Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Přepínání mezi mapami

Sidon_ce4you (142)|11.2.2008 11:17
Chtěl jsem poprosit o radu, pokud by někdo věděl. Ve složce Maps mám několik map různých měřítek jednoho samého území. Když kliknu na "Find maps at cursor", vyskočí mě okno s nabídkou všech map na pozici kurzoru. Abych v terénu nemusel složitě klikat a vybírat mapu, používám hardwarobvé tlačítko, kterým přepínám mezi mapami. A v tom je ten háček, že při přepínání mi to přeskakuje jednu mapu 1:25.000. Nevíte prosím čím to je nebo jak to napravit?
Aaaik (123)|11.2.2008 15:12
Mnoho kalibrujících zapomíná na ctverečky v rozích mapy, zkontroloval bych si tu 25T, jestli jsou OK. V terénu se při zapnutém GPS dá ta 25T spustit, nebo je "mimo"?
Sidon_ce4you (142)|11.2.2008 18:11
Těma čtverečkama myslíš co? Já když jsem kalibroval tak jsem to pokaždé nedělal přes 4 body v rozích, ale třeba 6 bodů někde různě na mapě. V terénu při zapnuté GPS to právě funguje tak jsem to popsal v minulém příspěvku. Mapa funguje OK ale nejde na ní přepnout hardwarovým tlačítkem.
Aaaik (123)|11.2.2008 20:30
To bude asi jiný problém. Těmi čtverečky myslím "rohové značky" při kalibraci-->vpravo od nastaveni. Kdybys byl mimo ně, tak se ti mapa v terénu nezobrazí.
Nemáš ji v adresáři na který není aktivovaná cesta? Víc mě nenapadá.
A ještě poztřeh z poslední doby. Experti kalibrují 2(dvěma!) body a pokud jsou mapy kvalitní a je správný elipsoid a map.projekce, tak výsledky jsou brilantní(testováno třeba na Sardinii 25T-2body a trasy sedí v celém území). Platí to i pro Švédsko, kde území větší než ČR v 1:50T sedí s 2 body(PH+LD).
Sidon_ce4you (142)|11.2.2008 20:50
Už to chápu cos myslel... Mapy mám všechny v jednom adresáři, takže tam by také neměl být problém. Taky jsem si všiml že mám některé mapy zkalibrované někým jiným třemi body a v terénu to sedí na metr. Ale pokud to člověk dělá přesně, tak se s více body snad nic nezkazí. Asi to teda nevyřešíme, ale díky moc za rady.
Zdenál_ce4you (103)|18.2.2008 08:16
Tento problém jsem zatím neřešil, ale dovolím si upozornit na způsob záznamu měřítka mapy v souboru .map : je tam "nějaké" číslo, vypočítané z metrů na pixel (pravděpodobně). Pokud máš tu inkriminovanou mapu od někoho jiného, je možné, že problém může být tady.. Ale opravdu je to jen upozornění na možnost.
To, že se oskenuje mapa 1:25000 ještě neznamená, že ji OZI takto zná - jo to pro něj pouze obrázek a měřítko se dozví právě z údajů o metrech na pixel..
Sidon_ce4you (142)|18.2.2008 08:36
Díky za upozornění, to jsem ani nevěděl z čeho se ty údaje o měřítku berou. Podívám se na to.
Sidon_ce4you (142)|21.2.2008 09:23
Tak jsem na to koukal ale nic jsem nevykoukal :( Pokud někdo víte, kde by to číslo udávající měřítko, mělo být, poraďte prosím. Přikládám zde i jeden zmiňovaný *.map soubor u kterého konkrétně to přepínání nefunguje.

PS: omlouvám se že je tady soubor dvakrát, ale ten první nejde stáhnout, tak jsem ho sem hodil ještě v ZIPu.
Vlada165 (676)|21.2.2008 10:00
Muzu doporucit programek MapBorder ktery udela skoro vse za tebe ...
Sidon_ce4you (142)|22.2.2008 06:14
Díky za tip, ale jestli jsem to dobře pochopil tak ten MapBorder umí jenom vytvořit jiné hranice mapy. Žádné jiné funkce jsem v něm nenašel.
Vlada165 (676)|22.2.2008 06:44
Zaroveni ti ale i vytvori "hranice mapy ktere povazuje za aktivni" pokud na ni stojis kurzorem a tim se ti potom zobrazi anebo nezobrazi v seznamu map v danem miste, tak doufam, ze jsem tvuj problem pochopil spravne ...
Sidon_ce4you (142)|22.2.2008 08:10
Možná jsme se nepochopili. Omlouvám se jestli jsem to napsal nějak blbě. Myslel jsem tím to, že právě v seznamu map pro dané místo (který vyvolám ťuknutím na ikonu a otevře se mi okno s nabídkou map pro dané místo) se ta mapa korektně nachází. Ale když přepínám mezi mapami hardwarovým tlačítkem, kdy se mi pro dané místo přepínají mapy různých měřítek, tak tahle mapa (1:25.000) se prostě nanačte ale při načítání je přeskočena a načte se místo ní mapa která je hned po ní/před ní.
Vlada165 (676)|22.2.2008 08:15
Aha, tak to ja ve verzi 2.02 zatim bohuzel nepouzivam, protoze mi (nevim proc) kasle na ten *.key1 a nemuzu naopak predefinovat softwarova tlacitka, protoze jsou porad videt ta vychozi a ja je potrebuju nastavit jinak :-( ...
Sidon_ce4you (142)|25.2.2008 06:30
Ještě mi v této souvislosti není jasné toto: Když kalibruji svoji vlastní mapu, např. z naskenované turistické mapy v JPG, potom si Ozi vytvoří měřítko mapy podle toho v jakém rozlišení uložím původní JPG obrázek? Nebo se dá to měřítko ovlivnit nějak jinak? Je tedy nějaké možnost jak toto měřítko "udržet" aby bylo stejné jako na původní "papírové" mapě? Jde to měřítko někde z *.map souboru zjistit? Pokud to někdo víte, prosím poraďte mi.
Sidon_ce4you (142)|28.2.2008 19:37
Na jiném fóru mi poradili... takze kdyby to nekdo potreboval tak meritko lze manualne menit v souboru *.map - je to na konci souboru pod polozkou MM1B (napr. MM1B,6.153545) kde zmenou cisla docilete zmenu meritka.
Zmena teto polozky vyresila i muj problem s prepinanim map - uz to chodi korektne. Takze dekuji i Zdenálovi za "nakopnuti" kde hledat problem.
lake_ce4you (48)|2.3.2008 21:40
Hodnota MM1B v souboru .map je měřítko (počet metrů na pixel). Vypočítává se automaticky. Pokud jste měl ve složce dvě mapy s naprosto stejnou hodnotou MM1B, pak OziExplorerCE skutečně zobrazil jen jednu z nich a druhou přeskočil. Jak už jste zjistil, ruční změnou MM1B můžete program přinutit, aby takovou "neposlušnou" mapu začal používat.
Ovšem přepsáním MM1B nijak neovlivníte *skutečné* měřítko mapy. To zůstane stále stejné, protože na obrazovce se mapa vždy zobrazí s rozlišením 96 pixelů na palec (přibližně 3,78 pixelů na milimetr) - bez ohledu na to, co jste zapsal do MM1B.
Pokud je Vaším cílem, aby mapa na obrazovce byla stejně veliká jako mapa papírová, upravte rozlišení naskenovaného obrazu na 96 PPI (pixel per inch), uložte a zkalibrujte. Pak bude pro vzdálenosti měřené na obrazovce platit stejné pravidlo jako u papírové mapy, např. pro mapu 1:25000 bude 1 cm na obrazovce = 250 m ve skutečnosti.
Sidon_ce4you (142)|3.3.2008 07:38
Díky za vysvětlení, škoda jen že neexistuje nějaký program na změnu měřítka již hotových map...
pkovarik (21)|4.3.2008 08:47
pkovarik (21)|4.3.2008 08:48
To Lake : a já měl vždy za to, že se mi mapa zobrazí ve 100%, podle toho, jaké je její rozlišení, tj. bod na bod ... to s tou změnou rozlišení mi přijde jako dost podivný tah - nevíš, jak máš velikou obrazovku a jak velké body, takže nikdy nebude odpovídat 1 cm na obrazovce 1 cm na mapě :-/

To Sidon : a to snad není problém. Napsal jsem si prográmek, který prochází adresář s .map souborama a upravuje, případně přepočítává, MM1B na 2 platné číslice, čímž docílím sesouhlasení všech map z "jedné série" na shodné měřítko. Program má asi 20 řádků - jestli je to takový problém si ho napsat, pošlu ti zdroják ...
Sidon_ce4you (142)|4.3.2008 12:23
Abych pravdu řekl tak na napsání toho prográmku bych si sám netroufnul, musel bych mít aspoň návod :-) ale jestli jsem to dobře pochopil, tak hodnota MM1B stejně to měřítko nijak nezmění, pouze změní sled map při přepínání mezi mapama (a to už jsem si přepsal ručně, když jsem nevěděl že by to šlo udělat nějakým prográmkem).
Pro zajímavost jsem si přepočítal, že v mém případě u MIO A701 je rozlišení obrazovky přibližně 144 DPI (přibližně 5,65 bodů na milimetr). Takže ono to asi opravdu nejde jednuduše sladit aby se při ukládání rozlišení obrázku mapy člověk trefil tak aby to na PDA bylo 1:1 vůči papírové mapě.
lake_ce4you (48)|4.3.2008 16:45
To pkovarik: Rozlišení obrazovky 96 PPI jsem uvedl proto, že právě takové mají všechny stolní LCD monitory, většina notebooků a levnější PDA a PNA přístroje s obrazovkou 320x240 px. Správně jsem měl napsat, že pro shodný rozměr obrazu s předlohou musí být splněna podmínka
rozlišení digitálního (naskenovaného) obrazu = rozlišení výstupního zařízení
Pokud tedy Sidon má Mio, správná hodnota pro něj bude 144 PPI. Smartphone s displayem poslední generace má LCD s 160 PPI.
V praxi vždy skenuji s vyšším rozlišením (300), digitální data upravím (doostření obrysů v Photoshopu, redukce barev) a nakonec nechám převzorkovat na 96 PPI.
Zdenál_ce4you (103)|5.3.2008 12:35
Jenom maličko pozastavení nad pojmem "měřítko mapy". Např. 1:25000 znamená, že 1cm na mapě je 25000cm ve skutečnosti. Takže když mapu oskenuji a převedu do elektronické podoby a potom ji třeby vytisknu nebo zobrazím na různých displejích, tak už to s původním pojmem měřítko nemá nic společného. Obvykle se odkazuje na původní měřítko kvůli "podrodnosti" nebo lépe "rozlišení" dané mapy.
Ten údaj o "měřítku" mapy v map souboru slouží pro výpočty vzdáleností a pro přepínání mezi mapami..
Takže doopravdy to "měřítko" má význam pouze u vytištěného listu (stejně jako u strojnického výkresu)...
:-)