Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jakou GPS

bass_ce4you (105)|27.4.2004 13:45
Je pravda, že na tomto fóru je několik témat věnující se komunikaci MDA s GPS. Většinou se jedná ale o konkrétní problémy s vlastním spojením nebo o problémy se software a jejich případné řešení . Nepodařilo se mi ale nikde objevit nějaké srovnání výhod a nevýhod jednotlivých řešení. Jakou tedy pro DataphoneII GPS? Našel jsem několik Bluetooth GPS a pak drátové řešení HAICOM a HOLUX. Máte někdo nějaké větší zkušenosti? Co je lepší drát (stejně potřebuji napájení) nebo BT(problémy s párováním).
Díky za jakékoliv info
Chuck (284)|27.4.2004 13:52
Bezdrát ti vydrží až 9 hodin a to ti nevydrží MDA takže je podle mého názoru lepší bezdrát. Múžeš si brát GPS i na cesty.
hybo (3107)|27.4.2004 14:01
Ja bych doporucoval jit cestou "k cemu to budu vyuzivat". Dratove casto staci a jsou levnejsi, zadne problemy s nabijenim a tak.
bass_ce4you (105)|27.4.2004 14:11
No já hlavně uvažuji o navigaci do auta. Navigaci při běžné chůzi asi nevyužiji. Pokud se v nějakém městě ztratím tak mi asi bude stačit pouze najít na mapě bez připojení ke GPS ulici kde jsem a tu kam chci jít. Nedovedu si představit, že bych pak mezi nimi šel podle navigace na displeji i když by pohled na mne mohl být celkem úsměvný. Mimo to jako obdivovatel technických specialit jsem vlastníkem mobilu BenefonEsc který po nasosnutí jakéhokoliv mapového podkladu slouží jako pasívní GPS dostatečně a hlavně je odolnější než MDA takže ho používám třeba i na kole.
Chuck (284)|27.4.2004 14:11
No a vyber si...:D
Určitě je pravda rozhodovat k čemu to potřebuješ.
Já např jezdím na kole a tak mám bezdrát.
windmaster (307)|27.4.2004 14:17
Obsáhlá diskuse na toto téma už tu byla.
Je to spíše otázka investice, bezdrát je nejpohodlnější a nehyzdí PDA:))
bass_ce4you (105)|27.4.2004 15:02
Dík za odkaz. Tak tam jsem tedy odpověď skutečně nehledal. Nicméně se spíš přikláním k Nunymu a jeho názoru na drát. I já jsem schopen při cestě z Prahy do Frankfurtu telefonováním vybít baterku takže stejně se bez drátů neobejdu.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|27.4.2004 21:56
V autě používám externí anténu připojenou k GPS NAVILOCK ( s programy POCKETKIM a OziExpllorerCE ) (kde jsem čidlo umístil uprostřed přístrojové desky co nejblíže oknu) a při turistice používám samostatný přístroj GPS-Navilock s OziExplorerCE.
Co se týče výdrže baterie. Kdo vydrží při pěší turistice ( případně na kole ) více jak 9 hodin. Já tedy ne.
A pokud jsou ty správné mapy není co řešit.:) . OziExplorer je prostě OziExplorer ( to mi nikdo nevymluví ).
Chuck (284)|28.4.2004 09:56
Jenom dotaz jaké mapy použíéváš?
pelopones (95)|28.4.2004 12:06
BASS napsal
[QUOTE]Dík za odkaz. Tak tam jsem tedy odpověď skutečně nehledal. Nicméně se spíš přikláním k Nunymu a jeho názoru na drát. I já jsem schopen při cestě z Prahy do Frankfurtu telefonováním vybít baterku takže stejně se bez drátů neobejdu.[/QUOTE]
Tak to mám radost, že to naše gpskové škádlení s JirkouP někdo četl a že mu to pomohlo s výběrem.
To co jsem psal stoprocentně podtrhuji, jen s tou změnou, že se objevila utilitka, která umí více bluetooth zařízení (9) současně. Pak bych z mého soupisu pro a proti u minusů bluetooth řešení GPS musel škrtnout fakt, že obsadí bluetooth komunikaci, kterou nelze využít pro např bluetooth sluchátko.

ALE POZOR

Někteří uživatelé psali, že jim společně již více BT zařízení běhá, sám jsem si zmíněnou utilitku nainstaloval a s BT sluchátkem B-Speech nechodí vůbec. To znamená , že ne dvě zařízení, ale BT sluchátko nejde vůbec. Jakmile prográmek odeberu, chodí sluchátko OK. Myslel jsem si, že je to starší verzí firmwaru Dataphounu a tak jsem to testnul na JirkoviP, a tam to nechodilo taky.
Buď zmíněná utilita nechodí se sluchátky obecně, nebo jen s B Speechem. Ti, kteří psali , že jim chodí víc zařízení na BT současne vždy psali o GPS a Activesyncu, takže chodí někomu současně sluchátko a GPS ?????????????

Jinak co se týče výběru GPS v jedné větě odpověděl výše Hybo.

[QUOTE]Ja bych doporucoval jit cestou "k cemu to budu vyuzivat". Dratove casto staci a jsou levnejsi, zadne problemy s nabijenim a tak. [/QUOTE]

Jestli chceš GPS do svého auta, kup a kvalitně si namontuj kabelovou.

Jestli jí chceš i pro pěší turistiku, kup si BT, nebo SD, nebo CF.

K mapám :

Používám POCKETKIM - z počátku jsem byl nadšenej, ale jen do doby , než jsem zkusil

TOMTOM 3 - super 3D navigace včetně hlasové navigace. Ovládání a přesnost se nedají s PocketKimem srovnávat. V současnosti si přemlouvám hlasové pokyny do češtiny. Když jsem TOMTOMa předevčírem ukazoval JirkoviP, tak mi poslintal koberečky v autě ( už to uschlo). Co se týče map, tak TOMTOM má celou západní Evropu do úrovně popisných čísel v ulicích. Pak ještě existuje mapa Major Road i Europe, která by měla sloužit k tomu, aby si bez přepínání map projel více státy. Tam je také ČR a podle této jediné mapy se zatím u nás dá jezdit. Přesnost je velice velice dobrá, jsou tam například i úplně nový kruháky o kterých si v PocketKimu můžeš nechat jen zdát. Ale detaily jsou na úrovni hlavních silnic, takže malé uličky ve městech nebo okresní silničky NE. Dá se podle toho jezdit docela dobře a vzhledem k tomu, že tě vede jen po hlavních silnicích, jezdí se docela rychle.
Snad se brzy objeví plná mapa ČR. Pak dle mého názoru PocketKim musí zaniknout nebo ho budou muset opravdu zásadně upgredovat.

DESTINATOR 3 - software dle mého názoru tak trochu vycházející z TOMTOMA. Vzhledem k tomu, že je také z Holandska, tak mi přijde, že to snad udělal někdo, kdo z TomToma odešel. Používám mapu, kterou jsem si pomocí jejich prográmku vystříhl z mapy celé evropy a je to ČR a pohraničí.
Zpracování je o něco horší než TOMTOM, hlasová navigace je stejná, přesnost je lepší než TOMTOM Major ROAD, ale horší než PocketKIM.
S tímto softwarem jsem narazil na jeden problém, kdy nemohu za boha mapu nainstalovat na kartu, ale jen do paměti přístroje. Přišel někdo na to, jak na to ?????

Takže sumarizace softwaru :

PocketKIM PRO v.1.8

+ podrobnost map ČR
- občasná nepřesnost map
- občasná neaktuálnost map
- nemá hlasovou navigaci, jen pípá
- existuje jen ČR a SK
- horší ovládání

TOMTOM3 Major Road

- podrobnost map ČR jen na úrovni hlavních silnic
+ excelentní přesnost map
+ perfektní aktuálnost map
+ super hlasová navigace
+ výborné ovládání
+ existuje detailně celá Evropa
+ nádherné zpracování (třeba v nočním režimu jsou na nebi hvězdy)

DESTINATOR 3

- podrobnost map ČR horší než PoCketKim
+ dobrá přesnost map
+ dobrá aktuálnost map
+ super hlasová navigace
+ dobré ovládání
+ existuje detailně celá Evropa
- vzhledem k TOM TOMU horší zpracování

Hodnocení softu jako ve škole :

Podrobnost map v ČR :
1 PocketKim
2- Destinator
3- TomTom 3Major R

Podrobnost map v Evropě
1 TomTom3
1- Destinator
5 PocketKim

Ovládání
1 TomTom3
2 Destinator
3- PocketKim

Jízdní komfort
1 TOM TOM
2 Destinator
3 Pocketkim

Přesnost a aktuálnost map v ČR
1 TOMTOM
2 Destinator
3- PocketKim

Přesnost a aktuálnost map v EVROPĚ
1 TOMTOM
2 Destinator
5 PocketKim

Zpracování
1 TOMTOM
2- Destinator
2- PocketKIM

Ještě k JirkouP zmiňovanému OziExloreru.
To není soft, který by šel s výše zmiňovanými srovnávat, jelikož to NENÍ pravý navigační software. Je to jakási inteligentní buzola, kdy v PDA vidíte mapu stejně jako v autoatlase, a zároveň vaší polohu. To znamená, že vás nikam nevede,nahlídá vás, nekoriguje vaše chyby atd.
Neříkám, že to je špatné, ale nazval bych to navigační software BEZ INTELIGENCE, kdežto výše zmiňované softy INTELIGENTNÍ.



Jiří Pospíšil_ce4you (923)|28.4.2004 13:43
[QUOTE="NUNY"]

Jestli chceš GPS do svého auta, kup a kvalitně si namontuj kabelovou.

Jestli jí chceš i pro pěší turistiku, kup si BT, nebo SD, nebo CF.
[/QUOTE]

S tímto musím souhlasit. ( jen bych přidal v první věte JEN PRO AUTO a ve druhé JAK PRO AUTO TAK I PRO PĚŠÍ ( nebo CYKLO ) ).
[QUOTE="NUNY"]

To není soft, který by šel s výše zmiňovanými srovnávat, jelikož to NENÍ pravý navigační software. Je to jakási inteligentní buzola, kdy v PDA vidíte mapu stejně jako v autoatlase, a zároveň vaší polohu. To znamená, že vás nikam nevede,nahlídá vás, nekoriguje vaše chyby atd.
[/QUOTE]

Při turistice není pořeba vědět více. A pokud v automobilu spolujezdec ví co je levá a pravá strana taky postačí.

For NUNY:
Píšeš o poslintanej koberčkách, ale kdo Ti poradil jak s přemluvení anglických hlášek do českých ? To už neřekneš. :D
windmaster (307)|28.4.2004 15:09
No NUNY z tebe padaj věci, teď se dozvídáme, že " se objevila utilitka, která umí více bluetooth zařízení (9) současně" a zde ani v příslušné diskusi slovo na nějaký odkaz:evil: . Měl bys to napravit.
A navíc, že už ti dávno jede "TOMTOM 3 - super 3D navigace včetně hlasové navigace" to sis taky nechával dlouho pro sebe. Snad by už konečně neměl být problém jak to zaplatit, jak se tu také píše. Tak doufám, že už brzy připojím i svoje zkušenosti.
Škoda jen, že se nám diskuse o GPS trhá do několika nezávislých témat, asi by si zasloužila samostatný prostor:))
lout_ce4you (118)|28.4.2004 16:24
k destinatoru na kartu to udelas jednoduse na karte udelas dir Paradigm a do toho presunes ten dir z mapama cesko konkretne alps1 a je to :) jinak ja pouzivam bluetooth gps blue-i a nemuzu si to vynachvalit navic je levny a funguje i u notebooku :)
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|28.4.2004 17:05
[QUOTE="windmaster"]No NUNY z tebe padaj věci, teď se dozvídáme, že " se objevila utilitka, která umí více bluetooth zařízení (9) současně" a zde ani v příslušné diskusi slovo na nějaký odkaz:evil: . Měl bys to napravit.
[/QUOTE]

O nové verzi Pocket Bluetooth Tools jsem se zniňoval již před 14 dny zde , kde jsem popisoval i poznatky.
Určitě popisy nových verzí programů Pocket Bluetooth Tools nepatří do sekce GPS.

Stačí si přečíst i jiné diskuze než o GPS.:D
pelopones (95)|28.4.2004 17:58
for windmaster
myslel jsem, že nepíšu žádné novum, JirkaP o této utilitce psal již mnohokrát.

for lout
díky za radu, odzkouším a dám vědět.
windmaster (307)|28.4.2004 20:34
[QUOTE="JirkaP."]

Stačí si přečíst i jiné diskuze než o GPS.:D
[/QUOTE]

No čtu hodně, ale že se bude řešit Bluetooth při příležitosti vařby romek do mluvících cihel, to mě fakt nenapadlo. Ostatně tu utilitku jsem už v Looxu měl, v zoufalé snaze učinit spojení s founem stabilnější, ale nějak to nechodilo...Asi nemám tu správnou škatuli:D

For NUNY: chtělo by to pořádnou recenzi na TT Navigator!
pelopones (95)|28.4.2004 22:29
for LOUT

Tak jsem si zkusil přesunout ten adresář na kartu a je to OK.Díky.
bass_ce4you (105)|29.4.2004 15:44
Díky za rady. Ono obecně je těch problémů tolik, že se témata často překrývají. Co se týče toho BT Tools, který umí 9 přístrojů má to malou chybičku. Už jsem to tu taky někde psal. Formátů přenosů, párování, odpovědí atd. je zřejmě u různých zařízení tolik, že není v silách jednotlivce vše pokrýt. Jednotlivcem myslím toho fandu, co BT Tool programuje. Mně u té nové verze přestala jít handsfree v autě a tak jsem s s autorem dopisoval. Napsal mi, že již má několik dalších ohlasů na nefunkčnost a že již připravuje opravenou verzi, která by měla být začátkem května na netu. Z toho mi vyplývá, že BT je moderní bezdrátová technologie, která by měla sjednotit a zjednodušit komunikaci nicméně skutečnost je trochu jiná. Pokud něco vyzkoušíš a funguje to tak se toho drž. Úvaha o nejakém pouhém upgrade po dalších 1000 let je jen iluzí. Proto nevidím výhodu, že si koupím jakékoliv BT zařízení, které pak budu používat s čímkoliv jako reálnou. Až si za půl roku koupíš notebook nebo nové PDA se stejným onačením BT tak jsem přesvědčen, že pravděpodobnost, že ti to bude chodit není o nic větší než že já seženu nějaký jiný koncový konektor ke drátům. Proto jdu v autě u GPS do drátů. Jen prosím ještě jednu radu je lepší HOLUX nebo HAICOM.
bass_ce4you (105)|29.4.2004 18:38
Už radu ke koupi GPS nechci. Je to bomba. Mám HAICOM dráťák. Dráty jsem zmuchlal do klubíčka, na spodek okna jsem fukl přísavku do které se GPS připojí a už jsem jezdil. Mám jen demo PocketKima takže jsem se povozil po vesnicích na jih o Prahy a supr. Teď se spíš budu dotazovat na praktické info k software. Jinak hned příští týden jsem rozhodnut jít do nového TomTomNavigatoru3 a pak uvidíme. Budem v unii tak si to hned nechám poslat z Německa a ušetřím litr proti Navigatoru2 kterej nabízí Sunnysoft a budu ho mít do tří dnů (doufám). Holt budou muset hošíci v Kotvě změnit cenovou politiku a přístup k zákazníkům.
Moja_ce4you (15)|2.5.2004 12:10
planuju koupit do sveho MDA I, GPS USB Receiver SiRF II za 2700,- je to dobra cena? popr. dobre zarizeni?
bass_ce4you (105)|3.5.2004 18:43
Mám ještě jeden dotaz. Kdikoliv připojim GPS k PDA tak mi začne vytáčet připojení k internetu. není sice problém klepnout na tlačítko storno, ale nevíte někdo kde je to automatické vytáčení při připojení něčeho na COM1 a kde to navždy zrušit? Dík
bass_ce4you (105)|10.5.2004 12:15
To fakt nikdo nevíte nebo se Vám to nestalo?