Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

PocketCM Keyboard - český layout by DuckDaffy

DuckDaffy (51)|5.11.2007 01:19
Dávám zde k dispozici svůj layout české klávesnice pro PocketCM Keyboard.
Rozsáhlá diskuze o tomto programu zde na ce4you: https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=24592

Download v0.2 na konci příspěvku.
[CODE]#Czech optimized unicode layout v0.2 2007-11-07 by DuckDaffy, duckdaffy@atlas.cz, winpack.org
# v0.2 - částečně dokončena NUM klávesnice, avšak zřejmě takhle nezůstane
# - středění asdfghjkl řádku, odsun BACKSPACE dolů
# - ENTER dolů, vedle "M" dána ",.", přesunuty "-" a ")", "№" přesunuto z "0" na "#", přidány znaky, optimalizace znaků

# rychlejší náběh rozbalení
symbol_pad_timer=150
# aby bylo trošku odsazení od okrajů a prostor pro nehty při psaní
key_width=23
# aby nezabírala tolik místa
key_row_height=23
[/CODE]

Pozor! Je to stále ještě VÝVOJOVÁ verze a např. nemá dopracovanou numerickou klávesnici! Pro praktické použití už je však hezky vymazlená. :)
Download v0.2 na konci příspěvku.

Známé problémy:
* v0.2 není připravena pro VGA displeje, zobrazuje miniaturní klávesničku
* v UNICODE po velkém E s háčkem - "Ě" - nepokračuje ve zpracování layoutu, takže nefungují dále definovaná pole

Tento layout vyniká:
* kompletní sadou českých znaků pod jednotlivými písmenky (c -> č)
* propracovaným umístěním (téměř) všech používaných znaků pod další klávesy
* velkými tlačítky numerické klávesnice
* rychlým psaním předvolených textů (http://, Ahoj)
* použitým UNICODE kódováním a tím nabídkou některých speciálních znaků
* oproti standardním rozměrům má díky snížené šířce dodatečné boční okraje, takže se na ni dá dobře psát prsty/nehtem - klávesy nejsou těsně u okraje displeje

Layout využívá "rozbalovací klávesy" - tj. když např. podržíte stiknutou klávesu "w" (bez najíždění, pouze přímo), vyjedou pomocné texty pro www serfování.

Seznam rozbalovacích kláves:
"123?#" - pozdravy - Ahoj, Nazdar, Cau, Mej se, Pa, Servus
SPACE - čísla - 1234567890
SHIFT - smajlíci - :), ;), :*, :P, :(, :D, =), 8), >:), : (fórum to moc nezvládá)
ENTER - nabídka esc, del, cut, copy, paste
"w"/"W" - www texty - http://, https://, www., /, .com, .net, .org, .cz
"p"/"P" - vstup do konfigurace, tab, del, home, end

Výtah dalšího nastavení z layoutu (zdvojený výskyt znaku znamená, že znak alokuje 2 klávesy):
[CODE]symbol_pad=#,№№
symbol_pad=1,¼¼
symbol_pad=2,²²½½
symbol_pad=3,³³¾¾
symbol_pad=4,¼¼¾¾
symbol_pad=,,`°~'";:
symbol_pad=.,ܦ/|\\&#!?
symbol_pad=-,*=_+%‰^±×÷
symbol_pad=),«»{}\[\]()<>
[/CODE]

+ všechna písmenka, nad kterými jde psát česká diakritika, u některých ještě navíc další znaky, jako ©, €, ®, ™, $§, ß a další.

Bohužel, stávající verze PCM Keyboard v0.13 při UNICODE kódování layoutu neumí překousnout znak Ě (velké E s háčkem), takže nyní je místo něj jen hvězdička.
Dále tato verze chybně načítá definice rozložení kláves, kdy NEZAHODÍ předchozí načtenou konfiguraci a jen jí přepíše novou. Takže když předchozí konfigurace používala rozbalení klávesy "X" a ve vašem layoutu se už klávesa chová normálně, tak se stejně bude rozbalovat podle minulého layoutu.
Ovšem tato chyba se dá i využít, kdy načtete konfiguraci nějakého layoutu a pak si načtením dalšího jen změníte rychlost rozbalení nebo změnu jiných parametrů klávesnice. :)
Vyresetování načtených layoutů je možné přepnutím na nějaký jiný druh vstupního rozhraní a pak zpátky.
Zatím DŮRAZNĚ nedoporučuji nastavovat si tuto klávesnici jako defaultní. Co si s ní hraju, tak se mi ji mnohokrát podařilo přetížit a pak zůstává "viset".

Můžete použít tweak pro změnu timeru držení klávesy pro rozbalení: textovým editorem (musí podporovat UNICODE, např. PSPad) přidejte řádek
symbol_pad_timer=X
kde X je čas v milisekundách, defaultně je 500 ms, optimum vidím 150-300 (píšu rychle). Ve v0.2 již toto nastavuji na 150 ms.

OT: Co mě trochu štve, tak že se nedá vypnout zebo změnit timer bubliny s velkým popisem klávesy, takhle to při 200 ms zbytečně přeblikává. Navrhnu autorovi pár úprav. ;) Taky by rozbalovací klávesa mohla být nějak odlišena od ostatních, tečka v rohu nebo mírně posunutá barva, co říkáte? Člověk by hned věděl když to nainstaluje...

Uvítám jakékoliv návrhy na další optimalizaci umístění znaků nebo přidání dalších. Snažil jsem se zohlednit, že když držím ".", tak druhý nejpoužívanější znak té kategorie je "?". Podobně u "(" nebo ",".

Napadá vás, co by mělo být u té numerické klávesnice? :)

Další plány:
* slovenský layout (zájemci?)
* vlastní skin
* některé plně grafické klávesy, např. se smajlíkama
* využití průhlednosti PNG
* (?) úprava velikosti samotné klávesy, např. 12 kláves vedle sebe
* úprava timeoutu rozbalení klávesy
* (?) obrázek na pozadí :)

Testováno na WM5, PCM Keyboard v0.13 (dříve v0.11b) - skin Dream, MDA Vario (HTC Wizard) - original T-Mobile ROM.

Edituju v programu PSPad a dávejte si pozor na to, aby v menu bylo zvoleno kódování UNICODE. ;)

P.S.: Stahujte v0.2:!:
Verzi 0.1 jsem omylem přiložil 2x. Druhý výskyt prosím ignorujte. Díky. ;)
DuckDaffy (51)|7.11.2007 16:46
Nová verze českého layoutu v0.2 - viz. úvodní příspěvek. :)
DuckDaffy (51)|2.12.2007 13:22
Vyšla nová testovací verze PocketCM Keyboard v0.12 s časovým omezením do 01/15/2008! :)
http://www.pocketcm.com/keyboard.php
CommanderZ (1798)|2.12.2007 18:07
Pekny layout, nejlepsi co jsem zatim na PCMK zkousel :yes:

Mel bych jeden konstruktivni navrh - co udelat do te kontextove nabidky pod pismenka C, V a X i jejich respektivni operace se schrankou? To jak to je pod enterem mi prijde dost nelogicke.
DuckDaffy (51)|9.12.2007 23:55
CommanderZ: To vůbec není špatný nápad, zkusím to strčit do nové verze. :) Díky!
MilanSu (823)|11.12.2007 02:07
Tak jsem taky hledal nějakou klávesnici, používal jsem dříve Sunnysoft (včetně lokalizace na MDA Variu), teď na Artemisovi jsem zkoušel Sunnysoft full keyboard), ale tato mi připadá super. Zkoušel jsem i Resco Keyb a SPB Keyb, ale ani jedna mě nijak nenadchla. Jednak není problém si dodefinovat svoje "klávesy", změnit na qwerty ... atd. Trochu jiný styl psaní, ale celkem pochopitelný. Jestli jsem dobře pochopil stránky výrobce, tak i free nebo se mýlím, co pak znamená ten termín 15.1.2008 (ale cenu jsem nikde nenašel).
Jenom pro moji informaci,
salvator_ce4you (137)|9.1.2008 16:57
Super klávesnice, ale nenaučil jsem se použít ten česská layout. Tedy nastavit mi jde, ale nějak se na něm zobrazuje něco zcela jiného. Na netu jsem viděl screenshoty s jednou řadou navíc (české znaky), ale v pda nic takového není
MilanSu (823)|14.1.2008 10:02
To je jiný layout (s pěti řádky klávesnice), tento má 4, české a speciální znaky napíšeš tak, že přidržíš stylus na písmenku, např. na c a zobrazí se č, na e se zobrazí é a ě.

Jenom pro autora námět k doplnění. V numerické části je myslím zbytečné aby pod mezerou byly znovu číslice. Bylo by lépe tam dát desetinnou čárku, tečku
apod.znaky potřebné

EDIT: zbytečně "otravuji s blbostmi", jednoduše upravit layout je už sranda. Přidal jsem do numerické části na + znaky ,.{}\[\]()<>, které se mohou na numerické části hodit. Mně hlavně scházela ta tečka, zadávám dost často do Excelu datumy a řadu čísel a tam se bez tečky neobejdu
ja.prvni (42)|17.1.2008 09:03
Trošku mi tam chybí kurzorové šipky. Lze je tam nějak někam dodělat? A je možné změnit velikost kláves, nebo to je dáno programem?
Thomas.cze (2)|28.1.2008 23:23
Na uvod bych rad podekoval autorovi za paradni ceskou upravu a praci s tim - diky!

A hned bych rad zareagoval na vyzvu k navrhum na zlepseni...

1. Funkcionalita kterou v RESCO keyboard nazyvaji "gestures" - tzn. ze napriklad, kdyz prejedu po klavesnici palcem doleva, tak to zareaguje jako backspace

2. Kdyz podrzim klavesu a objevi se mi dalsi znaky, tak abych nemusel drzet prst a vybirat znak, ale abych musel znovu macknout na klavesu (cili aby vyber klaves zustal a mohl se pohodlne zvednout prst a vybrat si) - to by se mohlo v options nastavit jako on/off - kazdymu vyhovuje neco jineho

3. Rozdelil bych velkou klavesu na prepinani cislic a udelal z toho 2 - jednu na ty cislice a druhou na sadu specialnich znaku - tezko se takto hledaji pod tema rozbalovacima klavesnicema (ale mozna si clovek zvykne)


:-) no, je mi jasny, ze bod 2 a 3 vyzaduji zasah primo autara klavesnice, ale ziskal jsem dojem, ze autor ceskeho layout je s autorem klavesnice v kontaktu, tak treba se to bude hodit jako podnet ;-)!

Kazdopadne jeste jednou diky za super klavesnici a jeji ceskou upravu!
jaja01_ce4you (262)|29.1.2008 07:42
ja mam spis dojem, ze body dva a tri by slo udelat bez zasahu autora, naopak gestures by se musely zaprogramovat, ale jinak to jsou dobre navrhy, davam hlas ;-)
Thomas.cze (2)|29.1.2008 15:21
Pardon, myslel jsem body 1 a 2 ;-) - uz bylo pozde v noci :-)
MilanSu (823)|29.1.2008 15:37
K drive uvedenym upravam se vyjadřuji rovněž kladně. Občas mi děla problém, najít příslušný znak a tak prohledávám různé a to se pak musí vyjet mimo vyjetý seznam znaků, jinak se mí do textu píšou nesmysly, "třetí" klávesnice se spec. znaky by byla super. U numerické jsem si dodělal znaky jako tečka a čárka, ale taky by bylo lepší, zrušit # a rozdělit ho na tečka a čárka (a na to už můj um nestačí :no: )
Francis (54)|31.1.2008 18:32
to DuckDaffy: Přidal jsem si do tvého skvělého layoutu písmena s přehláskou (ä, ö, ü, ë) a mám prosbu, zda bys toto mohl zahrnout do další tvé verze, bude-li nějaká.

Dodatek: Na numerické klávesnici jsem si zaměnil mezeru za tečku, která se mi moc hodí při vypisování datumu.
jaja01_ce4you (262)|1.2.2008 08:30
[QUOTE="MilanSu"], ale taky by bylo lepší, zrušit # a rozdělit ho na tečka a čárka (a na to už můj um nestačí :no: )[/QUOTE]

rozdelit # by nebyl problem a je to dobry napad, dle mych vyzkumu je prvni cislo za [ sirka policka, tak zmen sirku ze 2 na 1 a pridej tam jeste jeden chlivecek a melo by to jit ne ?

[CODE]
old:
#keyboard_layout_3=[2+][27][28][29][2=]\n[2-][24][25][26][2*]\n[2/][21][22][23]\B\B\n\M\M[2.][20][2,]\N\N
#keyboard_layout_4=[2+][27][28][29][2=]\n[2-][24][25][26][2*]\n[2/][21][22][23]\B\B\n\M\M[2.][20][2,]\N\N
new:
keyboard_layout_3=[2+][27][28][29][2=]\n[2-][24][25][26][2 ]\n[2/][21][22][23]\B\B\n\M\M[2*][20][1.][1,]\N\N
keyboard_layout_4=[2+][27][28][29][2=]\n[2-][24][25][26][2 ]\n[2/][21][22][23]\B\B\n\M\M[2*][20][1.][1,]\N\N
[/CODE]

btw, proc je tam tenhle 'numerickej' layout 2x ? (_3 a _4)

edit: neumim presvedcit forum, aby nezamenovalo konec hranete zavorky za uvozka vetsi, ale snad je to pochopitelny ...
Francis (54)|1.2.2008 08:59
Jeden numerický layout začíná znakem # a je to tedy komentář, neprovádí se. Autor ho tam asi nechal po nějakém ladění.
jaja01_ce4you (262)|1.2.2008 09:02
no ja nevim, mam tam

keyboard_layout_1 - mala pismena
keyboard_layout_2 - velka pismena
keyboard_layout_3 - numerika
keyboard_layout_4 - numerika (identicka s keyboard_layout_3)

zadne zakomentovane ...
Francis (54)|1.2.2008 09:10
Aha, asi jsem to špatně pochopil, nevšiml jsem si poznámek old a new.
Layout_3 a layout_4 vypadají stejně a vypadají že jsou tam dvakrát, podle mě je kvůli Shiftu. Je možné i na numerickém layoutu mít dvě rozložení, podobně jako jsou malá a velká písmena.
jaja01_ce4you (262)|1.2.2008 09:15
aha, dekuju, tak to popremyslim, zda bych to nejak nevyuzil, ale to uz by to mozna bylo moooc prekombinovane, na tehle klavesnici mi nejvic vyhovuje ta moznost podrzeni znaku a nabehnuti alternativ, ze nemusim prepinat mezi klavesnicema ...
Francis (54)|2.2.2008 11:38
Inspirován DuckDaffym a vyslechnuv připomínky přítulkyně upravil jsem layout na 5-řádkový a přidal přímé znaky s diakritikou. Bohužel nesedí skiny (a nevím čím je editovat) a tak jediný použitelný je skin Dream.
Tato verze vznikla po připomínkách, že se není možno dopřesňujícím tažením z jiného písmena dostat na diakritická a že stačí o chvilku déle podržet písmeno a vyskočí doplňuiící nabídka a už není možno přejet na písmeno vedle.
vtesar (4)|6.4.2008 23:08
Ahoj,
aniž bych chtěl narušovat dané DuckDaffyho téma, tak mě toto vlákno přijde jako nejlepší pro umístění českého layoutu pro Gray iPhone skin. Má větší klávesy a pohodlně se na něm píše i v chůzi nebi ve stoje. Vkládám jak skin, tak i české rozložení - diakritika se objeví po podržení daného písmene - např c - č. Díky tomuto fóru jsem konečně přišel na to proč mi to nešlo, neobjevil jsem chybku s Ě. U znaků je i v alternativě půvpodní znak bez diakritiky, protože když se netrefíte nebo nechcete psát s diakritikou, jen omylem déle podržíte písmeno, tak jste museli dávat bcksp na omylmem napsané písmeno.

Vlasta
jaja01_ce4you (262)|7.4.2008 13:05
vtesar: dej to sem jeste jednou, uz to nejde stahnout, dik
DuckDaffy (51)|8.4.2008 00:28
vtesar: Jen to sem klidně ládujte! :)
S tím písmenkem Ě jsem si taky užil. ;)
Akorát to nejde stáhnout, chybička se vloudila..
jaja01_ce4you (262)|8.4.2008 08:35
ten grayiphone skin je velice povedenej, skoda, ze nesedi na duckuv layout, nechces si s tim kacirku trochu pohrat ? jsem linej ;-)
soko.ban (71)|8.4.2008 14:16
Pls, upnete to nekdo znova....
soko.ban (71)|17.4.2008 13:32
Nooo, tolik ochoty jsem ani necekal.... :?
jaja01_ce4you (262)|17.4.2008 13:41
hm, taky koukam :-(
PepaS_ce4you (1)|7.5.2008 14:07
Rád se také podelím o svůj layout klávesnice a přidám ještě Česko-cesky slovnik, který umožnuje psát jak česky, tak i cesky.:)
ipetr (138)|23.5.2008 21:56
Nemáte někdo nápad jak tuto klávesnici doplnit o klávesy Esc, Ctrl a Alt?
babaq (309)|5.4.2009 21:38
Ahoj, nemáte náhodou někdo češtinu pro poslední verze klávesnice? Já jsem se o něco pokoušel, ale nějak se nemůžu ničeho dobrat...
zimmi (68)|11.6.2009 17:46
Zdravím,
snažím se tu klávesnici zprovoznit, ale za boha mi to nejde. Stahoval jsem verzi 0.14 i 0.23 beta, ale neumím do ní dostat češtinu. Neměl by někdo návod pro mírně natvrdlého?