Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NOVINY DO PDA! Jak dostat celé články do Vaší cihly a číst v klidu off-line

Def_ce4you (24)|10.4.2008 16:10
Prošel jsem půlku světa a projel internet 2x napříč, abych zjistil, že řešení je opravdu málo. 1) je třeba najít kvalitní software, 2) je třeba najít kvalitní zpravodajský zdroj.

1)
a) SPB insight:
V základu verze 1.0 měl několik českých kanálů, které pěkně zobrazovaly vybrané české novinové servery. Bohužel ty se po krátké době staly nefunkční a tak si člověk musel poradit sám. Po nějaké té hodince testování a učení se alespoň základní syntaxe XML jsem se dostal tak daleko, že do této RSS čtečky načtu alespoň nějaké zprávy. Jen se hrozím, kdy zpravodajský server změní formát na svém webu a bude třeba XML znovu překopávat.

Tato cesta není špatná, ale je značně omezená schopnostmi uživatele pohybovat se a správně zapisovat XML příkazy a vytvřet si tak vlastní "feedy". A právě díky tomu mi pěkná část serverů zůstala nedostupná :(


b) World off-line:
Tohle je software starý bezmála jako samotná PPC platforma. Sunnysoft jej dále upravovat a vyvíjet nebude a tak se člověk opět musí dost omezovat. Nicméně při troše snahy se dá přece jen dobrat k rozumnému výsledku a stahovat kompletní zprávy v nezkrácené podobě.



2)
Když už se doberete k rozumnému programu, zjistíte, že sehnat kvalitní a použitelný zdroj zpráv je také husarský kousek. Po dlouhém hledání jsem našel jen pár zdrojů, které by byly v prosté textové podobě a které by byly s uvedenými programy použitelné.

http://pda.ceskenoviny.cz/
http://aktualne.centrum.cz/pda/index.phtml?sid=163

Rozumný export kvalitních informací třeba ze světa počítačů, počítačových her nebo kultury jsem bohužel nikde nenašel. Vše co je dobré nemá podobu v prostém textu a naopak, co ji má, zase nestojí za moc.... :(


Tento příspěvek má sloužit především všem, kteří mají stejný zájem jako já - tedy v klidu stáhnout informace a offline si je v kompletním stavu přečíst.



Chlapi, jestli jste někdo používáte jiný program nebo máte tip na další zdroj informací, budu rád za každou radu.



---===EDIT===---

MOBIPOCKET READER:
Bohužel vždy vyžaduje přítomnost u PC, což je zase jen práce navíc. Když se dostanete k WIFI, tak bohužel nemáte šanci aktualizovat.

AVANTGO:
Bohužel ještě méně operativní než World Off-line.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stále tedy používám world offline + www.ceskenoviny.cz. HW novinky, Gadgets a jiné zajímavosti bohužel nemám :(

...nerad to říkám, ale vypadá to, že pokud člověk chce mít kvalitní informace vždy po ruce, bude nutné zaplatit si u operátora datové přenosy.


PhSnake (872)|10.4.2008 16:17
Vie to aj isilo/isilox (cez isilox si stiahnes noviny, on ich da do prc alebo pdb formatu) a automaticky to vie aj ukladat priamo na PDA cez async a na PDA citas cez isilo. Dalsou moznostou je napr. AvantGo najlepsie ked to podporuje priamo web ktory tahas ako kanal (napr. www.sme.sk)
bobo.4150.sk (176)|10.4.2008 16:53
Svojho času som na to používal Mobipocket Reader a veru spoľahlivo. Skúsim si spomenúť a poslať nejaký návod; myslím že sa na to používal formát ".enews" alebo niečo podobné. A návod som našiel práve na ce4you. Takže nová rada: hľadať :)
zivan (615)|10.4.2008 16:55
Ceske noviny i Aktualne.cz maji RSS kanaly. Na ty se da pouzit RSS ctecky a pak to chce ctecku, ktera umi stahovat clanky do offline podoby.

Umi to napr. pRSSreader. Pro stahovani clanku pouze v textove podobe jde pouzit upravu pomoci Google optimalizatoru.
Zdenek Malinsky (9781)|10.4.2008 18:47
1. RSS neni (i kdyz to samozrejme leckdy umoznuje) urceno pro off line cteni celych clanku.
2. WOL - lze vyzkouset AvantGo, ale obavam se, ze s jeste horsim vysledkem.
3. Nektere weby zasilaji novinky I formou E-mailu.
4. Nektere weby maji cele zpravy/clanky pro rss, nektere jen nazev clanku a prvnich x znaku, nektere oboji a nektere bohuzel nic. Ale myslim, ze postaci v pda anotace a pak se rozhodnu, zda si stahnu nebo ne. Proste PDA nikdy nebude nahrazkou za 30" monitor a PC. Nehlede na to, ze pokud ma clovek v pda vice feedu, nema leckdy ani cas vsechno proletnaou, natoz cist cele clanky (ktere pak zbytecne zaplacnou pamet).
Webu, ktere zobrazuji v rss cele clanky je tak odhadem 5-10 procent a to jsem spise optimista.
5. Kvalita obsahu-jo to je problem, predevsim pokud chce clovek kvalitni obsah a v cestine. Sledoval jsem toho vice, ale nakonec zustalo jen iHNed. Drtiva vetsina ostatnich mi prijde plus minus jako Blesk, Aha, Super, Hrom a pod.-staci precist nazvy clanku a nepoznate, zda ctete bulvar nebo radoby seriozni iDnes, aktualne, lidovky...
5. Ono je problem najit kvalitni a funkcni RSS ctecku-v uplynulych tydnech jsem jich vyzkousel pres 20 a fakt zadna slava.
6. A nakonec - ono neni moc v zajmu vsech webu, aby lide cetli v rss nebo off-line. Je zivi reklama, takze by byly vlastne sami proti sobe.

EDIT
Je neprijemne, ze i kdyz ma web verzi pro pda, tak ze se po kliknuti na odkaz v rss otevre velka verze pro pc. Ale s tim asi nic nenadelame.
zivan (615)|10.4.2008 18:59
RSS neni urceno ke cteni offline, ale diky odkazu na clanek (nebo alespon zacatek) jde pouzit. Urcite to neni bezvadne reseni, neni ani pro kazdeho, ale me uz nejakou dobu funguje.

Prohlizim ale jen maximalne 20 stranek a ne u vsech si stahuji obsah offline. Kdyz me nejaky clanek zaujme a chci videt obrazky, video..., tak si ho oznacim a projdu na PC.
DD_ (331)|11.4.2008 14:04
Jo pouzival jsem World Offline ten byl celkem super, aktulane taky nemuzu nic najit. RSS je primarne urcene pro zcela neco jineho.
Ja tedka obcas pouzivam VadeMecum a stranky http://fajkus.cz/isilo/ - kde jsou zkonvertovane weby pro isilo a plucker.
Zatim jsem nejak nepremyslel jak to syncovat primo v PDAcku .. syncuju to na PC.
Je to zpusob kterej se da pouzivat .. rano to syncnu .. vezmu PDA a cestou si muzu cist noviny coz je vice mene to o co mi jde.
Akorat musim mit tedka na PCcku scripty ktere mi to cele syncnou .. kdyby to delal sam nejakej soft v PDA bylo by to super.
CommanderZ (1798)|13.4.2008 21:25
digitalne je snad jediny web, ktery ma mobile RSS (s odkazy na clanek v mobilni podobe). Takze mam v desktop outlooku nastavene, aby se mi spolu s RSS stahovaů i ten clanek a pak se mi to synchronizuje do PPC.

Bohuzel jsem nenasel jediny web s novinami ze sveta (je mi jedno jestli CJ nebo EN), ktery by tohle umel.
t.prochazka (125)|17.4.2008 16:37
RSS čtečka Egress umí stahovat offline celé články na které RSS odkazuje, lze pak prohlížeč výchozím prohlížečem na PDA.
psaf (81)|17.4.2008 17:02
Dáv8m k dispozici šablonu pro SPB Insight, kterou používám pro stahování celých článků z Idnes a mého oblíbeného vědeckého portálu www.osel.cz
xtonda (811)|17.4.2008 17:08
Nad tímto problémem jsem strávil dost času a uspokojivé řešení zatím nenašel, nicméně mám tyhle poznatky.

Webů s PDA verzí je málo, takže omezit se na ně v podstatě zabíjí celou myšlenku.

U normálních webů je zase zásadní problém rozlišit který odkaz je aktuální článek a který ne, znamená to nějakou šablonu nebo skript pro každý čtený web a udržovat to, což je dost pruda.

Z předchozího mi vychází, že je nejlepší použít RSS jako startovní bod, obsahuje seznam článků s odkazy a metadaty ve strukturované podobě.

Problém je, že nástroje na offline čtení, na které jsem narazil, neumí pracovat na dostatečné úrovni s RSS a naopak RSS čtečky nemají na dostatečné úrovni práci s offline obsahem, třeba pRSSReader články sice nějak postahuje, ale nekompletně, nebo nehradí odkazy, takže pak při čtení se mi browser stále pokouší o připojení a hází chybové hlášky.

Navíc bych chtěl aby vše probíhalo na PDA, představa je, že ráno vstanu zapnu PDA a přes domácí WiFi spustím stahování a pak při odchodu jen čapnu PDA, zapínat kvůli tomu PC nechci.

Momentálně funguji online přes Operu Mini, ale v metru je to otrava, signál je jen ve stanicích.
babaq (309)|17.4.2008 19:50
Já používám RSS čtečku v Google (reader.google.com). Má optimalizovanou verzi pro PDA, co si přečtu na PDA je přečtené i na PC - to je celkem logické. Na PC se dostanu na "velkou" verzi článku, na PDA se ta verze protáhne nějakým udělátorem na Googlovi, díky čemuž se stáhne datová velikost a i když to má daleko do ideálu, "dá se to".

Lepší řešení by byla nějaká definovaná operace nad URL (náhrada části URL jiným textem), protože hodně webů má i čistě textové verze stránek, případně verze pro tisk, ale to by musel realizovat Google a ti se do toho nějak nemají.

Nicméně je to aspoň zatím pro mé potřeby vcelku dobré řešení. Navíc nemusím nic instalovat ani se starat o nějakou synchronizaci.
DD_ (331)|18.4.2008 11:15
No jasne jenze to musis byt online aby sis to mohl precist. Coz treba v letadle je troska problem. Proto jde spis o ciste Offline reseni.
babaq (309)|18.4.2008 19:59
Ano, to je samozřejmě pravda.

Asi jsem si neuvědomil značný důraz na toto offline připojení... pak bych asi nevěděl, leda něco na bázi Pluckera z PalmOS. Existují sity s předpřipravenými weby, jen to stáhnout. Na čtení by se snad dalo použít Sunrise nebo ještě něco, ale vyzkoušené to nemám, přece jenom jsem téměř stále online :)

A už vůbec nevím, je-li to použitelné, ale nedávno Google dal k dispozici verzi Google Gears pro Windows Mobile - možná by to v kombinaci s Google Readerem dalo použitelnou variantu.

Peace!
Martin Pospíšil (266)|19.4.2008 17:45
Ahoj mohl by mi někdo poradit jak mám nastavit aby se mi server ihned.cz stahoval pro ofline prohlížení ve verzi pro PDA ?