, které mi TC nalezl, ale nepomohlo to. Škoda, zvyk je železná košile, ale prakticky každá ROM, kterou jsem testoval, měla mouchu, která mi vadila také, takže zkusím řešit SPB shellem.
Jimm98y (237)|23.6.2008 12:00
Přejmenování jako takové nepomůže, musíš to zkopírovat na kartu, přejmenovat a nakopírovat zpět - ve výsledku musí být ve složce windows soubory *.0405.mui a *.0409.mui - pak to musí fungovat - mohl bys mi pls. poslat do PM link na ten cab co používáš? Zkusím to u sebe rozchodit
Jimm98y (237)|23.6.2008 16:07
[CODE]http://rapidshare.com/files/52787947/HTC_Home_Extra.NewForce.cab[/CODE]
Tenhle HTC Home funguje bez problémů.
stris (98)|24.6.2008 12:15
Tak jsem si ten plugin stáhl už včera, ale měl sem strach sem napsat, protože mi to zase nefachčilo. Až dnes mi došlo, že musím zase přejmenovat soubory 0409.mui a samozřejmě to funguje :o). Takže děkuji moc, protože tím pádem nemusím řešit nic SPB shellem a vario ovládám tak, jak jsem již několik měsíců zvyklý. Dík
Jimm98y (237)|24.6.2008 12:29
:-) hlavně že to funguje...
MOrder_ce4you (10)|24.6.2008 23:29
Kolik ma tato ROM po spusteni volne RAM?
Jeste jeden dotaz. Verzi teto rom pro G3 lze dle meho nazoru take bezpecne instalovat na G4 Wizarda. Prece je bez SPL a IPL ne?
Diky za odpoved.
gard_ce4you (73)|28.6.2008 00:45
Diskuzi o teto ROM zde jsem nasel az ted, tak sem take popisu svuj problem z XDA-Dev

Nefunguje mi synchronizace pres BT.
V ntb mam BT modul s chipsetem Widcomm a v MDA vidim jen sluzby Seriovy port, Telefonicke pripojeni site a Sada handsfree. Po pouziti patche z Bluetooth.zip odtud http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=374373 se zmeni Seriovy port na Activesync a vse funguje jak ma.
Treba to nekomu pomuze.

Na dalsi problem jsem narazil pri experimentovani s AS pres BT.
Po hardresetu ze zasekne customizace na instalaci cabu s odkazy na programy (ted si nemuzu vzpomenout na presny nazev) Po novem nahrati ROM customizace probehne v poradku, ale po dalsim hardresetu stejny problem.

Jinak je ROM skvela, rychla, stabilni....:cool: Autorovi dekuji za moznost konecne pouzivat MDA s WM 6.1 v rodnem jazyce.

Gard
Matt4881 (44)|28.6.2008 10:30
Tak mám další problém. Pokaždé když mi někdo zavolá nebo nedej bože pošle SMS tak mi MDA zamrzne a musím ho restartovat:evil: Tím pádem si pak přečtu h.... Tak mi prosím poraďte čím to asi je?

Neinstaloval jsem zatím žádnej jinej soft. Mám prostě jen flešnutou rom pro 3G tak jak je:!:
gard_ce4you (73)|28.6.2008 10:36
a jakou mas verzi radio?
Ja mam ofic. od T-M 2.19.11 a vse OK, zatim zadne zmeskane hovory nebo neprijate.
Matt4881 (44)|28.6.2008 10:44
Mám tam tohle IPL 2.21 --- SPL2.21 ---GSM 02.19.11 --- OS 10.1.0.811

Tak doufam že je to ono. Jinak mi pisni kde to najdu.:yes:
gard_ce4you (73)|28.6.2008 11:09
Mam tu samou verzi RadioROM...nevim, asi bych zkusil hardreset, nebo znovu nahrat ROM pro overeni, ze to opravdu neni problem nejakeho jineho softu nebo nastaveni.
Jimm98y (237)|28.6.2008 11:22
Extended ROM je již opravena, viz první příspěvek na xda-dev. Všem, kteří mají tento problém doporučuji flashnout opravenou verzi.
Synchronizace přes bluetooth mne funguje, používám ji v kombinaci s Lenovo T61 a kalendář mne to synchronizuje, zbytek mám řešen přes windows live, takže nemohu otestovat. Pokud funguje ten odkazovaný CAB na bluetooth, zkusím ho do další verze integrovat.
Problémy s SMS a hovory nemám, radio používám nejnovější 2.71.11 a IPL/SPL také nejnovější 3.08.
Matt4881 (44)|28.6.2008 17:35
Tak narval jsem tam tu opravenou tak uvidime do zitřka co to udělá.:)

Ještě otázečka jak docílím tohodle? 2.71.11 a IPL/SPL také nejnovější 3.08.
Matt4881 (44)|1.7.2008 14:28
Nešlo by přihodit ještě do te romky OxiosMemory.PocketPC,softkeymanager,WkTaskL_1173c,SMSDRFixWM5 Všechno jsou to free prográmky a mají pár kb. A po instalaci všechno šlape jak má i S HTC Home :) Stejně tam máš navíc TC a WinRAR ;)

Budu ti vděčnej.
Jimm98y (237)|1.7.2008 17:25
[QUOTE="Matt4881"]Nešlo by přihodit ještě do te romky OxiosMemory.PocketPC,softkeymanager,WkTaskL_1173c,SMSDRFixWM5 Všechno jsou to free prográmky a mají pár kb. A po instalaci všechno šlape jak má i S HTC Home :) Stejně tam máš navíc TC a WinRAR ;)

Budu ti vděčnej.[/QUOTE]

Nešlo, protože už se tam nevejde ani kilobajt navíc, musel bych něco smazat, navíc žádný z programů, které jsi uvedl sám nepoužívám, takže ponechám instalaci na těch, kdo tyto programy skutečně potřebují. Jediný program, o kterém uvažuji, je softkeymanager, pokud ho tam nějak nacpu, tak se objeví v příští verzi. Momentálně je ROM opravdu plná, mým hlavním kritériem při její tvorbě bylo neodstranit žádnou součást systému, což se mi také povedlo (oproti referenční ROM tam nic nechybí) - pokud namítneš, že ROM na xda-developers mají více integrovaných programů, tak je to právě proto, že odstranili některé části systému jako SQL nebo Windows Live - nic podobného u svých ROM aplikovat nehodlám.
Matt4881 (44)|2.7.2008 06:54
A existuje někde na netu návod na editaci ROM?
cabadaj (51)|3.7.2008 11:26
Jsem celkem LAMA , ale ROMku jsem nainstaloval napoprve . Krome QIPu funguje včechno jak má . Jenom se zeptám - nedá se změnit vzhled telefonu ? Ty barvy moc nesedí .
Matt4881 (44)|4.7.2008 14:31
Dej Nastavení>>>Dnes a změň si témátko :)
cabadaj (51)|4.7.2008 15:46
Asi jsem se nevyjádřil jasně . Jde mi o vzhled aplikace telefon . Záznam o hovoru je na mě dost malý a bílá písmena na modrém pozadí mi taky moc nesedí . Ale dík za snahu :-)
Matt4881 (44)|4.7.2008 17:31
Tak to jedině pan Marshall
cabadaj (51)|4.7.2008 20:28
Tak vo tomdle jsem mluvil . Díky
stris (98)|5.7.2008 14:00
Sice už Vario nemám a upgradoval jsem, ale pro případné zájemce mám další feedback. V této ROM funguje 4GB karta bez problémů až do chvíle, kdy přehrajete soubory .0405-mui do adresáře windows (viz příspěvek ohledně rozhýbání HTC Today nahoře)
Marlo (29)|7.7.2008 12:03
Můžu poprosit, kde seženu (stáhnu) Unlokovací balíček ?
Zde http://fenix.metronet.cz/johnny/download/CID_Unlock.rar mi totiž už nejde, a rád by jsem si na Vario G3 ISP 2.21 dal tyto česke WM 6.1 CZ by Jimm98y .
Předem Díky za info
Jimm98y (237)|7.7.2008 12:26
Uploadnul jsem unlockovací balíček, viz první příspěvek.
Marlo (29)|7.7.2008 13:00
Vřelé Díky,
nicméně, jsem se mezitím pokoušel tam naflashovat starou ROM Johnnnnnnnnnny_v1.2, a na 99 % se mi to Vario odpojilo, postupoval jsem dle instrukci, vytahl baterku a pak to znovu pripojil, nicmene od te doby mi uz Vario jen porad bootuje, a ukazuje se tam pouze ta uvodni barevna bootovaci obrazovka, a tudiz se mi to usb porad jen pripojuje a odpojuje :(
Nema nekdo nejaky napad ? a nebo jsem si uz definitivne vyrobil tezitko ?
Jimm98y (237)|7.7.2008 18:07
stiskni tlačítko fotoaparátu, proveď softreset, to tlačítko pořád drž, dostaneš se do 3-color módu, tam připoj ppc k pc, spusť flashovací utilitku (nejlépe s originální ROM) a proveď flash
pRo_lama (10)|7.7.2008 19:54
Nevieš kde by som mohol získať najnovšiu ROM (nebrandovanu) od HTC na Wizarda G3 ???
Jimm98y (237)|7.7.2008 20:00
To pravděpodobně neseženeš, HTC jako takové Wizarda nikdy neprodávalo, pouze ho vyrábělo a distribuci přenechávalo jiným společnostem, proto poslední ROM od HTC prostě neexistuje.
pRo_lama (10)|7.7.2008 20:12
Lebo potreboval by som by vyriešiť jeden problém. Mám tvoju ROM flashnutú vo Wizarde, ale nejako mi nechce fungovať BT. Síce nájdem iné zariadenia, ale druhý ma nemôžu nájsť a taktiež keď ich nájdem ja, tak im nemôžem nič poslať. :?
Jimm98y (237)|7.7.2008 20:55
To nevím kde je problém, já používám bluetooth na synchronizaci s pc a poté ještě na připojení BT sluchátka a vše mi funguje bez problémů, takže chyba bude nejspíš někde u tebe - komunikaci s jiným telefonem s bluetooth testnout nemohu, další telefon nemám - ale protože funguje přenos mezi ppc a pc, tak bych viděl spíše problém na straně toho zařízení se kterým se chceš spojit.
pRo_lama (10)|7.7.2008 21:06
Ja som to teraz znova testol a výsledok je takýto:

[CODE]Z môjho Wizarda môžem posielať súbory na iný mobil (testované na SE K550i), ale opačne to už nejde. Nedá sa mi na môj Wizard poslať žiadny súbor. Zariadenie mi ani nenájde, ale keď vyhľadávam s Wizardom, tak mi ho nájde. Pozeral som to aj v Nastaveniach a mám normálne odfajknuté, aby som bol viditeľný pre iných. [/CODE]
Marlo (29)|8.7.2008 08:52
To Jimmy:
Mám Vario v tom 3-color módu, ale porad se mi pripojuje a odpojuje - jako by se to neustale restartovalo
a to čím dál rychleji, až zase uplně vytuhne.
Nevim si s tim rady ? - nejaky napad by nebyl ?
joudaman (23)|8.7.2008 09:47
Protože jste se tu všichni pustili do flashování, měl bych dotaz na činost před tím. Máte zálohy svých originálních ROMek? U T-Mobile jdou stáhnout, ale u O2 jsem ji nikde neobjevil. Existuje na zálohu nějaký prográmek, který by v případě neúspěchu s novou ROMkou nahrál zpět tu původní (Qtek)? Zatím jsem se totiž odhodlal zvětšit IPL a SPL z jedničkové řady na 2.28 a před zazálohováním (otevřenými zadními vrátky) se mi do nové ROMky nechce. Už když čtu příspěvky od některých uživatelů jako je Marlo, tak se bojím abych nedopadl stejně.
pRo_lama (10)|8.7.2008 09:52
Odporúčam ti upgradovať IPL a SPL na verziu 3.08. ;-)
peter34 (63)|8.7.2008 12:12
To pRo_lama: "Receive all incoming beams" máš zaškrtnuté? Ja na to tiež semtam zabudnem a potom sa čudujem, prečo Wizard nechce prijímať.
pRo_lama (10)|8.7.2008 12:20
Myslíš Nastavení / Pripojení / Prenos / Prijmout vsechny prichodzi IR prenosy ??? Lebo nič iné tam nemám.
Jimm98y (237)|8.7.2008 12:37
Ano, tuhle volbu je nutné mít zaškrtnutou pro příjem IRDA a bluetooth příchozích spojení. Akorát potom nezapomeň tuhle volbu znova zrušit po uskutečnění přenosu, spotřebovává to hodně energie a drasticky to snižuje výdrž na baterie.
pRo_lama (10)|8.7.2008 20:36
@ jimm98y: Sry za OT, ale chcem iba povedať, že už mi to funguje. Asi bol v tom problém. ;)

:?: Chcem sa spýtať čí náhodou sa nechystáš spraviť nejaký UPDATE alebo novú ROM-ku, lebo jedine s tvojou som fakt spokojny. :)
joudaman (23)|8.7.2008 20:46
4GB kartu vlastním v MDA Variu a jsem spokojen. Mělo by každému dojít, že SDHC karty jsou pouze podporovány hardwarově, tudiž žádná ROM či patch tomu nepomůže. Raději jsem si nejprve u Sunnysoftu 4GB kartu vyzkoušel (vytvoření adresáře, kopírování) a poté ji i v pátek koupil. Chodila do 22hodiny (cca 8hod). V pondělí jsem ji reklamoval a s novou již jedu čtvrtý měsíc. 4GB karty ve Variu chodí, ale určitě ne SDHC.
motofun_ce4you (44)|14.7.2008 17:49
No ja som flashoval. Mám len jeden quest.

Ako dlho trvá štart Vašeho MDA pri tomto WM6.1?

Môj čas je 84sekúnd a to musím stláčať stále spodnú klávesu 4-smerného tlačidla aby nezamrzol. Inak super.