Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nvidia chystá výkonný procesor pro mobilní zařízení - APX 2500

Zdenek Malinsky (9781)|13.2.2008 18:18
S výkonnými procesory v mobilních telefonech a kapesních počítačich je to těžké - na jednu stranu by chtěla většina uživatelů plynulé video a animace, na straně druhé ale stojí vysoká cena a vyšší spotřeba, takže se zatím, alespoň v oblasti Windows Mobile, tato vymoženost příliš neujala. Prvním průkopníkem superrychlé grafiky byl Dell se svými výkonnými dvojčátky Dell Axim X50v, respektive Dell Axim X50v, následovalo O2 XDA Flame s NVIDIÍ GoForce 5500 a nesmíme zapomenou ani na grafický procesor v hojně používaném Qualcomm MSM7200 (respektive Qualcomm MSM7500), který ovšem bez vhodných ovladačů zůstává ve většině zařízení naprosto nevyužit.


Dnes se do této oblasti rozhodla více promluvit i Nvidia se svým novým procesorem nazvaným APX 2500, který byl navržený pro multimediální mobilní zařízení, především telefony a kromě vysokého výkonu by tak měl být i šetrný k baterii. Chip je založený na jádře ARM11 a může být taktovaný až na 750 MHz. Nabízí dostatečný výkon pro kódování a dekódování HD videa v rozlišení 720p a v neposlední řadě i podporu pro 3D efekty, které chce Microsoft využít v další generaci systému Windows Mobile 7. První zařízení s tímto chipem by se měla na trhu objevit do konce tohoto roku, takže si na praktické ukázky výkonu ještě budeme muset počkat.





Zdroj: CNet
gulii (140)|13.2.2008 18:47
Nějaké videjko :D -http://www.youtube.com/watch?v=8NNsK2wucG0
Sike1 (1)|13.2.2008 21:45
tak to je pekne... som zvedavy kam sa dostaneme za nejakych tych 10 rokov :))
RDT (56)|13.2.2008 21:52
Pěkně, nVidia válí :D. Gafický výkon je dnes u většiny WM zařízení spíše podprůměrný a zařízení, která jsou kraficky výkonná jsou skutečně spíše vyjímka.

O "nevyužitých" chipech od Qualcommu nechci ani slyšet :D. Mám v telefonu chipset MSM6250, a když jsem si četl jeho datasheet, úplně jsem slintal: Video v úžasném rozlišení @ 30fps, úžaná 3D grafika... Super... Jenomže ještě tak mít v telefonu ovladače...:sarcastic: A protože platforma BREW, na keré telefon běží je v dneší době úplně mrtvá, nijak se to už nezmění...

A jak jsem tak slyšel, že Qualcomm chipy jsou na tom stejně i ve WM zařízeních, bylo mi do breku... Proč to jenom dělají, to nechápu :dead:.
Pawlyk_ce4you (43)|14.2.2008 09:55
Pěknej kousek, jenom aby to nemělo spotřebu jako jejich "stolní procesory" a baterku na kabelu v druhé kapse...každopádně je to ale dobrá zpráva, protože roste zdravá konkurence z které by měl vytěžit uživatel, a je vidět že "mobilní sektor" začíná být pro výrobce HW zajímavý.... co se týče čipsetu Qualcomm, vypadá to, že první hvězdička která využije jeho grafickou sílu bude Sony Ericsson X1 Xperia, kde zdroje uvádí procesor 520 MHz a vysoký grafický výkon...přehrávání ve full DVD kvalitě i zmiňované 3D-čko, a to vše na pro cihlu luxusním rozlišení.
Jinak si myslím, že zde asi dělá paseku licenční politika Qualcommu...Kaiser ani Cruise ovladače nemá a prý ani nebude mít, a X1 Xperia má "slíbeno"..a přitom všechny 3 mašinky vyrábí (nebo bude) HTC....