Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Language Extender a automatické doplňování slov

PavelR. (2184)|4.6.2004 17:46
Language Extender a automatické doplňování slov

Jsem si jistý, že touto zprávou potěším početnou skupinu uživatelů PDA. Na ce4you se mnohokrát diskutovalo o možnosti zahrnout do CZ lokalizace i tzv. automatické doplňování slov, které je v původní verzi WM2003 dostupné jen pro anglický jazyk. Již nějakou dobu je na světě verze Language Extenderu (autoři MORAVIA Consulting a Paragon Software), která má tuto funkci implementovánu i pro CZ. Právě tato verze bude nyní uvolněna i pro ostatní uživatele; stane se tak v nejbližších dnech - tj. nejpravděpodobněji již v pondělí 7.6.2004.

Stávající majitelé licence LEngu pro WM2003 budou moci získat instalační soubor na [EMAIL=support@moravia-consulting.com]support@moravia-consulting.com[/EMAIL]; upgrade je samozřejmě zdarma. Nová funkce automatického doplňování slov zahrnuje:

- slovník CZ slov (přibližně 20 000)
- automatické ukládání nových výrazů (soubor s touto uživatelem vytvořenou databází je možné zazálohovat např. zkopírováním na paměťovou kartu)
- možnost nastavení počtu nabízených položek (od 1 do 6)
- nastavení počtu znaků na základě kterých probíhá automatické doplňování (od 2 do 6)
- zapnutí/vypnutí automatického přidávání mezery za doplňené slovo.

Doplňování funguje všude tam, kde je možné editovat text - tj. na pozici kurzoru - a to včetně aplikací jako jsou ICQ, PocketIE (i v adresovém řádku!), Pocket Word, Pocket Excel, Inbox atd.

PavelR.
00018407_01_pntM.jpg 00018407_02_ENwD.jpg
madamare (167)|4.6.2004 17:51
Nebude náhodou aj balík so slovenčinou?
PavelR. (2184)|4.6.2004 18:02
[QUOTE="Marek Madaj"]Nebude náhodou aj balík so slovenčinou?[/QUOTE]

... v budoucnu se počítá i s dalšími jazyky, kdy ale přijde SK verze opravdu nevím.

PavelR.
strojvudce (390)|4.6.2004 19:28
Předpokládám, že to je pouze pro WM2003 a né pro PPC2002:?:
PavelR. (2184)|4.6.2004 19:38
[QUOTE="strojvudce"]Předpokládám, že to je pouze pro WM2003 a né pro PPC2002:?: [/QUOTE]

... ano, tato verze je určena jen pro WM2003. Zda bude i pro PPC2002 nevím; spíše ale ne ...

PavelR.
blackdot_ce4you (139)|4.6.2004 23:13
A co pri vkladani pomoci SPB FULLSCREEN KEYBOARD?
Šeba_oldd (1184)|5.6.2004 01:02
Chápu to dobře? Stačí objednat emailem a do objednávky připsat licenční číslo(ser.num.)MORAA......?
PavelR. (2184)|5.6.2004 07:24
[QUOTE="seba"]...Stačí objednat emailem a do objednávky připsat licenční číslo(ser.num.)MORAA......?[/QUOTE]

... přesně tak. Majitelé MDA2, kteří SN nemají neboť jejich lokalizace je v Extended_ROM dostanou cab soubor, který je IMEI protected (tj. instalaci bude potřeba spustit přímo v MDA2 po odinstalaci předchozí verze popř. HW resetu; někteří z nich si jej jistě umístí přímo do Extended_ROM :) )...

[QUOTE="blackdot"]A co pri vkladani pomoci SPB FULLSCREEN KEYBOARD?[/QUOTE]

... doplňování slov, které je součástí LEngu funguje samozřejmě jen s jeho klávesnicí ...

PavelR.
hybo (3107)|5.6.2004 08:19
moc hezke, bylo na case :-)
ninja_ce4you (102)|5.6.2004 10:52
hmm, a co my co mame lokalizaci od Sunnysoftu, kdy se ten pochlapi?
blackdot_ce4you (139)|5.6.2004 11:01
Nekde jsem zaslechl (zacetl) ze uz je take hotova...
Dost mozna na jejich strankach ve vypisu verzi a zmen. Byla to tusim verze 8.4
reditel_ce4you (206)|5.6.2004 12:14
[QUOTE="blackdot"]Nekde jsem zaslechl (zacetl) ze uz je take hotova...
Dost mozna na jejich strankach ve vypisu verzi a zmen. Byla to tusim verze 8.4[/QUOTE]

Mam pocit, ze poslednim vylepsenim u Sunnysoftu byla barevnost male lokalizace ve verzi 8.3
reditel_ce4you (206)|5.6.2004 12:16
[QUOTE]Mam pocit, ze poslednim vylepsenim u Sunnysoftu byla barevnost male lokalizace ve verzi 8.3[/QUOTE]

barevnost "klavesnice" :D
PavelR. (2184)|5.6.2004 15:32
[QUOTE="hybo"]moc hezke, bylo na case :-)[/QUOTE]

... to ano, zvlášť když první verze Language Extenderu s CZ doplňováním slov byla hotova již někdy před 7-8 týdny. Nicméně jako vždy bylo potřeba pár věcí doladit. Teď je na světě ostrá verze a funguje velmi dobře :)

PavelR.
PavelR. (2184)|6.6.2004 20:17
...jen dodám, že ti, kteří si budou chtít v nové verzi Language Extenderu s automatickým doplňováním slov zálohovat nově naučená slova, tak mohou učinit zkopírováním souboru cz.user ze složky Windows/LEngKBD např. na paměťovou kartu.

PavelR.
Morte_ce4you (261)|6.6.2004 20:42
Tak to je super akorat že používam klávesnici Resco Keyboard to asi nepujde nějak rozchodit aby mi fungovalo dokončování slov a mohl psat na Resco Keyboard že????
Pavel Koza (4761)|6.6.2004 20:44
[QUOTE="ninja"]hmm, a co my co mame lokalizaci od Sunnysoftu, kdy se ten pochlapi?[/QUOTE]

Sunnysoft by mel novou verzi predstavit uz brzo. Ovsem nejsem si uplne jisty, jestli bude upgrade zdarma...:?: Berte to prosim s rezervou...
PavelR. (2184)|6.6.2004 20:59
[QUOTE="Morte"]Tak to je super akorat že používam klávesnici Resco Keyboard to asi nepujde nějak rozchodit aby mi fungovalo dokončování slov a mohl psat na Resco Keyboard že????[/QUOTE]

... bohužel ne, dokončování slov funguje opravdu jen s LEng keyboard ...

PavelR.
Kleid (213)|7.6.2004 11:11
Verze 8.4 s doplnovanim slov je jiz hotova. Behem dnesniho dne bude ke stazeni na http://www.sunnysoft.cz/download.php. Upgrade je za 199 Kc. Vsechny nove zakoupene PDA budou jiz obsahovat verzi 8.4.
David_ce4you (199)|7.6.2004 11:17
Dotaz: Proč nemůže fungovat doplňování slov s jinou metodou vstupu než s Leng klávesnicí? Originální doplňování funguje pro libovolný SIP (i pro můj oblíbený Letter Recognizer s Leng rozšířením). Myslel jsem si, že je to jen otázka "výměny slovníku".
HELEKAL PETR (195)|7.6.2004 13:12
Chtěl bych se zeptat jestli tento poslední build jde opravdu použít i pro T-mobile MDA 2 nebo musím čekat, až se koňský operátor (T-mobile Pegas) probere a něco vydá ve své licenci sám?
PavelR. (2184)|7.6.2004 13:17
[QUOTE="David"]Originální doplňování funguje pro libovolný SIP (i pro můj oblíbený Letter Recognizer s Leng rozšířením). Myslel jsem si, že je to jen otázka "výměny slovníku".[/QUOTE]

.. bohužel není ...

PavelR.
Chuck (284)|7.6.2004 13:19
No nevím jak ostatní ale já v pátek na uvedenou adresu napsal a neuznali za vhodné mě ani poslat někam. Patrně v pondělí nepracují. :disgusted:
PavelR. (2184)|7.6.2004 13:21
[QUOTE="HELEKAL PETR"]Chtěl bych se zeptat jestli tento poslední build jde opravdu použít i pro T-mobile MDA 2 nebo musím čekat, až se koňský operátor (T-mobile Pegas) probere a něco vydá ve své licenci sám?[/QUOTE]

... ano nový build LEngu by měl fungovat i s MDA2 ...

PavelR.
David_ce4you (199)|7.6.2004 13:56
[QUOTE="PavelR."]...jen otázka "výměny slovníku"... => ... bohužel není ...[/QUOTE]

V jedné diskuzi jsem našel toto: "Two files are used for the word completion feature. They are both in the Windows folder and are named "statdict.dat" and "dictprob.dat". "

Pro neangličtináře. Ke kompletování slov jsou použity dva soubory . Oba jsou v adresáři Windows a jmenují se statdict.dat a dictprob.dat.

Jenže nikdo nezná jejich formát.
Pavlucha (1496)|7.6.2004 16:01
... je tu někdo, kdo již LEng upgradoval? Mně pan Machala poslal snad již třetí soubor, ale pokaždé mi přílohu uřízne náš poštovní server. Nemohl by šťastlivec, který upgrade již obdržel, ho tu vystavit ke stažení, prosím ...

... pro rýpaly :D : nic nelegálního v tom není, protože ho nainstaluje jen ten, kdo má ser. číslo a to já mám. :D
Chuck (284)|7.6.2004 16:23
Taky bych se přimlouval protože mě se pro jistotu neozvali vůbec..:o((
HELEKAL PETR (195)|7.6.2004 16:39
Jsem taky pro. Hoďte to někam na link (i pro MDA, prosím), protože taky čekám od pátku mail a stále čekám a stále čekám. Mlčí jako sfingy.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|7.6.2004 16:49
Já bych se přimlouval za vystavení tohoto souboru.

I já jsem se při předcházejím ( začátek dubna ) kontaktu s touto firmou ( první problémy s češtinou při flashy na novější verzi ROMky ), musel 2 x telefonicky připomenout. Než mi bylo na email odpovězeno.
Pak se omluvili, že měli problémy s serverem.
PavelR. (2184)|7.6.2004 17:06
... zde je verze LEngu s funkcí AWC pro ty z vás, kteří mají sériové číslo (např. PocketLOOX, Eurotel DataPhone2, ASUS 620 atd.)... (samozřejmě publikováno se souhlasem MC) ... LEng pro MDA2 - tj. verze s IMEI protection bude následovat za chvíli ...

PavelR.
PavelR. (2184)|7.6.2004 17:13
... a zde je již zmiňovaná verze pro MDA2 - tj. cab soubor s IMEI protection = není potřeba sériové číslo ale nelze instalovat na žádné jiné PDA než to, které má IMEI T-mobilu (opět publikováno se svolením MC)...

PavelR.
yasmeene2 (794)|7.6.2004 17:28
Díky, díky..
Bude tato verze konečně chodit s novějšími ROM mda2ky?
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|7.6.2004 17:55
HURÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!

Nová verze češtiny ( build 3767 ) funguje s verzí ROM 1.72.00WWE, Radio 1.14.00, Protokol 1337.24, EXT ROM 1.72.126 upravená jak má !!!
Opět jde vypnout GSM část PDA, a i spodní volby v nastavení telefonu jsou opět v rodném jazyce.

Velké díky pro PavelR. :yes:
madamare (167)|7.6.2004 17:57
Ďakujem:yes:
PavelR. (2184)|7.6.2004 17:57
[QUOTE="yasmeene2"]Bude tato verze konečně chodit s novějšími ROM mda2ky?[/QUOTE]

... moc nechápu to "konečně" ... pokud máš verzi, která není oficiálně dodávána tvým operátorem, tak chtít po lokalizaci, aby fungovala na 100% na všech ROM, které se objeví někde na webu (např. stáhnutou někde na xda-developers) není asi úplně to pravé ořechové ... Opravdu není v silách lokalizátora donutit zadavatele lokalizace (např. T-mobile popř. Eurotel), aby mu povolil flashnutí neoficiální ROM do zařízení, které mu poskytnul a na základě tohoto kroku provedl upgrade LEngu pro uživatele, kteří se rozhodli flashnout ROM jiného operátora popř. (ne?)legálně uniklou betaverzi nové ROM ... Bohužel upgrade lokalizace bez tohoto kroku nelze provést ... Vím, že všichni ti co se nespokojili s neslavnou podporou MDA/XDA zde v ČR ze strany distributorů a flashli do svého PDA neoficiální ROM, chápou, že jakmile tak učinili, nemůžou spoléhat na 100% podporu operátora a s ním smluvně svázaných třetích stran ...

Nicméně teď to nejdůležitější, už jsem na ce4you zmiňoval, že tato nová verze LEngu s AWC obsahuje i aktualizované zdrojové soubory pro DP2 i MDA2 - tzn. na 1.72 s AKU2 by se lokalizace měla chovat podstatně lépe (např. nebude docházet k restartu rádiové části atd.). Samozřejmě pokud máš v Extended_ROM nastrkány programy bůhví odkud, tak některé aplikace nemusí být přeloženy, ale např. změny souvísející s již zmíněným AKU2 by měly být OK. Pokud máš nainstalovanou 1.72 tak to prosím vyzkoušej a dej vědět i ostatním, určitě je to bude zajímat ...

PavelR.
PavelR. (2184)|7.6.2004 18:03
[QUOTE="JirkaP."]
Nová verze češtiny ( build 3767 ) funguje s verzí ROM 1.72.00WWE, Radio 1.14.00, Protokol 1337.24, EXT ROM 1.72.126 upravená jak má !!!
Opět jde vypnout GSM část PDA, a i spodní volby v nastavení telefonu jsou opět v rodném jazyce.
[/QUOTE]

... super :)

PavelR.
HELEKAL PETR (195)|7.6.2004 18:15
Výborně chlapi, konečně něco pozitivního při pondělku. Gratuluji Všem. Tedy nám všem
Šeba_oldd (1184)|7.6.2004 19:45
Bomba - celý den koukám do pošty, kdy mi příjde a ona tady VISÍ.
Děkujeme
ArcLite (12)|7.6.2004 20:51
Hej nevíte jak je to u Sunnysoftu?? Stáhnul jsme si verzi 8.4 ale ta mě nebere registrační číslo co jsme dostal k iPAQ h2210. Poradte prosím. Díky
PavelR. (2184)|7.6.2004 20:54
[QUOTE="ArcLite"]Hej nevíte jak je to u Sunnysoftu?? Stáhnul jsme si verzi 8.4 ale ta mě nebere registrační číslo co jsme dostal k iPAQ h2210. Poradte prosím. Díky[/QUOTE]

... zkušební verze by měla fungovat, upgrade InterWrite není zdarma ale za 199 kč...

PavelR.
ArcLite (12)|7.6.2004 20:57
To jsm eale jelito :oops: , díky. A kterou s položek v obchodě mám vzbrat? Díky
Kleid (213)|7.6.2004 21:04
Omlouvam se vse probiha hodne rychle a polozka v E-shopu pribude behem utery. Na upravach v doplnovani slov se neustale pracuje a dalsi vylepseni budou nasledovat (samozdrejme nebude dalsi upgrade placeny).

Pro ziskani upgrade je potreba zaslat puvodni Registracni nazev a Registracni Klic. Pote obdrzite Aktivacni klic a prudukt aktivujete na

www.sunnysoft.cz/registrace.php
ArcLite (12)|7.6.2004 21:14
Ted jsem s toho vedle. Takže když pošlu na support@sunnysoft.cz moje původní Reg. jméno a původní Reg. číslo, které jsem dostal s PDA tak mě bude zaslano naspět aktivační klíč?? Díky za trpělivost
Kleid (213)|7.6.2004 21:47
[QUOTE="ArcLite"]Ted jsem s toho vedle. Takže když pošlu na support@sunnysoft.cz moje původní Reg. jméno a původní Reg. číslo, které jsem dostal s PDA tak mě bude zaslano naspět aktivační klíč?? Díky za trpělivost[/QUOTE]

Zaplatite upgrade> Na http://obchod.sunnysoft.cz do poznamky vlozite vase puvodni udaje Reg. jméno a původní Reg. číslo. Po zaplaceni dostanete aktivacni klic.

Vse muze probehnout elektronicky - pokud poslete email s fakturacnimi udaji obdrzite obratem zasleme fakturu a po uhrazeni dostane e-mailem zpet aktivacni klic.
ArcLite (12)|7.6.2004 21:58
Díky. Ted už to chápu.
r.h (85)|7.6.2004 23:45
Tak jsem taky požádal o Upgrade LEng a zatím mi nedorazila ani odpověď. A ani jsem si nevšiml, že p. PavelR. zatím uveřejnil se svolením Upgrade zde na foru. Novou verzi jsem nainstaloval a opravdu splnila konečně moje očekávání. Takže vám p. PavleR. musím opět poděkovat. :)
Morte_ce4you (261)|8.6.2004 00:28
Tak jsem si asi po pul roce nainstaloval cestinu a vypadá ze si jí tam snad i nechám : )
PavelR. (2184)|8.6.2004 06:29
... ještě doplním, že slovní zásoba pro funkci AWC v nové verzi CZ Language Extenderu vznikala tak, že bylo shromážděno přibl. 20MB textu (např. i všechny moje semestrální práce :) ) a do nich se pustil engine, který vybral nejčastěji se opakující slova. Ty pak byla zařazena do databáze slov ... Podle mého soudu je tento způsob výběru slov bližší běžnému jazyku než použití databáze nějakého CZ slovníku (např. v LEngu měla být původně databáze ze slovníku Paragonu SlovoED). Klasický slovník obsahuje pouze výrazy v 1. pádu, infinitivu atd., což není pro automatické doplňování příliš použitelné. V současné databázi slov Language Extenderu tedy najdete nejčastěji používaná slova (včetně jejich skloňování), což užitečnost této funkce (doufám) ještě zvyšuje :) ... Samozřejmě není možné, aby slovník obsahoval všechny slova popř. jeho různé tvary, ale od toho je tam automatické ukládání nových slov - tj. slova, které v CZ databázi nejsou se po vložení přes LEng klávesnici sama uloží do souboru cz.user a ten je pak možné zálohovat např. na paměťovou kartu ...

PavelR.
hybo (3107)|8.6.2004 09:52
No, ja bych doporucil, aby zalohovani bylo treba automaticke s moznosti nstavit kam, nebo treba alespon na "cudlicek" :-) jinak slovni zasoba je resena urcite lepe, nez slovnikem.
Wuffi (1599)|8.6.2004 10:07
Kde se da tato verze koupit a je nejaka sleva pro majitele verzi dodavanych treba s puvodnim DataPhone?