Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

LooxN560 a navigace

boban1108 (72)|16.5.2008 15:38
Zdravím. Rozbilo se mi Yakumo 300GPS a uvažuji o tomto stroji, především kvůli rozlišení, že by na něm byl větší záběr map. Ale i Bleutooth a WiFi je pro mě argument. Hodně jsem zde už načetl o pomalosti chytání družic, to bych překousl. Ale chci se zeptat uživatelů:
1) Při posunu Smart Maps se údajně kouše a objevují se bílá místa. Je to velmi zlé? Nebo je to prostě pomalejší a po 1-2 sekundách k posunu a dokreslení dojde? Jinak při pohybu na kole je posun v pořádku a plynulý?
2) U Ozi-Ce se opravdu objeví větší výřez mapy? A při pohybu je posun plynulý?
3) Jsou nějaké závažné problémy s TomTomem, kvůli kterému radši nekupovat?

Nejlepší by bylo, pokud někdo poznal oba stroje (Loox N560 a Yakumo Delta 300GPS), kdyby je mohl porovnat. Přípaně i na soukromý mail tflaska@atlas.cz.

Předem díky.
tortoise (546)|16.5.2008 17:02
1) to jsem nepozoroval, pravda je, že SM používám sporadicky
3) ano, v režimu na šířku u TTN6 je děsně pomalé překreslování. Na výšku to funguje dobře. Řešení je IMHO volba lepšího navigačního softu než kvůli tomu zanevřít na jedno z nejlepších PDA dneška.
mcm59 (47)|16.5.2008 17:43
Mám N560 už skoro 2 roky. Zmiňované problémy byly s WM5 nebo nevhodným nastavením (např. v TOMTOM nechat tobrazit všechny POI). S WM6 už je to docela použitelné zařízení. Největší nedostatek ale vidím v baterii. Ta s navigací vydržela pouze hodinu a půl, dnes už o 1/4h méně a nová IGO8 ji vycucne za hodinu. Takže na kolo zapomeň, leda s nabíječkou nebo jiné řešení. V autě za teplého počasí 1/4h nabíjíš a 1/4h chladíš baterii protože se přehřeje.
Takže raději bych volil jiný přístroj.
tortoise (546)|16.5.2008 18:07
Chlape, trochu uvažuj, než něco napíšeš. Právě proto, aby to někdo nezaměňoval s problémem škubanosti při mnoho POI, jsem jasně napsal, že to bylo jen v režimu na šířku. Navíc to pomalu překreslovalo i menu. Evidentní chyba grafického subsystému TTN. Na WM6 jsem to již nezkoušel, protože ho nepoužívám.

S teplotou to také není tak žhavé. Udělal jsem si aktivní držák a zatím jsem jedinkrát nezažil situaci, kdy by mi v Looxu v autě došla baterka. Sice to chvilku nedobíjí kvůli vysoké teplotě, ale po chvíli opět samo začne. A to včetně delších cesty typu Praha-Norsko, Maďarsko či Slovensko. Bez dobíjení vydrží navigace tak hodinu a půl. Pravda je, že bez externího nabíjení výdrž není kdovíjaká.
jojolaser (82)|16.5.2008 19:55
N560 je uz na trhu dost dlho. Ked to trosku prezeniem, tak je to "stara sunka". Osobne by som si vybral nieco ine, novsie. Nieco co ma WM6 a 128 MB RAM. Sucasne modely nepoznam, takze nemozem poradit. Osobne mam C550, je to sikovne zariadenie, ale vyvoj je vyvoj... Naviac FSC uz PDA nevyraba, takze nulova podpora.
weszter (231)|16.5.2008 20:53
no já bych dnes koupil asi HP214 a externí gps modul... ta 214ka vypadá jako celkem slušné klasické pda s velkým displejem, a za ty prachy...
Docent (1234)|16.5.2008 22:13
Přesně tak, HP 214 + externí GPS. Já chtěl kdysi N560 taky, nakonec jsem koupil Della, protože u té N560 3x posunuli datum dodání, dneska už bych ji nebral.
boban1108 (72)|17.5.2008 07:34
Pánové děkuji za názory. Externí GPS nepřichází v úvahu, právě kvůli použití na kole. Tahat 2 stroje, vlastně s telefonem 3, napájet to... to nejde. Asi si to při vědomí těchto vad přeci jen koupím. Na inetu jsem našel dobíjedlo, kam se vloží 4 tužkovky, kabel to má aspoň půl metru, takže so to dá to taštičky kola, tužkovek sebou mohu vzít třeba 12 a pojede se. Toho TT6 zkusím řešit přeinstalováním na WM6. To jsem tu tuším někde zahlédl, že to jde. A v nejhorším se nasadí jiná navigace. SM uvidíme, třeba to WM6 taky vyřeší. A když ne, tak v OziCE mám taky dost pěkných map ČR. Pokud se v něčem krutě mýlím, budu rád za upozornění, než to objednám. Díky.
jojolaser (82)|17.5.2008 09:10
No prave na kolo by som odporucal externu GPS. Ja to takto pouzivam. PDA s min podsvietenim zerie s bluetooth polovicu menej ako s GPS. Takze ti to vydrzi navigovat 2x dlhsie. A kvalita signalu sa tiez neda porovnat. Teda aspon s priatelkynou N560, ta je strasna (5-10 min fix, 3-5 satelitov). Ja mam Qstarz Q1000, vydrzi to navigovat 20 hodin v pohode (30s fix, 9-11 satelitov).

Ked sa ti N560 paci, tak preco nie. Ved vyhody externej GPS poznas a mozes kedykolvek dokupit.

Inac SmartMaps (2.x) pouzivam a ziadne problemy na C550 s WM5 nie su (v rezime na vysku). V rezime na sirku PDA vobec nepouzivam - cele PDA je trosku pomalsie a nefunguje antialiasing fontov - mozno to vyriesi WM6, ale to by som kvoli zaruke na novom PDA aspon pol roka neskusal.
S474N (660)|17.5.2008 11:09
Ja na SmartMaps uplne zanevrel - ty turisticke mapy jsou tragedie - predevsim z duvodu poradneho "prizoomovani". Presel jmem na Garminackou TOPO CZ1.2 mapu a jsem naprosto spokojen. Stejne tak TT6 jsem nahradil iGO 2006, potazmo iGO8 a nevidim duvodu se vracet.

BTW WM6 jde s prehledem nahrat i do N560 a bez problemu jej tam dlouhodobe provozuji.
xtonda (811)|17.5.2008 11:10
Taky doporučím IPAQ 214 + BT GPSr, ten iPAQ má slušnou výdrž a navíc se dá koupit baterie s dvojnásobnou kapacitou. A vhodný GPSr taky vydrží hodně, navíc nebude ujídat energii PDAčku.
Vlastislav Šťastný (275)|17.5.2008 11:11
Mám jak N560 tak HP 214 a mohu tedy porovnávat. N560-ka vůbec není špatné zařízení. Fakt je, že vývoj popošel, ale ne u klasických PDA. Poslední dva roky se řeší hlavně komunikátory s 2,8 palcovými pidi displej a různá uživatelská rozhraní. U mojí 560-ky chodí výborně i GPS-ka, displej je povedený a poloviční pamět ve srovnání s např. HP 214-kou mi problémy nedělá. Má velmi příjemné rozměry a díky procesoru 624 MHz zvládá i multimédia. Jen tak mimochodem - lepší a rychlejší procesor zatím není, takže ono to s tím pokrokem není až tak divoký.
prtdlacka (179)|18.5.2008 11:26
Víceméně souhlas s panem Šťastným. S GPS nemám sebemenší problém, asi jde opravdu o to, jak si ho kdo nastaví. Fix už od koupě bez ohledu na použitý systém do 30s 8-10 satelitů.

[QUOTE="jojolaser"]No prave na kolo by som odporucal externu GPS. Ja to takto pouzivam. PDA s min podsvietenim zerie s bluetooth polovicu menej ako s GPS. Takze ti to vydrzi navigovat 2x dlhsie. A kvalita signalu sa tiez neda porovnat. Teda aspon s priatelkynou N560, ta je strasna (5-10 min fix, 3-5 satelitov). ....
.... V rezime na sirku PDA vobec nepouzivam - cele PDA je trosku pomalsie a nefunguje antialiasing fontov - mozno to vyriesi WM6, ale to by som kvoli zaruke na novom PDA aspon pol roka neskusal.[/QUOTE]

add1: Píše, že si chce koupit nabíjedlo, v tu chvíli ztrácí argument výdrže smysl.
add2: Kvalitu signálu nesrovnávej, všude se píše, že je to kus od kusu, případně nevhodným nastavením. On si nechce kupovat PDA Tvé přítelkyně...
add3: Pomalejší je, ale bez problému použitelné také. Antialiasing funguje, stačí ho v registrech zapnout (WM5 i WM6).
jojolaser (82)|18.5.2008 19:40
Ja som pisal cisto svoj nazor na zaklade dvojrocnych skusenosti s C550/N560 a nesnazim sa nikoho presviecat a uz vobec nie argumentovat, preco by mal byt moj nazor ten jediny spravny - kazdemu vyhovuje nieco ine.

Dovolim si ale este jednu malu poznamku k tomu nabijedlu. Je to urcite super vec, sam si chcem nejake nabijedlo kupit. Ale na kolo sa dvojnasobna vydrz dost hodi. Za prve nepoznam ziadny rozumny drziak na kolo o to viac, keby sa k nemu mal pripojit dobijaci kabel. Ja osobne pouzivam puzdro Krusell s drziakom na kolo a k nemu by ho rozumne pripojit neslo (uz tak v nerovnostiach a z kopca puzdro zatvaram alebo pri dlhsej trase lepim lepiacou paskou). Za druhe pri dvojnasobnej vydrzi mozno to nabijedlo nebude potrebovat vobec. Osobne by som nabijedlo vyuzival na dobijanie pri prestavkach.
tortoise (546)|18.5.2008 21:27
[QUOTE="jojolaser"]N560 je uz na trhu dost dlho. Ked to trosku prezeniem, tak je to "stara sunka". [/QUOTE]
To nic nemění na tom, že neexistuje žádné jiné PDA kombinující zároveň interní GPS, VGA displej aspoň 3,5" palce a 600MHz+ procesor. I když zcela upřímně se přiznám, že nevýhoda pouhých 35MB volné RAM po hardresetu je čím dál tím větší, po reklamaci mi funguje GPS naprosto v pohodě a tahat s sebou dva krámy (PDA + BT GPS) už nehodlám.
burticek (211)|18.5.2008 23:07
Tohle je bohuzel pravda. Sam jsem pokukoval po HP 214, ale integrovana gps, irda a usb host me presvedcil u N560 zustat. Ten usb host uz je u HP sice vyreseny, ale ten zbytek ne. Ale ta vydrz baterky a pamet u N560 hodne boli :?

Btw. Jediny konkurent byl HTC Advantage, ale ten je cenove hodne jinde.
prtdlacka (179)|19.5.2008 19:14
[QUOTE="jojolaser"]Ja som pisal cisto svoj nazor na zaklade dvojrocnych skusenosti s C550/N560 a nesnazim sa nikoho presviecat a uz vobec nie argumentovat, preco by mal byt moj nazor ten jediny spravny - kazdemu vyhovuje nieco ine.

Dovolim si ale este jednu malu poznamku k tomu nabijedlu. Je to urcite super vec, sam si chcem nejake nabijedlo kupit. Ale na kolo sa dvojnasobna vydrz dost hodi. Za prve nepoznam ziadny rozumny drziak na kolo o to viac, keby sa k nemu mal pripojit dobijaci kabel. Ja osobne pouzivam puzdro Krusell s drziakom na kolo a k nemu by ho rozumne pripojit neslo (uz tak v nerovnostiach a z kopca puzdro zatvaram alebo pri dlhsej trase lepim lepiacou paskou). Za druhe pri dvojnasobnej vydrzi mozno to nabijedlo nebude potrebovat vobec. Osobne by som nabijedlo vyuzival na dobijanie pri prestavkach.[/QUOTE]

Držák na kolo od Krusella se mi moc nelíbil, jinak pouzdro od něj používám. Líbily se mi odpružené držáky, ale cena od 2tis. - 4tis. je dost odrazující. Koupil jsem držák za cca 200,- a udělal vlastní vaničku, která je uzavřená i nahoře a drží nabíjecí kabel, aby se nezlomil. Originál je nahoře volný, to je tak na ztrátu PDA. K nabíjení mám upravenou 12V baterii / 4Ah a nabíječku do auta, někde je tu můj příspěvek i s fotkama. To se prakticky nevybije. Nouzově používám ty 4 tužkové (opět vlastní výroby v ceně cca 30 Kč), a to tam, kde by mě omezovala váha akumulátoru.
Sagat_X (96)|19.5.2008 19:56
[QUOTE="tortoise"][QUOTE="jojolaser"]N560 je uz na trhu dost dlho. Ked to trosku prezeniem, tak je to "stara sunka". [/QUOTE]
To nic nemění na tom, že neexistuje žádné jiné PDA kombinující zároveň interní GPS, VGA displej aspoň 3,5" palce a 600MHz+ procesor. I když zcela upřímně se přiznám, že nevýhoda pouhých 35MB volné RAM po hardresetu je čím dál tím větší, po reklamaci mi funguje GPS naprosto v pohodě a tahat s sebou dva krámy (PDA + BT GPS) už nehodlám.[/QUOTE]

Skrz co jsi PDA reklamoval, kvůli té GPS? Nebo něco jiného a vyměnili ti komplet desku? By mně to zajímalo docela. Případně jak dlouho (a kde) ta reklamace trvala. Dík.
tortoise (546)|19.5.2008 21:02
Reklamoval jsem ho kvůli mizernému příjmu signálu. Oprava trvala přesně týden, vyměnili základní desku a od té doby jede GPS jak z praku.
mape_ce4you (17)|20.5.2008 03:58
[QUOTE="Boban1108"]...Toho TT6 zkusím řešit přeinstalováním na WM6. To jsem tu tuším někde zahlédl, že to jde. A v nejhorším se nasadí jiná navigace... [/QUOTE]
Jak už bylo řečeno, TT6 v n560 funguje na výšku normálně na wm5 i wm6. Pokud ti jde o režim landscape, upgrade na wm6 ti nepomůže. Funkční řešení ale existuje.
v.dohnal (1)|20.5.2008 20:21
[QUOTE="tortoise"]Reklamoval jsem ho kvůli mizernému příjmu signálu. Oprava trvala přesně týden, vyměnili základní desku a od té doby jede GPS jak z praku.[/QUOTE]

Kde jsi to reklamoval?
Ja mam problem s tim, ze kdyz pri spustene navigaci (TT) nebo GPSLocator suspendnu (vypnu) PDA, tak po opetovnem zapnuti se GPS kousne a neaktualizuje svoji pozici. Musim aplikaci pouzivajici GPS vypnout a znovu zapnout, pak uz to je ok.
Ma nekdo podobnou zkusenost?
tortoise (546)|20.5.2008 20:25
Ano, to mi dělá u všech aplikací vyjma BeelineGPS. Bohužel.
Sagat_X (96)|21.5.2008 16:19
[QUOTE="tortoise"]Reklamoval jsem ho kvůli mizernému příjmu signálu. Oprava trvala přesně týden, vyměnili základní desku a od té doby jede GPS jak z praku.[/QUOTE]

Rozhodl jsem se dnes, že PDA dám skrz GPS také na reklamaci. Dnes jsem mluvil s někým v pražském centru Kapsch (Getronics) a prej to tam mám rovnou poslat poštou, že ostatní jejich pobočky PDA FSC nedělají (do Brna to mám kousek i osobně) a stejně by to poslali k nim. Prosím tě, co všechno se jim musí dát do krabice kromě samotného PDA, kopie dokladu o koupi a záručáku? Resp. neví někdo, zdali mi dají aspoň vědět, že jim balík přišel v pořádku? Toho se bojím nejvíc, jak znám poštu... Díky za každé info o tom, jak to při reklamaci chodí.

POZN. Nahrál jsem tam zpátky WM5 a teď jsem si všiml, že po resetu, jak to naběhne, mi pokaždé zobrazuje symbol vybité baterie, i když je nabitá na 100%?! Za cca 10 vteřin se symbol změní na plné nabití, ale mám zato, že to původně pod WM5 nedělalo :-(
tortoise (546)|21.5.2008 16:43
Já to tam nesl osobně, stačilo PDA a faktura.
boban1108 (72)|22.5.2008 04:54
Po přečtení všech vašich rad jsem se rozhodl, že ano. Koupil jsem ho na Ebay za 252 Euro, skoro nový ještě se zárukou. Náběh satelitů je rychlý, citlivost taky dobrá. Ale mnoho hodin jsem zprovozňoval synchronizaci přes BT. Tady ve foru mělo mnoho čtenářů stejný problém jako já. Ukazovalo to pouze seriové spojení a hlas. Ale nikde jsem nenašel návod co s tím. Tak jsem to nakonec vzdal, případně bych dokoupil USB kabel. To tak nebolelo. Ale když jsem si představil, že bych takhle bojoval se vším, např. protože má německé WM5, tak s českými fonty pro elektronické knihy, pak navigace, jelikož TT6 v Landscape modu údajně překresluje moc pomalu atd. atd. tak jsem to vzdal celkově. Výhoda toho displeje s vysokým rozlišením nestála za to množství nevýhod.

Jen tak mimochodem ten symbol prázdné baterky po zapnutí tam taky na několik sekund je, pak mizí.

Koupil jsem si na Ebay osvědčené Yakumo Delta 300 GPS, na které vše mám a s kterým vše umím, za 86 Euro i s poštovným.

LOOXe N560 jsem zase na Ebay vystavil. Máte-li někdo zájem, tak je to č. 260242909122.
Sagat_X (96)|11.6.2008 20:47
Tak se mi vrátil Loox z reklamace (skrze slabý příjem GPS). Reklamace trvala 14 dní a vyměnili mi desku. A výsledek? Stejné, ne-li horší, než před reklamací. No když už nic, tak mám aspoň původní FW v GPS a můžu se znova rozmýšlet, zda ho updatnout či ne :-D
tortoise (546)|12.6.2008 10:26
To je opravdu zajímavé. Já měl Loox teď na reklamaci, protože úplně umřel. Opět vyměnili desku a signál GPS a nová chytá stejně dobře, jako ta předchozí. Nainstaloval jsem navíc QuickGPS a opravdu jsou chvíle, kdy mám fix za 20-30s.
Sagat_X (96)|12.6.2008 11:50
No po upgradu FW GPS a používání QuickGPS to tak fnguje, ovšem zase nastanou ty mikrovýpadky signálu... A hlavně to neřeší celkovou citlivost té GPS. Ta prostě zůstane mizerná stále a ten fix chytí rychle jen když na ty satelity dobře vidí. Pokud máte možnost to porovnat s GPS externí, nebo např. libovolným PDA MIO s integrovanou GPS, tak budete koukat, za jakých podmínek je schopno se fixnout a jak vysoké sloupečky signálu tam budou...
tortoise (546)|12.6.2008 13:35
Už jsem to sem taky psal, mikrovýpadky signálu měly všechny moje N560ky, ať již s upgradem GPS FW či bez. Měl jsem možnost porovnání nové (vyměněné) desky u N560 s externí BT GPS a citlivost byla velmi, velmi podobná. Ačkoliv v porovnání třeba s GPSmile se fixuje poměrně dlouho (bez upgradu FW), na citlivost si opravdu stěžovat nemohu. Například včera, v centru Prahy, všude kolem vysoké baráky a fix do 30s s tím, že do minuty a půl jsem měl 5 satelitů, to mi nepřijde špatné.
Pravda je, že má první N560 fungovala naprosto příšerně, ta se kolikrát nefixla ani po čtvrt hodině v otevřeném prostoru.