Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Programovani ve ForwardPass

hajekm (308)|17.5.2004 09:05
Ahoj,
Na zaklade nekterych diskuzi av konferenci i na nultem setkani (zdravim ucastniky) si dovolim zalozit nove tematko a zaroven se ptam, jestli se nekomu povedlo rozjet psani skriptu v kodu VB misto javascriptu, ktery je sice default a primo obsazeny v OS ale ktery jaxi neovladam :(

www.forwardpass.com

Milan
Wuffi (1599)|17.5.2004 09:13
Super:D

K Tvemu dotazu - pro dany projekt musis nastavit v jakem skriptu bude psan - normalne si vytvoris novy projekt, kliknes na takovou tu ikonku vlevo dole... Mno a v zobrazivsim se formulari z menu "Info" vyberes polozku "Application" a na radku "Language" vyberes VBScript... A hura na programovani :D
hajekm (308)|17.5.2004 09:22
Nojo,
skript sice psat muzu ale nejde spustit, protoze mu prave neco chybi v systemu. Nejspis nejaky runtime nebo .dll :((

Milan
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 09:24
Takže do databází se zřejmě bez ActiveX komponent Forward Pass nedostane. Hrál jsem si s ním v noci a musím konstatovat, že je to vážně super věcička ;) Práce s POOM je naprosto geniální a jednoduchá (ponechme stranou pomalost) a vůbec pojetí celého programovacího nástroje je konkurence schopné. Hlavně se musí ocenit vizuální programování ;) Ještě si s tím budu chvíli hrát a napíšeme o tom recenzi :D
Wuffi (1599)|17.5.2004 09:24
Co presne to pise? Zacinam mit podezreni ze tomu chybi eVB runtime?
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 09:29
Pokud byste potřebovali eVB runtime pro WM2003, pak si jej můžete stáhnout zde ;)
Wuffi (1599)|17.5.2004 09:39
Mno ja spis budu programmit v JS, eVB by mi byl sice milejsi, ale proc si to zjednodusovat, ze?:) Ale diky za link:) Jinak mas uz, eXEdene nejake postrehy?
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 09:46
[QUOTE="Wuffi"]Jinak mas uz, eXEdene nejake postrehy? [/QUOTE]
Tak něco málo by bylo:

1) skvělé vizuální programování (komponenty)
2) vynikající nastavitelnost vlastností jednotlivých ovládacích prvků
3) široké možnosti pro nastavení vlastní aplikace a jednotlivých formulářů
4) výhodou je možnost importu ActiveX objektů - u mně ovšem s drobnýma výhradama: viděl jsem jenom některý z mnou zaregistrovaných a klíč, podle kterého je FP vybírá, je mi utajen. Ovšem vlastní ActiveX komponenta psaná v C++ vidět byla a dala se použít :)
5) v editoru zdrojáku chybí zvýraznění syntaxe a "auto code completion", jinak bez výhrad
6) vynikající napojení na POOM a tím pádem umožnění práce s kontakty, kalendářem a úkoly s výhradou k pomalosti při větším počtu dat
7) výborná práce s registry
8) dostupné jednoduché grafické operace
9) podpora vlastního formátu pro data zobrazitelná v komponentě Report View (ještě to zkusím zahltit 1MB dat a uvidíme, co na to rychlost :D )
10) jednoduchost pro začátečníky

No a to je zatím vše ;)
Wuffi (1599)|17.5.2004 10:51
Zatim se rozkoukavam a je to fakt bozi!:D Jen si trochu potrebuju ujasnit postup pri kompilaci... Desktopova cast si stahne vse potrebne z PPC, pak to zkompiluje do .EXE (?), vytvori instalacni .CAB, k tomu v pripade potreby i desktopovy instalator...? Chapu to dobre? A co ty prilozene soubory - to zkompiluje do .EXE nebo jen pribali do .CAB?
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 11:06
[QUOTE="Wuffi"]Jen si trochu potrebuju ujasnit postup pri kompilaci...[/QUOTE]
Takže postup je následující:
1) v desktopové části se instalace vytváří přes File/Create Installation...
2) FP vytváří CAB soubory pomocí CABWizu ovšem s naprostou automatickou
3) uživatel si pouze zvolí, který zdrojový soubor (*.fpa) se má zkompilovat, do jakého adresáře se má aplikace instalovat, název aplikace, ikonu pro výslednou aplikaci a taky jméno tvůrce programu
4) pak pustí proces vytváření instalace přes CAB soubor
5) důležité je, že FP sám parsuje zdrojové soubory a hledá vazby na další soubory, tzn. že je přidá do výsledného CAB souboru automaticky (v nápovědě je to uvedeno podrobněji, např. PlaySound("\\My Documents\\Sound.wav") přidá do CAB souboru Sound.wav)
6) dále FP generuje také klasickou desktopovou instalaci pomocí EzSetup a to jen tehdy, je-li nakopírován ve stejném adresáři jako FP. Do výsledného EXE souboru se zakompiluje samozřejmě CAB soubor vzniklý v předchozích bodech...

Je to jednoduché a geniální :D
Wuffi (1599)|17.5.2004 11:11
Jojo :D A po nainstalovani z .CABu - je soubor te aplikace klasicky .EXE nebo jak?
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 11:16
[QUOTE="Wuffi"]Jojo :D A po nainstalovani z .CABu - je soubor te aplikace klasicky .EXE nebo jak? [/QUOTE]
Klasický EXE soubor :)
Wuffi (1599)|17.5.2004 11:41
Super:) Predtim jsem delal v eVB a celkem me stvalo ze to vygenerovalo jen .vb, navic tam nesly prikladat soubory, proste same problemy...
hajekm (308)|17.5.2004 12:20
Tak nevim. Skusil jsem z dodaneho linku naistalovat VB runtime ale FP pri pokusu o spusteni aplikace napise hlasku :
Error:0x80040154
(Cannot open VBscript)

Asi se zacnu ucit JScript :-(

Milan
Wuffi (1599)|17.5.2004 12:31
To nic, na JavaScriptu neni nic tezkeho! Jinak koukam ze FP umi i takove lahudky jako blikani LEDky!!!:D
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 12:44
[QUOTE="hajekm"]Tak nevim. Skusil jsem z dodaneho linku naistalovat VB runtime ale FP pri pokusu o spusteni aplikace napise hlasku :
Error:0x80040154
(Cannot open VBscript)
Asi se zacnu ucit JScript :-(
Milan[/QUOTE]
To není možný, teď jsem to zkoušel a normálně to chodí. Ujisti se, že máš ve složce \Windows soubor VBScript.dll...
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 12:45
[QUOTE="Wuffi"]To nic, na JavaScriptu neni nic tezkeho! Jinak koukam ze FP umi i takove lahudky jako blikani LEDky!!!:D [/QUOTE]
Kdyby jenom ledku ... zvládá i takový chuťovky jako ADOCE a přístup k Accesovským databázím :D
Wuffi (1599)|17.5.2004 12:55
Hmhm prave podporu databazi v manualu hledam - zatim marne... Vypada to ze to neni jen takova hracicka!!! Uz v tom zkousim delat jednu aplikaci, zatim spis GUI neb nemam ted cas... Uvidime :D
Wuffi (1599)|17.5.2004 12:56
Jinak jestli to dobre chapu, muzu do toho integrovat i prehravani videa pres WMP? :))
hajekm (308)|17.5.2004 13:00
[QUOTE="eXEden"][QUOTE="hajekm"]Tak nevim. Skusil jsem z dodaneho linku naistalovat VB runtime ale FP pri pokusu o spusteni aplikace napise hlasku :
Error:0x80040154
(Cannot open VBscript)
Asi se zacnu ucit JScript :-(
Milan[/QUOTE]
To není možný, teď jsem to zkoušel a normálně to chodí. Ujisti se, že máš ve složce \Windows soubor VBScript.dll...[/QUOTE]

Ha, prave ze nemam! myslel jsem ze to tam prave prida ten runtime :-O Kde tu knihovnu sezenu?
IMHO
neda se nejak rozkodovat ten soubor s napovedou v .chm formatu do CE .htm napovedy?

Milan
Wuffi (1599)|17.5.2004 13:36
Jestli rozkodovat to nevim, ale rozhodne pro PPC existuje .CHM prohlizec... Zkus vygooglit "PocketPC .chm viewer" ci tak neco, vim ze jsem to uz jednou takhle hledal a nasel. Zatim jsem to ale nezkousel...
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 14:14
[QUOTE="Wuffi"]Hmhm prave podporu databazi v manualu hledam - zatim marne... Vypada to ze to neni jen takova hracicka!!! Uz v tom zkousim delat jednu aplikaci, zatim spis GUI neb nemam ted cas... Uvidime :D [/QUOTE]
No neumí pracovat s interními databázemi (např. kontakty, NDays :D apod.) ale přes ADOCE to umííííí ... :D
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 14:20
A dokonce není problém si takhle hrát s dokumenty Excel či Word ... jooo ... ActiveX je holt mocný čaroděj (ale občas i nebezpečný) :D
Wuffi (1599)|17.5.2004 14:43
Hm mrknu... A myslis ze by se podobne dalo vyresit i kryptovani dat...? Jinak uz mam menu, zapis a cteni z registru pri startu a ukonceni aplikace... Je to cool prostredi, vazne!!! Jen jsem ted prave zjistil ze se mi trochu rozjizdi buttony i pri zaple mrizce:(
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 14:46
[QUOTE="Wuffi"]A myslis ze by se podobne dalo vyresit i kryptovani dat...?[/QUOTE]
Určitě ... jenom mít tu ActiveX komponentu ;)
hajekm (308)|17.5.2004 17:47
Taxe mi podarilo vyextrahovat ten .chm do html. Takze muzeme vesele ladit skripty a nakukovat do referenci primo na MDA ;) ;)
Milan
jerzy_ce4you (230)|17.5.2004 19:03
Trochu bojuju s ActiveX komponentama. Na netu jsem nic moc nenašel, tak jsem si nainstaloval eVB a tam jsou. Např. COMM... Ale nejsem v tom zběhlý a tak nevím, jak je vyextrahovat, abych je dostal do CABu a tím pádem je mohl zaregistrovat. Díky za radu.
jerzy_ce4you (230)|17.5.2004 19:13
Jinak ale mezi tím málem jsem na netu nějaké kryptovací ActiveX v sobotu viděl. Ale kdybys mě zabil, nevím kde. Ale Google je vyjel. Asi ale nebudou zadarmo.
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 20:01
Takže tu pro vás mám encrypt/decrypt ActiveX komponentu pro PocketPC ... je free...
Wuffi (1599)|17.5.2004 20:02
A kde je? ;)
eXEden_ce4you (811)|17.5.2004 20:03
[QUOTE="Wuffi"]A kde je? ;)[/QUOTE]
Musíš vydržet ... přidat soubor lze až po vložení příspěvku ... Už je tam :)
Wuffi (1599)|17.5.2004 20:07
ha, uz ho vidim:) Mno budu to muset nastudovat:) V autobuse jsem jeste trosku programoval, uvidime co z toho bude :D
Wuffi (1599)|17.5.2004 22:00
Jinak freeware .CHM Reader naleznete ZDE
Je celkem dost dobry! :D
jerzy_ce4you (230)|18.5.2004 11:37
Stahuji svůj dotaz ohledně registrace ActiveX komponent. Našel jsem v eVB "RegSvrCE.exe", který to dělá a nevšimnul jsem si velkého článku o tvorbě CAB. Jinak jsem ověřil "Com Control" (Mscecomm.dll)a zdá se, že v ForwardPassu fachčí.
jerzy_ce4you (230)|18.5.2004 15:59
Tak jsem to přechválil? Fachčí zatím jen vysílání, ale event OnComm ne a ne přijít (příjem). Zkusil jsem už snad vše. Pokud by si snad někdo s touto komponetou věděl rady...

Mimochodem, stojí na ní např. přenosy přes IrDa, dokonce snad i BT apod.
eXEden_ce4you (811)|18.5.2004 16:10
[QUOTE="jerzy"]Tak jsem to přechválil? Fachčí zatím jen vysílání, ale event OnComm ne a ne přijít (příjem). Zkusil jsem už snad vše. Pokud by si snad někdo s touto komponetou věděl rady...
Mimochodem, stojí na ní např. přenosy přes IrDa, dokonce snad i BT apod.[/QUOTE]
Nemyslím si, že bys FP přechválil. Zkontroluj si nastavení RTreshold (receive) and SThreshold (send). Pokud je máš obě na 0, tak se nedivím, že ti OnComm nechodí ...Tebe zajímá příjem a proto RTreshodl musí být různý od 0. Jeho nastavení na 1 znamenák, že se OnComm s commEvReceive bude generovat každý přijatý znak ...
jerzy_ce4you (230)|18.5.2004 16:46
Děkuji za reakci, s COMy mám zkušenosti na PC (Delphi 7). Manuál jsem přečetl horem, dolem. Nastaveno jsem to měl (RTreshold = 1, STreshold zatím nepotřebuji), ale nepomáhá to. Zde problém nebude. Zkoušel jsem kontrolovat InBufferCount i v Timeru, ale je stále 0, ale nechodí ani žádné jiné eventy. Vysílání ale chodí bez připomínek. Na netu a v eVB je několik příkladů, ale ty se vzájemně kopírují. Jinak vadný HW jsem vyloučil, mám další dva jiné (nezávislé) sériové terminály na PDA. Zkoušel jsem i CreateObjectWithEvents, ale to vyhodí chybu - "Object Expected". Asi nelze tuto funkci použít. (CreateInstance funguje stejně jako vložená kontrolka - RCV nefunguje)
eXEden_ce4you (811)|18.5.2004 18:09
Tak bych ještě zkusil nastavit parametry portu přes property Settings ... přenosová rychlost, parita atd ... např. "9600,N,8,1" a to stejný nastavit i na druhé straně ... asi by si to chtělo pohrát s nastavení ... resp.: zkus si udělat program, kde budeš mít všechna nastavení na formuláři, ať to nemusíš neustále měnit ve zdrojáku ... Pokud mi vyjde čas, podívám se na to, až dorazím domů...
jerzy_ce4you (230)|18.5.2004 18:21
To by teoreticky mohlo být, že default nastavení (9600,8,n,1) je jiné, než jak popisuje dokumentace. Vlastně jsem to kontroloval v object inspektoru eVB po vložení do formy. Jeví se mi to nepravděpodobné, že by se to na PPC nastavilo jinak. Divné ale je, že nechodí ani eventy na řídící signály a chyby. Dík...
eXEden_ce4you (811)|18.5.2004 21:44
No tak jsem to teď dozkoušel a závěr? Odesílání bez problémů ale ten příjem ... nepomohl ani ruční příjem ve smyčce ... prostě MSCECOMM na Rx nereaguje. Zkoušel jsem infra komunikaci s mobilním telefonem (vytáčení čísla) a ani v jednom případě nepřišla od MT odpověď. Tak a teď babo raď ... :?:
Wuffi (1599)|18.5.2004 21:58
Hm jestli to delate v eVB nebude to tim? Tedy myslim chyba eVB. Jinak tusim ze jsem mel podobny problem i ve VB 6.0
jerzy_ce4you (230)|18.5.2004 22:52
Děláme to tak, že do ForwardPass vložíme ActiveX CECOMM Control vyseparovanou z eVB a zkoušíme v JScriptu eventy. Ale kontrolka je od MS (Microsoft CE Comm Control 3.0).

Hledá se baba.;)
eXEden_ce4you (811)|18.5.2004 23:15
[QUOTE="Wuffi"]Hm jestli to delate v eVB nebude to tim? Tedy myslim chyba eVB. Jinak tusim ze jsem mel podobny problem i ve VB 6.0[/QUOTE]
Tak tím to nebude.Já to zkoušel přímo z eVB a tam mi ten event normálně funguje...Spíš bych to viděl na ten xxxScript...
jerzy_ce4you (230)|19.5.2004 00:44
Stáhnul jsem ze zoufaltví hot-fix eVB ActiveX komponent, který řeší problém s pamětí při CreateObject. Ale vše je jen asi o měsíc novější. Ale hlavně - výsledek je stále tentýž. Též se kloním k myšlence, že problém je ve skriptu, protože na Webu si celkem nikdo nestěžuje.
jerzy_ce4you (230)|19.5.2004 19:28
[QUOTE="Wuffi"]Jinak freeware .CHM Reader naleznete ZDE
Je celkem dost dobry! :D [/QUOTE]

Jo dobrý asi je, ale má některé mušky. Například si nerozumí s češtinou, tkaže moje napsané helpy v HTML WorkShopu jsou "podivné". A pak také, pokud máte helpík drobátko větší, tak si v pohodě při načítání stihnete uvařit kafe, pak posvačit a ještě zatelefonovat (mám help 800kB). Pak už vše jede celkem interaktivně. Nicméně je free, takže darovanému....
hajekm (308)|23.5.2004 18:03
Ahoj,
Dva dotazky na experty:
Jakym prikazem se da ve FP vyvolat soft reset ? Nejak jsem to v dokumentaci nenasel. A jde vyrobit zastupce z nejakeho .exe souboru?

Milan
eXEden_ce4you (811)|23.5.2004 22:07
[QUOTE="hajekm"]Ahoj,
Dva dotazky na experty:
Jakym prikazem se da ve FP vyvolat soft reset ? Nejak jsem to v dokumentaci nenasel. A jde vyrobit zastupce z nejakeho .exe souboru?
[/QUOTE]
Obávám se, že ani jedna z věcí možná není ... FP umí pouze to, co umí a tím je JavaScript (popř. VBScript) ... Nedokážete využívat importu funkcí z DLL knihoven a tím pádem ani jednu z tebou zmíněných věcí ... Pokud FP něco umí, tak jedině to, co je v nápovědě + ActiveX komponenty ...
Adam Motvička (65)|31.5.2004 00:50
.Nazdárek. Mám malý problém a doufám, že se objeví někdo, kdo mi s ním bude moct pomoci :-).

Naprogramoval jsem si, podle kodu, ktery je popsan na http://www.forwardpass.com/a.cgi?DevelopmentFaq, program, ktery bude posilat nejaky data na www stranku (php skript) v GET podobe. Tudiz neco jako treba skript.php?test skriptu. Ale narazil jsem na problem, protoze kdyz takhle predam nejaka data, ktera prectu treba z text boxu v me aplikaci, tak mi do php skriptu dorazi hnusna hatlamatilka ve stylu test%skriptu. Co s tim? Vim, ze treba v Delphi jsem tohleto vyresil komponentou, ktera ten text prevadela na citelnou podobu pro GET predani... Jak to mam upravit, aby jsem do toho PHP skriptu dostal spravny tvar toho textu?
Fajmy (7)|13.4.2006 23:03
Je to uz dva roky co tady byl naposledy poslan nejaky prispevek. Existuje vubec jeste tento program, nebo zapadnul do zapomenni?
Johana_ce4you (73)|2.6.2006 12:40
Mno, tenhle prográmek je dost fajn na jednodušší aplikačky a dosti dobře se v něm dělá. Tolik asi k chvále. Ale ... myslím že zmizel z netu - alespoň ho ne a ne najít. :?