Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nové Google Maps, nyní s určením pozice i bez GPS modulu!

Zdenek Malinsky (9781)|4.12.2007 10:23
Nedávno jsem tu psal o nové verzi Google Maps a už tu máme další, dokonce hlavní verzi 2.0.0.11. Tou nejdůležitější změnou je skvělá vlastnost, pomocí které je aplikace schopna určit vaší přibližnou pozici i bez připojené GPSky, jen s pomocí informací poskytovaných GSM sítí. Není to samozřejmě dokonalé, určená pozice je jen přibližná a navíc se liší podle toho, jestli se pohybujete v husté zástavbě (kde je mobilních věží BTS více) nebo na samotě, ale i tak je to skvělá a velmi užitečná služba.


Při aktivaci služby se zařízení pokusí zjistit vaši pozici a pokud uspěje, označí ji na mapě modrým bodem včetně poloprůhledného disku. Tím vám dává na vědomí, že je nutné brát v úvahu i jistý rozptyl v odhadu. I nadále je samozřejmě možné využívat pro přesnější zjištění polohy GPS modul, stejně jako využívat další funkce jako je jednoduché vyhledání trasy či dopravní situace (u nás neaktivní). Jediný problém je zatím v podpoře. Náš testér Pavel Koza zjistil, že na zařízení HTC S710 s O2 kartou to funguje, na zařízení HP iPAQ 514 s kartou Vodafone naopak ne. Podpora pro další zařízení je ale plánována a dá se očekávat, že snad již brzo bude plně univerzální.

A pro paranoidní jedince mám dobrou zprávu - tato vlastnost jde natvrdo vypnout:)

Zdroj: tisková zpráva

sep_ce4you (351)|4.12.2007 10:59
no na Tmobile (v Praze) to moc nefunguje ... vyzaduje to nejakou neproveditelnou configuraci

EDIT: tak uz sem to pochopil na WM 6.0 profesional to vyzaduje ponekud zhovadilou konfiguraci nastaveni pripojeni (jinou nez mam prez tmobile), takze bohuzel
RStein (2012)|4.12.2007 11:13
sep: Nevyzaduje - staci zadat lokaci[0].
Ale u E-Tenu to fungovat nebude - protoze E-Ten dloslova s*e na na standardy a neimplementoval RIL. :(
Zdenek Malinsky (9781)|4.12.2007 11:37
ad E-ten a standardy
René, nejsi jediný, kdo to tu psal (většinou programátoři). Podobné nedodržování standardů prý je i u Asusů. :?
HADES (209)|4.12.2007 12:11
HTC Kaiser, Vodafone a Uherské Hradiště - hlásí dočasnou nedostupnost této funkce.
Obávám se že u Vodafonu to nebude fungovat nikomu, mám dojem že jejich síť tuto funkci nepodporuje
rattkin (28)|4.12.2007 14:46
mě to taky nejde, vodafone Jindřichův Hradec
kober (22)|4.12.2007 15:07
FUnkce nedostupna - O2 Ostrava
TheMelin (1642)|4.12.2007 16:01
XDA Orbit ( HTC P3300 ) - O2 České budějovice -> FUNGUJE.
sep_ce4you (351)|4.12.2007 20:21
[QUOTE="RStein"]sep: Nevyzaduje - staci zadat lokaci[0].
Ale u E-Tenu to fungovat nebude - protoze E-Ten dloslova s*e na na standardy a neimplementoval RIL. :([/QUOTE] no ja si myslim, ze problem je spis u kombinace s Tmobilem
RStein (2012)|4.12.2007 21:09
Neni, mam take t-mobile.
Telefonservis (65)|4.12.2007 21:19
[QUOTE="RStein"]Neni, mam take t-mobile.[/QUOTE]
Mam T-Mobile a HTC S620. Vse funguje tak jak ma.
miv_ce4you (66)|4.12.2007 23:17
hmmm...mam T-M SK a TyTN s WM6 a nefunguje mi to... :(
Piercy (18)|5.12.2007 10:40
Orange Sk na TyTN tiež nefunguje... :?
visper (17)|5.12.2007 15:01
Ja mam pocit, ze je to samoucici system. Kdyz jsem to zapnul poprve, tak to psalo ze je poloha docasne nezjistitelna. Pripojil jsem GPS udaj o poloze se zapsal na server Googlu a kdyz do te oblasti prijdu ted, tak uz to pise polohu i bez GPS. Takze chodte a oznacujte BTSky at to funguje vsude.

Oprava: Tak to asi byla jen nahoda, u dalsich BTS se uceni nekona. Nektere proste Google ma zapsane, nektere jeste ne. U nekterych jen treba jeden kanal (smer). Asi by jsme je meli informovat o GSM webu, at si to opisou :-))
Billy_ce4you (17)|5.12.2007 15:38
Cez 3G mi to nefunguje, ale cez GSM ide, ale ako sa tu spominalo, z dost velkou nepresnostou (Orange sk, SPV M3100, WM6)
tomas1180 (1)|5.12.2007 19:37
Mam Vario 1 a T-mobile a funguje to vyborne, urceni polohy mimo mesto neni uplne presne, ale ve meste je to pouzitelne vyborne.
SlaMar (33)|9.12.2007 07:17
Je novější verze 2.0.0.12. Funguje OK /O2 - Pardubice/
Nalsii (31)|10.12.2007 19:40
Jihovychod Prahy:
Universal + O2 - docasne nedostupne
Blue Angel + O2 - docasne nedostupne
Wizard + O2 - funguje, ale moje aktualni poloha byla asi kilometr a pul mimo modrej kruh
RStein (2012)|10.12.2007 20:21
visper: Tohle jsem psal i na Navigovat.cz
Tohle (mineno zpusob zjistovani udaju) me zajimalo na novych GM nejvic a hledal jsem trochu na internetu. Podle vsech informaci a naznaku Google opravdu eviduje cell id od uzivatelu se zapnutou GPS a aktivni radiovou casti.
Navic ma mit k dispozici databaze BTS pro USA z verejne dostupnych zdroju (myslim, ze slo o FCC, kam operatori musi hlasit bunky, ktere by mohly interferovat napr. s leteckym provozem atd.).
V Benesove u Prahy, operator TMO, telefon MDA Vario III, detekce pozice funguje ukazkove.
U Windows Mobile ale Google vidi jen aktualni bunku, ne sousedni bunky - muzete overit v dialogu About ve spodni casti stranky. Udaje jsou spravne - overoval jsem je pres svuj net monitor pro wm ( http://blog.renestein.net/Alfa+Verze+Net+Monitoru+Pro+Pocket+PC+Ke+Stažení.aspx). Podpora pro tuto funkci nebude na vsech zarizenich - tipuji, ze napr. u E-Tenu zadne GSM udaje GM nezjisti.
JiriE (117)|11.12.2007 11:29
Už to někomu zafungovalo na Qteku9000 - Universalovi?
RStein (2012)|11.12.2007 11:33
Podivejte se do sekce About na posledni radek, Pokud tam nejsou platne udaje, GM z Universala zadne udaje neprecte.
JiriE (117)|11.12.2007 14:07
:( Nepřečte. :((
Nalsii (31)|12.12.2007 00:44
Neprecte je ted/docasne nebo je neprecte ani v budoucnu? Resp. to jestli to vubec muze precist zavisi softwarove na GM nebo na hardwarove (ci jinak) na phone modulu pristroje?
Shemik_ce4you (107)|12.12.2007 17:35
Pokud jsem si nainstaloval verzi z odkazu ze stranky http://www.google.com/gmm/index.html na kterou bylo odkazovano z puvodniho clanku o tomto programu jako novince, tak mam tu novejsi verzi s urcenim pozice pomoci GSM? Nebo tu starsi?
TheMelin (1642)|12.12.2007 21:08
vzdy tu nejnovejsi
klak (148)|13.12.2007 14:03
Cituji z textu u funkce Disable My Location z menu Help: "As part of the My Location (beta) feature, Google Maps sends anonymous radio information back to Google servers to improve the service. You can disable/enable this and all location features by selecting from the options below."

Takze ja bych rekl ze v tomto smeru je jasno :) Ze to nekdy nefunguje, to muze byt dano treba tim, ze Google do databaze zaradi udaje overene vice nezavislymi merenimi.
Shemik_ce4you (107)|13.12.2007 19:44
Tak to funguje vyborne, projel jsem vcera trasu Dejvice Smichov tramvaji a celou dobu se pohybovala modra kulicka po mape, presne jako na GPS. Asi 2x vypadl siglanl GPS a ihned naskocilo lokalizovani pres GSM s tim modrym okruhem. Pane jo, to bude GPRS dat, za tu cestu.:D
klak (148)|15.12.2007 01:08
Je to hračka pro ty co nevědí co se svým časem. Pro zjištění aktuální polohy dobré, ale po cestě Praha Bubeneč -> Praha Zličín -> Praha Hanspaulka (celkem jen par jednotlivých kilometrů) mi aplikace cca 10x spadla s odazem na nedostatečný přísun dat přes gprs. Ono gprs je pomalé, ale když aplikace padá při nedostatku dat, to považuji za chybu. Je to nepoužitelné. Chtěl jsem pomoci Google (nebo komukoliv podobnému) se sběrem dat, ale restartování 6x za hodinu je o zdraví, za volantem o život. Vzdávám to.
Shemik_ce4you (107)|15.12.2007 01:25
No tohle bych rekl at uz grafickym zpracovanim, tak ovladanim, tak i funkcnosti rozhodne neni program urceny k pouzivani za volantem, k tomu je urcena a je na to asi i nejlepsi klasicka GPS. Tohle je opravdu spise hracka, i kdyz velmi zdarila a nebo to muze byt vyborny pomocnik napriklad turistovi. Me to v tramvaji fungovalo super, ale venovat se tomu v aute bych nepovazoval za vhodne ani bezpecne. :D
Docent (1234)|15.12.2007 18:58
[QUOTE="klak"]Je to hračka pro ty co nevědí co se svým časem. Pro zjištění aktuální polohy dobré, ale po cestě Praha Bubeneč -> Praha Zličín -> Praha Hanspaulka (celkem jen par jednotlivých kilometrů) mi aplikace cca 10x spadla s odazem na nedostatečný přísun dat přes gprs. Ono gprs je pomalé, ale když aplikace padá při nedostatku dat, to považuji za chybu. Je to nepoužitelné.[/QUOTE]
Se obávám, že tohle je bug v aplikaci, ne nedostatečný přísun dat. Mně to totiž padá i doma na Wi-Fi, kde mám kolem 2 MBit, se stejnou hláškou - prostě posunuji mapu o kousek vedle, napíše mně to uvedený blábol, dám "OK", mapa se normálně načte, za chvíli opět blábol a pořád dokola... Dřívější verze to nedělaly...
RStein (2012)|15.12.2007 22:52
Vcera jsem mel GM spusteny asi 30 ninut pri jizde v aute. Sice nespadly, ale:
1) Program casto ukazuje misto mapy bilou plochu - autori nestahuji data predem podle rychlosti objektu a soucasneho smeru.
2) Pozice se cte pasivne z GPS, autori se nestaraji o DOP, a proto pozice obcas skace.
3) Barvy na mape jsou mdle a spatne citelne.
miv_ce4you (66)|23.12.2007 18:38
tak neviem cim to je ale funkcia go to my location bez gps mi uz funguje. mam t-m a htc tytn. skusane v bb cast foncorda...
TheMelin (1642)|11.12.2008 08:42
Tak tu máme novou verzi, přesněji 2.3.0.9 která jako ta z PC už umí street view. Většina asi bude vědět oč se jedná, pro ty ostatní jde o realné procházení ulicema. Aplikaci jsem pořádně netestoval a tak budu rád za vaše postřehy, zda už se najde v české republice nějaké to místeččko podporující Street view. V Praze by to mohlo být.
Stahovat můžete z adresy: http://www.google.com/gmm . Použijte váš prohlížeč v Pocket PC.

[youtube]http://www.youtube.com/v/3IXC5A1ZoV4&eurl=http://www.google.com/reader/view/&feature=player_embedded[/youtube]