Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Existuje opak MapMerge ?

Vlada165 (676)|29.11.2007 06:54
Ahoj,

kdyz bych potreboval naopak rozrezat mapu na vic malych dilu, protoze je moc podrobna a tedy velka, ze zabira hodne mista, ale tolik dilu by dalo praci zvlast kalibrovat (kdyz na mape neni videt zadny "rastr"), existuje prosim nejaky programek, ktery umi opacnou funkci, nez MapMerge ?
Dik...
Vlada165 (676)|29.11.2007 08:18
Tak jsem vygooglil docela zajimavy TB Cutter, ktery zda se umi rozdelit i docela velke obrazky, ale jeste jak na to, aby se automaticky vytvorily i prislusne *.map soubory - netusite prosim ?
Billy_ce4you (17)|29.11.2007 10:06
No ved TB Cutter to vie, aj aj subor .map rozreze na male kusky.. ale v ozi som neskusal, ci budu fungovat:?
Vlada165 (676)|29.11.2007 10:42
Tak nevim, jestli neexistuje novejsi verze (nasel jsem jen 0.5.1), ale vytvori mi to jen podadresar "SET", ve kterem jsou ty narezane *.png, potom soubor *.set ve kterem je seznam tech obrazku, ale *.map mam porad je ten puvodni (vstupni), tak nevim, jestli spatne hledam, anebo si spatne rozumime ;-(.

Opravdu nekde maji vzniknout *.map pro kazdy z tech malych *.PNG aby sly primo kazdy z nich pouzit v OziExploreru ? Dik...
Zdenál_ce4you (103)|4.12.2007 16:07
mám PDA II s WM2003 a jevín se mi jako vhodnější menší počet souborů (i když jsou velké) než velký počet malých souborů. při velkém počtu souborů trvá dlougo indexování i načítání indexu.
Vlada165 (676)|5.12.2007 09:47
Ja mam treba celou republiku cca 1:100000 "platickou turistickou" asi 250MB, takze se vejde vcelku a turistickou znacenou cca 1:50000 mam rozrezanou na 4 dily kolem 120MB.

Ted mam ale problem, ze bych rad dal dohromady i mapu tusim cca 1:25000, ale ta uz ani na ty 4 dily asi rozumne nepujde a take nemam na SD uz tolik mista a precejen bych nekde mel v zaloze tu mapu (rozkouskovanou) celou, abych si mohl vzit vzdy jen to, co potrebuju a to po cele republice a ne jen rucne vytvaret jednotlive male mapy ...

Nevim, jestli to na PC s 1GB RAM vubec nejak "slepim vcelku", ale jde mi o to, ze bych pak potreboval rozrezat na nejake "rozumne pravidelne casti" a ze jich asi bude hodne, tak nechci kalibrovat kazdy zvlast, ze bych to asi delal hodne dlouho ;-( ...

Vcera jsem do toho zase cumel do 2 hodin (jsem "mirne unaveny" kdyz v 5 vstavam ;-(...) a na mensi (cvicne) mape jsem zjistil, ze se da rozrezat bud tou utilitou pro TrekBuddy (dily jsou pravouhle, ale nevyhoda ze kdyz mapa neni delitelna pozdovanym poctem dilu, takze treba krajni casti vyjdou mensi).

Mnohem vic mne ale zaujalo, ze se mi porarilo "rozrezat do GeoTiffu" na pravidelne dily (bohuzel ne pravouhle, ale "zakrivene podle pouziteho datumu" ;-(), a ze v kazdem tom GeoTiffu je (doufejme) zadana i poloha, ktera by se dala snad vyuzit k te "automaticke kalibraci" kazdeho toho dilu ...

Ted jen resim, jak vytvorit z tech GeoTiffu prislusne *.map pro Oziho (pokud mozno ale aby to dalo co nejmin pracne a v nouzi jsem ochoten i do kazdeho zadat rohove kalibracni body, pokud budu vedet, jak to z formatu tech GeoTiffu prevest).

Stahl jsem nejaky "OziGeoTIFF" doplnek, tak nevim, jestli to bude to, co potrebuju, nebo je nejaka rozumnejsi metoda, kdyz mam velikou mapu, schvalne ji nakalibruju tak, aby kalibracni body mela presne v rozich a neco mi z ni (samo) udela "automaticky zkalibrovane dlazdice pro Oziho" ?
Vlada165 (676)|6.12.2007 13:11
Mno tak uz se mozna blizim k cili, ale porad to ma dve velke "mouchy" ;-(

1) Na rozdeleni na ty "pravidelne dlazdice" jsem zatim nalezl jediny program, ktery to umi "rozumne" (tzn. dela vsechny dlazdice stejne velke a hezky je prehledne znaci napred po radach A1-Ax, a pak po sloupcich A1-Zx presne jak potrebuju) a protoze vytvari ty GeoTiffy, tak do kazdeho obrazku rovnou ulozi i souradnice jeho dvou rohu.
"Moucha" toho programku spociva v tom, ze otevrenou mapu nezobrazi normalne v "puvodnim pravouhlem tvaru", ale jakoby se "promitala na zemsky povrch" a pak to takto i rozrezava do tech GeoTiffu a neprisel jsem na to, jak to udelat, aby ty mapy jen rozrezal a nezakulacoval :-(
Existuje prosim programek (nejlepe freeware), ktery umi to same, ale "lepe" ?

2) Druha moucha je, ze se mi ty GeoTiffy sice podarilo naimportovat do Oziho a aby si z nich sam udelal *.map, pri kontrole kalibrace ma opravdu ve dvou rozich vytvorene 2 kalibracni body, ale kdyz nactu treba zaznamenanou trasu pres celou republiku anebo zname body, tak je v mape nevidim :-(.
Nechtel jsem "flamovat" dalsi noc ;-( a nejak zapomel odzoomovat, jestli treba ta trasa a body nejsou nekde pobliz mapy.
Jak jsem se dival, vse je take Pulkovo 1942 a Transverse Mercator, tak jedine jestli si to nezapomelo pretahnout i ten posun v projekci ci co, tak doufejme, ze na to prijdu a nebude problem vetsi, nez to vypada ;-( ...

Nebo prosim existuje nejake lepsi reseni, jak Oziho velkou mapu rozrezat na zvoleny pocet pravidelnych a rovnou zkalibrovanych "dlazdic", nez to delat takto slozite ? Dekuju...
Vlada165 (676)|7.12.2007 07:34
1. moucha pretrvava, ze se to "trochu reenderuje dokulata" i kdyz chci "jen rozrezat" a navic se trochu domrsi paleta, kdyz si predem treba pracne prevedu plastickou mapu do 256-ti barev, aby byla co nejhezci a ona pak vznikne mapa "flekatejsi a trochu pokroucena" ;-(.
Existuje prosim nastroj, ktery to (jen) rozreze treba na ty GeoTIFy, ale stejne pekne cislovane s vlozenymi souradnicemi a nezmrsi kvalitu puvodniho obrazku ?

2. moucha je "skoro vyresena", nebo mne spis stve, ze to asi delam sloziteji, nez je potreba ;-(.
Puvodni mapa je "Transverse Mercator, Pulkovo 1942" ale pokud primo zadam tyto udaje do programu, kterym rezu na ty GeoTIFy s Central Meridian=15 a False Easting = 3500000 (tusim) a pak i pri importu do Oziho a v nem si zobrazim zaznamenanou trasu z GPS, tak je ta trasa "hodne posunuta na vychod", Ozi ukazuje souradnice znamych mist tusim posunute na zapad (logicky...) a kalibrace uz nejde spravit nijak jednoduse :-(.
Pokud ale v "rezacim programu" misto Transverse Mercator pouziju UTM, tak se mi sice v Ozim objevi v nastaveni projekce nesmysly, ale staci jen prepsat ten UTM na puvodni "Transverse Mercator, Pulkovo 1942" s Central Meridian=15 a False Easting=3500000 a mapy jsou zkalibrovane jak maji byt a testovaci ulozena trasa je zobrazena spravne .

Proc prosim nejde pouzit ten "Transverse Mercator, Pulkovo 1942" i kdyz zadam vsechny ostatni udaje do obou programu stejne (Central Meridian=15 a False Easting=3500000) primo, ale funguje to jen kdyz v 1. programu pouziju UTM a ten pak musim u kazde mapy opravit rucne na Transverse Mercator ?

Mapa tedy uz "rozrezat" jde, ale stve mne, ze nove vznikle dlazdice nemaji puvodni kvalitu (jsou trochu deformovane a "flekatejsi") a dale se mi nelibi, ze musim tak "sachovat" s tim Mercatorem a nejde to primo, abych to jeste nemusel u kazde mapy prepisovat rucne, i kdyz i to vsechno je porad pohodlnejsi, nez znovu kalibrovat treba 28 novych mensich map ...

Porad prosim nikdo nezna postup, jak to rozrezat hlavne kvalitneji ?
(si tim Mercatorem se smirit dokazu, ale zhorsena kvalita nove vziklych map mne dost mrzi ;-( ...)
Vlada165 (676)|7.12.2007 11:02
Mno hezky si tu pisu sam pro sebe ;-D ...

Ale ani se nedivim, protoze jsem navic zjistil, ze s tou projekci a barvami je to "trochu slozitejsi" jak pisou treba na http://topomaps.usgs.gov/drg/drg_technical.html ;-(

Takze to mnohe me problemy objasnuje, ale neresi ...
lake_ce4you (48)|7.1.2008 00:36
Dělení zkalibrované mapy na menší části by měl umět program MapMerge, který uvádíte v prvním příspěvku tohoto threadu. Tato možnost byla přidána do MapMerge od verze 1.03. Jednotlivé výřezy se musí na mapě postupně vyznačit ručně, ale .map soubory k nim se vygenerují automaticky.
> Load the map into Ozi's Map Merge program,
> adjust the configuration as necessary,
> and use the "Create Map from Drawn Region" option.
Jak na obrazovce MapMerge vypadá vyznačený obdélník k exportu do nové mapy je vidět zde:
http://www.oziexplorer3.com/mapmerge/screenshot.html
Vlada165 (676)|7.1.2008 07:01
Jo dekuji - to vim, ale je problem, ze se ten vyrez neda rucne umistit dostatecne prene, aby se rozrezala cela mapa treba na rovnomerne dily a opravdu nic nechybelo a ani neprebyvalo.
Ty thumbnaily jsou i v nejvetsim rozliseni spatne videt a hodi se tedy tak nanejvys na rucni vytvoreni jednoho vyrezu, (ktery se jeste navic musi nekolikrat "korigovat aby se trefilo presne misto") ale ne na (pravidelne) rozrezani cele mapy, kde by bylo vhodnejsi zadat rozmer "jedne dlazdice" nebo "pocet dlazdic" a ostatni aby to uz provedlo samo.

S *.ozfx3 soubory se pak uz navic neda dal pracovat (treba OziExplorer pri jejich exportu hlasi ze jsou "chranene") a navic kdyz se "bite per pixel" (nebo jek se presne jmenuje) zada uplne presne, tak stejne vysledna mapa je vzdy trochu (nepatrne) mensi nebo vetsi zrejme nejakym zokrouhlenim ci co.

Je to tedy bohuzel dost nepresne a pokud bych chtel rozrezat treba mapu 32000x18000 napriklad na 7x3 (presne) stejne velkych dilu apod. tak to asi rucne opravdu nejde ;-( ...
lake_ce4you (48)|8.2.2008 14:54
[QUOTE]ale je problem, ze se ten vyrez neda rucne umistit dostatecne prene, aby se rozrezala cela mapa treba na rovnomerne dily a opravdu nic nechybelo a ani neprebyvalo.[/QUOTE]
Záleží na tom, k čemu chcete tu rozřezanou mapu použít. Když dělím mapu pro použití s OziCE, je naopak vhodné, aby se okraje překrývaly. Pak nastavím v Oziexploreru Neat Lines přibližně na "čistý" rozměr mapy. To způsobí, že další mapa se při navigaci načte dříve, než dojedu k okraji.

[QUOTE]kdyz se "bite per pixel" (nebo jek se presne jmenuje) zada uplne presne, tak stejne vysledna mapa je vzdy trochu (nepatrne) mensi nebo vetsi [/QUOTE]
Velikost (měřítko) mapy udává hodnota MM1B v souboru .map (metry na 1 pixel). Samozřejmě ta hodnota je jiná na spodním a horním okraji mapy a jiná při měření vodorovně a svisle - to je způsobeno použitou mapovou projekcí. Ale soubor.map se generuje automaticky v programu MapMerge, takže ruční přepisování téhle hodnoty nemá podle mne žádný smysl. Při otevření a uložení mapy v OziExploreru se hodnota MM1B taky automaticky přepočítá a uloží do .map souboru.
Vlada165 (676)|11.2.2008 07:56
1) Prave ze mam uz hotovou celou CR 1:50000, kterou mam ve 4 castech s cimz se jeste "jakz takz" dalo pracovat na NTFS v PC pri jejim skladani a kazdy hotovy ozf2 dil ma v PDA asi tak neco kolem 120MB, coz je jeste na 4GB kartu "docela rozumne".

Ta mapa 1:50000 je sice celkem sikovna, ze se vejde do PDA cela CR, ale precejen nekde je to "dost male" ze nejsou moc videt detaily.
Mam "material na poskladani mapy" sice stejne, ale v cca 2x takovem rozliseni, kde uz jsou detaily videt lepe, ale uz je to opravdu moc velke na skladani a muselo by se tedy skladat po "dost malych" castech a kazdou zvlast klaibrovat.
Abych tedy nemusel kalibrovat kazdy maly cverec zvlast (coz by bylo dost pracne), tak potrebuju co mi "v ramci moznosti pobere NTFS komprimovany TIFF" .
Bozhusel mi asi ani NTFS nedovoli vytvorit v TIFFech celou CR na 4 casti (jako ozf2 by mohly mit pocitam prijatelnych 200 az 300 MB), tak kvuli zjednoduseni kalibrace potrebuju vytvorit mapy co nejvetsi (co dovoli ta NTFS) a pak teprve rozrezat na uz zkalibrovane casti.
Zni to "zamotane", ale zkratka bych rad co nejmene "velkych dilu" (to bohuzel nedovoli ani ta NTFS a RAM PC pri jejich skladani), ale pokud bych pak v PDA setril mistem, tak aby mi to rozrezalo i na pravidelny pocet mensich zkalibrovanych ctvercu (a tady nejlepe bez tech prekryvu, protoze opravdu potrebuju setrit misto...)


2) Aha, netusil jsem, ze na vysledek z MapMerge ma vliv i projekce (kazdopadne ten MM1B musim vzdy pro kazdou mapu do MapMerge zadavat rucne).
Vysledek je skoro stejny jako original, ale ty drobne odchylky tedy ta projekce vesvetluje.
Kazdopadne kdyz si chci vzit z hodne velke mapy jen nejakou cast (abych to nemusel tahat cele, kdyz potrebuju misto jeste na jine mapy), tak to pouzitelne je, ale na to "presne rozrezani velke mapy na pravidelne ctverce bez prekryvu" (jak pisu vys) se to asi pouzit neda :-( ...
lake_ce4you (48)|11.2.2008 09:41
Přidání paměti do počítače by pomohlo s těmi velkými soubory. Ještě mne napadá, že v OziExploreru je vyzkoušeno, že velké mapy se dají zpracovávat pokud jsou to TIFy s kompresí LZW. Je pak možné pracovat i s velkými bitmapami, které by se ve formátu JPG nebo TIF/RLE nenačetly kvůli nedostatku paměti.
Vlada165 (676)|11.2.2008 12:22
RAM by opravdu pomohla, ale je to uz asi 4 roky stare PC s AGP 8x, PATA atd. takze se mi do toho uz nechce moc investovat ;-( ...

Spis jsem narazil na problem, ze mi to na i NTFS dovoli ulozit maximalne 4GB a to nestaci ani pro 1/4 te cele republiky v komprimovanem TIFFu a jedine skladat a kalibrovat po tech malych kouscich, cemuz by se rad prave vyhl :-(...
(nejradeji vytvorit mapy co nejvetsi mozna pujdou, a pak to nejak rozrezat komplet na ty nejlepe pravidelne ctverce, abych to mel opravdu komplet a v pripade nedostatku mista si mohl do PDA vzit jen to, co vzdy budu ten den potrebovat a nemusel to narychlo vytvaret teprve pred planovanym vyletem...)

Jo LZW Ozi bere a bere je nastesti i Img2Ozf, ktery vytvori mnohem lepsi a lepe cachovatelny ozf2, ale problem je prave v tom zpracovani jeste v PC, ze mi na ty "meziprodukty" nestaci 4GB soubory a to asi opravdu neobejdu :-( ...
Jirka Ch. (42)|17.2.2008 23:19
Vladasi, asi si pleteš omezení velikosti souborů FAT32 a NTFS. 4 GB jsou na FAT32, na NTFS neomezeno, tam můžeš mít třeba mapu celého vesmíru :D , info například zde: "Max File Size" http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm
Vlada165 (676)|18.2.2008 06:55
Sam jsem se lekl, ze si to pletu, protoze jsem mel take zafixovano, ze NTFS to ma "neomezene", ale opravdu mi to programek, kterym jsem to skladal, odmital na tu NTFS zapisovat a do 4GB to bylo v pohode.
Stejne tak Photoshop to nechtel ulozit ani pokud jsem se to pokusil slepit z mensich casti.
Nevim, jetli neni omezeny treba BMP (skladaci programek bohuzel jiny format neumi), ale z Photoshopu jsem to samozrejme zkousel do ZIP i LZW TIFFu a psalo to take neco jako "Chyba pri zapisu na disk" (uz nevim presne), pocitac mam asi 4 roky stary (ze by nejake omezeni radice?) a na disku bylo asi 32GB volneho mista, takze nevim, co je na mem pocitaci "zvlastniho" ;-( ...
Jirka Ch. (42)|18.2.2008 21:59
WinXP 32 bit (64 bit asi nebudeš mít) mají tyto omezení: 1) Windows mohou použít jako maximum operační paměti trochu nad 3 GB. 2) Jeden program může použít maximálně 2 GB. - Jestli odtud nebude vznikat problém...
Vlada165 (676)|19.2.2008 07:22
Mam WXP 32 bit. Podarilo se mi spojit ty BMP do skoro 4GB, ale tenhle programek (nastesti) spojuje primo na disk, i kdyz bohuzel "z a do nesikovne nekomprimovaneho BMP", cimz take mistem dost plytva, ale jsem rad ze ten programek umi "alespon to" ;-( ...

Mozna to muse opravdu souviset s tim, kolik muze pouzit pameti jeden program, i kdyz to pise neco jako "Chyba pri zapisu na disk" (ted uz nevim presne).
Photoshop sice pouziva nejake sve "virtualni odkladaci soubory" (ktere jsem samozrejme take nastavil na nejvetsi volnou NTFS a zaplnena pri praci programu zarucene nebyla) a i tak treba Photoshop varuje, ze ty velke TIFFy jsou "nestanadrdni".
Kazdopadne to asi zrejme vyresit nepujde a jedine tu (nejhorsi) moznost skladat a kalibrovat celou mapu z "vice mensich dlazdic", cemuz bych se prave rad vyhl a mel pokud mozno co nejvice a co nejvetsich dilu (na 4GB kartu se potom vejde dost velka mapa...) a navic bych potom jste rad prave "automaticky narezal na ty mensi pravidelne dlazdice", pokud bych prave mel kartu pnou jinych map (coz bohuzel vetsinou mivam), abych si mohl na cestu vzit z tehle velke mapy jen to, co prave potrebuju, popr. si to pred cestou mohl z te velke mapy alespon vyriznout pomoci MapMerge, coz je mnohem rychlejsi, nez kalibrace mapy, ktera precejen chvili trva, pokud ma byt co nejpresnejsi...
MildaGenius (13)|16.3.2008 20:38
Resim v soucasnosti stejny problem. Potrebuji rozrezat mapu CR do mensich dilu pro pouziti s NoniGPSPlot. Ten nabizi utilitku pro rozrezavani map. Bohzuel se mi zda, ze po rozrezani vetsi mapy nejsou dily spravne zkalibrovany.

SplitMap

Takze to vyzkousej a dej vedet, jake s tim mas zkusenosti.