Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Kaiser(TyTN II) - citlivost automatického přepínání GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA

mikrotom (63)|2.11.2007 13:15
Už jsem to tu před časem jednou psal, bohužel tenkrát řešení nebylo nalezeno. Ani na XDA Dev. se k tomu nikdo moc nehlásí. Přitom jde o jednu z nejnepříjemnějších věcí, kterou na vícebandových zařízeních s podporou více druhů datových přenosů pozoruji. Dělal mi to již QTEK9000/Universal a nyní je to ještě horší s HTC TyTn II Kaiser (to proto, že má ještě více druhů "dat").

Jde o to, že telefon podle dostupnosti a kvality signálu automaticky přepíná mezi jednotlivými režimy datových přenosů - GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA. Občas (vlastně až příliš často) se tak bohužel děje dost zběsilým způsobem, kdy přehazuje tam a zpět různé režimy nebo dokonce postupně cyklí mezi více z nich. Chvilku svítí ikona 3G, za pár vteřin H, nakonec to spadne do E. A za chvilku nanovo. Každé takové přepnutí znamená pochopitelně určité přerušení toku dat, které v horším případě vyústí třeba i v minutovou neschopnost práce s daty. Zajímavé je, že se to děje i za situace, kdy je zjevně dost signálu

Je to k vzteku, když máte telefon s 5 druhy datových přenosů, ale když chcete v centru Prahy něco přenést, tak on šaškuje a nemůže si vybrat.

Neznáte někdo postup, kterým by se dal nastavit treshold citlivosti rádiového modulu tak, aby zůstal třeba i na horším připojení, místo přeskakování tam a zpět?

Pozn: řešení typu "přepni si to manuálně na GSM/GPRS" nebo "dej si do today plugin s ručním přepínáním" mě moc neuspokojují. Rád bych, aby to fungovalo uspokojivě tak, jak má - automaticky.

Předem díky za jakýkoliv tip.

Tomáš
RStein (2012)|2.11.2007 13:48
Používám zatím TMO, takže mě to moc netrápí. Nicméně v prosinci chci jvůli HSDPA přejít k O2, kterou jsem dříve zkoušel (ale ne zatim s TYTNEM).

1) Vámi popisované chování se stává na jednom miste? Nebo jste zkousel vice mist? Parkrat se mi v 02 siti stalo, ze telefon byl pripojen do 3G site, ale hovory/datove prenosy nesly.

2) Pokud se TYTN chova tak jak popisujete, muze za to asi nevyladena ROM (resp. RIL driver). Az budu v Praze s karotu od O2, zkusim sledovat, co se v telefonu deje.
Obavam se, ze aplikacni Connection Manager tady nepomuze, protoze k prepinani datovych rezimu dochazi v nizsich vrstvach a CM by mel aplikaci od techto zmen izolovat:(

A jeste k TYTNu II - techle bot v nem bude asi vice, protoze pro Qualcomm musel byt pravdepdobne cely RIL driver napsan od znova. Takze s novejsimi ROM by mely problemy mizet... I tak je (alespon moje) MDA Vario III velmi stabilni a HTC si zaslouzi obdiv...
mikrotom (63)|2.11.2007 14:21
[QUOTE="RStein"]1) Vámi popisované chování se stává na jednom miste? Nebo jste zkousel vice mist? Parkrat se mi v 02 siti stalo, ze telefon byl pripojen do 3G site, ale hovory/datove prenosy nesly.

2) Pokud se TYTN chova tak jak popisujete, muze za to asi nevyladena ROM (resp. RIL driver). Az budu v Praze s karotu od O2, zkusim sledovat, co se v telefonu deje.[/QUOTE]

To chování není závislé jen na místě. Pochopitelně jsou místa, kde drží UMTS s HSDPA a ani se to nehne. Ale na druhou stranu se začne zbytečně přepínat i v místech, kde signál je. Nejhorší na tom je, že se přepíná sem tam, tam sem a pak zase. Nevadilo by mi, kdyby se to jednou přeplo na horší režim a na něm to zůstalo. Ale tohle je k prdu.

Jinak co se týká ROMek - měl jsem jich v Universálu cca 5 verzí, přičemž rádio se změnilo 3krát a bylo to vždy stejné. Kolegovi na TyTn I to dělá též a mě to nyní dělá úplně to samé s Kaiserem.

Nemyslím si tedy, že by to byla záležitost jednotlivých zařízení. Spíše je to na nějaké nejnižší úrovni uděláno dost jednoduše a nikdo to výš již neřeší.

:-(
RStein (2012)|2.11.2007 14:38
Na pujcenem HTC Universal jsem tohle nezazil...
RIL driver je dostatecne nizkourovnova knihovna, abyste dokazal alespon castecne ovlivnit, jak modem pracuje.
RStein (2012)|2.11.2007 14:57
Takze jak se divam pres RIL lze s pasmy castecne pracovat - castecne to umi i http://commmgrpro.com/
htcjirka (1875)|2.11.2007 20:21
Ja bydlim na okraji signalu 3G-HSDPA,presneji Modletice,kde ani dane 3G byt nema a s timto problem nemam.Mam nastaveno automaticky a i pri sile signalu,ktery se pohybuje mezi jednou az dvema carkami me telefon prepne do modu GPRS pouze tehdy nemam-li carku ani jednu.Mam to moznost porovnat oproti predchozimu HTC universalovi,Tytnovi I a soucasne Athene,je na to Kaiser s prepinanim nejlepe.Drzi 3G az do nuloveho prijmu.
Majjjo (24)|2.11.2007 21:18
Potrdzujem informacie Tom3 z vlastnych skusenosti. Minuly tyzden som bol par dni v Dusseldorfe a casto pouzivam Kaisera na stahovani emailov. Signal mi preskakoval z 3G cez H aj na EDGE a to pocas stahovania sprav z exchange serveru. Nevenoval som tomu vela poornosti, ale bude to treba riesit onedlho aj mimo Prahy resp. Bratislavy.
htcjirka (1875)|2.11.2007 21:23
Z 3G na H preskakovat musi.H je HSDPA coz je nadstavba site 3G pro rychlejsi stahovani neboli a HSDPA je aktivni pouze pri stahovani.Ja musim Kaisera v tomto smeru pochvalit.Jak jsem jiz psal,chova se lepe nez ma predchozi i soucasna zarizeni.
bjirka (380)|2.11.2007 21:35
Přepínání ikonky mezi 3G a H je pouze indikace.
Co mám zkušenosti tak 3G svítí, když je zařízení na síti UMTS a stahuje anebo nestahuje data, anebo v UMTS s nadstavbou HSDPA a nestahuje data.
"H" svítí tehdy a pouze, když zařízení stahuje v UMTS, kde je dostupné HSDPA nějaká data - proto to jakoby přepínání.

Problémy s přepínáním GSM a UMTS nemám. Zařízení se do poslední chvíle co to jde drží UMTS, pak teprve přepne na GSM. Ve chvíli jak je přítomný signál alepoň dvě čárky UMTS přepne na něho bez ohledu na to, jak silný anebo o kolik silnější je signál GSM.
mikrotom (63)|3.11.2007 09:01
[QUOTE="bjirka"]Problémy s přepínáním GSM a UMTS nemám. Zařízení se do poslední chvíle co to jde drží UMTS, pak teprve přepne na GSM. Ve chvíli jak je přítomný signál alepoň dvě čárky UMTS přepne na něho bez ohledu na to, jak silný anebo o kolik silnější je signál GSM. [/QUOTE]

Moje domácí lokalita je P6/Břevnov - na dohled od hejna BTSek, co jsou pověšený na střechách Strahovských kolejí. Signál mám jen 3 čárky a switchuje mi to mezi G, E , 3G a pochopitelně i H :-(

Zkoušel jsem najít BTSku O2 na které je to pověšeno a v seznamu na http://www.gsmweb.cz jsem ji bohužel nenašel.

Je možné, že důvodem ke změně datového režimu jsou na RIL úrovni i jiné parametry, než jen dostupnost a síla signálu? Nějaké volné sloty např.?
RStein (2012)|3.11.2007 09:14
[QUOTE="ToM3"]
Je možné, že důvodem ke změně datového režimu jsou na RIL úrovni i jiné parametry, než jen dostupnost a síla signálu? Nějaké volné sloty např.?[/QUOTE]
Ne tomuhle neverim, nic takoveho se nezjistuje.
BTW: Popis stridani datovych siti mi pripomina jen jednu situaci-kdyz jsem v roamingu a mam nastavenou automatickou volbu GSM site.
Pak na miste s rovnocennym pokrytim od ruznych operatoru se telefon prehlasuje ze site do site...
mikrotom (63)|3.11.2007 09:42
[QUOTE="RStein"]RIL driver je dostatecne nizkourovnova knihovna, abyste dokazal alespon castecne ovlivnit, jak modem pracuje.
[/QUOTE]

Projel jsem zatím White Paper k RIL, ale o logice automatického přepínání datových režimů ani slovo. Ani v jiným dostupných materiálech o RIL a jeho HAL jsem nenašel nic, co by se aspoň trochu blížilo mému issue...
RStein (2012)|3.11.2007 10:16
White Paper je myslim z roku 2004, API je dnes jeste trochu bohatsi. Navic jen RIL proxy je knihovna unifikujici praci s radiem z TAPI ci dalsich casti win API.
Klicem k praci s modemem budou primo AT prikazy, resp. volani RIL_DevSpecific (IOCTL) prikazy. Vcera jsem se jeste ale ptal par svych znamych, co maji O2 a pohybuji se po Praze, stahuji soubory, a krome vypadku v siti, ktere jsem popisoval vyse v tomto tematu, zadne problemy s rychlym prepinanim siti neznaji...
Miloš Strouhal (3997)|3.11.2007 11:20
Obcas na svem zarizeni pozoruji podobny jev u sebe doma v Modranech. Ackoliv mi treba nekolik minut jede stahovani na UMTS se tremi az ctyrmi carkami, najednou to spadne na dve, pozastavi se stahovani, preskoci to na GPRS, chvilku to pracuje a zacne to opet stahovat, ale tentokrat rychlosti GPRS. Pak se treba po minute zase zastavi stahovani, preskoci to na UMTS a pomalinku se rozjede stahovani rychlosti UMTS. A takhle stale dokola. Po nejake dobe se to zase uklidni. Nezavisle na verzi Radia, ROM a denni dobe. UMTS vyuzivam od jeho sameho zacatku a nepamatuji si, ze by se mi to tu delo treba tak rok nazpet. Jako by jim to v te siti obcas s urcitym intervalem kolisalo nebo co, klidne i ve tri hodiny rano. V praci se treba s necim podobnym vubec nesetkam, je tam hodne silny signal UMTS, dost to tam zvedli, zrejme kvuli blizkosti znackove prodejny O2..
htcjirka (1875)|3.11.2007 14:07
Resi se tu Kaiser a jak jsem psal,bydlim v Modleticich kde mam nejvice dve carky.Kolisa me to mezi jednou carkou a dvemi.Kaiser je na automatiku a prepina me do GPRS az kdyz nemam vubec signal UMTS.Coz napriklad Qtek 9000 vubec neumel ,prepinal se jak zbesily.Takze Kaiser co se tyce prepinani tak o.k.
mikrotom (63)|3.11.2007 14:31
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Ackoliv mi treba nekolik minut jede stahovani na UMTS se tremi az ctyrmi carkami, najednou to spadne na dve, pozastavi se stahovani, preskoci to na GPRS, chvilku to pracuje a zacne to opet stahovat, ale tentokrat rychlosti GPRS. Pak se treba po minute zase zastavi stahovani, preskoci to na UMTS a pomalinku se rozjede stahovani rychlosti UMTS. A takhle stale dokola. Po nejake dobe se to zase uklidni. Nezavisle na verzi Radia, ROM a denni dobe. [/QUOTE]

...jojo, tak to je přesně ono :( Me se do toho navíc ještě motá EDGE, takže celý přepínací tanec je mnohem pestřejší. Kromě Strahova se mi podobná věc stala tento týden na Strossmayerove nám. Signál 3G měl přitom téměř plný signál. I tak jsem kvůli datovému přepínání téměř nemohl brousit.
Miloš Strouhal (3997)|3.11.2007 17:43
[QUOTE="uiqjirka"]Resi se tu Kaiser a jak jsem psal,bydlim v Modleticich kde mam nejvice dve carky.Kolisa me to mezi jednou carkou a dvemi.Kaiser je na automatiku a prepina me do GPRS az kdyz nemam vubec signal UMTS.Coz napriklad Qtek 9000 vubec neumel ustaprepinal se jak zbesily.Takze Kaiser co se tyce prepinani tak o.k.[/QUOTE]Neboj, umim cist. Ovsem hned v prvnim prispevku teto diskuze je zminka o tom, ze stejne problemy mel kolega uz s Unim, navic se tu slovo Qtek 9000 posleze opakuje nekolikrat, takze nechapu, v cem je problem.. Navic z toho co tu ctu to pomalinku zacina nasvedcovat tomu, ze mozna neni problem ani tak v Kaiserovi a Unim (Kaiser je oproti Unimu samozrejme datove mnohem lepsi, to tu vsichni uz vime), ale spis v datovych sluzbach O2 CZ. To ze se to v Modleticich vubec neprojevuje uz take vime. Teda s vyjimkou Qteku 9000, ale to bude mozna tim, ze je proste horsi nez Kaiser.. Tak mozna bychom mohli zacit patrat proc se to deje tam kde popisujeme my. Btw, v kanclu se mi vali na stole tusim dva Kaisery a jedna Athena, tak jestli si na to vzpomenu, vemu je domu a zkusim jak se budou chovat v prubehu datoveho pripojeni oni.
htcjirka (1875)|3.11.2007 18:17
To jak jsem to napsal,nemelo vyznit,ze jsi OT Milosi,to jsi spatne pochopil.Takze jsem ani v nejmensim do tebe nerypal.

SMAZAT
Miloš Strouhal (3997)|3.11.2007 18:47
Ok, v pohode. Za chvilku pojedu kolem Strosmajeraku, tak to se jen tak na zkousku pripojim s Unim a neco stahnu. :)