Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartřády - jízdní řády pro PPC i WM Smartphone

chose007 (37)|16.5.2008 15:06
S kámošem se nám konečně po dvou letech podařilo ve spolupráci s firmou Chaps reinkarnovat projekt Smartřády - jízdní řády pro Windows Mobile zařízení. Právě dnes jsme spustili testovací provoz beta verze nových Smartřádů. Kdo má zájem, aplikaci je k dispozici zdarma ke stažení na adrese:

www.smartrady.cz

Datové soubory s jízdními řády najdete zde:

http://www.chaps.cz/ke-stazeni-aktualizace-idos-smart.asp

Doufáme, že budete spokojeni :)
osch (1330)|16.5.2008 15:24
Vypadá to dobře. Z obrázků a popisu jsem nezjistil, zda jde vybrané spojení vložit do kalendáře tak jako to umí IDOS. :?:
chose007 (37)|16.5.2008 15:38
Díky za připomínku. Víme o tom a myslím, že tuto funkci opravdu nebude problém dodělat :)
Docent (1234)|16.5.2008 15:53
Tak nevím, kde dělám chybu, nainstaloval jsem program z CABu na kartu, data od IDOSu rovněž na kartu, a po spuštění to ohlásí "Nenalezeny žádné datové soubory. Program bude ukončen". A také ukončen je :evil: , takže žádná konfigurace se nekoná.
osch (1330)|16.5.2008 15:54
[QUOTE="chose007"]Díky za připomínku. Víme o tom a myslím, že tuto funkci opravdu nebude problém dodělat :)[/QUOTE]Tak bych pls. jednu maličkost k tomu. Aby byla možnost někde v nastavení určit kategorii ve které se ten záznam do kalendáře uloží. Používám kategorie událostí a schůzek pro automatické profily (zvuky atd.). Díky.
chose007 (37)|16.5.2008 15:59
[QUOTE="Docent"]Tak nevím, kde dělám chybu, nainstaloval jsem program z CABu na kartu, data od IDOSu rovněž na kartu, a po spuštění to ohlásí "Nenalezeny žádné datové soubory. Program bude ukončen". A také ukončen je :evil: , takže žádná konfigurace se nekoná.[/QUOTE]

Kdyztak se podivej do instalační složky - měla by být na cestě \"paměťová karta"\Program Files\Smartrady, jestli je ve složce "data" daný .jz datový soubor. Pokud tam není, tak si zkus stáhnout datový soubor ve formátu .zip a nahrát do adresáře data .jz soubor manuálně.

díky

EDIT: kdyžtak kdybys mohl prosím problém trochu více specifikovat- na jakém zařízení, lokalizace operačního systému, cesta k instalaci, jaké jízdní řády. nedaří se nám totiž problém nasimulovat. díky moc
Docent (1234)|16.5.2008 16:08
Jo tak sorry, jsem jouda, já nějak nepostřeh, že data pro Smartřády jsou jiný než pro IDOS :sarcastic: . Už to funguje, akorát koukám, že data pro SŘ jsou o dost objemnější než pro IDOS . třeba PID cca 900 kB IDOS, 3 MB Smartřády...
chose007 (37)|16.5.2008 16:17
[QUOTE="Docent"]Jo tak sorry, jsem jouda, já nějak nepostřeh, že data pro Smartřády jsou jiný než pro IDOS :sarcastic: . Už to funguje, akorát koukám, že data pro SŘ jsou o dost objemnější než pro IDOS . třeba PID cca 900 kB IDOS, 3 MB Smartřády...[/QUOTE]

Co se týká té velikosti souborů, tak si osobně myslíme, že v době, kdy několikagigabytové pamě'tové karty stojí dvě stovky, není velikost datových souborů až takový problém. Upřednostnili jsme proto rychlost načítání souborů před jejich velikostí. Myslíme si také, že mnohem důležitější je např. množství spotřebované paměti RAM, které má většina zařízení stále dost nedostatek. A v tomto parametru jsme pro změnu lepší než IDOS pro PPC.
Chrono Leggionaire (187)|16.5.2008 17:14
na Toshibě fungují skvěle. Díky:))
8310 (98)|16.5.2008 17:51
Na Qteku 8310 to funguje výborně :yes:. Co se týče velikosti souborů myslím, že to, že to má soubory o něco větší než IDOS vůbec nevadí, já jsem si tam hned dal Autobusy ČR, MHD HK a Pardubice a zabírají ty data 9,7MB...dosud jsem jízdní řády řešil tak, že jsem si na PC ze stránek DPmHK stáhnul v HTML jízdní řády MHD HK a ty jsem si dal do Qteku a v něm si je otevřel v IE a zabíralo to kolem 30MB a ostatní JŘ jsem musel hledat na netu, teď mám k tomu ještě dva jízdní řády navíc a má to o 20MB méně takže jsem na paměťové kartě místo ještě ušetřil ;).
CommanderZ (1798)|16.5.2008 18:35
Prave to zkousim a musim rict...THUMBS UP :yes: :yes:

Je to opravdu peclive udelane, fakt parada. Par drobnosti se ale najde:

1) Hledani nejen podle zacatku jmena zastavky. Napriklad: kdyz hledam zastavku "Dolni Brezany, Na Spalence", tak musim zadat "dolni" a objevi se mi vsechny zastavky v Brezanech a jeste nejake dalsi, takze musim odscrollovat az treba na sedmy zaznam. A psat cele "dolni brezany, na" se mi nechce. Predstavoval bych si to tak, ze bych napsal "na sp" a uz by mi ta "Dolni Brezany, Na Spalence" vyskocila.

2) Kdyz zmacku Tab (na QWERTY klavesnici) a mam oznacene prvni policko pro zastavku, tak mi ho to vymaze (to to aktivuje ten krizek?) to policko. Predstavoval bych si to tak, aby to preskocilo na nasledujici ovladaci prvek, jako je to u aplikaci bezne, tedy v tomto poradi Z, Do, Pres, Cas, Typ, Najdi, Smer, Konec.

3) Nelibi se mi, ze pri kazdem spusteni musim vzdycky zaskrtnout datovy soubor a odklepnout vyber. Proc by si to nemohlo pamatovat a pripadne zmeny provadet jenom pomoci stavajiciho "Zmenit jizdni rad".

4) Myslim, ze vetsina lidi bude tuto aplikaci pouzivat na par nejakych trasach a obcasne vyhledani nejakeho jineho spoje. Prijemnost uzivani programu by nam tedy velice zprijemnila nejaka moznost vytvaret nejake sablony nebo tak neco. Nebo treba jenom podporovat jednoduche comman-line parametry. Ze by se treba program spustit jako Smartrady.exe "Staromestska" "Narodni trida" a program by uzivatele hned po spusteni hodil na stranku s nalezenymi spoji mezi temito misty pomoci naposledy pouzitych datovych souboru. Dokazu si predstavit, jak mam na today nebo v mobile shellu par ikonek pro me oblibene trasy, ktere by mi umoznily behem vterin zjistit, jak mi jede bus.

5) Co takhle mit v menu nejake tlacitko na zjisteni novejsich verzi datovych souboru? Takhle to bude akorat cekani na chvili, kdy rady zmeni a me proste autobus neprijede ;)

Btw, velice me potesila pekna podpora landscape modu.

Diky kluci :))
burticek (211)|16.5.2008 18:43
Tak se musim take priklonit k ostatnim pozitivnim komentarum :yes:

Jinak pripominky mam zatim dve.

1) Pokud mam jen jeden jizdni rad, tak by ho to mohlo hned nacist, protoze pri vyberu zatrhavam stejne ten jeden ;) Nebo to udelat, jak pise vyse CommanderZ

2) U poctu prestupu je vzdycky defaultne 5. Bylo by dobry, kdyby se toto dalo upravit napr. pres nastaveni. Ja nejcasteji hledam bud bez prestupu nebo s jednim ;)
chose007 (37)|16.5.2008 19:15
Díky za kladné reakce, ani nevíte, jak po těch měsících (spíše letech) práce potěší :-)

A díky i za připomínky. Ty uživatelské připomínky, které budou realizovatelné (a ne na úkor ovladatelnosti), se budeme snažit do aplikace dodělávat a to brzy.

Teď konkrétně k připomínkám CommandraZ:

Add 1) Ano, víme o tom. IDOS pro PPC to tak taky umí. U nás je trochu problém, že my totiž ve výchozím nastavení děláme to, co IDOS pro PPC neumí - slučujeme jednotlivé kategorie do kategorie "bez omezení". Tedy je možné přímo zadávat bez výběru kategorie např. názvy měst, názvy zastávek atd. To znamená, že např. v jízdním řádu vlaků je možné bez změny kategorie zadat objekt: "Praha" (kategorie města a obce) nebo "Praha hlavní nádraží" (kategorie stanice) atd. Samozřejmě je možné si ale kategorii i vybrat - potom se budou nabízet jenom příslušné objekty z dané kategorie, tedy třeba jenom stanice/města atd. To slučovíání kategorií je nicméně poměrně výpočetně náročné (v MHD Praha je asi 25 kategorií!), při spojení jízdních řádů se tento problém ještě zvětšuje a my každopádně hlavně chceme udržet vysokou rychlost vypisování toho seznamu objektů/zastávek pod zadávacím boxem. Tedy zatím jsme do aplikace tvůj návrh nezapracovali - mohl by příliš zpomalit to vypisování. Ale víme o tom a do budoucna toto zvažujeme. Navíc u nás narozdíl od IDOSu můžeš použít historii objektů (zastávek) - posledních asi 30 objektů použitých při hledání se vždy "nabízí" modře v seznamu po pár zadaných písmenech na prvních místech. Anebo můžeš využít "oblíbené objekty" a tebou používané objekty si uložit a potom už jen jendoduše při zadávání parametrů hledání vyvolat.

Add 2) To vypadá na chybku, mrknem na to ;)

Pro ostatní připomínky (i od burticka) obecně platí, že se budeme rozhodovat podle většinových reakcí uživatelů a podle realizovatelnosti. Budeme taky pamatovat na to, že GUI aplikace nemůže růst do nekonečna, pro začínající uživatele by to mohlo být nepřehledné a z aplikace by se mohl stát nepoužitelný a pomalý moloch. I když některé vámi navržené featury by byly určitě super - uvidíme, jak to půjde. Například u některých "hard core" nastavení zvažujeme, že v rámci udržení jednoduchého a krátkého nastavení aplikace bychom je mohli implementovat jen tak, že by je bylo možné nastavovat pouze přímo v souboru nastaveni.ini.

Každopádně ale opravdové díky za připomínky a návrhy, nezapadnou. :)

CommanderZ (1798)|16.5.2008 20:06
To s tou rychlosti chapu, sam jsem taky jednou takovy problem v necem resil. Co to hledat treba podle zacatku nebo zacatku casti za carkou? Obzvlast v oblasti PID je velice mnoho obci, ktere maji na svem uzemi nekolik zastavek. Na tu historii se podivam, te jsem si vubec nevsiml.
Docent (1234)|16.5.2008 20:37
Já bych se taky přimlouval alespoň za informaci o novější verzi jízdního řádu, nebo rovnou o možnost stažení nové verze do PDAčka. Lézt pořád na CHAPS a koukat, jaké je datum jízdních řádů, které používám, mne moc neba ;) .
Zdenek Malinsky (9781)|16.5.2008 20:49
1. Nikde jsem nenalezl, zda je odlišná verze pro PDA a pro smartphone, ale dle odkazu a stejného názvu souboru bych řekl, že je to stejné.

2. Stahnul jsem tedy do smartphone caby smartřády a několik datových souborů pro smartřády. Smartřády jsem nainstaloval do smartu, data na kartu. Při instalaci jsem žádný souhlas nedával, protože se mě to na nic neptalo. Po spuštění to hodí hlášku: Chyba při získávání ID čísla zařízení! Program bude nyní ukončen.
Přehlédl jsem něco nebo špatně čtu?

3. Informace o změnách JŘ - to není problém, Chaps zasílá info mailem, takže počítám, že změny pro IDOS i Smartřády budou stejné.


EDIT:
Tak při pokusu s PDA instalce z .CABu skončí unsuccessful a při pokusu rozbalit .zip archiv Corrupt archive or unknown data format.
CommanderZ (1798)|16.5.2008 21:25
Tahle chyba na me vyskocila, kdyz jsem pridaval veci do oblibenych. Myslim, ze jsem mel napsane jmeno zastavky do toho textoveho policka v takovem tom okne, kde se da vybrat kategorie, a asi jsem nekam omylem tapl stylusem.
[CODE]Chyba

cTextBoxKategorie::GetName[/CODE]

Uz se mi ji ale nepordarilo reprodukovat. Program nespadl, normalne jsem ji odklepl a bylo to OK.

Jinak ta historie je bajecna, z velke miry to opravdu resi jeden z tech mych bodu.
libor_m (1026)|16.5.2008 21:34
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]
Tak při pokusu s PDA instalace z .CABu skončí unsuccessful a při pokusu rozbalit .zip archiv Corrupt archive or unknown data format. [/QUOTE]
Zdeňku, měl jsem to samé, teprve po 7. pokusu o stáhnutí se soubor stáhl celý a šel normálně nainstalovat.

Jinak se chci zeptat, zda je možné, aby CHAPS zakomponoval do jízdních řádů i ceny jízdného a potom se dal uzpůsobit program tak, aby počítal ceny...
chose007 (37)|16.5.2008 21:59
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]
2. Stahnul jsem tedy do smartphone caby smartřády a několik datových souborů pro smartřády. Smartřády jsem nainstaloval do smartu, data na kartu. Při instalaci jsem žádný souhlas nedával, protože se mě to na nic neptalo. Po spuštění to hodí hlášku: Chyba při získávání ID čísla zařízení! Program bude nyní ukončen.
Přehlédl jsem něco nebo špatně čtu? [/QUOTE]

problém by měl být opraven. jednalo se o nějakou pozůstalost ze staré verze. jenom jestli můžu poprosit o jaké zařízení se přesně jednalo. pomohlo by nám to při dalším vývoji.

[QUOTE="CommanderZ"]
Tahle chyba na me vyskocila, kdyz jsem pridaval veci do oblibenych. Myslim, ze jsem mel napsane jmeno zastavky do toho textoveho policka v takovem tom okne, kde se da vybrat kategorie, a asi jsem nekam omylem tapl stylusem.
[/QUOTE]

Oblíbené ještě nejsou na stoprocent odladěné. Děkujeme a chybu se pokusíme co nejdříve vyřešit.

[QUOTE="libor_m"]
Zdeňku, měl jsem to samé, teprve po 7. pokusu o stáhnutí se soubor stáhl celý a šel normálně nainstalovat.

Jinak se chci zeptat, zda je možné, aby CHAPS zakomponoval do jízdních řádů i ceny jízdného a potom se dal uzpůsobit program tak, aby počítal ceny...
[/QUOTE]
Hosting máme u station.cz. Data by měla být zapsaná správně. nevíme, kde může být problém...
Zdenek Malinsky (9781)|16.5.2008 22:07
Tak tak, CAB se mi povedlo stáhnout na 3.pokus. Všiml jsem si, že při začátku stahování to ukáže, že se bude stahovat asi 390 kB, stahohování proběhne úspěšně, ale pak má stažený soubor třeba jen poluvinu nebo 2/3 původně udávané velikosti.

Při představě, že někdo nemá PC a tahá to všechno přes GPRS do PDA a vše až na 7.pokus (třeba Praha má přes 3 mega), tak se musí zákonitě smíchy popadat za břicho. :sarcastic:
Zdenek Malinsky (9781)|16.5.2008 22:20
Ad smart
HP iPAQ 514 Voice Messenger a nepomohlo ani přeinstalování samotné aplikace na kartu. Teď jsem zkusil znovu stáhnut CAB a přeinstalovat, ale pořád hlášení o chybě.



No na PDA (Palm Treo 750v) se mi povedlo konečně stáhnout a úspěšně nainstalovat na kartu alespoň program a Kladno.

Tady se píše, že: "Distribuční balíčky neumožňují instalaci na paměťovou kartu a instalují se do paměti (do adresáře \Program Files\IDOS\Data). Chcete-li data instalovat na paměťovou kartu, musíte je tam přesunout ručně (např. v programu File Explorer) se zachováním adresářové struktury." Co dělám špatně, že mě to nainstalovat šlo a dokonce to na PDA funguje?
chose007 (37)|16.5.2008 22:51
[QUOTE="libor_m"]Jinak se chci zeptat, zda je možné, aby CHAPS zakomponoval do jízdních řádů i ceny jízdného a potom se dal uzpůsobit program tak, aby počítal ceny...[/QUOTE]

To bychom také velice rádi udělali. S Chapsem jsme ty ceny už řešili, nicméně pro ně to není primární cíl - nejřív chtějí (celkem pochopitelně) vidět, že tento projekt nezapadne, přeci jenom už do toho i oni vložili relativně dost své práce. Ale pokud vše půjde dobře, tak si myslím, že se zobrazení cen dočkáte :)
Zdenek Malinsky (9781)|16.5.2008 22:55
ad ceny

To je dosti nereálné, když vezmeš, kolik je u nás autobusových dopravců a pak tady na mraky slev a výhod, ve kterých se už asi nikdo nevyzná. Navíc se to každou chvíli mění, takže při pružnosti chapsu bych očekával, že dřív vstoupí Paroubek do ODS. :sarcastic:
chose007 (37)|16.5.2008 23:00
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]ad ceny

To je dosti nereálné, když vezmeš, kolik je u nás autobusových dopravců a pak tady na mraky slev a výhod, ve kterých se už asi nikdo nevyzná. Navíc se to každou chvíli mění, takže při pružnosti chapsu bych očekával, že dřív vstoupí Paroubek do ODS. :sarcastic: [/QUOTE]

Nesmíš být pesimista ;) Ty ceny, které se zobrazují v IDOSu (pro PC) nemusí pro Chaps být takový problém exportovat i pro Smartřády, oni především nevyrábějí soubory *.jz, resp. na to mají naši konverzní aplikaci, takže to bude spíš problém pro nás než pro ně.

A k tomu Paroubkovi.... já bych ho nepodceňoval, až průzkumy STEMu ukážou, že to pro něj bude výhodné, tak uvidíme ;)
chose007 (37)|16.5.2008 23:04
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Tady se píše, že: "Distribuční balíčky neumožňují instalaci na paměťovou kartu a instalují se do paměti (do adresáře \Program Files\IDOS\Data). Chcete-li data instalovat na paměťovou kartu, musíte je tam přesunout ručně (např. v programu File Explorer) se zachováním adresářové struktury." Co dělám špatně, že mě to nainstalovat šlo a dokonce to na PDA funguje?[/QUOTE]

Zítra se to pokusíme zjistit, každopádně ta věta o těch distribučních balíčcích na webu Chapsu neplatí, zjednáme s nimi v tomto nápravu. Jízdní řády by měly jít normálně instalovat přímo na kartu nebo do paměti zařízení. (A už vůbec neplatí to umístění "\Program Files\IDOS\Data", žádnou složku IDOS Smartřády nepoužívají.)
libor_m (1026)|16.5.2008 23:22
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]ad ceny

To je dosti nereálné, když vezmeš, kolik je u nás autobusových dopravců a pak tady na mraky slev a výhod, ve kterých se už asi nikdo nevyzná.[/QUOTE]Počítalo by to základní jízdné tak, jako IDOS na webu...
papik.i (171)|17.5.2008 08:59
Tak konečně je tam položka oblíbené neboť to mi v IDOS PPC strašně chybělo furt dokola zadávat to samé, jinaxem s aplikací jsem spokojen...ceny by byly fajn, ale pro mě je zajímavější vložení spojení do kalendáře.
Xerxes Artifex (56)|17.5.2008 11:29
Díky za program, na Asusu P535 jede skvěle!
Zdenek Malinsky (9781)|17.5.2008 11:32
Takže jak jsem psal včera - na Treu běží, na smartu HP 514 to hází pořád při spuštění hlášku: "Chyba při získávání ID čísla zařízení! Program bude nyní ukončen." Zkoušel jsem i v noci stáhnout a znovu nainstalovat, ale žádná změna. :(

Jinak k programu - už to tu myslím někdo psal, uvítal bych možnost exportu vyhledaného spojení do kalendáře Outlooku (jako to má IDOS).

A ještě dotaz: i když je to možná předčasné, jakou plánujete cenovou politiku?
chose007 (37)|17.5.2008 12:31
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Takže jak jsem psal včera - na Treu běží, na smartu HP 514 to hází pořád při spuštění hlášku: "Chyba při získávání ID čísla zařízení! Program bude nyní ukončen." Zkoušel jsem i v noci stáhnout a znovu nainstalovat, ale žádná změna. :([/QUOTE]

Pokusíme se to určitě co nejdřív vyřešit. Momentálně čekám na kolegu, protože tento problém je v jeho kompetenci. Pokud bychom nemohli přijít na řešení, tak bychom se tento problém pokusili přes soukromé zprávy vyřešit přímo s tebou, na tvém zařízení. Díky za trpělivost.

[QUOTE="Zdenek Malinsky"]
Jinak k programu - už to tu myslím někdo psal, uvítal bych možnost exportu vyhledaného spojení do kalendáře Outlooku (jako to má IDOS).[/QUOTE]

Tuto funkci určitě do aplikace brzy doděláme - zdá se, že mnoha lidem v programu chybí. :)

Co se týká ceny za Smartřády, tak k tomu snad ještě dnes také něco napíšeme.
chose007 (37)|17.5.2008 12:46
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]A ještě dotaz: i když je to možná předčasné, jakou plánujete cenovou politiku?[/QUOTE]

Zatím není nic jisté, nicméně snad můžeme prozradit, že nejspíš bude nastavena stejná (a všemi tolik proklínaná) cenová politika jako u IDOSu pro PPC, tedy 350,- roční licence na data. Před tím, než nás kvůli tomu zavrhnete, prosím uvažte, že my si cenovou politiku opravdu příliš určovat nemůžeme a že z vydělaných peněz se k nám dostane jen jejich zlomek. A věřte nám, že na tomto projektu si opravdu nevyděláme, to víme od jeho začátku. My, ani Chaps.

K tomuto tématu bych se tady ještě rád více vyjádřil. Na internetu je několik podobných, více či méně použitelných projektů, např. "MHD v mobilu", "MHD++", "MHD for Palm" atd. Ale všechny tyto projekty padají na faktu, že pro ně neexistují data těch nejzajímavějších a zdaleka nejpoužívanějších jízdních řádů: Vlaky, kompletní autobusy ČR, MHD Praha a další. I aktualizace dat bývají problematické, zavisející na dostatku času autora příslušného projektu. My nechceme vytvořit další takové velice kompromisní a polovičaté řešení. Chceme vytvořit program, který by byl nástupcem IDOSu pro PPC a proto chceme, aby pro náš program byly dostupné všechny uživatelsky zajímavé jizdní řády, dále aby existovala záruka správnosti dat, záruka, že budou data vždy aktualizovaná atd. Bez spulupráce s firmou Chaps se tedy prostě neobejdeme. A i kdybychom teoreticky mohli získávat data jízdních řádů sami např. přímo od dopravců (což je u těch velkých prostě nereálné), tak prostě není momentálně v našich silách zajišťovat jejich neustálou aktualizaci, kontrolu a další věci s tím spojené. Chaps na toto má několik zaměstnanců, kteří kromě aktualizací data i dále doplňují - v datech od dopravců nejsou vždy všechny informace, které jsou k dispozici v IDOSu. A na to, abychom toto dělali sami, si opravdu z prodeje Smartřádů nevyděláme. Díky za pochopení.

Ještě radši "preventivně" se rovnou vyjádřím k zatím neexistující připomínce: "Na co platit za Smartřády, když můžu používat Operu mini a spojení si vyhledávat přimo v aktuálních datech na netu za pár haléřů?". Naší odpovědí je, že si myslíme, že uživatelská přívětivost WAPového/internetového rozhraní na mobilu prostě není dostatečná - minimálně ne pro uživatele, kteří chtějí vyhledávat opravdu často. Troufáme si tvrdit, že Smartřády jsou mnohem příjemnější na ovládání (nabízení zastávek v seznamu pod zadávacím boxem Odkud/Kam/Přes, mnohem přehlednější výpis nalezených spojení, oblíbené zastávky atd. atd.). Krom toho Smartřády nejsou závislé na nějakém serveru, nejsou zde prodlevy při čekání na spojení se serverem, nestane se vám, že se nenajde spojení kvůli přetíženosti a jiným problémům se serverem (všichni známe přetíženost serveru www.idos.cz :) ), nejste závislí na přítomnosti signálu (viz tunely metra, neexistence signálu na mnohých vlakových tratích...) atd. Smartřády nejsou pro lidi, kteří si chtějí jednou za měsíc najít vlakové spojení z Kolína do Prahy. Pro ty to opravdu nemá smysl, nehledě na to, že by museli častěji aktualizovat data, než by program používali. Smartřády jsou pro lidi, kteří chtějí pravidelně a často vyhledávat spojení a nespokojí se s kompromisním ovládání a vzhledem WAPového resp. internetového rozhraní. A pro ty si myslíme, že cena Smartřádů může být (i při uvážení dnešních stále rostoucích cenách zboží a klesající ceně peněz) přijatelná.
ARow (9)|17.5.2008 16:38
nejdulezitejsi by dle meho nazoru mela byt moznost aktulalizace popripade aspon notifikace o nove verzi a moznost default datoveho souboru...
jinak super program, idos uz me stval delsi dobu :)
osch (1330)|17.5.2008 17:32
Pokud bude těch 350,- za aktuální data na jeden rok, a ne za licenci na program jako to má dnes IDOS, pak je to rozumná cenová politika.
zany (71)|17.5.2008 18:55
u víceslovných zastávek bych uvítal, kdyby šlo zadávat ve vyhledávání podobně, jako u PC IDOSu - tedy první písmeno prvního slova, mezera, první písmeno druhého slova, výběr by se pak zúžil jen na víceslovné zastávky s odpovídajícími prvními písmeny
gorge_No.1_ce4you (191)|17.5.2008 23:36
Hezký program, moc! Chtěl bych se zeptat, zda je normální, když mi to po načtení vlaků + autobusů, ukrojí cca 20MB poměti, takže mi zůstane asi 1,5 MB volné? :-)
chose007 (37)|18.5.2008 01:34
[QUOTE="gorge_No.1"]Hezký program, moc! Chtěl bych se zeptat, zda je normální, když mi to po načtení vlaků + autobusů, ukrojí cca 20MB poměti, takže mi zůstane asi 1,5 MB volné? :-)[/QUOTE]

To je opravdu normální. Musiš vzít v úvahu velikost těch dat. Například všech autobusových spojů v ČR je asi 100 000, průjezdů na nich asi 1 500 000 atd. Přes veškerou naši snahu opravdu není dost dobře možné snížit ještě více paměťové nároky. Nicméně tento problém se nejvíc týká právě linkových autobusů, ostatní data zabírají mnohem méně paměti.
burticek (211)|18.5.2008 13:34
Tak jsem Smartrady zkusil i na HP 514 a na rozdil od Zdenka Malinskeho mi behaji v pohode. Zkousel jsem tu samou verzi, co jsem stahnul 16.5. Jo a stahnul jsem ji napoprvy. Tak nevim, proc to ostatnim slo az na ponekolikaty. Jinak ta notifikace o nove verzi jizdnich radu by byla super.
chose007 (37)|18.5.2008 13:42
[QUOTE="burticek"]Tak jsem Smartrady zkusil i na HP 514 a na rozdil od Zdenka Malinskeho mi behaji v pohode. Zkousel jsem tu samou verzi, co jsem stahnul 16.5. Jo a stahnul jsem ji napoprvy. Tak nevim, proc to ostatnim slo az na ponekolikaty. Jinak ta notifikace o nove verzi jizdnich radu by byla super.[/QUOTE]

Se Zdeňkem už jsme ten problém vyřešili, nicméně je tedy zvláštní, že u něj problém byl a u tebe na stejném telefonu a té starší verzi aplikace ne. Co se týká toho stahování, tak tomu taky nerozumíme, vícekrát jsme zkoušeli ty instalační soubory stahovat z různých prohlížečů a vždy se to podařilo na poprvé. Z našeho webhostingu nám zatím odpověděli, že o žádném problému nevědí, tak nevíme, čím to může být, budeme se to ale pokoušet řešit. Každopádně při potížích se stahováním můžete použít alternativní odkazy, které jsou umístěny pod tou tabulkou se soubory ke stažení. Co se týká té notifikace o nové verzi, tak o tom budeme určitě dále uvažovat, nicméně nemůžeme v brzké době nic slíbit. Díky za trpělivost.
burticek (211)|18.5.2008 13:52
Jestli nemel Zdenek flashnutou novou rom. Ja tam mam porad tu puvodni.
chose007 (37)|18.5.2008 14:03
Je k dispozici opravená verze, která funguje i na zařízeních s OS WM2003. Problém byl na naší straně a omlouváme se. Co se týká přidání spojení do kalendáře, tak tato funčknost bude k dispozici v aktualizované verzi, která vyjde v druhé polovině přístího týdne. Díky za trpělivost...
Zdenek Malinsky (9781)|18.5.2008 18:03
Na 514 mám zatím původní ROM (nová je stažená v PC, ale nejsou lidi, kteří by ji dohledali a pak flashnuli). Jak jsem psal, v pátek večer nebo v sobotu už se zadařilo a stažená verze šla nainstalovat.
burticek (211)|18.5.2008 23:12
A co cestina? Pouzivas ji? Ja mam tu 514 jen v eng.

EDIT
Nepouzivam CJ, ale mam ji na CD. Jinak 514 ma svoje vlakno, tak to res tam. admin


Jinak na smartphone Smartrady vrele doporucuju. Prece jen ho furt taham v kapse (oproti ppc) a v kombinaci s klavesnici se ovlada super.
Vestman (31)|19.5.2008 10:12
Zdravim autorov programu zo Slovenska!

Super program. Momentalne pouzivam CP od spolocnosti www.inprop.sk (myslim, ze je to IDOS). Chyba mi tam hlavne moznost ulozenia oblubenych zastavok. Vy to vo Vasom programe mate a je to SUPER. Vas soft je daleko prepracovanejsi a prehladnejsi. Mam par otazok:
1. Ako je to u Vas s aktualnostou dat pre Slovensko?
2. Bude mozne zakupit soft aj zo Slovenska? (cez platobnu kartu alebo nejako inak).
3. Neplanujete lokalizovat program do slovenciny? (Cestina mi samozrejme nevadi).

Prajem vela uspechov.
chose007 (37)|22.5.2008 22:56
K dispozici je nová verze aplikace Smartřády. Hlavní změnou je možnost vložit spojení do kalendáře - v nastavení je možné napsat kategorii, do které se má záznam vložit. Doufáme, že se vám nová funkce bude líbit.

Upozornění: Pokud jste si stáhli aplikaci ještě minulý týden, před reinstalací si prosím zazálohujte soubor nastaveni.ini a poté ho před spuštěním nahrajte zpět. Je možné, že by se při reinstalaci smazal a museli jste si vše nastavovat znovu.
Zdenek Malinsky (9781)|23.5.2008 11:15
Je možné klasicky přeinstalovat nebo je lepší "vystoupit a zase nastoupit, tedy odinstalovat a zase nainstalovat? Určitě jste testovali a víte, jak program (vnitřně) funguje - tak co je lepší?
Docent (1234)|23.5.2008 11:22
Já to normálně přeinstaloval a funguje to...
Zdenek Malinsky (9781)|23.5.2008 12:00
Tak to taky tak udělám.

Ale běda ti, jestli mi to nebude fungovat. :D
osch (1330)|23.5.2008 12:06
[QUOTE="chose007"]K dispozici je nová verze aplikace Smartřády. Hlavní změnou je možnost vložit spojení do kalendáře - v nastavení je možné napsat kategorii, do které se má záznam vložit. Doufáme, že se vám nová funkce bude líbit.[/QUOTE]
Mé připomínky byly vyslyšeny. Děkuji moc. :yes:
Honza-R (34)|23.5.2008 12:32
Moc děkuji chose007 za perfektní program Smaptřády, který jsem si nainstaloval na svůj FS C550. Všechno perfektně funguje. :yes:
chose007 (37)|23.5.2008 12:40
Co se týká té reinstalace, tak neměl by být problém ani v jednom řešení. Můžete normálně provést novou instalaci a stará verze se nejdřív odebere a nainstaluje se nová. Datové soubory v telefonu normálně zůstanou, takže není třeba je znova instalovat. Jediný problém může být u lidí, kteří si nainstalovali tu úplně první verzi (pátek 16.5. - sobota 17.5. dopoledne) - u nich totiž dojde k přepsaní souboru nastaveni.ini, který obsahuje veškeré nastavení aplikace a budou tedy muset nastavení provést znovu. Pokud nechcete o nastavení přijít (to se týká i oblíbených objektů atd.), tak si nejdřív prostě ten soubor nastaveni.ini někam zkopírujte, aplikaci přeinstalujte a pak tam ten soubor znovu vraťte.

U všech novějších verzí aplikace už by ale soubor nastaveni.ini měl zůstat nedotčen.