Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Flashování XDA II zařízení - jak na to?

Pavel Koza (4761)|26.4.2004 08:38
Při pohledu do diskuzních skupin na tomto serveru to občas vypadá, že hlavním přáním téměř každého majitele zařízení s integrovaným telefonem je zvládnout celkem komplikovanou problematiku práce s aplikacemi v ROM paměti, jejich úpravě, automatické instalaci po tvrdém resetu a další kouzla, které jim ve svém důsledku mohou výrazně usnadnit život. Po přečtení tohoto článku by měla mít většina uživatelů v této otázce jasno.

Přečtěte si celý článek, který pro vás sepsal JirkaP.
yasmeene2 (794)|26.4.2004 10:15
Jsem nadsen. :D Snad uz to konecne chapu.
pelopones (95)|26.4.2004 10:23
Musím JirkuP pochválit a myslím, že moje pochvala ho potěší opravdu hodně.
Takže : Je to fakt dobrý !!!!!
wocis (11)|26.4.2004 12:57
zajimala by me otazka flashovani u ne-phone pdacek ? at jsem hledal kde jsem hledal tak jsem proste nic kloudneho nenasel.
Da se tento postup aplikovat i na "normalni" pocketpccka ?
pripadne, nemate nekdo link na nejake howto ?
sabak_ce4you (59)|26.4.2004 14:00
Bylo by fajn doplnit jak zazalohovat puvodni romku pro pripad reklamace...
Adam
Bud_Bundy (116)|26.4.2004 14:08
Také by mne zajímalo jak zálohovat a popř. obnovit původní ROM. Autor má sice pravdu proč se z WinXP vracet k Win 3.11, ale v tomto případě je dost pádný důvod možný případ reklamace.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|26.4.2004 16:17
[QUOTE="wocis"]zajimala by me otazka flashovani u ne-phone pdacek ? at jsem hledal kde jsem hledal tak jsem proste nic kloudneho nenasel.
Da se tento postup aplikovat i na "normalni" pocketpccka ?
pripadne, nemate nekdo link na nejake howto ? [/QUOTE]

Pred rokem jsem flashoval IPAQ 3660. U tohoto zařízení se jedná o automatický proces ( stáhne se jeden soubor z internetu, ten se spustí a po správném proběhnutí je nahraná nová ROM v přístroji). Toto flashování neumožňovalo žádné kouzlení s ROM.
Proto má taky tento článek název FLASHOVÁNÍ XDA2 ( případně MDA2 ).

Nepřehlédněte
Na serveru xda-developers.com ( přesněji tady ) se objevila nová verze ROM RUU166176.
Včera večer jsem jí ztáhnul ( kódování pro soubor ms_.nbf je 0x20040305 ). Zatím jsem si tuto ROM nenahrával, ale našel v ní (v souboru ms_.nbf ) páradní hru. ( Default_Core_ppc30.CAB ). Zde je její popis, ale jak se tam dostala nevím. Možná je to nějaký bonus. :D
jiri.cech (151)|26.4.2004 19:32
Dobrý večer ...

No to je blaho být zase o něco chytřejší. :) Tímto tedy veliké díky za váš čas, pěkný článek a za předané "nouhau". ( Naše domluva platí ! ) Jen bych si dovolil přihodit ještě pár otázek.
1/ Bude po flešnutí MDAII blokované na T-Mobile ? Pokud ano, půjde odblokovat původním kódem ?
2/ Když do MDAII nahraji sestavu programů např. z německého upgrade, tak na mě bude MDAII po dokončení asi šprechtit že ? Stačí přes to potom frknout LOC_FULL.CAB vydolovaný ze stávající EXT-ROM ? Ty soubory něco.CAB mající ve jménu slovo GER mě dost zneklidňují ... :O Navíc je jich tam daleko víc, než ve stávající EXT-ROM, do které se mi podařilo díky vašemu článku poprvé nahlédnout. Díval jsem se do všech ms_.nbf na které jste nám poslal odkazy. Názvy i délky souborů se liší - vůbec se nepodobají náhledu do původní ROM. Pokud jde o jiné programy či jejich verze, půjdou po upgrade počeštit ? Poslat je do zařízení se furt stále bojim bojim ...
3/ Trochu jsem nepochopil odkaz - autorun.exe - který správně provádí config.txt bez volby operátora ..
Ještě jednou díky !!! :yes:
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|27.4.2004 07:34
[QUOTE="JirkaP."]
Nepřehlédněte
Na serveru xda-developers.com ( přesněji tady ) se objevila nová verze ROM RUU166176.
Včera večer jsem jí ztáhnul ( kódování pro soubor ms_.nbf je 0x20040305 ). Zatím jsem si tuto ROM nenahrával, ale našel v ní (v souboru ms_.nbf ) páradní hru. ( Default_Core_ppc30.CAB ). Zde je její popis, ale jak se tam dostala nevím. Možná je to nějaký bonus. :D [/QUOTE]

Odkaz na tuto ROM je ještě stále uprostřed stránky ( http://forum.xda-developers.com/front_page.php ), ale ju už nefunkční, takže Ti kdo ti si jí nestačli stáhnout mají smůlu. :(

For jiri.cech

Ten autorun.exe jsem tam dal na konec článku z toho důvodu že tento provádí pouze příkazy uvedené v souboru config.txt. V některých ROM je obsažený autorun.exe, který umožňnuje výběr z několika operátoů a podle toho spouští určité programy obsažené v EXT-ROM. Určitě použijte ten autorun.exe co nabízím a vyhnete se tím problémům.

Co se týká blokování telefoní části pouze na operátora pro T-Mobile ( pomocí kódu přoloženého v balení ), nemám zlkušenost, ale předpokládám na základě toho, že některé věci se nepřepisují ( nepřepisuje délky hovorů,IMEI ), že MDA2 pokud nebude po flasování odblokováno, že to ten přibalený kód určtě zas odblokuje.

Co se týče jednotlivých programů obsažených v různých verzích ROM, jsem napsal, že nejsem schopen je posat ( zde je odkaz na popis většiny *.CAB ), protože uz vetšinou se z názvu dává tušit oč se jedná ( Camera, MMS, Broadcast atd ). Všechny programy které mají v názvu slovo operátora ( odkud je ROM stažená ( T-Mobile, Qtek, ..) samozřejm, že mažu. Jedná se o programy které nastavují služby ( GPRS, MMS) nebo mění ubvodní obrazovky atd.
Ostatní programy jako je například ClearVue ( prohlížeč prezentací a PDF ) si nejdříve naistaluji do přístroje a pokud zjistím, že se jedná o novější verzi než mám, tak si jí do EXT-ROM nahraji a ( starou verzi smažu ).

Snad moje vysvětlení bude stačit. :))
PavelR. (2184)|27.4.2004 07:55
[QUOTE="jiri.cech"]Stačí přes to potom frknout LOC_FULL.CAB vydolovaný ze stávající EXT-ROM ?[/QUOTE]

... nestačí, CZ lokalizace se nemá s GER verzí ráda a tudíž vám (když dobře) zůstanou tyto programy po instalaci v GER (v horším případě bude problém s jejich provozem). Lokalizace se v ČR dělá vždy na anglickou verzi jedné konkrétní ROM, na další verze je potřeba aktualizace ...

PavelR.
jiri.cech (151)|27.4.2004 08:23
Hm, takže to chce anglickou verzi ROM + odpovídající češtinu.
Na skrýnšotech od JirkyP je čeština LengFull.CAB 4.67MB. Ta je asi od Eurotelu. Já jsem ze své (T-Mobile ROM) ze souboru TMDCZCustomize.sa.CAB vydoloval soubor loc_full.006 a následně přejmenoval na loc_full.CAB. Je to určitě čeština, zkusil jsem instalaci. Tento soubor má ale pouhých 3.95MB. JirkaP ale nemá na seznamu programů v ROM skvělý GPRS monitor o který bych určitě nerad přišel. Tak vám tedy nevím co tam vlastně "nahrnout".
Co vzít jen nějaký nejnovější NB.nbf a RADIO_.nbf a EXT ROM použít původní, vykopírovanou z českého originálu, jen mírně upravenou ?
Jde mi jen o - opravit vychytané chybky, vyhodit z ROM foto kontakty a T-Mobile tapety, témata, přednastavení a přidat jeden program.
Teď mě ještě napadlo - co když vyhodím fotokontakty a čeština se je bude snažit počeštit ? Ach jo, život nespokojence není peříčko.
PavelR. (2184)|27.4.2004 11:54
[QUOTE="jiri.cech"]Hm, takže to chce anglickou verzi ROM + odpovídající češtinu.[/QUOTE]

... ano, pokud ale používate jen tzv. malou lokalizaci neměl by být problém s žádnou ROM. Pokud chcete přeložené UI a máte jinou ROM než tu, která byla původně ve vašem MDA2 a nejedná se o oficiální upgrade dodaný operátorem zde v CR (tj. byla by k dispozici i aktualizace češtiny pro tuto novou ROM), může se stát, že něco bude v souvislosti s lokalizací zlobit (např. nepřeložené aplikace atd.). Již jsem to na ce4you zmiňoval v souvislosti s MDA1 a XDA1, opravdu nelze zajistit, aby lokalizace fungovala na všech verzích ROM, které byly vydány všemi operátory popř. distributory, kteří toto zařízení v různých zemích prodávají. Stejně tomu je i v případě MDA2 a XDA2. Pokud ale T-mobile v CZ a Eurotel vydají nějaký upgrade, bude vždy pro něj dostupná i bezproblémová a úplná lokalizace.

[QUOTE]
Na skrýnšotech od JirkyP je čeština LengFull.CAB 4.67MB. Ta je asi od Eurotelu. Já jsem ze své (T-Mobile ROM) ze souboru TMDCZCustomize.sa.CAB vydoloval soubor loc_full.006 a následně přejmenoval na loc_full.CAB. Je to určitě čeština, zkusil jsem instalaci. Tento soubor má ale pouhých 3.95MB. [/QUOTE]

... to je v pořádku, neboť v případě T-mobilu je lokalizace "ořezaná" na co nejmenší velikost neboť CAB soubor putoval do Extended_ROM, kde bylo potřeba šetřit místem i pro jiné aplikace, které byly v ER uloženy. U Eurotelu byla čeština na CD ...

[QUOTE]
JirkaP ale nemá na seznamu programů v ROM skvělý GPRS monitor o který bych určitě nerad přišel. [/QUOTE]

ano, GPRS monitor je velmi dobrý. Nic vám nebrání si tento program zahrnout do vámi upravené Extended_ROM :)

[QUOTE]
Teď mě ještě napadlo - co když vyhodím fotokontakty a čeština se je bude snažit počeštit ? Ach jo, život nespokojence není peříčko.[/QUOTE]

... zde žádný problém nebude ...

PavelR.
Stanik_ce4you (77)|27.4.2004 12:02
Kde mam zjistit kodovani pro rom 4.01.16 nebo A30.06?
Bud_Bundy (116)|27.4.2004 13:23
Jestli jsem to dobře pochopil, tak k upgrade potřebuji 3 nbf soubory. To znamená, že po zazálohování stávající verze bych měl mít také 3 nbf soubory. Které kdyby znova nahrál, tak to bude v původním stavu. Teď je jen nějak dostat ven. Je to tak?
A pokud to tak půjde, zajímalo by mne zda se někde ukládá informace, že jsem si nahrál novou ROM a poté tam (když bych potřeboval reklamovat) vrátil zpět tu původní. Takže by mě stejně řekli, že jsem přišel o záruku.

Nevím jak pro ostatní, ale pro mne je ztráta záruky docela podstatná. Jsem nováček s PDA a rozhodně se mi může stát, že provedu něco a PDA bude muset na servis. Má někdo se zálohováním původní ROM zkušenosti?
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|27.4.2004 21:19
[QUOTE="Bud"]Jestli jsem to dobře pochopil, tak k upgrade potřebuji 3 nbf soubory. To znamená, že po zazálohování stávající verze bych měl mít také 3 nbf soubory. Které kdyby znova nahrál, tak to bude v původním stavu. Teď je jen nějak dostat ven. Je to tak?
A pokud to tak půjde, zajímalo by mne zda se někde ukládá informace, že jsem si nahrál novou ROM a poté tam (když bych potřeboval reklamovat) vrátil zpět tu původní. Takže by mě stejně řekli, že jsem přišel o záruku.

Nevím jak pro ostatní, ale pro mne je ztráta záruky docela podstatná. Jsem nováček s PDA a rozhodně se mi může stát, že provedu něco a PDA bude muset na servis. Má někdo se zálohováním původní ROM zkušenosti?[/QUOTE]

ANO pokud budete chtít přepsat všechny 3 ROM tak budete potřebovat tyto 3 soubory "ms_.nbf", "NK.nbf" a " Radio_.nbf".

Jinak souhlasím s Vámi pokud se jedná o ztrátu záruky může to být pro některé uživatele nepřekonatelná překážka. Ale pokud se přes ní přenesou určitě nebudou litovat.

A provádět změny lze pouze a jen v souboru "ms_.nbf" .
jiri.cech (151)|27.4.2004 21:49
[QUOTE]
... to je v pořádku, neboť v případě T-mobilu je lokalizace "ořezaná" na co nejmenší velikost neboť CAB soubor putoval do Extended_ROM, kde bylo potřeba šetřit místem i pro jiné aplikace, které byly v ER uloženy. U Eurotelu byla čeština na CD ...
[/QUOTE]
A co tam je "orezano" ? Hezky Cesky tam mam zcela vse vcetne napovedy. Navic je tam oproti Errortelu jeste ten GPRS monitor a ten je taky cesky. Cekal bych, ze cestina bude naopak rozmernejsi ...
***
Snad uz posledni dotaz prede dnem D. Jaka posledni verze ROM jeste funguje dobre s puvodni cestinou od T-Mobile - kdopak vi a odpovi ....
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|27.4.2004 22:20
GPRS Monitor není problém přidat do jakékoliv verze ROM. Stačí mít jen ten soubor *.CAB.
Jinak bezproblémový chod s češtinou je verze ROM 1.60 ( alespoň ta verze BUILD 3273 dodávaná s DATAPHONE2 ).
Problémy s vyšší verzí ROM ( dály se to tak nazvat ) a s češtinou jsem popisoval zde a na dalších stránkách této diskuze.
Pokud potřebujete novou verzi ( build ) češtiny tak se obraťte na Moravii-consulting. Já osobně jsem nepochodil. Přestože po telefonickém hovoru mi zpočátku tvrdili, že již je novější verze, ale následný email mi řekl, že je to poslední verze. Bohužel :(
Honzabr (192)|28.4.2004 07:32
Už jsem JirkoviP tolikrát děkoval veřejně a i soukromě, že by ho to snad už ani nepotěšilo ;) .Přesto - díky ještě jednou.V článku není nic, co bych nepotvrdil do puntíku.Je to perfekt kuchařka a když neflashujete každý den tak spoustu pozaponínáte a je třba si to připomenout.
Jinak - skutečně poslední verze na které pracuje čeština od ET je 1.60 - odzkoušeno (včera jsem se k ní vracel :? neb englicky vládnu málo ale hlavně potřebuju CZ klavesnici.)
Dotaz na PavlaR - existuje soubor s pouze tzv. Malou lokalizací? Tedy aby šla klavesnice a čtení českých souborů na XDA2? Pokud ano určitě by to řešilo problém. Je mi (a asi všem) jedno jestli mám OS v angličtině a taky vše ostatní.Ale není mi jedno, když nemůžu napsat/přečíst e-mail v češtině nebo si přečíst česky psaný soubor ve wordu.Na P900 se nainstalovala česká klávesnice a tři soubory s fonty a bylo to.
Díky
Honza
PavelR. (2184)|28.4.2004 08:02
[QUOTE="jiri.cech"]
A co tam je "orezano" ? Hezky Cesky tam mam zcela vse vcetne napovedy. Navic je tam oproti Errortelu jeste ten GPRS monitor a ten je taky cesky. Cekal bych, ze cestina bude naopak rozmernejsi ...
[/QUOTE]

... "vyrobni tajemstvi", omlouvam se :) nicmene na funkcnost a dostupnost funkci lokalizace na T-mobile MDA2 to nema zadny vliv...

[QUOTE]
Snad uz posledni dotaz prede dnem D. Jaka posledni verze ROM jeste funguje dobre s puvodni cestinou od T-Mobile - kdopak vi a odpovi ....[/QUOTE]

... verze build 3243 s aktualizaci, ktera je dostupna na webu T-mobilu by mela fungovat na T-mobile ROM (popr. i jinych) az do verze 1.60.xx.

PavelR.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|28.4.2004 08:26
[QUOTE="Honzabr"]Už jsem JirkoviP tolikrát děkoval veřejně a i soukromě, že by ho to snad už ani nepotěšilo ;) [/QUOTE]

Ale potěšilo. :)
Dík.
jiri.cech (151)|28.4.2004 09:21
[QUOTE="Honzabr"]
Dotaz na PavlaR - existuje soubor s pouze tzv. Malou lokalizací? Tedy aby šla klavesnice a čtení českých souborů na XDA2? Pokud ano určitě by to řešilo problém. Je mi (a asi všem) jedno jestli mám OS v angličtině a taky vše ostatní.Ale není mi jedno, když nemůžu napsat/přečíst e-mail v češtině nebo si přečíst česky psaný soubor ve wordu.Na P900 se nainstalovala česká klávesnice a tři soubory s fonty a bylo to.
Díky
Honza[/QUOTE]
Ze své originální ROM MDAII od T-Mobile jsem vydoloval dva soubory - loc_full.CAB a loc_lite.CAB. Mám pocit, že ten druhý je to, co hledáte. Jestli máte zájem, pošlu vám ho na mail. Cca 1 megabajtík ...
Honzabr (192)|28.4.2004 09:35
Senzace. ok1fjb@volny.cz Po vyzkoušení dám report.
Honza
Bud_Bundy (116)|28.4.2004 11:01
Než se rozbuším své srdce úplně v onen okamžik (doufejme, že ne na posledy), bych mě zajímalo ještě, která z udávaných ROM je lepší pro DataPhone II ve spojení s Oskarem. Jestli rom_1.60.07_-_radio_1.06.01 od T-Mobile DE, která má 39MB, nebo Xda_II_Upgrade_v16050 od Qteku, která má 25MB. Předpokládám, že pokud chci plně funkční češtinu, tak nemá cenu použít ruu166131wwe_cdl_sku1. Proč vlasntě jsou tak velké rozdíly ve velikosti mezi ROM 1.60 od T-Mobile DE a od Qteku? Je to díky obsaženým programům v ExtROM?
ludan_ce4you (15)|28.4.2004 13:45
Zdravím.
Zatím se do toho sice nehodlám pouštět, ale přesto, že píšete proč se vracet k DOSU, když upgraduji na W2k, by mne zajímala možnost zálohování současné ROM. Nejde mi v tomto případě ani tak o záruku (i když jsem přesvědčen, že i z tohoto důvodu by to stálo za to zálohu mít) ale spíše co když mne nové možnosti zase na druhou stranu připraví o něco podstatného a potřebného a budu se chtít k původní verzi vrátit.

Mimochodem k té teorii permanentního pokroku :
Již v několika firmách jsme po neustálých problémech s Win XP přešli zpět k W2K a nejednou je po většině problémů (naprosto nedefinovatelné výpadky v síťovém provozu, stabilita -> tolika pádů systému jsem od dob W95 nezažil, a pod.)

jiri.cech (151)|28.4.2004 18:36
Sláva, hurá, povedlo se, jupí ...
Tak jsem na základě skvělého článku JirkyP upgrejdnul svojí mašinku. Musím konstatovat, že adrenalinový sport lze provozovat i na židli u klávesnice. :)
Zvláště hlášení ve smyslu "nyní mažu stávající ROM" je velice povzbudivé. :) Tak v mém MDAII od T-Mobilu se skví ROM 1.60 a RADIO 1.10.
Vzal jsem Xda_II_Upgrade_v16050.exe, z tohoto souboru použil vše, jen z ms_.nbf vyházel totálně všechno a nahradil původním balíčkem od T-Mobilu vykopírovaným předem z EXT ROM. Tento balíček jsem pak různě poupravoval, některé aplikace nahradil novějšími, úplně jsem vyhodil T-Mobile customizace (tapety, témata, přednastavené připojení) a jako splash obrázky nastavil OSKAR úsměv. Na konec instalace jsem přidal původní češtinu vydloubnutou z TMDCZCustomize.sa.CAB jako jediného pro mě užitečného souboru.
Po hard resetu je vše česky, nemám tam ty hnusné růžové tlačítka, přednastavená připojení GPRS, WAP, MMS a kdovíčeho od T-Mobile, které jsem vždy otrocky vymazával a nahrazoval OSKAR nastavením. :((
No jsem prostě blahem bez sebe. :) :)
Jirko ještě jednou díky, nebýt tvého článku, asi bych to nerisknul. :yes: :yes: :yes:

Snad jen poslední dotaz - když bych chtěl někdy do budoucna provést změnu jen v EXT ROM - je nutné vždy nahrávat všechny tři ROM :?:

Tímto také pozdravuji T-Mobile - jejich stránku http://t-mobile.cz/mda/Upgrade2.aspx si mohou díky JirkoviP a svělému webu ce4you strčit klidně za klobouk.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|28.4.2004 18:56
[QUOTE="jiri.cech"]
Snad jen poslední dotaz - když bych chtěl někdy do budoucna provést změnu jen v EXT ROM - je nutné vždy nahrávat všechny tři ROM :?:
[/QUOTE]

Ne, pokud bude v adresáři pouze "ms_.nb" přehraje se pouze tato ROM . Pokud však se něco pokazí není třeba zoufat a překopírovat všechny 3 sobory *.nbf a flashnout to celé znovu. :)
Jinak i já nedám dopustit na ROM z Xda_II_Upgrade_v16050.exe.
S jídlem roste chuť a při příštím Flashování si to ještě zlepšíte. To mi věřte. Na první flash se sice nezapomíná, ale s jídlem roste chuť a zvětšuje se i velikost souboru config.txt


For jiri.cech
Už se těším na splnění Vašeho slibu.;)
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|30.4.2004 00:45
V případě, že by někdo potřeboval toto by měla být verze ROM prodávaná Eurotelem pro DATAPHONE2.
R: 1.05.12
G: 1337.12
D: 1.03.00 USA

Nezkoušel jsem jí a ani nevím jaký jsou pro ní kódy. ( takže opatrně )
jiri.cech (151)|1.5.2004 18:33
JirkoP prosim te - ma na rychlost PDA zarizeni vliv velikost volne pameti ? Mam pocit, ze cim je pamet vice zaplnena, ma moje masinka pomalejsi odezvu. Ma na rychlost vliv poradi instalace programu - umisteni v pameti ? Napriklad casto pouzivane instalovat nejdrive ? Nevim proc, obcas se zarizeni silene zpomali a obrazovka se straaaasne pomalu prekresluje. :( Jindy je to zase OK. Tak nevim ...
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|2.5.2004 07:44
Podle mne vliv obsazenosti paměti na rychlost má, ale až pokud se už blížíš k plné obsazenosti. Pořadí instalovaných programů na to vliv nemá.
S největší pravděbodobně bych viděl problém v nějaké aplikaci která je určena pro PPC2002 a běh pod PPC 2003 jí nedělá dobře. ( některé aplikace určené pro PPC2002 si na PPC2003 ani nespustíš )
Arkobad (134)|2.5.2004 23:53
Tedy možná jsem natvrdlej, ale mě ten návod přijde stále příliž obecnej a komplikovanej.

Já chci jediné:
- Stahnout si (odkud?) nejnovější (avšak stabilní) verzi ROM vhodnou pro MDA2. Asi by měla být anglická.

- Rád bych si zazálohoval původní ROM pro případ potíží či reklamace

- Chci ponechat obsah ExtendedROM nezměněný - to znamená, že chci po instalaci nové verze ROM nainstalovat ty samé bonusové aplikace, jaké jsem tam měl původně (přímo od T-Mobile). Na tom prostě nechci nic měnit.

- Nechci zálohovat stav celého MDA před upgradem (nainstalovaný soft) a pak to obnovovat. Chci si vybrané/užitečné aplikace nainstalovat znovu. PIM si mi obnoví z Outlooku, ALE CHTĚL BYCH SI ZAZÁLOHOVAT A POSLÉZE OBNOVIT DŮLEŽITÁ NASTAVENÍ - JAKO TŘEBA MAILOVÉ ÚČTY - mám jich tam dost a představa, že budu znovu vyplňovat všechny ty POP a SMTP servery, hesla, atd... mě docela děsí.

Prostě chci bezbolestnou cestu - teď mám verzi 1.53 a chci 1.6x, chci zachovat ExtendedROM (tedy standardní paletu bonusových aplikací od TMO), chci zachovat nastavení mailových účtů. Aplikace si nainstaluji znovu a PIM data natáhnu z outlooku.

Je toto možné, nebo je to jen zbožné přání? Jak to mám udělat?
Arkobad (134)|3.5.2004 00:09
PS: Ja tomu dříve rozuměl tak, že editace ExtendedROM je úplně jiná a nezávislá činnost od upgrade ROM (operačního systému).
ExtendedROM je přeci jen něco jako ReadOnly část flashdisku, ze které se po studeném startu automaticky pustí instalace bonusových aplikací, nastavování GPRS a MMS pro daného operátora, instalace lokalizace, atd... Ne?

A o to já v zásadě nestojím. Chci novější (nejnovější stabilní) verzi ROM operačního systému (protože mám tu starou 53 a chci 6x). Bonusové aplikace od TMO mi vyhovují. Je v tom nějaký problém?

Mohu prostě provést upgrade ROM podobně, jako se dělal na MDA-1 - tedy buď spuštěním instalačního EXE, nebo nabootováním z SD karty? A mohu nechat ExtendedROM tak, jak je, protože mi její obsah vyhovuje?

A nebo se upgradem ROM ta ExtendedROM snad automaticky smaže a musím si ji vytvořit znovu? Pokud ano, tak mi jde pouze o její zálohu a následné obnovení.

Já mám zatím jen zkušenosti s flashováním MDA1 - a to několikanásobné - dával jsem tam různé verze ROM - testovací, s WM2003, atd... Někdy jsem instalaci prováděl z SD karty, někdy pomocí instalačního EXE. Jaký je tedy rozdíl v upgradování MDA1 a MDA2?

Pokud bych někdy chtěl editovat instalační proceduru v ExtendedROM, tak například proto, abych si tam dal třeba právě automatickou instalaci (nastavení) mých e-mailových účtů tak, abe se po studeném startu znovu správně nastavily. Ale je toto vůbec možné?
Toto by mohl být jediný důvod, proč si "uvařit" vlastní ExtendedROM - tedy udělat si ji tak, aby po studeném startu nainstalovala MDA2 do kompletně použitelné podoby - tedy včetně všeho potřebného SW, nastavení emajlových účtů, nastavení ICQ a prostě všechna dalsí nastavení tak, abych mohl resetovat MDA do alelujá, ale vždy po instalaci z ExtendedROM by se mi dostalo do okamžitě použitelného stavu. Tedy přidání nového e-mailového účtu bych řešil jeho přidáním do konfiguračního souboru v ExtendedROM a následným coldresetem. Ale to mi přijde jako čirá fantazie, ne?
Honzabr (192)|3.5.2004 06:51
:D Když si přečteš celý článek o flashovani MDA/XDA2 tak zjistíš, že všechny Tvé požadavky jsou splnitelné.Jenom...bez práce nejsou koláče...musíš si to prostě sestavit sám a natáhnout - v každém případě celé - jen samostatná ROM nejde.A Celý flash na netu ani nikde v žádném exáči neseženeš.Jediný doposud známý postup je popsán v článku.A pokud na nás budou operátoři sr..kašlat tak Ti neudělá ani žádný servis autorizovaný vůbec ne a neautorizovaný je na tom stejně jako my - osobně jsem se o tom přesvědčil.Nádherná byla věta ... ano flashnu Vám ji ale podepíšete mi papír, že když se s tím něco stane tak je to na Váš účet....:D Takže žádné naříkání a vzhůru do práce , při pondělku je to bezva jak začít týden s adrenalinovými sporty.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|3.5.2004 08:49
I mne připadá, že uživatele Arkobad si ten článek o Flashování přečetl rychle a neví co mu vlastně flashování dá.
Proto doporučuji uživateli Arkobald nejdříve si pořádně přečíst celý článek a případně i jiné diskuze na toto téma, než se do toho pustí.
V článku je odkaz na německý upgrade ROM, který si stačí ztáhnout a spustit a ono se provede flashování. Ale budeš mít vše nastaveno, tak jak jak to německý T-Mobil chtěl. Což pokud máš například českýho Oskara nebo Eurotel nebudu to pravý ořechový. A hlavně nebudeš moc využít paměť EXT-ROM k obrazu Svému.
Arkobad (134)|3.5.2004 09:26
1) A jak to udelat s tou zalohou nastaveni e-mailovych uctu?

2) Navod je prima, ale vzhledem k tomu, ze vetsina majitelu ma MDA2 od TMO, tak mi nerikejte, ze uz nekdo nepripravil upgrade obsahujici nejakou nejnovejsi anglickou verzi ROM a k tomu puvodni ExtendedROM od TMO tak, aby se to jen stahlo a nainstalovalo. Kdyz toho neni schopen TMO sam, mohl by to nekdo udelat a dat to nekam ke stazeni.
Arkobad (134)|3.5.2004 09:32
Nebo by bylo dobry se alespon nejak ujednotit na tom, ktera verze ROM je pro MDA2 v tuto dobu nejvhodnejsi. Nejaka co mozna nejnovejsi, anglicka, ale stabilni. Jake jsou tedy zkusenosti s jednotlivymi ROM a ktera je tedy ta nejvhodnejsi?

Pouzivam MDA k praci a ne na hrani a tak bych rad minimalizoval cas potrebny pro upgrade (a nasledne rozhozeni emajlu a dalsich potrebnych veci) a hlavne bych rad minimalizoval nejake nestability po upgrade.

Take bych rad podekoval autorovi clanku a poprosil bych ho, aby treba po tydnu od uverejneni prosel vsechny reakce a pripominky v diskusi a clanek pokud mozno aktualizoval/doplnil - o zkusenosti a postrehy uzivatelu. Je totiz nesmirne obtizne (kdyz se pro upgrade rozhodnu) vedle clanku procitat jeste (pro jistotu a pro prakticke zkusenosti) celou diskusi a jeste se divat na vsechny linky, ktere se v diskusi vyskytnou (treba na XDA-Developers). Proste takova "SecondEdition" toho clanku by bodla ;-)

Diky
Honzabr (192)|3.5.2004 10:22
K předch. příspěvku:
ad1. Nevím, ale docela by to bodlo.Museli by se na to podívat chytré hlavy a nebo vypreparovat nastaveni do zvláštního souboru.Zamyslím se.:?
ad 2. Je to pole neorané, když se o to pokusíte bude Vaše sláva nehynoucí.Já to všechno překopal (vyhodil sem např GPRS monitor - používám jiné aplikace) a přidal některé své. Vrátil jsem se z 1.66.xx k 1.60.xx neb mi vadily chyby v češtině - poslední verze co stíhá je 1.60.xx a chodí dobře.BT stejně instaluju z doplňku.Když tak pište na osobní e-mail nebo pokud jste z Prahy se můžeme sejít a ňejakou spolupráci vymyslíme ;)
Honza
Honzabr (192)|3.5.2004 10:29
Pro Arkobad-přišel mi e-mail na soukr.adresu leč byl s virem a nepustilo ho AVG
yasmeene2 (794)|3.5.2004 13:28
Arkobad:
No tak jak si chtěl původní rom t-mobile rom s novejsi systémovou a phone částí tak tady to už někdo opravdu dělal.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|3.5.2004 18:35
[QUOTE="jiri.cech"]
No to je blaho být zase o něco chytřejší. :) Tímto tedy veliké díky za váš čas, pěkný článek a za předané "nouhau". ( Naše domluva platí ! ) Ještě jednou díky !!! :yes: [/QUOTE]

Potvrzuji, že co jiri.cech slibi to i splní. :))
jiri.cech (151)|3.5.2004 19:50
[QUOTE="JirkaP."][QUOTE="jiri.cech"]
No to je blaho být zase o něco chytřejší. :) Tímto tedy veliké díky za váš čas, pěkný článek a za předané "nouhau". ( Naše domluva platí ! ) Ještě jednou díky !!! :yes: [/QUOTE]

Potvrzuji, že co jiri.cech slibi to i splní. :))
[/QUOTE]

JAK JINAK TAKY. :)
Arkobad (134)|17.5.2004 10:07
No nastesti jiz existuje nastroj, ktery ExtendedROM odblokuje i pro zapis, takze si tam mohu naflashovat jakoukoli ROM a pak do ExtendedROM uz jen nakopiruju obsah puvodni ExtendedROM - a to primo na MDA2 (kdyz si pred tim udelam zalohu puvodni ExtROM obycejnym pruzkumnikem na SD kartu).
Arkobad (134)|17.5.2004 10:11
PS: Uz jste nekdo zkousel upgradovat na nejnovejsi ROM 1.72? (T-Mobile xda-2 rom ruu172104wwe with BT stack)
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|17.5.2004 10:27
[QUOTE="Arkobad"]No nastesti jiz existuje nastroj, ktery ExtendedROM odblokuje i pro zapis, takze si tam mohu naflashovat jakoukoli ROM a pak do ExtendedROM uz jen nakopiruju obsah puvodni ExtendedROM - a to primo na MDA2 (kdyz si pred tim udelam zalohu puvodni ExtROM obycejnym pruzkumnikem na SD kartu).[/QUOTE]

Kdyby sis nejdříve přečetl celý článek o flashování ( zde ), tak bys věděl, že v MDA2/DATAPHONE2 jsou 3 ROMky a ne jen jedna EXT-ROM.
A vykopírováním souborů z EXT-ROM máš jen malé částky ROMky EXT-ROM, které jsou ti bez teho souboru ms_.nbf zcela na nic. A to nemluvím o zvývajících dvou.
Jinými slovy máš sice programy obsažení v EXT-ROM, ale to nemá se zálohame jednotlivých 3 ROMek vůbec nic společného.
Arkobad (134)|17.5.2004 11:21
[QUOTE="JirkaP."][QUOTE="Arkobad"]No nastesti jiz existuje nastroj, ktery ExtendedROM odblokuje i pro zapis, takze si tam mohu naflashovat jakoukoli ROM a pak do ExtendedROM uz jen nakopiruju obsah puvodni ExtendedROM - a to primo na MDA2 (kdyz si pred tim udelam zalohu puvodni ExtROM obycejnym pruzkumnikem na SD kartu).[/QUOTE]

Kdyby sis nejdříve přečetl celý článek o flashování ( zde ), tak bys věděl, že v MDA2/DATAPHONE2 jsou 3 ROMky a ne jen jedna EXT-ROM.
A vykopírováním souborů z EXT-ROM máš jen malé částky ROMky EXT-ROM, které jsou ti bez teho souboru ms_.nbf zcela na nic. A to nemluvím o zvývajících dvou.
Jinými slovy máš sice programy obsažení v EXT-ROM, ale to nemá se zálohame jednotlivých 3 ROMek vůbec nic společného.[/QUOTE]



Takze neni mozne provest upgrade pomoci nejake hotove zahranicni (treba TMO ci O2) distribuce a pak si do ExtROM jen nahrat obsah puvodni ExtROM? Podle mne ano, proc podle tebe ne? Podle me presne k tomuto ta utliltka na odemceni ExtROM i pro zapis je - aby si clovek nemusel pripravovat vlastni instalacni soubor, pouzil nejaky hotovy (treba od O2) a pak si jen prepsal obsah ExtROM na ten, ktery tam mel puvodne od sveho operatora. Vzdyt cely vtip a vyznam ExtROM je prave v tom, ze je mozne mit jednotne univerzalni verze ROMky operacniho systemu a veskera customizace pro jednotlive operatory + jejich bonusove aplikace jsou prave v ExtROM, ne???
Opravdu jsi cetl toto: http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?p=40412#40412
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|17.5.2004 11:58
[QUOTE="Arkobad"]Takze neni mozne provest upgrade pomoci nejake hotove zahranicni (treba TMO ci O2) distribuce a pak si do ExtROM jen nahrat obsah puvodni ExtROM? Podle mne ano, proc podle tebe ne? Podle me presne k tomuto ta utliltka na odemceni ExtROM i pro zapis je - aby si clovek nemusel pripravovat vlastni instalacni soubor, pouzil nejaky hotovy (treba od O2) a pak si jen prepsal obsah ExtROM na ten, ktery tam mel puvodne od sveho operatora. Vzdyt cely vtip a vyznam ExtROM je prave v tom, ze je mozne mit jednotne univerzalni verze ROMky operacniho systemu a veskera customizace pro jednotlive operatory + jejich bonusove aplikace jsou prave v ExtROM, ne???
Opravdu jsi cetl toto: http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?p=40412#40412
[/QUOTE]

Není možné, protože nelze nahrávat ( přepisovat ) jednotlivé soubory ( *.CAB ) v EXT-ROM případně měnit soubor config.txt.
Tam ty jednotlivé soubory dostaneš pouze a jen flashnutím - pomocí programu HimaUpgradeUt.exe

Arkobad (134)|17.5.2004 12:43
[QUOTE="JirkaP."][QUOTE="Arkobad"]Takze neni mozne provest upgrade pomoci nejake hotove zahranicni (treba TMO ci O2) distribuce a pak si do ExtROM jen nahrat obsah puvodni ExtROM? Podle mne ano, proc podle tebe ne? Podle me presne k tomuto ta utliltka na odemceni ExtROM i pro zapis je - aby si clovek nemusel pripravovat vlastni instalacni soubor, pouzil nejaky hotovy (treba od O2) a pak si jen prepsal obsah ExtROM na ten, ktery tam mel puvodne od sveho operatora. Vzdyt cely vtip a vyznam ExtROM je prave v tom, ze je mozne mit jednotne univerzalni verze ROMky operacniho systemu a veskera customizace pro jednotlive operatory + jejich bonusove aplikace jsou prave v ExtROM, ne???
Opravdu jsi cetl toto: http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?p=40412#40412
[/QUOTE]

Není možné, protože nelze nahrávat ( přepisovat ) jednotlivé soubory ( *.CAB ) v EXT-ROM případně měnit soubor config.txt.
Tam ty jednotlivé soubory dostaneš pouze a jen flashnutím - pomocí programu HimaUpgradeUt.exe

[/QUOTE]

Ale vzdyt to neni pravda! Koukni na ty XDA-Dev - s touto novou utilitou je proste ExtROM volne pristupna pro cteni i zapis, jako treba SD karta!
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|17.5.2004 16:30
Souhlasím, pomocí tohoto programu lze měnit obsah EXT-ROM, ale vlastní archivaci jednotlivých ROMek tímto programem provést nelze.

Zde jsem založil novou diskuzi k tomuto programu a ihned upozornil na nebezpečí, které hrozí při neuváženém měnění obsahu tohoto prostoru - EXT-ROM.
Šeba_oldd (1184)|17.5.2004 20:52
Pokud použiji např. verzi 16050 a jen ji bez uprav flaschnu do MDA II od Eurotelu - co se stane?Bude to funkční?
Šeba_oldd (1184)|18.5.2004 10:02
Tak se již stalo mám novou verzi a nejde mi bezdrátový modem.Jinak se zdá ,že vše funguje.Jakmile chci vyvolat funkci bezdrátový modem zahlásí to :Pokus o nepovolenou operaci.Nevíte někdo co s tím?Kde se stala chyba?
Flaschoval jsem verzi16050, jednu z těch co je uvedena v článku.
PavelR. (2184)|18.5.2004 10:38
[QUOTE="seba"]Tak se již stalo mám novou verzi a nejde mi bezdrátový modem.Jinak se zdá ,že vše funguje.Jakmile chci vyvolat funkci bezdrátový modem zahlásí to :Pokus o nepovolenou operaci.Nevíte někdo co s tím?Kde se stala chyba?
Flaschoval jsem verzi16050, jednu z těch co je uvedena v článku.[/QUOTE]

... máte nainstalovanou lokalizaci? Pokud ano, vypněte překlad UI (v Start/Nastavení/záložka systém/Nastavení LEng).

PavelR.