Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak instalovat nové aplikace?

Pavel Koza (4761)|21.4.2004 09:43
I když je softwarová výbava většiny Windows CE zařízení velmi bohatá, i ten nejskromnější uživatel občas zatouží nahrát si na PDA ještě nějakou další hru či aplikaci. První bonusové aplikace najdete už na dodávaném CD-ROM, další stovky a tisíce jich pak najdete na různých stránkách na Internetu. A protože může být tato oblast pro začátečníka trochu matoucí, v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšnou instalaci kterékoliv aplikace.



Více se dozvíte v tomto článku.
Kurt Barták (5)|22.4.2004 22:04
Dík za obšírné informace. Bohužel jsem tu nenalezl odpověď na můj problém. Jsem právě v lázních a mám tu (jen) iPAQ a mobil s GPRS. Potřeboval jsem na něj doinstalovat nějaké programy (např. program pro komprimaci fotek před jejich odesláním e-mailem). Programy jsem stáhl, ale při pokusu je nainstalovat přímo v iPAQu to vždy končilo hláškou, že tento formát není iPAQu znám. Zřejmě by to chtělo nějaký simulátor MS ASYNCu, který by provedl to, co se běžně odehrává v PC. Existuje takový program, nebo je možno instalaci těchto exe-souborů provést i jinak ? Dík za radu.
Kurt Barták.
PavelR. (2184)|23.4.2004 08:16
[QUOTE="Kurt Barták"]Dík za obšírné informace. Bohužel jsem tu nenalezl odpověď na můj problém. Jsem právě v lázních a mám tu (jen) iPAQ a mobil s GPRS. Potřeboval jsem na něj doinstalovat nějaké programy (např. program pro komprimaci fotek před jejich odesláním e-mailem). Programy jsem stáhl, ale při pokusu je nainstalovat přímo v iPAQu to vždy končilo hláškou, že tento formát není iPAQu znám. Zřejmě by to chtělo nějaký simulátor MS ASYNCu, který by provedl to, co se běžně odehrává v PC. Existuje takový program, nebo je možno instalaci těchto exe-souborů provést i jinak ? Dík za radu.
Kurt Barták. [/QUOTE]

... pokud instalujete přímo do iPAQu tak nesmi byt program "zabalen" v nejakem instalatoru ale primo CAB soubor urcen pro vase PDA (tj. OS a CPU) ...

PavelR.
Pavel Koza (4761)|23.4.2004 08:19
Je to jednoduche - stejne jako nespustite program pro PDA primo na desktopu, nespustite ani program pro Win32 na PDA. A jelikoz jste si podle vseho stahl .exe soubory obsahujici setup pro desktop, na PDA neni moznost je spustit. Na to zadny program nepomuze (teda snad krome emulatoru, ale ten urcite pro PDA neni), pro PDA je to neresitelny rebus.

Reseni je stahovat si pouze soubory .CAB, pripadne .ZIP a .EXE, kde vsak musite vedet, ze obsahuji primo binarky / instalator pro PDA. Na ce4you v sekci software by se automaticky mely na mobilni strance zobrazovat pouze aplikace primo spustitelne / instalovatelne z PDA.
Kurt Barták (5)|23.4.2004 10:27
Dík za odpovědi, moc jste mně sice nepotěšili, ale ...
Myslím si ale, potřeba takového nějakého emulátoru bude s rostoucí penterací PDAček narůstat. Program by měl celkem jednoduchou funkci, zjistil by co je nutno extrahovat a dal by to tam kam to patří. To se ale velmi jednoduše říká, že ?
Jestli bych ale ještě mohl obtěžovat: nevíte prosím někdo o programu pro ořezání a hlavně komprimaci fotek, který bych mohl aplikovat v mém "lázeňském" iPAQu (link)? Předem děkuji za pomoc.
K.Barták
Pavel Koza (4761)|23.4.2004 10:40
Bohuzel nejsem schopen posoudit, jak je vytvoreni takoveho programu narocne.

Co se programu pro spravu fotek tyka, zkuste trebas trial verzi Resco PictureViewer (hledejte na www.resco-net.com). Je tam primo .CAB pro instalaci primo na PDA.
e.kocourek (43)|23.4.2004 14:46
[QUOTE="Kurt Barták"]... nevíte prosím někdo o programu pro ořezání a hlavně komprimaci fotek, který bych mohl aplikovat v mém "lázeňském" iPAQu (link)? [/QUOTE]
Zkuste program xnView na http://www.xnview.com/ - ten umi orezani a par dalsich uprav fotek (jas, kontrast) vynikajicim zpusobem - pri mem neumetelskem foceni ho pouzivam casto.
Mate-li tou "komprimaci" na mysli komprimaci ZTRATOVOU, t.j. zmenseni velikosti obrazku, snizeni rozlisivosti apod., umi to ten xnView take. Ma jedinou vadu (proti napr.GWS): nefunguje v davkovem rezimu, takze kazdou fotku musite zpracovat jednotlive - t.j. oznacit, vybrat funkci, nastavit parametry, potvrdit. I kdyz zpracovavate tech fotek sto a kazdou orezavate presne stejne. Nepohodlne (a po case vytaceci), ale tak funguje ze Win (i tech Pocket a Mobile) skoro vse.
Mate-li na mysli bezztratovou komprimaci (neco jako RAR), je jich na webu par (i uvadeny zde na CE4you), ale myslim, ze u fotek s komprimaci zadnou "diru do sveta" neudelate - ty graficke formaty (krome BMP) uz jsou komprimovane.
Pavel Koza (4761)|23.4.2004 14:52
[QUOTE="e.kocourek"]Zkuste program xnView na http://www.xnview.com/ - ten umi orezani a par dalsich uprav fotek (jas, kontrast) vynikajicim zpusobem - pri mem neumetelskem foceni ho pouzivam casto. [/QUOTE]

On je tenhle program i pro Pocket PC:O ?
e.kocourek (43)|23.4.2004 15:03
[QUOTE="Pavel Koza"]Na to zadny program nepomuze (teda snad krome emulatoru, ale ten urcite pro PDA neni), pro PDA je to neresitelny rebus.

Reseni je stahovat si pouze soubory .CAB, pripadne .ZIP [/QUOTE]

Na to opravdu nepomuze program. Ale mozna by pomohla nejaka aktivita a snaha uzivatelu.
Reseni je "kopnout do zadni casti" ty dodavatele SW pro PPC, kteri to schvalne bali do exe souboru. Oc jde pri instalaci?
(1) umistit na PPC program
(2) nekam (jinam) na PPC umistit odkazy na ten program
(3) zaznamenat na PPC asociace toho programu se soubory ci ikonami.
Ten exe soubor jsou z pohledu desktopu (PC) obycejna (binarni) data,
ty ostatni informace tuplem (a ani ne binarni, jenom textove). Neni vubec ZADNY ROZUMNY duvod to vse zaklit do exe souboru - klidne by to mohl byt (pro cloveka citelny) script a nebo proste jenom textovy soubor, ktery by se predhodil nejakemu standardnimu programu (ten by vse dopravil na PPC a tam spustil nejakou Install Utility).
To, ze ZAVEDENY zpusob distribuce programu pro PPC jsou exace pro desktop je bezne mikrochrochti svinstvo, ktere slouzi jenom tomu, aby majitel a uzivatel PPC nevedel, co se na jeho zarizeni odehrava, a nemohl to (az tak snadno) ovlivnit. Vzdyt i v clanku se pise, ze na vybranou dostaneme pouze zda instalovat do hlavni pameti nebo do pridavne karty - procpak si uzivatel nemuze vybrat adresar? Tomu PPC je to jedno - tady (za nas) rozhoduje kdosi uplne jiny!
e.kocourek (43)|23.4.2004 15:06
[QUOTE="Pavel Koza"]On je tenhle program i pro Pocket PC:O ?[/QUOTE]
Co vam na to mohu rici? Na moji HPJ568 funguje perfektne. Jak to bude s tim IPAQem nemam samozrejme vyzkousene - to si musi vyzkouset majitel IPAQu.
Pavel Koza (4761)|23.4.2004 15:31
[QUOTE="e.kocourek"][QUOTE="Pavel Koza"]On je tenhle program i pro Pocket PC:O ?[/QUOTE]
Co vam na to mohu rici? Na moji HPJ568 funguje perfektne. Jak to bude s tim IPAQem nemam samozrejme vyzkousene - to si musi vyzkouset majitel IPAQu.[/QUOTE]

Muzete prosim uvest link, kde si muzu stahnout verzi programu XnView pro Pocket PC? At hledam jak hledam, na jejich webu nachazim vsechny mozne verze, jen ne pro PDA...
e.kocourek (43)|23.4.2004 15:41
[QUOTE="Pavel Koza"]Muzete prosim uvest link, kde si muzu stahnout verzi programu XnView pro Pocket PC? At hledam jak hledam, na jejich webu nachazim vsechny mozne verze, jen ne pro PDA...[/QUOTE]

You can download XnViewPocket Beta 1 version while clicking on the link corresponding to your hardware :
- Pocket PC 2002/2003 : http://www.xzeos.net/download/xnview/xnpocket_xscale_uk.exe
- Pocket PC MIPS : http://www.xzeos.net/download/xnview/xnpocket_mips_uk.exe
- Pocket PC SH3 : http://www.xzeos.net/download/xnview/xnpocket_sh3_uk.exe
- Pocket PC ARM : http://www.xzeos.net/download/xnview/xnpocket_arm_uk.exe
Register the installation file on your hard disk, double click on this file and then let it prompt you.

Nicmene - omlouvam se kolegovi v laznich - na tuhle instalaci by potreboval desktop. Oni na webu xnView nabizeji par instalaci ve forme ZIP, ale pro PDA zrovna ne.
Takze jak to ted udelat? Pokud na tom IPAQu je procesor ARM, mohu poslat e-mailem ten EXE soubor z meho PDA. Existuje, samozrejme, riziko, ze to nebude stacit - treba ze to nefunguje bez nejakeho specifickeho nastaveni, ktere takhle rychle nezjistim.
Mate zajem to zkusit?
Pavel Koza (4761)|23.4.2004 16:09
Ooooooooooooooooooooooooooooooo:oops: :oops: :dead:

Koncim, balim to, jdu domu. 5x se na tu stranku koukam a 5x nic nevidim. Omlouvam se za svou tupost.
Vít_ce4you (156)|23.4.2004 19:22
Na desktop XnWiew funguje i prehravani videa .mov. Nevite nekdo, jestli to lze nejak naucit i tu pocket verzi? Me to video nejede ...
Kurt Barták (5)|24.4.2004 16:22
Děkuji všem, kteří se mi snažili v mé "lázeňské odloučenosti" pomoci. Viděl bych tu tyto závěry:
1) Lajdácky jsem se na lázně, co se týká kapesní techniky, připravil
2) Živostaschopnost (přesněji samostatný rozvoj) této techniky je dosud v tomto směru na velmi nízké úrovni.

Pro "datové zmenšení" fotek jsem dle rady P.Kozy použil trial verzi Resca. Ten je ve tvaru .cab a to je dle všeho jediný přímo použitelný tvar. Vůbec žádný .exe mi nefungoval (a zkusil jsem jich dost). Takže můj osobní problém je sice jakoby vyřešen, přesto si ale myslím, že by tako záležitost by zasloužila nějaké univerzální jednoduché a spolehlivé systémové řešení.

Ještě jednou všem děkuji.

Kurt Barták
ipf (2136)|24.4.2004 17:27
Pomalu s tou sebechválou :)
Já jsem si před dovolenou přeinstaloval celé MDáčko, jenže jsem si nestihl udělat zálohu na SD a samozřejmě se mi povedl tvrdý reset a bylo hotovo. A tak jsem dva týdny hrál karty:D
Pavel Koza (4761)|24.4.2004 19:44
[QUOTE="ipf"]Já jsem si před dovolenou přeinstaloval celé MDáčko, jenže jsem si nestihl udělat zálohu na SD a samozřejmě se mi povedl tvrdý reset a bylo hotovo. A tak jsem dva týdny hrál karty:D [/QUOTE]

Jo jo, take se mi to stalo:) Klasicke Murphyho zakony, prvni neplanovany full reset me potkal take v odlouceni od desktopu, navic v cizine. Prisel jsem na dve reseni - bud udelat na kartu full backup, a nebo mit na karte instalacky v CABu.
Antiradary BEL (6)|10.5.2004 21:11
[QUOTE="Pavel Koza"]Na ce4you v sekci software by se automaticky mely na mobilni strance zobrazovat pouze aplikace primo spustitelne / instalovatelne z PDA. [/QUOTE]

Chyba lavky! Vetsina programu v teto sekci (mozna, ze vsechny) jsou ve formatu ZIP a jeden ze dvou "rozzipovacu". ktere tady jsou. je jenom pro desktop a druhy je "zazipovan"! :O A ted babo rad! :D
Pavel Koza (4761)|11.5.2004 08:58
No vidite:oops: Takze jsem upravil jak clanek, tak i sekci freeware pro PDA, nyni jsou tammprime linky k .EXE souborum programu ezyUnZIP, ktery si se .ZIPy poradi.
BigOne (18)|22.1.2005 14:09
stáhl jsem si na PDA (HP IpaQ rx3715) program ve forme exe, vše funguje, ale než se k němu proklkám dá to práci. Je nějaký způsob jak "volně" nakopírovaný exe asociovat se soubory a vložit ho do start menu? díky
Zdenek Malinsky (9781)|22.1.2005 14:30
[QUOTE="BigOne"]stáhl jsem si na PDA (HP IpaQ rx3715) program ve forme exe, vše funguje, ale než se k němu proklkám dá to práci. Je nějaký způsob jak "volně" nakopírovaný exe asociovat se soubory a vložit ho do start menu? díky[/QUOTE]
Vytvořit zástupce a uložit do Windows\Start Menu\Programs nebo Windows\Start Menu\
kopec_ce4you (236)|22.1.2005 14:39
[QUOTE="BigOne"]asociovat se soubory[/QUOTE]
Program PocketTweak
Drummer_ce4you (42)|23.1.2005 15:21
Resco Explorer
Taras_ce4you (4)|21.3.2005 19:24
Stahnoul sem si dorucenku:http://mobile.ce4you.cz/forums/download_file.asp?f=1250&d=/files/forums/cz/0000041708/dorucenka.ARM.cab ale v ActiveSync v okne Add/Remove programs se ta aplikace neobjevi.V cem je tedy problem?Mam MDA Compact teprve tyden.Dik
Zdenek Malinsky (9781)|21.3.2005 21:11
[QUOTE="Taras"]Stahnoul sem si dorucenku:http://mobile.ce4you.cz/forums/download_file.asp?f=1250&d=/files/forums/cz/0000041708/dorucenka.ARM.cab ale v ActiveSync v okne Add/Remove programs se ta aplikace neobjevi.V cem je tedy problem?Mam MDA Compact teprve tyden.Dik[/QUOTE]
Protože jsi si stáhnul z mobilní verze stránek, předpokládám, že máš soubor dorucenka.arm.cab v PDA. A teď ho musíš instalovat. Pročti si tento článek - je tam vše dobře popsáno. Ve stručnosti: pomocí CabInstl si nainstaluješ na Tebou zvolené místo, jinak se instaluje do PDA.

Pokud jsi úplný začátečník, doporučuji k prostudování na titulní stránce www.ce4you.cz v pravém sloupci rubriku Začínáte? Čtěte!
reder (20)|13.5.2005 09:30
Cez ActiveSync som odinstaloval vybrany program. Zistil som ale, ze program zmizol iba z mojho PC ale v iPAQu zostal. Tento program ale nevidim ani v iPAQ(Remove Programs) ani ho uz nemozem odinstalovat cez ActiveSync. Ako sa ho mam zbavit z iPAQu?
dort (1212)|13.5.2005 09:38
o jaký program se jedná?
reder (20)|13.5.2005 10:55
KapesnySlovnik (autor Miloslav Konopik alias Peak
kopec_ce4you (236)|13.5.2005 13:50
navrhoval bych vzit celou slozku se slovnikem a zahodit (smazat), jestli se s tim chces jeste nejak parat, tak muzes prohledat registry, jestli tam po nem nezustaly nejaky zapisy. Nebo to muzes znovu nainstalovat pres to a pokusit se o odinstalaci znova, ted treba primo z PDA.
armagedooon (3)|5.7.2006 12:40
Když tak nutně instalujete programy přímo v PDA, tak jsem narazil na CAB soubor, ale nechci ho instalovat přímo do paměti RAM, ale na paměťovou kartu. Nevíte jak na to?:)
Zdenek Malinsky (9781)|5.7.2006 14:25
Diskuze je ke článku, kde to je popsané? Ty máš problémy se čtením?

Citace: "....Na rozdíl od instalace z desktopu však instalace přímo z PDA skrývá některé záludnosti. Předně - instalační soubor se po úspěšné instalaci automaticky smaže. Pokud se tomu chcete vyhnout (napřklad máte instalačky na paměťové kartě a chcete je tam mít i nadále), musíte buď nastavit atribut toho .CAB souboru na "pouze pro čtení", a nebo použít skvělou utilitku CabInstl, která umí nejen zachovat instalační soubor i pro následující instalace, ale i změnit místo, kam se bude aplikace instalovat (včetně všech potřebných klíčů v registry)."

CabInstl
richard2 (150)|22.1.2007 19:43
Zdravím.
Moc prosím o radu s instalací. Chtěl bych nainstalovat program jinam než do hlavní poměti zařízení, ale na obrazovce ActiveSync - odebrat/přidat programy je toto políčko stále zaškrtnuté a nelze to změnit. Připojil jsem svoje staré PDA jako hosta a tam to jde v pohodě (bez problémů takhle instaluji už skoro tři roky).
V TyTNu jsem nenašel žádné nastavení, kterým bych toto mohl ovlivnit.
Díky za každou radu
R.
Zdenek Malinsky (9781)|22.1.2007 19:50
No a když začneš instalovat, tak se potom PDA nezeptá, kam přesně to chceš nainstalovat? A varianta .CAB taky nejde?
richard2 (150)|22.1.2007 20:12
TyTN se jenom zepta jestli to s instalaci myslim vazne, na misto ulozeni ne. Cab jsem nezkousel, ale kdyz jsem tak instaloval jiny soft, ktery jsem do zakl. pameti chtel, na umisteni se taky neptal.

EDIT: Omlouvam se, zeptal se jestli to myslim vazne a hned potom kam to chci instalovat :-)
Az sem jsem nikdy nedosel nechtel jsem to do zakl. pameti a hned jsem to stopnul.
Jose_Gonzalo (30)|23.1.2007 18:31
Já bych měl dotaz jak zachytit CAB při instalaci v PC? Jedná se o jeden instalační EXE Win32 soubor, který spustím v PC, odklikám pár YES a následuje známá instalace v PDA. Podle článku se musí do PDA poslat CAB, jenže já ho v PC nenašel, hledal jsem v tempech atp. a nic. Nebo to proběhlo tak rychle, do dočasného tempu, že jsem si toho nevšiml. CAB bych raději dal do zálohy přído do PDA, takhle jsem závislý permanentně na PC. Dík.
Závislost na PC jsem poznal i z druhé strany, když jsem chtěl odinstalovat jednu aplikaci v PDA a vyžadovalo to odinstalovani z PC. To taky naštve.:no:
osch (1330)|23.1.2007 18:35
.cab v PC by měl na 90% být na systémovém disku ve složce Program Files\Microsoft ActiveSync\... a zůstává tam stále pro potřeby dalších instalací z PC.
McBobr (16)|18.7.2007 22:17
Měl bych jeden takový hloupý dotaz. Mám svůj přístroj (HTC Herald) teprve od pondělí (16.7.07) a nevím jaké aplikace do něj nahrávat. Můj bratr má spoustu programů pro své PDA (Fujistu Siemens pocket LOOX 720), můžu je instalovat do Heralda? Z jaké sekce ve Freeware mám vybírat?
Chápu že je to hodně blbý dotaz ale nejsem si jistý a bratr není doma. Za vaše rady předem děkuju.